VERWACHT WORDENDE SCHEPEN De bloembollenvelden. ,'JMUIDEN Voor en tegen het Plan van den Arbeid. Een druk bezochte vergadering in Thalia. In Thalia vond Woensdagavond een open bare vergadering plaats over het Plan van den Arbeid. Als sprekers traden op de heeren J. A. Berger propagandist der S. D. A. P., die het plan zou verdedigen en het liberale Ka merlid Mr. G. A. Boon, die zou aantoonen, dat het plan onuitvoerbaar was. Laatstge noemde spreker trad op ter vervanging van Mr. Coops, die door ziekte verhinderd was, het „contra" te behandelen. Voorzitter was de heer Ir. P. van Delden, voorzitter van de afd. Velsen van de Liberale Staatspartij, die oa, zeide dat sprekers partij de medewerking van de Federatie der S. D. A. P. inzake de verdeeling van den spreektijd ten zeerste op prijs heeft gesteld. Als eerste spreker trad op Mr. Boon, die er zijn leedwezen over uitdrukte, dat Mr. Coops verhinderd was, omdat Mr. Coops de man is die in de Liberale Staatspartij de aan gewezene is om over het Plan van den Arbeid te spreken. Spreker meende, dat we in Neder land in een gelukkig land wonen, waar het nog mogelijk is, dat twee sprekers van ver schillende richting in het openbaar kunnen optreden. In twee andere landen kan dit niet. De vader van het plan van den arbeid is feitelijk de Belgische minister de Man. In Zwitserland is een dergelijk plan om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Spreker zette daarop uiteen hoe het plan in Neder- lan tot stand is gekomen. Het is ontworpen door een volgens een congres-resolutie in het leven geroepen wetenschappelijk bureau. Op 26 October 1936 werd het op een speciaal congres voorgelegd. Spreker herinnerde aan het socialisatieplan van R. Kuiper, dat in 1920 was overgenomen uit Duitschland. Er is noch van het Duitsche noch van het Neder - landsche plan iets gekomen. De eisch „socia lisatie" is met stille trom opgeborgen. Voorts herinnerde spreker aan andere plannen, als het vierjaren plan van het nationaal-socia lisme, waarvan aan Göring de uitvoering is opgedragen. Het Nederlandsche plan is wel zoo vriendelijk andersdenkenden uit te noo- digen aan de uitvoering mee te werken. Wat is het doel van het plan? Bestaanszekerheid voor elke minderheid. Het plan belooft voor iedereen wat. Alleen de ondernemers zijn weggelaten. De middelen om het plan uit te voeren zijn ook aangegeven, waarvan spre ker de drie belangrijkste opneemt. Er worden objecten in aangegeven als wegenplan, ver snelde bruggenbouw, kanalen verbetering, elec- trificatie van het platteland, oeververbindin gen, woningbouw, verbetering en outillage van bedrijven enz. De totale kosten van deze werken zijn 605 millioen gulden. Het is een gedeeltelijke socialisatie, 't wordt 'n organisch geheel genoemd, waarvan de uitvoering van één deel samenhangt met de uitvoering van een ander. Doordat de arbeiders het verdiende geld zullen uitgeven, zal de koopkracht stij gen. De productie zal geleverd worden door een centraal economisch technologisch in stituut. Het plan is uitgewerkt in een boek van412 bladzijden, zoodat spreker slechts het belangrijkste heeft kunnen opnoemen. Wat is nu het belangrijkste van het plan?. Dat is het uitgeven van 600 millioen gulden, waarmee echter nog niet alle kosten genoemd zijn. Voor Oost-Indië zou nog 100 millioen en voor West-Indië zou ook nog een bedrag uit getrokken moeten worden. Het bezwaar, dat. het nageslacht voor de kosten zou moeten opdraaien werd weerlegd met te verwijzen naar de lage materiaalprijzen. Maar inmid dels zijn de materiaalprij zen sterk gestegen. Betonijzer, dat toen het plan gemaakt werd 3 ets. «per K.G. kostte, kost nu 12 ct. per K.G. Het bedrag van 600 millioen is dus veel te laag. Er zou een nieuwe berekening gemaakt moeten worden, maar dit is niet geschied. De opstellers van het plan stellen zich voor, dat 200.000 werkloozen aan het wei;k kunnen wor den gezet. Wat wordt nu voor de andere 200.000 werkloozen gedaan? De steunnormen zullen worden verhoogd, zegt het plan. Waarom heeft men het bedrag niet verdub beld? Dan had men alle 400.000 werkloozen aan het werk kunnen helpen. Het bedrag van 600 millioen is toch al een slag in de lucht. Spreker betwijfelt, dat er voldoende produc tieve werkobjecten gevonden kunnen wor den die in drie jaar tijds tot uitvoering ge bracht kunnen worden. Voorts zijn verschil lende werken niet productief. Een groot be zwaar van spreker is, dat men verzuimd heeft op te sommen wat door de vorige regee ringen en door de regeering Colijn reeds is gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. In de laatste 17 jaar is reeds 2100 millioen gulden aan openbare werken uitgegeven. Deze werken zijn door de regeering met zorg ge kozen. In de gêheele wereld is geen land, waarin op een beperkte oppervlakte zooveel openbare werken zijn tot stand gekomen als in Nederland. Zweden kan bijv. in de verste verte daaraan niet raken. Ook staat Neder land ver boven België en Frankrijk, in welke landen de sociaal-democraten een belang rijke plaats innemen. Het plan geeft geen vermeerdering, maar vermindering van koop kracht. De opstellers van het plan geven zelf toe, dat de export er door achteruit zal gaan. Verder wijst spreker er op dat de 600 mil lioen nu ook al circuleeren, vooral door de opleving van het bedrijfsleven. Als de 600 millioen van het plan zijn uitgegeven zit het Nederlandsche volk met een rentelast van 40 millioen en werk is er niet meer. Elvenals mi nister Oud twijfelt spreker er aan, dat men er in zal slagen de 600 millioen vrijwillig bij een te krijgen. Het plan beteekent voorts een verlaten van den vrijhandel. Dubbele aan dacht verdient voorts het feit, dat het plan ook in normalen tijd een richtsnoer wil zijn en den weg opent tot een volledige socialisa tie, in de eerste plaats van de meest con junctuurgevoelige bedrijven. Spreker ver trouwt het exploiteeren van deze bedrijven allerminst aan de overheid toe, in geen ge val aan de sociaal-democraten, die steeds hebben bewezen duur te zijn. De vrijheid van het particulier initiatief zou dop1; de verschillende overheidsbureaux sterk 'aan banden worden gelegd. Men heeft een voor beeld aan Duitschland. Ook in Frankrijk ge ven de maatregelen der regeering aanleiding tot moeilijkheden, getuige de vele stakingen. Het plan is in elkaar gezakt onder de critiek die het van alle zijden heeft ondervonden, Spreker acht het uitgesloten, dat een meer derheid voor het plan is te vinden. De heer Berger verkreeg daarna het woord, die begon met een bekentenis. Toen hij be richt kreeg, dat Mr. Boon in plaats van Mr. Coops zou spreken „kneep spreker hem". Maar, zeide hij, het is meegevallen. Ook spre ker verheugde zich er over, dat een avond als deze in ons land mogelijk is. Spreker wees er op, dat hij sociaal-democraat is, dat hij strijdt voor een nieuwe gemeenschap, waarin niet winstbejag het productiewezen be- heerscht. Spreker ontkent, dat de S. D. A. P. nooit de aandacht heeft geschonken aan een welvaartsplan. Er is thans een groote crisis, die van tijdelijken aard is. Daartegen passen tijdelijke maatregelen. Maar er is ook nog een structuur-werkloosheid, waartegen geen tij delijke maatregelen genomen kunnen wor den. Spreker toonde het verschil tusschen de beide soorten werkloosheid aan. Elk jaar ko men 45009 arbeidskrachten op de arbeids markt. Br is angst onder de arbeiders dat ze op 40 a 45-jarigen leeftijd uitgestooten zul len worden. Wat willen we nu? Voor de tij delijke werkloozen die groote werken. Hoe veel arbeiders zijn er door het werkplan der regeering aan het werk gezet? 35>00 zegt spre ker. Die 2100 millioen hebben ons dus wel in den afgrond gestort. De becijfering van Mr. Boon is niet juist: door deze regeering is slechts 1/3 uitgegeven van het bedrag dat door Mr. Boon genoemd wordt. Mr. Boon heeft de vrees geuit, dat het geld er niet voor zou zijn, maar dit begrijpt spreker niet. Mr. Trip heeft gezegd: We zijn toch een rijk land. Over het geld spreken we na deze woor den van Mr, Trip. We spreken er niet meer over na de reizen naar Polen voor het in- vesteeren van Nederlandsch geld, we spreken er nu niet meer over dat 200 millioen rente loos bij de Nederl. Bank liggen, waarvoor men zelfs nog bewaarloon geeft. Op de onlangs ge houden vergadering voor staathuishoudkunde en statistiek is gewezen op de noodzakelijk heid van uitzetting van credietverleening en op de verhooging van de koopkracht. Daar is ook gezegd, dat de weg der aanpassingspoli tiek ten verderve voert. Er worden maatre gelen bepleit voor blijvende verbetering van de conjunctuur. De regeering is verplicht, een onderzoek naar de mogelijkheid van het plan in te voeren. Wij zeggen: je kunt fietsen in Nederland maken en vragen dan, een on derzoek in te stellen. Onze fabrieken zetten ze alleen maar in elkaar We bepleiten, zei spr. de oprichting van een industrie,bank. Tal van industrieën hadden als we een industriebank hadden, veel eerder gesticht kunnen worden. Van te voren moet nagegaan worden wat de gevolgen zullen zijn van de invoering van de machines, niet alleen voor de portemonnaie van den werkgever maar ook voor de arbei ders. Spreker zette uitvoerig het nut van een industriebank uiteen en wees er o.p, hoe Ja pan werkt om in het buitenland orders te krijgen. Doet Nederland dat ook? Onze con sulaire ambtenaren kunnen, ons niet inlich ten want wij zijn haast alle ambtenaren. We willen de mogelijkheid krijgen tot ruil van het eene land naar het andere land. Dat is geen autarchie. Nu mag de heer Boon dit onzinnig vinden, maar het gaat er naar toe. Wij laten twee schepen in Duitschland bou wen. Een schandaal? Neen, want de Du.it- schers koopen er Sumatra-tabak voor. Wij koopen Deensch vleesch maar Denemarken koopt er bloembollen voor. Wij willen kijken, wat wij met het buitenland kunnen ruilen. Wij krijgen door deze maatregelen een ver sterking van het economisch leven. Het con junctuurbureau is belachelijk gemaakt. Kun nen wij bepalen, wat er noodig is? Zeker kun nen wij dat. I-Iet Buro für Kulturforschung, dat nog bestaat, beschikte niet over de noo- dige machtsmiddelen. Wij willen een econo- mischen waarschuwingsdienst, die ons seint „Wees op uw hoede" als er een economische crisis op til is. Wij willen de productie niet alleen laten regelen door de werkgevers en de werknemers, wij willen ook denken aan de belangen der gemeenschap. Wij willen het kapitaal niet in een potje in den grond laten steken. Wij willen het productief maken in het belang der gemeenschap. Als we niet re gelend optreden krijgen we allerlei bedrijven waar we geen behoefte aan hebben. Wij vra gen socialisatie der beschikkingsmarkt of verantwoordelijkheid over de besteding der gemeenschapsgelden Na een korte pauze repliceerden beide spre kers. Dat thans de 450 millioen inwoners van Europa een beter leven hebben dan de 180 millioen van honderd jaar geleden, hebben we te danken aan het liberale stelsel, aldus Mr. Boon. De groote ellende van dezen tijd is dat voor zoovele arbeiders de fabrieken ge sloten blijven. Er is volstrekt geen structuur werkloosheid, want er worden nieuwe be hoeften geschapen en nieuwe industrieën ge vestigd. We behoeven niet te wanhopen dat er een einde komt aan de werkloosheid. Dat er thans minder geld wordt uitgegeven voor openbare werken dan vroeger is juist, maar dit is het gevolg van de crisis. Spreker heeft meegewerkt aan de aanpassing en daarvoor schaamt spreker zich niet want wij hebben er aan te danken, dat we nu gereed staan om weer mee te doen. De la Bella en anderen hebben gezegd dat de loonen niet verlaagd mochten worden, maar de Arbeiderspers heeft zelf haar loonen 3 maal moeten verla gen, daartoe door de omstandigheden ge dwongen. Hetzelfde geldt ook voor de over heidsbedrijven. Spreker is huiverig voor de socialisatie van de bedrijven, dat in het plan ligt opgesloten. De reis van Gelissen en Deckers naar Polen was niet om te zien of daar Nederlandsch geld belegd kon worden, maar om te zien of en wanneer er Neder landsch kapitaal belegd werd goederen ge leverd zouden kunnen worden. Spreker zette in het kort nogmaals zijn bezwaren tegen het plan uiteen. De heer Berger zeide, dat hij het dikwijls in zijn leven heeft betreurd, dat hij geen ju rist is, maar nu is hij blij, dat hij econoom is. De heer Boon heeft verteld over het libera lisme van 100 jaar geleden, maar hij heeft niet verteld van de ellende van 1840 en in andere jaren. Datzelfde gevaar dreigt weer. Men moet eens kennis nemen van de ondervoe ding. Zouden we niet in staat zijn den over vloed te sturen in de richting waar dit noo dig is. Een geslacht gaat onder in Nederland, zooals er vroeger geslachten zijn onderge gaan. En daartegen willen wij werken. Niet aanpassen, maar daar ligt de weg; zoo kun nen wij er samen uitkomen. Spreker wees op de gevolgen van de aanpassingspolitiek in Schip Ashlea (Eng.) Amstelland (Ned.) Alcïnous (Ned.) x) Anigeln (Du.) Aurora (Ned.) Ajax (Ned.) Baarn (Ned.) Bodegraven (Ned.) Bacchus (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Br. Endeavour (Br.) Bintang (Ned.) x) Bloemfontein (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Ohr. Huygens (Ned.) x Ceres (Ned.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Cottica (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Ohevychase (Br.) Euryades (Br.) x) Enggano (Ned.) x) Eitrymedon (Eng.) x) Essen (Du.) Europe (Noor) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Grootekerk (Ned.) x) Ganymedes (Ned.) Helder (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Hercules (Ned.) Hilversum (Ned.) Hébé (Ned.) I. M. Embiricos (Gr.) Jagersfontein (Ned.) x j.v.Oldenbarnevelt (Ne< Lord Cochrane (Br.) Menes (Duitsch) Montferland (Ned.) x) Myrmidon (Eng.) x) Maai Elvira (Sp.) Magdeburg (Du.) x) Meerkerk (Ned.) Mars (Ned.) Maaskerk (Ned.) Melampus (Ned.) Merope (Ned.) Médée (Fr.) Nail-sea Moor (Eng.) Nereus (Ned.) Orion (Ned.) W. Afrika (via Havre) Buenos Aires Batavia Danzig Hamburg Midd. Zee Chili (via Antw.) Chili Midd. Zee Chili Chili Aba dan Batavia Zuid Afrika Chili Batavia Bourgas Ned. Indlë Pto Barrios West Indië West Indië Gdynia Ned. Indië Batavia Batavia Ned, Indië Pt. Arthur Japan Japan Hamburg Chili Zuid Afrika Bourgas La Plata Danzig Buenos Aires Zuid Afrika Batavia Rosario Ned. Indië Buenos Aires Batavia Bilbao (v. IJm.) Ned. Indië Japan Midd. Zee West Afrika Hamburg Danzig Caen (v. IJm.) Villa Oonstituoion Stettin Midd. Zee Palatia (Duitsch) Tampico Poelau Roebiah (Ned.) Batavia Poelau Laut (Ned.) x) Batavia Phoenicia (Du.) Tampico Polykarp (Noor) x) New Orleans Poseidon (Ned.) Alexandrië Prometheus (Gr.) Masullpatam Pan Europe (Noor) x) El Segundo Pan Gothia (Zw.) x) Aruiba Pres. Francqui (Belg) Houston. Randfontein (Ned.) x) Zuid Afrika Reggestroom West Afrika Riley (Eng.) Rangoon Sesostris (DuitschPto Barrios Saleier (Ned.) x)Batavia Saltwiek Rosario Springfontein (Ned.) Z. Afrika Strombo (Ital.) Tripoli Sliedrecht (Ned.) Gonstantza Sitalia (Br.) x) New York Taxiachis Gr.) j La Plata Tela (Ned.) Buenos Aires Tiberius (Ned.) Venetië Trajanus (Ned.) West Indië Titus (Ned.) (Trapani Theseus (Ned.) Setubal LJcHermark (Du.) Ned Indië Venezuela Ned.) j Hamburg Vulcanus (Ned.) Midd. Zee Waterland (Ned.) Buenos Aires verm, aankomst Laatste bericht 17 April 30 April 7 Mei 11 April 8 April 11 April 11 April 18 April 13 April 12 April 30 April 18 April 9 April 11 April heden 18 April 2 Mel 9 Mei 15 April 18 April 9 Mei 25 April 4 Mei 11 April 12 April 16 April 21 April 5 Mei 25 April 29 April 11 April heden 13 April 7 April 11 April 22 April 29 April 10 April 8 April 9 April 11 April 24 April 8 April 11 April 17 April 21 April 26 April heden 12 April 15 April 12 April 12 April 24 April 11 April 2-9Maart van Accra. 5 April vertrokken. 3 April vertrokken. 7 April vertrokken. 7 April vertrokken.. 7 April van Marseille. 7 April van Hamburg. 27 Maart van Curacao. 1 April te Piraeus' 3 April van Arica. 3 April van Corral. 2 April van Pt. Said. 6 April van Belawan. 5 April van Port Natal. 3 April van Callao. 6 April van Genua. 3 April van CephaJowia. 27 Maart van Telok Be-tong. 4 April van Curacao. 8 April van Havre'. 5 April v. d. Azoren. 4 April vertrokken. 4 April van Pt. Said. 2 April van Port Said. 30 Maart van Padang. 3 April van Batavia. 28 Maart vertrokken. 2 April van Aden. 5 April te Genua. in lading 6 April van Liverpool. 4 April van Pt. Said. 4 April van Stamboul. 7 April van Santa Fé. in lading. 24 Maart van Montevideo. 7 April te Bremen. 7 April vertrokken. 29 Maart van St. Vincent. 31 Maart van Triëst. 30 Maart van Bahia. 29 Maart van Colombo. in lading. 6 April van Colombo. 5 April van Dairen. 7 April te Catania. 4 April van Takoradi. vertrekt 24 April. 8 April van Kopenhagen. 6 April vertrokken. in lading, vertrekt 10 April. 6 April van Stamboul. 27 Maart v. d. Azoren. 6 April van Gibraltar. 24 Maart van Belawan. 3 April van Pt. Limon. 23 Maart vertrokken. 5 April te Jaffa. 1 April van Colombo. 7 April van Hamburg. 26 Maart vertrokken. 6 April vertrokken. 7 April van Hamburg. 3 April van Pt. Bouet. !6 Maart van Pt. Said. 2 April van Pt. of Spain. 7 April van Port Said. 24 Maart vertrokken. 4 April van Beira. 6 April te Havre. 4 April van Stamboul. 29 Maart vertrokken, 1 April van Dakar. 6 April van Rosario. 4 April van Genua. 1 April van Cuba. 4 April vertrokken. 7 April te Oporto 2 April van Pt. Said. vertrekt 10 April. 2 April van Genua. vertrekt 15 April. Nederl. Indië, waar Nederlanders ondwgaan in de kampong Spreker bewondert het volks front in Frankrijk niet, maar het is te ver ge zocht om B'lum van alles de schuld te geven Blum en de Man zitten met de gebakken pe ren van hun voorgangers. Spreker wees er nog op, dat de loonen bij de Arbeiderspers hooger zijn dan de gemiddelde contractprij zen. De Arbeiderspers kan niet op een eiland je zitten. De Poolsche reis van Gelissen en Deckers gebeurde op hetzelfde moment, dat men beweerde, dat in Nederland een indus triebank niet mogelijk is omdat er geen geld was. De prijzen zijn gestegen, inderdaad. Men heeft het getij laten verloopen en nu slaat men zich op de borst en zegt dat het nu niet meer mogelijk is. De vergadering werd daarna door den voor zitter met een woord van dank tot de spre kers gesloten. SPEELTUIN VEREENIGING „DE MOER- BERG". De jaarvergadering van de speeltuin ver- eeniging „De Moerberg" zal plaats hebben Donderdag 22 April in het R.K. Verenigings gebouw Mahustraat. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester vermeldt de agenda o.a. ver kiezing van een le voorzitter, een secretaris en een commissaris. Na de vergadering, om streeks 10 uur, zal de tooneelclub „De Moer berg" een tooneelklucht opvoeren getiteld „Een gestoffeerde kamer te huur". Na afloop is er bal. „DE BONTE DUIF" KRIJGT EEN EIGEN CLUBGEBOUW. De postduivenvereniging „De bonte duif" zal binnenkort een eigen clubgebouw betrek ken. Door de Ned. Spoorwegen is bij het sta tion IJmuiden-Oost, aan den kant van Velsen grond beschikbaar gesteld, waarop het gebouw geplaatst kan worden. Had voorheen het in- korven der duiven plaats achter „Het Wapen van Velsen", voortaan zal dit bij het clubge bouw geschieden. VEREENIGING VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN „JONG GELUK". Aanstaande Zaterdag 10 April des namid dags 4 uur mogen nieuwe kinderen zich laten inschrijven voor de verschillende cursussen, in het clubgebouw aan de Ahornstraat, IJmuiden Oost. De cursussen zijn als volgt: Woensdagmiddags, 35 uur athletïek op het terrein bij het clubhuis; 2.30—4.30, tee- kenles bij mevr. De Castro, Hagelingerweg 331, bij Crematorium. Donderdagsavonds 6.308 uur, figuurzagen in het clubhuis; 8—9 zangles in het clubles. Vrijdagsavonds 78 uur rhythmische gym nastiek, plaats wordt nader bekend gemaakt; Zaterdags 2.304 uur kleutergroep in het clubhuis; 46.30 handwerken in het clubhuis; 6.307.30 handenarbeid in het clubhuis. Zondags 2.30 uur marschgroep, vanaf Rem- brandtlaan. Esperanto, schaken en dammen zullen in het nieuwe seizoen (Sept.-Oct.) beginnen. Aanvang der nieuwe groepen in de week na 11 April. DS. WILDSCHUT OP HET DRIETAL. Ds. A. A. Wildschut, predikant van „De Goede Herder-Kerk" alhier, komt voor op het drietal ,voor de vacature ds. G. H. Wagenaar, Herv. pred. te Rotterdam. SCHOOLVOETBAL TE IJMUIDEN. IJmuider kampioenZandvoortsche kampioen (2—0). Woensdagmiddag had op het Stormvogels terrein de ontmoeting plaats tusschen den IJmuider kampioen der E-afdeeling en dien uit Zandvoort. Aanvankelijk waren de Zandvoorters, die met een briesje in den rug speelden, sterker. De IJmuiderverdediging stond echter haar mannetje. De IJmuider voorhoede kon er in den be ginne niet inkomen. Toch kreeg de midvoor ex misser van een der Zandvoortsche backs een kans, doch hij schoot met den doelman voor zich, nog naast. Toen er twintig minuten gespeeld was, schoot de IJmuider rechtsbinnen via een Zandvoortspeler in het doel (10). Na de rust oefenden de IJmuidenaren ge- ruirnen tijd een hevigen druk op het Zand voortsche doel uit. Enkele goede kansen ble ven onbenut, doch tenslotte trapte de spil een corner ineens in het doel (2—0). Tegen het eind kwam Zandvoort nog even opzetten; we dachten haar midvoor te zien scoren, doch de IJmuider doelman stopte het gevaarlijke schot goed. Met 20 won School J dus den eersten wedstrijd om den Mulier-beker. De V.S.V.- doelman Michel ontpopte zich als een goed scheidsrechter. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 0.75—f 0.62. Griet per 50 kilo f 24f 9 Tongen per kilo f 1f 0.63. Zetschol per 50 kilo f 22.50 Kleine schol per 50 kilo f 24f 4:60 Schar per 50 kilo f 4.80f 1 Tongschar per 50 kilo f 28.50—f 20 Kleine poon per 50 kilo f 2.80. Groote schelvisch per 50 kilo f 22 Middelschelviseh per 50 kilo f 24 KI. middelschelviseh p. "50 kilo f 24—f 20. Kleine schelvisch per 50 kilo f 19f 11.50 Kabeljauw per 125 kilo f 54f 18 Groote gullen per 50 kilo f 10.50 Kleine gullen per 50 kilo f 10f 7 Wijting per 50 kilo f 6f 2,20 Makreel per 50 kilo f 9.60 Heilbot per kilo f 0.94f 0.84. Leng per stuk f 1.50f 1.20 Koolvisch per stuk f 0.19f 0.18. BESOMMINGEN. Trawler: Adriatic IJm. 18 225 manden f 1990. Loggers: IJm. 204 f 600, KW 89 f 490, KW. 56 f 780, KW 68 f 550, KW 132 f 500, KW 153 f 570, KW 135 f 560, KW 51 f 760, KW 134 f 620, KW 18 f 300, KW 91 f 360, KW 36 f 600, x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register toi BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. Spinazie per K.G. 814 ct. Andijvie per kist 5060 ct. Raapstelen per 100 bos 2.50. Radijs per 100 bos 6. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per K.G. 2 ct. Bieten per K.G. 23 ct. Aardappelen klei, per K.G. 2V25% ct. Spruitjes per K.G. 614 ct. Boerenkool per K.G. 2—4 ct. Roode kool per 100 35. Uien per K.G. 23 ct. Prei, per K.G. 46 ct. Sla, per 100 krop 812 ct. Rabarber, per 100 bos 1015. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen per K.G. 2842 ct. Brusselsch lof per K.G. 812 ct. DONDERDAG 8 A P R IE 1.937 De Bilt voorspelt: Meest matigen, tijdelijk wellicht toene- menden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, aanvankelijk regenbuien, iets koeler. barometerstand Hoogste 768.9 m.M. te Reval. Laagste 742.3 m.M. te Vestmanoer. thermometerstand Hoogste gisteren 56 F. Laagste hedennacht 46 F. Hoogste heden 50 F barometerstand Hedenmorgen 9 uur 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. hoog water te ijmuiden Vrijdag v.m. 1.35 uur; n.m. 1.52 uur. Zaterdag v.m. 2.15 uur; n.m. 2.33 uur! Zondae v.m 2.54 uur- m 3.13 uur< INBRAAK IN EEN ONBEWOOND HUIS. In een onbewoond huis aan de Beecksangh- laan is een inbraak gepleegd waarbij men zich vermoedelijk met een valsche sleutel toegang tot de woning heeft weten te verschaffen. Ont vreemd werden de vitrage en de overgordijnen, de koperen kranen van de waterleiding en zelfs de stoppen van het electrische licht. Ook werd nog een bos sleutels meegenomen. Zondag 18 April de bollendag? Nu bloeien de narcissen! Het groeizame, milde weer van de laatste dagen heeft er toe bijgedragen, dat de ver schillende bolgewassen zich al aardig begin nen te ontwikkelen. De crocussen zijn nu overal vrijwel uitge bloeid, maar nu ziji\ het de gele narcissen, die in hun vele fraaie variëteiten de aan dacht van de bloemenliefhebbers vragen. Hier in de omgeving is een groot aantal nar- cissenvelden te vinden, bijvoorbeeld tusschen Bennebroek en Hillegom en ook hier en daar ten noorden van Haarlem, o.a tusschen Cas- tricum en Limmen. Maar de grootste narcis- senpracht kan men toch aanschouwen te Noordwijkerhout in de richting van Noord- wijk. Wie daarvan genieten wil, moet niet speciaal de groote wegen volgen, maar het meer naar binnen zoeken, Het beste is via den Vogelenzangschenweg langs de Leidsche» vaart te gaan. Bij de Zilk gaat men niet rechts den weg naar Noordwijk, maar links de hrug over en dan direct weer langs den waterkant naar het zuiden. Daar zijn de schitterendste narcissenvelden. die men zich denken kan. Ook zijn er fraaie velden nabij Warmond en Lasserbroek bij de Ringvaart. Maar, nog eens, men zoeke het niet uitsluitend langs de groote wegen. Zaterdag en Zondag is een bezoek aan de narcissenvelden ten zeerste aan te bevelen. Een tocht langs de hyacintenvelden loont nog niet de moeite. Hier en daar beginnen ze te kleuren. Wanneer het zachte weer aanhoudt, kan men Zondag over acht dagen den jaarlijk- schen bollendag verwachten. Laten we het hopen! Uitspraken van de Rechtbank. Mocht niet meerijden. De 41-jarige zeeman, die op den Rijksweg onder Velsen een auto had aangehouden om te mogen meerijden en toen de chauffeur niet stopte een steen door de voorruit had gewor pen en daarna een der inzittenden met een mes had bedreigd, had een gevangenisstraf van een jaar tegen zich hooren eischen. De rechtbang veroordeelde den man tot ne gen maanden gevangenisstraf, met aftrek va-n preventief. De looddiefstallen. De jongelieden die een ijsbar in Haarlem- Noord als punt van samenkomst hadden en in de omgeving verschillende kleine diefstal len hadden gepleegd, waaronder de brutale looddiefstallen in Beeckesteyn, werden thans vxeroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 12 maanden. De eigenaar van de bar, beschuldigd van he ling werd in totaal tot onderhalf jaar veroor deeld. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 April. Ondertrouwd 7 April: W. Velterop en A. M. Grün; J. M. Davids en J. J. Viergever; P. Rienstra en G. J. van der Veldt; E. Straatsma en M. A. Lebbe; A. Paap en M. C. Verhulst; J. S. Nijssen en P. Gouwen; P. J. Grimbergen en J. B. W. van der Erf; PI. Schouten en A. Philippo; A. J. de Moei en W. M. van Vessum; H. Knop en A. Bamminger; W. Zijlstra en M. Boekman; A. J. Rosenhart en A. Hein; C. Leef lang en G. E. Gras. Getrouwd 7 April: J. W. de Klerk en A. M. Klerk; A. van Zon en H. van Gompel; A. Barends en W. J. M. Bertholee; C. Willemsen en F. Buss; D. de Vries en E. Calandt; G. G. Verweïj en O. Soldat; B. J.. Wijnstra en A. C. de Vries; H. Kuijper en Chr. M. van der Mer- kenhof; B. M. Schrama en L. J. J, Hendrt'se; H. van den Nouwland en M. J. Alsema; J- A. F. Wehnes en J. H. Joubij; J. H. van Wieringen en H. M. van der Putten. Bevallen 3 April: C. R. K. Bosman—Schou ten, z.; 4 April: P. van SlootenZwiersen, d.; 5 April: M. Du.lkv. Bakel, z.; 6 April: J. M. Meijerv. Wort, z.; A. Gouwentakv. d. Mee, z.; S. T. T. Mulder— Buken, z.; M. A. Braak huis—Nieuwendijk, d.; M. P. de Boer—Ran, z.; 7 April: C. B. B. MienisKuipers, z. Overleden 5 April: G. v. d. Meij—v. Herwer den, 73 j., Zuiderstraat; F. de Haan, 58 J.» Oranjestraat; 6 April: J. H., 15 d., z. v. W. H. Verdonk, Hazepaterslaan; J. O. Schroeder, 74 j., Raadhuisstraat.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6