Onze Indische Luchtpostbrief. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Aanrijding op den Rijksstraatweg IJMUIDEN MAGGI* BEVERWIJK Automobiel reed door DE RAMP VAN DE LIESBETH BETTY. Naai- wij vernemen zal het stoffelijk over schot van het slachtoffer van de Liesbeth Betty-ramp, de 2de machinist J. Spek. naar ons land worden overgebracht. Het kan Woens dag in ons land worden verwacht en zal te Beverwijk worden ter aarde besteld. JAARVERGADERING WITTE KRUIS. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van Het Witte Kruis herdacht de voor zitter de heer J. H. Unger met eenige woorden wijlen de heer B. G. Schuitenmaker voor het- ;geen deze voor de afdeeling heeft gedaan. De jaarverslagen van den"secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren R. de Boer en J. J. Wringer. BESOMMINGEN Trawlers: Dirkje RO 53 425 manden f 2120. Neptunus IJm. 87 100 manden f 1760. Protinus IJm. 85 165 manden f 1790. Petten IJm. 49 475 manden f 2380. Rijnstroom IJm. 86 70 manden f 1030. j Rotterdam IJm. 112 370 manden f 2380. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1f 0.76 Griet per 50 kilo f 34f 16 Tongen per kilo f 1.01f 0.75 Middelschol per 50 kilo f 26f 19 Zetschol per 50 kilo f 36f 25. Kleine schol per 50 kilo f3:2f 2.60 .Bot per 50 kilo f 3 Schar per 50 kilo f 8f 1.15. Tongschar per 50 kilo f 37f 23. Rog per 20 stuks f 22.50.. Vleet per stuk f 4.40f 1.85. Kleine poon per 50 kilo f 4.90f 1.80 Groote schelvisch per 50 kilo f 21.50f 18.50 Middelschelvisch per 50 kilo f 19.50f 16.80 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 15.50f 11. Kleine schelvisch per 50 kilo f 16.50f 2.30, "Kabeljauw per 125 kilo f 54f 26. Groote gullen per 50 kilo f 19f 12. Kleine gullen per 50 kilo f 12f 6.50 Wijting per 50 kilo f 4.20f 1.80. Makreel per 50 kilo f 7f 1.75. Heilbot per kilo f 94f 60 'Leng per stuk f 1.40f 0.65 Koolvisch per stuk f 0.86f 12. Groote diepgang. Het met benzine van Aruba aangekomen Zweedsche motortankschip Pan Gothia pas seerde het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 8,8 Meter. Vlootuitbreiding. Het door een nieuwe reederij te Amsterdam aangekochte Zweedsche stoomschip Krons- borg is te Amsterdam onder Nederlandsche vlag gebracht en gisteren met den naam Wal- borg van hier naar Gdynia vertrokken met een. lading oud ijzer. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Witte Zee, IJm. 167, Vangt: 25 m. schelvisch 70 m. braadschelviseh, 60 m. gul en kabeljauw 40 m. wijting, 20 m. radio, 45 m. koolvisch, 15 m. platvisch, 40 m. wolf en poon. Totaal 315 m. benevens 50 stuks leng en 40 stuks kabeljauw. Henriette Jacoba, IJM. 190. Vangst: 120 m. kabeljauw, gul en leng, 30 m. tarbot, 20 m. schol en tongschar, 25 m. wijting, schar en braadschelviseh, 60 m. Wolf, 25 m. poon en rog. Totaal 280 m, benevens 290 stuks stijve kabeljauw. Derika VII, IJM. 417, Vangst 25 m. tong, 10 m. tarbot en schol, 10 m. kleine schol, 10 m. pufschol, 20 m. wijting, Totaal 75 m. benevens 15 stuks stijve kabeljauw. RIJWIELDIEFSTAL. Een inwoner van Beverwijk deed aangifte van diefstal van een rijwiel, dat hen eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor een per- veel aan de Kalverstraat te IJmuiden. KAPELAAN OVERGEPLAATST. De bisschop van Haarlem heeft kapelaan A. van Rijn benoemd tot kapelaan aan de pa rochie van de H. Johannes den Dooper aan de Amsterdamstraat te Haarlem. Den Weleerw. Heer van Rijn is gedurende ruim 5J/2 jaar ka pelaan geweest in de parochie van de H. Agatha alhier. Naast de parochiale werk zaamheden heeft kapelaan Van Rijn zich bij zonder verdienstelijk gemaakt door zijn inten- sieven arbeid op het, terrein van de R.K. Jeugdbeweging, zoo heeft hij o.m, de meisjes congregatie tot groote bloei gebracht. Hij was voorts vice-praeses van de St. Jozefsgezellen - vereeniging. De R.K. Sportvereenighig D. E. M. verliest in kapelaan aVn Rijn een toege wijden, geestelijken leidsman. Tot zijn opvolger is benoemd de Weleerw. heer C. H. Willemse thans kapelaan te Ve lend am. HUISHOUDELIJK PERSONEEL VOOR ENGELAND. De directeur van den Gemeentelijke Dienst de Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt ons mede dat vele aanvragen binnenkomen uit het graafschap Suffolk Oost-Engeland om vrouwelijk personeel voor huishoudelijke diensten. O.m. worden gevraagd dienstboden en keukenmeisjes tegen loonen varieerend van 26 tot 25 per jaar. In de meeste gevallen wordt geen kennis van de Engelsehe taal vereischt. Gedadigden voor eventueele uitzending kunnen zich voor zoover zij in deze gemeente woonachtig zijn wenden tot den directeur van de Arbeidsbeurs. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind, toenemende bewol king, weinig of geen regen in het Noor den, in het Zuiden kans op regen of on weer, aanvankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 770.7 m.M. te Helsingfors. Laagste 745.8 m.M. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 50 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 752 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Woensdag- v.m. 5.00 uur; n.m. 5.25 uur. Donderdag v.m. 5.46 uur; n.m. 6.15 uur. Vrijdag v.m. 6.37 uur; n.m. 7.09 uur. DTNSDAG 13 A P R T TJ 1937 Nederlanders bij de Spaansche controle. 's GRAVENiHiAGË, 12 April. Naar wij ver nemen heeft de Commissie voor de con trole op de non-interventie in den Spaan- schen oorlog benoemd tot chief observing officer kapitein-luitenant ter zee der Ko ninklijke Marine Reserve, P. H. van Couten iPiccardt Wieringa. De heer Wieringa zal ■zijn standplaats te Dover hebben. Thans is hij sinds eenige weken werkzaam op het ■departement van defensie in verband met de werving van Nederlanders voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen oorlog. De Italiaansche Opera weer in het land. Film- figuranten. Bataviasche rivieren als bacillen- verblijf. Wachtgelders. Vraagt uitdrukkelijk BOUILLONBLOKJES Een prima product, voor elke beurs be reikbaar. Let op de geel-rode etiket ten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster (Adv. Ingez. Med.) Schip BALDADIGE JEUGD. Het kerkbestuur van de Evangelische Lu- thersche Gemeente alhier, heeft hij de politie aangifte gedaan dat van het kerkgebouw aan de Konnigstraat elf ruiten zijn ingegooid. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Vermoe delijk zullen de daders gezocht moeten wor den onder de Beverwijksche straatjeugd. Noteering van 14 April 1937. Spinazie per kist f 0.55f 1.15. zAndijvie per kist 4555 ct. Raapsteelen per 100 bos f 1.50f 2. Radijs 100 bos f 3^-f 5 Koolrapen per,zak f 0.60 Wortelen per kilo f 0.02 Bieten per kilo f 0.02% Aardappelen klei,, per kilo f 0.02J4f 0.05% Roode kool per 100 f 3.f 5.50 Savoije kool per 100 f 6f 8.50 Bloemkool per 100 f 18. Uien per kilo f 0.02. Prei per kilo f 0.03f 0.04. Sla per 100 krop f 3f 7 Rabarber per 100 bos f 9f 14 Pieterselie epr bos f 0.05 Selderie per bos f 0.03 Appelen per kilo f 0.36f 0.45 Brusselsch lof per kilo f 0.06f0.12. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 13 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Ave Maria" en „De geheimzinnige Microfoon", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. 3 uur. WOENSDAG 14 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. 3 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 13 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „San Francisco" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De charge van de lichte brigade", 2,30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Man en Vrouw". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd. 2.30. 7 en 9,15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur; behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 14 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avofids.. Asihlea (Eng.) Amstelland (Ned.) Aleinous (Ned.) x) Ajax (Ned.) Bodegraven (Ned.) Bacchus (Ned.) BennekoJn (Ned.) Barneveld (Ned.) Br. Endeavour (Br.) x) Bintang (Ned.) x) Bloemfontein (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Ohr. Huygens (Ned.) Ceres (Ned.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) verin, aankomst Laatste bericht Euryades (Br.) x) Enggano (Ned.) x) Eurymedon (Eng.) x) Essen (Du.) Europe (Noor) x) Fauna (Ned.) Gaaster kerk (Ned.) x) Grootekerk (Ned.) x) Gleneden (Br.) Helder (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Hercules (Ned.) Hilversum (Ned.) Hébé (Ned.) Heidelberg (Du.) I. M. Embiricos (Gr.) Jagersfontein (Ned.) j.v.Oldenbamevelt (Nd. Juno (Ned.) Menes (Duitsch) Montferland (Ned.) x) Myrmidon (Eng.) x) Magdeburg (Du.) x) Meerkerk (Ned.) Mars (Ned.) Maaskerk (Ned.) Melampus (Ned.) Magdala Nailsea Moor (Eng.) Orion (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phoenicia (Du.) Polykarp (Noor) x) Poseidon (Ned.) Pres. Francqui (Belg) Patricia (Du.) Polyphemus (Ned.) Perseus (Ned.) Reggestroom Risaldar Sesostris (Duitsch Saleier (Ned.) x) Saltwick Springfontein (Ned.) Sliedrecht (Ned.) Salland (Ned.) x) Stella (Ned.) Saturnus (Ned.) Taxiachis (Gr.) Tela (Ned.) Tiberius (Ned.) Trajanus (Ned,) Titus (Ned.) Theseus (Ned.) Taron (Eng.) x) Uckermark (Du.) Vesta (Ned.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) W. Afrika (via Havre) Buenos Aires Batavia Midd. Zee Chili Midd. Zee Ohili Ohili Abadan Batavia Zuid Afrika Chili Batavia Bourgas Ned. Indlë Pto Barrios Ned. Indië Batavia (via Londen) Batavia Ned. Indië Pt. Arthur Hamburg Japan Japan Rangoon Chili Zuid Afrika Bourgas La Plata Danzig Ned. Indië Buenos Aires Zuid Afrika Batavia Midd. Zee Ned. Indië Buenos Aires Batavia Ned. Indië Japan Midd. Zee West Afrika Hamburg Curasao Villa Constitution Midd. Zee Batavia Tampico New Orleans Alexandrië Houston Pto. Barrios Batavia Stettin West Afrika Rangoon Pto Barrios Batavia Rosario Z. Afrika Constantza Hamburg Bourgas Midd. Zee La Plata Buenos Aires Venetië West Indië Trap a n i Setubal Ouragao Ned Indlë Midd. Zee Midd. Zee Buenos Aires 17 April 4 Mei 7 Mei 21 April 18 April 18 April 8 Mei 13 April 14 April 30 April 18 April 18 April 16 April 2 Mei 9 Mei 15 April (heden heden 18 April 7 Mei 18 April 25 Mei 25 April 4 Mei 30 April 13 April 16 April 24 April 5 Mei 24 April 29 April 17 April 26 April 22 April 29 April 10 April 30 April 24 April 12 Mei 20 Mei 20 April 14 April 19 April 21 April 27 April 24 April 18 April 10 Mei 30 April 15 April 9 Mei 16 April 12 April 18 April 16 April 16 April 22 April 18 April 14 Mei 5 April van Freetown. 12 April van Santos. 8 April van Belawan. 10 April van Gibraltar. 11 April te Liverpool. 9 April van Gibraltar. 7 April van Callao 8 April van Valparaiso. 2 April van Pt. Said. 6 April van Belawan. 10 April van Kaapstad. 9 April te Valparaiso. 11 April van Finisterre. 11 April van Ouessant. 9 April van Aden. 8 April van Barbados. 10 April te Marseille. 10 April van Gibraltar. 30 Maart van Padang. 3 April van Batavia. 28 Maart vertrokken. in lading. 9 April van Haifa 9 April van Gibraltar. 6 April van Gibraltar. 10, April te Antwerpen 11 April te Marseille. 10 April van Algiers. 7 April van Santa Fé. 12 April vertrokken. 1 April te Batavia. 24 Maart van Montevideo. 9 April te Hamburg. 11 April van Sabang. 8 April te Stamboul. 7 April van Gibraltar. 10 April van Las Palmas. 10 April van Pt. Said. 6 April van Colombo. 8 April van Shanghai, 10 April te Tunis. 10 April van Dakar, vertrekt 24 April. 12 April te Londen. in lading. 11 April te Algiers. 8 April van Pt. Said. 11 April van La Guayra. 23 Maart vertrokken. 11 April van Port Said. 6 April vertrokken. 10 April vertrokken, vertrekt 17 April, vertrekt 17 April. 10 April van Dakar. 8 April van Gibraltar. 2 April van Pt. of Spain. 7 April van Port Said. 14 Maart vertrokken. 11 April van Zanzibar. 11 April van Gibraltar, vertrekt 17 April. 10 April te Constantza. 12 April van Izmir. 1 April van Dakar. 6 April van Rosario. 11 April te Lissabon. 1 April van Cuba. 10 April van Gibraltar 10 April, van Vigo. 28 Maart van Curacao. 11 April van Gibraltar. 11 April te Triest. 2 April van Genua. vertrekt 15 April. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Tb IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Fransch. s.s. Hdnfleuraise Caen Onze Indische correspondent schrijft ons, dd. 31 Maart uit Batavia: Het is alweer meer dan vijf jaren geleden, dat de laatste aria uit de Italiaansche opera hier in Indië heeft weerklonken. Wel werd de terugkomst van het gezelschap meermalen sindsdien aangekondigd, doch telkens moest deze om bijzondere redenen weer worden uit gesteld; men durfde zoodoende haast niet meer te hopen binnen afzienbaren tijd de van ouds bekende Gonzales met een geheel nieuwen troep te zullen zien verschijnen. Nu kunnen wij ons daarbij voorstellen, dat de zware dikke costumes niet de meestgeëigende dracht zijn om hier met dezelfde frissche stem als in Europa een aria uit Traviata of Faust te zingen, al zou Mephisto in de laatste opera zich bij een temperatuur van tegen de honderd graden volkomen in zijn element moeten gevoeld hebben; over het algemeen zal echter een Opera heel goede zaken in het verschiet moeten zien, alvorens tot op den evenaar hun tournée uit te breiden. Ook al hebben gramofoon en radio in het algemeen de belangstelling van de „echte" opera afgewend en voelen sommigen zich hun muziekleer aangetast als de vraag wordt gesteld of men „liefhebber" is, hier in Ba tavia behoeft het zoo juist gearriveerde nieu we gezelschap Italiaansche artisten, gezien het bij de openingsvoorstelling en volgende avonden ten toon gespreide enthousiasme en de uitverkochte zaal niet bevreesd te zijn, dat de paradepaard] es van het opera-repertoire niet meer zouden trekken. De oudere toe hoorders herinneren zich den goeden tijd, dat zij stamgasten waren en hun vereering voor de prima-donna nog op andere wijze toonden dan thans, de jongeren worden ge bracht in een zuidelijke sfeer van tempera mentvolle belcanto, die hen aantrekt, al dur ven ze het nog niet te plaatsen boven het jazz- rythme en de kreunende „crooners". Hoe het zij, gedurende eenige weken zul len de Batavianen weer kunnen genieten van goede muziek en een bijzondere sfeer, die reeds te lang moest worden gemist en die al leen een Italiaansche opera kan brengen. Al zingt hier geen Gigli of Galli Curci, de mede werkenden hebben een glansrijk stemmenma- teriaal, dat wij, die hier op het gebied van goeden zang geenszins verwend zijn, met eenigen weemoed weer zullen zien vertrek ken. Naast deze belangstelling voor een van de oudste kunstuitingen trekt in Indië ook de nieuwste muze op bijzondere wijze de aan dacht en begint haar magische aantrekkings kracht sinds het bestaan van de A. N. I. F. ook op Inlandsche gegadigden uit te oefenen. Zoodra door dit kantoor medewerkers worden gevraagd voor een Indische fihn is de toeloop van Inheernschen enorm. Zoo hebben zich bijvoorbeeld bij de aanmelding als figurant in de film „Terang Boelan" den eersten dag rond duizend gegadigde Inlanders voor de dertig plaatsen verdrongen, zoodat dé politie moest optreden om ordeverstoring te voorkomen. Zelfs toen bekend werd, dat men voorzien was en geen mannelijke krachten meer noodig had, waren velen niet te bewegen het voorerf van het kantoor te verlaten en trachtten an deren zich in den tuin te verschuilen met de bedoeling later té voorschijn te komen en den productieleider van de A. N. I. F. te vermur wen. Met de aanwerving van vrouwelijke krach ten bleken meer moeilijkheden te bestaan. Van de Inheemsche schoonheden waren slechts enkele niet dadelijk aanvaardbare specimina opgekomen en toonden de rest zich bevreesd om voor de lens op te treden, in ver band waarmede men een beroep zal moeten doen op de medewerking van verschillende Inheemsche tooneelgezelschappen, die de film aan de benoödigde „actrices" zullen moeten helpen. Voor 98 percent zal de nieuwe film even als „Pareh, het lied van de rijst" in de openlucht spelen en zullen de opnamen in Bantam en op een van de eilanden in den Archipel in de buurt van de Philippijnen plaats hebben. De spelers bouwen daarvoor hun eigen- huisje, terwijl men de aanvullende krachten ter plaatse zelf zal werven. Dat de Inheemsche bevolking hierbij van ganscher harte zal medespelen is niet aan twijfel on derhevig. In vele gevallen'is immers het ge- heele leven voor hen een spel. En een van de beste actrices moeder-Indië zelf, zal daarbij steeds in volle schoonheid aanwezig zijn om het mooiste décor te leveren, dat de meest- veeleischende film-regisseur maar zou kun nen wenschen. Ongeveer zestig jaren geleden ontstond in Indië de legende, dat hier te lande geen ty phus kon heerschen, welke meening werd versterkt door het feit, dat men met de oude methode van onderzoek ook geen bacillen in het water kon ontdekken. Sinsdien echter heeft men op een andere wijze dan vroeger de infectiehaarden kunnen opsporen en daar uit is thans op te maken, dat van de 20 ver schillende monsters van het water van de Tji- liwoeng er 19 positief met typhus en para- typhus waren besmet. Men staat telkens als Europeaan weer te genover dergelijke feiten verbaasd, als men de tallooze Inlanders gadeslaat, die zich eiken dag eenige malen in de rivier of in de stroo- mende afvoergoten baden, hun tanden bor stelen en even verder datgene doen, wat in den regel tusschen vier muren geschiedt. In datzelfde vuile bruine water wordt het wit linnen pak gewasschen, krijgen de kleine kin deren een extra beurt of worden de groenten en andere voedingsstoffen „gereinigd". Nu is wel gebleken, dat het water van de kali langs Molenvliet, waar de meeste bezienswaardige en voor de touristen onmisbare waschvrouw- tjes dagelijks aan het ploeteren zijn, het1 minst gevaarlijk is, doch het water van de rivier acht de gemeentelijken Gezondheids dienst is daarentegen het zwaarst besmet! Weliswaar kunnen deze bacillen niet langer dan 24 uur in dit water leven, doch voortdu rend heeft aanvoer van nieuw materiaal plaats, dat voor nieuwe besmetting zorgt. De Inlandsche bevolking is er echter grooten- deels immuun voor. Het feit daarentegen, dat de ziekte in vele gevallen een zoogenaamd onschuldig karakter draagt, heeft daarnaast natuurlijk een funesten invloed op de besmet ting. Een goed functioneerend rioleerings- systeem bestaat hier nog altijd niet in de hoofdstad van Indië. Trouwens men behoeft in den regentijd maar even buiten de Euro- peesche hoofdstraten te komen, en men zakt tot zijn enkels in de modder. Of men moet door plassen en goten baggeren in de kam pongs, waar het water blijft staan en een kweekplaats vormt voor allerlei ongerechtig heid. Gelukkig dat de goede zon hier haar ontsmettingswerk zoo nauwgezet verricht. Volgens het hoofd van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst echter zou bij het aanleg gen van een goed rioleeringssysteem de kans bestaan, dat de thans immune bevolkings groep minder goed tegen de besmetting be stand zou kunnen zijn. Bovendien zou aller eerst aan het baden en wasschen in de stads- rivieren een eind moeten worden gemaakt in plaats waarvan afzonderlijke waschplaat- sen zouden moeten worden gebouwd, het geen enkele millioenen zou kosten En cleze zijn niet beschikbaar, omdat de f 25 millioen al lang „opgedeeld" is. Tenslotte is het bo vendien nog de vraag, of de plaatsen waar de rivier doorstroomt, alvorens in Batavia te komen, ooit jpacillenvrij zouden zijn te ma ken. Verhoudingsgewijs komt typhus hier in Batavia niet in ruimere mate voor dan in Soerabaja of Semarang. Voorioopig zullen we dus maar op een strenge verzorging van hygiëne in eigen kring en de ontsmettende zon moeten vertrouwen. Het is een voorwerp van groote zorg Ge weest, dat het in 1937 en volgende jaren vijf jaren geleden zou zijn. dat vele ambte naren in verband met de bezuiniging op de landsuitgaven wegens overtolligheid uit hun betrekking werden ontslagen of op non- actief werden gesteld, voorzoover zij niet aanstonds konden worden gepensionneerd. Herhaaldelijk was reeds gezegd, dat de re geering deze door de „aanpassing" over tollig geworden landsdienaren niet zoo maar op straat zou kunnen zetten, ook al hadden ■zij dan na afloop van den maximumwacht geld-termijn nog geen recht op pensioen. Tevens zou het onbillijk zijn om hen, die reeds betrekkelijk korten tijd 11a de beëindi ging van hun wachtgeld recht op pensioen zouden hebben verkregen, over één kam te scheren met hen, die nog Iangeren tijd'daar van verwijderd waren. De regeering heeft thans bekend gemaakt dat zij meent aan haar maatschappelijke verplichting ten aanzien van de jongere krachten onder hen voldoende te hebben voldaan door hun gedurende 5 jaren wacht geld te hebben toegekend. Dezen zal zij dus niet verder steunen, zoodat zij voor hun verder levensonderhoud op de semi-parti- ouliere steuncomités zijn aangewezen om tot een passende betrekking in de maatschappij te worden teruggevoerd, hetzij in het aller ongunstigste geval door Armenzorg, moeten worden ondersteund. Het lijkt aanvaardbaar, dat deze oud-ambtenaren niet nog langer uit de staatsruif zullen blijven eten. Zij, die reeds ouder zijn en meer dan 10 dienstjaren hebben, kunnen echter moeilijker een werkkring in de maatschappij vinden en daarom heeft de regeering besloten deze laatsten nog tijdelijk een tegemoetkoming bij wijze van crisissteun te verleenen. als ze niet over eigen inkomsten beschikken, cloch wel binnenkort recht op zoogenaamd uitge steld pensioen zouden krijgen en op het tijd stip, waarop het wachtgeld afloopt, - den leef tijd van veertig jaren hebben bereikt.Deze onderstand zal dan telkenjare worden ver leend op een verklaring, dat de betrokkene zonder middelen van bestaan is. Het bedrag van dezen onderstand zal in het algemeen 25 pet. bedragen van de laatst genoten acti- viteits-bezoldiging. t (Nadruk verboden). Wielrijder zwaar gewond HAARLEM Dinsdag. Maandagmiddag kwart voor twee is op den Rijksstraatweg nabij café Suisse een ern stig ongeluk gebeurd. Daar reed een geslo ten blauwkleurige vierpersoons auto in de richting van Velsen. Plotseling moest deze een vrachtauto met zand passeeren; daar voor week hij naar links uit. Uit de tegen overgestelde richting naderden twee wielrij ders, van wie de 42-jarige v. d. S. uit Haarlem op den rand van het rijwielpad en het asphalt reed. Hij werd door de auto gegrepen en te gen den grond geslingerd. In ernstigen toe stand werd hij naar het ziekenhuis St.-Jo hannes de Deo vervoerd, waar bleek dat hij een zware hersenschudding en een kaakbeen fractuur had opgeloopen. De bestuurder van de auto bekommerde zien niet om het slachtoffer en reed door. Aan de politie werden twee nummers op gegeven, namelijk G 64883 eii G 63843, maar de eigenaars van deze wagens bleken niets met hot ongeluk te maken te hebben gehad. De politie verzoekt daarom aan hen, die het ongeluk gezien hebben, zoo spoedig mo gelijk voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Sanedestraat te willen aanmelden. Hedenmorgen vernamen we, dat de toe stand van den heer v. d. S. ernstig is. Onze gezant in Spanje gaat naar Oostenrijk. Overplaatsing van den heer Roosmale Nepveu. Naar wij vernemen is de Iheer R. Roosmale Nepveu, tot dusver gezant in Span je, bestemd om, na het vertrek van den neei L. G. van Hoorn, die, zooals dezer dagen is medegedeeld, naar Boekarest zal worden ovei geplaatst, als H.M.s. gezant in Oostenrijk en Hongarije op te treden. De heer Roosmale Nepveu is in Spanje ge zant sedert 16 November 1931. Hij is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje-Nas^ m en drager van verschillende .binnen- en Dur tenlandsche ordeteekenen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2