Uit het Vereemgingsleven in Kennemerland. Prinses en Prins te Reckenwalde. Minister Mr. P. J. Oud heelt Zondag op het kastéél „Assumourg" te Heemskerk vertoefd, waar de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie een geweste lijke conferentie hield. Derde van rechts van de eerste rij de minister. Aan zijn rechterhand Geert Dils, de populaire slotvoogd van „Assumburg". BEVERWIJK Het mannenkoor Zanglust Streven naar een ideaal. In de rij van de vereenigingen, die in Bever wijk de vocale kunst beoefenen, neemt het Mannenkoor „Zanglust" een zeer eervolle en ook een zeer vooraanstaande plaats in. Het heeft zich in de ruim tien jaren, dat het be staat, een uitstekende reputatie verworven, niet alleen in Beverwijk, maar wij mogen wel zeggen in geheel Kennemerland. De schoone niannenzang werd ook voor de oprichting van „Zanglust" in Beverwijk wel beoefend, maar geen enkel koor heeft het tot tien jaren kun nen brengen. Dat duidt er reeds op, dat het optreden van „Zanglust" naar buiten succes vol is geweest, maar ook, en dat is voor het voortbestaan in de eerste plaats voor 'n zang- vereeniging wel een gebiedende eisch, dat de innerlijke organisatie in orde was. Talrijk zijn ook in ons goede Beverwijk de zangkoren ge weest, die door een gebrekkige organisatie aanleiding gaven tot onderling gekrakeel, waarop na veel geharrewar dan een ontijdig en roemloos einde volgde. „Zanglust" heeft het al evenmin gemakkelijk gehad, maar dank zij een voorzichtig en wijs beleid van het bestuur is het koor de „kinder ziekte" te boven gekomen. Onder de bekwame leiding van den dirigent, den heer H. van Dijk heeft het koor zich be hoorlijk ontwikkeld, het verwierf lauweren op wedstrijden en de concerten munten nog steeds uit door zeer goed verzorgde programma's. In den vorigen zomer herdacht „Zanglust" het tweede lustrum met een concours, dat zich mocht verheugen in een groote belangstel ling, vooral ook uit de zangerswereld. Bij die gelegenheid is tevens gebleken, dat het man nenkoor „Zanglust" niet alleen bij plaatsge- nooten zeer hoog staat aangeschreven. Zoo kan er dus tevredenheid zijn over den afge- legden weg. Maar het bestuur van „Zanglust" is niet voldaan. Het gaat een krachtige poging doen om de vereeniging grooter te maken. En dat zal zij doen onder het devies: „In Groot- Beverwijk een groot mannenkoor" Beverwijk telt nu 20.000 inwoners en daaronder moeten er nog velen zijn, die de rijen van „Zanglust" kunnen aanvullen. Een propaganda-comanissie is gevormd, die zal trachten van „Zanglust" een groot mannenkoor te maken, dat dus kwantitatief in de juiste verhouding zal staan tot de vergroote gemeente, wier zielental mid delerwijl verdubbeld is. En al zal het nu niet direct gelukken, om het aantal leden van het koor twee maal zoo groot te maken, toch moe ten er naar de meening van het bestuur in Groot-Beverwijk nog vele zangliefhebbers zijn, die wel tot" een vereeniging zouden willen toe treden, maar die tot nu toe den juisten weg niet konden vonden. Om dat gemakkelijk te maken is de propaganda-commissie aanden arbeid getogen. Om de toetreding tot het koor te animeeren zal op Vrijdag 23 April a.s. in het repetitie lokaal van „Zanglust", gebouw „Harmonie" in de Groenelaan, een propaganda-bijeenkomst worden gehouden, die voor lederen zanglief hebber toegangelijk is, ja, waarop hij zelfs bij wijze van spreken met open armen zal worden ontvangen. „Zanglust" zal zich dan in een aantal composities doen hooren en het zal tevens demonstreeren, dat het over zeer goede solisten beschikt. Dat is dan de krachtige poging van het mannenkoor „Zanglust" in het streven naar de verwezenlijking van het ideaal, dat het zich op weg naar het derde lustrum als doel heeft gesteld: „In Groot-Beverwijk een groot Man nenkoor". Federatie van V. V. V.'s boven het Noordzeekanaal. Voorjaarsvergadering in het Kennemer Hotel. Zaterdag werd in het Kennemer Hotel de voorjaarsvergadering gehouden van de Fede ratie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Deze bijeenkomst werd o.a. ook bijgewoond door den burgemeester van Beverwijk mr. H. J. JScholtens en door den burgemeester van Akersloot. In zijn openingswoord heeft de voorzitter van de Federatie, mr. D. Breebaarth, burgemeester van Zijpe, eenige woorden ge wijd aan de nagedachtenis van den heer W. F. van Deventer, in leven directeur van de A.N. V.V., die nog in de vorige vergadering van de Federatie, een belangwekkende lezing heeft ge houden. Zijn heengaan beteekende een groot verlies voor het Vreemdelingenverkeer in Ne derland. Vervolgens herdacht hij den heer B. G. Schuitemaker, van IJmuiden, die de Federatie door den dood is ontvallen. Na afhandeling van de agenda hebben de afgevaardigden een rondrit gemaakt door Ken nemerland, waarbij o.a. het kasteel Assumburg en de bloemententoonstelling „Marquette" wer den bezocht. De federatieve vergadering heeft zich o.m. bezig gehouden met het belangrijke vraagstuk van de thans aanhangig zijnde reorganisatie van de A.N.V.V. De secretaris van de Federatie mr. p. j. Bosman, tevens lid van het dage- lyksch bestuur der A.N.V.V., heeft mededee- lingen gedaan over het terzake verschenen xegeeringsrapport. Daaruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat de regeering het vreem delingenverkeer aan zich zou willen trekken, maar de A.N.V.V., dat met bescheiden midde Bezoek aan Prinses Armgard Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond om streeks kwart voor acht van het paleis Soest- dijk per auto naar Amersfoort vertrokken, van waar het per trein naar Berlijn reisde. Te Amersfoort arriveerde het Prinselijk Paar tien minuten voor het vertrek van den trein. De vorstelijke personen begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinig belangstellenden ter zijde van den Ingang van het stationsgebouw, juichten bet Prinselijk Paar hartelijk toe, toen het de bofauto verliet. Het perron was vóór het rij tuig, waar de hooge reizigers hadden plaats genomen door politie in burger afgezet. Van Berlijn zijn de Prinses en Prins in de Maybach naar Reckenwalde gereden, waar zij Zondagmorgen te ruim tien uur zijn aange len zooveel gedaan heeft, wenscht haar on afhankelijkheid onder geen voorwaarde prijs te geven. Zelfs zou zij dan liever van een regeeringssubsidie afzien. Het is zeer waar schijnlijk, dat over dit onderwerp nog voor het te Zandvoort te houden congres een alge- meene vergadering zal worden bijeengeroepen. Besloten werd de najaarsvergadering in Den Helder te houden, indien Heiloo daarop al thans geen prijs stelt. Op aandrang van de vergadering zal het bestuur van de federatie bij het provinciaal bestuur aandringen op het verleenen van subsidie. Tenslotte heeft mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk er zijn voldoening over uitgesproken, dat de Federatie te Bever wijk vergaderde. Hij gaf tevens uiting aan zijn waardeering voor den arbeid, die de Federatie in het belang van het vreemdelingenverkeer in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal verricht. Na afloop van de vergadering werd per autobus een rondrit door Beverwijk en om geving gemaakt. Daarbij werd ook een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. kerk, die door de V.V.V.-ers met groote belangstelling werd be zichtigd. De tocht werd daarna voortgezet naar het kasteel „Assumburg", dat onder lei ding van den slotvoogd Geert Dils in oogen- schouw werd genomen. Tenslotte bezoekt het gezelschap de bloemententoonstelling „Mar quette", waar de federatie-leden geruimen tijd hebben genoten van de fraaie beplantingen. Nadat in het restaurant de thee was ge bruikt, werd de terugreis ondernomen en namen de gasten afscheid van mr. A. Moens, den voorzitter van de V.V.V., die op voortref felijke wijze de honneurs voor de plaatselijke afdeeling heeft waargenomen. Prijsuitreiking van den bakkers cursus. Feestavond in „Odeon". In een Zaterdagavond in het gebouw „Odeon" gehouden feestelijke bijeenkomst zijn de prijzen uitgereikt aan de bekroonden van de aan het einde der vorige week gehou den tentoonstelling van bakkerijproducten, vervaardigd tijdens den cursus voor bakkers gezellen, die in de wintermaanden door de plaatselijke afdeelingen van den Algemeenen Nederlandschen- en van den Christelijken Bond voor Bakkersgezellen werd georgani seerd. De bovenzaal was geheel bezet door de leer lingen en hun onders, bestuursleden en be langstellenden met hun dames, toen de heer K. Haasnoot in zijn openingswoord het wel slagen van den cursus en de tentoonstelling memoreerde. Spr. wees er daarbij op, dat de door de leerlingen vervaardigde producten de oprechte bewondering van vele bezoekers hadden verworven. De voorzitter bracht hulde aan de leden van de commissie en aan de leeraren voor hun uitstekend werk. Voorts ge waagde hij dankbaar van de medewerking, die men bij het organiseeren van de ten toonstelling had ondervonden van den heer Neysel, den eigenaar van „Odeon". De heer Haasnoot ging vervolgens over tot het uitreiken van de bekroningen aan dege nen, wier namen wij reeds in ons blad publi ceerden. Voor iederen prijswinnaar had spr. een apart woord van gelukwensch, daarbij te vens wijzend op de groote beteekenis van goed vak onderwijs. De prijzen waren diploma's met medailles, boekwerken en gebruiksvoorwerpen. De jongste prijswinnaar, P. Dubbelman, had als extra prijs nog een rijwiellamp in ont vangst te nemen, terwijl de jongste leerling van den cursus, Cor Smit, een potlood kreeg. Een van de cursisten dankte de leeraren, de heeren Dinkla en Dubbelman voor hun theoretisch en practisch onderwijs en bood hun een stoffelijk blijk van waardeering aan. De leden van de cursuscommissie ontvingen van de leerlingen sigaren. Namens de cursuscommissie dankte de heer K.Haasnoot de leerlingen voor hun geschenk, daarbij den wensch uitsprekend, dat zij veel nut van het onderwijs zouden mogen heb ben. WEEK-ABONNEMENTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE De heer J. Dinkla sprak namens de leeraren een woord van dank voor het hun geschon ken stoffelijk blijk van waardeering- en her innerde aan de prettige samen werking tus- schen cursisten en leeraren. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede ten einde. De heer H. Reusink uit Amsterdam heeft het talrijke publiek daarna met zijn levens liedjes, vroolijke schetsen en gezelschapsspe len op uitstekende wijze bezig gehouden. Hij werd in deze taak verdienstelijk terzijde ge staan door de band „The Musical Players". De feestvreugde duurde in de beste stemming voort tot het uur van scheiden, dat voor velen te vroeg kwam en dit was wel het beste be wijs, dat deze avond prachtig geslaagd mocht worden genoemd. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat tijdens het officieele gedeelte van den avond burgemeester H. J. J. Scholtens, onder leiding van de commissieleden de tentoonstelling heeft bèzichtigd. Het hoofd der gemeente toonde zich zeer verrast over de goede resul taten van het cursuswerk en was van oordeel, dat de werkstukken over het algemeen nog fraaier waren, dan vorig jaar. CONCERT VAN DE K. O. V. EN BEVER WIJKSCH GEMENGD KOOR. De Kennemer Orkestvereeniging en het Beverwijksch Gemengd koor, beiden onder directie van den heer Louis Stiens geven op Donderdag 29 April in het Kennemer Thea ter een gemeenschappelijk concert. De K. O. V. zal onder meer uitvoeren de ouverture „Tancrede" van Rossini, een Hon- gaarsche dans van Brahms, de Suite Oriën tale van Popy en een potpourri uit de ope rette „Die Geisha" van Sidney Jones. Het Beverwijksch Gemengd Koor zingt „Jesu, dulcis memorie" van Kothe, „Die Nacht" van Schubert, „Zondagmorgen" van Jac Bonset, „Hic est Sacesdos" van G. H. Boedijn, „Sontag am Meere" van Henze en tenslotte „De Stal" van C. v. d. Linden. AANVOER GASAARDE. Zaterdag arriveerde in de Binnenhaven al hier het Nederlandsche motorschip „Wilja", komende van Londen, met een lading gasaarde. WIJK AAN ZEE OEFENING NOORD- EN ZUID-HOLLAND - SCHE REDDINGSMAATSCHAPPIJ. Zaterdagmiddag is de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij weer eens met groot materiaal uitgerukt. Nadat eerst met het lijn- en 't wippertoestel geoefend was, werd ook de boot te water gebracht. Een en ander had een zeer vlot verloop en er was als steeds een flinke belangstelling. COLLECTE VOOR VALKENHEIDE. Zaterdag is voor Valkenheide, het Maars- bersche tehuis voor verwaarloosde jongens, een collecte gehouden. De opbrengst bedroeg f 11,80 VERBETERING VAN OGTROPWEG. Naar wij vernemen is alsnog de goedkeuring van Ged. Staten verkregen voor de verande ring van den Van Ogtropweg, zoodat het zich laat aanzien, dat nog voor dit seizoen deze verkeersverbetering gereed komt. WIJK AAN ZEE VOORUIT. In „De Tuinberg" houdt de vereeniging „Wijk aan Zee Vooruit" Vrijdag 23 April haar algemeene ledenvergadering. De agende vermeldt o.m. bestuursverkiezing en bespreking plannen voor het a.s. seizoen. HEEMSKERK Conferentie van de Vrijzinnig- Democratische Jongeren. Rede van Minister P .J. Oud. Zaterdag en Zondag werd op het slot „As sumburg" een gewestelijke conferentie gehou den van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie. Zaterdagavond vond in de ridderzaal van het kasteel de eerste bijeenkomst plaats, die door den voorzitter, den heer D. J, A. Geluk met een kort woord werd geopend. De heer J. C. Deering secretaris-penning meester van het hoofdbestuur, sprak daarna over de geschiedenis van de politieke partijen ;n Nederland. Spr. herinnerde in zijn inleidend betoog aan te groote wijziging van de Grondwet in 1848, lie in ons land nagenoeg zonder agitatie tot :tand kwam, aldus een groot verschil opleve rend met andere landen, waar dezelfde stroo ming heerschte, maai- waar de omwenteling ■net onlusten gepaard ging. Vervolgens stond spr. stil bij de groote poli tieke figuren als Thorbecke, Groen van Prin- sterer en van Hal. Daarna kwam het samen gaan van Katholieken en liberalen, waaraan later door een verbod door paus Pius XI een einde werd gemaakt. Hierna schetste de heer Deering de opkomst van het socialisme onder Domela Nieuwenhuis, waaruit in 1894 onder Troelstra zich een groep afscheidde. Deze afscheiding deed zich ook voor bij de christelijke partijen in Anti-revolu tionairen en Christelijk Historische Unie. In 1901 werd de Vrijzinnig Democratische Bond opgericht. Tenslotte behandelde spr. den tijd van de evenredige vertegenwoordiging. Na de rede van den heer Deering vertoonde de heer R. van Lunzen een aantal fraaie na tuurfilms. Zondagmorgen heeft het gezelschap een bezoek gebracht aan de bloemententoon stelling „Marquette", die met groote belang stelling werd bezichtigd. Te half twaalf werd op „Assumburg" een wedstrijd gehouden in zoogenaamde 5 minuten- speeches. Den eersten prijs verwierf de heer J. Muusses. Mej. Toos van 't Hof legde beslag op den tweeden prijs. Rede van den Minister. Zondagmiddag hield de minister van Finan ciën, Mr. P. J. Oud in de zaal van café „Flora" een rede over het onderwerp: „De taak der Vrijzinnig-Democraten in dezen tijd". De heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het hoofd bestuur van de Vrijzinnig Democratische Jon geren Organisatie leidde met een enkel woord den spreker in. Minister Oud zei, te zullen spreken in de eerste plaats over de beginselen van de Vrijzinnig Democratie, waarbij wordt gelet op de inneriijke beteekenis van dè demo cratie. Deze beide zaken behooren bij elkaar. De uiterlijke democratie heeft betrekking op de medezeggingschap van het volk op de re geering, dat spr. het kostbaarste bezit, vooral voor de jongeren, noemde. In de extremistisch geregeerde landen is alle medezeggingschap uitgesloten. Elke vrijheid ontbreekt, ook die voor de organisatie van de jongeren. Spr. vroeg zich af, hoe deze vrijheid in ons land kan be staan, terwijl andere landen geregeerd moe ten worden van bovenaf. Een volk moet, aldus spr. leeren zijn vrijheid te gebruiken, niet on gebonden, maar gebonden door een bepaalde band. Wellicht is er geen volk, dat dit zoo goed heeft geleerd, als het Nederlandsche volk. Reeds omstreeks het jaar 1500, bij het opko men van de groote geestelijke stroomingen, kwam vele malen tot uiting, dat het' volks karakter zich verzet tegen een regeering, die dwingen wil. Het Nederlandsche volk heeft door de gansche historie heen een grooten strijd om zijn vrijheid gevoerd. Nochtans is het er van overtuigd, dat vrijheid en gezag samengaan. In 't stelsel van de democratie is het gezag zoo georganiseerd, dat het steunt op ver trouwen van het volk. Een gezag kan geëerbiedigd worden door vrees, hetgeen een wankele grondslag is. Alle tyrannie heeft geleid tot overwinning van de vrees en heeft geleid tot verstoring van de orde, revolutie, burgeroorlog enz. De de mocratie streeft er stelselmatig naar het gezag te grondvesten op vertrouwen. De beginselen van het volk worden ver tolkt door de volksvertegenwoordiging. Om daartoe te komen moest echter het volk worden opgevoed. Dat heeft in Nederland ook een reeks van jaren geduurd. Zoo kon in 1918 zonder eenige vrees aan het volk het algemeen stemrecht worden gegeven. Dit is een kostbaar bezit, maar het volk moet dat weten te gebruiken. Doet het dat niet op de juiste wijze, dan ondergraaft het zijn eigen democratisch stelsel. Van groote beteekenis is de Invloed, die het democratisch stelsel op de regeering uit oefent. De macht van de regeering is als gevolg van de crisis zeer groot, maar zij gaat daarmee te werk, zooals het volk het recht en rechtvaardig 'vindt. Tenslotte heeft de volksvertegenwoordiging de macht een mi nisterie heen te zenden, wanneer zij daar mede niet kan samenwerken. Dan wordt er eenvoudig een motie aangenomen, waarin Jflgt opgesloten, dat de Kamers geen ver trouwen meer hebben in het beleid van den één of anderen minister. De grootste zegen van de constitutioneel- parlementaire monarchie is de Koningin, die boven alle partijen staat als het symbool van de nationale eenheid. Het geheele regeeringsbeleid staat echter onder controle. Iedereen heeft het recht op de daden van de regeering critiek uit te oefenen, alleen moet hij zorgen uit handen van den strafrechter te blijven. „Maar", zoo zei de minister onder dave rend gelach „je moet tegenwoordig een mi nister al heel erg uitschelden, om last te krijgen met den strafrechter". HONGAARSCHE KUNSTAVOND IN HET „CARLTON HOTEL". Zaterdagavond is een gezelschap Hongaar- sche artisten in het „Carlton Hotel" te Am sterdam opgetreden met een uitgebreid en aantrekkelijk programma, daarmede het be zoek beantwoordend, dat een aantal Neder landsche kunstenaars kort geleden aan Boe dapest heeft gebracht. Deze snelle uitwisse ling van Hongaarsche en Nederlandsche kunstbroeders was mogelijk, dank zij de schitterende luchtverbinding van de K. L. M., die de optredenden in enkele uren tijds had overgebracht. De avond welke was tot stand gekomen door de samenwerking van de „Hun- gariaclub 1929" de vereeniging Nederland— Hongarije, de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer en de K. R. O. werd door ruim vijfhonderd genoo- digden, waaronder vele hier te lande gedo micilieerde Hongaren bijgewoond. CAFé „DE NIEUWE TEERSDIJK" TE WYCHEN AFGEBRAND Zaterdagavond te ruim tien uur werd ge meld, dat het bekende café-restaurant „De Nieuwe Teersdijk" nabij Wychen, eigendom van den heer F. Kellendonk, in brand stond De brandweren van Wychen en Nijmegen rukten inmiddeliijk uit, doch assistentie van de laatste werd niet noodig geacht. Daar het water over 200 meter moest worden opge M A AND AG 19 A PR TL 1937 Met nadruk wees spr. er vervolgens op, dat een leider in een dlctatorlschen staat zich tusschen de Koningin en het volk plaatst. Het absoluut gemis aan het vrije woord in de pers is in die landen bovendien oorzaak, dat de koningin absoluut onkundig blijft van wat er in het volk leeft. De dicta turen zijn juist opgekomen in de landen, die de vrijheid nooit gekend hebben. Een ty pisch voorbeeld daarvan ls Duitschland, waar in het einde van 1918 het parlemen taire regeeringsstelsel werd ingevoerd. Maar de tijd ontbrak, om daarmede nog te leeren werken. Het Duitsche volk kon met dit stel sel niet werken en het gevolg is een totale uiteenstorting geweest. Bij den geest van de ware democratie moet altijd worden gelet op de gelijkmaking van de ontwikkelingsvoorwaarden. De vrij zinnig-democraten letten op de waarde van den mensch als mensch, In dit beginsel ligt het streven, dat moet worden gevolgd. Van het allereerste belang is de vrijheid, die de vrijzinnig-democratie aan anderen wil geven. Zonder verdraag zaamheid zou de vrijheid niets waard zijn. De democratie beteekent niet onderdrukking van de minderheid. Haar groote beteekenis is, dat zij met groote voorzichtigheid moet staan tegenover de rechten van de minder heid. De ware democratie brengt in de al lereerste plaats de geestelijke vrijheid. Er is misschien geen land ter wereld, waar zoo veel rekening wordt gehouden met de wen- schen van allerlei stroomingen. Als voorbeeld daarvan noemde spr. het onderwijs in al zijn schakeeringen. De Vrijzinnig-democraten zijn zeer groote voorstanders van een openbare school, maar aan de andersdenkenden moet gelegenheid worden geboden onderwijs te volgen naar hun overtuiging. Men kan nu eenmaal geen vrijzinnig-de mocraat zijn zonder diep overtuigd geestelijk beginsel. De vooruitgang op alle gebied heeft een grooten invloed gehad op de geestelijke stroomingen, zoo zei minister Oud verder. Van over onze grenzen zijn stroomingen gekomen, waar tegen front gemaakt moet worden. Deze verkiezingsstrijd heeft een bijzonder karakter. Er wordt naar eenheid gestreefd, niet door gelijkschakeling, maar naar de eenheid van een vrij volk, dat zijn stroomin gen gericht naar eenzelfde doel. waarin alle richtingen zijn opgenomen als de kleuren van een groote mozaïek. Spr. wekte op het. ideaal en het geloof in de groote beginselen te behouden. Deze be ginselen kunnen de wereld overeind houden. Het geloof is de grondslag van de dingen, waarop men hoopt en van de dingen, die men niet ziet. Het Ideaal wijst den weg. dien men moet gaan. De jongeren moeten zich opvoeden en sterker maken. De minister eindigde zijn rede met een krachtige aansporing vooral gericht tot de jongeren, om de vrijzinnig-democratie trouw te blijven, ondanks alle moeilijkheden juist ook voor de jeugd in de tegenwoordige om standigheden. De rede van minister Oud werd met een zeer langdurig applaus onderstreept. Na afloop van de vergadering heeft de minister, die vergezeld was door zijn echt- genoote, een kort bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling „Marquette". „A. D. O." Voetbaluitslagen van Zondag 18 April: G.V.O. 2A.D.O, 2 1—7 U.S.V. a—A.D.O. a 1—1 A.D.O. b—Vitesse b 1—3 EXAMENS DER FEDERATIE VOOR STENOGRAFIE „GROOTE". Bij de te Den Haag en Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn allé leerlingen van het Han delsinstituut „Baltaussen" te Haarlem, Jans- weg 42. die zich daartoe hebben aangemeld, geslaagd. Het zijn: Kantoor stenograaf Nederlandseh 130: 5 candidaten: de dames T. Broersma, M. H. Flipsen, G. M. Beun, L. M. Castelein en M. G. E. van Steen. Kantoor stenograaf Duitsch 100: 4 candi daten: de dames J. M. Crietée, J. van Dam, T. Broersma en J. M. Roos. Kantoor stenograaf Engelsch 100: 2 can didaten: de dames J. M. Crietée en A. Fomm. Kantoor stenograaf Fransch 100: 1 candi- daat: mejuffrouw A. Fomm. Typiste: 1 candidaat: mejuffrouw J M. Crietée. Leeraar stenografie Nederlandseh en ma- chlneschrijven: 1 candidaat. CASTRICUM VITESSE—TEIJLINGEN (3—3). Zondag speelde Vitesse zijn laatsten com petitiewedstrijd; zij heeft met een gelijk spel genoegen moeten nemen, Teijlingen wint den toss, zoodat Vitesse den bal aan het rol len brengt. De eerste aanval is voor Teijlin gen maar het is Vitesse, dat het eerst succes heeft. Tromp schiet hard in, de Teijlingen- keeper laat den bal glippen, Res is er direct bij, na 15 minuten weet zij gelijk te maken. (1—1). Reeds spoedig is het Tromp, die aan Vi tesse de leiding hergeeft. (21). Teijlingen stelt alles in het werk om we derom gelijk te maken. De Vitesse-verdedi- ging weet met moeite stand te houden. In de tweede helft kan blijkbaar geen der partijen los komen, goede aanvallen kwa men slechts sporadisch voor. Toch gelukt het Teijlingen, gelijk te maken. Hierna is Vitesse geruimen tijd in de meerderheid, maar succes komt aan den anderen kant. (2—3). pompt, duurde het geruimen tijd, voordat de Wychensche brandweer een begin kon maken met de bestrijding van het vuur. Dit had het achterhuis toen bijna geheel verteerd, en de vlammen lekten langs een dunnen brandmuur reeds door naar het voorhuis, waarvan de bovenverdieping weldra in lichter laaie stond. Eerst tegen middernacht was men het vuur meester. Toen bleek, dat het achtershuis, de schuur en de bovenverdieping van het café bijna geheel door de vlammen waren verwoest In het café zelve, waar de meube len waren blijven staan, werd veel water schade aangericht Eenige jaren geleden is aan denzelfden weg „De Oude Teersdijk" afgebrand. De uitspan ning is toen herbouwd op eenigen afstand van de weg Nijmegen-Grave. De oorzaak van den brand is onbekend. DADER VAN STEEKPARTIJ GEVONDEN. De man, die Vrijdagavond in de Zwaanshals te Rotterdam bij een vechtpartij met een jongeman dezen met een mes had gestoken, is opgespoord. Het bleek te zijn de 40-jarige L. M. De man was zeer overstuur en is in zijn wo ning aan een verhoor onderworpen. Hij ver klaarde zich niets van de steekpartij te her inneren. Wel wist hij, dat hij gevochten had, maar dat hij een mes had gegrepen en daar mede den 20-jarigen van D. had gewond, wist hij niet meer. komen. Prinses Armgard begroette Prinses Juliana en Prins Bernhard, die zij sedert de huwelijksplechtigheden niet meer had gezien, op hartelijke wijze. Van den Bergli's Fabrieken maken meer winst. Aan het jaarverslag van Van den Bergh's Fabrieken N.V. over het boekjaar 1936 ont- leenen wij het volgende: Wij mogen tot onze tevredenheid vaststel len, dat de winsten in het afgeloopen jaar ten opzichte van die van het vorige jaar een rede lijke vermeerdering te zien geven. Voorgesteld wordt het saldo der winst- en verliesrekening, bedragende f 5.670.059 (v. j. f5.304.481), als volgt te verdeelen: 6 pet. (onv.) dividend op cum. pref. winstd. aandeelen „A" f960.000 (onv.), 6 pet. (onv.) dividend op cum- pref. winstd. aandeelen „B" f840.000 (onv.). 15 pet. (onv.) dividend op gewone aandeelen „A" f 1.500.000 (onv.). 8 pet. (7V2 pet.) dividend op gewone aandeelen „B" f 1.680.000 (1.575.000), reserve diverse belangen f250.000 (500.000). Ter beschikking' van commissarissen, ter na dere bestemming f217.374 (138.170). Krach tens deze bestemming komt van dit bedrag f209.372 (175.167) aan gewone aandeelhouders „B" ten goede. Onverdeeld winstsaldo f 222.684 (196.311). Geen convooi aan de „Sarkani' beloofd. Li verband met het bericht in sommige dagbladen, dat aan de „Sarkani" de toezeg ging zou zijn gedaan, dat dit schip bij het passeeren van de Straat van Gibraltar door een Nederlandseh oorlogsschip zou worden geconvoyeerd, deelt de marinestaf ons mede, dat van een dergelijke toezegging geen sprake is geweest. Toen de kapitein van de „Sarkani" op 1 April j.l. mondeling het verzoek om cönvooi deed, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandseh Bevrachtingskantoor een dergelijk verzoek schriftelijk behoort in te dienen bij het departement van defensie, doch dat convooi niet zou kunen worden toe gestaan, wanneer niet aan bepaaldelijk te stellen voorwaarden, o.a. toezicht bij de in- lading, zou zijn voldaan. Er werd op 10 April een verzoek om con vooi van het Ned. Bevrachtingskantoor ont vangen, waarbij moet worden aangeteekend dat het schip toen reeds uit den Nieuwen Wa terweg was vertrokken, zoodat daadwerkelijk controle niet meer mogelijk was Bovendien kon, bij navraag te Rotterdam, de verant woordelijke instantie niet den waarborg ge ven, dat er niets anders dan levensmiddelen in het schip waren geladen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7