VELSEN Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. Telgang. middag den heer Matthes hartelijk dank ge- zegd voor zijn boeiende voordracht, die in het bijzonder van beteekenis was voor degenen, die de eventueel in de maand Mei te organi- seeren excursie naar Matthes' Bijenstand en Fruitplantage te Breukelen zullen meemaken. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: N. Tellier, zonder beroep, van Velsen, S. Rumpingstraat 15. F. A. R. Determeijer en gezin, koopman, v. Rotterdam, Peperstraat 26. G. A. L. S. Weegenaar, huishoudster, v. Den Haag, Zeestraat 104. P. J. J. Jonker, tuinbouwkundige, van Rot terdam, Heemskerkerweg 162. A. A. Teeling, zonder ber., van Akersloot, Arendsweg 172. Ch. W. J. van West, zonder beroep, van Hilversum, Zeestraat 152. W. E. A. van Hal, geleidster, van Egmond- aan Zee, Relweg 59. C. G. Boer, hulpanalyst, van Velsen, Nar cissen weg 11a. H. P. Langendljk en gezin, pikeur chauffeur, van Epe, v. Harencarspelstraat 17. M. Crombeen, dienstbode, van Assendelft, Boeweg 28. S, M. Wassenaar, geb. de Wind, z. ber. van Haarlem, Deken Waarestraat 9. P. J. Kroon, dienstbode, van Haarlem, Arendsweg 95. A. H. B. Dijkmans, bankwerker, v. Velsen, Acacialaan 33. E. C. Beers, kloosterlinge, van Vught, St. Antoniusgesticht, Peperstraat. Vertrokken: W. van Meurs, leerl. verpleegster, naar Haar lem, Kenaupark 33. J. E. D. ter Weems, zonder ber., naar Am sterdam, Eendrachtstraat 7 n. J. G. Boos, slager, naar Velsen, Beekvliet- straat 4. J. Swets, dienstbode, naar Heemstede, Kerk- laan 30. A. Hilberts, dienstbode, naar Velsen, Hoofd straat 126. H. Hilberts, dienstbode, naar Bloemendaal, Z. Stationsweg 6b. C. F. Schoppema, zonder ber. n. Schaijk (N.B.) Schutsboomstraat K 76a. G. M. Slaman, zonder ber., naar Den Helder, KI. Deutzstraat 44. N. J. Stuifbergen, kapper, naar Limmen, Dissel dorp A 60. M. A. Böhm, z. ber., naar Velsen, Hagelin- gerweg 84. A. de Reus, fabrieksarbeider, naar Velsen, Wijkerstraatweg 84 rood. M. H. Roozen, zonder beroep, naar Velsen, Driehuizerkerkweg 69. Fr. de Rooij, slager, naar A. Paulowna, Mid denweg 4. A. A. Fr. Teeling en gezin, tuinder, naar Velsen, Berckenstraat 28. F. H. Th. Heijnen, religieuse, naar Maas tricht, Klooster „Onder de Boogen". Th. Cremer, dienstbode, naar Haarlem, Schotersingel 55. A. J. Bruins, arbeider, n. Heemskerk, M. v. Heemskerckstraat 94. J. A. van Driel, leerl. verpleegster, naar Castricum, Prov. Ziekenhuis „Duinenbosch" Bakkum. J. W. Ph. Stoppa, kantoorbediende, naar Velsen, Koningsweg 181. S. de Vries, smid-wagenmaker, n. Apeldoorn Geuninglaan 32. C. M. Schaaper, zonder beroep, naar Laren (N.H.), Nieuwe weg 35. M. A. Bisschop, zonder beroep, n. Velsen, Lagerstraat 18. H. von Hertzberg, mach. bankwerker, naar Velsen (Driehuis), Zeeweg 358. CASTRICUM VEILING „ONS BELANG". Noteering van Maandag. Witlof le soort f 2,30—f 3,50 p. 100 pond. Witlof 2e soort f 1,50—f 1,80 p. 100 pond. Spinazie 25—36 ct. per kist. Prei 23 ct. per K.G SANTPOORT Fanfare-korps „Wilhelmina". Bazar in voorbereiding. „Wilhelmina", ons plaatselijk fanfare-korps, dat zich den laatsten tijd onder leiding van haar nieuwen dirigent, den heer J. Groot, zoo flink omhoogwerkt, heeft nieuwe instru menten, o.a. pauken, noodig. Haar vereenigingskas laat echter zulk een groote uitgave niet toe en daarom heeft men het meer en meer gebruikelijke middel-om- aan-geld-te-koihen, een bazar, te baat ge nomen. Deze bazar wordt op 22, 23 en 24 April in „De Weyman" gehouden en zal op 22 April om 7 uur door den wethouder van financiën, den heer J. P. Nijssen, geopend worden. De voorbereidende werkzaamheden voor den bazar zijn in vollen gang. Het ligt in de be doeling de zaal van „De Weyman" een zoo'n aardig mogelijken aanblik te geven. In dit verband mag de commissie zich gelukkig prij zen, dat zij in contact is gekomen met den heer P. Visser,Iemand, wien dit werkje, wel is toevertrouwd en die geheel belangloos zijn medewerking verleent. Wij waren in de gele genheid éven een kijkje in zijn „atelier" te ne men en zagen reeds tal van aardige décors, die het ongetwijfeld „doen" zullen, gereed staan. Ook van andere zijde heeft de bazarcommis- sie veel medewerking mogen ondervinden, zoo dat men in „Wilhelmina"-kringen zeer opti mistisch gestemd is. De wijziging tier Algemeene Politieverordening. Over zeestrand, zee en strand, over baden met en zonder koets. En nog veel meer. Het schijnt nog niet zoo gemakkelijk te zijn om voor de artikelen in de A. P. V., betrek king hebbende op het baden in zee de juiste redactie te vinden. Ook verleden jaar is ge bleken. dat de redactie van een der onderha vige artikelen onjuist was, hetgeen tengevol ge had, dat een op grond van dit artikel ge verbaliseerd bader niet vervolgd kon worden. De commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving stelt in de door haar ontworpen verordening tot wijziging der A. P. V. opnieuw een wijziging van eenige ar tikelen voor, voorkomende onder den titel „Zeestrand" in Hoofdstuk XV van bedoelde verordening. Het eerste artikel van dit hoofdstuk, art. 198 der verordening luidt thans „Onder strand wordt in de volgende arti kelen van dit hoofdstuk verstaan het zee strand, dat door de gemeente van het Rijk ge pacht is, alsmede de havenhoofden en strek dammen" De commissie stelt de volgende redactie voor: „In de volgende artikelen van dit hoofdstuk wordt, voor zoover daarbij niet uitdrukkelijk anders is bepaald, verstaan onder: a. Strand: het strand der Noordzee en van de Noordzeehaven, bij de gemeente in pacht zijnde, alsmede de havenhoofden en strekdammen; b. Zee: de Noordzee, alsmede het water van de Noordzeehaven". Toelichting der commissie: Omdat art. 202 a door de bewoordingen „in zee baadt" en „zeestrand" blijkens een rech terlijke beslissing, niet van toepassing kan worden geacht voor het strand binnen de havenhoofden, is een ongewenschte toestand ontstaan. Bedoelde beslissing is in hoofdzaak hierop gegrond, dat in de 'wettelijke voor schriften het watervlak binnen de hoofden wordt aangeduid als behoorende tot de Noord zee haven. Welke regeling ook getroffen wordt, deze dient dezelfde te zijn voor het geheele ver pachte strand, zoowel binnen als buiten de hoofden. Dit is van beteekenis zoowel voor het publiek, als voor het ilitioneele toezicht en de belangen der onderscheidene pachters. Door de voorgestelde wijziging wordt dit bereikt." Naar onze meening dient de titel van dit hoofdstuk niet te luiden „Zeestrand" maar „Strand". Zeestrand immers is een strand aan zee, in tegenstelling met „binnenstrand", het strand binnen havenhoofden. Art. 202 luidt: „Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes da gen wordt gestraft ieder, die in zee baadt zonder zwembroek, badhemd of badmantel, of zich zonder gebruikmaking van een bad koets of tent op het strand ontkleedt of zich over het strand naar zee begeeft of uit zee over het strand begeeft zonder zwembroek, badhemd of badmantel". De commissie stelt de volgende redactie voor: „Met boete van teil hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes da gen wordt gestraft ieder, die in zee baadt zon der zwembroek, zwemcostuum of badmantel, of zich zonder gebruikmaking van een bad koets of tent, op het strand ontkleedt of zich over het strand, zoowel het door de gemeente gepachte als het niet door de gemeente ge pachte gedeelte, naar of uit zee begeeft zon der zwembroek, zwemcostuum of badmantel." De voorgestelde wijziging is gewenscht, al dus de commissie, omdat de bedoelde ontoe laatbare handeling anders slechts strafbaar is, wanneer zij gepleegd wordt op het door de gemeente gepachte gedeelte. Ook op het ove rige gedeelte moet die handeling kunnen worden tegengegaan. Het tweede lid van art. 202 a stelt de com missie voor te lezen als volgt: „Dit verbod is niet van toepassing op den- gene, die gebruik maakt van een badkoets of tent, of va.n een bewaarplaats voor badman tels, behoorende tot de zeebadinrichting, tot het aanleggen waarvan vergunning is ver leend". Hierbij wordt de volgende toelichting gege ven: Door de wijziging der omschrijving van de begrippen „strand" en „zee" zal ingevolge ar tikel 202a aan het verpachte strand, zoowel buiten als binnen de havenhoofden, slechts mogen worden gebaad met gebruikmaking van koets of tent. De daartegen geopperde bezwaren betref fen voornamelijk de gebruikers van de kam peerterreinen. Dat deze gebruikers zich na ontkleeding op het kampeerterrein, alleen in zwemcostuum gekleed, naar de zee vóór het verpachte strand zouden kunnen begeven, achten wij ongewenscht. De pachters hebben bij het aangaan der overeenkomsten met deze mogelijkheid geen rekening kunnen houden. Geparasiteerd zou worden op de veiligheidsmaatregelen, den pachters imperatief voorgeschreven. Buiten dien moet deze mogelijkheid met klem worden ontraden uit een oogpunt van orde en zede lijkheid. Ook van andere badplaatsen is be kend, dat niet gebaad mag worden vóór het verpachte strand, zonder gebruik te maken van de daar gevestigde badinrichtingen. Met zou o.i. wèl aanbeveling verdienen, de gelegenheid tot baden vóór het verpachte ge deelte van het strand open te stellen voor hen, die zich gekleed in badmantel begeven DTNSDAG 20 A P "R T E 1937 naai één der zee-badinrichtingen en daar ge bruik maken van door de pachters tegen ma tige vergoeding beschikbaar te stellen gele genheid tot berging van de badmantels. Ook elders bestaat deze mogelijkheid wel en met gunstig resultaat. Ten einde dit te bereiken is het noodig met de pachters, door wijziging der huidige con tracten, overeen te komen dat voor een bad, waarbij niet van een badkoets of tent doch uitsluitend van de gelegenheid tot berging van een badmantel wordt gebruik gemaakt, een bepaald geringer bedrag moet worden gevorderd. Zoodanige regeling heeft het voordeel, dat aan de bezwaren, zooveel mogelijk, wordt te gemoet gekomen, terwijl zij bovendien in 'net belang zal zijn van de pachters, die daar door velen in hun bedrijf betrekken, die anders wellicht aan het vrije strand baden. Zij, die ook deze geringe bijdrage in de kosten van toezicht bewaking, reddingsmidde len, enz. niet wenschen te betalen, zullen zich dienen te begeven naar het z.g. „vrije strand", beginnende 610 meter zuidwaarts van het zuider havenhoofd. Ingeval de verbodsbepaling inzake het baden de strekking zal verkrijgen als bovenom schreven, zijn de pachers bereid toe te stem men in een aanvulling der pachtvoorwaarden in dien zin. dat daarbij wordt bepaald, dat gevorderd zal worden: voor het baden, voorzoover daarbij uitslui tend gebruik zal worden gemaakt van een berging van badmantels, voor een enkel bad f Ó.10 (baders beneden 16 jaar f 0.05) voor een abonnement van 10 baden f 0.75 (resp. f 0.40); voor een abonnement voor een seizoen f 1,50 (resp. f 0.50). Artikel 203. In verband met het bepaalde in de artike len 9 en 144 dient sub b van dit artikel te vervallen. JAARVERGADERING HOOGOVEN SCHAAKCLUB In het Casino werd gisteravond de jaarver gadering van Hoogovenschaakclub gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer van Krimpen het werk van de ver eeniging in haar eerste bestaansjaar gerele veerd. Hij gaf zijn voldoening te kennen over de fraaie resultaten die H. S. G. in het compe titie wist te behalen, door als eerste van haar afdeeling te eindigen. Ook uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Bohlken bleek dat Hoogovenschaak- club uitstekend floreert. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. de Haas, sloot met een batig sal do van f 18.95. De kascommissie bracht verslag uit, waar uit bleek dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in goede orde bevonden waren, zoodat den heer de Haas onder dank décharge werd verleend. Tot leden van de kascontrolecommissie over 1937—1938 werden benoemd de heeren Uilenbroek en Vogelzang, De begrooting voor dit jaar werd goedge keurd. B'ij de bestuursverkiezing werd de voorzit ter, de heer van Krimpen, herkozen. De heer Michel stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd als commissaris benoemd de heer van der Linde. Na afhandeling van het huishoudelijk ge deelte werd een simultaanseance gespeeld tegen de heeren Zoontjes en van der Bronk. De uitslag was: Zoontjes 7 partijen gewon nen, 3 remise; v. d. Bronk 8 gewonnen en 2 verloren. Om het clubkampioenschap van Nederland. Zondag valt de beslissing. Nadat U.D.G. met 13—7 van D.C.IJ. had ver loren, wisten de Utrechtenaren Zaterdag j.l. in Utrecht een gelijk spel te bevechten tegen Constant, Rotterdam. Hierdoor zijn zij echter uitgeschakeld en gaat het thans nog slechts tusschen Constant en D.C.IJ.. A.s. Zondag zal dus in Rotterdam de beslissing vallen. Jammer is het dat Leijte verhinderd is mee te spelen, waardoor de D.C.IJ.-ploeg danig verzwakt is. Hiervoor zal opgesteld worden T. Postma, de pas gepromoveerde hoofdklasse speler. De opstellingen der beide ploegen luiden: D.C.IJ.: 1. B. Du kei, 2. Ligthart, 3. H. de Boer, 4. C. Suijk, 5. G. Postma, 6. H Buis, 7. F. Basstra, 8. C. Bais, 9. H. Laros, 10 T. Postma. Res.: D. Otto, J. Smit en K. de Jong. Voor Constant zijn aangewezen: 1. N. de Haas, 2. G. v. d. Waals, 3. J. v. d. Doe, 4. Th. J. Ham, 5. J. W Geerling, 6 K. Boosten, 7. A. M. Olsen, 8. J. Coster, 9. W. Kars, 10. D. Winkel man. Res.: P. Gielen en J. Voorburgh. Deze ploeg telt geen uitblinkers, doch is van bord 1 tot 10 een homogene ploeg, waardoor Constant reeds twee maal den hoogsten titel wist te behalen. Als bijzonderheid kunnen wij nog meedeelen dat aan bord 7 van Constant een blinde dam mer speelt. De heel Olsen speelt op een voel- bord echter een meesterlijke partij. Bij een zijner vele kampioenschappen verleende de N.D.B. hem den titel van meester. De stand der drie clubs luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt v.-t. D.C.IJ., IJmuiden 1 1 0 0 2 13—7 Constant, R'dam 10 10 1 1010 U.D.G.Utrecht 2 0 111 17—23 De wedstrijd vangt aan om elf uur en wordt gespeeld in Hotel Coomans te Rotterdam De Sociaal Democratische Arbeiders Partij. Tot een der grootste politieke vereenigin- gen in Beverwijk behoort de plaatselijke af deeling van de Sociaal-Democratische Ar beiders Partij; hetgeen ook tot uiting komt in het aantal van vier zetels, dat de S.D.A.P. in den gemeenteraad inneemt. De stichting van de afdeeling van de S.D.A.P. dateert van 3 Januari 1909. Het zil veren jubileum ligt dus nog niet zoo heel ver aether ons. Onder de oprichters treffen wij de namen van bekende Beverwijkers aan, o.a. die van de heeren K. Tijssen, P. C. Rebel, G. Wassenaar e.a. Ook mevrouw J. Wolff-Buys, die later het eerste vrouwelijke raadslid werd, heeft evenals haar echtge noot, aan de oprichting haar medewerking verleend. De afdeeling vond haar oorsprong In de toenmaals bestaande „Volkskiesver- eeniging". Voor de nieuwe beweging werd veel be langstelling aan den dag gelegd, maar het duurde toch nog tot 1915, alvorens de S. D. A. P. haar intrede deed in den Beverwijk- schen gemeenteraad. De eerste maal, dat zij aan de verkiezing deelnam, bracht haar candidaat, de heer K. Tijssen, het tot een herstemming, maar toen moest de zetel wor den gelaten aan den heer I. Veldhuyzen van Zanten. Bij de verkiezing in 1915 was het succes grooter en deed de heer C. Maters voor de S.D.A.P. zijn intrede in den gemeenteraad. Na de invoering van het algemeen stem recht en van den stemplicht ging het snel voorwaarts, want m 1919 kwam de partij met twee afgevaardigden in den raad terug. Het waren mevr. J. Wolff-Buys en de heer P. J. van Helden. Langen tijd is het bij twee ze tels gebleven. In den raad zagen wij voor de S.D.A.P. verschijnen de heeren G. Sluis, J. Groot en J. Visser. Bij de verkiezing in 1931 kwam de groei der partij niet geheel tot uiting, omdat intusschen de heer J. Visser uit de partij was getreden en een afzonder lijke kiezersgroep had gevormd. Weliswaar namen weer twee S.D.A.P.'ers, mevr. T. Kemp-Haan en de heer H. J. Bilderbeek zit ting in den gemeenteraad, maar ook de heer J. Visser had op een zetel beslag gelegd. De heer Bilderbeek werd in 1932 opgevolgd door den heer Joh. de Bruyn, die op zijn beurt in Maart 1935 verdween om plaats te maken voor den heer A. L. van Groningen. Deze werd met mevr. Kemp-Haan in het zelfde jaar herkozen. Tevens kwam de heer Visser terug in gezelschap van den heer E. de Ru ij ter. Voor de eerste maal zag de S.D.A.P. zich ln dat jaar ook een wethouderszetel toebe deeld. De heer A. L. van Groningen was de eerste sociaal-democratische wethouder van Beverwijk. Dat was evenwel van korten duur, want als gevolg van de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin moesten in 1936 wederom verkiezingen voor den gemeenteraad worden gehouden. Intusschen was ook in Wijk aan Zee en Duin een afdeeling gesticht, die het bij de verkie zingen in 1935 tot drie zetels bracht. De verkiezing voor den gemeenteraad van de nieuwe gemeente Beverwijk leverde .voor de S.D.A.P. 4 zetels op. Voor de benoeming van de wethouders werd overeenstemming gezocht en verkregen met de R.-K. Staats partij. Daarvan was het resultaat, dat de heer W. van Dok zich voor de SD.A.P. een wethouderszetel zag toegewezen. De S.D.A.P. heeft zich alzoo een eerste •plaats in het politieke leven verworven. Zij staat voorts vanzelfsprekend in nauw verband met de moderne vakbeweging. Ook op cultureel terrein heeft zij zich voor de moderne arbeidersbeweging verdiensten ver worven. Uit haar midden ontstonden na melijk het Instituut voor Arbeidersontwik keling, een afdeeling van de V.A.R.A. en een tooneelfonds, waarvoor de Jonge Spelers re gelmatig optreden. i PROPAGANDA VOOR DE AQUARIUMSPORT Het bestuur van de Aquariumvereeniging „Kennemerland" heeft besloten een krachtige actie te voeren ter propageering van de aqua- riumsport. Als onderdeel van deze actie zal op Vrijdag 23 April in de bovenzaal van Ho tel „Ter Burg" een propaganda-vergadering worden gehouden. De heer Sluyter, penningmeester van de Haarlemsche Aquariumvereeniging heeft zich bereid verklaard dien avond een cause rie te houden over de inrichting en de ver fraaiing van het tropisch aquarium. Vooral voor beginnelingen zal deze voordracht van veel nut zijn. Onze plaatsgenoot, de heer R. van Lunzen heeft zich bereid verklaard in deze bijeen komst eenige films te vertoonen, namelijk de door hem opgenomen film „Een tocht door het Geversduin" en „Het vuureiland". Deze avond, die zeer interessant belooft te worden, is voor alle belangstellenden toe gankelijk. PAARD OP HOL. Maandagmiddag heeft een hollend paard, dat voor een wagen was gespannen schrik en ontsteltenis veroorzaakt in de Adrichem- straat. De holpartij dreigde op een ernstig ongeluk uit te loopen, want de voerman viel van den bok en werd mede als gevolg van het feit, dat hij de teugels niet wilde loslaten, over een afstand van 25 meter meegesleurd, Het gespan kwam met een tuinhekje in aan raking, maar toen kwam aan den gevaarlijken rit dan ook een einde. Op den hoek van de Meerensteynstraat viel het paard en kon toen gemakkelijk in bedwang worden gehouden. De voerman was er wonder boven wonder goed afgekomen. De man had geen letsel opgeloopen. De schade bepaalde zich tot een vernield hekje. /UICEP/ tjmncin; HOLLAND—AMERIKALIJN •Statendam, 18 v. New-York n. West-Indië. Volendam, 17 v. N.-York n. West-Indië. Maasdam, Hampton Roads n. Rott. 17 van New-York. Rotterdam, 19 v. New-York te Rott. Burgerdijk, Rott. n. N.-Orleans 17 (4.4 n.m.) 40 mijl ZZW. v. Niton. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Nijkerk (uitr.) 18 te Bedi Bunder. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 18 van Oslebshausen te Malmosundet. Stad Arnhem, Waard. n. Savona 16 (5.20 n.m.) io mijl Z. v. Niton. Flensburg, Vlaard. n. Wabana 8 (1.35 v.m.) 120 mijl W. v. Valentia. Maasburg, 21 v. Narvik te Vlaand. verw. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 17 v. Marseille. Grootekerk, 18 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 19 v. Hamburg te Rott, (Terwijl de K.N.A.C, sprekende cijfers geeft over de hooge belas ting op automobielenis door „Wa terstaat" een nieuwe verkeerstel ling begonnenwaarbij autobe stuurders worden aangehouden om een reeks vragen te beantiooorden, hetgeen nogal aanleiding geeft tot ontstemming). Een automobilist klaagt: Daar heeft me Waterstaat alweer een nieuw idee ontworpen, Waardoor je weder oponthoud op weg wordt aangedaan, Je bent net goed op gang op 't stille stuk tusschen twee dorpen, Of 't dwingt, terwille van zijn telgang, je weer stil te staan. Men houdt ons in de steden met een rood verkeerslicht tegen, Een overweg, een open brug houdt ons geregeld op, Men controleert ons briefje der belasting op de wegen, En zet ons nu tenslotte voor die aardigheid weer stop. Wanneer je 't op den keper ziet, zijn wij gaan autorijden, Niet om te converseeren met een braven ambtenaar, Maar om, zooveel als doenlijk is, vertraging te vermijden, En dat wordt langs den weg langs dezen weg haast illusoir. Men vraagt ons, of de wagen loopt op olie of benzine, Wat is het aantal passagiers en hoeveel gaan er in, Wat is 't gewicht (een vraag, die overal bij schijnt te dienen) Hebt u ook gratis mederijders, los van uw gezin? Waar gaat de rit vandaag naar toe, voor zaken of genoegen? Vanwaar bent u vertrokken, doet u pleisterplaatsen aan? Wanneer je nu maar 't nut begreep, waarvoor ze zooiets vroegen, Dan had je er nog vrede mee, om alsmaar stil te staan. Maar 't lijkt zoo'n nutteloos gedoe, waaraan geen eind wil komen, Als het zoo doorgaat kom je er per rijtuig even snel, 't Mag leuk zijn als er van je eens notitie wordt genomen, Maar wij zijn bij de overheid niet graag teveel in tel. Ze moesten liever tellen wat wij krijgen neer te tellen, Voordat wij mogen meedoen aan wat heet: het snelverkeer, Om voor de variatie dan zichzelf de vraag te stellen; Kan dat niet eens wat minder? Slechts die eene vraag, niet meer. Het kan ook in het snelverkeer tenslotte zoo verkeeren, Dat „tijd is geld" veranderd wordt in: tijd is teveel geld, Dan komt de tijd dat men de telling nog kan controleeren, Hoeveel als automobilist er weer zijn uitgeteld. P. GASUS. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Lezing over het leven der bijen. Maandagmiddag hield de heer Matthes uit Breukelen voor de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen in het gebouw „Harmonie" aan de Groe- nelaan een lezing over het onderwerp: „Het leven der bijen, bijen en honing". Na met een enkel woord door de presidente van de afdeeling, mevr. A. Moensvan der Veen te zijn ingeleid ving de spreker zijn voordracht aan met een beschrijving van de samenstelling van de honing. Deze samenstel ling houdt verband met de soorten van bloe men, waaruit de bijen de honing hebben ge puurd. Dit product kan volgens spreker de suiker geheel vervangen en het is bovendien veel gezonder. Honing is namelijk een natuur product, hetgeen met de suiker die wij hier gebruiken, niet het geval is. De heer Matthes ging daarna over tot een bespreking van het leven der bijen, waar omtrent hij tal van interessante bijzonder heden mededeelde. Bijen, zoo vertelde spr., zijn ouder dan de menschen. Uit fossielen van boomen is gebleken, dat bijen nog voor de menschheid de wereld bevolkten. Het leven van de bijen is zoo ingewikkeld, dat men zich dikwijls heeft afgevraagd, of deze diertjes niet met een verstand begiftigd waren. De werk zaamheden van de bijen moeten echter niet aan intellect worden toegeschreven. De dier tjes doen hun werk, maar het is absoluut uit gesloten te achten, dat zij zich realiseeren, waarom zij dit doen. Het staat daarentegen wel vast, dat de bijen een hoog ontwikkeld instinct hebben. In een bijenkolonie hebben alle groepen haar functies. De bijen, die zich schoonmaken van de cellen doen nooit anders, evenmin als de die ren, die de jonge bijen van voedsel voorzien of uitvliegen om honing te verzamelen. Spreker illustreerde zijn interessante voor dracht met een serie fraaie lantaarnplaatjes, waardoor men een uitstekend inzicht kreeg in het zoo kunstig geordende maatschappijtje, dat een bijenvolk vormt. De presidente heeft aan het slot van den HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (thuisr.) 15 v. Mombassa. Randfontein (uitr.) p. 19 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 18 te Havre vertr. 20. KON NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Orion, 19 van Algiers te Valencia. Odysseus, 19 v. Kopenhagen n. Stettin. Merope, 19 v. Amst. te Kopenhagen. Achilles, 17 van Piraeus n. Salonika. Theseus, 19 v. Rott. n. Vigo. Hercules, 19 v. Amst. n. Hamburg. Orpheus, 19 v. Gothenburg te Amst. Titus, 19 van Trapani te Amsterdam. Venus, 18 v. Setubal n. Portimao. Baarn, Amst n. Chili 17 (12.52 n.m.) 70 mijl ZW. v. Land's End. Barneveld, 17 v. Corral te Callao. Oberon, Rott. n. Tanger p. 17 Dungeness. Alkmaar, Amst. n. Chili 17 te Curasao. Astrea, 19 v. Rott. te Amst. Aurora, 19 v. Hamburg te Amst. Bacchus, 18 van Amst. te Hamburg. Bodegraven, Chili n. Amst. 19 te Hamburg. Calypso, 19 v. Palermo n. Messina. Ceres, 18 v. Amst. te Hamburg. Colombia, 14 v. Barbados naar Port Limon. Crijnssen, 17 v. Cristobal n. Cartagena. Deucalion, Rott. n. Lissabon p. 18 Dunge ness. Fauna, 18 v. Amst. n. Burriana. Hiebe, 18 v. Kopenhagen te Amst. Juno, 17 v. Calamata te Patras. Mars, Venetië n. Amst. p. 18 Gibraltar. Midas, 17 v. Maracaibo te Curasao. Odysseus, 17 v. Amst. te Kopenhagen. Orestes, 17 v. Algiers naar Piraeus. Perseus, Stettin n. Amst. p. 19 Brunsbuttel. Saturnus, 17 v. Izmir n. Algiers. Stella, 18 van Varna te Stamboul. Stuyvesant, 17 v. Amst. te Paramaribo. Telamon, 18 v. Jaffa n. Haifa. Tiberius, 18 van Venetië te Amst. Triton, 19 van Izmir te Stamboul. Venezuela, Amst. n. Barbados 18 (6.58 v.m.) 100 mijl O. v. Land's End. Vulcanus, Valencia n. Rott. p. 19 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar(thuisr.) p. 19 Ouessant Marken (uitr.) p. 17 Ouessant. Baloeran (thuisr.) 18 van Sabang. Indrapoera (uitr.) 19 te Belawan. Buitenzorg (uitr.) p. 19 Ouessant. Kota Tjandi, 18 v. Hamburg te Rott. Soekaboemi (thuisr.) 18 te Suez. Kota Radja, 19 v. Bremen te Rott. IJselhaven, Antwerpen n. Macassar, 18 v. Vlissingen. Dempo (thuisr.) 19 van Southampton, 20 (8 v.m.) te Rott. verw. Sibajak (uitr.) 19 v. Lissabon. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (uitr.) p. 18 Dungeness. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Glenfinlas; 18 v. Dairen te Rott. Bendoran, Japan n. Rott. 16 te Cebu. Menelaus, 16 v. Yokohama n. Rott. Polyphemus, 17 v. Batavia n. Amst. Bennevis, Japan n. Rott. 10 v. Colombo. Myrmidon, Batavia n. Amst. p. 19 Lizard. City of Canton, Manilla n. Rott. 19 v. Pe- nang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, 19 v. Hamburg te Amst. Waterland (thuisr.) 17 v. Montevideo. Zaanland (uitr.) 15 v. Santos. Terug van classificatie. Het stoomschip „Astrea" van de K. N. S. M., hetwelk sedert 9 Februari te Rotterdam heeft gelegen ten einde te worden geclassificeerd, is Zondag j.l. vandaar te Amsterdam terugge keerd. Het schip zal thans de lading innemen, waarmede het dezer dagen naar West Indië zal verrtrekken om daar weer in de kustdienst te worden gesteld, Scheepsbouw. Door de Deschimag-werf A. G. Weser te Bremen werd dezer dagen het nieuwe motor schip „Ems" (3300 br. reg. ton), gebouwd voor rekening van de Norddeutscher Lloyd, aldaar, afgeleverd. Genoemd schip is spe~:aa] inge richt voor vervoer van vruchten van de Kana rische Eilanden. Het schip kan echter ook een klein aantal passagiers verschepen, Mistsein hersteld. Het op den kop van het Zuïderhoofd alhier staande mistsein, dat defect was, is wederom hersteld en kan zoo noodig weer dienst doen. Aanvoer steenkolen. Het Britsche stoomschip „Heworth" arriveer de gistermorgen van Newcastle met een lading steenkolen voor het Hoogovenbedrijf. AANGEKOMEN. Amstelstroom ms. Huil Grietje m.s. Fowey Cax-ibia m.s. West Indië Manx s.s. Middlesbro Klaus Oldendorff s.s. Abö Rhein s.s. Hamburg 19 April. Heworth s.s. Newcastle Astrea s.s. Rotterdam Wirumaa m.s. Fowey Hercules s.s. Zwarte Zee Aurora s.s. Hamburg Salland s.s. Hamburg Bowling s.s. Leith Trito s.s. Fowey Depa m.s. Shoreham Orpheus s.s. Gothenburg VERTROKKEN. 18 April: Europe m.s. Thameshaven 19 April: Melissa m.s. Vlissingen Taxon m.s. St. Ki/tt's (v.o.X

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7