Keg'sKoffie GRATIS KOFFIE GRATIS KEG's Koffie Bloemenpracht Twee spoorwegmonteurs door trein gegrepen. Onze weerkracht in het geding. Een van hen op slag gedood Andere krijgt een ernstige zenuwschok. Maandagavond om half zeven wa ren de monteurs van het seinwezen der Nederlandsehe Spoorwegen, W. Reyntjes en Planting-a, beiden uit Uti*echt, bezig met het verrichten van werkzaamheden op de spoorlijn UtrechtArnhem nabi] het station Maarsbergen. Toen een Diesel-trein uit de richting Arnhem naderde, begaven de mannen zich naar een spoor, waar zij dachten veilig te zijn. Dit was echter niet het geval, want de trein kwam op dit spoor terecht, zoodat beide mannen door den trein werden gegrepen. Reyntjes werd onmiddellijk gedood. Zijn lijk was zwaar ver minkt. Plantinga kon nog juist bij tijds wegspringen, doch kreeg door het -gebeurde een shock. In ernstigen toestand is hij met den trein, welke dadelijk na het ongeluk stopte, naar Utrecht vervoerd, waar hij in de neu rologische kliniek is opgenomen. Reyntjes was ongeveer veertig jaar oud en gehuwd. Wasscherijstaking te Gouda. Maandag is te Gouda bij een zevental was- scherijen een staking uitgebroken. Hierbij zijn volgens werknemersopgave 134 vrouwel. arbeids krachten, t.w. 36 van de R.K. en Protestantsch Christelijke organisatie, 83 van den modernen bond en circa 15 ongeorganiseerden, betrok ken. De inzet van den strijd is de eisch van werknemersorganisaties een collectief arbeids contract te sluiten, zooals dat vóór Juli 1936 bestond, waarin periodieke loonsverhoogingen naar leeftijd waren vastgelegd. Deze eisch is door de werkgevers afgewezen, mede op grond van het feit, dat in meer dan 2000 was- scherijen in Nederland ook zonder contract wordt gewerkt. Door een aantal werknemers wordt doorgewerkt. De bedrijven hebben ook werkkrachten van buiten Gouda betrokken, zoodat er wordt doorgewerkt. Splitsing in het R.-K. Werklieden verbond? Oprichting van6 nieuw verbond zou worden overwogen. De Katholiek Democratische Partij houdt haar jaarlijksch congres Zaterdag' en Zondag a.s, in Krasnapolsky te Amsterdam. De zitting van Zaterdag heeft een streng huishoudelijk karakter en zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan een bespreking van de verkiezingen en de verhouding tusschen. de K.D.P. en het R.K. Werkliedenverbond. Dit verbond heeft besloten om zijn leden, die bij de K.D.P. zijn aangeslo ten, te royeeren. Als tegenmaatregel zal een voorstel aan de orde komen tot oprichting van een nieuw verbond. Te dien einde is reeds een uitvoerig stichtingscomité aangewezen en zijn reeds vele plaatselijke af deelingen in voorbe reiding. De naam zal waarschijnlijk worden: „Nederlandsch verbond van Katholieke Wer kers". (A.N.P.), PAAS CHCOLLECTE VAN HET „BIO-VACANTIEOORD". Opbrengst ruim f 27.000. !De Paaschcollecte, welke in nagenoeg alle bioscooptheaters ten bate van het „Bio- vacantieoord" de stichting van het film- en bioscoopbedrijf is gehouden, heeft ruim zeven en twintig duizend gulden opgebracht Gouden jubileum van het Leger des Heils. Feestelijke herdenking te Amsterdam. Het Leger des Heils zal op Hemelvaartsdag op feestelijke wijze zijn vijftigjarig bestaan in Nederland vieren. Op dien dag zullen duizen den uit den lande samenkomen in het R.A.I.- gebouw om het zegenrijke werk van het Leger gedurende de afgeloopen halve eeuw te her denken. Woensdagmiddag 5 Mei zoo vertelde com mandant Bouwe Vlas ons in een dezer dagen gehouden persconferentie, zal een receptie in Maison Couturier vele Nederlanders gelegen heid geven van hun sympathie te doen blijken. De groote herdenking echter zal op Hemel vaartsdag plaats hebben onder leiding van Samuel Hurren, de welsprekende directeur van de Londensche kweekschool. Behoudens toestemming van den burgemees ter zal 's middags te twee uur een optocht door de stad worden gehouden, waaraan 30 zege wagens, die het werk van het Heilsleger uit- ^lden, 10.000 Heilsoldaten en 900 muzikan ten. deelnemen. Om vijf uur zullen 6000 mede werkers de speciaal voor deze gelegenheid ge componeerde jubileumcantate ten gehoore brengen, waarna van 68 een bijeenkomst de viering zal besluiten. Voor de toekomst zoo vertelde comman dant Vlas verder hebben we weer groote plannen. We gaan weer verder We willen in de eerste plaats de villa „Berk en Heide" aan de Van Hengellaan te Hilversum koopen als tehuis voor oude dames en oude vrouwelijke officieren van het Leger. Aan de koopsom ontbreekt nog f 28.000. Maar.we hebben nog nooit tevergeefs een beroep op het Nederlandsehe volk gedaan en ik twijfel er dan ook geen oogenblik aan, aldus de com mandant of ook dit bedrag zal bijeenkomen. Een ander toekomstplan is de vestiging van een groot centraal gebouw te Amsterdam, een Legercitadel, zooals die ook in andere Euro- peesche hoofdsteden bestaan, met een groote zaal voor minstens 3000 personen. Thans zijn wij steeds aangewezen op het Concertgebouw of kerken. In dien citadel zou dan ook het hoofdkwar tier kunnen worden gevestigd. De bureaux zijn thans op de Prins Hendrikkade zeer slecht ondergebracht. Ook een nieuw kindertehuis in Zeist is drin gend noodzakelijk. Smokkeldrama berecht. Chauffeur had kommies dood gereden. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Maastrichtsche rechtbank stond Maandag terecht de chauffeur J. J. P. uit Kerkrade, terzake dat hij op 21 Januari j.i. op den Gemmenicherweg nabij Vaals den kommies P. L. H. L. Lap heeft overreden, tengevolge waarvan deze vrijwel op slag werd gedood. Verdachte kwam met zijn auto met smokkelwaar van de Belgische grens gereden. Op den Gemmenicherweg werd hij aange houden door ambtenaren, die reeds bezig waren de papieren van den „voorrijder" van verdachte te onderzoeken. In plaats van te stoppen gaf de verdachte vol gas en reed met de groote lichten op recht op den kom mies Lap in. Het O.M. was van oordeel, dat aan verdachte doodslag ten laste gelegd kan worden. Niet alleen de feiten wijzen daarop, maar ook vroegere uitlatingen van den verdachte zoo als: „Als ik ga stoppen kan ik beter thuis blijven", terwijl hij tegen een Belgischen wachtmeester heeft gezegd: „al stonden er 40 ambtenaren met karabijn, ik kom er door". Het O.M. concludeerde derhalve tot schul dig verklaring en eischte een gevangenisstraf van drie jaar. BRAND BIJ DE ALGEMEENE BEDRIJFS- CENTRALE TE UITHOORN. In de ontrafelingsafdeeling van het textiel bedrijf van de Algemeene Bedrijfscentrale te Uithoorn is Maandagmiddag door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. Onmid dellijk na de ontdekking van het vuur werd de sirene van de fabriek in werking gesteld, waarop de brandweer spoedig ter plaatse ver scheen. Met behulp van het fabriekspersoneel wist de brandweer het vuur te beperken tot de af- deeling, waar de brand woedde. Niettemin be draagt de schade, welke door verzekering wordt gedekt, eenige duizenden guldens. STEUN AAN CICHOREI. De Staatscourant van Maandag bevat de „Crisis-steunbeschikking 1937 cichorei (oogst 1937"). Op grond van deze beschikking zal voor telers van cichorei-wortelen oogst 1937 steun worden verleend uit het landbouwcrisisfonds. Deze steun zal verleend worden over ten hoogste 15.740.000 K.G. cichorei. Deze steun zal bedragen f 5 per 1000 K.G. cichorei in dien de waarde van 100 K.G. gedroogde ci chorei van goede kwaliteit is vastgesteld op f 4.50 of minder. Is deze waarde vastgesteld op f 6.50 of meer, dan zal geen steun worden verleend. Bij een waarde liggende tusschen genoem de bedragen, zal het steunbedrag naar even redigheid worden berekend. Rede van Generaal Röell in de „Groote Club". De afgetreden commandantvan het veldle ger, luitenant-generaal b. d. W. Röell, heeft Maandagavond aan een te zijner eere gegeven maaltijd in de Groote Club „Doctrina et Amicitia" te Amsterdam, een rede gehouden over onze weermacht. De heer J. ter Haar Jr., voorzitter van de Groote Club, presideerde de tafel. Jhr. Röell zeide o.m.: Niet de Rijkseenheid Nederland, gelegen in vier werelddeelen, met ruim 70 millioen in woners heeft het begrip „de totale oorlog" uitgevonden of gepropageerd. De wereld structuur 'heeft daarheen geleid. Wij mogen het bewonderen of verafs'chuwen, onze prrn- cipieel-defensieve zelfstandigheidspolitiek heeft nu het groote initiatief aan den aan valler, i.e. aan de van ultra-moderne aanvals middelen voorziene staten is die moderne wereldgedachte als ons opgedrongen te aan vaarden. Welnu, dan is in ons defensief bestel de evenknie van den „totalen oorlog" de „totale defensie", dus de rijksweerkracht. Met alle middelen, die ons groote rijk bezit, geestelijk, lichamelijk en materiaal wordt de geheele volkskracht als rijksweerkracht in gezet. Maar, omdat a la minute te kunnen doen, moet zij als totale rijksweerkracht steeds paraat zijn, want de moderne oorlog hangt wellicht van enkele uren af. Dit beteekent het geestelijk paraat zijn in de gedachte dat een ieder op elk oogenblik gereed moet zijn voor het vaderland en in normale tijden moet eischen, dat de voorbe reiding van de coördinatie van al die krach ten plaats hebbe. Mitsdien een samenvloeiing van het natio nale potentieel ten bate van elke verdediging van alle deelen des rijks. Ik zeg elke verdediging,dus niet alleen mi litair, maar zoowel tegen water, epidemie, na tuurrampen, armoede en werkloosheid en als ultimo ratio tegen den ramp van den vijan delijken aanval. De grootste saamhoorigheid tegenover de grootste gevaren. Dit is voor mij de bij ons tijdsgewricht behoorende uitlegging van art. 131 der grondwet luidende: „Alle Nederlan ders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijk held van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied". Uit den gezichtshoek van rijksweerkracht bezien is het moreele onderscheid tusschen combattanten en noncombattanten bij alle rampen vervallen, want in gemoede vraag ik, zal een z.g. vreedzame burger niet optreden bij watersnood, brand, natuurramp, epidemie? Is er daarnaast eenige reden dat de man van 19—40 jaar, die tot de dienstplichtigen behoort, wel, en zijn boeder of neef, die vrij is, geen zij het ander oorlogsgevaar zal loopen, geen steun aan de defensie, geen inzet van zijn eigen persoon zal geven? Waar de wet hen allen tot buitengewoon dienstplichtigen maakte, is de rechtsgrond er toe aanwezig. Men begrijpe het goed: het grootste gevaar eischt inzet van alle krach ten, economisch, financieel, moreel, intellec tueel en desnoodig van alle bloed. Maar dan zijn uit zich zelf de molenaar die maalt, de veehouder die den vleeschaanvoer mogelijk maakt, de kleermaker en schoenma ker, die voor bedekking zorgen, de geleerde, die epidemieën bestudeertallen medestrij ders, hierbij de dragers der godsdienstige en geestelijke verzorging zeker niet te vergeten en tenslotte de grootste van allen wellicht nog de moeders, die als voor een heilige zaak, nl. die van het vaderland, bij ons gesymbo liseerd in oranje, haar kinderen, afgeven. Het is het in de wereld naar buiten schij nen van zoodanige integrale rijksweerkracht die de allerbeste preventie geeft. Ik zal mij niet concreet uitlaten over mini ma voor ons, maar de rijksweerkrachtge- dachte zal er zich mee moeten vertrouwd maken, dat een 15 tot 20 duizend man afge richte troepen steeds aanwezig zal moeten zijn, hetgeen beteekent een lichting van het dubbele en een eerste oefentijd voor de massa van het dubbele. En is dit zoo erg? Het zou beteekenen aan de arbeidsmarkt te onttrekken circa 20 a 30.000 man extra dus als eindresultaat 20 a 30.000 mannen min der stempelaars en minder onderworpen aari de demoralisatie van den steun en beïnvloe ding door communisme en ander marxisme Alles vergrooting van rijksweerkracht in den besten zin Het zou beteekenen de bouw van wat kazernes en magazijnen, welnu de gewijzigde considerans van het werkfonds laat dit thans ook formeel toe, al is het laat En hier komen wij op een zeer belangrijk punt, nl, de vraag van de beïnvloeding van de landswelvaart door vergrooting der leger - effectieven. Het is merkwaardig, dat het twee mannen van marxistischen huize zijn geweest, die deze economische wetten hebben gestart en wel eerst Werner Sombart in Krieg und kapital, en Goudriaan in 1936 in de Groene Amsterdammer. De particuliere wapenindustrie is thans het zwarte schap, waarheen vele steenen gewor pen worden. Wie het mobilisatieboek van den oud-minister Bosboom gelezen heeft en zoo als ik de worsteling van onze mobilisatie ministers van oorlog Bosboom en De Jonge om aanvulling van goed wapentuig geheel van nabij medemaakte, die is zeer voorzich tig in deze, omdat hij weet, dat in een goed geleide en onder controle staande particu liere wapenindustrie een onmisbaar stuk weerkracht, een eveneens sterk preventief werkend deel van het zwaard der overheid steekt en hiertoe behoort ook de vlieg tuigindustrie, de kleeding en de schoeisel industrie, de geldwereld, de petroleum-, ben zine- en de betonindustrie, de graan- en rijstsilo's, de leerlooierijen; kortom eigenlijk het geheele economische en financieele leven is particuliere wapenindustrie, tot de pers toe. Alvorens de actueele vragen over de vloot in Indië nader te bezien is het noodig iets te zeggen over hetgeen er is in de weermacht in Europa en Azië, de balans dus. Wij hebben veel en uitmuntend krijgswaar- dig materieel, dat na het voorloopige bewa peningsfonds in velerlei zin aanvulling kreeg voor den allereersten nood. Rekent gerust op een lichting van pl.m. 35.000 man met 1 jaar eersten oefentijd en vier herhalingsoefeningen van drie weken. Dat is thans het beheerschende vraagstuk, dat geen dag uitstel gedoogt. Jhr. Röell ging hierna uitvoerig in op vloot- eischen voor Ned.-Indië en zeide verder o.m. nog: In 19141918 zijn er velen in Amsterdam vereenigd geweest in een club de vader- landsche club waaruit ook leidende man nen uit Amsterdam zich wilden opgeven voor directe dienstneming en dus hét lijf tot pantser voor het vaderland wilden stellen. Schoone dynamische gedachte, die ook mijn ouden vriend Dr. De Visser en zelfs den groo- ten Lobman deden zeggen, „ik zou nu nog een geweer willen opnemen En tochdit is in oorlogstijd slechts een schoone geste. Het vaderland vraagt veel meer van u allen, het vraagt reeds thans uw volledige medewerking aan de rijksweer kracht, waarvan alle componenten gelijk waardig en onmisbaar zijn, mits zij werke- kelijik gericht zijn op de totale weerkracht van het vaderland, uwe belangstelling en medewerking voor de rijkseenheid van het geheele imperium, voor het tegengaan van de zg. ethische ontbindende factoren, spe ciaal ook in Aziatisch Nederland, uw plaats in de bestrijding van het salon communisme onzer litteratuur en vele onzer verslapte kringen. Zeker de militaire weermachtsele menten nemen hierin een bijzondere plaats. Uw eisch en medewerking om door een sterke uitbreiding van de baten der dienst plichtwet en om een weermachtsleening, zoo als die reeds in andere landen, als Zwitser land, bestaan, terstond den helaas verloren tijd in te halen en het vaderland veilig te stellen, hier en overzee, moet luid klinken. De in Groningen gearresteerde inbreker. Nader wordt ons medegedeeld, dat de in den nacht van Zaterdag op Zondag in een hotel te Groningen gearresteerde Duitscher, die verschillende inbraken in de provincies Groningen en Noord-Holland heeft gepleegd, is de 30-jarige M. P. G. Natho, wonende in Halle, bij Oldenburg, tuinman van beroep. Hij heeft in Duitschland in een paar dagen tijds niet minder dan veertien inbraken ge pleegd, in plaatsen niet ver van de Neder landsehe grens verwijderd. Bij een van deze inbraken, n.l. in Oldenburg, werd hij des nachts door de bewoners verrast, waarbij de onverlaat zijn revolver trok en drie maal achter elkaar schoot. Bij het laatste schot werd de bewoner doodelijk getroffen. Vervolgens vluchtte hij op Nederlandseh grondgebied en pleegde zooals wij hebben gemeld hier talrijke inbraken, n.l. vier in de provincie Groningen en o.m. ook in het Gooi o.a. te Soest, waar hij een fototoestel be machtigde, dat bij zijn arrestatie in het hotel te Groningen nog op hem werd aange troffen. In Duitschland was voor zijn aanhouding door de justitie een ruime belooning uitge loofd. in de Residentie: Wanneer het althans mogelijk is, in zoo'n klein bestek een „nadere" beschouwing te ge ven van al dat mooie, dat de bloemententoon stelling op Houtrust in den Haag op 't oogen blik te genieten geeft want hoe zouden we over al die heerlijke dingen ooit uitge praat raken dan moeten we beginnen met de kamerplanten. Niet dat dit nu een deel van de tentoonstelling is, die zoo onmiddellijk in 't oog springt. Maar 't is tenminste een onder deel waarin we eenige volledigheid zouden kunnen betrachten als we een paar kolom ruimte méér hadden juist omdat 't maar een klein gedeelte in dit glorieus geheel vormt. Mijn collega van de N. R. Crt. schrijft dat de kwaliteit van het tentoongestelde opval lend goed is. Weet u wat dat in een kweekers land als Holland zeggen wil: opvallend goed? U zult het, als leek, juist bij de kamerplanten, uw eigen terrein, kunnen begrijpen. Let u eens b.v. op die schitterende inzending cactaeën en vetplanten en speciaal op de tentoonge stelde aloeë's en agave's. Waarschijnlijk heeft a zelden zulke Patrijsveertjes - Aloë varie- gata in bloei gezien en u zult als echte vetplantenliefhebber de werkelijk volmaakte, in-gave en gezonde kalkafzetting op de bla leg's Als U bij Uw kruidenier 2 halfponden KEG's KOFFIE (vanaf merk „Sumatra" van 26 cent per half pond) koopt, ONTVANGT U, zoo lang de voorraad strekt, HALFPONDEN U krijgt dus geheel en al EEN HALF POND van de soort WAARVAN U KOOPT. Bestelt U bijvoorbeeld 2 halfponden KEG's KOFFIE A, dan betaalt U gewoon 2 maal den prijs, maar U ONT VANGT 3 MAAL EEN V2 POND KEG's KOFFIE A. Deze reclame is alleen geldig in de gemeen ten llmuiden, Velsen ten Zuiden van het Noordzeekanaal, Santpoort, Haarlem, Overveen, Bioemendaal, Zandvoort, Heemstede, Benne- broek, Hiilegom, Vogelenzang, Lisse, Sas- senheim, Noordwijk en Noordwijkerhout. In de prijzen: 55, 48, 45, 40, 37, 32, 26, 22 en 18 cent per half pond Dit is een prachtige gelegenheid een paar pakken van een BETERE soort Keg's Koffie te koopen. Thans kost U dat tóch minder dan andersNiet méér, niet even veel, maar in zeer veel gevallen MINDER dan U gewoonlijk voor twee half ponden koffie betaalt. Waarom zou U zich dan nü eens niet tracteeren op een extra fijn kopje Koffie. Neemt U b.v. Keg's Koffie A. Al bent U nóg zoo'n verzoende Koffie- verbruikster, Keg's Koffie A zal U verrassen! BETERE Koffie is veel zuini ger in het gebruik en de prijzen van KEG's Koffie zijn beslist laag! Doe Uw keus uit 9 soorten KEG's Koffie. - De kwaliteit is best. - De prijzen zijn laag. - In elk pakje een BON voor FRAAIE GESCHENKEN!!! deren van Agave Victoriae Reginae die er de schoonheid van uitmaakt kunnen be wonderen, benijden misschien. Nu we toch in deze hoek zijn: wat dunkt u van die nieuwe, werkelijk roode Lidcactussen? Onze welbe kende, met Kerstmis bloeiende Epiphyllum truncatum is paars-rood, hier vinden we ech ter E. Gartnerii (lakrood) en E. macoyanum (scharlaken-oranje), de laatste geraffineerd samengeplant met Sedum Sieboldii het be kende Siebold's Dikblad met zijn grijzig- groen blad. Maar de toegemeten ruimte is nu eenmaal niet voldoende om volledig te kunnen zijn en daarom zwijgen we over de prachtige Orchi deeën Cymbidiums, Odontoglossums, Catt- leya's, Miltonia's en Phalenopsis over de exotische bromelia- en Cordiaeum-soorten en de schitterende potplanten zooals cinera ria, waarvan een bijzonder mooie collectie aanwezig is, en de Azalea indica, onze ka mer-azalea, waarmee Gent waardig voor den dag komt wie denkt bij het woord Azalea ook niet aan Gent, die andere bloemenstad in cle Nederlandsehe gewesten, en eigenaar dig genoeg evenals Haarlem een aan St. Bavo toegewijde bisschopsstad? Azaleawe vinden hier mollis in alle oude bekende en enkele nieuwe tinten, azalea japonica, verrukkelijke tinten in Clematis, al of niet gecombineerd met brem, gouden re gen, we vinden Japansche acers in bladtin- ten van het prilste lichtgroen over brons naar herfstig rood en in vormen die zoo'n enkele plant in een simpele aarden bak tot een Ja- pansch plaatje maken. We vinden Magnolia stellata met haar sneeuwwitte bloemen in den rotstuin. We'kunnen niet wegkomen van dat allerliefste dwergconifeertje Pinus pen- taphylla, een Japansche soort en wie van dit kleine miniatuur-goedje houdt, zal onmid dellijk getroffen worden door Chamaecyparis squarosa intermedia, vijf cM. hoog, met licht groen loof, en Chamaecyparis pieifera nana compacta, waarvan de naam nog meer plaats inneemt dan de plant zelf, want die haalt nauwelijks de vijf cM. en heeft desondanks nog kans gezien om aan de uiteinden van de donkergroene looftakken nog lichtgroene punten te hebben. Er zou over de groote Amaryllis-inzending, die ook een leek opvalt door de groote een heid van kleur en vorm in de verschillende groepen, een interessante beschouwing te schrijven zijn. Deze planten zijn n.l. geen zaailingen en zaailingen geven altijd ver rassingen in kleur en vorm maar ze zijn op een andere manier verkregen en zoo is het mogelijk geworden, van de verschillende ras sen flinke partijen te kweeken. Er zou ook wel eens gepraat mogen worden over die an dere interessante bijzonderheid: de gouds bloemen bij den ingang, die u hopelijk niet zoomaar voorbij zult loopen. Misschien be seft u vagelijk dat het wél vroeg is, nu al Ca lendula in bloei te zien. Weet u dat ze met neon-lampen zijn bestraald en zoo in hun ontwikkeling geholpen? 'n Interessante proef neming is dat geweest in den proeftuin te Naaldwijk. Als we nu nog enkele tuinplanten mogen noemen, dan vragen we uw aandacht voor de bijzondere mooie groep Astilbe bij den vijver laat u zich niet van de wijs brengen door de foutieve benaming Spiraea! Er zijn prachtige tinten bij: donzige, donkerroode trossen heeft Shrewsbury, schuimig-rose is Beach Blossom, dik, crème is de bloeiwijs van Gladstone. Bij het lage goed merken we Pernettya spe- ciosa op, die veel minder gedrongen groeit dan onze P. maerantha en lange takken heeft; heerlijk is de nieuwe rose Arabis Ro sabella, bij de rotsplantjes valt ons ook op het aardige plantje Saxifraga apiculata met 10 cM. hooge bloemstengels, waarop de zacht gele bloempjes bijeen staan. En bij de vek Primula's zal de kolossaal groote, heldergele bloem van Barrowby Gem u ongetwijfeld frappeeren. Maar dan is er nog een groep die ons Haar lemmers wij zijn nu eenmaal allen par droit de naissance „bollenmenschen" bij zonder na aan 't hart ligt: de bloembollen. Hiervan geeft de Hofstadbloem wel zeer bij zondere exemplaren te zien, we noemden de Amaryllissen al. En ondanks alle goede voor nemens is het een onmogelijkheid, in een paar zinnetjes of enkele alinea's dit zoo be langrijke, en belangwekkende onderwerp, af te doen. Beter is het. hierop in een afzon derlijk artikel terug te komen, omdat de meeste van deze gewassen in de komende we ken in en om onze stad in bloei komen en wij allen de gelegenheid hebben, er kennis mee te maken. Het meerendeel is voor onze tui nen geschikt. Vandaar ook dat we, bij alle vreugde die de kasplanten, de snijbloemen, de heesters en rotsplanten op de Hofstad- bloem ons geven, onze heel speciale aan dacht laten gaan naar de bolgewassen, groot en klein, die hier in zoo rijke verscheidenheid te vinden zijn. Later hopen we al dat moois dan eens nader te bespreken. Voor het oogen blik geldt het parool: komt en ziet! L. S. Van Zeeland's overwinning in de buitenlandsche pers. Over den uitslag der verkiezing te Brussel schrijft de Daily Telegraph, dat deze een be moedigend antwoord geeft aan hen, die ge loofden dat over de geheele wereld de demo cratie in haar strijd achteruit was gedrongen. De „Times" is van meening, dat Van Zeeland een overwinning heeft behaald voor zichzelf en voor de Belgische democratie, België bewees opnieuw de waarheid van zijn koninklijk devies „Eendracht maakt macht". Uit Parijs: De geheele pers levert commen taar op het succes van minister-president van Zeeland bij de verkiezingen te Brussel. In de „Petit Parisien" schrijft Bourgues, dat overal waar nog de volks-souvereinlteit regeert de naam Van Zeeland heden zal worden gevierd als een symbool van de ware verantwoorde lijkheid en toewijding van het land. De neder laag van Degrelle zal in de landen van den „totalen staat" diep worden gevoeld. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris" dat men thans mag hopen, dat Van Zeeland de noodzakelijke autoriteit zal hebben om het programma van de buitenlandsche politiek van België in het belang van het internationale recht en den vrede ten einde te brengen. „Het Belgische volk is thans vereenigd achter een man van eer, die met een helder verstand en met liefde werkt aan het doel herleven van het land" schrijft Rlstelhueber in de „Petit Jour nal", „Le Jour" schrijft, dat het ingrijpen van kardinaal van Roey beslissend is geweest. Het blad acht het overigens niet uitgesloten, dat binnen korteren of langeren tijd een overeen komst tusschen de Rexisten en de Katholieken tot stand zal komen. „Overwinning voor kardinaal van Roey". Uit Berlijn: Van de weinige Maandagoch tendbladen die commentaar leveren op de ver kiezingen in België, schrijft de „Voelkischer Beobachter" o.a.: De verkiezingsstrijd in Brussel is met een overwinning voor den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen geëindigd. De leider der Rexisten heeft het tot dusver in zijn politieke actie steeds vermeden front te maken tegen de kerk. De moreele en ook de politieke macht van den kardinaal heeft hij nooit aangetast. Integen deel, hij heeft zich steeds een gehoorzame zoon der katholieke kerk getoond. De aartsbisschop heeft nu van zijn onaangetaste macht gebruik gemaakt. Degrelle staat thans voor de beslis sing, of hij de macht der kerk nog verder tegen zich zal laten gebruiken, of dat hij openlijk den strijd tegen het politieke katholicisme moet opnemen. ONDERSCHEIDING Bij koninklijk besluit van 16 Maart 1937 is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau de heer W. Warnaar, lid van de pro vinciale staten van Zuid-Holk«nd, te Sassen- heim. PERSONALIA Bij beschikking van den minister van justitie is benoemd tot lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem: mr. P. van Sonsbeek, inspecteur der registratie en domeinen te Alkmaar, thans plaatsvervangend lid van gemelde Kamer.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3