Hulpverleening door Sportvliegers. BEVERWIJK Uit het Vereenigingsleven in „Kennemerland" Onze sportvliegers blijken zich niet langer tevreden te stellen met vliegen-voor-hun plezier. Zij willen hun liefhebberij ook ten al- gemeenen nutte doen dienen en hebben daar om een vereeniging opgericht „voor hulpver leening aan de overheid en aan allen, die daarvoor naar het oordeel van het bestuur in aanmerking komen". Dit bestuur bestaat bij de oprichting der vereeniging uit de sportvlie gers D. L. Asjes, W. Bolken, C. E. van 't Groe- newout, J. H. M. de Kuyper en D. H. Reinders. Vliegtechnisch adviseur is Schmidt Crans. Wat kunnen de sportvliegers op het gebied van. hulpverleening doen? Veel dat thans al voorzien,kan worden. En wellicht zal nog veel meer uitvoerbaar blijken als de hulpdienst in werking getreden is. De N. R. Ct. merkt op dat een sportvlieger zijn medemensch van dienst kan zijn in alle gevallen waarin een vervoer middel noodig is dat groote snelheid paart aan onafhankelijkheid van bestaande ver keerswegen en zegt verder: „Er wordt bijv. een S. O. S.-bericht via den radio-omroep verspreid teneinde een gezochte te vinden op een eiland, waarmee geen scheepsverbinding meer bestaat. Een pleizier- jacht is zoek op zee, een kanovaarder is afge dreven, een serum moet met spoed worden aangevoerd naar een der eilanden. Daar de meeste sportvliegers over een auto beschikken, en zij over het geheele land ver spreid zijn, kan de geheele hulpverleening op de snelste wijze worden georganiseerd. De werkelijkheid brengt wellicht mogelijkheden en behoeften naar voren, die thans nog niet vermoed worden. Een zeer belangrijk punt is de organisatie. De opzet is om de leden van de vereeniging zelf te kiezen en te zorgen dat alleen zij lid van de organisatie zijn, wier vliegbekwaam- heid een redelijke garantie is, dat zij een op dracht naar behooren zullen uitvoeren. Deze hulpverleening stelt n.l. scherpe eischen aan de sportvliegers. Niet alleen bij mooi weer zullen de aangesloten sportvliegers klaar moeten staan, maar ook als de weers omstandigheden minder gunstig zijn. Het op sporen van afgelegen plaatsjes voor het uit werpen van goederen of post stelt hooge eischen aan de navigatiekunst. Niet alleen de hulpverleening op zichzelf, maar vooral de voorbereidende oefeningen om de vliegbekwaamheid te verhoogen zijn in staat om aan de sportvliegerij doel en inhoud te geven". Men kan wel niet anders dan hartelijke sympathie met dit plan gevoelen en de initia tiefnemers ermee gelukwenschen. Er blijkt uit dat onze sportvliegers jongens van stavast zijn en graag wat voor den medemensch-in-nood over hebben. Daarbij nemen zij heel wat op zich, want iedereen begrijpt dat het heel wat anders is zich de luxe van mooi-weer-vliegen voor eigen genoegen te permitteeren, dan ge reed te staan om er desnoods in de slechtste omstandigheden op uit te trekken, vrijwillig, om anderen hulp te bieden. Dit is de geest dien wij kennen en allen bewonderen, bij de redders-der-zee. De mannen van de lucht blijken die niet in minderen mate te bezitten en nu komt die geest ook tot prachtige uiting bij de sportvliegers, die tot dusver wel zoo'n beetje als de luxe-af deeling van de luchtvaart beschouwd werden. Dat zullen zij in den ver volge niet meer zijn. De leden van de nieuwe vereeniging zullen zich doen gelden als kerels bereid tot zelfopoffering. Ook blijkt bij deze gelegenheid weer eens hoe zegenrijk een uitvinding als het vliegtuig kan zijn als men het ten goede aanwendt. Helaas is slechts vijf procent van de wereld productie van vliegtuigen in de laatste jaren aan de civiele en sportieve luchtvaart, ten goe de gekomen. De overige vijfennegentig pro cent vormen de nieuwe bedreiging met zelf vernietiging, waarop de menschheid zich trac- teert. Maar in die vijf procent ligt dan toch de rechtvaardiging van het vliegtuig besloten. En er is altijd nog meer: er is de hoop dat de wijde blik, door de luchtvaart gewekt, de ver snelling van het verkeer en de daaruit vol gende versterking van het contact tusschen de volken er toe zullen bijdragen om de wereld ramp te verhoeden. Naast een ongekend nieuw gevaar biedt die grillige godin, de Luchtvaart, ook groote nieuwe beloften. Het zal aan de menschen liggen of zij vervuld zullen worden. De nieuwe vereeniging van sportvliegers geeft een mooi voorbeeld hoe men een groote nieuwe vinding ten bate van zijn medemen- schen inplaats van te hunner vernietiging kan aanwenden. R. P. Het gouden jubileum van de R.-K. Staatspartij. Feestvergaderlng in het K. S. A.-gebouw. In een drukbezochte feestelijk bijeenkomst heeft de afd. St. Agatha van de R.K. Staats partij gisteravond in het K.S.A.-gebouw haar gouden jubileum herdacht. Onder de vele belangstellenden merkten wij op den burgemeester van Beverwijk, Deken P. J. Simons en andere H.H. geestelijken. Het tooneel was met planten feestelijk ver sierd. De voorzitter, de heer J. Poncin verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder de sprekers, de geestelijken, burgermeester H. J. J. Scholten, voorzitter van het eerecomité, de leden van het eerecomité, alsmede de gou den jubilarissen, de heeren Bisschop, Braun. Cornelisse en De Goede. Spreker bracht hulde aan deze veteranen, die destijds den stoot hebben gegeven tot de oprichting van de R.K. politieke organisatie. In het bijzonder memoreerde hij het groote 1 belangrijke werk, dat de heer Bisschop voor de R.K. Kies vereeniging gedurende zoo'n lange reeks van jaren heeft verricht. (Applaus). De voorzitter hoopte, dat nu eindelijk voor goed zal worden gebroken met het „ik doe niet aan politiek", omdat anderen wel aan politiek zullen doen en met ons zullen doen, wat zij willen, zonder dat wij er iets tegen kunnen doen". Nadat het dubbel mannenkwartet „Oinder Ons" onder leiding van den heer L. Tervoort op uitstekende wijze „Domine, salvam fae" van Glessen en „Hqee Dies" van Alph. Vrancken teen gehoore had gebracht, werd het woord verleend aan mr. dr. L. Beaufort O.F.M., den lijstaanvoerder van de R.K. Staatspartij. Rede van den lijstaanvoerder. Spreker zei, na een woord van gelukwensch aan de afdeeling, dat het bij de verkiezingen zal gaan om het behoud van de staatkundige medezeggingschap of om een dictatuur. Een regeeringsvorm als dit laatste achtte spr. niet in overeenstemming met den aard en de historie van ons volk. De democratie waarborgt de openbare behandeling van de openbare zaak onder openbare controle. Dat is een goed van onschatbare waarde. Men spreekt in bepaalde kringen, aldus spr., wel van „praatcolleges", maar de Kamers werken in een zeer hoog tempo. Bij een dictatuur zal alles binnenskamers gebeuren, zonder eenige controle. Is het denk baar, dat men hier zou ingrijpen in het reli- gieuse leven van ons volk? Of dat men ver dragen met hooge geestelijke waarden behan delen zal als vodjes papier? Een dictatuur leidt altijd tot machtsmis bruik. In dezen tijd, onder deze omstandigheden achtte spr. deelneming aan de regeering voor ons volk plicht. Wij willen niet, dat de kerk wordt terug-, gedorngen van het openbare leven, dat de godsdienst wordt gekneveld, aldus vervolgde pater Beaufort. De vrijheid en het recht van het geweten moet in alle opzichten gewaarborgd blijven. Het vraagstuk „democratie of dictatuur", achtte spr. niet den inzet voor de a.s, ver kiezingen. Men zou daarmede slechts te veel eer bewijzen aa neen bepaalde meneer en aan een bepaalde strooming. Het is slechts noodig waakzaam te blijven. Van Duitsch- land is wat te leeren. „Daarom", aldus spr. „moeten wij waakzaam zijn en zorgen voor een gezonden invloed van het Katholieke volk op de regeering, opdat onze bisschoppen gespaard zullen blijven van het ontvangen van een encycliek van den Paus over den toestand van de Kerk in Nederland. Sprekend over den economischen toestand in ons land en in verband daarmede over de genomen monetaire maatregelen bracht spr. een openlijk eeresaluut aan den man, die lie ver een belangrijke positie prijs gaf, dan een De Engelsche Munt heeft nieuwe 1 penny-stukken laten slaan met de beeltenis van koning George VI. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 13 v. Cham- perico. Beemsterdijk. 15 v. Philadelphia te Rott. Narenta, Vancouver n. Rott. 14 te Balbao. Spaarndam, Rott. n. Galveston 13 v. Balti more. Delftdijk, Rott, n. Vancouver 12 v. Guayaquil Burgerdijk, Rott n. N.-Orleans 15 te Ant werpen. Loehmonar, Rott. n. Vancouver 14 v. Londen via Huil. Lochkatrine, Rott, n. Vancouver 14 (12.9 n. m.) 30 mijl Z. v. Niton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 15 v. Kaapstad. Heemskerk (thuisr.) 14 v. Marseille. Randfontein (uitr.) pass. 14 Dungeness. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, Vlaard. n. Wabana 14 (2.40 n.m.) 180 mijl WZW v. Valencia. Stad Arnhem, 15 van Vlaard. n. Savona. Vredenburg, 15 v. Vlaardingen te Amst. NED.-INDISCHE TANKSTOOMBOOT MIJ. Agnita, 12 v. Genua n. Livorno. HOLLAND—AUSTRALIè LIJN. Aludra (thuisr.) p. 14 Kaap Leeuwin. Aagtekerk, vertr. 19 v. Hamburg n. Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 15 v. Bremen te Hamburg, vertr. 17 n. Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 14 te Manilla. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Baarn, 15 v. Amst. n. Chili Deucalion; 15 v. Amst. te Rott. Orestes, Rott. n. Algiers p. 15 Gibraltar. Hercules, Bourgas n. Amst. p. 15 Finisterre. Helder, Chili n. Amst, 15 te Hamburg. Achilles, 14 v. Malta n. Piraeus. Bacchus, 15 v. Piraeus te Antwerpen. Barneveld, 14 van Arica n. Pisco. Breda, 13 van Corral n. Talcahuano. Colombia, 14 v. Amst. te Barbados. Costa Rica, 14 v. Amst. n. Hamburg. Deucalion, 15 v. Amst. te Rott. Fauna, 15 v. Hamburg n. Amst. Juno, 14 v. Stamboul n. Calamata. Telamon, 14 van Oran te Alexandrië. Theseus, Setubal n. Amst. p. 14 (1 v.m.) Lydd Tiberius, Venetië n. Amst. p. 14 Finisterre. Trajanus, Kingston (Ja) n. Amst. 14(3 n.m.) 200 mijl N. v. Azoren. Triton, 14 v. Piraeus n. Salonika Theseus, 15 v. Setubal te Amsterdam. richting te volgen, die hij niet in het belang van het land achtte. Vervolgens betoogde Dr. Beaufort dat de overheid zich ernstig zal moeten blijven be zighouden met het werkloosheidsvraagstuk en de ordening. Daarna behandelde spr. de actie op gees telijk gebied. Het communisme wil de wereld voeren naar een heidendom, erger dan ten tijde van Christus' komst op aarde. De Paus heeft daaraan twee encyclieken gewijd. In zijn peroratie wekte spr. op, de Staatspartij, die den gezonden invloed op eht staatsbestel wil handhaven, te stemmen. De zonderlinge uitnoodiging tot politieken zelfmoord van zekere zijde zal het Nederlandsche volk vrienedlijk maar beslist afwijzen Onze partij zal liever alles prijs geven, dan afstand te moeten doen van haar beginselen. De Katholieken mogen vol vertrouwen den verkiezingsstrijd tegemoet zien. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de Katholieken geen gevolg zullen geven aan het vermanende woord van Paus en Bisschoppen om de een heid te bewaren. Dr. Beaufort was er van overtuigd, dat de Katholieken trouw zullen blijven aan een van de laatste uitspraken van hun grooten voorman Dr. Schaepman: „Blijft vrij, blijft waar, maar boven alles blijft één!" (Langdurig applaus). Na deze rede gaf de voorzitter, de heer J. Poncier een historisch overzicht van de po litieke gebeurtenissen in de laatste halve eeuw en van de buitengewone prestaties van de eerste bestuurders der afdeeling Bever wijk. In 1901 bracht de centrale kiesvereeni- ging Beverwijk den eersten arbeiderscandi- daat, W. J. Pastoors, in de Tweede Kamer. Het overzicht werd met groote aandacht ge vold en verwierf een daverend applaus. Na de pauze zong het kwartet „Blondje" van, Kools en de prachtige „Serenade d'hiver" van Saint Saëns. Katholieke eenheid. Daarna hield Mr. Dr. C. Ch. A. van Haren een rede, waarin hij de beteekenis van den komenden verkiezingsstrijd uitvoerig schets te. De R.-K. Staatspartij is daarbij nood zakelijk, aldus spr., voor de verdediging van de democratie tegen de dictatuur en voor de handhaving van de rechten van het Katho lieke volksdeel. In de laatste halve eeuw zijn kostbare goederen verkregen. De jubileeren- de afdeeling kan met voldoening op den af- gelegden weg terugzien en daarom past het uitin? te geven aan blijdschap en enthou siasme. De Katholieken moeten de Staatspartij steunen, omdat haar handhaving van belang is voor land en volk. Zij is ook noodig voor de handhaving van de democratie. Zooals de R.-K. Staatspartij er thans voorstaat, aldus spr., is er geen enkele dictatuur die een voet aan den grond krijgt Maar een volk moet toonen rijp te zijn voor de democratie. Gaan de kiezers zich organiseeren in kleine par tijtjes. dan kan het oogenblik aanbreken, dat men den tijd rijp acht voor dictatuur. Maar wat dan, vroeg spr.? Dan zal het volk op nieuw den strijd voor de medezeggingschap moeten aanbinden. Naar spreker's meening zal de tijd niet ver zijp, dat in Duitschland een nieuwe politieke partij naar de opper vlakte komt. De partijen zijn wel verboden, maar een bevel van Hitier kan een indivi- dueele overtuiging niet wegvagen. In dit verband vroeg spr. zich af, hoe het mogelilk is, dat Duitschland bij de grondwet van Weimar in 1918 prachtig democratisch georganiseerd werd en zich in 1932 weer on der de eiding van één menseh stelde. Spr. betoogde, dat het Duitsche volk is terug gevallen tot politieke onmondigheid, omdat het niet rijp was voor de democratie, maar het kwam hem als een natuurwet voor, dat eens het Duitsche volk den strijd voor zijn vrijheid zal hervatten. Zoolang een derde deel van het Nederlandsche volk is georgani seerd in de R.-K. Staatspartij, zal Mussert het nooit winnen, riep spr. onder luid ap plaus uit. En wanneer de Katholieken van Duitschland. Frankrijk en Spanje ook schou der aan schouder hadden gestaan in de po litiek, dan had nooit een pauselijk encycliek over de kerkvervolging behoeven te verschij nen. Met tal van voorbeelden betoogde spr. voorts de noodzakelijkheid van de éénheid der Katholieken, vooral in dezen tijd. Gods dienst en staatkunde zijn niet hetzelfde. Er staan echter niet uitsluitend economische belangen op het spel. Daarom wekte spr. zijn ghoor op in dezen tijd „zichzelf" te blijven en niet mede te werken door het Katholieke vaandel te verlaten, aan de gelijkschakeling met de gevolgen van gelijkgeschakelde scho len, organisaties, pers, en als het mogelijk zou zijn, ook een gelijk geschakelde kerk. Ondanks het feit, dat de Staatspartij in de minderehid is en mede moest werken aan harde maatregelen, wilde spr. zijn toehoor ders opwekken, mede te houwen aan de een heid tot heil van kerk en staat. De voorzitter sloot vervolgens de vergade ring met een dankwoord. VOOR DE SPAANSCHE KINDEREN Men verzoekt ons opneming van de vol gende mededeeling: Z. H. Exc. Mgr. Diepen schrijft in de St. Jansklokken „Het bestuur van 't Ned. R.K. Huisvestings comité heeft mededeeling ontvangen, dat de regeering bezwaren maakt, de Spaansche kin deren hier te lande toe te laten. Het bestuur wil nu trachten de. hulpbe hoevende Spaansche kinderen te steunen ter plaatse, waar ze thans vertoeven en zal daar voor contact zoeken met de Dames de la Charité te Parijs, tot wie Z. H. de Paus zich heeft gericht met het verzoek, die hulpver leening ter hand te nemen. Aan de plaatselijke sub-comité's zal worden verzocht inzamelingen in geld en/of goederen in natura te organiseeren, op de wijze als in verband met de plaatselijke toestanden 't best zal voorkomen." ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja, 15 v. Hamburg n. Bremen en Rott. Soekaboemi (thuisr.) pass. 15 April Perim. Kota Inten (uitr.) 15 van Port Said. Kota Nopan, 15 v. Rott. te Batavia. Garoet (uitr.) 15 v. Antwerpen en pass. (v. m.) Vlissingen. Kota Radja, 15 v. Hamburg te Bremen. Dempo (thuisr.) 15 v. Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba, 14 v. Hamburg n. Rott. Alcyone, 14 v. Buenos-Ayres n. Rott. Alchiba, 15 v. Hamburg te Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena, 14 van Yokohama te Macassar. Poelau Tello (uitr.) 15 v. Port Said. Marnix v. St. Aldegonde (uitr.) 15 te Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurybates, Liverpool n. Java 14 v. Suez. Eurymedon, Batavia n. Amst. -15 v. Port Said. City of Lille, Japan n. Rott. 14 te Dairen. Radnorshire, 14 van Dairen n. Rott. City of Derby, Saigon n. Rott. 13 v. Hong kong. Glenfilas, Dairen n. Rott. vertr. 17 v. Lon den, Patroclus, Japan n. Rott. 15 te Penang, City of Canton, Manilla n. Rott. 15 v. Singa pore. De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen Ondernemingsgeest en activiteit Een van de organisaties, die in de laatste jaren in het bijzonder op den voorgrond is getreden is de afdeeling Beverwijk en Omstre ken van de Nederlandsche Vereeniging van Hu is wouwen. De afdeeling werd op 19 Decem ber 1932 opgericht en zal dus in de volgende wintermaand haar eerste lustrum herdenken. Reeds van de oprichting af ontwikkelde het. bestuur van de jonge afdeeling een groote ac tiviteit en weldra was de belangstelling van de dames in Beverwijk gewekt. Zoo kon het ge beuren, dat binnen korten tijd een groot aan tal leden was toegetreden. Het bestuur wist de goede richting al direct in te slaan. De bijeen komsten van de vereeniging droegen namelijk zoo'n prettig karakter, dat de leden als het ware van stonde af aan propagandisten voor de afdeeling werden. Zoo was het niet te ver wonderen, dat deze al spoedig stevig gegrond vest was. Vele malen heeft het bestuur onder aanvoe ring van zijn wakkere-presidente mevr. A. Moens—van der Veen blijken gegeven van een groot organisatietalent. D.aarvan waren o.a. een aantal keurig verzorgde tentoonstellingen het resultaat. Wij herinneren bijvoorbeeld aan de prachtige tentoonstelling „De Gedekte Tafel", die was ingericht in de ruime toonzalen van de N.V. Stoutenbeek's Woninginrichting, aan de bazar en tentoonstelling in dezelfde lokali teiten ten bate van het „Witte Kruis", aan een zelfde feestelijke gebeurtenis in het Kennemer Theater. Steeds was het bestuur er op uit, om afwis seling te brengen in de bijeenkomsten van de leden. De maandelijksohe vergaderingen dra gen daardoor een geheel ander karakter, dan een dorre behandeling van de huishoudelijke zaken, die uitsluitend de organisatie zelf ra ken. Op allerlei gebied werden lezingen gehou den, waarin zoowel vraagstukken aan de orde kwamen, die de leden zich ten nutte konden maken, als cultureele aangelegenheden. Boek besprekingen werden gehouden, declamaties en voordrachten uit werken van groote dichters, zangmiddagen, demonstraties en wat niet al. Het bestuur was er echter evenzeer van over tuigd, dat de huisvrouwen ook recht hadden op een ontspanning en die werd haar in ruime mate geboden in bijeenkomsten „voor en door de leden". Dan werden programma's van hoogstaande kleinkunst door de leden afge werkt, die terecht aller bewondering gaande maakten. Heel dikwijls waren de leden ook in de ge legenheid iets te presteeren op het gebied van handwerken of van hun kook- en braadkunst. Dat sommige dames het in die kunst heel ver hebben gebracht is onlangs gebleken, toen de vereeniging een tentoonstelling van Paasch- arti'kelen heeft gehouden. Het Jacobafonds, dat bedoelt steun te geven aan leden dier vereeniging, die voor herstel van gezondheid verpleging of verblijf buiten haar gezin of bijstand voor het verrichten van huishoudelijke werkzaamheden en zelf niet in staat zijn de kosten hiervan te dragen, vindt in de bestuursleden van de afdeeling Bever wijk warme voorstanders. De presidente laat nooit een gelegenheid ongebruikt om voor deze sympathieke instelling een hartelijk woord van aanbeveling te spreken. Zeer veel vrijwillige arbeid wordt ook ver richt voor winterhulp aan arme gezinnen. In handwerken zijn de leden, zeer bedreven, zoo als vele malen op de exposities is gebleken en talrijk zijn de dames, die haar vaardigheid en tijd willen geven, om door het vervaardigen van nuttige kleedingstukken hulp te kunnen brengen in gezinnen, waar de nood hoog is gestegen. Deze zeer verdienstelijke arbeid duidt er wel op; dat de afdeeling ook haar sociale taak kent. Voorts mag worden herinnerd aan de excur sies, die worden ondernomen naar groote in dustrieën, waardoor de huisvrouwen haar ken nis omtrent het gebruik en het vervaardigen van de producten, die dagelij'k door haar han den gaan, kunnen vermeerderen. Het is spe ciaal mevr. Spits, die zich op dit terrein groote verdiensten heeft verworven. Eenige jaren geleden werd uit de leden der vereeniging een zangkoor gevormd, dat onder leiding van den heer L. Pielage groote vorde ringen maakte. In het vorige seizoen gaf dit koor een openbaar concert, waarop het tot veler verrassing een zeer goede uitvoering gaf van het prachtige „Stabat Mater" van Per- golese. Uit dit alles valt wel op te maken, dat de Vereemigimg van Huisvrouwen zeer actief werkzaam is. Onder de kordate leiding van de presidente, mevr. Moens wordt een onder nemingsgeest en een activiteit aan den dag gelegd, die voorbeeldig mag worden genoemd. De energieke arbeid van de presidente trok onvermijdelijk de aandacht en zoo werd haar al eens een candidatuur voor het Hoofdbe stuur aangeboden, waarvoor zij evenwel heeft bedankt. Zij kan daardoor haar volle werk kracht aan de afdeeling blijven geven. En die is niet gering! Onder haar leiding gaat de bloeiende afdeeling thans het eerste lustrum feest tegemoet en 'hoewel het bestuur niet uit de school wil klappen, kan men zich er van overtuigd houden, dat deze eerste vijfjarige periode niet zonder meer zal passeeren. En er' is dan ook alle reden voor, om na deze eerste vijf jaren ev§n om te zien naar het vele ver dienstelijke werk, dat in de eerste plaats het; ijverige bestuur onder aanvoering en aanvu ring van haar voorzitster heeft verricht. AANGEKOMEN. 14 April: Agiena m.s. Shoreham Angeja m.s. Londen Themis s.s. Bremen 15 April: Escaut m.s. Rotterdam IJstroom m.s. Leith Saturnus s.s. Grevelingen Prowess m.s. Londen Vesta s.s. Middlesbro Risaldar s.s. Rangoon Gapern s.s. Gothenburg Vredenburg s.s. Rotterdam Bastant s.s. Galais. Gateshead s.s. Newcastle Vechtstroom s.s. Huil VERTROKKEN. 14 April: Theano s.s. Rotterdam Aurora s.s. Hamburg Odysseus s.s. Kopenhagen Deucalion s.s. Levant Rhein s.s. Hamburg Costa Rica s.s. Hamburg Ida Westers m.s. Londonderry 15 April: Sitala m.s. St. Kitt's (V.o.) Baarn s.s. Chili Menes s.s. Hamburg Escaut m.s. Parijs Bollsta s.s. Oslo ;V R JD A G 16 A P R I U 1937 Jaarvergaderingen van de veilingen. De R.K. Coöp. Tuindervereeniging „Kenne- merland zal op Woensdag 21 April in het veilinggebouw aan de Breestraat haar jaar vergadering houden. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling: Balans per 31 December 1936 en rapport van den accountantsdienst van het Centraal Bureau der Veilingen. Vaststelling van de balans en rekening 1936, van de bestemming van het batig saldo en van het aandeel in het deficit, dat bij uittreding of verlies van het lidmaatschap voor de leden moet worden betaald. Machtiging tot conversie eerste hypotheek tegen lagere rente. Mededeelingen. Verkiezing voorzitter. Verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren IJ. Schuijt C. Baltus. J. Dooderman en H. Zomerdijk. Verkiezing van commissarissen wegens periodiek aftreden van de heeren F. Heere mans en J. v. d. Peet. BEVERWIJKSCHE AMATEUR FOTO GRAFENCLUB. Per mailschip door de Middelland- sche Zee De Beverwijksche Amateur Fotografenclub heeft gisteravond een vergadering in de boven zaal van het Ned. Hervormd vereenigingsge- bóuw gehouden. De waarnemende voorzitter,, de heer Gonnerman, heette in zijn openings woord de aanwezigen en in het bijzonder den spreker voor dezen avond, den heer Van Dal- sum welkom. De heer Van Dalsum, hierna het woord ver krijgende, heeft een lezing gehouden over „Per mailschip door de Middellandsche Zee". Reeds twee maal had spreker deze reis gemaakt en steeds was hij weer onder de bekoring ge komen van het natuurschoon. Bijna twee uren lang heeft de heer Van Dalsum zijn gehoor met zijn reisverhaal geboeid. Hij vertelde van de wonderlijke schoonheid van de natuur langs de boorden van de Middellandsche Zee. Het was daar een genot voor de fotografen om daar te vertoeven. „Men behoefde maar te schieten en het was altijd raak", riep spreker uit. De heer Van Dalsum heeft de toehoorders eerst kennis laten maken met de „Marnix van St. Aldegonde" van de Maatschappij „Neder land" waarmede hij zijn reizen maakte. Ach tereenvolgens liet hij plaatjes van de haven steden Southampton, Algiers, het eiland Ma jorca, Genua enz. zien. Een serie uitstekende lantaarnplaatjes illus treerde het gesproken woord. De heer Van Dalsum bewees daarmee tevens een uitmun tend fotograaf te zijn. De toehoorders waren opgetogen over de wijze, waarop de spreker hun met de zoo rijk met natuurschoon bedoelde kusten van de Middellandsche Zee had doen kennis maken. De heer Gonnerman noemde zich in zijn slotwoord terecht den tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer Van Dalsum een hartelijk „tot weerziens" toeriep. Van de gelegenheid om zich met den spre ker te onderhouden over het gebruikte mate riaal bij het fotografeeren, werd een druk ge bruik gemaakt. De aardbeving van San Francisco". Kennemer Theater en Theater De Pont. Op 18 April 1906 werd de nieuwe wereld geteisterd door een verschrikkelijke natuur ramp, waarbij San Francisco geheel werd verwoest. Deze aardbeving te verfilmen was iets, dat we nog niet goed voor mogelijk hadden g;e-, houden. Een ooggetuige, die de aardbeving in 1908 ter plaatse meemaakte, vertelde daarover de volgende bijzonderheden". „Op den avond voor de aardbeving was ik in de opera en hoorden Caruso zingen. Na de opvoering van Carmen gingen wij naar een café en daarna huiswaarts. Tegen vier uur 's morgens voelden wij een vreeselijke tril ling. Wat ik in die twee minuten dacht, kan ik onmogelijk beschrijven. Een verschrikke lijke angst, groter dan alles, wat ik tot nu had beleefd, overviel mij. Ik hoorde gillende kreten: „Er uit, eruit!", en half zinneloos liep ik naar buiten. Een balk, die elk oogenblik naar beneden dreigde te komen hing boven ons hoofd. Op straat zag ik als in een droom. Het groote, eerwaardige klooster tegenover ons, was nog slechts een puinhoop. De eerste schok, waarop spoedig nog twee andere volgden, had maar twee minuten geduurd, maar de aangerichte verwoesting was onbe schrijfelijk. Voor mijn oogen bewoog één bloedrood© zee. Vuurzuilen schoten in het nachtelijk donker omhoog en belichtten een tafereel van vertwijfeling en afgrijnzen. De water leidingenwaren gesprongen en het was een. ironie van het noodlot, dat deze prachtige stad moest verbranden, omdat deze water massa's niet konden worden gebruikt om het vuur te bestrijden. Arm en rijk, belangrijke en onbelangrijke menschen, allen waren gelijk voor de demo nen der vuurzee en voor de woede der ont ketende elementen. Nauwelijks waren de branden bedwongen, of er moest een stand recht worden uitgevaardigd tegen plunde ring. Mlllionairs werden op slag bedelaars. Be zit, dat na jaren langen strijd was ver gaard, ging in luttele oogenblikken verloren. Alles, wat in tientallen jaren moeizaam was opgebouwd, ging ten gronde, werd ver nietigd door de duistere natuurkrachten, In de film waarin deze gebeurtenis op huiveringwekkend werkelijke, wijze wordt weergegeven en waarin opnieuw het vakman schap van den regisseur van Dijke blijkt op een overtuigende en afdoende wijze, spelen Clark Gable, Jeanette MacDonald en Spencer Tracv de hoofdrollen. Vlootuitbreiding. Op den Nieuwen Waterwag heeft een goed geslaagde proeftocht plaats gevonden met het door de scheepswerf Gideon te Groningen voor rekening van kapt. J. Sint te Dordrecht ge bouwde motorschip Hada. Dit schip heeft een draagvermogen van 380 ton en is uitgerust met een vijf-cylinder Dieselmotor van 250 P.K. Om gesloopt te worden. De Engelsche stoomtrawler Lord Allendale is uit Grimsby te Rotterdam aangekomen ten einde verder te gaan naar Hendrik-Ido-Am- bacht, alwaar het schip zal worden gesloopt. Verwachtte schepen. Het van Buenos Aires' komende Nederl. s.s. „Montferland" wordt hedennamiddag 4 uur al hier verwacht. Groote diepgang. Het van New Orleans aangekomen Noorsche motorschip Polykarp passeerde het Noordzee kanaal met een diepgang van 8,4 Meter. IJzerverscheping. Het Zweedsohe stoomschip Saturnus is hier in ballast van Grevelingen aangekomen onx een lading ijzer in te nemen bij het Hoogoven- bedrijf. Voor hetzelfde doel kwam het Zweedsche stoomschip Gapern in ballast van Gothenburg ngar hiar

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6