DE TREK NAAR DE BOLLENVELDEN. Kunst in Haarlem De goedkoope avondretours op 18 April. en daarbuiten GRIEP IN DE ZON. WOENSDAG 14 APRIL 1937 Mooie velden bij Hillegom, Lisse en Sassenheim. Maar ook bij Alkmaar en Den Helder- RICHTING DENHLLDER EN AFSLUITDIJK EN NAAR 05 ^BOEIENVELDEN au - BREEZAND 1ENNEBROEK Het kleurenspel van de bollenvelden, dat ieder jaar weer duizenden onder zijn be koring brenft, gaat weer beginnen, aldus schrijft ons de K.N.A.C. De natuur heeft haar palet wederom met kwistige hand voorzien van de fraaiste kleu ren. Betooverend zal de aanblik zijn. De trek naar de bollenvelden neemt een aanvang! Neêrlands bollencentrum, gelegen tusschen Leiden en Haarlem, zal weer op gastvrije wijze tal van bezoekers ontvangen. Wonder- schoone velden zijn daar te zien, langs den hoofdweg HaarlemHillegom-Lisse en Sas senheim, maar bovenal ook langs de wegen en weggetjes, die zich tusschen den hoofd weg en de duinenrij als het ware door de narcissen-, hyacinthen- en tulpenvelden heenslingeren. Hillegom, Lisse en Sassenheim. Tochtenmakers, die uit de richting Den Haag komen, kunnen bij Den Deyl links af slaan naar Wassenaar. Zij volgen dan den z.g. Achterweg over Katwijk, Noordwijik-Bin- nen, Noordwij kerhout, Ruigenhoek en Voge lenzang, om bij Bennebroek den hoofdweg weer te bereiken. Hier kunnen zij rechts af slaan in de richting van Hillegom. Vanzelf sprekend is men .er op een „bollentocht" op uit om zooveel mogelijk velden te zien. Dit kan men bereiken door van Hillegom uit, de binnenwegen te berijden. Aan het Zuid einde van het dorp, tegenover de kerk, vindt men b.v. rechts de Veenenburgerlaan, de laan, die door haar hooge ligging aan weers zijden boven de bollenvelden uitkomt, en al dus een onvergelijkelijk uitzicht biedt over het kleurrijke bloemtapijt. Men kan vervol gens links of rechts afslaan en een route kiezen, die zich tusschen de velden door een weg baant. Maar welken weg men ook kiest, overal zal men met volle teugen kunnen ge nieten van de schoonste kleurschakeeringen. Mooi ook zijn de wegen van Sassenheim naar Noordwij kerhout, de binnenweg van Lisse naar den Ruigenhoek, de Zwarteweg, de Loosterweg II, de Loosterweg III en de Pas toorslaan, in de omgeving van Hillegom. Op het net van binnenwegen zal men hier en daar een minder goed wegdek op den koop moeten toenemen. Maar de pracht van de velden zal een ieder dit ongerief spoedig doen vergeten. Velden bij Alkmaar. Hoewel minder bekend en niet zoo „grootsch van opzet", toch zijn de bollenvelden in de buurt van Alkmaar en Santpoort het bezoe ken zeker waard. Komende uit de richting Haarlem kan men in Heiloo (bij het witte kerkje met het roode pannendak) scherp links afslaan en den weg tot aan de spoor baan volgen. Voor den spoorwegovergang slaat men links af en volgt den weg, die zich tusschen weliswaar kleine, maar daarom niet minder mooie bollenvelden door slingert. Bij Limmen bereikt men dan weer den grooten weg. Bij Heemskerk vindt men aan den zijweg die naar het dorp voert, den ingang van het park Marquette, waar gedurende den bol- lentijd een bloemententoonstelling (in den ■vollen grond) is georganiseerd. Ook tusschen Castricum, Egmond. Bergen en Schoor! zijn velden te vinden, die, gelegen tusschen het teere groen der omringende hagen, een kleur rijk aspect bieden Bij Breezand. Minder bekend, maar een bezoek loonend zijn de bollenvelden van Breezand. Voor hen, die uit Friesland komen en den Afsluitdijk volgen, is dit wel het meest nabijgelegen bol lencentrum. Men vindt de velden ten Z.W. van Den Helder, en wel voornamelijk in den vierhoek De Kooy, Ewijcksluis, Voorburg en Westeinde. Dit jongste centrum onder de Nederlandsche bollenvelden mag zich ver heugen in een ieder jaar stijgend bezoek. Wil men het bezoek aan de bollenvelden vereeni gen met een tocht langs bosch en duinen, dan kan men van De Kooy over Julianadorp, Callantsoog, Petten, Groet, Katrijp, Schoorl en Bergen naar Alkmaar rijden. Dit is een tochtje, waarbij men zeer onder de bekoring zal komen van het afwisselend natuurschoon, dat de natuur in deze streek kan bieden. In het Westland. Langzamerhand heeft de bollencultuur ook in het Westland vasten voet gekregen. Het gewas, dat de velden te zien geven, is veel belovend, maar men vindt er niet die aan- Nederlandscli gezant te Athene. Naar wij vernemen is de heer C. baron van Breugel Douglas, tot dusver als gezantschaps- raad verbonden aan H. Ms. gezantschap te Washington, bestemd om binnenkort op te treden als H.Ms. gezant te Athene. PRINSELIJKE ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard aan den heer G Smol, chef van de af deeling „buitenland" van het reisbureau LissoneLindeman, te 's Graven- hage, een zilveren draagmedaille verleend ter herinnering aan de huwelijksplechtigheid op 7 Januari j.l. De heer Smol heeft deze on derscheiding verkregen als blijk van waar deering voor hetgeen hij ter voorbereiding van verschillende reizen van het prinselijk echtpaar heeft verricht. NARCISSEN EN HYACINTEN IN BLOEI. Als het weer gunstig "blijft is de ver wachting gewettigd, dat Zondag a.s. tal van narcissen- en hyacintenvelden in vollen bloei zullen staan een gesloten reeks van velden, die een we reldvermaardheid hebben verworven. Voor hen, die van Rotterdam komen, is het wel aardig om, in plaats van den grooten weg te volgen, over Maassluis te rijden, van hier uit den Maasdijk te volgen naar 's-Graven- zande. Vervolgens over Naaldwijk, Poeldijk, Loosduinen en Den Haag. Men heeft dan reeds een voorproefje gehad van de bollen velden, die wachten tusschen Sassenheim en Bennebroek. De bloeitijden. Na de crocussen, die de overige bolgewassen in bloeitijd steeds een eind vóór zijn, komen de narcissen en hyacinthen. Als het zachte weer aanhoudt kan men er wel op rekenen, dat deze velden zich omstreeks 20 April in hun volle pracht vertoonen. Kort hierop vol gen de vroege tulpen. Als het geluk den be- HA15WE0 HAARLEM zoeker gunstig is, kan het gebeuren, dat hij naast narcissen en hyacinten ook reeds tal van tulpenvelden in vollen bloei kan zien. De late tulpen komen de naam zegt het reeds eerst na de andere bolgewassen. Nuttige wenken. Zij, die in de gelegenheid zijn op een „door den weekschen" dag de bollenvelden te be zoeken, doen verstandig niet tot de Zonda gen te wachten, tenzij het hun er om te doen is aan den enormen trek naar de velden, welke op die dagen is te verwachten, nog de noodige kracht bij te zetten. Want druk zal het zijn, zoo druk dat er veelal bijzondere verkeersmaatregelen worden gevorderd, waar bij het verkeer in één richting wordt geleid. Natuurlijk zal een ieder de noodige verkeers- voorzichtigheid in acht dienen te nemen en zich strikt moeten houden aan de verkeers- Prinses en Prins toonen belang stelling voor de „Piet Hein". Betimmeringen en meubelen bezichtigd. Dinsdagmiddag brachten Prins Bernhard en Prinses Juliana een bezoek aan de fabrie ken en magazijnen van de Koninklijke Ne derlandsche meubelenfabriek H. P. Mutters en Zoon, te 's Gravenhage. Het bezoek van het Prinselijk Paar gold o.a. het bezichtigen van de betimmeringen en meubelen ten dienste van het nationaal ge schenk, het Dieselmotorjacht „Piet Hein" volgens ontwerp van het technisch bureau voor scheepsbouw H. W. de Voogt te Haar lem, welke werken in de fabrieken van de firma Mutters worden uitgevoerd. In oogenschouw werden genomen de op na tuurlijke grootte geteekende papieren wan den en de aankleeding der toekomstige voor naamste vertrekken van het jacht. Bij de be zichtiging waren mede aanwezig de heeren Ernst Crone, voorzitter van het comité van uitvoering, ir. S. van Ravesteyn en H. P. Mut ters, als ontwerpers van de interieurs van het jacht. Het prinselijk echtpaar nam met groote be langstelling het geëxposeerde in oogenschouw en bezichtigde tevens een kleine tentoonstel ling van vroegere door de firma Mutters uit gevoerde koninklijke opdrachten. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Vredespaviljoen op (le Parijsche tentoonstelling. Groot gebouw op de Place de la Trocadéro. Men schrijft ons: Onder de plannen, welke ontworpen zijn in verband met de Wereld-tentoonstelling te Parijs, is ook de inrichting van een Vredes paviljoen. Voor de eerste maal zal op een der gelijke tentoonstelling een geheel gebouw ge wijd worden aan de pogingen der mensch- heid om den vrede te handhaven en aan het werk van den volkenbond. Het Vredespaviljoen wordt gebouwd op de Place de la Trocadéro, juist bij den ingang der tentoonstellingsterreinen. Het beslaat een ruimte van 1.200 vierkante, meter. In het mid den verrijst een zuil,, ruim 80 meter hoog, die de namen draagt van 30 personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de menschheid door hun vredesarbeid. Hierom heen komt het paviljoen, dat dus den vorm heeft van een reusachtige cirkelvormige ga lerij. Het paviljoen is gebouwd op initiatief van de internationale Vredes-campagne (Ras- semblement Universel pour la Paix) Het plan is uitgevoerd door een organisatie-comité, dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van de campagne en van groote internationale organisaties, in het bijzonder van de volken- bondsvereenigïngen De benoodigde gelden zijn bijeengebracht door bijdragen van Fransche autoriteiten en vereenigingen en door giften en bijdragen uit Engeland, de Ver. Staten, Tsjecho-Slowakije en andere landen. Tevens goedkoope dagretours voor ver schillende treinen. Veertiendaagsche treinen derde klasse naar Holland. Naar wij vernemen zullen de Ne derlandsche spoorwegen de bijzon dere rctourkaarten, waarover wij destijds reeds berichtten, van 18 April a.s. dagelijks verkrijgbaar stel len. Zooals reeds eerder medege deeld, is de prijs slechts iets hooger dan de normale enkele reis-prijs; voor kinderen wordt geen prijsverla ging toegepast. Deze retourkaarten zijn geldig op den dag van afstem peling in de treinen, die na 18.00 uur vertrekken, echter mag de heenreis niet met de nachtsneltreinen afge legd worden. Bovendien zijn zij geldig, doch alleen voor de derde klasse, van Amsterdam c.s. naar Leiden, Den Haag H.S.M. en Rotterdam DP.- Beurs en van Haarlem en Leiden naar Rot terdam D.P.-Beurs, voor de heenreis in de treinen 1007 en 1045 (Amsterdam C.S. van 6 u. 15 en 10 u. 15) en voor de terugreis in trein 1104 (Rotterdam D.P. v. 15 u. 02); van Rotterdam D.P.-Beurs naar Leiden, Haarlem en Amsterdam C.S. en van Den Haag en Leiden naar Amsterdam C.S. voor de heen reis in de treinen 1008 en 1058 (Rotterdam D.P. v. 5 u. 47 en 10. u. 32) en voor de terug reis in tr. 1095 (Amsterdam C.S. v. 15 u. 15). Voorts van Amsterdam W.P. naar Rotterdam Maas voor de heenreis in trein 554 (Amster dam W.P. v. 8 u. 24) en voor de terugreis in trein 557 (Rotterdam Maas v. 16 u. 45) en van Rotterdam Maas naar Amsterdam W.P. voor de heenreis in tr. 607/553 (Rotterdam Maas v. 8.11) en voor de terugreis in tr. 558/254 (Amsterdam W.P. v. 16 u. 58). Ook zullen, zij het bij wijze van proef, ingelegd worden goedkoope treinen van Groningen-Friesland, van Twente, van Limburg en van. Zeeland naar Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Het eerste paar dezer treinen begint 21 April te loopen en wel van Twente, Deven ter en Apeldoorn naar Den Haag- (Rotter dam) en van Zeeland, Bergen op Zoom en Roosendaal naar Rotterdam en Den Haag (Amsterdam). Om de veertien dagen zal uit de genoemde streken zulk een goedkoope trein loopen, om beurten naar Den Haag (Rotterdam) dan wel naar Amsterdam. Zeeland zal in deze periode voor den zomer elke veertien dagen zulk 'n goedkoopen trein krijgen en wel naar Rotterdam, Den Haag (Amsterdam)alle hier genoemde treinen zullen steeds op Woensdag loopen, alleen die van Zeeland zal in de week van Hemelvaartsdag niet op Woensdag, doch op Donderdag (Hemelvaarts dag) loopen. DIRECTEUREN VAN TEN HOPE EN Co's BANK IN HOOGER BEROEP. AMSTERDAM, 13 April. Naar wij verne men zijn de beide bankiers K. en mr. dr. van O., directeuren van Ten Hope en Co's Bank, die onlangs door de rechtbank wegens verdifjs- tering zijn veroordeeld, tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, van dit vonnis in hooger beroep gegaan, zoodat deze zaak weldra voor het gerechtshof zal worden behandeld. Voorjaarstentoonstellingen in Arti en Sint Lucas. Zaterdag is de voorjaarstentoonstelling in Arti geopend, die van Sint Lucas was al een week gaande, zoodat de kunstliefhebbers in Amsterdam weer te gast kunnen gaan en er, onder de inzenders menigen Haarlem- schen kunstenaar begroeten. Wij zullen er straks een aantal opsommen, doch eerst even releveeren wat op beide exposities door belangrijkheid of bijzonderheid de aandacht vraagt. In het gemeentemuseum werd de Sint Lueasprijs aan de Haarlemsche artiste Coba Ritsema toegekend voor een mooi. groot stillevenschilderij dat haar bekende qualitei- ten "volledig bevat. In Arti werd een tweetal premies toegekend een instelling waarvan wij tot nu toe niet gehoord hadden en waarvoor de schilders Westermann en Garf werden uitverkoren ter onderscheiding hun ner picturale verdiensten. Gerard Wester mann de geboren romanticus, ontving ze voor een uitvoerig en gedétailleerd geschil derd landschap, waarboven een onweer is losgebarsten. Bliksemschichten doorklieven het zwerk om in den romantisehen stijl te blijven in de verte vluchtende koeien heel even fel belichtend; boomen staan tragisch en sidderend onder den donkeren hemel, het is wel een grootsch, schoon onheilspellend natuurmoment. Boeiend is deze schildering zeker en ernstig zoo van opvatting als be handeling. In een ander groot doek toont Westermann zich van een lichteren kant. Hij gaf er zijn visie op de Gouden Koets, zooals die door de Amsterdamsche straten reed. omgeven door huzaren te paard. Vlot van teekening, licht van kleur, werd deze luchtige impressie tot een vreugdig juichen in lijn en kleur, van een schilder die oranje in zijn hart en op zijn palet heeft. De bekroonde schilder Garf zond ditmaal een zijner zeer beschaafd geschilderde stillevens „kreeften op een tafel" degelijk en smaakvol behandeld zooals men dat van hem, die tevens verdien stelijk portretschilder is, verwachten kon. Aan portretten is deze Arti-expositie dit maal rijk en op een aantal er van valt de aandacht te vestigen. Zoo schilderde Cees Bolding op een vrij groot doek zijn vrouw en beide dochtertjes, met een verklaarbaar ge negen aandachtigheid behandeld, ja, mis schien zelfs met een beetje te groote angst valligheid om zijn ietwat nuchtere observa tie niet te verliezen. Knap is het werk zeker en volkomeD beheerscht Een antipode van dezen Bolding vindt ge in dien anderen Zaankanter, in Jaap Kaal's zelfportret dat, even kundig van makelij, vol is van muzikale stemming en nuanceering met een schijn baar eenvoudig palet bereikt Het portret van Stientje door Corn. Koning dat een beetje als pendant van Kaal's zelfportret fungeert, heeft het daartegen zwaar te verantwoorden. Weer anders is de schilder Ernst Ley den die in zijn zelfportret misschien iets van psycho logische zelfanalyse bedoelde en dan niet zonder opmerkelijkheid experimenteerde; zijn andere stuk het portret van Dr. Reik is minder opzettelijk analytisch, doch naar het mij voorkomt als schilderkunst beter binnen de gestelde grenzen gebleven en toch niet minder interessant. Nog een portret van een „Medicus" trok de aandacht, het door Hofker, Rueter's schoon zoon, geschilderd heerenportret, een fijnkleu- rig, zorgvuldig en tegelijk indringend werk stuk. Jaap Dooyewaard schilderde een knap mondain portret van een Amerikaansch ambassadeur en werd op zijn beurt gecon- terfeit door zijn collega Willy Sluiter, die daarmee een goede beurt maakte en bewijst dat hij, zoo eenvoudig weg en zonder ver dere preoccupatie schilderend, nog heel veel in de mars heeft. Een zittend heerenportret als J. L. Kleintjes van den schrijver Van Genderen Stort maakte, zou men zonder veel commentaar voorbijgaan zoo de catalogus slechts van een portret van meneer X sprak. Nu wij weten wie de geportretteerde is, be geert men meer en zoekt vergeefs naar een meer vergeestelijkte reproductie naar het wezen van dezen fijnbesnaarden en tragi- schen mensch. Meer of minder knap en in het neutrale zwevend zijn er dan nog por tretten door Rueter, Goudman, Peizel en anderen, waaruit blijkt dat men onder de Arti-leden nog keus heeft. Jan Sluyters en Huib Luns zijn wel tijdge- nooten in den studietijd geweest maar daar houdt ook alle overeenkomst mede op. Het zittend naakt op den rug gezien van den eersten is weer vol smeltende kleur, de rug is prachtig geschilderd en het geheel is weer werk van een meester. Het wordt alleen op den duur een weinig eentonig als alle mo derne schilders hun naaktfiguren bij voort during van een bak fruit voorzien, druiven, peren, appels enz. om als kleurrepoussoir te dienen. Deze soort badkamer-stillevens zijn in de realiteit immers onwaarschijnlijk en bovendien niet oorspronkelijk meer. Huib Luns schilderde met de hem eigen ge makkelijkheid een kerkelijke plechtigheid in de San Marco te Venetië. Groote figuren van prelaten en patriarchen, met een op den rug geziene hoofdfiguur in het centrum, die vol komen levenloos in haar mantel staat. De kleur is bij Luns wel kleurig maar niet levend en schijnt te verwachten dat de tijd er aan komt meewerken: het is best mogelijk dat zulk een schilderij na vijftien, twintig jaar er veel rijper en doorvoeder uitziet en de schraalheid van thans kwijt raakt. Daarop behoeft men bij Martin Monnickendam niet te wachten die heeft, als steeds, weer een briljant stuk schilderkunst geproduceerd dat sommigen misschien weer te luidruchtig mag lijken, maar dat dan toch maar weel een sterk staal van persoonlijke kunst op ge zonde traditie opgebouwd vertegenwoordigt. Hij geeft ditmaal een „Museumfeest" met dozijnen personen op trappen en in de vesti bule van het Rijksmuseum; in avondkleedij en feestelijke stemming. Als men zich aan Monnickendam's uitbundige kleurigheid even gewend heeft en in de détails doordringt ko men uit de massa de enkele figuren los en herkent men, geamuseerd, bekende figuren uit de kunstwereld, in de hen typeerende houdingen: minister Slotemaker de Bruïne, Mr. Dr. Baron A. Röell, Huib Luns, enz. enz. Zonder in de caricatuur te vervallen gaf Monnickendam hier geestige portretjes, on deugend zonder grof te zijn en wat hoofdzaak is, buitengewoon goed geschilderd. Wie doet hem dat na! Het is inderdaad een beetje mal dat deze schilder in geen enkel Hollandsch museunï vertegenwoordigd isof neen, dat is niet juist, in het Haagsch Gemeentemu seum heeft men er onlangs een cadeau ge kregen van een groep bewonderaars van den schilder; maar of het reeds opgehangen is, is mij niet bekend. Als wij in ons boekje nagaan wie uit onze omgeving op deze Arti tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn dan moeten wij wel tot de overtuiging komen dat Haarlem rijk aan schilders is. Wij noemen ze in alphabetische volgorde en vinden dan H. F. Boot, met een ateliershoek, mevr. Jos. de Jonge met een sneeuwgezicht, den veteraan A. L. Koster, met bloeiende boomen en tulpen, J. C. Rit sema met een schetsmatig, doch sterk land schap: Zomerdag. L. H. Schutte met een handig groot figurenstuk „Mei-avond in An- dalusië", Kees Verwey met een heel interes sant. gedivisionneerd geschilderd „Voorjaar" dat aan Van Gogh's rustige periode in As- nières herinnert; Jan Visser met een „ouden man". Herman Vreedenburgh met een stil leven en een sluisgezicht, mevr. Woutersen- Van Doesburgh met een Kwan Yin en D. Harting tenslotte met een aquarel eener Gla diool en teekeningen uit de Soesterduinen. Wij mogen deze aanteekeningen niet af sluiten zonder een knap schilderij van Jurres vermeld te hebben en de aandacht te hebben gevestigd op een paar zeer bijzondere cu- rieuse stillevens van Josef Teixeira de Mattos die om hun verfijndheid van arbeid en visie die aandacht verdienen, en een nieuwen en gelukkigen kant van dezen schilder vertoo nen. Als geheel, geen slechte tentoonstelling, dit voorjaar. Integendeel. J. H. DE BOIS. Juist dezen éérsten, werkelijken lentedag Dat ik het voel opstijgen onder mijn schedel dak zoo licht als lucht en voel nêerdalen langs mijn dijen, over mijn knieschijven naar mijn kuiten tot ónder in mijn enkels, traag als stroop, zwaar als zand. Dat je juist op dézen dag, nu iedereen zegt: „hè hè, eindelijk m'n winterjas uit" en een wandeling door den nieuwen zomer maken gaat en zichzelf misschien tracteert op een dit- of-datje op 'n koffiehuisterras.... wat krijgt zoo'n dag een volkómen ander aanzien voor mij, mét griep, binnen. Iets zieligs, iets on werkelijks, iets bijna-onverdraaglijks. Het is, of je gezellige kamer met allemaal boeken en kranten en dingen die je lief zijn een ce,l wordt; een grauwe, vervelende hoofd- pijn-en-klamme-handen-verwekkende kerker; of de stilte, die ik anders altijd zoo oprecht kan waardeeren wanneer ik haar vrijwillig zoek een zware fluweelen doek is, waar onder alles versmoord wordt; je levenslust, je dadendrang, je eetlust en je belangstelling- voor mensch en wereld. De lucht is zóó stralend. En de zon schijnt zoo fel op het voortuintje, waar de hond van den buurman alle zes hya cinten heeft vertrapt, die er als een symbool van verkreukelde en verfomfaaide illusies half bij-hangen en half bij-liggen. Vanwege de griep en de verschrikkelijke verkoudheid mag ik er van mijn huisgenooten mijn gemak eens van nemen en het is mij toegestaan wat langer in bed te blijven. V r ij w i 11 i g een uurtje langer kan een zee-van-weelde beduiden, maar onvrij willig wordt het een broeische, op dezen zomermor gen afzichtelijk-luie bedoening, die je niet uit houdt En: „Kleê-ja maar niet an vandaag; trek over je pyjama een kamerjas aan en blijf zóó maar zitten in een makkelijke stoel." Niets is degenereerender, verslappender, slonziger en suffer dan zóó te zitten en rond te loopen en zes zakdoeken te verbruiken en al maar thee en koffie en. van de eene kamer naar de andere. En een halve krant. Zestien pagina's boek. Een boterham. Een kopje kof fie. Een halve cigaret. En een halve ruzie met je liefste huisgenoote, omdat die zegt: „je bent heelemaal niet ziek, alleen maar 'n beetje verkouden." Stel je voor: heelemaal niet ziek! En al die zakdoeken dan? En die lichtheid in je hoofd? En die luste loosheid? Die fletse, waterige oogen? Een brutaliteit om te veronderstellen dat ik niet ziek ben en harteloos, liefdeloos, zor geloos bovendien. Wat een klimaat in Nederland! Gisteren winter, vandaag zomer. Wat een mènschen! Die boven mij en naast mij de radio zoo luid mogelijk hebben om toch maar vooral niets te missen van wat mij een gruwel in de ooren is. Wat een land, Wat een wereld. Wat een klimaat. Wat een mènschen., Alles 't zonlicht en de ziekte en die volle, teedere, stralende lente incluis grauw en domp en suf. En een neusnou ja daar spréék je niet overmaar dat is nu al de zevende zakdoek. „Jij vindt 't bést eens lekker om lui te zijn." En hoe harteloos je medemensch zijn kan, die niet weet wat lijden en wat melancholie is. Zoo'n halfzachte, halfzieke zonnedag wéét je: de mensch is eenzaam; het genie is, dóór de eeuwen heen, gedoemd om miskend te zijn en te blijven; ge moet uw eigen erw tjes doppen.einsam bin ich nicht al- leinejawèl mevrouw De melkboer heeft vanmorgen aan de deur gezegd: „heeft meneer óók al griep, er zijn héél veel menschen grieperig op het oogen- blik Die man heeft tenminste een hart. Die melkboer weet, dat ik een beetje troost nu zoo goed gebruiken kan Mr. E. ELI AS. Werkloosheid te Amsterdam mindert sterk. Aan het einde van Maart stonden als niet geplaatst nog bij de gemeente-arbeidsbeurs te Amsterdam ingeschreven 56.201 werkzoe kenden, waarvan 52.638 werkloozen naar eigen opgaaf alsmede 231 gedeeltelijk werk loozen. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 55.601 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde van de verslagmaand 2963 lager is. Vergeleken met de cijfer aan het einde van dezelfde maand van het vorige jaar, toen 59,833 werkloozen werden genoteerd, vertoont Maart een daling van 7195 als gevolg van verbeterde conjunctuur. In het totaal aantal werkloozen is nog begrepen een getal van 1852 werkloozen, die tijdelijk in werkver schaffing arbeiden. EEN HUIS TOTAAL LEEGGESTOLEN. Een merkwaardige inbraak is Maandag te Nijmegen gepleegd. Tijdens de afwezigheid van den bewoner B. W. V., hebben inbrekers zijn woning in de Groote Gas leeggehaald. De geheele inboedel hebben de dieven meege nomen. Er was geen geld in de woning aan wezig. Van de daders heeft de politie nog geen enkel spoor ontdekt. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 13 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. WOENSDAG 14 APRIL Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. V.m. 10 uui. DONDERDAG 15 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Weg naar Glorie" en „Meisjeslyceum", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling. V.m. 10 uur. AGENDA TE HAARLEM Hed en: WOENSDAG 14 APRIL Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „San Francisco voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De charge van de lichte brigade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Man en Vrouw". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 15 APRIL Groote Kerk; Orgelbespeling 3—4 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: DoorJoopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8