Uit het Vereenigingsleven in „Kennemerland" Proost! Vóór of tegen inentingsdwang BEVERWIJK De vereemgingen van kleinhandelaren Ordening in den groentenhandel Het is van algemeene bekendheid, althans de streek Kennemerland. dat de tuinders nooit in de voorste rijen van het organisatieleven hebben gestaan. Zij waren op dat gebied wat men noemt moeilijk in beweging te krijgen en het heeft heel lang geduurd en het heeft heel wat moeite gekost om het zoover te brengen. Zij waren zelfstandig werkzaam op him bedrij ven en er is in het oude volk van Kennemer land nog altijd iets overgebleven van den drang naar vrijheid, die geen inmenging duld de. Langzaam maar zeker heeft de drang naar organisatie zich baan gebroken. Zij nam toe. naarmate de economische verhoudingen zich toespitsten, velen organiseerden zich in stands- en veilingorganisaties. Op de Beverwij ksche groentenmarkt werden de gevolgen merkbaar. De veilingen veroverden het terrein en er werd gebroken met het ongebreidelde systeem van hoop en verkoop. Het lag voor de hand, dat ook de groentenhandel zich bij de gewijzigde om standigheden diende aan te passen en aange zien langer dan een halve eeuw op de markt ook in den handel de leuze „vrijheid, blijheid'" zich in sterke mate gelden deed, waren de han delaren al even traag, zelfs nog trager, in het organiseeren, dan de tuinders. Maar toen het er eenmaal van kwam, gebeurde het ook met groote voortvarendheid. Ongeveer vijf jaren ge leden kwam ook de kleinhandel in het geweer en werd de k-oopliedenvereeniging „Handels belangen" opgericht. Dat was een ongekende gebeurtenis op de groentenmarkt, die temeer opzien baarde, omdat de jonge vereeniging de zaken aanstonds stevig aanpakte en onmid dellijk den strijd aanbond tegen misstanden van allerlei aard, die het marktwezen aan kleefden. Zij bewerkte met groote voortvarendheid het geheele terrein van den handel, want zij be trok ook de grossiers in haar bemoeiingen. Zij telde aanvankelijk eenige honderden leden, maar al spoedig begonnen de kleinhan delaren zich principieel te organiseeren. „Han delsbelangen" mocht zich beschouwen als de pionier. Nadat de eerste „stooten" waren op gevangen het ging er in die eerste maanden nog al eens warm naar toe en gebleken was van zooveel beteekenis ook de organisatie voor den kleinhandel was, werd de drang naar ver eeniging volgens principe steeds grooter. Wel dra volgde de oprichting van een R.K. Veree niging van kleinhandelaren in groenten, fruit en aardappelen, die den naam „St Petrus" kreeg, gevolgd door de stichting van een af- •deeling van den Christelijker! Bond van Klein handelaren. De drie vereenigingen traden toe tot de landelijke bonden, waarin zij volgens haar beginselen thuis behoorden. De organi saties van handelaren hebben, altijd in overleg met de veilingbesturen. heel wat nuttig werk verricht en aan vele wantoestanden een einde weten te maken. Van zeer groote beteekenis is bijvoorbeeld de aanstelling' van den keur meester geweest. Omdat alle zaken tenslotte gemeenschappe lijke belangen betroffen, die steeds gezamenlijk overleg noodzakelijk maakten, besloten de af- deelingen tot het stichten van den Federatie, waardoor liet werk zeer vereenvoudigd werd. Vooral in de laatste crisisjaren is het werk van de koopliedenorganisaties zeer belangrijk geweest. Het vraagstuk van de ordening, die in het bedrijf zoo noodzakelijk was heeft de besturen heel wat zorgen gebaard en nog altijd wijden zij zich vol energie aan dit netelige vraagstuk. Van recenten datum is de poging van de gezamenlijke kooplieden vereeniging om de saneering zoover door te voeren, dat op de veilingen slechts aan erkende kooplieden mocht worden geleverd. Onder de tuinders rees echter een storm van verzet op tegen dezen maatregel, die in overleg met de veilingbestu ren was genomen. Het kwam zelfs tot sabo- t-age-pogingen tijdens de veilingen en spoedig na de afkondiging van de nieuwe maatregelen moesten zij worden ingetrokken. Nog altijd houden de organisaties zich met dit vraagstuk De vereenigingen van kleinhandelaren mo gen zich alle drie in een gezonden bloei ver heugen en in federatief verband zullen zij op de Beverwijksche markt, die het in hoofdzaak van den kleinhandel moet hebben, ongetwij- fetld haar invloed doen gelden, RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". Een mooi succes te Alkmaar. De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer land" heeft Zondag deelgenomen aan een pelotonwedstrijd te Alkmaar over 70 K.M. Deze rit was georganiseerd als training voor de a.s. clubkampioenschappen van Noord- Holland boven het IJ. Het slechte weer was oorzaak, dat slechts zeven pelotons aan den start verschenen. „Kennemerland" kwam met vier invallers uit, maar bezette deson danks de tweede plaats. Het peloton van „Kennemerland" werd ge vormd door de renners- G. Lute, P. Heilo, J. Legpit, D. Neyzing, S. Koopman en P. Koopman. De uitslagen waren: 1 Wielerclub „Wierin- gen", 1 uur, 55 min. 2 sec.; 2 B. R. C. „Ken nemerland", 2 uur, 15 sec.; 3 D.T.S. Zaandam 2 uur 26 sec.; 4 Wieringen II 2 uur, 4 min. 37 sec.; 5 Vietrlx, Alkmaar 2 uur, 11 min. 32 sec.; 6 Rennersclub „Hoorn" 2 uur, 25 mi nuten 55 sec. Victrix I had opgegeven. (Zekere John Harringtoneen in woner van Salt Lake City Amerika, heweert dat hij in 10 jaar tijd honderdduizend maal ge niest heeft en eischt daarmede het wereldrecord niezen op.) Het is weieens prettig om vrijuit te niezen, Het doet j' een gevoel van beklemming- verliezen, Hè hè, zeg je blij met een zucht, Dat geeft weer eens tijdelijk lucht. Het. is ook een reden voor vriendlijke menschen, Je hartelijk proost of gezondheid te wenschen, 't Bevordert vriendschaplij k verkeer, Dat is een attractie te meer. Je kunt het, als alles, per slot overdrijven, En om tien jaar lang aan het niezen te blijven, Dat komt, zooals ik het bezie, Beslist in die categorie. Tot driemaal desnoods geeft het nog satisfactie, Maar zulk een aanhoudende sproeiwagenactie, Die maakt het een beetje te bont En dat is ook niet meer gezond. Haast driehonderd malen per etmaal te niezen, Zou 'k ook als sportieve prestatie niet kiezen, Zoo'n niesbuiïg weertje aldoor, Daar pas ik dan liever toch voor. Wat mij betreft mag hij zijn record wel houden. Hij is er tenslotte toch maar mee verkouden. En is hij er mee in zijn schik, Nou, proost dan, hij liever dan ik. P. GASUS Vergadering van Jonge Tempelieren. Nog geen plaatselijke afdeeling gesticht. Zondagmiddag heeft de Amster-damsche afdeeling van de Orde van Jonge Tempe lieren in het gebouw „Odeon" een openbare vergadering gehouden, met het doel een Plaatselijke afdeeling van deze organisatie ;e stichten. Dit doel is evenwel niet bereikt, want daarvoor was de belangstelling van de zijde der Beverwijksche jongeren voor deze bijeenkomst te gering. De voorzitter van de hoofdstedelijke afdee ling, de heer Martens, hoopte, dat in een binnenkort op Zaterdagavond te houden ver gadering tot oprichting van een Beverwijk sche afdeeling zou kunnen worden overge gaan. Nadat de leden het clublied hadden gezongen hield de voorzitter een rede over het onderwerp: „Zelfstandige jeugd, juist fl!" Er zijn, zoo begon spr. zijn rede,' in ons land slechts vier jeugdorganisaties, die ge heel zelfstandig zonder leiding van ouderen werken. Een van deze vier is de Orde van Jonge Tempelieren, die zich ten doel stelt de jeugd van 14 tot 23 in haar gelederen op te nemen teneinde de gedachte van broeder schap onder de menschen te brengen. Een voornaam midaeJ daartoe is de strijd tegen het drankmisbruik, dat weliswaar in de laatste jaren aanzienlijk is gedaald, niet echter, naar spreker's oordeel-, als gevolg van menschelijke overtuiging, maar als gevolg- van de crisis. „Willen wij den strijd tegen de huidige moeilijke tijdsomstandigheden, zoo betoogde spr., met succes voeren, dan kan dat slecnts geschieden door nuchtere en zelfstandig denkende menschen. Uit den strijd voor een drankvrije samen leving komt ook voort de strijd voor den vrede, Dit is een punt, aldus de heer Mar tens, dat onze aandacht moet hebben. Aan alle kanten wordt bewapend en herbewa pend. Dictators houden ophitsende redevoe ringen, vol holle leuzen, de jeugd wordt op gezweept en laat zich weer imponeeren door militairistisch vertoon. Dat verklaart volgens spr. ook den steeds toenemenden groei van zoogenaamde natio nalistische vereenigingen en de verminderde belangstelling voor zelfstandige jeugdbewe gingen. Het volk laat zich willens en wetens weer klaar maken voor den oorlog en het is te traag om zich hiertegen te verzetten. Wij kunnen en mogen niet dulden, aldus spr., dat men ons op deze manier ten gronde voert, want een nieuwe oorlog zal volgens zijn'mee- ning onherroepelijk den ondergang van de Westersche beschaving tot gevolg hebben. Het is, zoo eindigde de heer Martens, de taak van de jongeren zich hiertegen te verzetten. De Jonge Tempelieren zijn wel klein te genover de massa, maar zij zullen volharden den strijd voor het blauwe ideaal en voor de verspreiding van de vredesgedaehte. Na de rede van den voorzitter werd een afwisselend programma van muziek, zang en declamatie uitgevoerd. LEZING OVER HET LEVEN DER BIJEN. Voor de leden van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Nederlan-dsche Ver eeniging van Huisvrouwen houdt de heer Matthes uit Breukélen op Maandag 19 April gebouw „Harmonie" een lezing over het leven der bijen en honing. De lezing wordt met lantaarnplaatjes toe gelicht. In de maand Mei zal de afdeeling een excursie maken naar den bijenstand en de fruitkweekerij van den heer Matthes. Bij die gelegenheid zal ook een bezoek worden gebracht aan het bekende kasteel „Nijen- rode" aan de Vecht. Een advies voor de huismoeders. Kookt uw melk. De Vereeniging van Melkslijters verzoekt ons opnieuw van het onderstaande nuttige advies: Nu de tijd weer is aangebroken, dat de koeien naar de weide gaan, is het van groot belang de melk onmiddellijk als ze van den melkbezorger ontvangen wordt, geki wordt. Wij krijgen nu de zoogenaamde jonge melk van koeien, die pas gekalfd hebben en dan nog d-e zoogenaamde schei-melk, dat is land- en stalmelk door elkaar. De melk is wel van goede kwaliteit maar is niet zoo duurzaam, als in andere tijden van het jaar. Otnvangt de mek in gave en goed schoon ge maakt vaatwerk. Zet de pan met melk, als ze van het vuur komt, direct in een bak met stroomend water. Roert de melk af en toe even door en laat ze goed koud worden. Men moet de melk op een frissche plaats bewa ren. Nooit de melk als ze gekookt is, in een andere pan of kan doen, maar steeds in de zelfde pan of koker bewaren, want dit is van .zeer groot belang voor de houdbaarheid van de melk. Als deze wenken goed ter harte genomen worden, zal men niet spoedig last meer hebben van zure melk, waardoor veel ongerief voorkomen wordt voor den consu ment en den melkbezorger. Roeren of klop pen van de emlk onder het koken voorkomt de vorming van een vliesje. R.-K. SrORTVEREENIGING D. E. M. De R.-K. Sportvereeniging D.E.M. zal op Dinsdag 20 April een feestavond houden voor haar leden en donateurs. De uit de leden be noemde feestcommissie kreeg daarvoor de beschikking over de groote hal van het vei linggebouw „Kennemerland" in de Bree- straat. De hal zal een Tiroolsch interieur krijgen. Een ober-Beiersche kapel is geënga geerd om de feestelijke stemimng er in te brengen. Het feestprogramma zal vele attrac ties bevatten. SUBSIDIE AAN „HET WITTE KRUIS". De afd. Beverwijk en omstreken van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" heeft aan B. en W. verzocht de ver- liessaldi over de jaren 1935 en 1936 van het badhuis resp, groot f 862.85 en f 2364,96 aan de gemeentekas te mogen ontvangen. Het verlies over 1935 betreft voor het grootste ge deelte het oude badhuis aan de Meerstraat terwijl het verlies van 1936 uitsluitend be trekking heeft op het nieuwe badhuis aan de Baanstraat. B. en W. achten het onjuist dat een bedrag van f 209 van de rekening over 1935 niet is aangemerkt als een Kapitaals-' uitgave. Bovendien wil het- B. en W. voorko men dat er in de gegeven omstandigheden alle aanleiding bestaat om het verlies over 1936 althans tot een bedrag gelijk aan de afschrijvingen te betalen uit het vermogen der vereeniging, Practisch komt dit neer op het achterwege laten van de afschrijvingen hetgeen B. en W. verantwoord achten omdat de boekwaarde van de badhuisactiva niet f 45.000 bedraagt, zooals is vermeld in de ba lans toch tengevolge van het beschikbare bouwfonds f 39.00. B, en W. stellen den Raad dan ook voor aan „Het Witte Kruis" ten be hoeve van het badhuis beschikbaar te stellen een bedrag van f 556,35 over 1-935 en een be drag van f 1175.55 over 1936. SANTPOORT DE VOGELS VAN KENNEMERLAND. Jeugdavond; Eenige honderden jongens"-en meisjes, al len leerlingen van de Openbare Christelijke en R.-K. school, hebben in „De Weijman" met groote aandacht geluisterd naar wat de heer Drijver, op verzoek van „Santpoort's Bloei" over „De vogels van Kennemerland" heeft verteld. Op zijn prettige, boeiende manier heeft onze plaatsgenoot verteld van het mooie uit het leven der vogels, over het nut, dat zij doen en het genot, dat zij ons verschaffen. Dat het leelijke van het uithalen van nest jes ook besproken werd, ligt voor de hand. Doch de heer Drijver beloofde, als hij geen klachten hoorde over het uithalen van nest jes, het volgend jaar weer te zullen vertellen en mooie lantaarnplaatjes te laten zien; Namens de drie hoofden van scholen dank te de heer Scholten „Santpoort's Bloei" en den heer Drijver hartelijk voor den mooien, leerzamen avond. DRIEHUIS CASTfclCUM Een autotocht met hindernissen. Een boom voorkwam erger. Zaterdagmiddag kwam een vrachtauto met groote snelheid de Vinkebaan afrijden De bestuurder wilde de bocht naar de Mient afsnijden maar door de groote snelheid mis lukte deze manoeuvre. De auto kwam met een harden slag tegen den voor den winkel van den heer Stuifbergen staanden boom terecht. De chauffeur werd bij de botsing licht gekwetst aan het gelaat en een van de polsen. De heer G. Henimer, secretaris van de E.H.B.O., die zich ook den vorigen middag bij het doodelijke verkeersongeval op de Mient zeer verdienstelijk had gemaakt, verbond de niet ernstige wonden van den bestuurder. Rijksveldwachter Dijkstra was spoedig ter plaatsen en stelde een onderzoek in. Daarbij kwam aan hét licht, dat de autobestuurder een jongmensch was uit Heemskerk, dat vol gens zijn verklaring een tochtje had gemaakt met de auto van zijn patroon. Hij had echter geen rijbevoegdheid en ook ontbraken de noodige gewichtige papieren. Nog tijdens het onderzoek verschenèn twee politiemannen uit Uitgeest, in welke plaats het jongmensch kort te voren met zijn auto een hek had vernield. De boom had de dubbele verdienste, dat hij den winkel van den heer Stuifbergen voor erger en tevens een einde maakte aan een onverantwoordelijk autotochtje. De auto, die door de botsing zwaar be schadigd was, werd in beslag genomen en met de gemeente-auto weggesleept. Tegen het jongmensch werd een lijvig proces-verbaal opgemaakt. HEEMSKERK FEESTAVOND DER KRUISVAARDERS. Onder het plechtig lof van Zondagmiddag werden 24 nieuwe kruisvaarders geïnstal leerd en gekleed. 's Avonds werd in het R.K. Vereenigings- getoouw een feestavond gehouden voor de kruisvaarders en hun ouders. De avond werd geopend door den directeur, kapelaan Schouten die allen hartelijk welkom heette. Verder werden er door verschillende jongens voordrachten gedaan. Den geheelen avond heerschte er een prettige en opgewekte stem ming. R.K. PAROCHIE. Onder dankzegging voor de aan kerk en armen bewezen diensten, zijn door z. h. exc. den bisschop van Haarlem herbenoemd tot kerkmeesters de heeren A. E. de Wildt en P. Zonneveld. Erf-tót armmeester de heer J. de Wit Jzn. R.K. KIES VEREENIGING. Voor de bestrijding der verkiezingskosten werd door de R.K. kiesvereeniging een col lecte gehouden welke f 20 opbracht. DRIE A.D.O.-SPELERS IN HET NOORD-HOLLANDSCH B'ELFTAL. In het Noord-Hollandsch B-elftal dat bin nenkort een propaganda-wedstrijd te Groote broek zal spelen, zijn drie A.D.O.-spelers op genomen, n.l. Nic. Beentjes, P. J. Koopman en Th. Koopman. MAANDAG 12 APRTTJ 1937 VOETBALUITSLAGEN 11 APRIL. A.D.O. 2Berdos 2 I.E.V. 1-AT.O. 3 AJD.O. b—D.E.M. e VAN ZONDAG WIJK AAN ZEE OUDERAVOND. Donderdag 15 April wordt in de Ned. Herv. kerk een ouderavond van de Zondagsschool gehouden. Ds. J. A. L. Hovy zal spreken over: Het Zondagsschool werk in eigen land in het bij zonder te Wijk aan Zee. De heer A. van Dijk (zendeling) uit Heemstede heeft als onder werp gekozen: Het Zondagsschoolwerk in den vreemde. De heeren H. Oosterwal (klarinet) en G. de Boer (orgel) zullen het muzikale gedeelte verzorgen ZAKENJUBILEUM. Gisteren bestond de kapperszaak van den heer Mentink 12]/2 jaar. De heer Men tink is een bekende persoonlijkheid alhier, hij was een aantal jaren bestuurslid der Vereeniging van Buurtbewoners en nam het initiatief tot oprichting der Oranje Vereeniging Driehuis. Als er wat te doen is op gebied van reclame voor het vereenigingsleven, b.v. het tentoon stellen der prijzen voor de wedstrijden op Oranjefeesten, het aangeven voor wedstrijden, dan is de zaak van den heer Mentink daarvoor de aangewezen plaats. De kinderen kennen de kapperszaak van den heer Mentink, omdat nu al sedert jaren begin December St. Nicolaas en zijn knecht een bezoek komen brengen. Dan wor- - den zij met muziek van den trein gehaald en missie voor de kunstzalen en het bestuur de TENTOONSTELLING „ARTI ET AMICOTAE". Gouden medaille van H.M. de Koningin toegekend aan Jaap Dooyerwaard. Ter gelegenheid van de opening der voor jaarstentoonstelling van de maatschappij ,Arti efc Amicitae" te Amsterdam, welke Zater dagmiddag is geschied, heeft de voorzitter der maatschappij, prof. Huib Luns, aan het slot van zijn openingsrede medegedeeld, dathet bestuur met algemeene stemmen de gouden medaille van H.M. de Koningin heeft toege kend aan den schilder Jaap Dooyewaard, voor zijn portret: Hon. Hoffman Phiilp, ambassa deur UJ3.A. in Chili. Prof. Luns deelde voorts mede, dat de com- Maatschappij voor Geneeskunst is vóór Zondagmorgen is onder groote belangstel ling te Amsterdam een buitengewone alge meene vergadering van de Nederlan-dsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst gehouden, gewijd aan het vaccinatie- vraagstuk. De hoofdinspecteur voor de Volksgezond- heer, dr. R. N. M. Eijkel en het lid van den gezondheidsraad prof. van Loghem woon den de vergadering bij, terwijl de voorzitter van den gezondheidsraad dr. N. M. Josephus Jitta door ongesteldheid verhinderd was. De voorzitter wees op het algemeen er kende nut van de vaccinatie- de slechte im muniteitstoestand en de onmogelijkheid de oude, indirecte dwang thans te herstellen. De keus gaat in hoofdzaak tusschen de directe vaccinatie dwang op den leeftijd van 6 maan den tot lVz jaar of de propaganda voor vrij willige inenting. De leeftijdskeus wordt be paald door het minder encephalitisgevaar dat op i/2—l 1/2 jarigen leeftijd verondersteld wordt. Gewenscht is een positieve uitspraak, waar de regeering houvast aan heeft Een motie-Utrecht: „totdat blijkt, dat de kans op een invasie van pok ken gering is en (of) dat de gevaren van een invasie van pokken te duch ten, door een gewijzigd karakter dezer ziekte belangrijk verminderd zijn, is, behoudens uitzonderingsbepalingen ter tegemoetkoming aan gemoeds bezwaren en bij medische contra-in dicatie, invoering van een directe vaccinatie-plicht op zeer jeugdigen leeftijd, zooals de meeste andere Euro- peesche landen die kennen, noodig", werd aangenomen met 103 (31 af- deelingen) voor en 78 (15 afdeelin- gem) tegen. De maatschappij zal in afwachting van wettelijke regeling propaganda voor vrijwillige vaccinatie voeren. Lagere loonen en prijsstijging. De R.-K. Volksbond wendt zich tot het R.-K. Werkliedenverbond. gaat het in optocht door de plaats en buiten en in de zaak deelt de Sint lekkers uit. Zoo heetf de heer Mentink als goed zakenman be grepen, hoe men met z'n zaak een middel punt kan vormen. eerste premie heeft toegekend aan den schil der G. Westermann voor diens schilderij „On weer", en de tweede premie aan den schilder S. Garf voor zijn inzending „Stilleven met kreeften". Het bestuur der afdeeling Haarlem van den R.K. Volksbond, vertegenwoordigd door den heer J. Ph. H. Castricum, voorzitter en. den heer H. Leeuw, secretaris, heeft een brief ge richt aan het bestuur van het R.K. Werk lieden verbond in Nederland, waaraan het volgende is ontleend: De droevig zorgelijke omstandigheden waar in velen van de arbeidersklasse en dus ook de leden van onze organisatieverkeeren,;jippen ons wederom een dringend verzoek tot u te richten, alles in het werk te stellen hierin ver betering te trachten te brengen. Hebben wij reeds bij de vorige algemeene steunverlaging er met nadruk op gewezen, dat deze als'een ramp voor onze bevolking was te beschouwen, de sinds dien tijd doorgevoerde telkens weer verhoogde indirecte belastingen op de meest noodzakelijke leven-behoeften, hebben den toestand weer belangrijk ver ergerd. Valt het niet te ontkennen, dat de waarde vermindering van den gulden de werkgelegen heid voor bepaalde groepen iets heeft ver beterd en velen daardoor aan den arbeid kon den gaan, de zeer lage loonen welke thans betaald worden en welke bijna of reeds gelijk zijn aan den veel te geringen steun, verarmen steeds meer en meer het in vele opzichten be langrijkste deel van ons volk, van welke toch volgens „Rerum Novarum" de welvaart der Staten voortkomt. Een ander verschijnsel dat zich steeds meer accentueert, is de stijgende levensstandaard. Mocht aanvankelijk de wensch gekoesterd worden, dat de plaatselijke overheid zou trachten een compensatie te geven voor de belangrijke stijging van levensonderhoud, door verlaging door te voeren van huishuren, prij zen van electriciteit, gas en water, thans blijkt volkomen dat van deze zijde geen enkele ver betering te verwachten is. Integendeel, door het steeds verder doorvoeren van verhaal en zelfs verdere doorvoering van vermindering van inkomsten als door den minister al was voorgesteld, wordt de noodtoestand steeds droeviger. Alles is practisch beproefd om de toestand zoo dragelijk mogelijk te maken, door de door u verlangde Comités van hulp in het leven te roepen, waaraan spontaan gevolg is gegeven en waardoor veel leed werd verzacht. Thans is evenwel het tijdstip aangebroken dat langer zwijgen misdadig zou zijn en wij wenden ons daarom tot u om binnen korten tijd verbetering van den noodtoestand in het leven te roepen, door al uw invloed aan te wenden bij de doorvoor in aanmerking ko mende instanties. Gevaarlijk individu gearresteerd. Verscheidene inbraken en een moord staan op zijn rekening. In de laatste weken werden vele inbraken gepleegd te Nieuw Beerta, Finsterwolde, Zuid- hom en Buitenpost. Dank zij het ijverig speurwerk van den gemeenteveldwachter, K. Reinders, en den wachtmeester der konink lijke marechaussee, Groenewoud, beiden te Finsterwolde, mocht het gelukken met vrij groote zekerheid te kunnen vaststellen, dat de onbekende dader een Duitscher was. Bij on derzoek in Duitschland bleek, dat hij ook daar tal van inbraken had gepleegd en zelfs daar bij iemand had doodgeschoten. Tevens werd geconstateerd, dat de man heen en weer trok door ons land, want ook in Noord-Holland was hij reeds gesignaleerd. De majoor-rechercheur, H. L. J. S. Stieke- ma, van de Groningsche recherche, kreeg Za terdagavond laat een spoor van den man en het gevolg was, dat hij des nachts in een ho tel te Groningen kon worden gearresteerd. Hij was in het bezit van twee geladen revolvers gn van. diverse inbrekerswerktuigen. Succesvolle inval in speelhol. Drie personen in bewaring gesteld. De Haagsche politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom met succes een inval gedaan in een perceel, waarvan ver moed werd, dat er gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Deze keer betrof het een huis in de van Lansbergenstraat. Zeventien bezoekers werden in het huls aangetroffen. In bewaring werden gesteld de 34-jarige ingenieur C. M. v. d. L„ hoofdbe woner van het perceel; de bankhouder, de 41- jarige koopman H. J. P. G. en de 42-jarige koopman C. B. EEN NIEUW TEHUIS TE HAMBURG VOOR NEDERLANDSCHE ZEEVARENDEN. Het bestuur der Zeemanscentrale is er m geslaagd te Hamburg een pand te huren op een hoek aan de Roedingsmarkt, aan den grooten weg naar de havens. Het huis was tot nu toe het Noorsche Zee manshuis. Met groote tegemoetkoming zijn de Noren, die zelf een groot en nieuw huis beibben gebouwd te Hamburg, de Nederland- scbe zeevarenden terwillè geweest De opening van het nieuwe .huis kan over enkele weken worden tegemoet gezien. Het Prinselijk Paar op het Paleis Soestdijk. Prinses Juliana en Prins Bernhard die een bezoek aan het paleis Soestdijk hebben ge bracht zijn daarvandaan Zaterdagmiddag drie uur vertrokken naar Huis ten Bosch in Den Haag. De vorstelijke personen hebben de ver schillende verbouwingen en verbeteringen in oogenschouw genomen en ook het park be zichtigd, waarbij tevens aandacht werd ge schonken aan de in aanleg zijnde tennisbanen. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE PHILIPS FABRIEKEN. Geluidsversterking-installatie voor Volkenbondspaleis. Naar wij uit Genève vernemen, is aan de Philips fabriëken opdracht gegeven tot leve ring van de door haar ontworpen complete geluidsversterking-installatie voor het nieuwe Volkenbondspaleis te Genève. Hoewel nog geen details bekend zijn, staat reeds vast, dat dit de grootste permanente electro-acoustische installatie in Europa zal worden. Regeering stelt een onderzoek in. Naar het lot der „Andra"-bemanning. Naar aanleiding van de onzekerheid welke bestaat omtrent de schepelin gen van de „Andra" welk schip, zooals bekend, in de Spaansche wate ren tot zinken is gebracht ver nemen wij, dat de Nederlandsche regeering een onderzoek instelt naar het lot der bemanning van genoemd schip,- voor zoover deze uit Nederlan ders bestaat. (A.N.P.) Totaal vernielde auto Inzittenden echter slechts enkele schrammen. Op een onbewaakten overweg bij Doetin- chem is Zondagmorgen een auto door een trein gegrepen en 80 meter meegesleurd. Toen men de totaal vernielde auto zag, vreesde men voor de inzittenden het ergste Zoowel de bestuurder, de heer van B. als twee van zijn kinderen, die in den wagen hadden ge zeten, bleken er echter met een paai lichte schrammen te zijn afgekomen. Mail na gebruik van genees middel overleden. Meer dan de voorgeschreven hoeveelheid genomen? Te Zaandam is een 35-jarige man onder verdachte omstandigheden plotseling over leden. De man leed aan voortdurende hoofd pijn en had als middel daartegen op de markt een geneesmiddel gekocht. Op dit fleschje stond vermeld, dat niet meer dan vijftien druppels mochten worden ingenomen, waar aan hij zich waarschijnlijk niet gehouden heeft. Of de dood aan dit laatste of aan een andere oorzaak is te wijten, wordt nagegaan. De justitie heeft sectie op het lijk gelast. Het geneesmiddel zal scheikundig worden onder zocht. WEEK-ABONNEMENTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE*

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6