HET NIEUWE AVONDBLAD Kamerverkiezingen op 26 en 27 Mei. Helclencultus. 22e JAARGANG No. 133 VRIJDAG 9 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - rjmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN15 regels f 0,75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000. overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.beide ieden duim 1100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. ééh of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle ieden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De heldencultus is een verschijnsel van dezen tijd dat nog maar steeds geen teekenen van genezing vertoont. Heeft iemand zich werke lijk als een held gedragen, dan verdient dat bewondering en wij zullen daar niet in achter blijven. Maar waarlijke heldenfeiten doen zich niet vaak in de menschenwereld voor en het aantal waarlijke helden is altijd een zeer kleine minderheid geweest, evenals dat der genieën. In dezen tijd zou men evenwel, als men al de opgeblazen onzin leest die van verschillende zijden ten beste wordt gegeven, kunnen gaan wanen dat het wemelt van helden. Iemand die erg hard op een fiets kan rijden wordt van het epitheton ornans voorzien evenals de jonge man wiens vaardige voetbalbeenen hem een plaats in het Nederlandsch Elftal hebben be zorgd. De sport is wel een der ergste broed plaatsen van den heldencultus geworden, het geen behalve mal ook nog slecht is voor de op voeding der jeugd. Die moet wel, voorzoover zij zelf sport beoefent en dat doet verreweg het grootste deel gaan meenen dat een Leo Kalle en een Bep Bakhuys inderdaad helden zijn. wier prestaties op het voetbalveld gren- zenlooze vereering verdienen. Dit nu is klinkklare onzin. Halle en Bakhuys zijn groote, stevig gebouwde jonge kerels, evenals vele andere voetballers. Het verschil met die anderen is dat zij meer aanleg voor het spel bezitten en dien aanleg door oefening productief hebben ge maakt. Dat is alles. Met heldendom staat het zelfs niet in de verst ver-wijderde betrekking, Dat zij zich in een wedstrijd- niet bang too- nen voor een stootje bewijst een mate van lichamelijken durf, die duizenden andere sportsmen ook bezitten en die derhalve hee,- lemaal niets bijzonders is. Daarom vind ik de verrukte adjectieven, waarmee de heer Han Hollander zijn radio-verslagen door spekt, grootendeels rondweg belachelijk en een ontvangst zooals Bakhuys ten deel is gevallen te Venlo waar hij een sigaren winkel zal beheeren en in het plaatselijke clubje V.V.V. spelen vooral niet minder dwaas. Er is nimmer een tijd geweest, waar in zooveel litteratuur verscheen over opvoe ding der jeugd als thans, waarin zooveel aandacht aan de moeilijke levensperioden van het kind werd besteed en waarin tege lijkertijd de politici zooveel moeite deden om het vol te gieten met ideologieën, waarvan het de waarden niet wegen kan en waarvan het naar mijn meening bevrijd hoorde te blij ven tot het rijp is om zich een eigen oordeel te beginnen te vormen. Vroeger of later zal men tot het inzicht ko men dat het werkelijke belang der jeugd mee brengt haar zooveel mogelijk, onbezorgde le vensvreugde te laten en zoo weinig mogelijk met haar te experimenteeren. Misschien zal men dan tevens ontdekken dat het zijn nut heeft haar de waarde der dingen in juiste verhoudingen te laten zien en haar niet te verblinden met een zotten heldencultus. De voetballerij, die ook -mij overigens be langstelling inboezemt, want ik heb altijd veel van sport gehouden, lijdt al sinds tientallen jaren aan het schijn-heldendom. In die jaren is het ongelukkigerwijze steeds erger geworden. Vroeger verwonderde men zich over wat men als sportoverdrijving in Engeland zag. Tegenwoordig heeft de sporthelden-cultus in een land als Nederland de Engelsche ideeën op dit gebied al ver achter zich gela ten. De Engelsche mentaliteit is nu heel wat rustiger, verstandiger, gezonder dan de Nederlandsche. Zulke malle persoonsver- eering als hier ten beste wordt gegeven hoort of leest men in Engeland nooit. Toch is Engeland de bakermat der sport, ook van de voetbalsport. Men toont in zijn ijver tot navolging van de Engelschen dus wel een zonderling gebrek aan zelfbeheer- sching en bewijst daarmee zoowel de jeugd als de sport een ondienst. Waarbij dan nog komt, dat het winnen als hoofdzaak wordt beschouwd op een wijze, die m Engeland nimmer ingang heeft kunnen vinden. In verscheidene andere landen is het kennelijk niet minder erg dan -bij ons, maar dat is geen excuus. Wij beroemen ons immers zoo graag op oude Hollandsohe nuchterheid en gezond verstand! Zelfs in een tijd als deze en zelfs op sport gebied (oók als het zwemmende „heldinnen" geldt) kan men evenwichtige menschen blij ven. En daarmee de jeugd een buitengewoon nuttig voorbeeld geven! R. P. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma van Strawberries luidt: Zaterdag 15.30 uur: Comb. A—Comb. B. Zondag r.w. 4Strawberries 3, Dames. Zondag 14 uur: Strawberries 3—Kieviten 2. IJMUIDEN A.V.R.O.-vreugde in Thalia. Kovacs Lajos recipieert. De regelmatig terugkeerende AVRO-avond, die allom in den lande steeds een stroom van radio-vrienden trekt, is voor de IJmuidensche luistervinken, als dit omroep instituut ter plaa)t_ se concerteeren iaat, eveneens een evenement geworden. Honderden waren in Thalia aanwezig, om deze muzikale gebeurtenis -bij te wonen. En dat dit weerzien in'de beste Avro-vrien- denharmonie zou geschieden laat zich denken. Dat verried reeds het openi-ngsapplaus, dat daverend was. De band opende den avond -met een vlotte marsch, die er al direct de traditioneel© maar toch steeds onmisbare stemming inbracht. „Wij binden schoven" was de lyrische titel van de potpourri van ou-d-e en nieuwe beken den, die hierop volgde. De Song-Singers ver overden de zaal a la minutehet buitengewoon goed „ingezongen" ensemble oogstte hoe zou het ook anders geweldige successen. En zoo rolde hot programma zich verder af: Greta Bur-bach zong op haar best, Guus Mark man was niet minder; het gracieuze Sch-ubert ensemble was inderdaad gracieus in alle op zichten. Hoe uitnemend was b.v. -het spel en de zang in het Dreimaderlhaus van 't Sehubert- nummeir. In de eerste potpourri was de band in de begeleiding van de triozangers veel te hard, doch dit werd nadat men zich had ingesteld veel -beter van verhouding. Het leeuwendeel van het succes -droegen wel verdiend de Song-Singers weg. Welk een prach tig-ingezongen en .geestig ensemble is dit kwartet! Ontdaan van alle show en franje, blijft Kovacs Lajos-band een fraai homo-geen orkest, waarvan de -musici elk voor zich artist op z'n instrument is. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier alle programma-nummers uitvoerig gaan be spreken. Trouwens, dat is ook niet noodig: de luistervin-ken, die in de zaa-l waren, weten dat wel en zij die er niet waren, kunnen het ge halte bijna dagelijks via hun luidsprekers b-e- oordeelen. Na de -pauze werd o.m. nog de groote Avro- f-ilm „Glorie in klank en beeld" geprojecteerd, die een goeden indruk geeft van het bedrijvige leven in en om de studio te Hilversum. De voorzitter van de AVRO, de heer De Clercq opende met een hartelijk wel-komstspeechje. Hij wees op de groote belangstelling-, welke de Avro-avonden alom in den lande trekken; dit stemt -tot groote dankbaarheid. Spa', wekte de luistervinken op dit om-roepinstituut te blijven steuaien en sprak de verwachting uit, dat het jaaiTijkische appel, dat de Avro houdt ook thans weer -druk bezocht zal worden. Nijen- rode 1935 was een succes, Hilversum 1936 deed er met voor onder, 1937 moet öök slagen. Dan komen in het Stadioai te Amsterdam alle Avro-vrienden bijeen op Hemelvaartsdag a.s. De vroolijke, genoeglijk-gezellige avond, die de heer de Clercq in zijn korte toespraak had voorspeld, is in alle opzichten geslaagd. W. OP DE HELLAS. Gisteravond heeft de tooneelvereeniging „Onder Ons" onderafdeeling van de C.M.J.V. Immanuël een goed geslaagde uitvoering ge geven in het Herv. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd werd „Op de Hellas", tooneelspel in vier bedrijven door Louis Haver. De zaal was, wat zeer te betreuren was, slechts matig bezet. Het stuk en de wijze waarop het gespeeld werd hadden een grootere belangstelling ver diend. „Op de Hellas" speelt in de huiskamer van den heer Lovink, directeur van de scheeps werf „de Hellas". Deze Lovink, een weduwnaar heeft drie kinderen, twee jongens, Willem en Ferdinand en een dochter Frida geheeten. Wil lem is een op en top man die al maar het wel zijn van de werf op het oog heeft, zonder daar bij de rechten voor de werklieden uit het oog te verliezen. Hij is een beginselman, een posi tief Christen-socialist. Frida als practisch Christin leeft in alles mee met de moeite en zorgen der armen.Fernand is een boemelaar, die somtijds wel goed wil, maar zedelijk naar be neden wordt gesleurd door zijn vriend en mede-boemelaar Meijer. De heer Lovink, die zijn werkvolk als lage proleten beschouwt, voor wie alleen maar plichten en geen rechten bestaan, ziet niet het verderf waarin zijn jongste zoon, Fernand, zich door zijn losbandigheid stort. Onbewust helpt hij hem hierin door Fernand, dien hij zijn weeldekind noemt, maar steeds geld voor uitgaan te geven. Het gevolg van dit alles is dat er tusschen Willem en vader nog wel eens een hevige discussie plaats heeft. Vreugde is er niet in dit gezin. De gespannen toestand die hier geregeld heerscht wordt nog verergerd door Lovink's tweede huwelijk mét Sisca Berntsen, die een zeer lichtzinnige verkwisten de vrouw is. Op de Hellas breekt een staking- uit. Willem noemt deze staking rechtvaardig. Lovink verzet zich hier tegen. Een en ander is de oorzaak dat de Hellas dreigt te failleeren. Frida moet worden uitgehuwelijkt aan Meijer die zeer rijk is. In het laatste bedrijf komt Lovink tot schuldbekentenis. Hij verwijt zich dat hij zijn kind heeft willen opofferen en er kent dat Willem die het beste voor het werk volk gezocht heeft hiermee ook het beste voor de Hellas zocht. Slot is dat Frida's gedwongen huwelijk niet doorgaat en de Hellas van onder gang gered wordt. Het daverend applaus bij het einde was ook wel verdiend. Zonder in verdere details te treden kan worden gezegd dat alle medespelers uitstekend hun best gedaan heb ben en dat de rollen er goed in zaten. Het was dan ook te betreuren dat het Vereenigings gebouw niet beter bezet was. Respectievelijk voor Tweede en Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling der regeering, te bevorderen de totstand koming van een besluit tot ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal worden bepaald op Dinsdag 20 April, die van de stemming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei 1937, de datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Kamer zal worden bepaald op Maandag 3 Mei 1937 en die van de verkiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei 1937. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mede deelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrokken instanties en belanghebbenden daarmede rekening kunnen houden en een vlot verloop van bedoelde verkiezingen zooveel mogelijk wordt bevorderd. Nog pessimistische geluiden. In de jaarvergadering der Recdersvereeniging. Donderdag werd te IJmuiden, onder voor zitterschap van den heer Joh. Polderman, de j aarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen gehouden. In deze druk bezochte vergadering werd het jaarverslag over het boekjaar 1936 uit gebracht. besproken en vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1936 werd ingediend en een commissie van drie leden benoemd voor het nazien daarvan. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Joh. Polderman, Ir. F. Thiel, J. Frater Smid en G. Carst, allen aftredend, met bijna al gemeene stemmen herkozen. De heer E. de Groot had zich niet herkies baar gesteld en in deze en in een nog be staande vacature werden, eveneens met bijna algemeene stemmen, gekozen de heeren W. Brouwer en J. Schager, Alle gekozenen namen hun herbenoeming of benoeming aan. De voorzitter dankte den heer de Groqt voor zijn jarenlangen arbeid in het bestuur en voor al hetgeen hij in het belang der ver eeniging in zoo prettige samenwerking had De heer de Groot dankte zijnerzijds daar voor eveneens, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze prettige samenwerking ook in het nieuw geconstitueerde bestuur zou mogen gehandhaafd blijven. Verder werden door den voorzitter verschil lende mededeelingen gedaan met betrekking tot de behartiging van diverse bedrijfsbelan gen en werd een breedvoerige bespreking ge wijd aan den algemeenen toestand van het bedrijf en de moeilijkheden op velerlei gebied, waarmecie het nog steeds te worstelen heeft. Hierbij bleek, dat de visscherij nog in geen enkele opzicht in gunstiger omstandigheden is gekomen en dat nog alle krachten zullen moeten worden ingespannen om het in stand te houden en tot nieuwen bloei te doen ge raken. -Onder deze omstandigheden viel in de ver gadering een zeer pessimistische toon waar te nemen. Uit liet jaarverslag der Reeders- vereenigiiig. De trawlvisscherij. Geringe verbetering der besommingen in het 4e kwartaal hield geen gelijken tred met de verhooging der lasten. Wij ontleenen het volgende aan het jaar verslag der Reedersvereenlging: Het getal schepen, dat aan de uitoefening van het -bedrijf deelnam, is wederom met 5 afgenomen, het aantal reizen was 133 min- aantal reizen en zeedagen is het gevolg ge- De gemiddelde reisduui' was gelijk aan die van het voorgaande jaar. De oorzaak van de vermindering van het aantal reizen en zeeedagen is het gevolg ge weest van de staking in de maand Juni, zoo dat practisch bezien, voor wat de deelneming aan de visscherij betreft, de toestand vrijwel gelijk was aan -die, zooals die onmiddellijk na de staking in 1933 zich had afgeteekend. d.w.z. vrijwel stationnair. In aanmerking nemende, dat de aan- en invoer van vreemde viseh nog enkele procen ten minder is geweest dan in 1935 -en dat de uitoefening van de visscherij aan de West kust, zooals die hierna blijken izal, vrijwel gelijk is geweest aan die van 1935, imoet wor den geconstateerd, dat in 1936 de inzinking nog niet geheel is tot stand gekomen, en dat er van vooruitgang nog niet kon worden ge sproken. Het feit. dat de exportcijfers nog steeds dalende zijn gebleven, is uit den aard der zaak ook daarop van invloed geweest. Wat de resultaten van de uitoefening van het bedrijf betreft valt op te merken, dat de besommingen in het eerste kwartaal 1936 nog weer belangrijk lager waren (per zeedag gemiddeld) dan in 1934 en 19-35. In het tweede kwartaal waren de resulta ten ongeveer gelijk aan die van het tweede kwartaal van het voorgaande jaar. In het derde kwartaal trad een verbete ring in van zoodanige beteekenis, dat- het resultaat over de eerste negen maanden te zamen genomen zoo ongeveer gelijk was aan dat van de eerste negen maanden van de jaren 1934 en 1935. Deze verbetering hield ook aan in het vierde kwartaal, zoodat de resultaten van het jaar 1936 in hun geheel ongeveer -het Een paleis van- wit marmer? Inderdaad, het lijkt wel een paleis van wit marmer, vooral door den donkeren achter grond, waartegen het bouwwerk zoo scherp afsteekt. Maar iedere zwemmer weet, dat het geen sprookjespaleis is, dat hierboven staat afge beeld. Hij weet dat het niet anders kan zijn dan het Velserbad, naar de gereedkoming waarvan zoovelen verlangen. Deze fraaie maquette, geheel van suiker, werd vervaardigd door den heer G. Hazen berg, Zeeweg 227, in wiens etalage men het fraaie werkstuk, dat ongeveer 120 vrije uren van den bouwer in beslag nam, kan bewon deren. Het is gemaakt op schaal 1:50 volgens teekening. Wil men zich orienteeren? De gevel links is de zijgevel die grenst aan de Lorentzstraat. De ingang aan den linkerhoek vindt men dus, wanneer men op het Tiberiusplein staat aan zijn rechterhand. Het is de hoofdingang. Aan de achterzijde van het gebouw ziet men op den beganen grond de plaats van de over dekte rijwielstalling. De glasmassa is de plaats van het bad; ook aan de Zuidzijde is alles glas, zoodat er den geheelen dag volop zon is. Het is een fraai werkstuk. Den heer Hazen berg onze hulde. midden hielden van die gedurende de jaren 1934 en 1935. Hierbij valt nog op te merken, dat de ver betering in hoofdzaak ten goed kwam aan de haringtrawlers en de kleine booten. Reeds in het vorig jaarverslag werd er de aandacht op gevestigd, dat op de exploita tiekosten vrijwel niets meer viel te bezuini gen. In 1936 zijn evenwel de -exploitatiekosten, ondanks de ingevoerde bezuinigingen, we derom omhoog gegaan, tengevolge van de stijging der prijzen van verschllelnde mate rialen. Begon deze prijsstijging zich reeds in 1935 te openbaren, zij iheeft zeer vergroote afme tingen aangenomen -toen einde September de depreciatie van den gulden een feit werd. Dientengevolge is een aanzienlijke prijs- verhooging ingetreden voor trawlnetten, twine, touw, staaldraad, hercules, machine kamerbehoeften, enz., enz,, alsmede van de reparatiewerkzaamheden, -die voor een be langrijk deel werden beïnvloed door de ver hooging der ijzer- en andere materiaalprij- zen. Van vele artikelen -bedroeg deze prijsstij ging tot zelfs 30 pet. Alles tezamen genomen heeft de geringe verbetering der besommingen in Ihet vierde kwartaal geen gelijken tred gehouden met de verhooging der lasten tengevolge der prijs stijging. De invloed, die de motorloggers hebben uit geoefend op de positie van de kustbooten, is in 1936 vrijwel gelijk gebleven aan die van 1935. Ook in het jaar 1936 is met betrekking tot den uitvoer van fijnvisch nan- Frankrijk het tongenmonopolie gehandha. 'd. De practij.k heeft bewezen, dat daarvan ook zeker een invloed ten goede is uitgegaan, al is die invloed niet zoo groot geweest als wel noodig. Dit is o,m. gebleken tijdens een korte periode van geringeren tongaanvoer, toen de prijzen van de tong weer meer in overeen stemming waren met wat op de Fransche markt kon worden [gemaakt en het tong-en- monopolie, ofschoon bestaande, niet door kon gaan met heffingen, omdat -liet verschil op de markt te IJmuiden en die te Parijs geen heffing wettigde Ook in 1936 deden de nadeelen, aan de contingenteering door vreemde landen ver bonden, zich regelmatig- gevoelen. De ver deeling der consenten onder de vroegere ex porteurs, de machtspositie die deze daar mede verkrijgen en de verstarring die er een onontwijkbaar gevolg van is, blijven een voortdurende belemmering vormen voor het herstel van het bedrijf. Waren de uitkomsten van het bedrijf voor de groote booten gedurende de laatste jaren verhoudingsgewijs~belangrijk minder ongun stig dan voor de kustbooten, in het jaar 1936 is deze verhouding eenigszins gewijzigd, in hoofdzaak door de betere uitkomsten van de kustvloot in liet tweede halfjaar. In het vorig jaarverslag werd melding ge maakt van den door de Nederlandsche Vis scherij centrale getroffen maatregel, ten aan zien van de uitgifte van uitvaartcertificaten. Moest in het- vorig jaarverslag de klacht worden geslaakt, dat door onjuiste toepas sing van het uitvaarbesluit het tegen-gestel- de effect werd bereikt van wat bedoeld was, in 1936 heeft de juiste toepassing van dezen maatregel niet meer te wenschen overgelaten en golden voor de motorloggers dezelfde nor men als voor de" stoomtrawlers. Mocht door het herstel van de harïngvis- scherij de deelneming van de loggers aan de trawlvisscherij tot -bescheidener proporties teruggaan, dan zou den de kustbooten ook inderdaad gaan mede profiteeren van de be perkende maatregelen, waartoe zij vóór de Regeeringsmaatregelen reeds vrijwillig wa ren overgegaan. Wat de outillage der stoomtrawler- vloot betreft kan worden medege deeld, dat het gebruik van radiotele fonie en van het echodieplood lang zaam maar zeker vooruitgaat. Het nut van deze beide installaties komt geleidelijk beter tot zijn recht. In den loop van 1936 werden ook op een drietal schepen richtingzoe kers aangebracht. Wanneer deze in de practijk "blijken te voldoen, mag worden aangenomen, dat het gebruik daarvan in de toeko- komst ook geleidelijk zal toenemen. Door de Reedersvereeniging zijn reeds pogingen gedaan, en deze wor den voortgezet, om een nieuw radio- baken toegevoegd te krijgen aan de reeds bestaande, waardoor 't nut van het aanbrengen van richtingzoekers zou worden verhoogd en de drang om tot plaatsing daarvan over te gaan zou worden bevorderd. De achteruitgang van Scarborough Niet aan de Nederlandsche haringvisscherij te wijten. In het Engelsche Lagerhuis is de regeering de vraag gesteld of zij zich er van bewust was, dat practisch de geheele haringvisscherij buiten de -kust van Yorkshire in Nederland sche handen is en of eenige hulp verleend kan worden aan Britsche trawlers om hen in staat te stellen met succes te concurreeren. Namens de regeering- antwoordde Morrison hierop, dat hij geen reden had te veronder stellen, dat de achteruitgang in de hoeveel heden op den afslag gebrachte haringen in Scarborough te wijten is aan het optreden van Nedei'landsche schepen buiten de kust van Yorkshire, Spr, is van meening, dat de oorzaken hoofdzakelijk te wijten zijn aan het bedrijf in zijn geheel. Met den achter uitgang van de buitenlandsche markt is er een neiging geweest voor de visschers zich te concentreeren op andere havens die betere faciliteiten bieden voor zouten, rooken en op de. markt brengen van hun waar.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1