Boomen en Blaadjes. BEVERWIJK Het verkeer in de badplaats. Maatregelen voor het nieuwe seizoen. Marechaussee op het strand. Voor het nieuwe badseizoen zijn voorna melijk ten aanzien van het reizigersvervoer eenige maatregelen genomen, die ongetwij feld belangrijke verbeteringen zullen zijn. De voornaamste van deze maatregelen is die, welke een einde zal maken aan de bestorming van de autobussen op drukke dagen. In den laten namiddag, wanneer alle dagjesmenschen plotseling allemaal tegelijk naar huis willen kon het er op het Julianaplein wel eens echt „Spaansch" toegaan. Men drong, duwde, trapte om toch maar zoo spoedig mogelijk een plaats in de autobus te veroveren. Het is ook wel eens gebeurd, dat er met pa- rapluies een gevecht geleverd werd. Van een groote, nieuwe autobus werd maar even door de „bestormers"' een deur afgerukt. Toen alle reizigers waren ingestapt bleek er nog plaats over te zijn. Aan deze tooneelen zal een einde komen. Op het Julianaplein komt een met palen en kettingen afgezette gang, die naar de autobussen voor Velsen en Beverwijk leidt. Iedereen komt dus aan de beurt en een be storming is niet meer mogelijk. Deze me thode is zooals vele onzer lezers zullen we ten, al vele jaren ingebruik bij de tram in Zandvoort, Het publiek vond daar voor deze gangen den naam „schapenhokken" uit. Voorts wordt op het plein een afscheiding- gemaakt voor de aankomende reizigers, die daardoor niet terecht komen in den stroom vertrekkende passagiers. Ook voor het vervoer per taxi is een betere regeling getroffen. De taxi's krijgen in een lange rij standplaats op het middengedeelte van het Julianaplein. Het opnemen van pas sagiers zal uitsluitend gebeuren door den voorsten wagen, zoodat alle taxi's achtereen volgens aan de beurt komen. Dat gaat dus op dezelfde wijze als b.v. aan de stations te Amsterdam en Haarlem. Het wachthuisje voor de autobussen, dat reeds eenige jaren voor geheel andere d kl emden werd gebruikt, dan waarvoor het be stemd was, zal nu ook aan zijn bestemming gaan beantwoorden. De bussen vertrekken nu reeds van het wachtlokaal. Een groote ver betering is ook de bouw van een urinoir, waarvoor een deel van het wachtlokaal zal worden verbouwd. De afsluiting van het plein is aan de zijde van de gerestaureerde kerk nu keurig in orde. Het onooglijke hek is vervangen door een ge metseld laag muurtje, waarachter een heg geplant is. Nu het café v. d. Mey is verdwenen is de kerk vrij gekomen van de bebouwing. Het bedehuis met zijn karakteristieken toren prijkt in vollen luister Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat het gemeentebestuur ook een betere en doelmatiger verlichting van het Julianaplein overweegt. Thans wordt in deze verlichting voorzien door een zestal electrische straatlan taarns. Des nachts was het plein onverlicht, want het is namelijk in Wijk aan Zee niet mogelijk een serie in te schakelen. Daarin zal nu waarschijnlijk verbetering komen door het plaatsen van gaslantaarns. Uit dit alles blijkt, wel, dat de gemeente Beverwijk al het mogelijke doet, om in de badplaats orde te stellen op de zaken en' een sfeer te scheppen, die prettig aandoet bij de genen die voor langen of korten tijd komen genieten van het strandleven Maatregelen op het strand. Ook op het strand zullen in het komende seizoen eenige nieuwe maatregelen gelden. De voornaamste daarvan betreft het politie toezicht Tot nu toe was dit opgedragen aan een drietal tijdelijk aangestelde strandagen- ten, die met de Rijksveldwacht regelmatig toezicht op 't strand uitoefenden. In het ko mende badseizoen zal de marechaussee daar bij assistentie verleenen. De gemeente Bever wijk zal daardoor met twee strandagenten kunnen volstaan. Er komt een detachement van zes marechaussees te paard in de bad plaats, die het toezicht op het strand zullen, uitoefenen vanaf de Noordpier te IJmuiden tot aan de grens van Bakkum. Ook het strandgedeelte, gepacht door de gemeente Heemskerk valt onder deze bewaking. De kos ten worden gedragen door de gemeenten'Be verwijk, Velsen en Heemskerk. Voor de man schappen, die te Wijk aan Zee gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus gedetacheerd zullen zijn, is een woning gehuurd. De paar den zullen stalling vinden in de stallen van de voormalige paardentram. Op het strand zullen, evenals in het vo rige seizoen, de afscheidingen weer worden geplaatst. Tenslotte willen wij er nog op wij zen, dat het verboden zal zijn fietsen onbe heerd op 't strand te plaatsen. Dat zal alleen nog maar mogelijk zijn op het zoogenaamde vrije strand. Omtrent de voorgenomen be langrijke verbetering van den Van Ogtropweg, waartoe de gemeenteraad het besluit reeds eenigen tijd geleden heeft genomen, verne men wij nog, dat deze wel niet vóór het nieuwe seizoen gereed zal zijn. Met de werk zaamheden kan nog niet worden begonnen, omdat het raadsbesluit nog niet door Ged Staten is goedgekeurd. TERUG NAAR HET OUDERHUIS. Een jeugdige ingezetene, dien het in Be verwijk wat te benauwd werd besloot de wijde wex-eld in te trekken. Hij bracht het tot Leiden en had dus juist kunnen genieten van de schoonheid der bloembollenvelden toen de politie een einde maakte aan zijn omzwervingen. Spoedig na zijn aanhouding was de jeugdige reiziger weer veilig bij vader'en moeder thuis. RAADSVERGADERING Conversie van 25 geldleeninge tot een bedrag' van f 600.000. Voordeel voor de gemeente f 5000 per jaar. De raad blijft zich verzetten tegen loonsverla ging der werklieden. Aan den wensch der regeering wordt geen gevolg gegeven. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Schol tens. Na vaststelling der notulen werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 3 de heer J. H. van den Berg, thans wacht gelder te Egmond aan Zee en tot leerares in vasten dienst in het vak teekenen aan de ge meentelijke Huishoud- en Industrieschool mej. S. van der Hoek, sedert 1 Juni 1935 als zooda nig in tijdelijken dienst aan de school ver bonden. Bij de benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor de streekplancommissie voor den IJ-mond Noord zei de heer Vu ik het te betreuren, dat de heer N. Ter voort niet als lid was aanbevolen, omdat hij daarin des tijds ook voor Wijk aan Zee en Duin zitting had. Bovendien zou de grootste fractie gepas seerd worden. De voorzitter antwoordde, dat de heer Steyn in aanbevolen, omdat deze vanaf de op richting in de commissie zitting had en ook alle voorbereidingen heeft meegemaakt. Het col lege gaf aan hem de voorkeur, omdat de heer Tervoort plaatsvervanger was.De overweging, welke fractie in de commissie vertegenwoor digd moet zijn, hebben B. en W. niet laten gelden. Benoemd werden tot leden de heer Mr. H. J. J. Scholtens, W. van Dok en K. Steyn en tot plaatscvervangers de heeren N. J. Out, N. Ter voort en N. Passchier. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden de leden en plaatsvervangende leden be noemd van den stembureaux. Een voordeeltje voor de gemeente. Besloten werd tot conversie van 25 geldlee- ningen tot een gezamenlijk bedrag van f600.000 a 3V2 pet, Van het jaar 1938 zal het voordeel van deze conversie voor de gemeente jaarlijks f 5000 bedragen. De heer Visser maakte B. en W. een com plimentje voor dit voorstel, want daaruit bleek, dat B. en W. op hun quivive zijn wanneer er een voordeel voor de gemeente te behalen is. Gelden voor B-steun. B. en W. stelden voor een bedrag van f 2022 beschikbaar te stellen voor de uitkeering van B-steun. De heer Visser vond het zeer bezwaarlijk, dat de goederen niet betrokken mogen worden van alle winkeliers. Soms kan bij den leveran cier niet gekocht worden, wat op de bonnen vermeld staat. Het komt spr. gewenscht voor de menschen in de keuze van winkelier vrij te laten. De heer Rothe antwoordde, dat het slechts zelden voorkomt, dat niet verkregen kan wor den, wat aangegeven staat. De leveranties ge schieden na inschrijYing en de goederen wor den gekeurd. De heer Steyn zei, dat op de tot nu toe ge volgde werkwijze de beste goederen voor rede lijken prijs worden verkregen. Wethouder Out had er geen bezwaar tegen de wenschen van den heer Visser nog eens te overwegen. Het voorstel werd aangenomen. Aangenomen werd het voorstel tot onbe woonbaarverklaring van de woningen Kerk straat nos. 43 en 45. De raad verzet zich tegen de regeering. Vervolgens kwam aan de orde het praeadvies van B. en W. met betrekking tot de aanma ning van de Kroon om de loonen van de werk lieden te verlagen. De meerderheid van het College stelde voor aan de aanmaning geen gevolg te geven. Een lid van het College (de burgemeester) adviseerde de verordening te wijzigen overeenkomstig de wenschen van de Kroon. De heer Van Doorn merkte op, dat het er om gaat, of de loonen verlaagd zullen wor den met instemming van den raad. Spr. zal zich daartegen verklaren, want de kosten van levensonderhoud zijn stijgende en bovendien kan men voor een behoorlijk loon ook een be hoorlijke prestatie verlangen. De heer R ij k e n s zei, dat men wel mooie woorden kan gebruiken voor de publieke opinie, maai- de gemeente is noodlijdend en in deze moeilijke tijden moet, men achter de re geering staan. Spr. zal dan ook voor de loons verlaging moeten stemmen De heer Visser was zeer voldaan over het voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen gevolg te geven aan de voorgeschreven loonsverlaging. Juist nu wordt allerwegen weer strijd gevoerd om de loonen te verhoogen in verband met de stijging van de index-cijfers. Weliswaar geldt het hier een Koninklijk be sluit, maar spr. kon in de voorgestelde loons verlaging niets geen koninklijks zien. De heer Rothe motiveerde zijn stem, die voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. zal zijn. In gelijken geest sprak ook de heer Rollenberg. De heer Passchier meende, dat het nu tijd was om de wapens neer te leggen en de zaak niet op de spits te drijven. De kosten voor levensonderhoud zijn slechts met 1,6 pet. ge stegen. De raad heeft zijn best gedaan, maar het gaat niet aan om een conflict met de re geering uit te lokken en zeker niet in de om standigheden, waarin de gemeente Beverwijk verkeert. De heer Gabel achtte het niet juist de noodlijdendheid der gemeente met deze zaak in verband te brengen. Overigens zullen de offers gebracht moeten worden door degenen, die dat nog kunnen, bijvoorbeeld door opvoe ring van de belastingen voor hoogere inko mens. Het is wel heel gemakkelijk om „kro-ko- HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk, 13 v. Schiedam te Bremen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 12 v. Rott. te Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. TV/Tno-rlrovk- (IVmicv 1 11 tja "PVvnCrlrnnP'. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 12 v. Rott. te Baltimore. Damsterdijk, Vancouver n. Rott., 12 te Seattle. Leerdam, N.-Orleans n. Rott. 11 v. Tampico. Lochkatrine, 13 v. Rott. n. Vancouver. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein, 13 van Hamburg te Amst. Boschfontein (uitr.) 13 te Kaapstad verw. Heemskerk (thuisr.) 13 van Marseille. Randfontein (uitr.) 13 v. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 12 van Dakar. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Rott. n. Cagliari p. 12 Gibral tar. Stad Vlaardingen, Rott. n. Wabana 12 (12.31 n.m.) 45 mijl W.Z.W. van Niton. Stad Maassluis, 13 v. Vlaard. n. Narvik. Rozenburg. 12 van Les Falaises n.'Velsen. Stad Schiedam, 14 (n.m.) v. Narvik te R Vlaard. verw. Vredenburg, 13 v. Narvik te Vlaard. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ceres, 13 v. Constantza te Amsterdam. Hebe, 1 van Danzig n. Kopenhagen. Nereus, 13 van Stettin te Amsterdam. Rhea, 12 v. Livorno n. Civita Vecchia. Triton, 13 van Patras te Piraeus. Medea, 11 van W,-Indië te New-York. Oranje Nassau, 12 v. W.-Indië te N.-York. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (thuisr.) 12 van Rio Janeiro. Zaanland (uitr.) 11 te Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD.. Dempo (thuisr.) 13 v. Marseille. Kota Nopan (uitr.) 13 te Singapore. Kedoe (uitr.) 13 te Singapore. Kota Gede (thuisr.) 12 v. Padang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisr.) 12 van Bahia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Phrontis, 12 v. Amst te Batavia. Suryades, Batavia n. Amst. 11 v. Marseille. Glenfinlas, Dairen n, Rott. via Londen, 12 ^endoran, Japan n. Rott. 11 van Honkong. Glenfilas, Deiren n. Rott. via Londen, 12 i.1.50 v.m.) 208 mijl ZZW v. Land's End. ■Vij zijn in 't begin van het tijdperk gekomen, fan boomen met blaadjes enblaadjes met boomen. De eerste: poëtische voorjaarsemblemen, Waaruit je weer vreugd in het leven kunt némen; De lieve natuur die, in schoonheid herboren, Met teergroene tinten het oog komt bekoren. De tweede: prozaïsche kiezerspamfletten, Als klein formaat kranten of enkel biljetten, Met boomen bedrukt, die in komende dagen. Zoo hopen de schrijvers, ook vrucht zullen dragen. Zij dienen zich aan in een bonte schakeering, Van 't vurige pro tot fel contra regeering; Elk volgende gaat weer een vorig te boven. In 't plechtig bezweren, waarschuwen, beloven, Vooral het beloven komt nu aan de orde, 't Belooft weer een land van belofte te worden. De stroom is begonnen en zal weder stijgen, Tot velen van ons er weer kiespijn van krijgen En draaierig worden van alle betoogen, Waar 't heil van het land ligt, bezien door de oogen Van redders des vaderlands, volgens de letter, Die grooter en grooter wordt, vetter en vetter. Wat mij betreft, als ik gereed ben bekomen. Met 't dagelijksch maal van mijn blaadjes met boomen, Dan pak ik mijn hoed en ik loop een paar straatjes, Om stil te genieten van boomen met blaadjes, Want, hoe ook gevatheid en wijsheid van streven, Gewichtig zijn in 't gemeenschappelijk leven, Ik vind toch, hoe kostbaar ervaring misschien is, Dit „groene" iets, dat wel zoo mooi om te zien is. P. GASUS. dillentranen" te huilen en dan toch de ge meentewerklieden het gelag te laten betalen. De kosten van levensonderhoud zijn voor de arbeiders zeker met 5 pet. gestegen. De heer Vink kon zich voorstellen, dat Be verwijk geen uitzonderingspositie mag inne men. Maar Beverwijk is noodlijdend en dat zijn vele andere gemeenten niet en dat wordt in de vergelijkingen over het hoofd gezien. Na de correctie van de munt was een loonsver- hooging gemotiveerd geweest. Gaarne erken de spr., dat het geheele College van B. en W. alle pogingen heeft aangewend, om in de hou ding van de regeering verandering te brengen. Wethouder Van Dok releveerde het werk, dat B. en W. in verband met deze zaak hebben verricht. De toestand is sindsdien niet veran derd. Alleen met dit verschil, dat de kosten van levensonderhoud gestegen zijn. De meerder heid van het College kon dan ook niet van standpunt veranderen. Ook een bemiddelings voorstel van B. en W. kon geen genade in de oogen van den minister vinden. De raad zal er, naar de meening van de meerderheid, prijs op stellen niet te behooren tot (3e gemeenteraden, die, zij het noodge dwongen, in deze zaak het beleid van den minister goedkeurden. Al is de financieele po sitie van de gemeente zwak, dat mag geen aan leiding zijn om niet onverzwakt het stand punt tegenover de regeering te handhaven. De heer Passchier betoogde in tweede instantie, dat in Beverwijk de loonen voor de werklieden nog aan de spits staan. De raad- zal er naar spreker's oordeel goed aan doen niet in zijn starre houding te volharden. Het voorstel van de meerderheid van het college om niet te voldoen aan de wenschen van de regeering inzake de verlaging van de loonen der gemeentewerklieden werd met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Rij kens en Pas schier De hulp aan het Witte Kruis. B. en W. stelden voor aan het Witte Kruis beschikbaar te stellen een bedrag van f 556.35 over 1935 en van f 1175.55 over 1936 ten behoeve van het tekort op de exploita tie van het badhuis. De heer Visser betreurde het, dat alleen de burgemeester en de secretaris een onder houd met het bestuur hadden. Het zou spr. aangenamer zijn geweest wanneer het ge heele college aan de besprekingen had deel genomen. Het leek hem gewenscht de voorgestelde bedragen met f 750 te verhoogen, dan kan het Witte Kruis aan de verplichting tot af lossing van geldleening voldoen. Het vermogen van de vereeniging zit in het gebouw, daaruit kan dus niet worden af gelost. Bovendien was spr. van oordeel, dat de gemeente garant is voor de rente en af lossing. De heer Steyn wees er op, dat het Witte Kruis zeer veel werk heeft verricht voor de volksgezondheid. Spr. achtte het fnuikend voor de vereeni ging, dat nu reeds de gemeente een afwij zende houding zou aannemen. Uit bezit kan nu eenmaal niet gefinan cierd worden. Wanneer de vereeniging nu weer zou moeten leenen, wordt zij in een zwakke financieele positie gebracht. De voorzitter wensehte op te merken, dat de gemeente het Witte Kruis nog altijd op onbekrompen wijze steunt. Het zou reeds voldoende zijn, wanneer de gemeente het bedrag van de aflossing zou be talen. Wat B. en W. nu voorstellen is een nieuwe subsidie, die niet voortvloeit uit be staande verhoudingen. Er moet nog maar worden afgewacht of hoogere instanties dat goedkeuren. Met het voorgestelde bedrag zal de ver- Laertes, Amst. n. Batavia 2 (12.9 n.m.) 45 m. ZO van Land's End. City of Canton, Manilla n. Rott. 12 te Sin gapore. City of Derby, Saigon n. Rott. 10 te Hong kong. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, 13 v. Batavia te Amst. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 12 van Gibraltar. Johan de Witt (uitr.) 12 van Sabang. Poelau Laut (thuisr.) 15 te Marseille. AANGEKOMEN. 12 April: Akershus s.s. Oslo 13 April: Nereus s.s. Stettin Kate s.s. Skiën Gleneden s.s. Rangoon Ida Westers m.s. Antwerpen Ceres s.s. Bourgas Chr. Huygens m.s. Batavia VERTROKKEN. 12 April: Monica m.s. Shoreham. Arete s.s. Rotterdam 13 April: Honfleuraise s.s. Rotterdam England s.s. Sunderland Ransdorp m.s, Hamburg eeniglng voor dit jaar uit de moeilijkheden zijn. Verder dan het voorgestelde kunnen B. en W. niet gaan. De heer Gabel vroeg zich af. of het niet wenschelijk zou zijn de zaak aan te houden en met het geheele college nog eens bespre kingen te voeren met het bestuur van het Witte Kruis. De voorzitter verwonderde zich over de indiscretie, waarmede de raad oordeelt over de werkwijze van het college. Uitstel achtte spr. niet in het belang van de ver eeniging. Wethouder Van Dok deelde dit stand punt. Daardoor zou de vereeniging nog meer in moeilijkheden komen. In het college en ook in de financieele commissie kan dan nog nader worden overwogen, op welke wijze nog hulp zou kunnen worden verleend. De voorzitter verklaarde zich bereid, na aanneming van de voordracht, de ge heele zaak in de financieele commissie te brengen, waardoor de verhouding tusschen gemeente en vereeniging nog eens kan wor den besproken. De heer Visser zag de zaak liever aan gehouden voor een nader overleg. De heer Vink constateerde, dat de voor dracht niet was bestreden. Aanhouding kwam hem zeer ongewenscht voor, want daarmede zal allerminst de vereeniging ge baat zijn. De heer Steyn bleef er bij. dat de raad tegemoet moet komen aan de wenschen van het Witte Kruis. Het bestuur vraagt het mo gelijk te maken, dat het werk kan worden voortgezet. Tegen aanhouding zou spr. geen bezwaar hebben. Het voorstel van den heer Gabel tot aan houding van de voordracht werd met 13-4 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Van Dok, Out, Tervoort en Vink). Overeenkomstig het verlangen van den Pensioenraad werd aan den heer N. H. Smit een aanstelling uitgereikt als kassier van Openbare Werken, het openbaar slachthuis en het grondbedrijf, ingaande 1 Januari 1932. Missives van Ged. Staten houdende goed keuring van raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. De heer Visser informeerde of het be sluit inzake de verbetering van den Van Og tropweg te Wijk aan Zee reeds was goedge keurd. De voorzitter deelde mede, dat de goedkeuring nog niet was ingekomen. Wel kon spr. mededeelen, dat er spoed achter de zaak wordt gezet. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van J. J. Bruyns inzake de Rijkssteun regeling. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde mevrouw Kemp-Haan naar de mogelijkheid, om in verband met het eindigen van de school- voeding, melk te verstrekken aan de school kinderen. De voorzitter zegde overweging toe omtrent de wijze, waarop dit eventueel zou kunnen geschieden. De heer V i s s e r vroeg hoe het stond met den bouw van de nieuwe school. Hij infor meerde voorts naar werkobjecten, o.m. be treffende de havenplannen. De voorzitter zei, dat voor den bouw van de school de goedkeuring nog niet was verkregen. Werkobjecten zijn in voorberei ding. Het verbeteren van het vaarwater de Pijp wordt opgehouden, doordat nog steeds geen beslissing is genomen inzake het tracé van den nieuwen weg. De heer Rollenberg uitte klachten over de bestrating van den Arendsweg en hij vroeg voorts, waarom het Werkloozen Strijd- eomité moeilijkheden in den weg waren ge legd toen het voor een „bonten avond" een zaal wilde huren. De voorzitter kon omtrent de verbe tering van den Arendsweg nog geen toezeg gingen doen, omdat eerst grondwerkzaam heden moeten worden verricht. De tweede vraag van den heer Rollenberg betrof een politioneele aangelegenheid, waaromtrent de voorzitter geen mededeelingen kon doen. Nadat tenslotte de heer Rothe aan het college nog had verzocht bij het uitbrengen van het praeadvies op het adres van de Une van Chauffeurs rekening te willen hou den met de belangen van de werknemers werd de vergadering gesloten en ging de raad in geheime zitting. CONCERT DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Een uitstekend programma. Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, diri gent de heer H. van Dijk sluit het seizoen met een vocaal en instrumentaal concert, dat op Donderdag 29 April in het Doopsgezind kerkgebouw zal worden gegeven. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door mej. Hendrica Hessels, celliste te Haar lem, die op het orgel wordt begeleid door den heer H. van Dijk. Het koor zingt uit Valerius' Gedenkklank: „O, Heer, die daar des Hemels tente spreidt", „Wilt heden nu treden" en voorts „Motette" van E. Ruh, „Man singet mit Freuden", van Glaser, „Vrede" van W. F. Kools, „Lentezang" van Fred. J. Roeske, ,.De Gypten", eveneens van Roeske en tenslotte „O, zoek het licht" van F. J. Sicking. De laatste twee nummers zijn resp. het verplichte en het vrije werk voor het con cours te Amersfoort, waaraan het Doopsge zind Zangkoor op den tweeden Pinksterdag- in de superieure afdeeling gemengde koren zal deelnemen. De celliste speelt met begeleiding van orge] „Adagio" van Bach, een adagio van Tartini, „Concerto" van Handel en tenslotte twee deelen uit de Suite „Quatre Commen- taires" van J. Nin. Dit veelbelovende concert zal een waardig besluit vormen van het jubileumseizoen van het Doopsgezind Zangkoor. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen van Ba tavia aaangekomen Nederlandsche motorschip Christiaan Huygens passeerde het Noordzee kanaal met een diepgang van acht meter. IJsinvoer. Het Noorsche stoomschip Kate is van de Oslofjord in de Visschershaven aangekomen met een lading blokijs voor de N.V. tot ver koop van natuurijs. IJzerverscheping. Het van Oslo komend Noorsche stoomschip Akershus heeft bij de Hoogovens een partij ijzer ingenomen en is daarna naar Amster dam verder gegaan om zijn lading stukgoede ren te lossen en opnieuw bij te laden voor Noorwegen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 April. Ondertrouwd 13 April: H. G. Adams en A. Michel; Th. W. HÖlsken en A. Neve. Bevallen 11 April: E. Küpkerde Birk, d.; M. van DriestKorthals, z.; J. C. M. Sintenie— v. Schagen, z.; 12 April: W. M. Soellaartvan Walen, d.; N.E. ter Schuur—Tscheuschner, d.; M. de Mol—Meinders, z.; J. 't Hartde Boer,, d.; 13 April: M. A. J. Godijk—v. Item, z. Overleden 12 April: L. Visarius, 82 j;, Java- straat; C. W. J. L. M. v. d. Kroft, 21 j., Scho- terweg. WOENSDAG 14 A P R IE 1937 „San Francisco". Meesterlijke regie van W. S. van Dyke. Jeannette MacDonald en Clark, Gable in de M.G.M.-Jilm „San Francisco". (Kennemer Theater en De Pont.) 18 April 1906 werd de nieuwe wereld ge teisterd door een verschrikkelijke natuurramp, toen San Francisco, de stad aan de „Golden Gate", die een modem Babyion was geworden, geheel werd verwoest. Een ontzettende aard beving deed de gebouwen als kaartenhuizen ineenstorten. De bewoners renden, door een panische schrik bevangen, radeloos door de straten, zoeken tusschen de puinhoopen naar de lichamen van dierbare verwanten. Water en gasleidingen sprongen en in minder dan geen tijd was de machtige stad in een laaiende vuurzee herschapen. Dit vreeselijke beeld, deze ontzettende ge beurtenis te verfilmen was iets, dat we nog niet goed voor mogelijk hadden gehouden. Doch de Amerikaansche filmproducenten heb ben er des te overtuigender mee bewezen, tot welke prestaties de huidige filmindustrie in. staat is. Deze uitbeelding van de verbijsterende na tuurramp is van een ontstellende realiteit, we beleven het mee, doch niet ais geïnteresseerd toeschouwer, die geboeid wordt door de knappe regie, neen, we voelen ons zelf be dreigd, zouden zelf willen vluchten in een panische, redelooze angst, vluchten uit deze hel van vallende s-teenen en balken, van hui- zenhooge fonteinen der gesprongen waterlei dingen en laaiende vlammen der openge scheurde gasbuizen. Een verfilming, die Op nieuw het artistieke vakmanschap van den regisseur van Dyke bewijst op een overtuigen de en afdoende wijze. Daarbij valt het verhaaltje geheel in het niet en blijft slechts dit eene over: de ver bijsterend realistische uitbeelding van dit ge beuren, dat helaas verdoezeld wordt door het ietwat geforceerde en onnatuurlijke slot waar in de overlevenden, die in een kamp buiten de stad waren ondergebracht, luid zingend, naar de puinhoopen der stad trekken, waaronder de lichamen van vrienden en verwanten nog bedolven moeten liggen. De wijze waarop door een aantal eersterangs acteurs het verhaal vertolkt wordt, is zeer knap. Daar is in de eerste plaats Clark Gable als Blackie Norton, den exploitant van de nachtclub „Paradise" op de beruchte „Banbary Coast", die een zeer zuiver aangevoelde ver tolking van deze figuur geeft, doch een mees terlijke tegenspeler vindt in Spencer Tracy, die de figuur van den geestelijke Tim Mullin op sobere doch voortreffelijke wijze uitbeeldt. Jeanette MacDonald is bekoorlijk en charmant als steeds en krijgt volop gelegenheid ons van haar gave stemgeluid te laten genieten. Doch dit alles zinkt weg bij de meesterlijke wijze waarop van Dyke, plotseling alle suiker- zoetheid van een „Rose Mary" van zich af werpend zich geuit heeft in huiveringwekkend werkelijke weergave van de verschrikkelijke catestrophe. WIJK AAN ZEE R. K. STAATSPARTIJ. In café de Zon vergaderde, onder voorzit terschap van den heer Alb. Schelle vis, de R.K. Staatspartij, waarbij de heer J. C. P. Maas lid van de Kamercentrale Haarlem aanwezig was. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Andr. Schelvis, bleek dat in het afge- loopen jaar het ledental der afdeeling was ge stegen tot 240. Het vereenigingsjaar sluit nog met een schuld van ongeveer f 70 De voorzit ter meent, dat met dit ledental deze schuld dit jaar gedelgd kan zijn. Voor de deelneming aan de feestvergadering ter herdenking van het 50-jarig bestaan der afdeeling' Beverwijk zal het bestuur een auto bus ter beschikking stellen. De voorzitter bracht dank aan de propa- gandaclub voor de wijze waarop zij in het af- geloopen jaar haar werk heeft volbracht. Aan het eind sprak de heer J. C. P. Maas een opwekking voor de aanstaande verkiezing. VERLOTING VOOR DE NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. Dinsdagavond heeft de trekking plaats ge had van de verloting voor de Ned. Herv. Zon dagsschool. De hoofdprijs (fruitmand) viel op no. 25; de 2e prijs (keukenbascule) op lotnummer 2; de 3e prijs (bloemstuk) op no. 174. Nederlanders bij de Spaansche controle. 's GRAVENHAAG®, 12 April. Naar wij ver nemen heeft de Commissie voor de con trole op de non-interventie in den Spaan- schen oorlog benoemd tot chief observing officer kapitein-luitenant ter zee der Ko ninklijke Marine Reserve, P. H. van Couten Piccardt Wieringa. De heer Wieringa zal zijn standplaats te Dover hebben. Thans is hij sinds eenige weken werkzaam op het departement van defensie in verband met de werving van Nederlanders voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen oorlog. Wijzigingen in het Belgische kabinet? BRUSSEL, 13 April (Havas-A.N.P.) De „Nation Beige" de „Libre Belgique" en de „Pays réel" berichten dat het gerucht de ron de doet dat door het aftreden van minister Bovesse een wijziging zal worden gebracht in den ministerraad. De minister van landsverdediging, generaal Denis, zou eveneens aftreden, de minister van verkeerswezen, Jaspar, zou misschien een di plomatieke post in Moskou aanvaarden en de minister van economische zaken Van Isacber zou zijn portefeuille neerleggen om Belgisch gezant te 's-Gravenhage te worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6