4220 HET NIEUWE AVONDBLAD Balkan-Romantiek. IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 140 ZATERDAG 17 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE: AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis- Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.beide leden duim één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—4 Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— Roemenië trekt sinds vele jaren de aandacht der geheele wereld door de romantische ver wikkelingen waaraan de koninklijke familie van dit land zoo rijk is. De sinds 1930 regee- rende tegenwoordige koning, Carol II, heeft daar zelf een ruim aandeel in gehad. De Vrouw heeft grooten invloed op zijn leven uitgeoefend eerst in de persoon van Zizi Lambrino, later in de blijkbaar veel markanter persoonlijkheid van Mme. Lupescu, die nog immer in Boekarest vertoeft en grooten invloed schijnt te hebben. Carol, in 1893 te Sinaia geboren en nu 43 jaar oud, trouwde op 28-jarigen leeftijd met prinses Helena van Griekenland, maar leefde later voortdurend gescheiden van haar in Parijs en werd in 1926, als kroonprins dus, door zijn moeder en den toenmaligen premier Bratia- nu 'gedwongen tot afstand van zijn rechten op den troon. Die afstand geschiedde ten behoeve van zijn jeugdigen zoon Michael, die daarop tot koning werd uitgeroepen onder toezicht van een regentschapsraad waartoe prins Nicolaas, broeder van Carol, behoorde. In den zomer van 1930 riepen de Roemenen Carol terug, hij werd tot koning gekroond en Michael keerde misschien wel een uniek geval in de historie tot de positie van kroonprins terug. Inmiddels wilde het maar nooit komen tot een verzoening van koning Carol II met prin ses Helena en Mme. Lupescu, die hem naar Boekarest gevolgd was, bleef in het land. De koning oefent een zeer groote, bijna dictatoriale macht in den lande uit, waarbij hij evenwel sterke oppositie ondervindt van den kant dei- fascistisch gezinde „IJzeren Garde", onder lei ding van generaal Cantacuzinu: Nu zijn nieuwe complicaties ontstaan met 's bonings broeder prins Nicolaas, die even eens een huwelijk heeft aangegaan dat niet gewenscht wordt thans door zijn broeder. De prins is van al zijn functies en waardig heden vervallen verklaard en hem is aan- igezegd. het land te verlaten door den koning en den 'premier. Maar hij weigert tot dusver te gaan. Thans meldt de Daily Telegraph dat de IJzeren Garde de zijde van prins Ni colaas heeft gekozen en beproefd heeft hem een adres van loyaliteit te overhandigen. Maar de delegatie kon hem niet bereiken omdat hij op koninklijk bevel onder huis arrest staat. Een tweede delegatie wendde zich tot den leider van de Boerenpartij, den democraat dr. Maniu, die onlangs verklaard heeft dat hij geen politieke functie meer on der koning Carol H zou aanvaarden zoolang Mme. Lupescu in het land bleef, en bood hem volgens het Engelscüe blad samenwer king aan voor een actie bij den koning om hem ertoe te brengen met Mme. Lupescu te breken en haar uit het land te verbannen. Een en ander wekt den indruk dat de toe stand in Roemenië thans zeer gespannen is. Generaal Cantacuzinu heeft in het hoofd kwartier van zijn „IJzeren Garde" een krasse toespraak tot zijn medewerkers gehouden, waarin hij krasse woorden heeft gesproken en verklaard: „De koning, die ons eenmaal liefhad, heeft ons zijn genegenheid ontno men. Wij zullen den strijd niet opgeven. Wij staan een heilige en rechtvaardige zaak voor". Er heerscht op het moment, buiten het Spaansche conflict gerekend, een merkwaar dige stilte in Europa, waarin de gebeurtenissen in Roemenië een nieuwe en hevige verstoring schijnen te gaan maken. Blijkbaar speelt de figuur van Mme. Lupescu daarin nog immer een leidende rol. Het gansche conflict, in zijn romantische verwikkelingen, schijnt voor den West-Europeaan nauwelijks van dezen tijd. Het behoort niettemin tot de werkelijkheid van het jaar 1937 en de min of meer onsamen hangende berichten erover de censuur stopt blijkbaar veel in Roemenië geven steeds sterker den indruk dat een crisis in dit Bal- kanland ophanden is. R. P. ELZER'S MODEHUIS. Het bekende modehuis van den heer Joh. Elzer is verplaatst van de Trompstraat naar Zeeweg 78. Hedenmiddag wordt de nieuwe zaak geopend. De-ze verandering brengt met zich mee een belangrijke verbetering, vooral omdat de nieu we winkel veel grooter is dan die in de Trompstraat, Ook de indeeling en het licht, is beter. Vooral dit laatste liet in den vorigen win kei te wenschen over, zoodat ook op dit gebied verbetering valt te constateeren. In het nieuwe pand is alles volop licht, "terwijl de uitstallingen zoodanig zijn ge bouwd, dat alles gemakkelijk te overzien valt. De beide étalage-ramen die goed uitkomen, zullen ongetwijfeld veel kijker- trekken en van kijken komt koopen. Bij gelegenheid der opening biedt de heer Elzer iets bijzonders aan. ïJmuider Taxi Onderneming Bel uitsluitend OUDSTE EN VERTROUWDSTE ADRES. (Adv. Ingez. Medj Uit het jaarverslag der Reeders- vereeniging. De nevenbedrijven. Over de nevenbedrijven van het visscherij - bedrijf lezen we in het jaarverslag der Reedersvereeniging het volgende: In den toestand van de meeste neven bedrijven is in het jaar 1936 geen verande ring van beteekenis gekomen en bleven deze vrijwel óp dezelfde wijze in het wel en wêe van het reeder ij bedrijf deelen. Het vraagstuk van de conserveering van visch is evenwel in het jaar 1936 een schrede nader tot zijn oplossing gekomen. Of binnen afzienbaren tijd op dit gebied doeltreffende stappen zullen kunnen worden gedaan, zal moeten blijken. Van meer dan een zijde is deze aange legenheid toch in studie genomen. De Nederlandsche Visscherij centrale heeft voor de bestudeering van dit vraagstuk een commissie ingesteld terwijl de Provincie Noord-Holland een Economisch Technologi- schen Dienst heeft ingesteld, die het onder zoek van dit vraagstuk ook onder haar werk zaamheden betrok. De omstandigheid, dat deze beide Diensten contact met elkander hebben gezocht en ver kregen, waarborgt de veelzijdigheid waarmede het onderzoek geschiedt èn de samenwerking die noodig zal zijn om op grond van de resul taten van het onderzoek tot daden van uit voering te kunnen komen. •In tusschen schijnt het ter hand nemen van dit onderzoek reeds stimuleerend te heb ben gewerkt, zoodat in den loop van 1936 reeds van drie zijden door particulieren een aan vang is gemaakt met het conserveeren. Voorloopig beperkt dit zich in hoofdzaak nog tot haringproducten maar aangenomen mag worden, dat bij eenig welslagen met deze producten ook verder zal worden gegaan met het conserveeren van andere vischsoorten. In het belang van de ontwikkeling van deze toekomstige industrie moet evenwel ten zeer ste gehoopt worden op de verruiming van exportmogelijkheden, aangezien een visch- conserveering, alleen gebaseerd op binnen- landsch verbruik, niet dien omvang zal kun nen krijgen, waardoor aan de behoeften van de markt wordt voldaan. Nauw hiermede samenhangend is het vraagstuk van het fileeren van visch. Waar in vorige jaarverslagen telkens moest worden geconstateerd, dat geen vorderingen van eenige beteekenis op dit gebied werden gemaakt, kan thans van eenige verbetering worden gesproken. Door verschillende particuliere handelaren is reeds meer aandacht aan dit vraagstuk ge schonken en ook ten behoeve hiervan, heeft de Nederlandsche Visscherij centrale een stap gedaan, die voor de ontwikkeling van een fileernndustrie van groote beteekenis kan worden. Ook voor deze aangelegenheid is een Com missie ingesteld, die niet alleen de taak heeft gekregen theoretische onderzoekingen in te stellen, maar die ook is in staat gesteld om daadwerkelijk proeven te nemen. Onder leiding dezer Commissie is een cursus georganiseerd om vischknechts in het fileeren te bekwamen en de door deze leerlingen ge fileerde visch, opnieuw op de markt gebracht, werkt stimuleerend op het aanbieden van en vragen naar gefileerde visch. Verwacht mag worden, dat bij verdere ont wikkeling van deze beide vraagstukken ook een verband zal gaan bestaan tusschen het conserveeren en fileeren. Worden op dit gebied gunstige resultaten bereikt, dan kan in de toekomst veel worden gedaan om.de schommelingen uit de markt zoowel wat prijzen als beschikbaarheid der visch aangaat, tot een minimum terug te brengen. Op deze wijze kan al te groote in zinking van de markt worden voorkomen en in de vraag naar visch door het publiek naar behooren voorzien. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Een vulpotlood, een doublé armband, een K.G. gewicht, een autoped en twee sleuteltjes aan een gummi- ring. Gevonden te IJmuiden-Oost: een ring met sleutels, een kinderwagentje, een motorjas, een kosteloos rijwielbelastingmerk, twee sleutels, een nummerbord met achterlicht, een handschoen en aankomen loopen een hond. Gevonden te Velsen-Noord: een sigaren koker met inhoud, twee rijwielbelastingmer- ken, twee handschoenen, een damesportemon- naié, een ketting van een motor en aankomen loopen een hond. Gevonden te Velsen: 5 cahiers en een bloenoot. Gevonden te Santpoort: een bril met nikke lenmontuur, een pakje inhoudende een da meskraagje en een onderkaak van een kunst- ;ebit V. S. V.-ELFTALHAARL. WERKLOOZEN A.s. Zondag wordt op het V.S.V.-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen een V.S.V.-elfta' en het Haarlemsche elftal, bestaande uit een keur-elftal van Haarlemsche werkloozen. spe- 'ende in de Middenweek-competitie. In het elftal van V-S.V- komen eenige spelerT,an het eerste elftal uit, zoödat een aardige wed strijd verwacht mag worden. Jong Holland snakt naar werk. Wat vraagt de Centrale voor Werkloozenzorg dit jaar? Men schrijft ons: Is de „Centrale" niet te vrijpostig als deze vraag gesoeld wordt? Moet zij niet veeleer vragen „Wat wil Christelijk Nederland ge ven?" Zoo is de vraag bedoeld. Zij vraagt ma- terieele dingen, maar in dien weg de in standhouding van werk, dat een. groote gees telijke beteekenis, heeft. Daarom vraagt de „Centrale" allereerst het gebed van de Christenen in Nederland, want het geld zou waardeloos worden als God er Zijn zegen niet inlegde. En wij vra gen dit niet alleen in de collecteweek op 22, 23, 24 April, maar het geheele jaar door, voor al die jongens en meisjes, die van huis zijn en in onze kampen of internaat verblijven. Onze vraag is nu aan Christelijk Neder land: „Wilt gij dit mooie werk, om ruim 5000 werklooze jongens, negen weken te laten wer ken, helpen voortzetten?" Gelet öp de groote belangstelling uit allerlei kringen, mogen wij een toestemmend antwoord verwachten op die dringende vraag. Wilt gij het mogelijk maken om zoo moge lijk dit jaar nog een tweede internaat te ope nen en op deze wijze in 1937 twee honderd meisjes een kans geven een plaats te verwer ven in het huisgezin? Gelooft ge niet, dat het goed is, de vrou wen van onze werkloozen ook eens een paar daagjes vacantie te geven? Dan zijn ze even de zorgen uit en krijgen ze weer nieuwen moed voor den zwaren strijd „achter de vuur linie". Daarvoor is noodig anderhalve ton. Maar om dit groote bedrag bij elkaar te brengen, dat Christelijk Nederland voor het werk der Centrale wil geven, zijn eenige duizenden rappe handen en niet moede wordende voe ten van collectanten noodig. Wij doen een beroep op de leden der chris telijke jeugd-organisaties, waarvan er in ons land ongeveer honderd vijf tig duizend zijn. Wij doen een beroep op de leden der chris telijke vakbeweging, van patroons-, midden standers-, boerenorganisaties en der chris telijk sociale bonden, waarvan er meer dan honderdvijftig duizend zijn in Nederland. Wij doen een beroep op de diakenen der Kerken om dit werk te schragen en zelf te collecteeren. De „Centrale" vraagt anderhalve ton. De „Centrale" wil Jong Holland, dat naai werk snakt, in staat stellen om eenigen tijd te werken, hetzij in de kampen, hetzij in de internaten. De „Centrale' mag dit alles vragen, omdat ze weet dit werk te doen namens Christelijk Nederland, d.w.z. namens de Kerken, de Chr. jeugd-, vak -en sociale organisaties. Waarom vragen wij anderhalve ton? Dat willen wij U een volgende keer vertellen. Nu herineren wij U er aan, dat de collecte ge houden wordt op 22, 23, 24 April 1937. Dat is de week voor de derdie actie „Jong Holland snakt naar werk". Hunkert gij er naar om voor hen mede te werken? Geef U dan op bij het Plaatselijk Comité: Ds. Bronsgeest, Velsen, voorzitter, Mr. G. J. Brewinga-Gijmink, IJmuiden, se cretaresse, A. Krijger, IJmuiden. penning meester. Dat heeft werk voor U. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties aangaande crisissteun zijn voor de week van 19 tot met 24 April vastgesteld als volgt: IJmuider Federatie van 9.00—9.45 uur. Chr. Bond van Fabrieks en Transport Arb. van 9.5010.20 uur. Oud-Katholieke Vakverbond van 10.30— 10.45. IJmuider Transport Federatie (NAS) van 11.00—11,15. Algemeene Nederlandsche Metaalbewer kers Bond van 11,2011.40. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond van 11,5012,10. Kleine Bonden van 9.009.20. Ongeorganiseerden van 9.2511.20. R.K. Bonden van 11,2012.00 UITVOERING GRATIA—PLATO. Met medewerking van keur- turners van den K. T. De gymnastiekvereniging Gratia-Plato geeft 21 April a.s. een openbare uitvoering in Thalia. Het programma bevat een 16-tal nummers van gevarieerde samenstelling. Kleuter-gym- nastiek wordt gevolgd door vrije-, loop- en huppel-oefeningen. Toestelwerk zal worden uitgevoerd aan brug, ringen en hoogrek. De oudste meisjes zullen fraaie knotsoefeningen laten zien en de dames zullen uitkomen met een nummer staafzwaaien, beide met muzi kale begeleiding. Voorts zullen deze ook een dans uitvoeren. Een tweetal nummers is gereserveerd voor dames-senioressen, die vrije oefeningen en klassikaal brug zullen demonstreeren, met het oogmerk propaganda te maken voor hare af- deeling. Daar Gratia-Plato momenteel slechts enkele heerenleden telt, heeft zij zich de medewer king verzekerd van een keurploeg turners uit den Kennemer Turnkring, die aan hoogrek, hooge brug en wellicht" ook aan de ringen zul len laten zien, wat door gestadige oefening be reikt kan worden. Onder deze' keurfcurners zal zich ook bevinden de kampioen van den Ken nemer Turnkring F. Guit. Het belooft dus een moQie avond te worden met propagandistische waarde voor gymnas tiek en lichamelijke oefening. Voor nadere bij zonderheden vewrijzen wij naar de in dit nummer voorkome nde annonce Ver. tot Bestrijding der Tuberculose. Jaarverslagen van secretaris en penning meester. In het jaarverslag van den secretaris van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, den heer W. Chr. Suwerink wordt er op gewezen, dat 1936 het bestuur buitengewoon veel zor gen gaf. Aan alle aanvragen om hulp kon ech ter worden voldaan. Het was in de eerste plaats het gemeente bestuur, dat de vereeniging, dank zij den royalen financiëelen steun in staat stelde, om geen enkelen patiënt te behoeven teleur te stellen. In de tweede plaats wordt genoemd het Provinciaal Verpleegfonds. In zeer belangrijke mate werd hieruit steun verkregen. Ook van verschillende andere zijden werd veel steun ge noten. Het consultatiebureau werd druk bezocht. Niet minder dan 417 bezoekers ondergingen het eerste medisch onderzoek. In 88 zittingen ver richtte de medische leider 1970 onderzoeken. De huisbezoeksters legden 4799 bezoeken af. Het ledental liep echter terug van 638 tot 575. In den loop van het verslagjaar werden 29 personen naar sanatoria uitgezonden; een zevental patiënten werd in eep ziekenhuis op genomen, 46 patiënten werden thuis verpleegd. Op 1 Januari 1936 hadden 449 gezinnen met 848 patiënten huisbezoek. In den loop van het verslagjaar werden ingeschreven 255 gezinnen met 419 patiënten terwijl werden afgeschre ven 246 gezinnen met 370 patiënten. Op 1 Januari 1937 stonden dus 458 gezinnen met 897 patiënten onder toezicht der vereeniging. De woningtoestand dezer gezinnen was: 397 goed, 56 voldoende, 3 onvoldoende en 2 slecht. In 53 gezinnen werden door de vereeniging 137 artikelen uitgeleend ten behoeve van 55 pa tiënten; aan 21 patiënten werden versterkende middelen verstrekt, terwijl in 6 gezinnen werd voorzien in hulp in de huishouding. Wat kost dat alles? Op deze vraag geeft het verslag van den penningmeester, den heer R. S. v. d. Veen een antwoord. De totale uitgaven bedroegen f 29838.11, waarvan voor huisbezoek f 4173.59, consultatie bureau f 2355.99, verplegingskosten f 14822.05, ondersteuningen f 896.62, ontsmettingen f 72.02, kosten Emmabloem f 233.25, algemeene kosten f 499.39, ziekenhuisverpleging f 6785.20. De inkomsten bedroegen f 29845.42 n.l. sub sidie gemeente f 9000, rijkssubsidie f 2818 (w.o. f 222 van 1935), Noord Holl. Vereeniging f 520 totaal f 12338, contributie van leden f 1132. opbrengst collecte Emmabloem f 685.06, bijdra gen voor verpleging f 6145.17, huur boven woning consultatiebureau f .260, bijdragen voor ontsmetting f 36.01, interest f 50.05, verster kende middelen en hulp in de huishoudint f 189.91, bijdragen voor ziekenhuisverpleging f 6785.20, toevallige baten enz. f 2224.02. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apo theek is tevens aangewezen voor den nacht dienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen en in de komende week ook 's nachts geopend. Druk werk voor de dokken. Omdat de droogdokken te Rotterdam over laden zijn met opdrachten zijn het Finsche stoomschip Sarmatia en het Russisch stoom schip Shchors, resp. van Ipswich en van Rot terdam komend, naar Amsterdam opgevaren om in één der dokken aldaar eenige herstel lingen uit te voeren. Nieuwe scheepvaartlijn. Te Amsterdam 'is een nieuwe scheepvaartlijn opgericht, welke onder den naam Holland- Oslo lijn een dienst zal onderhouden met mo torschepen tusschen Amsterdam en Oslo. De eerste afvaart zal 30 dezer van Amsterdam plaats vinden. Nieuwe Duitsche trawler. De voor rekening van de reederij Ernst F. Hubert te Hamburg op de werf van de Firma Stülc'ken aldaar gebouwde stoomtrawler Jan Hubert is met goed gevolg te water ge-laten. Laatste reis. Het in 1912 gebouwd Engelsche stoomschip Risaldar, dat dezer dagen met een lading rijst van Rangoon naar Zaandam passeerde, zal na de lading aldaar te hebben gelost naar een En_ gelsche haven vertrekken om te worden ge sloopt. IJzcrverscheping. Na de lading blokijs in de Visschershaven te hebben gelost is het Noorsehe stoomschip Kate naar de Hoogovens verhaald om een la ding ijzer in te nemen. Onze koopvaardijvloot. In de af-geloopen maand is onze koopvaardij vloot toegenomen met de motorschepen Agiena; Alko; Ambeja; Condor; Eijo; Hen rica; Ingeborg; Marisa en Zwartewater. Daarentegen werden van de lijst der Neder landsche schepen afgevoerd het stoomschip Algenib, dat naar het buitenland verkocht werd, en het motorschip Baltic, dat met man en muis verongelukt is. De motorschepen Maria en Neptunus werden afgevoerd omdat zij. van eigenaar verwisselden en onder de namen Eijo en Henrica weer werden ingeschreven. Bezoek politiekruiser De Britsche politiekruiser „Cherwell" is hier van de Noordzee aangekomen en naar Am sterdam opgevaren voor een kort bezoek aan de hoofdstad. Kolenaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Schokland is hier van New Castle aangekomen met een la ding kolen voor de Hoogovens. OOCI. En zoo begin ik met frisschen moed aan mijn vierde honderdtal, in de hoop dat er nu eindelijk eens betere tijden mogen aan breken. Voor een bepaalde categorie van reeders is de tijd inmiddels reeds beter ge worden. Ik bedoel die, welke nog wat oud- werk in de Haringhaven hebben liggen, want nu de metaalprijzen zoo zijn gestegen, loopen ze kans een behoorlijk prijsje voor hunne voorheen zoo goed als waardelooze bezittin gen te kunnen maken. Het zal nu met de slooppremies wel gedaan zijn, maar ik ge loof dat thans een trawler zonder slooppremie meer waard is dan eenige maanden geleden met zulk een premie. En daarom verwondert het me, dat de Haringhaven nog niet leeg is. Trouwens zooveel is er niet meer te sloepen. Hebben we niet in het jaarverslag der Reedersvereeniging kunnen lezen, dat er in 193-6 niet minder dan 05 trawlers zijn afge voerd. Daarvan werden 61 voor den sloop verkocht. In mijn 300e snufje heb ik de drie vijanden van het visscherij bedrijf opgenoemd, die in den tijd tusschen Paschen en Pinkster zulk een nadeeligen invloed uitoefenden. Maar er is nog een vierde, die vooral in dezen tijd van het jaar zich laat gelden en dat is de slechte kwaliteit van de visch. Het voorjaar Is de paaitijd van vele vischsoorten en dan is de visch niet op haar best. Bot, kabeljauw, schelvisch, schol, tarbot, in het bijzonder de volwassen exemplaren, is over het algemeen zeer mager en er komt thans veel visch op de markt, die het aankijken niet waard is. Kijkt u maar eens naar de schol. Ik heb ze gezien van 8 gld. de kist: een groote kop en zoo mager als een lat; als zoo'n vischje ge bakken uit de pan komt. is het vel en graat. Daarom mag er ook maar niet zonder meer gezegd worden dat de visch nu zoo goedkoop is, want dat is slechts ten deele juist. Goede visch is duur, goedkoop is alleen de slechte visch. Ik ben er zeker van dat wanneer er eens booten aan de markt zouden komen met mooie schelvisch, kabeljauw of schol, deze een goede besomming zouden maken. Maar wat er ook aan de kant is, de' be sommingen waren slecht, vooral van de kust- booten. En dit is voor den reeder altijd een reden om zijn schepen uit de vaart te nemen om ze eens grondig te laten nazien. Laat ik er direct bij vertellen, dat de besommingen de' laatste dagen al weer aardig omhoog liepen, zoodat de IJselmond zelfs nog boven de 3-000 gulden kwam, Maar de klap was raak, want het aantal in de vaart zijnde trawlers, dat eenige weken geleden nog meer dan tachtig was, bedraagt nu nog maar 46, zoodat er een kleine veer tig uit de vaart zijn genomen. Nu verwacht ik, dat er wel spoedig weer een aantal naar zee gezonden zal worden als ze hun schoon maakbeurt gehad hebben. Maar voor er weer tachtig varen zal het wel September worden. Er kwamen deze week binnen 33 trawlers en 58 loggers. De loggers die Woensdag, Don derdag en Vrijdag aan de markt waren, had den een veel betere besomming dan die, welke Maandag en Dinsdag binnen waren. Deze hadden gemiddeld slechts f 350, die van Woensdag, Donderdag en Vrijdag gemiddeld bijna f 650. Dat komt er van, als er op éen dag veertig loggers binnenkomen. Wie niet hooren wil moet voelen. PIETERMAN. WOL EN 'T KLEUTERHUIS worden in één adem genoemd VELSERDUINPLEIN No. 9 VOORHEEN TROMPSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) CONCERT „SURSUM CORDA". Het Ohr. gemengd koor „Sursum Corda" dir. de heer D. Klut Sr., geeft Woensdagavond a.s. in het Herv. Vereenigingsgebouw zijn j.aarlijkseh concert. Een geheel nieuw programma zal worden uitgevoerd. Medewerking verleent het kinder koor, onderaf-d. van Sursum Corda, eveneens onder leiding van den heer Klut. HINDERWET. Burgemeester en Wethoud.rs van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen bij besluit van 14 April 1937, no. 1164, de door C. L. Kolster te IJmuiden gevraagde vergunning tot het oprichten van een gar- nalendrogerij en -kokerij in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L. no. 1419, plaatselijk be kend Loggerstraat nos, 10/12. is geweigerd. HERVORMDE JEUGDCENTRALE. Donderdagavond heeft in het Herv. Vereeni gingsgebouw een feestavond plaats voor aan geslotenen bij de Herv. Jeugd Centrale. Deze avond is bedoeld als sluiting van het winter- program. Voor dezen avond is uitgenoodigd de bekende foto- en filmtechnicus Boer uit Bloemendaal. Deze zal een speciaal' filmpro gram vertoonen o.a. de wonderen der zee, een microfilm waarin weergegeven wordt het ont- uiken en bloeien van bloemen en nlanten. Het bestuur der Jeugdcentrale heeft met het optreden van den heer Boer een goede keuze gedaan, daar deze in onze gemeente reeds eerder met het vertoonen zijner films veel succes heeft geoogst. De avond wordt opgeluisterd met koorzang.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1