Spellingregels worden in studie genomen. Litteraire Kantteekeningen. Christ. Nat-. Actie, Na'., Boe. Beweging Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring III Arnhem. Nat. Rad. Verb. AlgBelang" B. H. Moerman. N. Kraak Steeman, A. v. Gent, J. v. Kampen, G. A. Weiman, J. Kei zer. J. C. Singels, Mevr. A. Schwier Butters, Dr. R. de Waard. KIESKRING XVI. GRONINGEN. R.K. Staatspartij: Ingediende lijst gelijkluidend aan die in Kring III Arnhem. S.D.A.P.: Ingediende lijst gelijkluidend aan die in Kring XIV Leeuwarden. Anti-Rev. Partij: Gelijkluidende lijst als in Kring I 's-Hertogen- bosch, behalve twee laatste candidaten, zijnde in dezen kring T. Bout, D. H. R. Harrénstein. Christ. Hist. Unie, Vrijheidsbond: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Vrijz. Demi Bond, Kath. Dem. Partij, Natio naal Herstel: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring XIV Leeuwarden. Communistische Partij, Staatk. Geref. Partij, Rev. Soc. Arbeiderspartij, Christ. Dem. Unie, Herv. Geref. StaatspartijChrist. Nat. Actie, Zwart Front: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Nat. Soc. Beweging: Ingediende lijst gelijkluidend aan die in Kring III Arnhem. Nat. Rad. Verb. ,,Alg. Belang" Dr. R. de Waard, N. Kraak Steemann, B. H. Moerman, J. C. Singels, J. v. Kampen, J. Keizer, G. A. Weiman, A. v. Gent, Mevr. A. Schwier Rutters. KIESKRING XVII. ASSEN. R.K. Staatspartij Ingediende lijst gelijkluidend aan die in Kring III Arnhem. S.D.A.P.: Ingediende lijst gelijkluidend aan die in Kring XIV Leeuwarden. Anti-Rev. Partij: Gelijkluidende lijst als in Kring I 's-Hertogen bosch, behalve twee laatste candidaten, zijnde in dezen Kring G. J. Wilms, J. Buning. Christ. Hist. Unie, Vrijheidsbond Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Vrijz. Dem. Bond, Kath. Dem. Partij, Natio naal Herstel: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring XIV Leeuwarden. Communistische Partij, Staatk. Geref. Partij, Rev. Soc. Arbeiderspartij, Christ. Dem. Unie, Herv. Geref. Staatspartij, Zwart Front, Actie- Bouwman Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Christ. Nat. Actie, Nat. Soc. Beweging: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring Hl Arnhem. Nat. Rod. Verb. „Alg. Belang" N. Kraak Steeman, Dr. R. de Waard, B. H. Moerman, J. v. Kampen, G. A. Weiman, J. Keizer, A. v. Gent, Mevr. A. SchwierRutters, J. C. Singels. KIESKRING XVIII. MAASTRICHT. R.K. Staatspartij H. G. M. Hermans, Ir. Dr. W. J. Droesen, Mr. P. W. H. Truyen, Ir. M. C. E. Bongaerts, Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck, W. H. Driessen, Ir. W. J. Dewez, Ir. C. P. E. M. Raedts, Mr. R. Höpener, J. A. Koops. S.D.A.P., Vrijheidsbond, Vrijz. Dem. Bond Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Anti-Rev. Partij: Gelijkluidende lijst als in Kring I 's-Hertogen bosch, behalve twee laatste candidaten, zijnde in dezen Kring H. J. van Lonkhuyzen, D. Koning. Chr. Hist. Unie: Jhr. Mr. D. J. de Geer, H. W Tilanus, J. Bak ker, J. M. Krijger, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Mej. Mr. C. F. Katz, Tj. Krol, J. Weitkamp, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, W. J. A. C. Bins, G. van der Stoel, A. N. Vaandrager, Mr. J. W. U. Doornbos, E. Kamphuis, Jhr. V. P. A. Beelaerts van Blok land, Ds. J. Langman, E, S. van Veen, Ir. M. J. IJzerman, J. de Ruiter, H. Kingma. Kath. Dem. Partij: Mr. P. M. Arts, C. D. Wesseling, J. W. Kochen, J. M. Theunis, I. A. A. Grijseels, J. P. Stormme- sand. A. van Miert, G. J. Bik, P. G. van Enge len, L. Waterloo, Chr. W. Limburg. Communistische Partij, Staatk. Geref. Partij, Rev. Soc. Arbeiderspartij, Christ. Dem. Unie, Herv. Geref. Staatspartij, Nationaal Herstel, Zwart Front, Nat. Soc. Beweging, Actie- Bouman: Ingediende lijsten gelijkluidend aan die in Kring I 's-Hertogenbosch. Nat. Rad. Verb. „Alg. Belang": J. v. Kampen, N. Kraak Stemann, A. v. Gent, G. A. Weiman. J. Keizer, B. H. Moerman, Dr. R. de Waard, Mevr. A. Schwier-Rutters, J. C. Singels. DE NUMMERING DER LUSTEN. Volgens het gewijzigde artikel 50 van de Kieswet (wet van den 25sten Mei 1935 S. 306) zullen de lijsten der partijen, die vertegenwoordigd waren in de ont bonden Tweede Kamer, althans voor zoover haar fracties uit meer dan één lid bestonden, voorkeurnummers kun nen krijgen, indien dit op de in bedoeld artikel voorgeschreven wijze wordt verzocht. In dit geval zal het Centraal Stem bureau, mits voldaan wordt aan de in voornoemd artikel gestelde voorschrif ten, de navolgende lijsten aldus nummeren R.-K. STAATSPARTIJ 1 S. D. A. P2 ANTI-REV. PARTIJ 3 CHRIST. HIST. UNIE 4 VRIJHEIDSBOND 5 VRIJZ. DEM. BOND 6 COMMUNISTISCHE PARTIJ 7 STAATK. GEREF. PARTIJ 8 De overige lijsten worden genummerd in de volgorde door het lot aan gewezen. Kruiser „Java*' wordt afgelost. 's-GRAVENHAGE, 19 April. Naar wij ver nemen zal Hr. Ms. „Hertog Hendrik" tegen het einde van deze maand (vermoedelijk den 26sten) van Den Helder naar de Zuidelijke Europeesehe wateren vertrekken, teneinde al daar den convooi-dienst van Hr. Ms. „Java" over te nemen, in afwachting van de komst van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", welk schip omstreeks 25 Mei bij Gibraltar kan wor den verwacht. Hr. Ms. „Java" vertrekt na afgelost te zijn door de „Hertog Hendrik" naar Nederland, teneinde gereed gemaakt te worden voor de vlootrevue bij Spithead. Staking in de Parijsclie amusementswereld. In een aantal amusementsgelegenheden te Parijs is Zondag staking uitgebroken. De Minister-president en de minister van Binnenlandsche Zaken verklaarden zich be reid de inmiddels reeds aangevangen beraad slagingen met het bureau van den Algeme'enen Raad voor den Arbeid (C. G. T.) en de werk nemers in het amusementsbedrijf en de be langhebbende patroons voort te zetten, ten einde een overeenkomst tot stand te brengen omtrent zekere punten. Nader wordt gemeld, dat het stakingsparool van den bond van werknemers in het amuse van den bond van werknemers in het amuse mentsbedrijf alle amusementsmrichtingen be treft. In het begin van den namiddag leek het overigens, dat de order door niet veel werk nemers werd opgevolgd. Vooral de groote bou levards boden den gewonen Zondagschen aanblik. In den loop van den middag weigerde echter het personeel van verscheidene bioscopen aan den arbeid te gaan. In de journaaltheaters werd het personeel door nieuwe arbeids krachten aangevuld. Vele Inrichtingen, zooals de Folies Bergère en het Casino de Paris, zijn gesloten. De Opera en de Comédle Franeaise ondervonden geen hinder Fan de staking.. Bijzondere aandacht aan de voornaamwoordelijke aanduiding. Commissie door de regeering ingesteld. 's-GRAVENHAGE, 19 April. De minister' van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft, gelijk hij on langs reeds in de Eerste Kamer der Staten-Generaal als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, thans een commissie ingesteld om hem te advi- seeren nopens den inhoud van regels, volgens welke, in het bijzonder met het oog op de belangen van het on derwijs, voor de hedendaagsche Ne- derlandsche schrijftaal de voornaam woordelijke aanduiding dient te wor den bepaald met dien verstande, dat in elk geval: a. Afzonderlijk aandacht worde ge schonken aan de voornaamwoorde lijke aanduiding van of met betrek king tot mannelijke personen en man nelijke dieren. b. Worde onderzocht in hoeverre ook voor andere dan onder a bedoel de woorden de speciale regels zullen kunnen gelden, die daarvoor worden aanbevolen. In de commissie hebben zitting genomen prof. dr. J. van Ginneken en prof. dr. J. C. F. H. Schrijnen, beiden hoogleeraar aan de roomsch-katholieke universiteit te Nijmegen, en prof. dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, terwijl prof. van Ginneken als voorzitter zal optreden. De commissie heeft reeds 17 April j.l. haar werk zaamheden aangevangen. Nogmaals de invallers-kwestieEr is niets nieuws onder de ion De Engelsche bekerfinale Preston's roemrijk ver leden Buchan's teleurstelling Uitbreiding van de gelegen heid tot promotie en degradatie De redenen en de ge volgen Een sterke aanwijzing voor ons land Naar aanleiding van de F.I.F.A.-bepaling inzake invallers bij interlandwedstrijden, waarvan na Holland thans ook Zwitserland (in de match tegen Hongarije) de gevolgen aan den lijve heeft ondervonden en waar over wij vorige week in deze rubriek onze meening gaven, schrijft het „Rotterdamsch Nieuwsblad" o.m als volgt: De sport blijft toch maar leiden tot. de film. De vermaarde tennisspeelster Helen Wills Moody heeft een contract gesloten met Holly wood voor het maken van een serie korte tennisfilms. „De invallerskwestie is door dit frappante geval (Wilders) weer eens in het brandpunt der belangstelling geraakt. Ze is natuurlijk zoo oud als het spel. Een kwarteeuw geleden b.v. telde ons voetbal een figuur, die het ge modder met invallers ten sterkste veroor deelde en zelfs altijd weigerde er om te vra gen. Het was de aanvoerder van D.F.C. en het Nederlandsch elftal, Dirk Lotsy. Heftig fulmineerde deze tegen dat z.i. „onsportieve gedoe". In een wedstrijd vallen stukken, dat is de risico, welke men op den koop toe moet nemen, was zijn bescheid. Die houding moet, herinneren we ons goed, D.F.C. eens indirect het kampioenschap hebben gekost. „Jaren tierde het invallerskwaad lustig voort en in ons clubvoetbal werd het van lie- verleden iets doodgewoons, dat elftallen met zwakke of twijfelachtige spelers op een kri tiek moment reservisten in het veld bren gen. De omwisselingen worden nog altijd be schouwd als volkomen te goeder trouw, maar we beweren niet te veel met te verklaren, dat tal van trainers hier te lande een spe ciale studie maken van de kansen, welke met invallende versche spelers te bereiken zijn en onze voetbalgeschiedenis kent wed strijden te over, op het laatste oogenblik door zulke frissehe krachten op een afgematte verdediging gewonnen. „Wat hier geschiedde, kon elders even goed en het was dan ook geen wonder, dat het jongste F.I.F.A.-voorstel werd aanvaard. Ne derland was het eenige land, dat er zich op het Berlijnsche congres tegen verzette, het voelde als amateuristische voetbalstaat in tuïtief de gevolgen. Zij vergrooten niet wei nig de moeilijkheden voor den amateur in diens strijd tegen schijn- en werkelijke pro fessionals. Immers, wat steviger uitgevoerd „vakwerk", als de overwinning niet langs den normalen weg te bereiken valt en het is ge beurd. i „Dat ons internationaal voetbal op deze wijze klappen kan krijgen, is door de feiten al bewezen", aldus het Rotterdamsche blad. Preston North End en Sunderland zijn ten slotte de gelukkigen gebleken, die in het En gelsche bekertournooi de finale bereikt heb ben, een finale, die minder dan ln andere jaren tot de verbeelding der massa zal spre ken, doch die niettemin een uitverkocht huis zal trekken. Sunderland immers heeft zich nimmer een bekervechter van beteekenis ge toond en men weet, wat dat in Engeland wil zeggen. Slechts eenmaal tevoren kwam de club in een eindstrijd uit, nl. in 1913, toen het elftal, aangevoerd door Charlie Buchan, tevens een prachtkans op het kampioen schap had. Hun tegenstanders in de finale, het bekende Aston Villa, had merkwaardig genoeg, eenzelfde goede kans om den League- titel te veroveren. In den eindstrijd op het Crystal Palace- terrein, de laatste finale op dit veld gehou den en door meer dan 120.000 toeschouwers bijgewoond, scoorde Harry Hampton voor de Villa het eenige doelpunt, nadat de rechts buiten een strafschop had gemist. Een week daarna eindigde de beslissende competitie match tusschen beide clubs echter in een overwinning- van Sunderland, zoodat de eer gedeeld werd. Veertien jaar later kreeg Buchan eindelijk wederom een kans om de begeerde gouden beker-medaille te veroveren, doch door een fout van den Arsenal-keeper Lewis won Cardiff City met 10, waardoor de beroem de internationale rechtsbinnen ging behoo- ren tot het groote aantal spelers van klasse, die wel vele malen hun land vertegenwoor digden, doch nimmer den hoogsten prijs, dien een professional kan veroveren, konden be machtigen. Preston heeft daarentegen een roemruch te bekergeschiedenis. In het seizoen 1888'89 reeds won de club den Cup zonder een tegen- goal en tegelijkertijd het kampioenschap, zonder een wedstrijd te verliezen. Terecht noemde men het team „The In vineibles", want inderdaad waren zij toen onoverwinne lijk. De laatste maal, dat Preston de finale bereikte, in 1922, werd zij door Huddersfield met een ten onrechte toegekende penalty goal verslagen. Dit was tevens de laatste eindstrijd op Stamford Bridge, want het jaar daarop werd Wembley in gebruik geno men. Tot algemeene verbazing was het Chelsea-terrein voor den strijd tusschen Preston en Huddersfield verre van uitver kocht; de afwezigen hadden echter geen on gelijk, want het vertoonde spel was het aankijken nauwelijks waard en zelfs de spanning tegen het einde kon het gemis aan kwaliteit niet vergoeden. Thans heeft Preston ongetwijfeld de beste kans op de overwinning, omdat de club over een ploeg- beschikt, die juist de capaciteiten heeft om in bekervoetbal succes te behalen. Speciaal de voorhoede met de gebroeders O'Donnell en Dougal is zeer gevaarlijk en ofschoon Sunderland „artistieker" speelt en in Gurney en Patsy Gallagher spelers van extra-klasse heeft, zal het vinniger en snel ler spel van Preston wel den doorslag geven. Intusschen heeft de derde klasser Millwall zich in den- halven eindstrijd prachtig ge weerd en zelfs door een doelpunt van Mangnall eenigen tijd de leiding gehad. Het duurde tot 20 minuten voor het einde, alvo rens Sunderland de winnende goal kon sco ren en daarmede de Londenaars uitscha kelde. Naar verluidt, zal de winnaar van de fi nale te Wembley na sluiting' van het seizoen een wedstrijd tegen het Amsterdamsche elf tal in het Olympisch Stadion komen spelen. Een aardig vacantie-uitstapje voor de En- gelschen, die na het zware seizoen wel weer zullen volstaan met de gebruikelijke demon stratie-partij. Het is wel zoo goed als zeker, dat op de komende jaarvergadering van de Football Vele listen worden te hulp geroepen, om groote sportgebeurtenissen gratis te zien. De Duit. scher, die een hangmat tusschen twee boomen bond en daarin min of meer behagelijk lig. plaats nam, had daarmee weer iets origineels bedacht. League het reeds eenige malen aanhangig gemaakte voorstel om de promotie- en de gradatie-mogelijkheid uit te breiden, zal worden aangenomen. In plaats van twee zullen dan aan het einde van het volgende seizoen vier eerste klassers degradeeren ten gunste van de vier hoogst geplaatste tweede klassers. Hetzelfde geldt voor de vier zwak- sten uit de tweede divisie, waardoor dan twee in plaats van één enkele club uit de beide derde klasse afdeelingen kunnen pro- moveeren. Men is van meening, dat door deze nieuwe regeling een einde zal worden gemaakt aan de ontevredenheid der toon aangevende clubs uit de laagste divisies, waarvan er bijna elk jaar één door fractio- neel slechter doelgemiddelde dan de kam pioen zich de verdiende promotie zag ont gaan. Ook dit seizoen zijn in III Zuid Luton en Notts County van gelijke sterkte, evenals Stockport en Lincoln in III Noord. Verleden jaar werd Luton het slachtoffer van de ge ringe promotie-gelegenheid, want Coventry City ging, ondanks een gelijk aantal winst punten, met de eer strijken. Tevens verwacht men door invoering van de nieuwe regeling een toename van de pu blieke belangstelling, vooral bij wedstrijden in de lagere divisies, waar deze in de laatste jaren veel te wenschen overliet. Immers, men zag vrijwel steeds dezelfde elftallen in actie, terwijl men in vele gevallen reeds spoedig de hoop op promotie moest opgeven. Het spelpeil zal ongetwijfeld den gunstigen invloed van de verandering ondervinden, om dat eiken jare de zwakste clubs door ster kere worden vervangen, De vrees, dat een eenmaal gedegradeerde club zeer veel moeite zou hebben, haar plaats te heroveren, ver mindert in gelijke mate, nu de kans op her stel verdubbeld is. Het ware te wenschen, dat ook in ons land een degelijk promotie- en degradatie stelsel zou worden ingevoerd, want ook hier daalt de publieke belangstelling voor com- petitievoetbai en het spelpeil der meeste clubs wordt er niet beter op. Indien de vereeni- gingen niet binnenkort hun instemming met automatische promotie en degradatie doen blijken, voorzien we in de niet al te verre toekomst de mogelijkheid, dat „de kip met de gouden eieren" zal zijn geslacht, d.w.z. weinig interessante competitiematch.es tegen zwakke teams en veel minder toeschouwers. Overigens blijkt ook dit jaar weer, hoe ongelijk de kansen bij de promotie-compe tities zijn. Want niet zoodra is een der drie deelnemende clubs uitgeschakeld, of in de meeste gevallen krijgt een der beide over blijvende vereeniglngen practisch twee pun ten cadeau. Dit is geen kwestie van onwil of onsportieve opvattingen van de spelers der uitgeschakelde partij, doch een natuurlijk verschijnsel, omdat men menschelijleerwijze niet mag verwachten, dat een elftal, dat niets meer op het spel heeft staan, met den moed der wanhoop en met inzet van alle krachten zal strijden. BURGERLIJKE STAND Als het niet zooveel moeite kostte, moest u eens een hoogte van 4.48 Meter op den gevel van uiv huis uitmeten. Dan zoudt u pas goed beseffen welke prestatie de Amerikaan Sefton dezer dagen leverde, toen hij met een polsstok zoo hoog sprong en daarmede het wereldrecord van zijn landgenoot Voroff met 5 c.M. ver beterde. HAARLEM, 19 Maart. Bevallen 17 April: H. Wijnveld—v. Konings- bruggen, z.; C. W. M. v. d. Bergh—v. Leuven, z.; H. H. Geertsvan Zutphen, d.; J. Vos—v. d. Werff, d.; M. E. Nederstigtv. a. Zalm, d.; A. W. Tasseron's-Gravendijk, d.; 18 April: M. C. J. v. d. PuttenGrijseels, d.; IJ. Klaas- senAardema, z.; A. M. H. Smits—Smeets, z. Overleden 16 April: E. J. E. RuysBoel- laard, 74 j„ Zomerlustraat; W. E. M. Janssen, 17 j„ Schoterweg; E. S. Frank, 56 j„ Van Eedenstraat; 17 April: J. M. van Eecke, 47 j., Beelslaan; H. Kruithoed, 83 j„ Jansstraat; 18 April: G. J. SchotSpaltman, 36 j., Zijlweg; T. F. v. d. Reep, 40 j„ Amsterdamstraat; H. v. d. Laan, 84 j„ Brouwersplein; 19 April: J. BoonStaats, 68 j„ Kamperlaan. Jan II. Eekhout. Aarde en Brood. Amsterdam, Uitg. Mij. Holland De zon schijnt weinig in dit boek. Zelfs als na moeiten en koppig verzet de welstand ge naderd is, blijft de sfeer dreigend van op handen zijnde onweer, laat zich weer het effect vermoeden van den vloek die op de polderhofstee van Frans Lammaerts en zijn zoon gezegd was te rusten. Een trieste kerel, die Frans Lammaerts. aan wien veel vergeven kan worden, maar die toch ook wel in zichzelf het onkruid woekeren laat, waaruit het gif wast. dat zijn omgeving ver nietigen gaat. De Lammaerts zijn boeren, van vader op zoon, en Eekhouts land is weer dat van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar ook zijn vroe gere romans hun bron vonden. Karei Lam maerts, Frans' vader was een koningshoer „zijn groothof werd de schoonste gere kend in het omme". Maar hij is rijk en trotsch en speculeert in fantastische zaken, in goudmijnen in Amerika, als anderszins. Als hij bemerkt dat zijn bezit door zijn vreemde doening danig is verminderd, is het te laat. De koningshof wordt geveild met al wat er bij behoort en voor Frans, den zoon, wordt door den notaris slechts een kleine hoeve in den Nikiaaspolder vrij gehouden waar deze, zij het onder zwaren druk van lasten, zijn boerenbedrijf kan gaan herbeginnen. Want Karei heeft zich voor den kop geschoten toen de macht en de pracht ineenstortte. Met die kleine hoeve in den Nikiaaspolder is het ook al een gek geval. Die heeft Karei Lam maerts in een overmoedige bui voor een kleine som in veiling gekocht; want de boe ren rondom er heen wilden ze niet: de grond deugde er niet en op het erf rustte een vloek. Dat wordt nu de bezitting van Frans Lammaerts en zijn vrouw Martha. Frans stelt zich stug te weer, maar de doem die op het huis ligt wint het van zijn koppigheid, niets dan misère zal zijn deel zijn. Zijn zoon neemt wat geld uit de lade kast en trekt zonder afscheid naar Amerika en als een tweede kind Petrus op de nieuwe woonstee geboren is, blijkt het kind scheef van schouders te zijn. Om dien Petrus gaat nu het verhaal draaien. Die zal de kracht hebben, zich tegen den doem te verzetten die zal den dorren grond draineeren en het huis en hof herstellen. Onder den invloed van Djoeke, een Tolstoïaansch boerenheili- ge, huwt Petrus met Nelia, die van een mars kramer een kind verwacht, dat kort na de geboorte sterft. Frans Lammaerts weet dat niet van zijn schoondochter, het zal naderhand zijn dood zijn als hij van Nelia verneemt dat het niet z ij n kleinkind was. dat stierf. Maar zoover zijn we nog bij lange niet. Want daartussohen ligt de groei van den hof en het gelukken van den oogst onder Petrus' leiding. Frans schijnt mede op te leven, al blijft hij woordkarig en wantrou wend. Eén ding is er dat hem dwingend bezig houdt: het herstel van het geslacht der Lammaerts. Hij wacht op Nelia, tot die een zoon zal ter wereld brengen die het geslacht weer tot den stand der koningshoeren zal terug voeren. Maar Nelia laat hem vergeefs wachten en een vreemde wrok tegen de schoondochter groeit en groeit in Frans, waar Petrus, de eigen man, geen weet van heeft. Is daar, vragen we ons af, in Frans, den boer niet te veel litteratuur geworden, van een dramatische romantiek die wij bui ten bedrijf gesteld waanden? Is Jan Eekhout in dit nieuwe werk niet wat eenzijdig zwaar- op-de-hand, en van een somberte die niet steeds gemotiveerd schijnt? Met zijn verteltalent noch met de kracht van zijn beelding heeft dat verder iets te maken. Beide zijn onbetwistbaar. Maar voor een gaaf geheel mist men vaak het licht, dat in een schilderij de schaduw aanvaard baar maakt. Vóór Vader Frans een beroerte krijgt en Nelia zenuwziek wordt gebeurt er nog zoo veel aan den donkeren kant van het leven dezer tobbende menschen. Welk een figuur is Zanne, Nelia's zuster, ook vol duistere drijving in haar verwikkelde ge dragingen. Djoeke met zijn zacht gemoed en zijn wijze hulpvaardigheid is de eenige lichtdra ger in deze somberte. En waar de anderen te bitter zijn is hij misschien te zoet. De atmosfeer rondom al deze menschen lijkt te dompig voor het zuivere leven. Voor vele ■lezers zal Eekhouts palet ditmaal te eenzij dig donker zijn saamgesteld. Niemand kan hem daartoe het recht ontzeggen, doch een te zwarte afdruk van zelfs een Rembrandt- ets kan de illusie verdrijven. Prachtig be schrijven kan Eekhout soms. Als een staal van zijn kunst nemen we een fragment. Frans Lammaert zal op verzoek van Petrus en Nelia het eerste zaaisel strooien in den pas verworven grond: „De aarde onder Frans Lammaerts' voe ten smacht naar ontvangenis. Hij beweegt de voeten over de hunkerende aarde, Frans Lammaerts. Zijn rechterhand duikt in de zaaisehort. Koel en glad zijn de zaadkorrels. En dan zwaait hij den arm. Het zaad regent op den akker. Het zaad zoekt de moeder. Wemelend gaat het neder. In naam van één der apostelen des Heer en, die eenvoudig waren als de boeren vermits zij tot de visschers behoorden. Niets dan de haast gestamelde klank van een naam be geleidt het zaad in den neergang. Verder gaat Frans Lammaerts, bloots hoofds. Al tijgend meet hij den eertijdschen beemd, becijfert bij het punt voor het vol gend gebaar, dat een schier eigenmachtige zeegning insluit en voor den volgenden naam, diens geluidwording opdracht is, en Twee getuigen schouwen zijn heilige doe ning: Petrus, die, eveneens met ontbloot hoofd, terzijde van het veld verwijlt, en Nelia, die het vee, na het melken in den stal, op dreef naar den vlak-bijen beemd. Heel klein en rank staat Nelia daar gin der bij de wei-balie en 'lijk gebannen in de magische gebaring van den boer. Petrus ziet Nelia niet. En hij denkt niet aan Nelia. Slechts dit is nu: de man, zijn vader, voortschrijdend over het veld volgens de zede der vaderen. En telkens fluisteren zijn lippen den naam der apostelen mee. Tot elf malen toe. Elf namen van de Jonge ren, die Jezus lijfelijk verzelden tijdens Zijn omwandel op de wereld. Elf namen, want de naam van Judas is vervloekt. Bij den elfden naam is Frans Lammaert aan het einde van den akker. Daar wendt hij om voor den laatsten en den hoogsten naam. Zijn hand rust in het zaad, vattens- ree. Hij heft het aangezicht steil opwaarts naar den hemel. Even volhardt hij aldus. Dan omvaamt hij met de oogen den heelen ommetrek van den akker. Zijn arm gaat sidderend omhoog, zwaaitZijn hand is opengegaan In een breeden, glinsterenden boog daalt het graan te gronde en de gekorven mond van Frans Lammaerts spreekt den eerste en den laatste aller namen, de aanvang en het einde vardal het bestaande: Jezus de Mensch Christus, de God. Frans Lammaerts herstelde zijn schuldig heid aan zijn geslacht en aan hen die zijn zullen van dit geslacht. Met gebogen hoofd loopt hij langs den reekant. Hij geeft Petros de zaaisehort over. Hij gaat. Laat het veld achter zich". En zoo is van Eekhout, den dichter, er ook in dit Aarde en Brood weer zeer, zeer veel. Ondanks alles is hij ook een machtig prozaïst. J. H. DE BOIS. Nieuw verschenen: Mien Labberton. De groote vraag. Roman. 259 pag. Utrecht. W. de Haan's Uitg. Maat schappij. Erich Maria Remarque. Drie kameraden- Roman, aansluitend op „Van het Westelijk Front geen nieuws" en „De weg terug" in een vertaling van Nico Post. 457 pag. Amster dam. Van Holkema-Warendorf.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6