HET NIEUWE AVONDBLAD Tragische dood 2en machinist. Krijgt IJmuiden een radio-baken? 22e JAARGANG No. 135 MAANDAG 12 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.verlies van Hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim t 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Trawler eenige minuten na de aanvaring gezonken. Groof gat bij machinekamer. Het is bij de scheepsramp, tenge volge waarvan de stoomtrawler Lies- beth Betty IJM. 183 van de de Vissche- rij Mij. Mercurius te IJmuiden ten on der ging- gelukkig slechts bij één slachtoffer gebleven. Maar weinig had het gescheeld of de geheele beman ning was met den trawler in de diepte verdwenen. Want nauwelijks was het Engelsche s.s. Leo uit den mist opge doemd of het had reeds den steven in den trawler geboord, waardoor ter hoogte van de machinekamer zulk een groot gat in het schip ontstond, dat dit eenige minuten later reeds gezon ken was. Een der opvarenden deed ons een sober verhaal van de aanvaring. Pas was hij via Rot terdam, waar hij met zes van de andere op varenden per Abbeyboot was gearriveerd, thuisgekomen en Zondagmiddag troffen wij den geredde bij vrouw en kinderen thuis, die natuurlijk overgelukkig waren, dat man en vader behouden in hun midden was. Vrijdag 2 April was de Liesbeth Betty van IJmuiden uitgevaren om op de Noordzee te gaan visschen. De visschefij verliep bevredi gend en reeds had men een aardige vangst, toen Donderdagmorgen het ongeluk ge schiedde, dat den ondergang van den trawler tengevolge had. We zouden juist het net uitzetten, aldus onze zegsman. Het was een kal me zee, maar dik van mist. We bevon- de ons op de Groote Visschersbank ten N.O. van de Doggersbank. Plotseling hoorden we een fluit. Het was toen 11 uur in den voormiddag'. Tot onzen grooten schrik zagen we een schip uit den mist opdoemen, dat met een flin- ken gang recht op ons af stoomde. Direct zagen we, dat het mis zou gaan en door het geschreeuw gewaarschuwd was in een ommezien de geheele be manning aan dek, behalve de tweede machinist Spek, die achterin te kooi lag. Dit was zijn noodlot en, aldus onze zegsman, als de anderen niet op het moment van de aanvaring aan dek geweest waren, zouden we allemaal met de Liesbeth Betty mee in de diep te zijn gegaan. Het was ons geluk, dat we juist de lijnen van het net zou den gaan vieren en dus zoowat de ge heele bemanning reeds aan dek was. Zóó zagen we de boot, die achteraf bleek te zijn het Engelsche s.s. Leo op weg van Noorwegen naar Hull, of zij had reeds haar steven in ons schip geboord. De Leo trof ons aan bakboordzijde ter hoogte van de machi nekamer, die evenals de bunkers direct vol water moet zijn geloopen. Het was een geluk, dat de schepen eenige oogenblikken aan el kaar vast bleven zitten. Iedereen trachtte zich 200 gauw mogelijk te redden. Zoo onver wacht kwam het noodlot over ons, dat we eerst in het geheel niet aan Spek dachten, die wellicht op dat tijdstip nog rustig lag te slapen We zijn toen allen op de brug van onzen trawler geklommen. Ik weet niet eens meer na te vertellen, hoe alles precies in zijn werk is gegaan, maar ten slotte kwamen we met ons negenen allen vei lig aan dek van den Engelschman. Dit weet ik me nog te herinneren, vertelde ons de schip breukeling, dat op een gegeven oogenblik schipper Gravemaker aan het hekwerk van de Leo hing met twee man aan zich vastgeklemd. Deze drie hebben eenige benauwde oogenblik ken beleefd, maar ook zij waren, dank zij het kordate optreden van de bemanning van de Leo, spoedig in veiligheid. De machinist, die een der laatsten was, die op de Leo over sprong, kon zich ook maar op het nippertje redden, want op dat oogenblik was onze trawler reeds een eind weggezonken. Waar is de tweede machinist Spek? Zooals gezegd, dachten we op het kritieke oogenblik geen van allen aan Spek. Maar toen we op de Leo stonden en we wat tot bezinning waren geko men, misten we onzen kameraad. En reeds was de Liesbeth Betty op punt van zinken. We hebben toen, zoo hard we konden, naar hem geroepen. En tot onze groote verrassing zagen we hem te voorschijn komen, terwijl alles °m hem heen reeds water was. Want het water stond toen al gelijk met de verschansing. „Waar moet ik wezen?" hoorden we hem roepen. „Loop naar de brug of de koelkast!" riepen we te rug. Spek is toen nog op de kombuis geklommen, maar even later zagen we hem al te water en verdween de Lies beth Betty in de diepte; Spek ging door de zuiging mee .^9rt daarop kwam hij nagenoeg op de- wt ^aa<:s weer boven. Maar hij gaf geen <«&Ken van leven, zoodat wij al' het ergste zesden. Spoedig werd door» de bemanning van de Leo een boot uitgèzet en even later hadden we onzen kameraad opgehaald. Langen tijd werd getracht met kunstmatige ademha ling de levensgeesten op te wekken. Helaas baatte dit niet. Het vermoeden is dat hij reeds dood was toen hij te water geraakte, wel licht door den schrik of door den plotselingen overgang van zijn warme kooi naar het koude water. De Leo vervolgde toen haar weg naar Huil waar we Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur ar riveerden. De bemanning was heel goed voor ons en heeft het ons aan niets laten ontbre ken. We hadden het niet beter kunnen heb ben. In Huil werden we in het Sailors Home opgenomen. Zaterdagavond zijn we met een Abbeyboot naar Rotterdam gegaan. Alleen de schipper en de stuurman bleven achter, om dat het lijk van Spek nog niet vrijgegeven was. Het is gebalsemd en zal vermoedelijk wel naar Holland worden overgebracht. Maar dit scheen, nog niet beslist te zijn. We zijn alles kwtij, zoo besloot onze zegs man. Maar het voornaamste, dat is het leven, hebben we er afgebracht. Jammer van dien Spek, want het was een goede kerel en daarbij kostwinnaar voor zijn oude moeder". Aan het verslag omtrent deze scheepsramp in The Daily Mail ontleenen we nog, dat de botsing plaats vond 200 mijl van Christian- sund. De Leo was op weg van Oslo naar Huil. Een van de opvarenden van de Leo deelde ge noemd blad mede, dat de steven van zijn schip zich diep in de zijde van den trawler boorde. Kapitein Kirk liet de Leo vooruit draaien, teneinde haar steven in de gapende wand van den zinkenden trawler te laten zit ten. Hierdoor konden negen opvarenden van den Hollandschen trawler zich over het fore castle van de Leo redden. Een lid der beman ning, de tweede machinist, werd door de bot sing op slag gedood. Er werd ons verteld, dat hij naar beneden was gegaan om zijn geld te redden. Toen de Hollanders ons vertelden, dat ze een lid van de bemanning misten, lieten we de reddingsboot uit, maar we konden slechts diens lijk uit het wrak bergen. De trawler zonk in vier minuten en we wisten nog niet eens den naam van het schip. De Leo kreeg een deuk in den voorsteven en maakte water, zoodat onophoudelijk ge pompt moest worden. De trawler had op het oogenblik van de botsing drie ton viseh aan boord. Hij is vermoedelijk zoo snel gezonken doordat het net overboord was. Te kwart na vijf (Vrijdagmiddag) zijn de schipper, de stuurman en de eerste machinist van den trawler nog met hun klompen aan en in hun zeeplunje per auto naar het Hollandsche con sulaat gebracht. Zij hebben niets van hunne bezittingen kunnen redden. VERKOOPING „DORCAS". De Handwerkvereeniging „Dorcas" alhier houdt Woensdag en Donderdag een verkoo- ping van de door de leden vervaardigde hand werken. De verkooping wordt gehouden in de Doops gezinde Kerk, Helmstraat. Loop der bevolking in Maart. Om het Clubkampioensehap van Nederland. D. Nu weer beneden 46000. Het aantal inwoners onzer gemeente, dat op 1 Maart nog juist boven de 460000 was gebleven is doordat de bevolking in Maart met 2 ver minderde, de 46000 opnieuw gepasseerd, maar in tegenovergestelde richting, zoodat het aan tal inwoners op 1 April j.l. 45999 bedroeg. De bevolking vermeerderde door vestiging met 101 m. en 131 vr. en door geboorten met 35 m. en 25 vr., totaal dus met 292 (136 m. en 156 vr.) De bevolking verminderde door vertrek met 137 m. en 130 vr. en door overlijden met 18 m. en 9 vr., totaal dus met 294 (155 m. en 139 vr.) De geheele vermindering over Maart be droeg dus 2. Uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet. C.IJ. wint van Utrecht's Dam- genootschap. RECTIFICATIE. De kaarten voor de voorstelling „GEZWOREN KAMERADEN" door de Tooneelclub „Jonge Kracht" kosten niet 20 ct., maar 28 cent. (Adv. ingez. Med.) Dukel slaat oud-wereldkampioen. De belangstelling was Zaterdagmiddag zeer groot toen beide tientallen in Hotel Kenne- merhof den strijd aanbonden voor het club- kampioenschap van Nederland. Het is een prachtige wedstrijd geworden, met vele span nende oogenblilkken. De Utrechtenaren waren niet opgewassen tegen de IJimuidenaren en de 137 overwinning is voor D. C. IJ. dan ook vol komen verdiend. Jammer was het echter, dat de Utrechtenaren twee invallers telden. D. C. IJ. was volledig. De uitslag luidt: D. C. IJ.Utrecht's Damgenootschap 2—0 1—1 2—0 1—1 1- 2—0 1- 1—1 0—2 2—0 B. DukelH. Hoogland A. LigthartB. W. Hartogh P. Leijte—P. W. C. Barneveld H. de BoerJ. H. Smit C. Suykv. Santen Kolff G. PostmaC. Ruitenbeek F. BasstraM. Meyer H. Buis—J. Serree C. BaisB. Grossoo H. Laros—A. Becker Belangrijke mededeeling voor gesteunden. De Directeur van den Rijksdienst ter Uit voering van de Zuiderzeesteunwet maakt be kend, dat de belangihebbende in den zin van deze Wet, hoofd van een gezin of kostwinner, die vóór de inwerkingtreding van het K. B. No. 20 d.d. 19 Mei 1932, eigenaar of hoofd van een visscherijbedrijf was en thans in het genot is van een geldelijke tegemoetkoming ingevol ge art. 13, die in verband met de laatste wij ziging van bovengenoemd K. B. op goede gronden- aanspraak meent te kunnen maken op een hoogere geldelijke tegemoetkoming, onder vermelding van die gronden, hiervan kan doen blijken door invulling van een for mulier model 53. dat ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Totaal 137 De wedstrijd. Een fraaie prestatie leverde Dukel door den oud-wereldkampioen H. Hoogland te verslaan. Het was een mooie partij, waarin Dukel na gecompliceerd openingsspel eerst in het ver gevorderd middenspel, na een handige ma noeuvre, voordeel kreeg. Na een keurig eind spel gaf de oud-wereldkampioen op. Ligthart had in zijn partij beter lot verdiend. Na gunstig openingsspel, waarin Hartogh ter nauwernood aan een nederlaag ontsnapte, kreeg Ligthart in het eindspel weer de kan sen, doch er bleef niet meer dan remise voor hem over. Leijte speelde een keurige positiepartij, en kreeg eerst in het eindspel de belooning, voor zijn weldoordacht spel. Hij won verdiend. In een klassieke partij wist de Boer, door zwak spel van Smit eenige stukken voordeel te behalen. Het eindtlpel 4 tegen 2 hield echter op het nippertje voor den U. D. G.'er remise. Suyk en v. Santen Kolff speelden een geldjik- opgaande partij met wisselende kansen. Het slot kwam met een gelijke- remise. Postma wist vrij verrassend in de opening een stuk te winnen. Hij won zijn partij volgens de regelen der kunst. BasstraMeyer was een hoogstaande klassieke partij. Jammer dat Basstra, die overigens goed partij gaf, in het gevorderde middenspel blunderde, wat zijn tegenstander op dam bracht. Het eindspel had Meyer moeten winnen. Buis speelde tegen Serree een fraaie slagzettenpartij. Na wisse- Electrische loods ook voor trawlers. Er zijn echter technische bezwaren. „Door de Reedersvereeniging zijn reeds pogingen gedaan, en deze worden voort gezet, om een nieuw radiobaken toegevoegd te krijgen aan de reeds bestaande, waar door 't nut van het aanbrengen van rich tingzoekers -zou worden verhoogd en de drang om tot plaatsing daarvan over te gaan zou worden bevorderd." Deze zinsnede uit het zoo juist verschenen jaarverslag der Reedersvereeniging wijst op het streven den toegang tot de haven van IJmui den nog veiliger te maken, opdat ook bij mistig weer en slecht zicht het aanloopen er van zoo vlug en zoo „safe" mogelijk geschieden kan. Onder de moderne methoden, die den zee man van heden ter beschikking staan, kennen we o.a. reeds den radio-richtingzoeker, een in strument dat zich aan boord meer en meer in burgert. Vooral nu het technisch steeds vol maakter en betrouwbaarder wordt. Naast den richtingzoeker is het 't radio baken, dat de veiligheid der navigatie ver hoogt, wanneer het in combinatie met eerst genoemd instrument wordt gebruikt. Dat op den richtingzoeker aan boord door den bedie- nenden telegrafist een vooraf bekend seinend station afgestemd en gepeild wordt, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Maar het gewensehte seinende station werkt niet altijd of ligt niet altijd even gunstig voor de positie van het schip, dat de peiling wenscht. Om dit bezwaar te ondervangen heeft men het radio-baken geconstrueerd, als het ware een vuurtoren, die echter in plaats van lichtbundels radiobundels uitzendt. Ten behoeve van de scheepvaart langs de Nederlandsche kust bezitten we een drietal radio-bakens, n.l. aan boord van de lichtsche pen Noord-Hinder, Maas en Terschellinger- bank. Op vaste tijden zenden deze bakens be paalde letters uit op een vaste golflengte, n.l. NR (Noord-Hinder) en MS (Maas) op 942 meter en TG (Terschellingerbank) op 979 me ter. De roepnamen worden heel langzaam ge seind (zoodat zelfs een leek op radiogebied ze haast beluisteren kan) het seinen geschiedt automatisch. Het programma is afwisselend de roepnaam en een aantal lange strepen. De frequenties der seintijden zijn van het zicht op zee afhankelijk, meestal met tusschenpoo- zen van een half uur. Het meest bekend zijn bij het groote. publiek wel de radiobakens voor de luchtvaart (de te rugkeer van de „Pelikaan" op Schiphol in dik ken mist op 30 December 1934!) Deze instru menten hebben vooral in Amerika enorm veel tot de ontwikkeling van het luchtverkeer bij gedragen. Het radiobaken voor de luchtvaart werkt daarbij nog volmaakter dan dat voor de scheepvaart, omdat het als het ware een ab soluut betrouwbare geleider naar het vliegveld is en elke afwijking van de koerslijn onmid dellijk signaleert. Het principe waar het om gaat zullen we in 't kort even uiteenzetten: Het baken zendt een ononderbroken reeks morseteekens uit en wel van tweeërlei aard. De seinen van het baken Schiphol b.v. bestaan eenerzijds uit 3 strepen en anderzijds uit 3 punten. Door het z.g. gerichte systeem van den zender is het zendgebied in tweeën verdeeld. De scheiding bestaat uit een denkbeeldige lijn, die loopt in de richtingslijn SchipholDelft. Heeft de marconist in het vliegtuig nu nauw keurig op het baken afgestemd, dan hoort hij al naar hij zich Oost of West van die lijn bevindt 3 strepen of punten en weet hij dus hoe zijn positie ten opzichte van de koerslijn is. De piloot zal, al naar zijn bevindingen, naar links of naar rechts bijsturen. Hij zal dit zoo lang doen tot de marconist mededeelt, dat het andere gebied is bereikt. Nu zal de piloot trach ten steeds de aangegeven radio-lijn te volgen; hij weet dan dat hij recht op de haven aan stuurt. Voortdurend moet de richting gecontroleerd worden. Dit doet men door op het geluid van het baken te letten; op de grenslijn immers vallen punten en strepen tot een gelijkmatigen ononderbroken toon ineen, want de twee sei nen vullen elkander aan. Vroeger (naar wij meenen een 15-tal jaren geleden) heeft een dergelijk principe reeds toepassing gevonden bij de z.g. geleidekabels voor de scheepvaart. We herinneren ons nog uit dien tijd, dat er zulk een kabel lag van het lichtschip Borkum naar den mond van de Eems en van het vuurschip Weser naar den mond van de Weser; ook had de haven van Portsmouth zulk een electrische loods (spe ciaal voor marine-doeleinden). Deze kabels zonden marseteekens uit, die aan boord in de koptelefoon hoorbaar waren en zoodoende kon een gezagvoerder door precies boven den kabel te blijven sturen zijn schip veilig binnen brengen. Met de pogingen om voor de haven van IJmuiden een radio-baken te krijgen zal wel een instrument als aan boord van de Neder landsche lichtschepen staat, bedoeld worden. Een apparaat dus, dat „zonder gericht zender systeem teekens in den aether rondstrooit". De bedienende telegrafist aan boord stemt zijn richtingzoeker er op af, peilt het baken waar na de gezagvoerder den koers er mede in over eenstemming brengt. Om de installatie, die in een zeer klein ge bouwtje kan worden ondergebracht, voor den zeeman zoo simpel mogelijk te laten functio- neeren is het wel gewenscht, dat het in de on middellijke omgeving van de haven geplaatst wordt. Het is echter een open vraag, of de aan wezigheid van het baken een ongestoord func tioneeren van het te IJmuiden gevest rijksradiokuststation met al haar takken van dienst mogelijk zal maken. Storingen op meerde golflengten (w.o. de z.g. „harmonische golven" van het baken) zijn werkelijk niet denkbeeldig bij het uitgebreide en verfijnde ontvang-apparaat van PCH. Om nog te zwijgen van de storing, die zulk een baken werkende op een golflengte tus- schen 800 en 1000 meter met zich brengt voor den radiopeildienst van het op het sluiseiland gevestigde radiopeilstation. dat uitsluitend op de 800 meter golf werken moet. Het aantal minder-seleetieve ontvangers zal noodgedwongen belangrijk verminderen, want voor deze zal het gebied aan den korten kant van de lange golf er niet beter op worden Een veel eenvoudigere en meer practisch nut opleverende oplossing zou zijn een radiobaken op het Haaks-vuurschip, een post die geheel vrij in zee ligt. Daar zal men geen last hebben van onberekenbare invloeden als kust- e.a. effecten. Terwijl daarenboven de geheele scheepvaart er een groot voordeel uit zou kunnen putten, wanneer een der meest be ruchte punten van de Noordzeekust, de Haaks, ook radiografisch bebakend zou worden. Al heeft zeer zeker een dergelijk baken, te IJmui den geplaatst, niet weg te cijferen voordeelen. De techniek schrijdt voort en de modernste hulpmiddelen staan den zeeman ten dienste; ook de visscherman profiteert er van mede radiotelefonie, echolood, radiotelegrafie, rich tingzoeker en het radiobaken ze zijn toch alle in eerste instantie bestemd geweest om zijn veiligheid op zee te verhoogen en zijn plaats bepaling te vergemakkelijken. Daarenboven zijn er, indien een aflezing door middel van den richtingzoeker aan boord op een radiobaken nog wel eens zou kunnen falen, de vier Nederlandsche radiopeilstations Vlis- singen. Maassluis, IJmuiden en Willemsoord die met behulp van hun apparaten het schip: dat zijn positie wenscht te weten onfeilbaar weten te localiseeren. Sinds de oprichting in 1926 hebben zij reeds meer dan 24.000 maal hun medewerking verleend om voor een schip door een z.g. kruispeiling, uit vier punten langs de Nederlandsche kust gegeven, een onmisbare radio-loods te zijn, die tientallen zeelieden in veilige haven gebracht heeft, i W. lende kansen werd bij den 63en zet tot remise besloten. Bais is een onzeker speler. Den eenen wedstrijd speelt hij sterker dan den anderen Tegen Grossoo speelde hij zwak. Hij was de eenige D. C. IJ.'er die verloor. Becker was geen partij voor den sterken hekkesluiter Laros. Reeds spoedig stond de Utrechtenaar verloren. Laros is in de wedstrij den van het eerste tiental de topscorer. Uit 13 wedstrijden behaalde hij 25 punten. Naar onze meening komt hem een hoogere plaats in het tiental toe. Op Zaterdag 17 April wordt te Utrecht de ontmoeting U. D. G.—Constant gespeeld. Op Zondag 25 April zal D. C. IJ. te Rotter dam spelen tegen Constant. Weet D. C. IJ. dezen laatsten wedstrijd te winnen dan zal zij ongeslagen beslag leggen op den titel clubkampioen van Nederland. CONCERT CONCORDIA. De bezoekers van het concert, dat de har monie Concordia „de oudste harmonievereenï- ging ter plaatse" Zaterdagavond in Cycloöp gaf, werden met een kort woord door den voorzitter den heer C. Tol welkom gehee- ten. Een woordje extra sprak hij tot de van een ernstige ziekte herstelde echtgenoote van den directeur. De harmonie opende met een zeer oude be kende. nl. de Huldigingsmarsch van wijlen Sam. Vlessing, die beschaafd weergegeven werd en vooral in de baspassages, zoo echt a la Vlessing bewerkt, zeer. verdienstelijk ge speeld werd. Pittig was de inzet van de fantasie over Ganne's operette Les Saltimbanques. In de wals volgden de klarinetten goed; het middenregister was paraat en paste zich beschaafd aan; de signalen der pistons zou den we even puntiger wenschen al valt er sinds we de laatste maal het corps hoorden vooruitgang te constateeren. De tuba's in wals 2 konden reiner van stemming; het hout droeg zijn partij muzikaal voor. Rhythmisch deed men goede dingen; direc teur Vlessing had zijn blazers stevig aan de touwtjes; een weinig meer relief aan de dy namische schakeeringen, die de dirigent aan geeft, zou het geheel nog een beteren indruk geven. Dat Concordia Sax-blazers bezit, die zich in het orkest thuis gevoelen en hun partij aan kunnen, hoorden we in Sam. Vlessing's wals Chant du Soir, die in zulk een animeerend tempo voorgedragen werd, dat de stemming er bij de jeunesse dorée onder de aanwezigen geducht inkwam en de tongen los kwamen. Forsch geblazen trombone-trekjes gaven met het solide bas-register een stevigen on dergrond aan de 3/4-maat. Van Grieg's Elfentanz hoorden we een geestig arrangement van de hand van wijlen Sam. Vlessing, dat qua ensemblespel lang niet gemakkelijk was. Dat het er zoo vlot uit kwam is een extra aanteekening voor de Concordlanen, die terdege op den stok speel den. In Wieniawski's Poolsche dans en Pade- rewski's Menuet, beide gevaai'lijk open van van constructie, viel het passagespel der mid denstemmen te loven. Op het laatste num mer, dat men uitstekend uitvoerde, kan de directeur met voldoening terugzien. VTijdens de pauze huldigde de huidige voor zitter den afgetreden praeses den heer KI. Meijer, die tot eerlid der harmonievereeniging Concordia is benoemd. Als blijk van waar deering overhandigde de heer C. Tol den sinds de oprichting in 1894 Concordia trouw geblevene een gouden speld van verdienste. De heer Meijer was door het overhandigen van dit eereteeken ten zeerste getroffen en wekte allen op, de o-ude ploeg, de eerste har monievereeniging die IJmuiden kende, toch steeds te blijven steunen. Frisch klonk daarna de Jubileummarsch van Sam. Vlessing, ter eere van den gehuldig de gespeeld. In de Concert-polonaise van Adolf Schrei- ner waren de heeren C. Tol en K. Hollander de solisten, die beiden blijk gaven de techni sche moeilijkheden te beheerschen. De bege leiding van het orkest, dat in de betrekkelijk beperkte ruimte vrij forsch klonk, had wat sterker afgedempt mogen zijn. De klankver houding speelde den uitvoerenden hier wat parten. In de tusschenspelen toonde het korps zich niet geheel op z'n qui-vive en zoo kwa men naast lofwaardige ook minder accurate gedeelten voor. Vlot verliep de fantaisie over de populaire melodieën der operette „De Geisha"; het lichte deel van Concordia, het hooge koper en de klarinetten moeten in volume nog onderdoen voor den baskant. die evenwichtig en sterk bezet is. In de fantaisie kwamen voor een fraaie piston-solo ondersteund door trombone- en barytonspel. Het was tijdens de uitvoering der fantaisie af en toe zoo rumoerig, dat de dirigent af tikte en om stilte moest verzoeken. Inderdaad kon hij de opmerking tot de betreffende jon gelui richten, zich schamen IJmuidenaar te zijn. Met de Voorwaarts-marsch-potpourri be sloot Concordia haar optreden en daarna stond zij haar plaats op het podium af aan den heer Alb. van Pel met zijn dames-en semble, dat door hem ontworpen dansfanta- sieën uitvoerde, getiteld „Schilderfantasie" en „Balletdans", waarmede zij een welverdiend succes oogstten. Het was reeds ver na elf uur, toen de dans- lustigen onder de rhythmen van den Lido- band den dansvloer betreden konden. W,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1