Mï ft BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES Vandaag begin ik direct aan de briefjes en schrijf dus geen briefje vooraf. Beste MOEDERSJONGEN. Wel hoe gaat het met je vader? Is hij nog steeds ziek? Je moet maar heel lief voor moeder zijn en als je in de gelegenheid bent, haar met het werk helpen Je moeder heeft het nu door je va- der's ziekte dubbel druk, Wil je je moeder m'n groeten doen? Beterschap met je vader. Dag Moeders jongen. Lief LELIETJE VAN DALEN. Jij wordt een flink meisje zeg. Je hebt keurig gepoetst. Zoo mag ik het graag zien. Je moet thuis maar flink helpen. Je zusters zullen het wel druk hebben met het helpen van je zusters die ziek liggen. Het beste met allen hoor. Dag Lelietje van Dalen. Lief DOORNROOSJE. Je zus heeft je dus aan het briefjes schrijven herinnerd? Dat is flink van haar. Toch begrijp ik dat je met alle drukte thuis niet zoo gemakkelijk tot schrijven komt. Ga je nog trouw naar de Gr.? Of heb je daar ook meestal geen gelegenheid meer voor? Het beste met allen. Wil je je moeder en grootmoeder m'n groeten terug doen? Dag Doornroosje. Beste KLEIN© ZUS. Vorige week Woens dag heb ik je gezien. Je was fijn aan 't spe len zeg. Je stond zeker heel dicht bij je huis? Profiteer maar veel van het mooie weer. Dag kleine Zus. Lief ROZEKNOPJE. Weet jij heelemaal niets te schrijven? Dat is al heel weinig zeg. Vertel me een volgende week maar eens of je, nu je een bril hebt. beter op school op het bord kunt zien. Ook wil ik graag weten welke spelletjes je zooals buiten speelt. Denk je ev ook aan plaatjes voor den a.s. kleurwedstrijd uit te knippen? Dag Rozeknopje. Beste VERONIKA. Dat is mooi hoor. mij zoo maar te vergeten. Gelukkig dat het niet altijd zulk mooi weer is, anders zou ik er slecht afkomen. Wat speel je alzoo in het zand? Toch zeker niet meer met schop en emmer, daar ben je te groot voor. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Je hebt een goeden dag gehad. Jammer dat je mij niet van te voren de datum hebt opgegeven, 'k Had je graag een kaart gestuurd. Speel nog maar fijn, maar vergeet mij niet meer. Dag Vero- nika. Lief KRULLEKOPJE. Wat heb je prettig gespeeld. Gemakkelijk als je in een oogwenk een compleet huis kunt samenstellen met badkamer en alle denkbare comfort. De be woners waren ook in een oogwenk aanwezig en zullen de meubels wel keurig op hun plaats hebben laten staan. Nog veel pleizier. Dag Krullekopje. Lief TEEKENAARSTERTJE. Hartelijk dank voor je teekeningen en je briefje. Wat prettig dat je nu ook zelf kunt schrijven. Ik hoop nog veel briefjes van je te ontvangen. Dag Teekenaarstertje. Beste BERENDMAN. Ja, je zit nu zeker ver van me vandaan. Je hebt vroeg vacantie en ik hoop dat je wat mooi weer treft. In de bosschen is het anders heel gauw goed, maar wil men eens in een hangmat luieren dan moet het toch ook wat warm zijn. 'k Dank je voor je teekening. Dag Berendman. Beste POLLY. En hoe bevalt het je in Hilversum? Je geniet zeker volop van de boschlucht. Het plaatsje is voor mij niet on bekend en ik vond het er altijd prettig. Je gaat nu zeker ook het mooie raadhuis en het AVRO-gebouw bewonderen? Geniet maar zooveel je kunt. Ik hoop, dat de Hilversum - sche lucht je goed doet en dat je geheel her steld weer te IJmuiden terugkomt. Dag Polly. Best KALFJ®. Ook al een vroeg vacan- tienemertje. 't Was zeker 1.1. Maandag heel fijn in de bosschen? Ik voor mij vind het er in het voor- en najaar het prettigst. Midden zomer is het er mij veel te drukkend. Prettig dat je vrij van school mocht. Geniet maar veel. Wil je je moeder m"n groeten terug doen en- haar namens mij prettige vacantie wenschen? Dag Kalfje. Best ZONDAGSKIND. Wat heeft je kleine Zus een mooien naam. Lizetta Aleida. Natuur lijk is ze nog bij je moeder thuis. 16 Maan den is nog veel te jong voor de fröbelschool. Daarvoor moet ze minstens 36 maanden oud zijn. Je speelt en wandelt zeker veel met haar? Hoeveel zusjes en broertjes heb je wel en hoe heeten ze? Krijg ik in je volgend briefje antwoord op m'n vraag? Dag Zon dagskind. Lief CROCUSJE. Je zult me 1.1. Woensdag niet thuis hebben getroffen. Ik was op fa miliebezoek te Haarlem. Hoe of ik het maak? Gelukkig nog steeds uitstekend. Met mooi weer is het prettig in de duinen maar met regen brrr., dan is het beter thuis, 'k Hoop dat je nog veel naar hartelust kunt spelen en stoeien. Wil je je ouders m'n groeten te rugdoen? Dag Crocusje. Best HANDWERKSTERTJE. Dat was ook even fijn zeg 1.1. Donderdagmorgen om elf uur Een echte verrassing hoor. Je moeder weet wel wat fijn is en wat ik prettig vind. Speel je nog steeds prettig met de kinderen die in je omgeving wonen? Over een poosje zal ik aan' je moeder's verzoek, het huis te komen zien, gehoor geven. Momenteel moet ik nog met de je bekende loten op stap. Als ik ze verkocht heb, kom ik eens. Tot ziens. Dag Handwerkstertje. Lief ZUSJESBESCHERMSTERTJE, Wel meisjelief hoe staat het leven? Hoé gaat het met je mandolineles? Hoe gaat het in de 6e klas, nog steeds gemakkelijker dan in de 5e? Heel wat vragen, die je me volgende week mag beantwoorden. M'n briefje past mis schien in 't geheel niet als antwoord op jouw briefje, maar daar kan ik niets aan doen. Waardoor niet? Dat vertel ik je wel zoodra ik je zie. Dag Zusjesbeschermstertje. Best DUINSPARRETJE. Onlangs liep ik op den Biezenweg en zag de buizen voor de rioleering langs het Spekkenwegje liggen Het zal denk ik, echter nog wel een poosje duren, eer die buizen in den grond geplaatst zijn. Jullie, n.l. jij met je zusjes moeten maar niet op en bij de buizen gaan spelen. Jullie krijgt er zoo gemakkelijk een ongeluk, voor al wanneer er rails liggen en tractors met lorries zich op de rails bevinden, Hoe gaat het op school en hoe maakt je vriend Cox* BET SLIMME KONIJNTJE door W. B.—Z. Jan: Konijntje kom maar gauw bij mij, Het is zoo stil daar op de hei. Ik geef je dan veel lekker gras, Ik zou 't maar doen, als ik je was. Mijn vader timmert dan heel gauw. Van planken een mooi hok voor jou. Je zwerft nu maar door weer en wind, Totdat je wat te eten vind. Konijntje-lief kom nu maar gauw, Je hebt bij mij nooit last van kou. Konijntje: Neen Janneman, je krijgt me niet Gevangen-zijn is een verdriet. Al zwerf ik op de groote hei, Ik ben toch altijd even blij. Nu ga ik er maar gauw van door, Ik pas heusch voor je hokje, hoorl V. het? Ik hoor of zie niets van hem. Zeg hem maar dat ik naar hem gevraagd heb. Dag Duinsparretje. Lief SNEEUWVLOKJE. Je hebt een heele tuinderij zeg. Spinazie, aardbeien, uien, erw ten en walseboonen. Wat zijn dat voor boo- nen? Wie verzorgt alles? Grappig groenten en fruit uit eigen tuin. Hoe staat het met de bloemen? Staan er ook narcissen in je tuin tje? Je hebt me nu volgende week heel wat te schrijven, tenminste als je de door mij ge stelde vragen wilt beantwoorden. Maar dat wil je zeker. Dag Sneeuwvlokje. Lief STERRETJE. ja, de bollenvelden worden nu echt mooi, vooral de narcisvelden. In de omgeving van je woning liggen wel eenige terreinen, 'k Begrijp dat je graag mooi weer hebt. Zoo'n wandeling met je ouders is ook maar niet even prettig. Wil je je moe der van mij de groeten doen? Nog veel ge noegen op je tochten. Dag Sterretje. Lief SPARRETJE. Wel meisje ben je 1.1. Donderdag goed geslaagd? Ik hoorde je op school zelfs zingen„Ik krijg lekker een.... Ik krijg lekker eenenz. Vind je niet dat ik een scherp gehoor heb? Je moet me vol gende week maar eens verslag doen. Vind ik het dan erg mooi en denk ik dat het mij ook zal staan, dan kom ik bij gelegenheid wel eens aan om het mede te nemen en een plaatsje te geven in de kleerenkast van per ceel Roggeveenstr. 27, IJm. Volgende week krijg ik dus een uitvoerige beschrijving? Prachtig hoor. Bij voorbaat reeds m'n dank. Dag Sparretje Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. UIT DE NATUUR ONS AQUARIUM. Het wordt weer eens tijd, dat we een woordje wijden aan onze watervrienden. La ten we hopen, dat ons aquarium nu goed is, d.w.z. al zijn er geen visschen in, dat het dan toch helder en frisch er uit ziet, met be hoorlijke groene planten. Dan heb je mooi gelegenheid er wat aardigs in te beleven. We kunnen nu al er op uit trekken met een net en emmertje om wat aan den waterkant te vangen. Wie over een niet al te groot aqua rium beschikt, zoekt een paar stekelbaarsjes, liefst een man, die nu een mooie gekleurde borst en groene rug krijgt, met een paar vrouwtjes, die donkerder van tint en ronder van vorm zijn, maar denk er om, dat je ze dan van één soort uitzoekt, dus met drie of tien stekels op den rug. We zorgen dan nog, dat er voldoende plan ten en vezeltjes in het water zijn en al gauw is het mannetje druk in de weer om een nestje te bouwen. Hij begint met een kuiltje te maken en neemt dan telkens een mondje vol zand en spuwt dit een eind verder weer uit. Is het kuiltje groot genoeg, dan maakt hij een tonvormig nestje van de vezeltjes, met aan elke kant een opening, waarvan de eene toegang iets grooter is dan de andere. Is het nest eindelijk naar genoegen, dan houdt de architect een jacht op de wijfjes, die hij door het nest jaagt, door de wijde opening naar binnen en dan met geweld door de nauwe opening naar buiten. Het wijfje laat dan in haar angst de eieren in het nest achter. Zoo behandelt de man alle wijfjes tot hij genoeg eitjes bij elkaar heeft. Dan laat hij de dames ook met rust en houdt trouw de wacht bij het nest, waar de kostbare schat ligt en hij zorgt dat er ook niemand in de nabijheid komt. Met de borstvinnen stuwt hij versch water door het nest. Als de jonge vischjes uit het ei komen, mogen ze zich nog niet buiten het nest wagen, want Papa drijft ze direct weer terug. Eerst als ze wat grooter zijn mogen ze mee op een toertje door hun waterverblijf. Kunnen ze eenmaal voor zich zelf zorgen, dan is de taak van vader afgeloopen en hij ver liest dan ook weer zijn mooie kleuren en wordt een gewoon stekelbaarsje. We geven ze dan ook maar weer de vrijheid terug, want anders wordt het aquarium overbevolkt op den duur. S. 500 K.M. ONDER DE OPPERVLAKTE VAN DE ZEE. Natuurlijk denk je dat er achter aeb m uen kop boven dit artikeltje 2 nullen teveel staan, maar dat heb je dan toch mis. We weten wel dat er geen zee bestaat met een diepte van 500 K.M. De oceanen volstaan over het alge meen met een honderdste deel daarvan, en zelfs die diepte is voor een mensch totaal on bereikbaar. De bekende diepzee-onderzoeker William Beebe, die zulke ijselijke geschiede nissen weet te vertellen over het leven daar beneden in den watergrond is met zijn sta len kogel toch nooit dieper afgedaald dan 1 K.M., waar op den kogel een druk van 100 atmosfeer stond. Neen, je moet ons opschrift symbolisch op vatten: als je n.l: 500 K.M. onder de zeeopper vlakte kon duiken, zou de druk van het water tot 50.000 atmosfeer stijgen. Weet je wat dat zeggen wil? Als je een groote goederenwagen op den nagel van je duim kon zetten, dan zou die plek een druk van ongeveer 50.000 atmos feer te dragen hebben! En nu is het een Ame- rikaansche professor, met behulp van een speciaal geconstrueerde hydraulische pers, gelukt, een dergelijken enormen druk te be reiken en te onderzoeken hoe verschillende stoffen zich onder deze ontzettende spanning- gedragen. Professor Bridgman, zoo heet de geleei*de, deed daarbij eigenaardige ontdek kingen. Je weet natuurlijk dat alle stoffen uit moleculen zijn opgebouwd, en nu be merkte professor B. dat deze moleculen on der zeer hoogen druk, gepaard aan een draaiende beweging, haar oorspronkelijke posities verlieten en tot een nieuwe groepee ring overgingen, terwijl ook de electrische krachten, waarin de moleculen zich bewegen, zich aan den nieuwen toestandaanpasten. Met andere woorden: er ontstond een nieuwe substantie, een nieuwe stof. Hier heb je een paar resultaten van professor B'. Rubber verloor onder zeer hoogen druk haar elasticiteit en veranderde in een hoorn achtige doorzichtige massa. Met papier ging het precies zoo en ook katoen en linnen de den ongeveer hetzelfde. Toen loodoxyde onder d'raaidruk gebracht werd, gebeurde er iets heel eigenaardigs. Tot niet geringe verbazing van den geleerde ontplofte de stof en al leen het metaal bleef over. Dal was iets nieuws! Ontploffing van een volkomen ge- vaarlooze stof, enkel als gevolg van hoogen druk (De temperatuur bij deze proefnemin gen steeg niet boven 34 graden) een schei kundige ontbinding, alleen daardoor, dat de moleculen van de betrokken stof dicht ge noeg bij elkaar gebracht werden! Direct pro beerde de professor ook het omgekeerde, n.l. of hij door hoogen druk ook een scheikundige verbinding tot stand kon brengen. Koper en zwavel werden tezamen onder den druk ge bracht. Bij een spanning van 20,000 atmosfeer volgde een ontploffing die overigens zoo sterk was, dat een stalen kolf uit elkaar barstte de goed bekende, zwarte kopersul- fietverbinding was ontstaan. Maar hebben deze proeven ook practische beteekenis? Ja zeker, wel degelijk. Zoo heeft men al getracht het weeke aluminium door overeenkomstige drukdraaiprocessen, te har den en men heeft ook resultaat bereikt, n.l. aluminium van groote stevigheid en vast heid. Zooals je weet, zijn diamanten en het graphiet van je potlood eigenlijk precies de zelfde stof n.l. koolstof. Alleen de groe peering van de moleculen verschilt een beetje Het is professor Bridgman dan ook gelukt graphiet in diamant te veranderen, maar. deze omzetting was niet van langen duur: de diamanten veranderden 'weer in graphiet. Het belangrijkste van prof. Bridgmans proe ven is echter, dat de door hem bereikte span ningen eenigszins beginnen te lijken op de geweldige spanningen, die in het binnenste van de aarde heerschen. Langs dien weg kun nen we dan misschien wat meer licht ver krijgen over het ontstaan van de verschil lende gesteenten en dat is voor ons inzicht in de wordingsgeschiedenis van onze pla neet van heel veel belang. Want nog geen enkel mensch heeft ons nu eens een helder overzicht kunnen geven van de ontzaggelijke scheikundige omzettingen en veranderingen die in het binnenste van de aarde, bij enorme gloeihitte en onder reusachtigen druk, moe ten plaats hebben. En natuurlijk willen we toch graag nauwkeurig weten wat er in het inwendige van onze planeet, waarop de menschheid nu al zoo lang leeft, omgaat. LIJFSPREUKEN VAN BEROEMDE PERSONEN. Zooals je wel weet, voerden vooral vroeger, vele bekende en beroemde personen een le vensleus of lijfspreuk, waarin de kern van hun levensbeschouwing tot uitdrukking kwam We laten hieronder eenige volgen. De meeste luiden eigenlijk in het Latijn, maar, terwiile van de niet-latinisten onder jullie en dat zijn er misschien nog wel een paar! ge ven we ze alleen in vertaling weer. Ga maar eens na welke je het liefst voor jezelf zoudt willen kiezen. Piet Hein: „Zilver is minder dan goud (daar kon P. H. inderdaad over oordeelen! Red.); beiden zijn minder dan de deugd." Arminius: „Een goed geweten is een para dijs." Bilderdijk: „Steeds dezelfde". Blücher: „Voorwaarts!" Boerhaave: „De eenvoud is het kenmerk der waarheid." Bredero: „Het kan verkeeren." Cats: „Elck spiegelt hemzelven". Coornhert: „Verkiezen doet verliezen" (Men zegt dat C. deze zinspreuk aannam, toen hij, door tegen den zin van zijn familie te huwen, de kans op een erfenis verloor.) Gomarus: „Zoolang ik adem, hoop ik." Hugo de Groot: „Het uur snelt heen." Karei V: „Nog niet." Marnix van S;t. Aldegonde: „De rust elders" Maurits: „Eindelijk wordt het stekje een boom." Erasmus: „Voor niemand wijk ik." Anna Visscher: „Genoeg is meer". Willem I: „Rustig in de onstuimige baren." Nicolaas Witsen: „Arbeid komt alles te boven." Vergeetachtige Japanneezen. Te Tokio worden door de IV2 millioen,passagiers in al lerlei middelen van vervoer dagelijks 200 voorwerpen vergeten. Een Japansch geleerde, Dr. K. Hisazoeka heeft nagegaan op welke dagen de meeste voorwerpen werden achter gelaten en hij is tot de conclusie gekomen, dat de menschen over 't algemeen op dagen, waarop de lucht vol met waterdamp zit, op vochtige dagen dus, het meest lijden aan ver geetachtigheid. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: Oost West, thuis best. Scheveningsche vette haring. Bols ward. EEN Paramaribo. Batavia. Makassar, Sabang, Belawan, Soerabaja. Biefstuk, Riblap, Rollade, Rosbief. Olifant. TE HUUR OP TE KOOP. LENTELIEDJE ..ente is het nu volop! Ylle struikjes groenen Zie, het lente-elfje danst Op zijn zachte schoenen. Danst zoo blij en danst zoo vlug Over 't groene grasje met z'n roode puntmuts op En z'n bonte jasje. Met z'n fluitje in de hand Speelt hij 'n leutig liedje. Lliere-fliere-fluut-fluut-fluut, Wiede-wiede-wietje. Voel dien warmen zonneschijn, H001* die bijtjes zoemen Zie die kleine vlindertjes Dartlen langs de bloemen! Kind'ren, jubelt met hen mee, Kind'ren lacht nu blijde Laten we een dansje doen Op de groene weide! MARIE MICHON, Z A TEEDAG 17 APRIL 1937 AAN ALLEN. Eén dezer dagen over den Dam te Amster dam wandelende, zag ik daar op één der hoe ken van het groote plein een heele troep kin deren voor de ouderwetsche poppenkast staan- Ze leefden geheel met het spel van Jan Klassen mee; dat was duidelijk aan hun uitgelaten vroolijkheid te merken. On willekeurig dacht ik aan den tijd, waarin het Jan Klaassenspel ontstaan is. Toen was het niet als nu een spel tot vermaak van de jeugd maar meer een groote menschenspel. Wat de groote menschen nu soms op vergaderingen kunnen hooren over sommige personen werd toen door Jan Klaassen op straat behandeld Want hoe en wanneer is het Jan Klaassen spel ontstaan? De poppenkast is nog niet zoo oud. Langen tijd heeft men gemeend, dat de poppenkast zou ontstaan zijn in 't jaar 1650, En men meende dan dat Jan Klaassen want deze man heeft werkelijk bestaan en naar hem is het spel genoemd een ontsla gen trompetter was uit het leger van stad houder Willem n. Julliq weten wel, dat deze in 1650 getracht heeft Amsterdam bij ver rassing in te nemen en toen zou Jan Klaas sen, als welkomstgroet het Wilhelmus gebla zen hebben aan de Regulierspoort. De Am- sterdamsche stadsbestuurders, die van Wil lem II niets wilden weten, hadden hem dit zeer kwalijk genomen en zijn ontslag als trompetter bewerkt. Hij zou toen uit wraak hierover de poppenkast hebben uitgevonden en in zijn spel de Amsterdamsche stadsbe stuurders in 't zonnetje gezet hebben. Latere onderzoekingen hebben echter uitgemaakt dat dit niet heelemaal juist was. Want Jan Klaassen, de man van de poppenkast is vol gens oude papieren, die op 't Amsterdamsche stadhuis berusten in 1686 te Amsterdam met Katrijntje Pieters en wel op den 7den Sept, getrouwd. Jan was toen 22 en Katrijn 23 jaar oud. Je merkt dus wel, dat hij onmogelijk in 1650 met zijn poppekast voor den dag kon komen. Maar hij is wel trompetter geweest doch bij Willem UI. Na zijn trompetterschap werd hij trekwerker, d.w.z. een werkman in de weverij, om de kettingdraden omhoog te trekken, een werkje, dat iedereen doen kon Dit werk begon hem gauw te vervelen en toen is hij er met de poppenkast op uitgetrokken, want poppenspel en grappenmaken lag heele maal in zijn aard. Jan was een vurig aanhan ger van stadhouder Willem m en dat liet hij in zijn spel heel duidelijk uitkomen. De te genstanders van den Prins moesten het vaak bij hem ontgelden. Een Amsterdamseh schrijver zegt van hem, dat hij de meest beroemde van alle beroemde Amsterdammers geweest is. Hij is den 27sten April 1706 te Amsterdam op 't Karthuizer- kerkhof begraven, waar ook onze vriend Jan v. Gij zen begraven was. W. B.—Z. EEN MOEILIJK DOOLHOF. rp^nrp H 'jpif Een jong vogeltje dat nog niet kon vliegen tippelde door dezen doolhof. Hij kwam er toch zonder gehavend te zijn weer uit. Geef eens door een potloodstreepje aan, welken weg dat vogeltje gevolgd moet hebben. DE SLAPERIGE HOFNAR. Een koning had eens een hofnar, die op een avond juist naar bed wilde gaan, toen zijn meester hem liet roepen om hem iets te hooren vertellen. De hofnar gaapte eens in stilte en begaf zich toen naar 's konings slaapvertrek. Hij vertelde de volgende geschiedenis: „Een boer kocht op de markt honderd scha pen. Toen hij met deze kudde naar huis ging. was de beek, die hij moest doorwaden door een wolkbreuk zoo hoog gestegen, dat d« doortocht levensgevaarlijk zou zijn. Wat te doen? Er was daar alleen maar een kleine roeiboot, waarin behalve voor den boer slechts voor één schaap plaats was." En nu vertelde de nar heel uitvoerig van moeilijkheden, die de boer ondervinden moest om met zijn schaap aan den overkant te komen. Daarna zweeg hij. „En hoe ging het toen verder?" vroeg de koning. „Laten we hem op deze manier eerst alle schapen stuk voor stuk naar den ov kant laten brengen," antwoordde de nar. „V an il en intusschen naar bed gaan. En als .nor- gen alle schapen er zijn, vertel ik verder." De koning moest lachen om dit listige be denksel en gaf den nar zijn zin: hij mocht dadelijk gaan slapen. „VEILIG VERKEER". Een heel gevaarlijk spelletje op den weg dat hoe langer hoe meer beoefend wordt is het rolschaatsenrijden. Bij voorkeur wordt dit gedaan op asphaltwegen omdat deze daartoe het beste geschikt zijn maar asphaltwegen zijn meestal juist, die wegen waar een druk verkeer is. Geen wonder dan ook dat gevaarlijke of hinderlijke spelen, waaronder het rolschaat senrijden is begrepen verboden is, hoewel het op enkele pas aangelegde wegen waar nog zoo goed als geen verkeer is oogluikend wordt toegelaten. H. v. E. .(Wordt yervolgdL

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8