vww Capawilde zijn kansen niet in de waagschaal stellen. DAMRUBRIEK B ■JHHLH VOETBAL. De wedstrijden van a.s. Zondag De competitie voor het landskampioen schap wordt Zondag voortgezet met de wed strijden Go aheadP.S.V. en Feijenoord Ajax. De eerstgenoemde clubs zullen elkaar niet veel in kracht ontloopen, al meenen we te mogen veronderstellen, dat de thuisclub wel van het voordeel van eigen terrein zal weten te profiteeren. Heel anders is het met den wedstrijd, die te Rotterdam gespeeld wordt, want het is voor Feijenoord, die al twee wedstrijden verloren heeft, vrijwel de laatste kans, om tenslotte nog op de eerste plaats te komen. Zij speelt morgen voor het eerst in K.N.V.B.-verband in het nieuwe sta dion en aangezien Ajax de tegenpartij is, zal de belangstelling wel heel groot blijken te zijn. Om deze reden en omdat Feijenoord geen club is, die zich gemakkelijk driemaal achtereen laat kloppen, gelooven we dat de Rotterdammers zullen winnen. R.C.H. gaat nu haar geluk tegen 't Gooi in Hilversum beproeven. De Racing zal dien zwaren strijd absoluut moeten winnen, wil zij haar kans op behoud van het eerste-klas- sesdhap behouden. Men is echter in het blauw-zwarte kamp, vooral na, de onver wachte 8—0 overwinning van jl. Zondag te gen H.F.C., vol goeden moed. Alle linies van R.C.H. hebben daarbij blijk gegeven het nog wel te kunnen. Dit zal haar voor morgen na tuurlijk een grooten moreelen steun geven en dat is wel dringend noodzakelijk, want het bekend dat de strijdlust van 't Gooi al tijd bijzonder groot is en morgen zal het er stellig nog wel een schepje opgooien. We zullen ons maar niet aan een voorspelling wagen; wel hopen we morgenmiddag een gunstigen uitslag te mogen publiceeren. Ditzelfde hopen we natuurlijk ook voor Bloemendaal, dat morgen op eigen terrein den belangrijken degradatiewedstrijd tegen het Amersfoortsche H.V.C. moet spelen. Bloemendaal kan nu vergeleken worden met den drenkeling, die zich nog slechts aan een stroohalm kan vastklampen. Gaarne hopen we, dat die halm sterk genoeg zal blijken te zijn, zoodat de witten nog een klein kans je terug zullen krijgen. De mogelij kt eid be staat, dat De Bock. die deze week een mo torongeluk heeft gehad, waarbij hij gebles seerd werd, morgen toch nog kan meespelen. Dit kan aan de elftalcommissie niet anders dan aangenaam zijn. HET VIERBONDEN TOURNOOI. PROEF WEDSTRIJD OP HET „SCHOTEN"- TERREIN. A.s. Zondagmorgén half elf wordt op het terrein van „Schoten" aan den Vergierdeweg een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen twee proef-elftallen van den H.V.B. Deze wedstrijd heeft ten doel een vertegenwoordigend elftal samen te stellen, dat zal deelnemen aan het Vieirbonden-toumooi. De proef elf tallen zijn als volgt vastgesteld: Elftal A: M. Polderman, (Spaarndam, doel; J. Souverein (VI. Vogels) r. achter; A. Vrenegoor Ji\ (E.D.O.) 1. achter; D. Gra- pendaal (V.V.B.), r, midden; C. de Bruin (Heemstede), spil; F. Stiphout (Haarlem) 1. midden; L. Oldenburg (V.V.B.) r. buiten; P. van Zanen (D.S.K.), r. binnen; F. Bloemen daal (Zandvoort), m. voor; A. v. d. Smissen (VI. Vogels), 1. binnen; J. Druijf (Zeemeeu wen), 1. buiten. Elftal B.: G. Olivier (V.V.B.) doel; N. J. de Wilde, (Kemphaan), r. achter; D. Schroe- der (Zandvoort), 1. achter; H. Röbken (Kemp haan) r. midden; T. Blokker (DeCeO), spil; L. Kollenberg (Zandvoort), 1. midden; W. v. Wilpen (VI. Vogels), r. buiten; B. Hirs (VI. Vogels), r. binnen; P. O. Plokker (V.V.B.), m. voor; J. v. Gelder (Kemphaan), 1. binnen; G. v. Gelder (Kemphaan) 1. buiten. BLOEMENDAAL—H.V.C. Bloemendaal speelt morgen vermoedelijk met het volgende elftal tegen H.V.C.: De Haas, Van Waard, Van der Meij, Immer, Beijk, Tullenaar, Van Bragt, De Bock, N. N., Hartman, Leemhuis West-Europa—Centraal Europa. Definitief op 20 Juni te Amsterdam. Naar wij vernemen zal de voetbalwedstrijd tusschen Centraal Europa en West Europa definitief op Zondag 20 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld, in het kader van den op dien datum plaats heb benden Olympischein Dag. Naar men weet waren er moeilijkheden ge- De heer K. J. J. Lotsy, die door de F.I.F.A. tot voorzitter der organisatiecommissie voor dezen wedstrijd was benoemd, heeft zich in de afgeloopen dagen zeer veel moeite gegeven om deze ontmoeting, uniek in de geschiede nis van het internationale voetbal, toch nog doorgang te doen vinden. Na overleg met ir. Fisher (Hongarije), prof. Pelican (Tsjecho-Slowakije) en den secretaris der F.I.F.A. dr. Schricker te Zürich, is de heer Lotsy er in geslaagd de moeilijkheden te over winnen; de wedstrijd kon definitief op Zon dag 20 Juni te Amsterdam worden vastgesteld. Het centraal-Europeesch elftal zal worden samengesteld door de heeren ir. Fisher (Hon garije), dr. Eberstahler (Oostenrijk), Mauro (Italië) en prof. Pelican (Tsjecho-Slowakije). De heer Lotsy zal het West-Europeesch elftal samenstellen, bijgestaan door de leden van de keuzecommissie van den K.N.V.B. en verder door gedelegeerden van Duitschland, Frank rijk en België. Zeer waarschijnlijk zullen 3 of 4 Nederland- sche spelers in het team van West-Europa worden opgenomen. De 22 gekozen spelers zullen van de F.I.F.A. een fraai aandenken, waarschijnlijk in goud uitgevoerd, ontvangen. Het staats voorts vast, dat geen buitenland- sche scheidsrechter voor dezen wedstrijd zal worden aangewezen, doch een Nederlander. Oostenrijk—Italië wordt over gespeeld. Uit Weenen: Op een bijeenkomst van 't Co mité voor den Europa-beker is besloten^ dat de wedstrijd tusschen Oostenrijk en Italië, die op 21 Maart j.l. te Weenen door den Zweed- schen scheidsrechter Ohlsson gestaakt werd, overgespeeld zal worden, waarbij wederom Weenen als plaats voor den strijd werd aan gewezen, HOCKEY. België—Nederland te Brussel. Zondag wordt te Brussel de 22e ontmoe ting tegen België gespeeld. De opstelling der elftallen zal zijn: België: v. d. Merghel, Oroonenfberghe, Reus, Deplat, Muldenders, Putz. Seeldrayers, Rombouts, Deru, Waterheyn, Portielje. Nederland: An j erna, De Waal, Westerkamp, Everwijn, De Looper. Cuperus, Gunning, Schnitger, v. d. Berg, De Roos, Esser. De balans toont dat Nederland van de 21 wedstrijden er 14 gewonnen heeft, 5 gelijk gespeeld en slechts 2 heeft verloren (doel- puntengemiddelde 4016). Toch mag hieruit niet geconcludeerd wor den, dat de komende wedstrijd min of meer een walk over is. Het tegendeel is waar! De Belgen zijn sterk vooruit gegaan; hun laatste resultaten wijzen daar op. Het vorige jaar een kleine Hollandsche 32 zege te Amsterdam, te Berlijn tijdens de Olym pische Spelen een 2—2 gelijk spel; thans te Brussel dus „de" kans voor België. De Belgen zijn vol goeden moed en rekenen natuurlijk op een succes. De Hollandsche spelers weten dat en dat is tevens de eenige factor die een spannen- den strijd doet verwachten. De Hollandsche verdediging en de Hol landsche aanval zijn goed; het binnentrio Schnitger, v. d. Berg, de Roos, is zeer schot vaardig, over de Hollandsche middenlinie en den keeper is niet veel te zeggen, doch het vertrouwen in hen is groot en gerechtvaar digd. De Belgen rekenen, zeker op de overwin ning; dat zou wel eens een deceptie voor hen kunnen worden DE COMPETITIE. Behalve de te Brussel te spelen internatio nale hockey-wedstrijd BelgiëNederland, zijn er nog enkele promotie-degradatie- en gewone competitie-wedstrijden vastgesteld, waarvan het programma luidt: Promotie-degradatie-competitie. 3e/2e klasse af'd. A: H. B. S.Studenten 2, 4e/3e klasse afd. B: Strawberries 3Kieviten 2. 4e/3e klasse afd. C. Gooi 5Zandvoort 2. Competitie. Vierde klasse G: Harlekijn 1—H.B.S. 3. Alliance 2Harlekijn 3. H. B. S. krijgt Zondag in den thuiswedstrijd op het terrein aan den Bergweg te Bloemen daal tegen de Delftsche Studenten een goede kans, zich veilig te stellen voor het behoud in de tweede klasse. De studenten uit Delft kunnen echter buitengewoon enthousiast spe len. Gemakkelijk zal het H.B.S. dus zeker niet vallen, maar eigen terrein en eigen omgeving kunnen thans wel voordeel brengen. DAMES-HOCKEY. Nederland—België op liet Kennemer Lyceum-terrein. De wedstrijd NederlandBelgië die Zondag a,s. gespeeld wordt, is de twaalfde ontmoeting tusschen deze beide landen. Het contact da teert van 1926, toen het Nederlandsch elftal begon met het spelen van een uitwedstrijd te gen België, welke met een 21 nederlaag voor onze speelsters eindigde. Geregeld eens per jaar, afwisselend in Holland en in België, ko men deze twee landenploegen nu tegen elkaar uit, zoodat het Ned. elftal, vergeleken met de overige wedstrijden tegen andere landen, het meest tegen België heeft gespeeld. De eerste Hollandsche overwinning werd be- Z A TERDAG 10 APRIL 1937 haald in 1939 en vooral in de laatste jaren was onze ploeg beduidend sterker dan de Belgische. Van de elf tot nu toe gespeelde wedstrijden won Nederland er zes, België drie, en eindig den er twee in een gelijk spel. Hoe het nu Zondag zal gaan Als onze ploeg haar spelpeil van de laatste wedstrijden kan handhaven, gelooven wij ook nu weer in een Nederlandsche overwinning. Dat er één invalster aan Hollandsche zijde is, behoeft nog geen verzwakking te beteeke- nen. Mej. J. Goeting heeft te Mülheim in het B-elftal uitstekend voldaan; met den steun van haar clubgenoot H. Vreede naast zich, moet het haar niet zoo moeilijk vallen zich in deze nieuwe omgeving in te spelen. Bij de Belgen ontbreekt de captaine en spil mej. S. de Spirlet, voor wie een gelijkwaardige reserve meespeelt, zoodat men dit nauwelijks als een verzwakking beschouwt. Van het tegenwoordige Nederlandsch elftal is mej. M. Rollin Couquerque de eenige die ook in de eerste ontmoeting in 1926 uitkwam. Zooals wij reeds meldden wordt de wedstrijd om half drie op het terrein van het Kennemer Lyceum te Overveen gespeeld. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MARGATE. De uitslagen van de partijen in de achtste ronde waren: Aljechin wint van Vera Menchik. Burger verliest van Fine. Tylor verliest van Alexander. Thomas verliest vair Milner Bany. FoltysKeres remise. De stand luidt nu: 1 en 2 Keres en Fine elk 7 p.; 3 en 4 Aljechin en Milner Barry, elk 5 p.; 5 Foltys 4Vz p.; 6 Miss Menchik 4 p.; 7 Alexander V/2 p.; 8 Sir George Thomas 2Vz p. 9 Buerger 1 p.; 10 Tylor Vz P- De resultaten van de partijen der Premier reserves waren: Koltanows'ki—Landau remise. Van Seters-—Skillicorn remise. ReillyVan Doesburgh remise List wint van Prins. Morry wint van Scheffer. Mieses wint van Schelfhout. WIELRIJDEN. TOUR DE FRANCE. Uit Parijs: Het is thans definitief, dat drie Nederlandsche renners zullen deelnemen aan den Tour de France, n.l. Albert van Schendel, Anton van Schendel en Theo Middelkamp, de drie landgenooten, die zich het vorig jaar in dezen wedstrijd zoo bij-zonder onderscheiden hebben. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog meer Ne derlandsche renners zullen uitkomen. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Morgen komen de eerste-klassers weer voor de competitie in het veld. Palvu I speelt op eigen terrein tegen de zwak ste ploeg, nl. Watervliet 2. De gastheeren, die nu wel kampioen hunner afdeeling ge noemd kunnen worden, winnen. S.V. 2 gaat naar de Zomervaart om O.K. 3 te verslaan. De tweede klasse geeft Haarlem 4S. V. 3, Aurora 2—T.H.B. 2, Meerlebosch 1Flora 2 en.Aurora 3—O. K. 4.,... Voor de 3e klasse A wordt op het Flora-ter rein gespeeld D.S.V. 2Flora 3voor 3 B wor den gespeeld: Always Ready 3— Meerlebosch 2 en Aurora 5S. V. 4, en Oosthoek 1Haar lem 5. Adspiranten-competitie. Afdeeling A: FloraAnimo (Hillegom). Afdeeling B: D.E.S.O. K. a. Afdeeling C: Haarlem cMeerlebosch b, S. V. b.—Aurora, S. V. a. Haarlem b en Meer lebosch cO. K. b. Dr. vuwe Daarom niet aan tournooi te Margate deelgenomen. Geen sprake van onspoiïiviteit. e vraag, „waarom Capablanca niet te Margate speelde", die in enkele dagbladen werd opge worpen, schijnt mij minder gerechtvaardigd dan de eventueele vraag, „waarom Capablanca wèl te Margate speelde", welke men had kunnen stellen in geval de Cubaan wel verschenen was. Een en ander is een nadere uiteenzetting waard, om dat er te dien aanzien veel misver standen bestaan. Het meespelen van Capablanca te Margate zou m.i. een domheid geweest zijn, weliswaar een sportieve domheid, maar niettemin een domheid. Zooals bekend, wordt er elk jaar omstreeks Paschen te Margate een tournooi gehouden. In den wedstrijd van 1935 was de schaakwereld getuige van een spannenden strijd tusschen Capablanca en Reschewski, welke ten gunste van den laatstgenoemde beslist werd. In 1936 had een even spannende wedloop plaats tus schen Capablanca en Flohr, waarin de Cu baan evenmin -aan het langste eind kon trekken. Voor 1937 hadden de Engelschen zich reeds verheugd op een treffen tusschen Fine en Capablanca, maar op het laatste moment heeft de Cubaan van deelneming afgezien, zoodat in zijn plaats dr. Aljechin werd uitge- noodigd. Welke waren de beweegredenen voor dit afzeggen? Volgens de pers zouden hier finan- cieele overwegingen den doorslag gegeven hebben. Capablanca zou met een simultaan- séance te Miami (Florida) meer geld verdiend hebben dan met een eventueele deelneming aan het tournooi te Margate. Hoewel men naar de werkelijke reden slechts gissen kan, schijnt mij deze verklaring geheel onjuist, te meer, daar er voor den volkomen insider eigenlijk geen verklaring noodig is, zooals reeds in den aanhef van dit artikel opgemerkt werd. Gaan wij op dit punt thans nader In. De situatie in de schaakwereld is de laatste jaren sterk gewijzigd ten aanzien van de rege ling van het wereldkampioenschap. Terwijl vroeger ieder vooraanstaand speler de kans had den titelhouder uit te dagen als hij er ten minste in slaagde voldoende contante middelen bijeen te brengen gaan tegen woordig de aanspraken op het wereldkam pioenschap uitsluitend via den Wereldschaak bond. De gedelegeerden van alle landen be palen tezamen, welke schaakmeester het recht heeft den wereldkampioen uit te dagen, en nu is de situatie op het oogenblik zoo, dat het in den zomer te houden congres te Stockholm de beslissing gaat nemen, wie het eerst aan de beurt komt (dat zou dan zijn in het jaar 1940) Welk die beslissing zal zijn, laat op 't oogen blik maar weinig twijfel over: Capablanca, die in de groote tournooien te Moskou en Not tingham wist te zegevieren, heeft verreweg de beste papieren, terwijl hij op grond van zijn vroeger kampioenschap ook de oudste rechten kan doen gelden, 't Is dus bijna zeker, dat Capablanca te Stockholm gekozen wordt en de Cubaan heeft het dus heelemaal niet onder leiding van B. Dukel. HET HOOGLAND-SYSTEEM. Hemelvaartsdag 1937 zal een mijlpaal in de geschiedenis van het damspel kunnen worden. Dien dag immers, wordt de jaarvergadering van den N. D. B. gehouden, in welke vergade ring een belangrijk voorstel behandeld zal worden, n.l. een voorstel van den damclub „Scheveningen"Reglementswijziging. A. De algemeene jaarvergadering verzoekt aan de besturen van de aangesloten clubs, matches te organiseeren van een 6-tal par tijen tusschen hunsterkste spelers, in het „Hooglandsysteem". Toelichting: Het Hooglandsysteem brengt de volgende wijziging in het eindspel, n.l. dat alleen de dam ook horizontaal naast verticaal slaat. De noodzakelijkheid, dit systeem te on derzoeken, kunnen wij -het beste illustreeren, wanneer wij de match RaichenbachVos om het wereldkampioenschap aan een nadere be schouwing onderwierpen. Van de 20 gespeelde partijen werden er 15 remise. In geen van deze partijen was sprake van een eindspel. In het Hooglandsysteem zouden de meeste dezer remisepartijen een buitengewoon be langwekkend eindspel hebben opgeleverd. Slechts in de 7e, 16, en 20e partij (remise) ge lukte -het Vos, de damlijn te bereiken met heit resultaat: onmiddellijk remise. Typeerend is in dit verband, dat Raichen bach, die in deze 15 remise-partijen 843 maal zijn zet deed, eerst bij den 843sten zet, de damlijn bereikte, op welk damhalen niets meer volgde, waardoor de match was uitgespeeld. De vraag of het Hooglandsysteem ons spel zal verdiepen en verfraaien, mag bestudeerd worden, vandaar dat wij u dit voorstel doen. Tot zoover het voorstel van „Scheveningen". Wij hebben gemeend met enkele rubrieken onzen lezerskring met genoemde wijziging op de hoogte te moeten brengen, omdat wij de stellige overtuiging hebben, dat 11a verloop van enkele jaren deze wijziging een feit zal worden, en dat de geheele Nederlandsche dam- competitie het H. S. zal spelen. Het was in 1923 dat de oud-wereldkampioen Herman Hoogland Jr. die aangaf, dat het damspel en voornamelijk wat het eindspel be treft, een aanvullende wijziging behoeft, in dien zin, dat de dam naast zijn verkregen ma-cht, ook nog horizontaal en verticaal mag slaan. Hoogland toonde in een zestal artikelen in „Het Damspel" aan, dat het toch onbillijk is, dat in een match of tournooi, partijen van 10 om 10 remise werden gegeven, omdat een groo te ruil mogelijk is, waarna het overblijvende materiaal dood is voor eindspel. Hij zinspeelde voornamelijk op de onbillijke remise, die zich in standen van 2 tegen 5 of 4 tegen 2 of 3 tegen 1 of 3 tegen 2 of zelfs 4 tegen 1 kunnen voordoen. Oorspronkelijk vond Hoogland met zijn systeem van wijwei alle dammers tegenwer king, maar de lief de voor het spel hield hem niet terug, voort te gaan de tegenstanders te overtuigen dat door zijn ontwerp, het damspel en voornamelijk het eindspel schooner, bevre digender en dieper zou worden. En het H. S. won voortdurend terrein en het telt thans in verschillenden districten in het land al zooveel beoefenaars, dat ook wij ge meend hebben, als de N. D. B. er toe overgaat het H. S. in te voeren, wij niet onbeslagen ten ijs mogen komen. Het huidige spelreglement verdient herziening ten eerste omdat het H. S. de partij veel schooner maaakt en meer diep gang geeft. Ten tweede het H. S. een onbillijke remise voorkomt. Door invoering van het H. S„ waarbij toch voor de remise een flinke majge blijft, behoeft het oordeel niet zoo groot te zijn; daarom zal daarbij dan ook het minste of geringste posi tievoordeel een oorzaak van strijd worden. Het nadeel van het huidige reglement leert ons duidelijk de laatste match KeilerSprin ger (9 rem., 1 gew. partij door Springer). On getwijfeld zal het damspel door het H. S. het eindspel „weer voor 100 pet. terug krijgen, het spel zal weer boeiender worden en de uitslag weer niet zoo vaak remise. In de volgende ru brieken het technische gedeelte van het Hoog landsysteem. Voor de probleemliefhebbers een bijzonder waagstuk van den heer G. Zonneveld. De stand is fantastisch, doch voor onder staande oplossing vragen wij uw bijzondere aandacht. Zwart: Wit: Zwart: 9, 11, 12, 13, 18, 21, 22, 25, 28, 35 en 42. Wit: 15, 24, 29, 30, 33, 34, 36, 39, 44, 45, 50. Wit wint: Wit 3631. Zwart 914! met de bedoeling schijf 15 te beletten dam te halen. Na 3631 914 wint Wit zeer fraai door: 29—23 18x49 15—10 25—43 10x26 28x39 45—40 35x44 3127 22x31 26x48. Nu is het pyramide- motief ontstaan. Wit wint door 1117 2419 17—22 19—13 22—28 13—8 28—32 8—3 32—37 gedw. 4842 en 3—26. Een prachtig vraagstuk. Van den heer Peekei :wee waagstukken speciaal voor onze rubriek samengesteld. Wit: 11, 18, 19, 23, 27, 31. 34, 38. 44, 45, 49. Zwart: 2, 3, 8, 9, 10, 14, 20, 25, 36, 40, 1 dam op 35. Wit speelt en wint. No. 2. Zwart: 4, 8, 9, 10. 15, 16, 17. 18, 19, 30. Wit: 26, 27, 28, 29, 37, 38, 40, 45, 46, 48. Wit speelt en wint. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, Tot slot dezer rubriek, de partij gespeeld te gen J. Schwartz den jeugdigen snel opgekomen damspeler van Van Embden, in den wedstrijd D. C. IJ.Van Embden aan bord één. Gespeeld te IJmuiden 23 Maart 1937. B. Dukel, Wit. Zwart: J. Schwartz. 1. 34—29 19—23 2. 39—34 14—19 3. 44—39 10—14 4. 50—44 5—10 5. 31—26 20—25 6. 32—28 23x32 7. 37x28 18—23. Wit's openingsplan heeft zich voltooid. Thans is aan Zwart de moeilijke opdracht, hoe het verdere verloop der partij zal wezen. Met 1923 gaat de strijd om het centrum.. De voortzetting die Schwartz speelde dwingt het spel naar de randen en geeft tevens ge compliceerd spel. 8. 29x18 12x32 9. 38x27 7—12 10. 42—38 15—20 11. 36—31 20—24 12. 41—36 24—30 13. 35x24 19x30 14. 38—32 10—15 15. 47—42 13—18 16. 43—38 9—13 17. 46-41 1—7 18. 41—37 4—9 19. 27—21 16x27 20. 32x21 14—19 2L 37- 11—16. Stand na den 21en zet van Zwart luidt: Zwart- Wit Wit speelt 3228, waarop de ruil 16x27 31x11 tot stand komt. Zwart is verplicht tot 7x16. Op 6x17 volgt schijfwinst met 2823 enz. enz. 22. 32—28 16x27 23. 31x11 7x16 24. 33—29 19—23 25. 28x19 13x33 26. 38x29 30—35 27. 29—24 16—21 28. 26x17 12x21 29. 39—33 6—11 30. 34—30 25x34 31. 40x29 9—14 32. 45—40 8—13 33. 49-43 3—9 34. 43—38 14—19 35. 24—20 15x24 36. 29x20 9—14 37. 20x9 13x4 38. 33—28 11—17 39. 36—31 18—22 40. 38—33 2—8 41. 31—26 8—13 42. 40—34 21—27 43. 34—29 13—18 44.4843 4—10 45.43—38 16—23 46. 29x18 22x13 47. 44—39? Hier faalt Wit leelijk. Remise is direct 33—29 47.19—24 48. 39—34 24—30? Thans faalt Zwart daar met 1319 het spel voor Zwart is gewonnen. Het spel liep remise door: 34x25 3540 2520 4044 3329 1015 2923 en 2318 remise. Oplossingen en correspondentie Van Wasse- naerstraat 23, IJmuiden-Oost. noodig, zijn geluk te Margate nog eens te be proeven. Want ook zonder een nieuw succes is hij de eerste pretendent, terwijl hij boven dien riskeert niet als overwinnaar uit het strijdperk te treden. Over dit risico moet men werkelijk niet te gering denken. In een wed strijd, waaraan behalve door Fine ook deel genomen wordt door jonge krachten als Keres en Foltys, kan men de kans, dat Capa blanca nummer 1 wordt op ongeveer 40 pCt. taxeeren. Met zijn deelneming te Margate zou Capablanca dus 60 kwade tegen 40 goede kansen geschapen hebben. Ik begrijp volkomen, dat de bovenstaande overwegingen den indruk kunnen wekken, dat Capablanca's houding aan sportiviteit te wenschen overlaat, maar m.i. ten onrechte. Als de publieke opinie en deze is het ten slotte, welke straks te Stockholm den doorslag geeft niet zoo sterk beïnvloed zou worden door relatief onbelangrijke gebeurtenissen, wanneer bovendien de laatste indruk niet zoo zwaar zou wegen, dan had Capablanca gerust in Margate kunnen spelen. Maar de fout ligt juist bij deze publieke opnie. Men overschat de be teekenis van een enkelen uitslag en vergeet, dat zooveel toevallige factoren het resultaat mede bepalen. Had Capablanca wel gespeeld, dan was dit zonder twijfel zeer sportief, maar een spor tiviteit, die slecht door weinigen gewaardeerd zou kunnen worden, terwijl tegenover deze ge ringe waardeering het enorme risico van een falen zou komen te staan, een risico, dat daar om zoo groot is, omdat het als consequentie met zich mede kan brengen: een definitief vaarwel aan „my title", zooals Capablanca den wereldkampioenstitel bij voorkeur pleegt te noemen SCHAKEN. MASSAKAMP BLOEMENDAAL—DE ROCHADE Woensdagavond werd te Bloemendaal een vriendschappelijke match gespeeld aan 22 borden tusschen de Bloemendaalsche Schaak club (2e klas) en S,C. „de Rochade" (kam pioen 3e klas) uit Haarlem. Bloemendaal miste aan de hoogere borden zeven spelers van het eerste tiental, de Rochade vier. De uitslag luidde: B.S.C.: De Rochade-. 1. H. MarseilleA. de Jong VzVz 2. P. A. C. v. d. BronkJ. E. Strengers 1—C 3. R. VerberneH. Blokker 01 4. W. v. d. WerffD. J. Essink 1—0 5. H. J. S. Beck—W. Mantel 0—1 6. A. Vermeer—S. J. Abspoel 1—0 7. F. v. ReenenJ. Blokker VzVz 8. A. v. d. Werff Sr.Joh. v. Polen 01 9. J. H. CaroC. E. Abspoel 01 30. J. LankampJ. v. Ravensbergen VzVz 11. W. v. d. HoefJ. J. Teekamp Jr. 10 12. P. HalsemaP. H. Sprokkreef 1—0 13. J. HalsemaJ. J. Teekamp Sr. 10 14. W. F. CramerC. Kaag 0—1 15. R. G. v. RooyE. Fijlstra 01 16. J. Hofland Jr.—P. E. Kolderie 1—0 17. M. H. Wiersema—A. Strengers Vz—Vz 18. T. KoutW. Oosterbroek v VzVz 19. B. J. Korsman—C. J. H. Rademaker Vz—Vz 20. A. BreetW. Kuyper 10 21. H. S. Bogaardt—J. J. v. d. Domhof 1—0 22. J. PoolJ. J. Groenink 0—1 12—10 AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 10 APRIL Theater de Pont: „Vrouwof secreta resse" en „Het meisje uit de onderwereld" 8 uur. ZONDAG 11 APRIL Theater de Pont: „Vrouwof secreta resse" en „Het meisje uit de onderwereld" 8 uur. Matinée 3 uur AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 10 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Ave Maria" en „De geheimzinnige Microfoon", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. 3 uur ZONDAG 11 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 2.20 tot 7.10 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Ave Maria" 2.30 uur; „De Geheimzinnige Microfoon", 3.50 uur. „Ave Maria", 5 uur. „Ave Maria" en „De Geheimzinnige Micro foon", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. 3 uur. MAANDAG 12 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Ave Maria" en „De geheimzinnige Microfoon", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. 3 uur. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 10 APRIL Palace Fllmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „San Francisco" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De charge van de lichte brigade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Man en Vrouw", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: De Vrek, met Jan Musch 8.15 uur. Rembrandt Theater: 4000 Mijlen onder zeil. 11.30 uur. MAANDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: De zonderlinge Dr. Clit- erhouse, door de Amsterd. Tooneelvereeni- -ing 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9