Aljechin nog meester van klasse Na de 5—1 nederlaag der Zwitsers tegen Hongarije. DAMRUBRiEK s •L 1 H up s r' m B VOETBAL. Vertwijfeling in Zwitsersche voetbalkringen. Onrechtvaardige critiek op de spelers. Genève, 12 April 1937 Sinds 1920 heb ik bijna alle landenwedstrij- den van het Zwitsersche nationale elftal op Zwitsersch grondgebied bijgewoond, doch nimmer heb ik een ontmoediging, zoowel wat de spelers als de duizenden toeschouwers be treft, medegemaakt als Zondag j.l. tijdens den wedstrijd Zwitserland—Hongarije te Bazel. En nimmer heb ik ook een zoo eensluidend hard oordeel over de verslagen nationale ploeg en zulk een wanhoopstemming over de naaste toekomst van het Zwitsersche voetbal op in ternationaal gebied in de Zwitsersche bladen gelezen als ditmaal na de 5—1 nederlaag. De Zwitsers moeten dit seizoen nog drie lan- denwedstrijden spelen, n.l. a.s. Zondag te Brus sel tegen België, op 2 Mei te Zürich tegen Duitschland en op 16 Mei te Bern tegen Ier land. Doch iedereen voorziet, na de zware ne derlaag tegen de Hongaren, dat ook deze drie wedstrijden met een nederlaag voor de Zwit sers zullen eindigen en dat Zwitserland in dit ongeluksjaar dus het negatieve record van acht achtereenvolgende nederlagen in één sei zoen zal behalen! Deze stemming van vertwijfeling in de Zwitsersche voetbalkringen is psychologisch verklaarbaar, doch schijnt mij toch niet ge heel gegrond toe. De Belgen zullen in ieder ge val verstandig doen, de kracht van het Zwit sersche elftal niet te onderschatten, want vooral nu de Zwitsersche Technische Com missie het hoofd koel heeft gehouden en het heel verstandige besluit genomen heeft, om het zoo heftig gekritiseerde elftal toch weder in vrijwel onveranderde samenstelling naar Brussel te zenden, ben ik er nog niet zoo heel zeker van, dat de wedstrijd Zondag te Brussel inderdaad de zesde opeenvolgende nederlaag der Zwitsers brengen zal. Dat de stemming van wanhoop in de Zwit sersche voetbalkringen psychologisch ver klaarbaar is geef ik, zooals ik reeds schreef, volkomen toe. Inderdaad waren de vier vorige nederlagen volstrekt niet smadelijk; zij hiel den de beloften van een spoedig Zwitsersch herstel in. Tegen de Italianen te Milaan met 4—2 te verliezen, door de Oostenrijkers te Zürich met 3—1 geslagen te worden, tegen de Tsjechen te Praag met 5—3 het onderspit te delven en den Hollanders te Amsterdam een 2—1-overwinning te laten, het is alles toch werkelijk zoo slecht nog niet. De Zwitsers hadden in vorige jaren tegen diezelfde tegenstanders, vooral in wedstrijden buiten Zwitserland, reeds heel wat zwaardere nederlagen moeten lijden. En bovendien is het vertoonde spel van dien aard geweest, dat een Zwitsersche overwinning (de wedstrijd te gen Italië te Milaan misschien uitgezonderd) heel goed mogelijk zou zijn geweest, indien de voorhoede wat meer doortastend voor het doel was geweest. De voetbalwedstrijden der laatste weken om het Zwitsersche kampioenschap en voor den Zwitserschen beker wekten nu algemeen in 'Zwitserland het vertrouwen, dat ook deze voorwaarde voor een succes in de komende landenwedstrijden vervuld zou worden. Want de Grasshoppers, uit wier midden de meeste spelers der Zwitsersche nationale voorhoede gekozen werden, hadden blijkbaar plotseling geleerd, niet slechts fraai te spelen, doch ook te doelpunten. In drie zware wedstrijden (voor het kampioenschap tegen Lugano, voor den beker tegen het Geneefsche Servette en tegen de Zwitsersche kampioenclub 1935 en 1936 Lausanne) maakten de Grasshoppers niet minder dan 23 doelpunten, 6 tegen Lu gano, 7 tegen Servette en 10 in den beker eindstrijd tegen de kampioenclub Lausanne. Wat kan men van een voorhoede nog méér verlangen? Het was dus geen wonder, dat de Techni sche Commissie de geheele Grasshoppers- voorhoede, met uitzondering van den Oosten- rijkschen linksbuiten, tot de nationale voor hoede van het Zwitsersche elftal voor den strijd tegen de Hongaren koos en dat de ge heele Zwitsersche voetbalwereld erop reken de, dat eindelijk weer eens een Zwitsersche overwinning zou volgen! Vooral omdat het Hongaarsche spel den Zwitsers zeer goed scheen te passen. Want geen ander land uit Midden-Europa was op Zwitsersch grondge bied zoo vaak overwonnen als juist Hongarije! Twee jaren geleden sloegen de Zwitsers de Hongaren te Zürich met 6—2 en al schenen de Hongaren thans sterker dan toen, een Zwitsersche overwinning met behulp van de plotseling zoo goed scorende Grasshoppers- voorhoede werd algemeen verwacht. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, kan men ook begrijpen, hoe wanhopig de stemming tijdens en na den met een 5—1- nederlaag geëindigden wedstrijd was! Het Zwitsersche publiek, dat reeds voor een groot gedeelte herhaaldelijk getoond heeft heel weinig weerstandskracht te bezitten, wanneer de eigen spelers verliezen, floot hen voortdu rend uit, wanneer zij een fout maakten. Bij honderden verlieten zij reeds een kwartier voor het einde het terrein en na afloop had men slechts voor de overwinnende Hongaren een krachtig applaus. De geheele Zwitsersche pers is nu vol bezorgdheid over de toekomst van het Zwitsersche voetbal! Bestaat voor deze psychologisch verklaarba re ontmoediging inderdaad grond? Ik ontken dit; want de Zwitsers vergaten in hun wan hoopstemming volkomen de gebeurtenis, die de geheele nederlaag en het gebrek aan strijd lust bij de Zwitsersche spelers niet minder verklaarbaar maakte: het uitvallen na 25 mi nuten reeds van den Zwitserschen achterspe Ier Gobet, met het gevolg, dat de Zwitser? door dien nieuwen regel, dat invallers niet meer geoorloofd zijn, 65 minuten lang met slechts tien man moesten spelen. Toen de botsing plaats had, die Gobet buiten gevecht stelde stond het nog 0—0 en toen waren beide par tijen vrijwel even sterk geweest. Die 0-0- stand gedurende de eerste 25 minuten was dus volstrekt niet ontmoedigend. Gelijktijdig met het uitvallen van Gobet maakten de Hongaren echter hun eerste doelpunt. Van toen af moesten de Zwitsers den strijd voortzetten met één doelpunt en één man minder! En in wat voor samenstelling! De Technische Com missie durfde de plaats van Gobet als achter speler naast Minelli aan niemand anders toe vertrouwen dan aan den spil Vernati. En zoo moest de Grasshoppers-voorhoede, van wie bovendien één naar de middenlinie werd te ruggenomen, het voortaan stellen zonder den krachtigen steun van hun uitnemenden Grasshoppers-spil Vernati, die in de laatste 'wedstrijden door zijn fraai mede ten aanval optrekken zooveel tot den doelpuntenregen der Grasshoppers had bijgedragen! Is het dan niet verklaarbaar, dat de ge heele samenhang van het Zwitsersche elftal door dit invallers-verbod verbroken werd en dat de voorhoede, die vol strijdlust den kamp was begonnen, teekenen van ontmoediging gaf, nu nog slechts drie hunner in de voor hoede bleven en dit drietal het zonder de hulp van den spil Vernati moest stellen? De onmogelijkheid van de Zwitsersche spe lers. om onder deze omstandigheden hun ge wone goede spel te vertoonen, was voor mij zóó duidelijk, dat ik gehoopt had, dat de 'Zwitsersche bladen het meer zouden hebben over het invallers-verbod, dat ook den wed strijd België-Nederland te Antwerpen onzui ver maakte en bedierf! Maar neen, de Zwit sersche pers geeft er de voorkeur aan, zich berustend in het invallers-verbod te schikken en liever de ongelukkige eigen spelers, die waarlijk onmachtig waren hun gewone spel te toonen, wegens hun ontmoediging en fut loosheid aan te klagen! Zeker, het zou fraaier geweest zijn, indien de Zwitsersche spelers het voorbeeld van het Oranje-elftal hadden gevolgd en met verdub belden mannenmoed tegen het noodlot had den gestreden! Doch het lauwe, eigen spelers uitfluitende Zwitsersche publiek kan evenmin vergeleken worden met de 20.000 Nederlanders te Antwerpen, die door hun aanmoedigingen den moed bij de tien Oranjespelers erin hiel den! Uit het drama van Bazel, waarvoor niet de Zwitsersche spelers, doch het invallers-verbod de hoofdverantwoordelijkheid draagt, af te leiden, dat België den Zwitsers onvermijdelijk de zesde achtereenvolgende nederlaag zal toe brengen, is even voorbarig als onrechtvaardig jegens de thans zoo verguisde spelers, die ge lukkig van de Technische Commissie een her nieuwd bewijs van vertrouwen hebben ge kregen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK ZWEMMEN. RAGNHILD HVEGER, RIE MASTENBROEK EN NIDA SENFF ONTMOETEN ELKAAR. Naar wij vernemen zijn de internationale zwemwedstrijden van Het IJ definitief vastge steld op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Mei a.s. in het Sportfondsenbad te Amsterdam. Op den eersten avond komt Ragnhild Hveger in ieder geval uit op de 200 meter rugslag, waar bij zij o.m. Nida Senff als tegenstandster heeft. Op den tweeden avond neemt de Deensche zwemster deel aan het nummer 400 meter borstcrawl; waarschijnlijk zal Rie Mastenbroek ook op dezen afstand starten. Valborg Christensen en Martha Engfeldt— Genenger nemen op beide avonden aan ver schillende nummers deel. ZATERDAG 17 APRIL 1937 VOETBAL. KENNEMERS 2ZEERURGIA Z. De Kennemers-reserves hebben het Zon dag j.l. tegen A. F. C. 2 leelijk laten liggen; met één punt uit twee wedstrijden staan de kansen niet gunstig. Echter: Moed verloren, al verloren i Ook de andere clubs zullen nog wel eens struikelen! Morgen komt Zeeburgia 2, de club, welke haar reserve le klas-titel moet verdedigen tegen Kennemers 2, A. F. C. 2 en 't Gooi 2, op bezoek. De Zeeburgers hebben A. F. C. reeds met 20 geklopt en blijken dus geenszins van plan, zich door de kampioenen van de Reser ve 2de klas onder den voet te laten loopen. De Kennemers zullen het dan ook zwaar te verantwoorden krijgen; wanneer zij het tot een gelijk spel weten te brengen zouden we dit een goede prestatie noemen. Beverwijk is al op een heel gemakkelijke wijze in de derde ronde gekomen voor den Ned. Voetbalbeker. De vorige week werd haar ontmoeting tegen Swift uitgesteld, omdat deze vereeniging tegen S. D. W. een beslis singswedstrijd moest spelen om het kam pioenschap van haar afdeeling. Het reeds als kampioen gedoodverfde S. D. W. verloor dezen kamp en daardoor mogen de Swift-menschen nu promotiewedstrijden gaan spelen. Hierdoor echter werden ze auto matisch voor den beker uitgeschakeld; Bever wijk kwam al evenzeer automatisch in de volgende ronde. De roodwitten spelen morgen tegen Riva len, een club uit de 4de klas F. Bij een nor male krachtsinspanning moet het voor Be verwijk op een overwinning uitloopen. De Kennemers krijgen H. E. D. W. op be zoek. Deze club komt uit de 4de klas C; het moet dus voor de Wijkers geen kunst zijn, de vierde ronde te bereiken. Kinheim tenslotte gaat bij A.F.C. op be zoek. Wij hopen voor de Velsenaren het bes- ste, doch vreezen het ergste. Alleen het feit, dat een gelijk spel voor hen eigenlijk een overwinning beteekent, doet ons nog niet alle hoop verliezen. H.B.C. NAAR EINDHOVEN. A.s. Zondag zal begonnen worden met de wedstrijden om het landskampioenschap der R.K. Federatie. HB.C. gaat een bezoek bren gen aan Brabantia in Eindhoven. WIJZIGING WEDSTRIJDPROGRAMMA. Voor morgen zijn o.a. de volgende wed strijden ingelascht: SchinkelhavenDJ. K., Watergraafsmeer- Allen Weerbaar, De Kennemers 2—Zeeburgia 2 en HillinenH. D. V. Uitgesteld zijn: Allen Weerbaar—V.VA. en QuickOvermaas. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. De jaarlij ksche algemeene vergadering van den Ned. Korfbalbond wordt op 18 Juli in Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden. HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Behalve de wedstrijd B.M.H.C.Nederlandsch A-elftal (12 uur terrein Zomerzorg) en de wedstrijd Nederland BBelgië B (3 uur ter rein Kennemer Lyceum) staan de volgende wedstrijden op het programma: Promotie-degradatie competities. Promotie-klassele klasse. :S. C.. H. C.—Leiden. 3e klasse—Ze klasse afd. A. Studenten 2Zandvoort. 4e klasse—3e klasse afd. B. B.M.H.C. 6Strawberries 3 4e klasse3e klasse afd. C. Hilversum 5—Zandvoort 2. Competitie Vierde klasse G. Hurley 2H.B.S. 3. Harlekijn' 3—Alliance 2. Dr. M. Eawe Onfortuinlijke partijen tegen Ondanks zijn min gunstige resultaten te Margate Keres er Bürger Als we het eindresultaa iet tournooi ie Margate bekijken, springt het falen van Aljechin het meest in het oog. Zijn drie ver- liespunten beteekenen een volkomen verras sing voor de schaakwereld. Zoo zelfs, dat men reeds in beschouwingen heeft kunnen lezen, dat Aljechin in de revanche-match tegen mij geen schijn van kans zou maken. We hebben blijkbaar ook in de schaakwereld het „hosannah kruisigt hem". Toen Alje chin in het begin van 1937 het tournooi te Hastings op fraaie wijze gewonnen had, ste gen zijn aandeelen tot dicht bij de honderd, om nu, geen drie maanden later in het niet te verzinken. Het behoeft wel geen betoog, dat deze overdreven voorstellingen zoowel naar de eene als naar de andere zijde eiken rede lijken grondslag missen. Alles bijeen genomen wijken de resultaten van Margate niet zoo sterk af van die van Hastings, als men de dingen maar volgens hun werkelijke afmetingen ziet of wil zien. Vooral dit laatste is belangrijk want de pu blieke opinie is bijzonder koppig en vertoont een merkwaardige tweeslachtigheid. Eener- zijds onmiddellijk bereid, om zonder inacht neming der geleidelijkheid van de eene con clusie op de tegenovergestelde over te sprin gen, als de omstandigheden en feiten maar even veranderen, anderzijds hardnekkig vasthoudend aan een eenmaal getrokken conclusie, ook al wordt de onjuistheid daar van op duidelijke wijze aangetoond Aan de hand vair het te Margate behaalde aantal punten, zou het mij gemakkelijk val len het schaakpubliek er van te overtuigen, dat Aljechin afgedaan heeft. Als ik echter probeer aan de hand van kwaliteit en inhoud der partijen Aljechin te rehabiliteeren, stuit ik onmiddellijk op tegenstand. Het publiek heeft zijn conclusie reeds getrokken, „die mijnheer van de krant heeft immers Alje chin's nullen en levenswijze in één adem ge noemd, dat was gemakkelijk te begrijpen en tevens overtuigend" en daarmede is de zaak afgeloopen aan de conclusie valt nu niet meer te tornen. Men vergeet echter, dat de „meneer van de krant" bij voorkeur datgene schrijft, wat het best bij zijn redeneering past en zoo bekeken blijft er toch eigen lijk van den grondslag der bovengenoemde eenvoudige conclusie niet veel over. Voor mij is de Aljechin van Hastings de zelfde als die van Margate. In beide tour- nooien leverde hij goede prestaties in Hastings liep het wat mee, zoodat het een toppresta tie werd, in Margate liep het tegen. Alje- chin's nul tegen Buerger was wel bijzonder onfortuinlijk en leidde tot een achterstand tegenover den hoofdconcurrent Fine, op het oogenblik, dat hij dezen moest bestrijden. De iets te gewaagde opzet bleek tegen Fine niet op zijn plaats en deze liet niet na daar profijt van te trekken. Te Hastings was de situatie bijna dezelfde. Ook daar had Aljechin tegen over zijn Amerikaanschen rivaal een achter stand van een half punt, maar de omstan digheden waren in zooverre verschillend, dat Aljechin te Hastings wit had en te Margate zwart. Met wit is een ondernemende opzet minder riskant dan met zwart en dat een meester van het formaat van Fine zich als witspeler niet zoo gemakkelijk zou laten onder leiding van B. Dukel. HET HOOGLAND-SYSTEEM. In &nze vorige rubriek hebben wij een uiteen zetting gegeven van het voorstel „Hoogland systeem", gedaan aan den N. D. B. voor de al gemeene jaarvergadering op 6 Mei a.s. dom de Damclub Scheveningen. In het kort komt het hierop neer, dat de oud-wereldkampioen Herman Hoogland op reglementswijziging aandringt, in dien zin dat. de" dam naast haar verkregen macht, ook nog horizontaal en verticaal mag slaan. Wij hebben gemeend de beteekenis van dit systeem onder de aandacht van onze lezers te moeten bren gen. O.i. is eerst dan mogelijk te beslissen over dit systeem als men kennis van zaken neemt. Als elders geldt hier ook „Onbekend maakt onbemind". Het Hoogland-systeem berust op den regel, dat dammen elkander ook horizontaal en ver ticaal mogen slaan. In het huidige spel is de slag uitsluitend be perkt tot den diagonalen slag. Men neme er goed nota van, dat deze bepa ling niet spreekt van zetten, doch uitsluitend van slaan."Ook heeft deze slag geen geldigheid wanneer het betreft het slaan van schijven, hetgeen ndet geoorloofd is. We ilhistreeren dit met eenige voorbeelden. Zwart: Wit: Wit 1 dam op 27. Zwart 1 dam op 28. Indien Wit in dezen stand aan zet is, mag hij de zwarte dam slaan en naar keuze zijn dam plaatsen op ruit 29 of 30. Was daaren tegen Zwart aan zet, dan sloeg deze de witte dam door naar 26 te slaan Het volgend voorbeeld is iets moeilijker: Zwart 1 schijf op 7 en 1 dam op 44. Wit 1 schijf op 19 en 1 dam op 42. Indien Wit aan zet is, dan komt de slag 42x45 en vervolgens over schijf 7 en slaat dus alles weg Indien Zwart aan zei was, dan komt. de slag 44x41 en zoo over schijf 19. Typeerend is ook dit beeld. Men plaatse een witte dam op 47 en een zwarte schijf op 43., Het is nu maar de vraag wie er aan zet is, hoe de uitslag zal worden. Moet Zwart spelen, dan is hij verplicht dam te halen en wordt deze door Wit weggeslagen, Was Wit aan zet, dan moet deze de damlijn 4650 verlaten en kan Zwart rustig dam halen, waarna het spel remise is. Nu een voorbeeld waarin duidelijk ge ïllustreerd wordt, op welke wijze een speler, die zich het H.-S. niet voldoende toever trouwd heeft zich kan vergissen. Zwart m m" m m m 9- m m mA m m m m m 9 m m Wit: Zwart 1 dam op 17 en 2 schijven op 39, 34. Wit 1 dam op 37 en 2 schijven op 19, 24. Als Wit aan zet is moet 37x7 en van van 7 naar 40 worden geslagen. Onwillekeurig zou men ook 39 horizontaal slaan, doch dit mag natuurlijk niet. Uitsluitend de dammen slaan elkander ook horizintaal en vertikaal; doch dit mag niet over een schijf. De lezer geve nu zelf aan, op welke wijze Zwart moet slaan, in dien deze aan zet was. Tot slot een veel moeilijker voorbeeld, dat de heer Hoogland ons een dezer dagen toe zond. Wit 2 dammen op 1 en 50. Zwart 1 dam op 51 en 1 schijf op 35. In het huidige spel zou dit een dood remise- spel zijn. In het Hoogland-systeem wordt dit spel op geniale wijze door Wit gewonnen. Wit speelt 134. Zwart is thans verplicht schijf 35 te offeren. Op los slaan b.v. 10, 19 of 37 zou anders 3440 volgen. Dus moet na 1—34 546 waarna Wit wint door 3448 46x48 50x48 of 47. of 46. 35—40 48—39 4045 3950 wint. Dus moet van den cijferstand af na 134 3540 34x45 en is de stand twee witte dammen tegen 1 dam van Zwart. Dit spel is nu altijd voor Wit gewonnen. Zwart aan zet is beperkt te spelen. Op 514 volgt 45—34 14x44. Op 519 4529. Zwart kan thans slaan naai- de velden 39 of 49 doch is steeds verloren Ditzelfde gebeurt oök op 532 3033 Wit wint. Op 537 volgt 5039 enz. enz. De lezers trachten thans zelf eens winst te vinden. CORRESPONDENTIE. Eenige lezers: Nog eenige damsleutels bij ons beschikbaar a f 0,55 plus porto kosten. G. Z„ te Heemskerk. Dank voor uw pro blemen. Wij waren juist door den voorn heen. VRAAGSTUK G. ZONNEVELD. Voor probleemliefhebbers dit keer ter oplos sing een vraagstuk van den heer G. Zonne veld. Het is een opsluitingsprobleem op een be kend, doch heel moeilijk te construeeren mo tief. Zooals meestal is daarom de oplossing niet zoo buitengewoon moeilijk. Zwart. Wit: Zwart 1 dam op 12, schijven op 13, 22, 25, 28 en 31. Wit: 26, 30, 29, 33, 34, 39, 40. 44. 45. 50. Wit speelt en wint. Op verzoek plaatsen wij zonder analyse de partij tegen den oud-wereldkampioen Hoog land, gespeeld in den wedstrijd D. C. IJ.— U. D. G. om het clubkampioenschap van Neder land 1937. B. Dukel, wit. Zwart, Herman Hoogland Jr. i. 34—29 20—25 2. 40—34 14—20 3 45-40 1924 4. 50—45 10—14 5. 31—26 14—19 6. 32—28 17—22 7. 28x17 11x22 8. 37—32 9—14 9. 32—27 22x31 10. 36x27 4—9 11. 41—36 5—10 12. 46—41 6—11 13 36—31 19—23 14 27—22 18x36 15. 29x18 12x23 16. 34—30 25x34 17. 39x28 11—17 18. 44—39 1—6 19. 40—34 7—11 20. 41—37 8—12 21. 37—32 2—8 22. 42—37 17—21 23. 26x17 11x22 24. 28x17 12x21 25 33—28 21—26 26. 39—33 16—21 27. 43 -39 11 28. 48—43 20—24 29. 34—30 14—20 30. 30x19 13x24 31. 45—40 9—13 32. 40—34 3—9 33. 34—30 21—27 34. 32x21 26x17 35. 30x19 13x24 36. 39—34 11—16 37. 38—32 17—21 38. 34—29 20—25 39. 29x20 15x24 40. 28—24! 1—14. Stand na den 40en zet luidt: Zwart: 8, 10, 14, 16, 21, 24, 25, 36. Wit: 23, 32, 33, 35, 37, 43. 47, 49 41. 23—18 10—15 42. 43—39 14—20 43. 33—28 24—30 44. 35x24 20x29 45. 28—23 29—34 46. 4944 15—20 47. 23—19 20—25 48. 18—13 8—12 49. 38—42 25—30 50. 32—38 30—35 51. 42—47 21—26? 52. 47—41 12—17 53. 41—23 34—40 54. 23x45 35x40 en Zwart ••"•rloor na 44- -39 met enkele zetten. Alle correspondent.!. treffend* .leze ru briek te richten aan he; adres van den Dam- redacteur B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost of aan het bureau van d't blad. overbluffen, was ook voor Margate wel be kend. Een tweede ongeluk voor Aljechin was, dat hij ook Keres met zwart moest bekam pen. zoodat de tegen Fine aangewende tac tiek ten tweeden male moest falen. Zonder het ongelukje tegen Buerger zou Aljechin het niet noodig gehad hebben tegen Fine en Keres veel te riskeeren en een remise zou men den ex-wereldkampioen in deze partijen gerust hebben kunnen toevertrouwen. Een eenvoudig optelsommetje leert, dat Aljechin in dat geval zijn topprestaties van Hastings (8 uit 9) herhaald zou hebben. Ik weet wel. dat het verkeerd is te rede neeren. „als Aljechin gewonnen had enz." maar de strekking van het bovenstaande was slechts om aan te toonen, dat kleine oorzaken verstrekkende gevolgen kunnen hebben. De uitslag wordt bepaald door een groot aantal oogenschijnlijk onbelangrijke factoren, met het gevolg, dat eclatante suc cessen en volkomen mislukkingen onmiddel lijk aan elkaar grenzen. Als ik Aljechin's partijen uit Margate na speel, kom ik tot de conclusie, dat hij te Mar gate behoorlijk partij gegeven heeft ondanks zijn blunders tegen Buerger en Keres. Daar tegenover immers staat een aantal partijen van zeer hoog gehalte, o.a. die tegen Tylor, Thomas en Foltys. Aljechin zal zijn superio riteit van 1930 en 1931, die in den loop der jaren geleidelijk verloren gegaan is. waar schijnlijk nooit meer herkrijgen, maar wel zal hij steeds een meester van klasse blijven, ten allen tijde gerechtigd een gooi te doen naar den hoogsten titel op schaakgebied. DAMMEN. OM DEN WERELDTITEL. Het bestuur van den Ned. Dambond heeft zich per circulaire tot de aangesloten vereeni- glngen en districtsbonden gewend, waarin wordt medegedeeld dat de bond tracht een match om het wereldkampioenschap te orga- niseeren tusschen den titelhouder M. Raichen- bach en onzen oud-wereldkampioen B. Springer. Zonder medewerking van de vereenïgingen en dis trie tsbonden is het echter niet mogelijk dat de N. D. B. deze match nog tot stand brengt vóórdat de wereldkampioen Raichenbach zijn militaire plichten in Frankrijk zal moeten ver vullen. Daarom dient de match te kunnen plaats hebben van half Mei tot half Juni a.s. Men hoopt, dat ook een partij te Haarlem kan worden gespeeld. BOKSEN. RIENUS DE BOER WINT OP PUNTEN VAN EDWARDS Uit Norwich: Donderdagavond zijn te Nor wich internationale bokswedstrijden gehou den, waaraan de Nederlandsche boksers De Boer en Donnars deelnamen. De Nederlandsche kampioen in het half zwaargewicht De Boer kwam tegen den Noord- Engelschen titelhouder Edwards in een ge vecht over 10 ronden van drie minuten uit. De Boer was veel sneller dan zijn tegenstan der en bokste ook technisch beter. De Engelschman werd vele malen door den ring gedreven en wankelde groggy over het plan kier. Niettemin kon Edwards zich staande houden; hij bokste moedig verder. De Boer be haalde tenslotte een flinke puntenoverwin- ning. De Nederlandsche kampioen in het weiter- gewicht Donnars bokste onbeslist tegen Lord, eveneens over 10 ronden van drie minuten. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 17 APRIL Theater de Pont: „San Francisco" 8 uur. ZONDAG 18 APRIL Theater de Pont: „San Francisco" 8 uur. Matinée: „San Francisco", 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 17 APRIL Kennemer Theater. Zeestraat: „San Fran cisco", 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Charlie Chan in de Opera" en „Zijn Laatste Rit", 8 uur. Kasteel „Marquette". Heemskerk: Bloe mententoonstelling. V.m, 10 uur. ZONDAG 18 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „Charlie Chan in de Opera" en „Zijn laatste Rit", 2.20 uur tot 7.10 urn- en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „San Fran cisco", 2.30 uur, 5 uur en 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloe mententoonstelling, V.m. 10 uur. MAANDAG 19 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „Charlie Chan in de Opera" en „Zijn Laatste Rit", 8 uur. Kennemer Theater. Zeestraat: „San Fran cisco", 8 uur. Kasteel „Marquette". Heemskerk: Bloe mententoonstelling. V.m. 10 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: Tooneelgroep Else Mauhs. „Elisabeth, de vrouw zonder man," 8 uur, Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Cinema Palace: „Marinelli" met Tino Rossi 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Incognito getrouwd" met Margaret Sullavan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De geheime Code" met William Powell. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd, 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. ZONDAG 18 APRIL Rembrandt Theater: „4000 mijlen onder zeil". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen middags en des avonds MAANDAG 19 APRIL Palact friimac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9