HET NIEUWE AVONDBLAD Spanje. IJMUIDEN 22e JAARGANG No. 137 WOENSDAG 14 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telet. 530] VERSCHIJN'! DAGELIJKS BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER MIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN - EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van nand, voet oi oog 1200.— beide leden duim 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60. een oi twee leoe wijsvinger 25.— alle leden anderen vinger 15.- één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke veizekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft te Liverpool over de non-interventie in Spanje gesproken. Het was geen brillant of wereldschokkend maai' wel een rustig betoog. Hij heeft gezegd dat de Britsche regeering in het Spaansche conflict steeds dezelfde twee bedoelingen heeft ge had: le te voorkomen dat het zich buiten Spanje zou uitbreiden en 2e de politieke on afhankelijkheid en integriteit van Spanje'te handhaven. Eden erkende de door velen ge pleegde inbreuken op de met dit doel inge zette non-interventie-politiek. Maar hij voegde eraan toe dat het niettemin deze politiek is die op den duur den toevloed van vrijwilligers en oorlogsmaterieel naar Spanje heeft inge toomd. En hij vroeg: „Wat zou er van Europa geworden zijn als alle mogendheden vrij ge laten waren om in Spanje te intervenieëren?" Het antwoord op die vraag is niet moeilijk te geven. Inderdaad heeft de non-interventie politiek de ergste gevaren afgewend, eerst op het randje en sinds zij uitgebreid is en beter toegepast wordt: waarschijnlijk voorgoed. Toch zijn er weinig menschen die dit inzien. De meesten zien alleen maar de inbreuken op en de mislukkingen van de pogingen om een nieuwe, een „oorlogsvrije" wereld te scheppen en letten nauwelijks op de vele bemiddelingen die rampen voorkorten hebben. Sommige van die bemiddelingen zijn niettemin zonder pre cedent in de wereldgeschiedenis en de Vol kenbond heeft er al een heele reeks op zijn naam gezet eer het Spaansche conflict uit brak. Maar als «een moeilijkheid uit den weg geruimd wordt, een gevaar vermeden, is dat geen sensationeel nieuws. De meeste men schen komen alleen onder den indruk van sensationeel nieuws. Het is bovendien meestal nogal ingewikkelde lectuur. Dat maakt het ook moeilijker dan een of ander ontstellend bericht. En dan komt er nog bij dat velen zoo graag onheilsprofeten zijn.... zoolang het onheil hen zelf niet treft Eden, type van den voorzichtigen Engel- Bchen diplomaat, gewend aan geven en nemen, aan afwachten en uitkijken, aan intuïtief handelen als het goede oogenblik gekomen schijnt, voorts wars van groote leuzen en groo- te beloften, is heelemaal geen man-voor-de- massa. Hij amendeert en verzwakt allerlei da verende uitspraken, die zoovelen zoo graag en gemakkelijk in één zin uiten. Als zijn inter ventie-politiek mislukkingen brengt zegt hij niet „Het" is een mislukking" en bezigt geen groote woorden tegen de schenders, maar ma noeuvreert voorzichtig verder om het aantal Inbreuken te beperken, telkens een stap ver der te komen, met zijn tweeledig doel voor oogen: „geen uitbreiding van het conflict buiten Spanje, onafhankelijkheid van Spanje handhaven". Dat zijn de hoofdzaken. Als die op den duur slagen, is de geheele opzet ge- Het is niet te ontkennen dat hij een stuk gevorderd is op den weg naar zijn doeleinden. Of men op zijn non-interventiepolitiek schimpt laat hem daarbij kennelijk koud. Hij kijkt verder dan de inbreuken er op. Omtrent den duur van het Spaansche con flict is hij openhartig. Het zal lang duren, zegt hij. Er zijn geen korte oorlogen meer. En iedereen verliest er mee. Ik ben het ook niet eens met de menschen, die een overwinning van communisme of fascisme verwachten en een toekomstig Spanje dat aan den leiband zal loopen van een of ander land dat het hielp zegevieren. Zoo is het Spaansche volk niet. Het heeft zich altijd gekenmerkt door een trotschen onafhankelijkheidsgeest. Het zal na den vrede waarschijnlijk de meeste genegenheid toonen voor die volken, die zich niet in zijn strijd hebben gemengd,, die niet hebben geprobeerd het in den strijd te hel pen". Hit klinkt ook al weer niet sensationeel, allesbehalve. Maar het toont psychologisch in zicht. Het is de vrucht van scherp nadenken. Ondanks dezen tijd en haar liefelijke ver schijnselen zit er nog altijd veel in de vruch ten van scherp nadenken al zijn ze maar zeer zelden sensationeel. Eden gelooft ook niet aan een Duitschen vrede, een Fransehen vrede, een Italiaanschen vrede of een Engelschen vrede. De eenige ware vrede is niet nationaal, maar interna tionaal, gebaseerd op een internationale orde Waartoe de landen zich aaneengesloten heb ben. Dit klinkt als „waarheid als een koe", ttaar hoevelen erkennen haar juistheid in de zen tijd? Het is alweer niet sensationeel. Het is ook niet heroïsch. „Leven en laten teven," recommandeert Eden. Dat is ook niet heroïsch. Niettemin is men er algemeen voor stander van. Men voedt toch ook zijn kinde ren niet op met het zonderlinge ideaal, ze op hun achttiende jaar of daaromtrent op een of ander veld-van-eer -te laten sneven? Wil dienen derhalve vurig te hopen dat de non-interventie-politiek in Spanje haar doel einden zal bereiken: desnoods tot het einde toe begeleid door gehoon. Wat deert dat? De Jaarverslagen van Het Witte Kruis. Aantal leden op 1 Januari j.l. Volgens het jaarverslag van den secretaris van de af deeling Velsen van de N. H. Vereeni- iging Het Witte Kruis bedroeg het aantal le den der vereeniging op 1 Januari j.l. 4971 te gen 5001 op 1 Januari 1936. Het ledental daalde dus met 3 0. Door de vier wijkverpleegsters werden in totaal 15592 bezoeken afgelegd nl. in IJmuiden 3434, in IJmuiden-Oost 4054, in Velsen 2943 en in Santpoort 5161, Er werden 1657 verplegings-artikelen uitgereikt, waarvan in IJmuiden 1075, in Velsen-Noord 275 en in Santpoort 307. Zelfs tijdens de ernstige griepperiode konden aan de vele aanvragen worden voldaan. De secretaris wijst in zijn verslag echter op de noodzakelijkheid, dat de uitgeleende artikelen op tijd worden terugbe zorgd. Door de kraamverzorgsters mej. Lavoo en mej. Zandstra werden resp. 1770 en 1800 be zoeken afgelegd. Aan den moedercursus na men 17 dames deel, een aantal dat veel min der was dan andere jaren, vermoedelijk door dat van R. K. zijde moedercursussen in onze gemeente worden georganiseerd. De consultatiebureaux voor zuigelingen mochten zich ook in het afgeloopen jaar in een druk bezoek verheugen. In IJmuiden werden 2284 bezoeken gebracht en 339 nieuwe zuigelingen ingeschreven. Te Santpoort be droeg het aantal, bezoeken 1159 en werden 134 nieuwe zuigelingen ingeschreven, in Vel- sen-Noord resp. 862 en 97. Voor dezen arbeid werden door de wijkverpleegsters 573 bezoe ken afgelegd. 0 Het consultatiebureau voor kleuters, uit gaande van de Provinciale Commissie telde 991 bezoeken. Hier werden 361 nieuwe kleu ters ingeschreven. Tien vrouwelijke en twee mannelijke pa tiënten werden in het afgeloopen jaar voor gedeeltelijke rekening der afdeeling uitge zonden naar Heideh euvel te Hilversum en Bosch en Heide te Laren Deze rusthuizen wer den ten zeerste geprezen. De financiën. Volgens het jaarverslag van den penning meester waren de ontvangsten f 23570 en de uitgaven f 23488.90, zoodat er een voordeelig saldo was van f 81.10. Op de rekening Witte Kruis staan als ont vangsten o.a. geboekt: contributie leden en donateurs f 10149,75, giften f 122,65, opbrengst Witte Kruisjesdagen f 405.47. gemeentelijke subsidie voor wijkverpleging f 3825,subsi die Provinciale Commissie f 200. bijdragen ziekenfondsen f 250. De rekening van de Kraamverzorging vermeldt aan ontvangsteno.a. gemeentesub sidie f 1800, opbrengst klassetarief f 1039 en van de zuigelingenkliniek: gemeentesubsidie f 1575, subsidie Wit-gele Kruis f 100, subsidie Prov. Commissie f 330, speldjesdag f 456.26 enz. De uitgaven bedroegRekening Witte Kruis f 17276.28, rekening kraamverzorging f 3-540,53 en rekening Zuigelingenkliniek f 2672,09. Onder de uitgaven op de rekening W. K. ko men voor: salarissen wijkverpleegsters f 7748,39 waarvan, op de rekening zuigelin gen-kliniek f 1053,32, salaris, procentengeld en rijwieltoelage administrateur en provin ciale propagandisten f 1623,25, algemeerie onkosten f 1507,03, kosten van de wijkgebou- wen f 1106.25, verzekeringen wijkverpleeg sters en administrateur f 1921,84, aankoop en onderhoud verpleegmateriaal f 265,44, kosten van verpleging f 865.03, afschrijving op de wijkgeb-ouwen f 872,16, reserve voor bouw te Velsen en Santpoort f 500, huisverzorging f 500, nadeelig saldo rekening 1936 kraam verzorging f 649.70 en zuigelingenkliniek f 207,08. Rekening Kraamverzorging: salarissen kraamverzorgsters f 2836.50, rijwieltoelagen f 60, verzekeringen kraamverzorgsters f 535.90 diversen f 108,13. Rekening Zuigelingenkliniek: honorarium consulent f 1023, salaris assistenten f 1053,32, locaalhuur en onderhoud f 440, diversen f 155.77. Op het wijkgehouw werd afgeschreven een bedrag van f 872,16, zoodat het afschrijvings- fonds thans bedraagt f 6787,48. WEER VIER TRAWLERS OPGELEGD In verband met de slechte resultaten zijn opgelegd de stoomtrawlers Maria R. Omme- ring IJM. 7, Cath. Duyvls IJM. 60, Rijnstroom IJM. 86 en Beatrice IJM. 118. Laatstgenoemde trawler werd in het dok gezet voor reparatie. VECHTPARTIJ AAN DEN KANT Gistermiddag kregen twee opvarenden van een opgelegden stoomtrawler ruzie over het aan boord overgebleven voedsel, dat een van hen had meester gemaakt, waarmede hij bui ten zijn bevoegdheid ging. De ruzie liep zoo hoog, dat beiden elkander te lijf gingen. Gelukkig eindigde de strijd zonder bloed vergieten, alhoewel er eenige flinke klappen werden uitgedeeld. Wijzigingen reglement voor kampeeren. De kampeerder moet zegels plakken voor de te betalen kampeergelden. In verband met de omstandigheid, dat het politiepersoneel niet meer beschikbaar is voor de inning van kampeergelden zal daarvoor personeel moeten worden aangesteld, aldus schrijven B. en W. aan den gemeenteraad. Ter bevordering van een goede controle achten B. en W. het gewenseht, voor de in ning gebx-uik te maken van zegels, op dezelfde wijze als geschiedt hij de betaling van leges ter secretarie. Om dit systeem practisch uit voerbaar te maken, is het noodig, dat elk recht door het koopen en plakken van één zegel kan worden voldaan. Daarvoor is het noodig een wijziging in de thans geldende tarieven aan te brengen. Het vei'schillend recht tusschen de houten en zeildoeksche tenten, geplaatst op het door ons aangewezen afzondelijk deel van het kampeerterrein, zal moeten vervallen. Als gemiddelde grootte van een houten tent is aan te nemen 16 M2. Het komt B. en W. voor, dat er geen bezwaar be staat, voor deze tenten een uniform tarief vast te stellen van f 1.60 per 4 weken of een gedeelte daarvan. Voor zeildoeksche tenten wenschen wij dit recht te stellen op f 0.40 per week of een gedeelte van een week. De aandacht van B. en W. is gevestigd op een onjuist gebruik van het z.g. vrije terrein. Aangezien de gebi'uikers van dit teri-ein alleen kampeerrechten per persoon en geen plaatsingsrechten verschuldigd zijn, laten velen hun tent geniimen tijd staan, ook al gebruiken zij die slechts bij gi'oote tusschenpoozen. Anderen maken daarvan gebruik, door hun tent reeds in de eerste dagen -van het seizoen op te bouwen zonder die te bewonen, om zoodoende één der beste plaatsen te bezetten. E. en W. achten het daarom wenschelijk, een regeling te treffen, dat ook vergoeding word.t betaald over de periode waarin van de tent geen gebruik wordt gemaakt. B. en W. achten het billijk hiervoor een recht te heffen van 40 cent per week of ge deelte van een week. Op boevnvermelde wijze kunnen alle kam- peeri'echten worden voldaan met zegels van f 0.40 en veelvouden daarvan en is een be hoorlijke controle op de inning mogelijk. In het reglement ontbreekt een tarief voor bezoekers. Deze ontvingen tot dusver een bewijs van toegang voor één dag tegen be taling' van f 0.20 B. en W. achten het ge wenseht, dit thans in het reglement vast te leggen. Op gi-ond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, het Reglement op het kampeeren dienovei-eenkomstig te wijzigen BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. C. Jongedijkv. d Heijden, z. Gi'oeneweg 43,*IJmuiden. S. M. MettenVer zij lhergh, z., Hagelingerweg 98, Santpoort. M. Vooijsv. Beelen, d., J. P. Coenstraat 113. IJmuiden E. S. HuijboomHoenderdos, z„ Rijksweg 108, Velsen; G. C. Spanjaai'dv. Eeken, z., Zeeweg 178, IJmuiden; P. v. Schie de Waard, d., Kompasstraat 22, IJmuiden; G. ZwanenburgZwart, z., Le Mairestraat 10, IJmuiden; W. J. G. v. Kuij-erenv d. Hulst, d„ Groeneweg 47, IJmuiden; M. H. F. J. Huij- gensJacobs, d., v. Speijkstraat 53, IJmuiden Overleden: J. v. Buuren, T4 j., echtgenoot v. A. Moen, Eikenstraat 20, IJmuiden; A. Boo- man, 87 j., weduwe van C. v. d. IFijl, Pr. Hen drikstraat 100, IJmuiden. Bij de komende kroningsplechtigheid in Enge land zal koning George VI den kroningsmantel dragen, die 116 jaar geleden voor Geoi-ge IV vervaardigd werd. In de Koninklijke School voor Handenarbeid te Londen ondergaat het kostbare kleedingstuk thans de noodige veranderingen. Arbeiders Tooiieelvereeiiigine „Palvu". Opvoering van Hermus' „Een Moeder". Regisseur H. van Dokkunx De arbeiders tooneelvereeniging „Palvu", regisseur de heer H. van Dokkum, geeft Dins dag 20 April a s. haar slotuitvoering van dit speelseizoen in het Thalia Theater. Palvu zal dien'avond een opvoering geven van het bekende tooneelspel tn drie bedrij ven vaxx Cor Hermus „Een Moeder". Met dit di-amatische tooneeiwei'k heeft Cor Hermus zich in één slag als een begaafd too- neelschrijver doen kennen; het stuk heeft groote kwaliteiten en geeft den spelers ruim schoots gelegenheid tot stei'k spel. Het gege ven van „Een Moeder" is wel een somber beeld van zelfzucht. Scherp teekent de schrij ver er de gelddoi'st in, die het wint van ieder menschelijk gevoel. En daarmede de smart van een moeder, die dit van haar kindeiren ondei'vinden moet. Nol Verhoeve, die doorging voor een ge zeten boer, bekent op zijn sterfbed, dat de boerderij en verdere eigendommen zwaar be last zijn, hetgeen hij nooit heeft durven zeg gen en waartoe hij kwam teneinde zijn vrouw en kinderen in denzelfden staat te laten voortleven. Van zijn vrouw vraagt de stervende de be lofte, dat zij er nimmer iets van aan de kin deren, die denken, dat hun vader een gefor tuneerde boer is, zal laten bemerken. Hij krijgt die belofte, maar het blijkt bovenmen- schelijk haar te volbi'engen. Van alle kanten wordt het haar moeilijk gemaakt.haar belofte kan zij niet vervullen. Scherp omlijnde karakters zet de schi'ijver in zijn werk tegenover elkander en de toe hoorder blijft in spanning naar de ontknoo ping uitzien,Pi*achtig zijn de figuren geteekend evenals de milieu-teekening van Hei'mus. Van ,,-Fen Moeder" gaat altijd een groote roep uit en daarom verwacht „Palvu", die haar sterkste kracht, mevr. Heiligers, met de vertolking van den uiterst zware titelrol be last heeft, voor de komende uitvoering een groote belangstelling. De werkloosheid blijft afnemen. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg- op 10 op 11 Apr. '37 Apr. '36 Bouwvakarbeiders 378 525 Metaalbewei'kers 239 Houtbewerkers 30 38 Landarbeiders 38 42 Havenai'beiders 91 115 Visschers 284 441 Kantoorbedienden 51 38 Losse arbeidei-s 682 742 Overige beroepen 306 349 Mannen hoven de 18 jaar 2099 2639 Vrouwen boven de 18 jaar 12 29 Mannen onder de 18 jaar 93 149 Vrouwen onder de 18 jaar 17 27 Totale werkloosheid 2221 2841 Het aantal werkloozen is dus sedert verleden jaar met 620 gedaald. Sedert de vorige week daalde het met 86. "UITVOERING „JONGE KRACHT". Gisteravond heeft de tooneelvereeniging „Jonge Kracht", ondei'afdeeling van de C.M, J.V. 't Mosterdzaadje een uitvoering gegeven in het gebouw voor Chr. Belangen. De talrijke aanwezigen hebben het gebodene met belang stelling gevolgd. Opgevoerd werd een blijspel in vier bedrij ven: Gezworen kameraden, een stuk vol ge zonden humor. De hoofdrollen werden gespeeld door de hee- ren C. de Koning en J. Kramer bij wie deze rollen in goede handen waren. Het eerste bedrijf speelt zich af op een don keren weg nabij een buitenverblijf huize Win- necrest. Twee gestrande jongens die al aardig wat achter den rug hebben komen door een dom misverstand van een neger op het buiten. Hier nemen de beide heeren, Danny en Dommy de allures aan van eigenaar en gast. Zeer ver makelijke verwikkelingen genre Robert en Bertram, zijn het gevolg alleen met dit ver schil dat bij de Gezworen Kameraden Gordon, de detective, een onverwacht slot aan de zaak maakt. Dit blijspel dat als slot van dit seizoen door Jonge Kracht is opgevoerd kan tot de beste, die in dit seizoen zijn opgevoerd, gerekend worden. „Jonge Kracht" heeft met dit stuk wel succes geoogst en welverdiend was het applaus dat den spelers aan het einde werd gebracht. Iets over de liake of stokvisch. Een Babylonische spraakverwarring. Wij hebben er al eens eerder op gewezen, dat er verschil bestaat tusschen de benamin gen van eenige vlschsoorten in België en ons land. Dit betreft in hoofdzaak eenige min der gangbare soorten. Deze naamsverwar ring leidt tot een Babylonische spraakver warring wanneer dan bovendien door onze Zuiderburen de Fransche en Duitsche bena mingen worden genoemd. Dit bleek ons opnieuw uit een stukje over „mooimeiden", dat wij in een der laatste nummers van „Het Visscherijblad" van. Ostende aantroffen, welk stuikje genoemd blad ontleende aan een artikel van den be kenden Fransche bioloog Le Gall uit het Fransche visscherijblad „Boulogne Marée". Uit den inhoud daarvan konden wij afleiden, dat Le Gall het niet had over onze mooie meiden (blanke koolvisch), maar over de ha ke, waarvan de officieele Nederlandsche be naming feitelijk stokvisch is, een benaming die in onze nomenclatuur wel niet zal inbur geren, omdat we den naam stokvisch al te zeer identificeeren met het bekende Nooi'sch product, dat niet anders is dan gedroogde kabeljauw. Dat Le Gall inderdaad hake bedoelt blijkt maar al te zeer uit de beschrijving die hij. van de visch geeft: een lang, van voren af gerond lichaam, bedekt met kleine dunne schubben, twee rugvinnen, waaiwan de twee de zeer lang, één lange anaalvin, grijze kop en rug, buik en zijkanten zilverachtig wit. De mooie meid en de zwarte koolvisch heb ben drie rugvinnen en twee anaalvinnen. „Wat heeft men sinds den oorlog al niet gedaan om regelmatig groote toevoeren van hake (dus ïiiet „mooie meid" volgens Het Visscherijblad) een in Frankrijk en Engeland zeer gevraagde visch, op de markt te bren gen. De kusten van Eui'opa en Afrika waren op diepten van 200 tot 600 M. dicht met hake bevolkt. Overal waar de trawler voorbij kwam vischte hij hake. Doch sinds enkele jaren schijnt de voorraad te verminderen, zoodanig dat men. nu de vangsten van hake op de vin gers kan natellen. (Dit slaat zeker niet op zwarte of blanke koolvisch, waarvan in IJmuiden den laatsten tijd groote hoeveelhe den woi'den aangevoerd). Nu tracht men ze te zoeken op de Oostkust van de Vereenigde Staten. Het is bijna onbegrijpelijk welk een groote vraag er tegenwoordig naar hake is, nu deze vischsoort meer en meer schijnt te veixlwijnen. (Indeixlaad, men betaalt voor de de groote in IJmuiden gaarne 100 gld. per kist), terwijl ze eenige jaren voor den oorlog eerder „miskend" werd op de markten." Al dus Het Visscherijblad. Dan volgt de beschrijving van de bedoelde visch, die we hierboven reeds weergaven. „Het Visscherijblad" somt dan de bena mingen van de vischsoort in kwestie op in Frankrijk, Engeland, Duitschland en In eenige andere landen, wat ons minder inte resseert. En dan komt de Babylonische spi-aakverwarring om den hoek kijken. Te Parijs is de mooie meid bekend onder den naam „colin", Dat klopt, maar colin is feitelijk „koolvisch". alhoewel het ons bekend is, dat ook hake wel colin genoemd wordt. In het Noorden van Frankrijk noemt men haar saumon blanc (witte zalm), waarbij we weer denken aan eht Duitsche „Seelachs" (zee zalm), wat niet anders is dan onze zwarte koolvisch. En dan vervolgt Het Visscherij blad: de Engelschen noemen hem (di. de „mooimeid" van het Ostendsche blad, beter was dus „haar" want meid is nog altijd vrou welijk) hake, de Duitsehers „Seelachs", wat, zooals hierboven reeds werd opgemerkt geen hake maar zwarte koolvisch is Hake In het Duitsch is „Seehecht" (zeesnoek), blanke koolvisch. dus mooie meid is „heller See lachs" Ook de Belgische naamlijst van de versohe visch, waarvan de invoer aan contingentee- ring onderworpen is en welke lijst in het Nederiandsch en in het Fi'ansch is gepubli ceerd geeft aanleiding tot spraakverwarring. Wij treffen in deze lijst aan: No. Nederiandsch Fransch 26 koolvisch colins charbonniers 38 mooie meid merlus-merluches 65 heek-kleine mooie meid petites merlu- ches rondes Zooals men ziet klopt ook hier het een en ander niet en wij gelooven, dat onze Belgi sche exporteurs wel eens moeilijkheden hier door ondervinden. Nederlandsche en Vlaamsche linguïsten en biologen mogen hier wel eens aan het zui veren gaan. HOCKEY. B. M. H. C.—NEDERL. A. ELFTAL. De op Zondag a.s. vastgestelde oefenwed strijd B. M. H. C.Amsterdam gaat niet door. Ondanks de 21 overwinning op België be haald zal het Nederiandsch Elftal, dat 25 April te Amsterdam tegen Duitschland speelt, in het bijzonder de halflinie, wel eenige wijzigingen ondergaan. Zondag 18 April speelt nu het Nederiandsch A-elftal te Bloemendaal tegen een volledig B. M. H. C. dus met Gunning en A. de Roos. Jan v. d. Hagen (Hilversum) vervangt Gunning in het Ned. Elftal op de rechtsbuitenplaats. De linkervleugel is nog niet bekend. In vei'band met den wedstrijd Nederland B België B is het begin t© Bloemendaal op 12 uur bepaald

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1