Elzer's Lambach's vliegtuigenfabriek. Wie vormt de N.V. „Rambon?" Zeeweg 78 PROGRAMMA Alles blijft geheimzinnig Woensdag is een einde gemaakt aan de tergende onzekerheid waarin de familieleden van 17 Nederlandsche zeelieden sinds eeni- gen tijd verkeerden, daar de kapitein van den Spaanschen kruiser „Almirante Cervera'' medegedeeld heeft dat hij de „Andra" opva renden te San Sebastian aan wal heeft ge zet. Op een zwerftocht door de Maasstad met als gids een geboren en getogen Rotterdam mer, heb ik getracht een spoor te vinden van degenen die mysterieuze maatschappijen als de N.V. „Rambon" en het „Nederlandsche Bevrachtingskantoor" financieren. Op rede lijke gronden mag men aannemen dat deze N.V.'s Nederlandsche zeelieden aannemen voor schepen, die in buitenlandsche havens en onder vreemde vlag, wapens en munitie laden voor Spanje. En op dezen zwerftocht heb ik ook met enkele familieleden van „Andra"-opvarenden gesproken. Een vader van een zich aan boord bevindenden Rotter da mschen jongen teerde Dinsdag nog op het hoopgevende bericht van de vrouw van den kapitein, dat Zondag me degedeeld was; ,,Uw zoon is op weg naar Ne derland, Hij komt vermoedelijk over drie da gen thuis!" En dan hoort zoo'n man den vol genden dag. dat zijn zoon in San Sebastian zit, een plaats waar de optandelingen de macht in handen hebben. Nog geen kwartier nadat ik dezen man had gesproken klop ik aan bij het „Neder landsche Bevrachtingskantoor", gevestigd in een oud H.B.S.-gebouw in de Kortenaer- straat. M'n gids had m| reeds gezegd, dat ik daar als verslaggever niets te hooren zou krijgen. „Trek deze oude jas aan, doe je boord en je bril af en een shawl om je hals. Dan kun je doorgaan voor een werkloos varensgast". Zóó kom ik bij het „Bevrachtingskantoor". „Kloppen", staat op de matglazen ruit die bezoekers verhindert door het loket naar binnen te kijken. Boven verwijzen ze me naar beneden. Weer kloppen.„Moet u?" Ik vraag naar berichten over de „Andra". „Daar weten we niets van!" Meteen hoor ik een stem aan de telefoon; „Het laatste bericht was, dat de bemanning op weg zou zijn naar Nederland, maar dat is niet waar". Ik wijs den bediende op deze telefonische mededeeling. ,,'k Zal nog eens even vragen." Boem! Het loket wordt gesloten. Even later: „Neen, wij weten niets!" Raampje dicht Eén dag voor het bekend wordt, dat de op varenden van de „Andra" in San Sebastian zijn, weet het „Bevrachtingskantoor" van niets Bij de vrouw van den Nederlandschen ka pitein is het van hetzelfde laken een pak. „Zondag wist men hier dat de bemanning op weg was naar ons land". Thans weet men dat dit niet waar is. Maar de familieleden van de opvarenden hooren dat niet. „M'n zoon had geen papieren en hij hoopte die na de reis met de ..Andra" weer te kun nen krijgen. Toevallig hoorde hij van een kennis, die eerst mee zou gaan, dat diens plaats open kwam. En toen heeft hij aange monsterd" Dat vertelde de vader van één der opvarenden Zóó werken de mysterieuze maatschap pijen. die wapens naar Spanje vervoeren. Zeelieden zonder papieren, oud of jong, het doet er niet toe. worden aangenomen om op schepen te varen die reizen maken waar aan levensgevaar is verbonden. De gage is hoog, zoo hoog, dat de verleiding om te monsteren meestal niet weerstaan kan worden. En zoo „op hoop van zegen" vaart men naar Spanje. Dat vaak groote huisgezinnen achterblijven, doet niets ter zake Dat de bemanning kans loopt nooit terug te keeren, .valt geheel bui ten de sfeer van degenen, die deze maat schappijen financieren en er winst mede ma ken. „De N.V. „Rambon"? Tja. ik weet alleen dat volgens de geruchten deze reederij of maatschappij bestaat of bestaan moet heb ben. Aandeelen zijn bij mijn weten nooit ver handeld. Vermoedelijk is hier sprake van een schijnfirma en in de handelsregisters zult u er wel geen dossier van vinden!" Verscheiden Rotterdamsche makelaars ge- Ten me dit antwoord als ik naar de N.V. „Ram bon" informeer. En zij hebben gelijk. Noch in het Handelsregister te Rotterdam, noch in dat in Den Haag of Amsterdam is het bestaan er van bekend. Het „Nederlandsche Bevrachtingskantoor"? Ja, dat kent men wel. Trouwens deze N.V. is ook ingeschreven. Als doel staat opgegeven: „Exploitatie en bevrachting, het koopen en verkoopen. huren en verhuren van binnen schepenen verder alle soorten werkzaamheden, welke hiermede in verband staan, alles in den ruimsten zin des woords." Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f 400.000 waarvan f 80.000 is geplaatst en gestort. Volgens make laars is dit een normale N.V. Zij hebben er clan ook in het geheel geen bezwaar tegen mij in te lichten. In zeemanskringen daarentegen wel. In verschillende bars heb ik een praatje gemaakt maar wanneer ik over de N.V. „Ram bon" of over de Andra" sprak wist niemand iets. Slechts één matroos maakte een uitzonde ring. Die stak zijn vreugde dat hij niet met de „Andra" was vertrokken, niet onder stoelen of banken. „Ik had al definitief afgesproken, toen ik plotseling met een Engelsche boot uit Rotterdam weg kon. En dat lokte mij toch meer aan. Ik heb nog een boodschap gestuurd naar een kennis van me of die soms uiijn plaats op de „Andra" wilde innemen. Hij heeft wel gemonsterd Die Engelsche boot ging overigens ook naar Spanje. Alleen geladen met kolen. Maar ik heb toch ook aan de Spaansche kust bommen dicht in onze buurt zien vallen. Toen wij sinaas appelen geladen hadden en weer terug waren in Engeland heb ik de Hull-boot naar ons land genomen, 't Was mij te gevaarlijk Het is waarschijnlijk bekend dat ook de Rot terdamsche politie een onderzoek heeft inge steld naar de N.V. „Rambon". Maar de waar nemende hoofdcommissaris, de heer Van der Poll kan me ook al niet veel wijzer maken. „Trouwens, de politie kan er weinig tegen doen, zoolang de schepen in buitenlandsche havens geladen worden en onder vreemde vlag varen. Het risico van het laden in Rotterdam of Amsterdam is veel te groot. Men vreest de scherpe controle." Is de N.V. „Rambon" dan werkelijk een schijnfirma? Bestaai zij niet of niet meer? 't Antwoord moet haast bevestigend luiden. Maar een feit blijft, dat men in ons land zee lieden aanneemt tegen extra hooge gages om wapens en munitie naar Spanje te brengen, een feit blijft ook dat men om groote win sten te maken, met menschenlevens speelt. Zonder papieren en zonder leeftijdsgrens te stellen geeft men werkloozen zeelleden in ons land kans om voor de vaart, op Spanje te mon steren. De menschen achter de schermen, zij die het geld verschaffen om de zaken gaande te hou den, lachen in hun vuistje. Zij worden zonder al te veel risico rijk. De meeste schepen slagen er immers in hun lading te lossen? En wat er daarna met schip en bemanning gebeurt, valt geheel buiten hun sfeer. Het geld vloeit binnen en dat alleen daarom menschenlevens op het spel gezet worden, doet minder ter zake.... Bouw van „Piet Hein" vordert snel. AMSTERDAM, 16 April. Op Donderdag den 25sten Maart is de kiel gelegd voor het prinselijk jacht. Acht dagen later waren alle spanten en waterdichte schotten, de tallooze verbanddeelen en alle huidplaten tezamen gevoegd, zoodat men toen al het geheele schip In zijn geheel kon zien staan en toen reeds de gelegenheid kreeg den scheepsvorm te bewonderen. Dit alles was mogelijk, omdat de Amsterdamsche Scheeps werf, uitsluitend afgaande op de teekeningen alle onderdeelen van het jacht tevoren had kunnen gereedmaken. Intusschen js de arbeid zeer snel doorge gaan. Het grootste deel van aJ het ijzerwerk is namelijk reeds aaneengeklonken, dus reeds voor goed aaneengehecht. en de voor- loopige aaneenhechting door middel van de bouten is verdwenen. Alle klinknagels onder de toekomstige waterlijn zijn aangebracht. De huidnaden boven water zullen electrisch wor den gelascht. Voor het grootste deel is dat werk reeds klaar. Omdat alle dekbalken liggen en de ijzeren dekbepJating voor zoover zij komen zal, is aangebracht, kan men thans reeds over het dek van de .Piet Hein" loopen. De vloerleggers voor het stuurhuis en die voor den eetsalon geven aan hoe groot die vertrekken zullen worden. Het aangebrachte deel van het frame voor het dekhuis toont aan hoe groot de deksalon zal worden. Met een weinig verbeelding zijn thans de ruimten reeds te zien. Het zal niet lang meer duren of de pneuma tische klinkhamers, die tot nu toe een oor- verdoovend lawaai zonder ophouden maakten, zulien zwijgen. Maar bij dit alles blijft het niet. Met de bewerking van het hout voor het dek is een begin gemaakt, alsmede met het zagen en verbinden van tallooze andere hou ten onderdeelen van het schip. Zoo vordert de „Piet Hein" zeer snel. Het is echter niet alleen aan de Amsterdam sche scheepswerf dat voor dit schip wordt ge werkt. De heer H. W. de Voogt, de scheeps- architect, die succes zal oogsten met den door hem ontworpen scheepsvorm, legt de laatste hand aan de teekeningen. De plannen voor het interieur, die voor het inwendige van den dekbouw zijn ontworpen door den architect ir. S. van Ravesteijn, en voor de verblijven bene- dendeks een ontwerp zijn van de firma Mut ters, in overleg met den heer De Voogt, zijn goedgekeurd door de prinses en door den prins, die tevens de keuze der te verwerken hout soorten en van de bekleedingen enz. hebben bepaald. Zoo kunnen thans ook de betimme ringen worden onder handen genomen. En tenslotte zijn te Hengelo in de machine fabriek van gebr. Stork en Co. de beide Die selmotoren in bouw. Op tallooze andere plaat sen ontstaan de honderden onderdeelen, die tezamen gevoegd over enkele maanden een compleet uitgerust schip zullen vormen. Dr. Colijn terug naar den vrijen handel. Minister-president ziet den econo- mischen toestand gunstig in. Crisismaatregelen zullen worden ingekrompen. ROTTERDAM, 16 April. In tegenwoor digheid van Z. K. H. prins Bernhard heeft hedenmiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam haar verjaardag gevierd met een buitengewone vergadering in de Groote Doelenzaal, in welke vergade ring de minister-president Z. Exc. dr. H. Colijn een rede heeft uitgesproken. Na een inleidend woord van den voorzitter der Kamer den heer W, A. Engelbrecht, was het woord aan dr. Colijn. Spr. zette allereerst uiteen, dat de ontwikkeling van het verkeer tusschen de volken geen ge leidelijk karakter heeft ge drag en .Er is afwisse ling door scherpe en langdurige tegenstellingen hetgeen spreker met een historisch overzicht sinds het begin der jaartelling aantoonde Omtrent 1900, aldus de heer .Colijn, was het evenwicht tusschen Europa en de over- zeesche landen weer zoowat hersteld, om dan gedurende den oorlog weer grondig te wor den verstoord, doordat de Europeesehe bo demproductie terugloopt en de overzeesche gebieden inmiddels hunne productie en uit voer naar Europa verdubbelen, waarmee ze trachten door te gaan nadat de Europeesehe landen hunne productie weer op het vroegere peil of daarboven hebben gebracht, sommige zelfs ver daarboven. Zoo breidde in de jaren 19251928 Frank rijk zijn tarweproductie uit met 30 pet., Ita lië met 35 pet, en Duitschland zelfs met 70 pet. Dat de wereldmarkt hierdoor grondig verstoord werd en dat Landen als Nederland, Zwitserland, Zweden, die tot dan aan die pro ductieuitbreiding niet hadden meegedaan, ge noopt werden tot beschermende maatregelen, wilde men een algeheelen ondergang van het landbouwbedrijf verhoeden, ligt voor de hand. Tegelijk echter was een stijging der binnen - landsche productie hiervan het gevolg. Alles averechts maar toch niet te vermijden. Ove rigens was dit niet eens de grootste moeilijk heid waarmede we te kampen hadden. Ne derland had zich van het eind der vorige eeuw af in sterke mate toegelegd op den bouw van exportgewassen, vooral ook van de meer ver fijnde producten. En juist voor deze kromp de afzet zoo sterk in. We hebben dan ook Jong Delftsch Ingenieur richt een nieuw bedrijf op te Voorburg. Het vliegtuig, waaraan in Lambach's vliegtuigenfabriek wordt gebouwd en dat vóór Pinksteren gereed moet zijn. Eerste opdracht onderhanden. Toen eenige jaren geleden de Delftsche Studenten Aeroclub besloot een eigen vlieg tuig te bouwen, maakte haar lid de heer J. W. H. Lambach daarvoor het ontwerp en belastte zich met de leiding bij den bouw er van. In een af deeling van het Rij ksnij ver heidslaboratorium aan de Nieuwelaan werd gedurende de vacanties door studenten en eenige vaklieden aan het vliegtuig gewerkt. En op een mooien zomeravond werd met het zelfgebouwde toestel op Waalhaven voor het eerst gevlogen door luitenant Asjes. Nog goed herinneren wij ons het succes van deze eerste proefvlucht waarna Dick Asjes verrukt de buitengewone vliegeigenschappen op somde. Een eigen bedrijf gesticht. Thans is er geruimen tijd verstreken. Het toestel, de P.H.—D.S.A., is opgenomen in de rij der sportvliegtuigen. En vermoedelijk zou het aan de vergetelheid van het groote pu bliek zijn prijsgegeven, ware het niet, dat de heer Lambach inmiddels ir. Lambach ge worden een vliegtuigenfabriek heeft ge sticht. Dat hij daartoe is overgegaan, vindt in het volgende zijn oorzaak. In een het vorig jaar gehouden kunstvliegwedstrijd voor sport vliegers moesten onze landgenooten het af leggen tegen hun Duitsche collega's, omdat deze met beter materieel waren uitgekomen. Nu zal op den aanstaanden Tweeden Pink sterdag op het vliegveld Eelde wederom zulk een wedstrijd worden gehouden en het is begrijpelijk, dat de onzen ditmaal beter voor den dag wenschen te komen. Daarom heeft een aantal sportvliegers de koppen bij el kaar gestoken en besloten voor gezamenlijke rekening een vliegtuig te laten bouwen, waarmee een redelijke kans op slagen zou be staan. Zij stelden zich in verbinding met ir. Lam bach, die zich bereid verklaarde het vlieg- 'uig te leveren. Omstreeks half December verd een ontwerp gemaakt en werden voor- oopige besprekingen gevoerd. Ir. Lambacb huurde een afdeeling in de werkplaatsen van de N.V. „Starlift' aan de Vlietweg te Voor burg en daar werd op 11 Januari een aan vang gemaakt met de uitvoering van de eer ste opdracht aan Lambach's Vliegtuigen fabriek. De technische staf wordt gevormd door ir. Lambach en drie technisch geschoolde mede werkers, terwijl in de fabriek wordt gearbeid door 10 man, onder leiding van een oud studiegenoot van den directeur, ir. H. K. Zoete lief Norman, als bedrijfsleider. Het personeel is vroeger grootendee!^ werkzaam geweest bij Pander, terwijl enkele menschen reeds medewerkten aan den bouw van de P.H.- D.S.A., zoodat zij dus geen vreemden in het bedrijf zijn. Het toestel, waaraan thans gearbeid wordt, zal slechts plaats bieden aan den bestuurder en zal speciaal geschikt "worden gemaakt voor de acrobatiek. Nieuwe constructies zullen bij den bouw niet worden toegepast, zoodat men zou kunnen zeggen, dat het op klassieke wijze wordt opgebouwd. Het zal bestaan uit een staalbuizen romp en houten vleugels, terwijl het voorzien zal zijn van een Gipsy-mayor-motor, welke een speciale rugcarburatie zal bezitten, zoodat zonder eenig bezwaar op den rug zal kunnen worden gevlogen. Met man en macht wordt er gewerkt om te zorgen dat het toestel met Pinksteren aan den wedstrijd zal kunnen deelnemen en de heer Lambach meende dan ook zeker, dat dit nog- mogelijk zal zijn. Vermoedelijk zullen reeds aan het einde van deze maand op het vliegveld „Ypenburg" de eerste proefvluchten kunnen worden gemaakt. Moed op de toekomst. Op onze vraag, wat er zal gebeuren, wan neer het toestel afgeleverd zal zijn, deelde ir. Lambach ons mede, dat het zijn bedoeling is het bedrijf als Lambach's Vliegtuigenfa briek gaande te houden en zich daarin een bestaan te scheppen. Voornamelijk zal hij zich echter toeleggen op den bouw van sport vliegtuigen en eventueel op kleine verkeers- toestellen voor het binnenlandsch luchtver keer. Over de vooruitzichten toonde de heer Lambach zich vol goeden moed, ook omdat de fabriek zeer gunstig- gelegen is ,n.l. aan de spoorlijn, aan den nieuwen verkeersweg Den HaagUtrecht endichtbij het vliegveld „Ypenburg". HEDEN opent Bij aankoop vanaf f 2.— HEERENMODEHUIS Itegenover-oendeisloo s \V renbuis ZATERDAG 17 A P RI C 1937 (Adv. inqez. Med.j de werelddepressie wel heel sterk gevoeld en we hebben haar nog lang niet achter ons. Om slechts een factor van beteekenis te noemen: de welvaart van ons land is zeer nauw verbonden met die van het groote ach terland Duitschland. Hoe meer Duitschland den weg van zelfvoorziening opgaat hoe meer wij dat hier zullen voelen. Autarkie oorzaak der werelddepressie. Dit is juist het wonderlijke, dat er in Ne derland nog zoovelen zijn, die die onderlinge afhankelijkheid der volken niet voelen. De oorzaak van de werelddepressie is in hoofd zaak het gevolg van het streven naai* zelf voorziening langs zuiver kunstmatigen weg. En toch vindt dat systeem van zoo groot mo gelijke nationale zelfvoorziening principieele verdedigers. Dat er sommigen zijn, die, onder dwingende omstandigheden autarkie aan vaarden als noodmaatregel, als het geringste kwaad van het oogenblik, valt te verklaren, maar dat autarkie verdediging vindt op grond van de overweging, dat een z.g. geleide na tionale economie de voorrang toekomt boven een vrije wereldeconomie, is voor mij een der zonderlingste levenservaringen geweest. Teekening in den toestand. Thans echter is er eenige meerdere teeke- ning in den toestand gekomen. De hoofdlijnen van elks beleid zijn niet meer zoo nevelig als ze waren en dit stelt ons in staat behoudens de nog altijd noodige omzichtigheid lijnen voor onze toekomst uit te stippelen. We weten nu langzamerhand, althans ten naasten bij, voor onzen akkerbouw en den tuinbouw wel waar te staan, in hoeverre som mige verschuivingen als van blij venden aard beschouwd moeten worden. Steun aan die takken van volkswelvaart zal, zeker bij som mige onderdeelen er van, nog niet gemist kun nen worden, maar de bemoeizucht van de overheid, met haar complex van crisismaat regelen, zal eerlang belangrijk ingekrompen moeten worden. Bij de zuivel blijft de noodzakelijkheid van een zeer belangrijken uitvoer tegen niet loo- nende prijzen ons kwellen en de mogelijkheden om daarin afdoende verandering te brengen, zijn nog door niemand aangewezen. Voor onze industrie ben ik minder bezorgd. Haar aanpassingsvermogen is zeer groot ge bleken en de internationale beweging gaat voor haar in de goede richting. Er is, wat de landman noemt, werking in de lucht. De Oslobesprekingen zijn het teeken van nieuw beraad. Engeland en Frankrijk na men dezer dagen het initiatief voor een on derzoek op iets breeder terrein. De Ameri- kaansche minister van staat, Cordell Hull, is een onvervaard kampioen voor een vrijer handelsverkeer. Ik ben voor het industrieele goederenver keer geenszins zoo pessimistisch als sommi gen, die meenen, dat de autarkische strevin gen het voor altijd gewonnen hebben. Ik blijf behooren tot hen, die van oordeel zijn, dat de huidige handelspolitieke verhoudingen bezig zijn vast te loopen, ten deele reeds vast- geloopen zijn en dat de begeerte om aan de beklemming er van te ontkomen, sterk groeiende is. Zelfs de gedachte neergelegd in het Ouchy- verdrag en de daarmede verbonden gedachte van nieuwe uitzonderingen op de onbeperk te meest-begunstiging, vindt in toenemend aantal verdedigers. Ook in Engeland. Vast staat het echter, onomstoote- Iijk vast, dat alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere welvaart voeren kan. En evenzeer, dat alleen langs dien weg ook het werkloosheidsprobleem aan merkelijk kan worden verzacht. Indien onze productie haar afzet naar buiten niet herwinnen kan en zij in de mate, als de laatste jaren het geval was, gebonden blijft aan het nationale consumptie vermogen, is de verdwijning der werkloosheid een onoplosbaar probleem. Ook onze fabrieken en arbeiders hebben voor heen in ruime mate gearbeid ter voorziening in de behoeften van an deren dan het Nederlandsche volk. Wij zullen dat moeten blijven doen. Overzien we den toestand van thans met dien van de onmiddellijk achter ons liggen de jaren, dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruitgang te wijzen. De geslaagde aan passing van verscheidene bedrijven, die voor afging aan de monetaire wijziging en juist daarom zoowel het een als het ander vrucht baar deed zijn stemt hoopvol Verbetering in Indië. In bijzondere mate geldt dit voor Neder- landsch Indië, waar de aanpassing met ver wonderlijk doorzettingsvermogen ten volle bereikt was en waar, vooral door een alge- meene internationale prijsstijging van eenige belangrijke Indische uitvoerproducten, een zeer veel gunstiger toestand werd verkregen. Indië levert bovendien een goed voorbeeld van verbeteringen in de productietoestan den door internationale samenwerking. De daar doorgevoerde ordening bij de voort brenging van tin, thee en rubber is een voor beeld van wat op dit gebied mogelijk is, wan neerhet aantal producenten niet al te groot is. Met de suiker, waarbij op zijn minst 25 landen betrokken zijn, bleek de mogelijk heid eener doelmatige productieregeling tot voor kort nog niet te bestaan. Of de huidige conferentie een bevredigend resultaat zal brengen zal moeten worden afgewacht, maar dit kan reeds nu worden gezegd, dat, althans voor een aantal jaren, de productie in Java niet meer zal kunnen bedragen dan 50 pet. van de capaciteit van enkele jaren geleden. Moet men een eindoordeel geven over den toestand en de verwachtin gen, hier zoowel als in Indië, dan kan men zeggen, de veeren van den vogel hebben wel geleden, maar zijn slag- lennen zijn ongedeerd. In Indië zijn le veeren alweer aan het bijgroeien en ook hier mag men dit als geen onverwachte nieuwe storingen op treden tegemoet zien. ZONDAG 18 APRIL 1937. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding 9.30 Gram.pl. 10.00 Hoog mis. 11.45 Gram.pl. 12.30 R.K. Fanfare Juliana. 1.2.50 Gram.pl. 1.00 „De Katholieke Jeugdbij- bel", causerie. 1.20 Gram.pl. 1.30 Vervolg van 12.30. 1.50 Gram.pl. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en Gram.pl. 4.15 Gram.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna gram.pl. 7.45 Voetbaluitslagen. 7.50 KRO-Melodisten, en solist. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 KRO-orkest en declamatie, De Silver Kings, de Hawaian Syncopaters, e.a. 9.25 Gram.pl, 9.40 KRO-Kamerorkeet en solist. 10.10 „Het huwelijk", lezing. 10.30 Berichten. ANP. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Esperanto-uitzending. HILVERSUM n, 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduivenber. 9.03 Tuin- bouwpraatje. 9.20 „De beteekenis van de 40- urenweek in de diaanan tindus trie", causerie. 9.35 Orgelspel. 10.15 Natuur-liistorische lezing. 10.30 Residentie-orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelspel. 12.10 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 „De vergeten mailbrief', causerie. 1.50 Gram.pl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest, m.m.v. solist en S. Jansen's vocaal ensemble. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.40 Sportreportage. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gram.pl. 5.30 Voor de kinderen. 6.05 Voetbal- praatje. 6.20 Sportnieuws ANP, gram.pl. 6.30 „Jeug-cl naar de kampen", causerie. 6.45 Prot. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin gen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.05 Radio journaal. 9.20 Platen uit Prins Berhhard's koffer. 9.35 Radiotooneel. 10.05 Omroeporkest, m.m.v. solisten en gem. sextet. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Het John Dickinsen (Apsley) orkest, en soliste. 12.50 Troise en zijn Mandoline-orkest. I.20 Declamatie. 1.45 Gram.pl. 2.20 Sted. Or kest Eastbourne. 3.20 Relig. causerie. 3.40 Het Walker Octet. 4.2Ó Relig. causerie. 4.40 Het Brosa Strijkkwartet. 5.35 Causerie over Lord Curzon. 5.50 Het BBC-Harmonie-orkest en so list. 6.35 Radiotooneel. 7.20 Kerkdienst. 8.05 Liefdadigheidsoproep, 8.10 Berichten. 9.25 Ra diotooneel met muziek. 9.20 BBC-Orkest, BBC-Koor en solisten. 9.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10, 7.20 en 10.20 Gram.pl. 10.50 Orgelcon cert. 11.40 Gram.pl. 11.50 Goldy-orkest en zang. 4.20 Pasdeloup-orkestconcert. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gram.pl. 10.2012.20 Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 West-Duitsch Ka merorkest. 9.50 Gram.pl. 10.50 Viool en piano. II.20 Militair concert. 12.40 H. Bund's orkest. 2.20 Mannenzangvereen. 3.20 Omroepklein- orkest, koor en solisten. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 „Hinaus in die Ferne", hoorbericht. 9.50— 11.20 O. Kermbach's en F. Weber's dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest, omroepkamerkoor en so listen. 9.20 Berichten. 9.5012.15 O. Kerm bach's en F. Weber's dansorkest. Om 10.05 Weerbericht. MAANDAG 19 APRIL 1937. HILVERSUM I 1875 M. ;NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie gewijde mu ziek (gr.pl.); 8.30 Gram.pl.; 9.30 Gelukwen- schen. 10.30 Morgendienst; li.00 Chr. Lec tuur: 11.30 Gram.pl.; 12.00 Berichten; 12.15 Gramapl.; 12.30 Amsterd. Salonorkest; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.pl.; 3.00 Wenken voor de keuken; 3.30 Gram.pl., 3.45 Bijbel lezing; 4.45 Chr. Liederenuurtje m.m.v. so list; 6.00 Gram.pl.; 6.30 Vragenuur; 7.00 "Be richten; 7.15 Vervolg Vragenuur; 7.45 Re portage; 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-ber.; 8.15 Viool en piano; 9.00 „De Vlaamsche ziel" causerie; 9.30 NCRV-orkest (Om 10.00 berich ten ANP.) 11.00 Gram.pl. Hierna: Schriftle zing. HILVERSUM II 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Het Lyra-Trio; 11.15 Gram.- platen; 12.00 Kovacs Lajos' orkest en de „Hodlars"; 2.00 Gram.pl.; 2.30 Groninger Orkestvereeniging. In de pauze: Declamatie; 4.30 Muzikale causerie; 5.30 Orgelspel; 6.05 AVRO-dansorkest; 6.40 Causerie over gei tenfokkerij; 7.00 Piano-voordracht; 7.25 Gra- mofoonpl.; 7.30 „Wilde Paarden", causerie; 8.00 Berichten A.NJP, Mededeelingen; 8.10 Gram.pl.; 9.00 Moderne zangdeclamatie; 9.20 Omroeporkest en soliste; 10.00 Negro-Spirl- tuals; 10.15 Het Omroeporkest; 11.00 Berich ten A.N.P. 11.10 Gram.pl.; 11.30 AVRO-Dans- DROITWICH 1500 M. 10.05 Orgelspel; 10.35 Declamatie; 10.55 Gram.pl.; 11.20 BBC-Weisch-orkest m.m.v. soliste; 12.20 Orgelconcert; 1.05 BBC-Theater orkest; 1.35 Het Olof-Sextet; 2.20 Gram.pl.; 2.50 Piano voordracht; 3.20 Jazzmuziek (gr.- pl.); 3.50 Cello en piano; 4.20 Sportpraatje; 4.35 Mario de Pietro's Mandoline-orkest m. m. v. soliste; 5.20 Berichten; 5.40 Landbouw- causerie; 6.00 Piano voordracht; 6.20 Gevar. programma; 7.05 Komische voordracht; 7.20 Medische causerie; 7.40 Jazzmuziek; 8.20 Be richten; 8.40 „World Affairs", causerie; 8.55 Pianovoordracht; 9.05 Inleiding volgende uit zending; 9.10 3de en 4de acte „Othello", ope ra; 10.35 Billy Gerhardi en zijn Band; 10.50 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.platen; 11.20 Pasdeloup- orkestconcert en zang; 1.20 Gram.pl. 2.20 Dito; 4.50 Vioolvoordracht; 5.05 Zang; 5.50 Vervolg vioolvoordracht; 6.20 Gram.platen; 7.50 „La Fiancée en loterie", operette; 9.50 Gram.platen. KEULEN 456 M. 5.50 F; Hauck's orkest; 7.50 Orkestconcert; 8.50 Gram.platen; 11.20 Orkestocncert; 12.35 Nedersaks. Symphonie-orkest; 1.35 Omroep- kwintet; 3.20 F. Stepani's orkest; 5.05 Gram. platen; 5.20 Omroeporkest en -kleinoorkest; 7.30 Westduitsch weekoverzicht; 8.10 Gram. platen; 9.50 Omroepkleinorkest; 10.50 Rijks zending ter gelegenheid van Hitler's verjaar dag. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gram.pl.; 11.50 Kleinorkest; 12.30 Salonorkest; 12.50 Gram.platen; 4.20 Omroep orkest: 5.50 Zang; 6.10 Gram.pl.; 7.20 Nat. orkest- 9.30 Omroepdansorkest. BBÜ!» "L 484 M. 11.20 Gram.platen; 11.50 Salonorkest; 12.30 Kleln-orkest; 12.50 Gram.pl.; 4.20 Omroep dansorkest; 5.35 Kamermuziek; 7.20 Militair concert; 8.20 Reportage; 9.30 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Solistenconcert en declamatie; 8.20 Fr. Weber's dansorkest; 9.20 Berichten; 9.50 Viool en piano; 10.05 Weerbericht; 10.20 Gra- mofoonplaten; 10.50 Rykszending ter gele genheid van Hitler's verjaardag.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2