Mussolini niet naar Duitschland? EEN VORST IN BALLINGSCHAP. Heydt's Broeken Thijs IJs vindt den verloren armband ZATERDAG 17 APRIE 1937 Pe beteekenis van de ontmoeting met Schuschnigg. De Duce en de „Anschluss" pe geruchten, dat Mussolini voornemens is, na de besprekingen, die hij de volgende week te Venetië met den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg zal hebben, zich naar Duitschland te begeven om een onderhoud met Hitier te hebben, worden, naar de „Daily Telegraph" meldt, in officieele kringen te Rome ongegrond verklaard. Mussolini zal na zijn be- wrelringen te Venetië naar Rome terugkeeren, en hij heeft geen plan om Italië in de naaste toekomst te verlaten. Wanneer de Duce Donoerdag a.s. naar Ve netië gaat, zal hij vergezeld zijn van den minister van buitenlandsche zaken, Ciano. pr Schuschnigg zal eveneens door zijn minis ter' van buitenlandsche zaken, dr. Schmidt, vergezeld worden. In officieele kringen te Rome wijst men op het foraieele karakter van de ontmoeting tus- schen Mussolini en Schuschnigg. Men hecht evenwel aan deze ontmoeting in diplomatieke kringen zekere beteekenis, daar de kwestie van de restauratie der Habsburgers in Oostenrijk weder in het middelpunt der belangstelling is komen te staan. Hoewel het erkent, dat het vraagstuk der Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen inter nationaal is, terwijl de restauratie tot op zekere hoogte een zaak is, waaromtrent Oostenrijk alleen kan beslissen, maakt Italië zekere reserves ten aanzien van de even- tueele bestijging van den troon van keizer Karei door aartshertog Otto. In officieele krin gen vraagt men zich af, of de tijd voor een der- gelijken stap gekomen is en wat de reactie van joego Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije op een restauratie zou zijn. Italië twijfelt er aan, of een dergelijke stap zou kunnen bijdra gen'tot oplossing der binnenlandsche moei lijkheden van Oostenrijk. Men beschouwt de onafhankelijkheid van Oostenrijk in Italië als een punt van het hoogste belang en is van meening, dat de ïestauratie voor onbe,paalden tijd moet worden uitgesteld, omdat deze op de onafhankelijkheid een nadeeligen invloed zou kunnen hebben. Volgens de „Daily Telegraph" zouden Mus solini en Schuschnigg te Venetië ook spreken over een eventueele uitbreiding van het on langs tot stand gekomen» Italiaansch-Joego- Slavisohe verdrag tot Oostenrijk. Naar de „Times" meldt, komt men te Rome steeds meer tot het inzicht, dat het Duitsch- Oostenrijksche accoord van 11 Juli 1936 het einde beteekende van de vroegere domineeren- de positie van Italië te Weenen en dat men in Italië meer en meer is gaan inzien, dat Ford's standpunt ongewijzigd. Vakorganisaties niet erkend. De personeeldirecteur van de Fordfabrieken te Detroit Bennett, heeft volgens Reuter ver klaard, dat de overeenkomst, door de fabrieken in Californië met de arbeiders gesloten, geen erkenning van den bond van arbeiders in de auto-industrie inhoudt. „Er is geen enkele wij ziging in deze houding gekomen aldus zeide hij en wij zullen nooit van standpunt ver anderen. Fransche luchtrace gaat niet door. Een jaar uitgesteld? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Fransche minister van luchtvaart, Cot, in verband met de van Amerikaansche zijde aangevoerde bezwaren, het plan om tijdens de internationale tentoonstelling' een lucht race New-York—Parijs te houden, heeft op gegeven. WASHINGTON, 17 April (Havas). In zijn brief aan de Aeroclub de France stelt de presi dent van de National Aeronautic Association, Horne, namens het Amerikaansche departe ment van handel voor, de luchtrace New York —Parijs voor minstens een jaar uit te stellen. O.a. schrijft Horne: „Het blijkt thans dat een aantal Amerikaansche luchtvaartclubs, alsmede regeeringsdiensten, die met de lucht vaart te maken hebben, zich afvragen of deze wedstrijd op het oogenblik wel moet doorgaan. Zij zijn van meening, dat het belang van de luchtvaart beter gediend zou zijn door het uit stellen van den wedstrijd, aangezien wij het oogenblik tegemoet gaan, waarop de geregelde dienst over den Atlantischen Oceaan werke lijkheid zal worden. Zij meenen voorts, dat de wedstrijd voor bepaalde deelnemers tot onge lukken zou kunnen leiden en dat dergelijke incidenten de invoering dezer geregelde lucht- dien-sten zou kunnen vertragen." Japansche recordvliegers te Berlijn. Noodlanding te Detmold. De beide Japansche record vliegers zijn gis termiddag met hun vliegtuig „Goddelijke Wind" vlot op het vliegveld van Berlijn ge land, Zij werden o.a. verwelkomd door den Ja- pansehen ambassadeur, alsmede vertegen woordigers van het ministerie van buitenland sche zaken. De vliegers hebben op hun vlucht van Brus sel naar Berlijn een noodlanding te Detmold gemaakt, naar Reuter meldt, wegens motor storing. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zouden de vliegers hier slechts in verband met w mLst zÜn gedaald. In ieder geval duurde net oponthoud slechts korten tijd. Japan door stormen geteisterd. Gioote schade aangericht, vermoedelijk vele slachtoffers v rrj"v"° berichten uit Tokio: Boven Hok- aido en Zuid-Sachalin woedt sedert Woens- 7p,6esn hevige storm, die in het bijzonder op n ar°ote verwoestingen teweeg vr? gebracht. Spoor-, telegraaf- en telefoon- °lndhigen zijn verbroken en nabij otomari worden 15 houthakkers vermist. Voorts wor- terln^j n°g 30 personen vermist, te Moka twee personen verdronken Wate Sroot aantal huizen staat onder „Gleichschaltung", zoo niet de „Anschluss", niet voor eeuwig kan worden uitgesteld. Volgens deze gedachtengang zijn de toene mende belangstelling van Italië voor de Mid- dellandsche zeevraagstukken en de ontwikke ling van zijn overzeesche rijk een reactie on zijn ervaringen in Midden-Europa en de Ita- liaansche protesten tegen deze zienswijze be schouwt men eenvoudig als formaliteiten. Italië is volgens een algemeen verspreide op vatting thans in Oostenrijk practisch van het terrein verdwenen, en daarom tracht het zijn invloed op den Balkan thans, nu het nog tijd is, te verbeteren en te versterken Italië Ontspanning in den intertationalen toestand geconstateerd. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat drie elementen van ontspanning in den internationalen toestand aangewezen kunn enworden: in de eerste plaats de har telijke woorden, gewisseld tusschen Mus solini en den. vorozitter der Britsche organi satie van oudstrijders, in de tweede plaats de verbetering der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Italië, die door de Londensche bladen geconstateerd is na de be sprekingen tusschen Ciano en Drumond en tenslotte de overeenstemming, die in de com missie voor de niet-inmging bereikt is. België Van Zeeland naar Amerika. In den loop van Juni zal minister president Van Zeeland een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De reis van Van Zeeland naar Amerika ge schiedt op uitnoodiging van de Harvard uni versiteit, die den Belgischen eersten minister het doctoraat honoris causa zal verleenen. Zoo het hoofd der Belgische regeering de maand Juni heeft gekozen om zich naar Ame rika te begeven, dan is dat aldus Havas tevens, omdat hij hoopt, op dat tijdstip zijn economische enquête op het oogenblik met groote voortvarendheid door zijn gemachtig den wordt ingesteld'. In het bezit van de re sultaten daarvan zou Van Zeeland met presi dent Roosevelt en andere Amerikaansche staatslieden ontmoetingen willen hebben, ten einde hun medewerking te verkrijgen'aan een internationale conferentie, die zijn arbeid zou moeten bekronen, alsmede hun steun bij het voorgenomen werk van economischen opbouw. Zijn taak zal zeer vergemakkelijkt worden door het feit, dat het doel van zijn enquête hetzelfde is, als dat. hetwelk door den presi dent der Vereenigde Staten wordt nagestreefd, n.l. hervatting van het wereldgoederenverkeer door verlaging der tolmuren. Naar verder vernomen wordt, zou minister Van Zeeland verder -liet voornemen hebben zich dezen zomer naar den Belgischen Congo te begeven op welke reis hij vergezeld zou wor den door den minister van koloniën Rubbens. Amerika Onderhandelingen over levering van materiaal voor de oorlogs industrie. De Sovjet-regeering heeft twee Amerikaan sche maatschappijen gepolst over de levering van materiaal voor de vervaardiging in Sov jet-Rusland van pantserschepen, bewapend met kanonnen van 16 duim. Het staatsdepartement, dat van deze aange legenheid melding maakt, heeft bezwaren in gébracht tegen de voorgestelde levering om twee redenen: 1. Het maximum-kaliber van kanonnen voor pantsersohepen is een nog niet geregelde kwestie tusschen de groote maritie me mogendheden. De uitvoer uit de Vereenigde Staten van 16-duims kanonnen zou een situa tie scheppen, wel'ke jegens de Amerikaansche belangen onvriendelijk zou zijn. 2. De stipu latie in het voorgestelde contract, dat de fa brikanten zou verplichten proeven aangaande de pantsering van kanonnen te laten nemen door de Amerikaansche marine, vóór deze le vering, zou in strijd kunnen zijn met de po litiek der regeering zich op geen enkele wijze in te laten' met de begunstiging van den han del en den uitvoer van munitie. Roemenië Ex-prins l\icolaas Zondag naar Italië. Uit Boekarest: Ex prins Nicolaas van Roeme nië zal het land Zondagmorgen verlaten en zich naar Italië begeven. Aangezien hij wei gert een anderen naam aan te nemen, zal hij den naam der koninklijke familie, Hohen- zollern Sigmarin, voeren. Hij zal vergezeld zijn van zijn echtgenoote, mevrouw Dumitrescu Dolte, en haar moeder. Arrestatie van persautoriteit verwacht Uit Moskou wordt gemeld, aldus Stefani dat na de arrestatie van Boecharin de lei der van het persbureau der communistische partij, Tahl, met de directie van 'het blad „Is- westia" is belast. Men verwacht echter, dat de nieuwe direc teur spoedig het lot van zijn voorganger zal deelen. Na een feilen aanval van de „Prawda", die Thai ervan beschuldigt, tegen de Sovjets te hebben samengezworen en zijn positie mis bruikt om onder den schuilnaam George Grinief artikelen te publiceeren, waarin cri- tiek op Stalin werd uitgeoefend, kan zijn ar restatie spoedig tegemoet gezien worden. ZxudN Afrika Hertzog naar Engeland vertrokken Alvorens zich in te schepen om naar En geland te gaan ten einde de kroning van ko ning George VI bij te wonen, heeft de pre sident der Zuid-Afrikaansche Unie Hertzog een boodschap gericht tot het volk van Zuid- Afrika, waarin hij o.a. zegt, dat Zuid-Afrika aan de kroning deelneemt volgens zijn EEN BROEK VAN H E Y D T, EEN BROEK NAAR UW ZIN! Een broek voor het werk, of een voor op te knappen, sen broek passend bij Uw colbert, of een elegant streepje in één woord voor iedere gelegenheid kunt U bij HEYDT de juiste broek vinden. EN DE PRIJZEN ZIJN LAAG. Voor Broeken naar De negus vertelt. ,lk Heydt AN EGA MG AA De speciaalzaak in Broeken (Adv. Ingez. Med.) rechten als gelijke van de onafhankelijke sta ten. Hertzog noemt het een schoone dag voor het volk en het land, wanneer in tegenwoor digheid van de geheele wereld de vrijheid van Zuid-Afrika zal worden gekroond en toege juicht. Staking bij General Motors geëindigd. Canadeesche arbeiders weer aan den arbeid. Uit New-York, 16 April. Uit Oshawa (On tario, Canada) wordt aan de Associated Press gemeld, dat Homer Martin, de presi dent der vakvereeniging van arbeiders in de automobielindustrie, heeft medegedeeld, dat de staking bij de (Canadeesche) General Motors is geëindigd. Gisteravond zouden de voorwaarden der overeenkomst worden gepubliceerd en aan de goedkeuring der 3700 arbeiders worden voorgelegd. Nazileider te Buenos Aires vermoord. Door onbekenden overvallen. Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires, 16 April. De blokleider Riedel van de buitenlandsche or ganisatie der Duitsche nationaal-socialisten is te Buenos Aires door onbekende daders over vallen en zoo ernstig gewond, dat hij inmiddels overleden is. Kortgeleden had Riedel uit com munistische kringen een dreigbrief ontvangen. Geen communistische aanslag? Omtrent den dood van Riedel meldt Havas, dat deze in den nacht in het dorp Ballester in de provincie Buenos Aires een twistgesprek heeft gehad met andere Duitsche nat. socialisten, die hem verweten aan de partij toebehoorënde gelden te hebben verduis terd. Riedel trok zijn revolver, maar een ander was hem voor en schoot hem neer. De politie is zeer gereserveerd, maar volgens de inlich tingen, die verkregen konden worden, betreft het hier geen cummunistischen aanslag. Een nader Havas-bericht meldt, dat het politierapport betreffende den moord op Riedel aangeeft, dat hij 40 jaar was en woonde in het dorp San Martin. Zondag 11 April, op het oogenblik, waarop hij huiswaarts keerde, werd hij aangevallen door twee individuen en tij dens een worsteling werd hij in den buik ge wond door een revolverschot. Hij is terstond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Riedel kon voor zijn dood een ver klaring afleggen, die de politie nog niet heeft gepubliceerd. Volgens mededeelingen, verstrekt door de politie van het dorp San Martin, is de moor denaar van Riedel slechts door roofzucht tot zijn daad gedreven. „Een nieuwe held". Uit Berlijn meldt Havas: Terwijl men herinnert aan den moord op Gustloff, den lei der dier N.S.D.A.P. in Zwitserland, verklaart men in nationaal-socialistische kringen, dat Joseph Riedel zijn leven heeft geofferd voor Duitschland en dat hij een nieuw slachtoffer van de communistische en Joodsche drijverij tegen het Derde Rijk is. „De bond van Duit- schers in het buitenland aldus zegt men telt een nieuw slachtoffer, maar ook een nieuwen held". was op gebracht een dwaalspoor In het Engelsche dorpje Bath, dat als het ware heelemaal van de -buitenwereld is afge sloten, leeft stil en eenzaam de ex-keizer van Abessynië, het jongste slachtoffer in de lange rij, die aan de expansiezuchb der Euro peanen ten prooi viel. Hoeveel souvereine vorsten, zwarte, gele, bruine roode zijn daardoor niet ont troond? Wij lezen dat in onze geschiedenis boeken als feiten die lang geleden gebeurd zijn en niet zooveel indruk op ons maken. Maar van den val van den Negus zijn we als het ware getuigen geweest. Nog slechts enkele jaren geleden luisterden wij met graagte naar de verhalen der reizigers, die de wel willende en overdadige-gastvrijheid hadden mogen genieten van den „Koning der Ko ningen". Haile Selassie, ex-negus van Abessynië. Het leek wel, of Abessynië een soort natuur park of reservaat ging worden, waar zich be paalde levenswijzen handhaafden, zoo geheel verschillend van de onze, die weliswaar op zeer vele punten i ons ten achter waren, doch op ander gel.d ons weer verre overtrof fen- Toen kwam het rampzalig oogenblik in de geschiedenis van Abessynië. En, zoo vertelt Bertrand de Jouvenel in „1' Intransigeant", daar stond ik nu ineens voor een groote burgerwoning, met een effen En- gelschen tuin en een prachtig grasveld. Een Abbessynsch dienaar deed open. Geschokt vertrouwen. Eerst ben ik dan enkele oogenblikken in gezelschap''van 'n int'èlllgenten jongeman, Si- rak Herouy. Wat het geval van mijn keizer nog veel tragischer maakt dan in gewone gevallen is wel, dat het hier een dra-ma van het vertrou wen betreft. En wanneer ik dan om eenige nadere toelichting vraag, volstaat mijn zegs man met er aan tóe te voegen-: Ge zult het zelf zienen begrijpen. Enkele oogenblikken later sta ik voor den Negus. Een doodgewone kamer. Midden in deze burgerlijke salon staat een man met samen gevouwen handen, die het bovenlichaam voor over neigt en mijn groet beantwoordt. Zijn kleeding en vooral zijn gebaren hebben een soort priesterlijk -karakter. Ei* staat in het vertrek een harde ouder- wetsche canapé, waarop enkele maanden ge leden wellicht een oude dame heeft zitten breien. De Negus neemt daarop plaats: hij blijft kaarsrecht zitten, zijn handen op de knieën, in de houding van een monarch. „Ik geloofde niet aan een oorlog." Als ik' hem goed bekijk voel ik plotseling dat ik veel te groot ben, lomp, iemand met handen als een aap. Het model van zijn ge laat, zijn slanke vingers dat alles geeft hem een opvallende fijnheid. Dat is toch niet het hoofd van een oorlogs zuchtig volk. Zijn stem is harmonieiis, als ge schapen verzen te zeggen. Hij zucht. „Mijn volk zou zich op een heel andere wijze heb ben kunnen verdedigen als het thans gedaan heeft. Maar wij ware. niet op voorbereid. Dat is mijn schuld. Ik geloofde niet aan een oorlogEn langzaam vervolgt hij dan, met een stem waarin iets droomerigs ligt: na iederen zin volgt er een groot stilzwijgen. Wij waren er heelemaal niet gerust op, dat het buitenland zoo belust was op ons landen daarom was het voor ons een groote vreugde, toen wij in 1923 werden toe gelaten tot den Volkenbond. Wij waren ge redBij ons heeft het woord „Bond" een heilige beteekenis. Mijn volk heeft daarvan een voorstelling gemaakt, alsof de hoofden van 52 naties der blanken met mij waren neergezeten en dat er een kelk rondging van hand tot hand. De buitenlandsche opperhoof den hebben uit den beker gedrongen, dus moe ten ze ons helpen. Langzaam richt hij z'n oogen naar mij: „Wij zijn een primitief volk" zegt hij dan als om zich te verontschuldigen." „Indien ik dat geweten had...." De campagne van de „League of Nations Union in Engeland en het verschijnen van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee heeft u natuurlijk nog moed gegeven. Even licht hij het hoofd omhoogja, dat herinnert hij zich nog. Er ligt voor een oogen blik een glans over zijn gelaat: Toen ik een telegram ontving waarin mededeeling werd gedaan, dat Engelsche kruisers in Gibraltar waren aangekomen, dacht ik bij mezelf: ik heb toch gelijk ge had dat ik vertrouwen bleef koesteren. Maar... De woorden besterven hem op de lippen. De kleine handjes beven lichtelijk. En dan zegt de Negus me: Indien ik het geweten had, zou ik met den heer Mussolini een accoord hebben ge sloten. En ik zou aan mijn volk die vreese- lijke beproevingen hebben bespaard, die nog niet ten einde zijn. Hij kijkt mij doordringend aan. Ik was op een dwaalspoor gebracht, ver telt hij. Het lijkt wel, dat de schuld aan mij en aan heel mijn ras te wijten is. Ik zie in den geest hoe de keizer van Abes synië in zijn hoofdstad het Volkenbondshand vest leest, vol bewondering voor deze Wester- sche volken, die hun gedrag alleen beheerscht willen zien door de meest verheven beginse lenom korten tijd later tot de bevinding te .komen, dat de regeeringshoofden evenals vroeger, haast onafwendbaar geïnspireerd worden door hun eigen nationale belangen waarvoor zij de verantwoordelijkheid dra gen Het Plan LavalHoare. Ik stel hem nog een vraag: Zoudt u het plan Laval—Hoare aanvaard hebben? Als de Volkenbond me gezegd zou hebben het te aanvaarden zou ik het onmiddellijk ge daan hebben. Een oogenblik lijkt het me toe, dat een waas van woorden optrekt en dat ik twee menschen tegenover elkaar zie: de consul Mussolini met zijn zucht om aan het Romein- sche Rijk expansie te geven en de Koning der ■Koningen met zijn kalme waardigheid. Zij staan tegenover elkaar en ze hebben een oplossing gevonden. De vrede bleef ge handhaafd. Maar dan hoor ik niets dan ge praat in de ruimte, juridische formules, ijdele beloften. De klacht van den Negus achtervolgt me, het is een pijnlijk iets. waarin een groote spijt en een stil verwijt ligt: En wie zal nu een einde maken aan het lijden van mijn volk? (Nadruk verboden.) ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs had nog niet zoo erg lang staan wachten, of hij zag wie den armband (had gestolen..., je moet niet schrikken, als je het hoort, want dat deed onze Thijs ook niet. Eerst zag hij alleen een rimpel, die de spiegeling van het water vlak verbrak, toen dook er een heel leelijk wezen op. Maar Thijs was heelemaal niet bang en dacht„Ik kan onmogelijk zien of dit een reuzenkikker is of iets anders, maar één ding is zekerik zal hem in ieder geval vragen of hij iets van den diefstal afweet!" En hij riep „Hei daar jij kikker-heerweet jij iets van den armband van het meisje?" DE JODEN IN DUITSCHLAND ALS GIJZELAARS. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen, ingesteld door de beide Israelieti- sche Kerkgenootschappen, schrijft ons: „Een mededeeling van de United Press heeft het bericht gebracht, dat voor den tijd van 60 dagen in Duitschland alle vergade ringen van Joden verboden zijn, als wraak voor de uitlatingen van den burgemeester van New-York: La Guardia, tegen den leider en rijkskanselier van het Derde Rijk, of, naar het elders heeft, in elk geval als represaille voor de verspreiding van onjuiste berichten in het buitenland door zekere Joden en an deren. Het bericht bevat slechts een verzwakte weergave van de werkelijke maatregelen. In waarheid zijn zelfs besloten bijeenkomsten als het geven van cursussen in Hebreeuwsch, turnavonden en dergelijke den Joden verbo den. Dit geschiedt wegens uitlatingen van een man, wiens naam zeker aan de groote massa der Duitsche Joden tevoren onbekend was en van mededeelingen, aan wier ontstaan de Duitsche Joden part noch deel hebben. Zoo wordt op weerlooze gijzelaars een daad ge wroken, waarvoor zij geen enkele verant woordelijkheid dragen. Deze methode is niet alleen op zich zelf af te keuren, maar is ook in haar conse quenties zeer gevaarlijk. Wanneer een ander maal iemand het Derde Rijk aanvalt wegens de vervolgingen van Katholieken en Protes tanten, dan kunnen, als het protest er tegen evenzeer vergeefs blijkt, zijn woorden op de Katholieken of Protestanten in Duitschland gewroken worden. De Duitsche regeering, die elke critiek in het binnenland smoort, meent op deze wijze ook de critiek in het buitenland tot zwijgen te kunnen brengen Zij begrijpt niet, dat deze critiek niet het gevolg is van uitlatin gen van enkelingen of zelfs groepen, doch van haar eigen daden. Zij kan moeilijk ver wachten, dat vervolgingen, die in den loop van vier jaren 150.000 Joden Duitschland hebben gedreven, en welker geest zich uit in prentenboeken als dat van den „Stürmer", in het buitenland verborgen kunnen blijven en aanvaard worden zonder reacties te wek ken. Zij wreekt de critiek, door anderen te genover haar geuit, terwijl zij zelf zich niet ontziet met veel feller en grover critiek niet alleen de Joden, maar ook haar tegenstan ders in eigen en andere landen te bestrijden. De gevoeligheid der Duitsche regeering komt pas naar voren, wanneer het haar zelf be treft. Anderer gevoeligheid spaart zij nim mer en bovendien neemt zij deze wreede maatregel van weerwraak in een tijd, waarin zij zelf anti-semitische literatuur, vol van onware aantijgingen, door middel van de propaganda-bureaux te Erfurt en Hamburg over de wereld verspreidt. Ernstig protest dient te worden aangetee- kend tegenover dit systeem van gijzelaar schap, dat den geest van alle beschaafde vol keren kwetst en dat, zoo het nog scherper verweer bij de tegenstanders dezer methoden uitlokt, dit aan zichzelf te wij ten heeft".

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3