Een dag uit het leven van een „vliegenden dokter" VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VISIOEN. HEEMSKERK GOUDEN ECHTPAAR. BILJARTEN. JUBILEUMSWEDSTRIJDEN BIJ „SARPIIATIE". De Haarlemsche biljartclub „D.E.S." ging naar Amsterdam om deel te nemen aan de jubileumwedstrijden van „Sarphati" ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan. Er wer den 10 partijen gespeeld. De Haarlemmers konden het niet tot een overwinning brengen. De uitslag was, dat ,jD. E. S." 715 en „Sar- phatie" 752 caramboles behaalde. Het echtpaar HourikDe "Vries. Op 26 Mei a.s. hoopt het echtpaar J. Hourik en M. de Vries den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in het huwelijks bootje stapten. De bruidegom, is geen onbekende in onze gemeente. Hij was hier vroeger gemeente veldwachter met als standplaats Noorddorp. Vele jaren is hij thans reeds gepensionneerd. De bruidegom is 76 en de bruid 7° '"aar IJMUIDEN HONKBAL. R.C.H. NIET IN DE EERSTE KLASSE. Nu Haarlem II geen gebruik maakte van haar recht om in de eerste klasse uit te komen, moest het bestuur van den N.H.B. kiezen tus- schen: het gedegradeerde Leidsche Ajax weer in de eerste klasse of R.C.H. op de opengeko- men plaats. Thans is bekend geworden dat het bondsbe- stuur besloten heeft de degradatie van Ajax ongedaan te maken, zoodat R.C.H. in het ko mende seizoen weer in de tweede klasse zal uitkomen. INTERNATIONALE ONTMOETINGEN. Bij het bestuur van den N.H.B. is bericht ingekomen dat het Fransche negental op 30 Mei naar Holland komt om een wedstrijd te spelen. Hierdoor zal de receptie wegens het vijf-en-twintig jarig bestaan van den N.H.B. gehouden worden op Zaterdag 29 Mei. Verder speelt H.H.C. op Tweeden Pinksterdag in Haarlem tegen de Antwerp Baseball Club, terwijl een negental van „Haarlem" zich naar Antwerpen begeeft om daar te spelen tegen het negental van de General Motors. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Hedennacht omstreeks 1 uur is de heer K. terwijl hij op zijn rijwiel uit de Cronjéstraat kwam op de Wilhelminakade aangereden door een taxi komende van de Julianabrug. De heer K. werd tegen den grond gesmeten en bekwam eenige ernstige hoofdwonden, terwijl zijn rij wiel geheel werd vernield. De aangeredene werd na door den ploegcommandant van het Roode Kruis, de heer B„ nabij wiens woning het ongeluk geschiedde, verbonden te zijn, per auto naar zijn woning vervoerd, waar een dokter voor verdere behandeling zorgde. De auto werd licht beschadigd. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.94—f 0.80. Griet per 50 K.G. f 29—f 14. Tongen per K.G. f 1.20f 0.93. Kleine schol per 50 K.G. f 14—f 7.30. Schar per 50 K.G. f 5.50f 3.10. Rog per 20 stuks f 16. Groote schelvisch per 50 K.G. f 23. Middelsehelvisch per 50 K.G. f 25. Kleine middelsehelvisch per 50 K.G. f 27. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 20—f 11.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 104—f 46. Groote gullen per 50 K.G. f 23. Kleine gullen per 50 K.G. f 23f 13. Wijting per 50 K.G. f 8.50f 2. Makreel per 50 K.G. f 10.50—f 3.30. Heilbot per K.G. f 1.25f 1.02. Leng per stuk f 1.65. Koolvisch per stuk f 1.40—f 0.12. BESOMMINGEN. Trawler: Cornelis IJM. 15, 725 manden f 3510. Loggers: KW 162 f 710, KW 112 'f 121, KW 178 f 750, KW 77 f 690, KW 39 780, SCH 130 f 1520. OPENBARE VERKOOPING. Gistermiddag vond ten overstaan van nota ris W. H. Dolleman een openbare verkooping plaats die den volgenden uitslag had; De woonhuizen Wijkerstraatweg 185 en 187 werden gekocht door den heer Stapel te Am sterdam voor f 9000. De vier woonhuizen Melklaan 1, 3, 5 en 7 werden gekocht door de heer H. Oudshoorn te Velsen voor f 3364. Het woon- en winkelhuis Wijkerstraatweg 181, werd gekocht door E. Rus te Beverwijk voor f 2060. INBRAAK AAN DEN SCHULPWEG. In het pakhuis van een groentenhandelaar aan den Schulpweg is gisternacht ingebroken. Vermist worden een paar zakken aardappelen, sinaasappelen en appelen. MISHANDELING. Een inwoner van IJmuiden heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij in de Hoflaan nabij de hoogovens is mishandeld door een achttal jongens. De politie stelt een onderzoek in. Groote diepgang. Het Britsche motorschip „Myrmidon" pas seerde het Noordzeekanaal, komende van Ba tavia, met een diepgang van 8 Meter. KRACHTSPORT. JAARFEEST H. K. S. V. „HAARLEM". Zaterdagavond 24 April houdt de Haarlem sche Krachtsport Vereeniging „Haarlem" haar twaalfde jaarfeest in het gebouw „Olympia". Tevens zal het feit herdacht worden, dat de heer N. W. Viërwind 25 jaar aan de krachtsport is verbonden. In April 1912 trad hij als lid toe van de voormalige vereeniging „Door Oefening Kracht". Reeds in November 1913 werd hij ge kozen als secretaris; hij nam tot 1925 periodiek bestuursfuncties waar. Bij de H. K. S. V. „Haarlem", welke vereeni ging in 1925 ontstond door fusie van drie ver- eenigingen, nam hij van 1925 tot 1929 de func ties waar van penningmeester en voorzitter. Toen hij in 1929 meende geen bestuursfunctie meer te moeten waarnemen, werd hem voor zijn verdienstelijk werk het eere-lidmaatschap en het gouden clubspeldje verleend. En nog steeds verricht hij veel werk voor zijn vereeni ging; hij is een groot propagandist voor de krachtsport. Een aardig en varieerend pro gramma is door den heer Harry Meyer samen gesteld; met bal zal liet feest besloten worden. HOCKEY. Nederland—Duitsclilaiul. Het Nederlaiidsch elftal samengesteld. Naar wij vernemen is het Nederlandsch Hockey-elftal, dat' Zondag 25 April in het Olympisch Stadion tegen Duitschland zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Anjerna (Togo) Achter: De Waal (Amsterdam) en Wes terkamp (H. D. M.) Midden: H. de Looper (Hilversum)Ca- viet (Gooi) en Cuperus (S. C. H. C.) Vóór: Gunning (B. M. H. C.), Schnitger (P. W.), van den Berg (Amsterdam), de Roos (B. M. H. C.) en Esser (Togo). Caviet is gekozen op de spilplaats, een ver rassing misschien voor een oningewijde. Maar reeds meermalen heeft hij bewezen, dat hij ook in de middenlinie uitstekend spel kan vertoonen. De mogelijkheid blijft overigens bestaan, dat tijdens den wedstrijd De Loo per en Caviet van plaats verwisselen. GYMNASTIEK. Uitvoering „Gratia-Plator IJmuiden. te aardige costuumpjes met kleureffect vormden een prachtnummer, evenals de dans door da mes. De begeleiding dezer laatste nummers viel te roemen. De nummers ringen door jongens er zwaaiend door dames hadden beter achterwe ge kunnen blijven; een saaie vertooning. De afwerking was in het algemeen zeer onvol doende. De vrije oefeningen dames gaven weer een mooie, elegant uitgevoerde serie te genie ten. Met goed geslaagde nummers staafzwaaien op de muziek van „lm Walzerrausch" boogrek heeren werd de avond besloten. De heeren waren van een keurploeg uit den Ken- nemer Turnkring. Leider en deelnemenden mogen terugzien op een succesvollen avond, die door een tal rijk publiek werd bijgewoond. Geneeskundige hulp per vliegtuig in Australië. Woensdagavond gaf de gymnastiekvereeni- ging „Gratia Plato" uit IJmuiden een open bare uitvoering onder leiding van haar direc teur, den heer.P. Dijkstra, in de bioscoopzaal „Thalia". De uitvoering verliep vlot en mag alleszins geslaagd heeten. Na den opmarsch van een honderdtal kleu ters, jongens, meisjes, dames en heeren, nam de leider het woord; hij heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder den K. T. K. en de technische com missie. De heer Dijk stra deelde mee, dat door wisseling van di recteur de hulp was ingeroepen van leden van den K. T. K. Daar het onderwijs in licha melijke opvoeding op de scholen in IJmuiden vrijwel is opgeheven, verzocht spreker aan de ouders, hun kinde ren naar een vereeni ging te zenden. De kleuters openden het programma met een aantrekkelijk openbaar lesje. Jongens volgden met pittig uitgevoerde vrije oefe ningen. De meisjes verdienen een pluim voor haar serie vrije oefeningen; loop- en huppel oefeningen van de meisjes waren het aanzien zeer waard. De oefenstof dames seniores aan twee brug gen bleef eenvoudig en werd goed afgewerkt. Aan hoog/laag gestelde bruggen gaven meis jes pittige oefeningen te zien. Veerplank/brug door dames en hoogbrug heeren waren mooie oefeningen. De knotsoefeningen meisjes P. Dijkstra Schip Verm. Ariadne (Ned.) Asihlea (Eng.) Amstelland (Ned.) X) Alcinous (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Bin tang (Ned.) x) Bloemfontein (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Berenice (Ned.) Bacchus (Ned.) Boskoop (Ned.) Cassel (Du.) x) Costa Rica (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Ceres (Ned.) Charterhaque (Fin) Cimbria (Deen) Eurymedon (Eng.) x) Essen (Du.) Erna (Du.) WANDELSPORT. Noord-Holl. Wandelsport. Propaganda-wandcltocht. Door den Noord-Hollandschen Wandelsport Bond wordt in samenwerking met het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond op Zondag 2 Mei een 30 K.M. Propaganda-Wandeltocht te Haar lem georganiseerd. De verwachting is, dat op dien dag de bloembollenvelden nog mooi zullen zijn, waardoor de deelnemers (sters) ook kun nen genieten van dezen kleurrijken aanblik. Het inschrijfgeld voor bovengenoemden tocht is laag gesteld; aan de deelnemers wordt na afloop een aardige herinnering aangeboden. Inschrijvingen kunnen o.a. gericht worden tot den Hoofdconsul K.N.G.V., Duvenvoordestraat 52 Haarlem en tot den afdeelingsbestuurder N.H.W.B. aan de Dr. Schaepmanstraat 63 te Haarlem. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 22 APRIL Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Marinella" met Tino Rossi 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Incognito getrouwd" met Margaret Sullavan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De geheime Code" met William Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur, Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 113 urn', behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 23 APRIL Bioscopen nieuw programma. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Gadila (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Grootekerk (Ned.) x) Helder (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Hilversum (Ned.) Heidelberg (Du.) x) Halle (Du.) Hercules (Ned.) 1. M. Embiricos (Gr.) J.v.Oldenbamev. (Nd.) x) Juno (Ned.) Karen Toft (Deen) Magdeburg (Du.) x) Meerkerk (Ned.) x) Mars (Ned.) Mela-mpus (Ned.) Marg (Noor) Midsland (Ned.) Montferland (Ned. x) Nailsea Moor (Eng.) Orion (Ned.) Odysseus (Ned.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Laut (Ned.) x) Phoenicia (Du.) Poseidon (Ned.) Pres. Francqui (Belg) Patricia (Du.) Polyphemus (Ned.) x) Peisander (Eng.) x) Probitas (It.) Rozenburg (Ned.) Reg'gestroom Rhea (Ned.) Saleier (Ned.) x) Saltwick (Br.) Springfontein (Ned.) x. Sliedrecht (Ned.) Stella (Ned.) Saturnus (Ned.) Simon Bolivar (Ned.) x Tela (Ned.) Telamon (Ned.) Teresa Schiaffino (It.) Ta/waili (Ned.) x) Tajandoen (Ned.) x) Van Rensselaer (Ned.) Vesta (Ned.) Vulcan us (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zaanland (Ned.) x) van aankomst W. Indië 2 Mei W. Afrika (via Havre) heden Buenos Aires 4 Mei Batavia 7 Mei Chili (via Antw.) 12 April Chili Chili Batavia 10 Mei Zuid Afrika 8 Mei Chili 25 April 22 April Danzig Hamburg Chili Ned. Indlë 29 April Hamburg 25 April Pto Barrios 16 Mei Hamburg 22 April NorrkÖping 23 April Gdynia 23 April Batavia 2 Mei Ned. Indië 10 Mei Danzig Trinidad 23 April Japan Japan Chili (via Antw.) 25 April Zuid Afrika La Plata 7 Mei Ned. Indië 25 Mei Ned. Indië 11 Juni Hamburg 25 April Buenos Aires 25 April Batavia 4 Mei Midd. Zee 30 April Hnelva 22 April Ned. Indië 2 Mei J apan Midd. Zee 24 April Hamburg (via Bremen) 29 April Oporto heden Seaham 23 April Hamburg Villa Constitueion 13 Mei Midd. Zee 26 April Stettin 27 April Batavia 3 Juni Batavia 21 April Tampico 29 April Alexandrië (via R'dam) 30 April Houston 24 April Pto. Barrios 12 Mei Batavia 20 Mei Batavia 27 Mei Bona (v. IJm.) Les Falaises (v. IJm.) 22 April West Afrika heden Midd. Zee 5 Mei Batavia 21 April Rosario 26 April Z. Afrika Donstantza 24 April Bourgas 5 Mei Midd. Zee (via R'dam) 30 April West Indië 27 April Buenos Aires 9 Mei Alexandrië Polion ie a 23 April Med. Indië Ned. Indië West Indië 28 April Midd. Zee 10 Mei Midd. Zee (via R'dam) 10 April Buenos Aires 1 14 Mei Beunos Aires Laatste bericht 14 April van Curasao. 20 April van Niton. 15 April van Bahia. 8 April van Belawan. vertrekt 8 Mei van Hamburg. 16 April van Cristobal. 17 April van Callao. 6 April van Belawan. 10 April van Kaapstad. 15 April te Talcahuano. 22 April van Kopenhagen. 21 April vertrokken. 17 April te Callao. 16 April van Port Said, vertrekt 24 April, vertrekt 24 April. 21 April vertrokken. 17 April vertrokken. 19 April vertrokken. 15 April van Port Said. 18 April van Aden, in lading. 18 April te Shellhaven. 19 April van Gibraltar. 18 April te Hamburg. 21 April van Hamburg. 17 April van Gibraltar. 7 April van Santa Fé. 18 April van Batavia. 17 April van Bintang. vertrekt 24 April. 14 April van Dakar. 14 April van Colombo. 17 April te Patras. 16 April vertrokken. 19 April van Port Said, 19 April van Singapore. 20 April van Lissabon, vertrekt 24 April. 13 April vertrokken. 22 April vertrokken, in lading. 13 April van Montevideo. 21 April van Gibraltar, vertrekt 24 April. vertrekt 1 Mei. 20 April te Londen. 16 April van Port of Spain 20 April van Oran. 6 April vertrokken. 20 April van Pto Colombia. 20 April van Belawan. vertrekt 24 April. 17 April vertrokken. 16 April van Gibraltar. 21 April van Havre. 20 April te Oran. 21 April te Vlaardingen. 15 April van St. Vincent. 15 April van Mombassa. 22 April te Londen. 19 April van Stamboul. 17 April van Izmir. 15 April van Barbados. 17 April van Fern. Noronha. 20 April van Beyrouth. 17 April van Gibraltar. 20 April van Batavia. 20 April te Batavia. 12 April v. Paramaribo. 20 April van Fium-e. 20 April te Rotterdam. 17 April van Montevideo, vertrekt 29 April. „Hallo, is daar Port Hedland? Hallo, hier Noreena Downs! De angstig trillende stem vult het zend- stationnetje. „Hallo.Vrouw ernstig ziek!De stem wordt onverstaanbaar door luchtstoringen „Meekinjarra-radiopostMrs. Hutchins ernstig ziek!Zeventig mijlen Zuidoost No reenaKunt gij komen?" Het is een oproep voor den vliegenden me dicus. De marconist zet de koptelefoon af, rent het gebouwtje uit in den zonnigen middag en schreeuwt naar het doktershuis; „Doctor Vickers! Hallo, Doctor!" Vijftien minuten later stapt de „vliegende dokter" in het toe stel. Vorenstaand tafereel speelde zich volgens het tijdschrift „Asia" ergens in Australië af en het zal noch voor de eerste, noch voor de laat- sbe maal zijn, een dergelijke radio-oproep. We laten den vlieger, die den medicus in een 130 paards Gipsy-Moth vervoerde aan het woord. Het vliegtuig biedt juist plaats voor 2 personen, de brancard neemt de ruimte over de beide andere zitplaatsen in. Het vliegveld(?) Port Hedland, is een combinatie van landingster rein, golfterrein en race-baanStijgen naar 3000 voet; het kreupelbosch glijdt onder ons weg, als een somber tapijt; hier en daar helder groene vlekken van loofhout, verder barre roodbruine aarde, een flauw tracé van een weg, misschienVickers kijkt me aan en grijnst: „In Meekinjara hebben ze geen pedaal-radio- set", schreeuwt hij mij in 't oor. „Er moet iemand met de boodschap over de duinen van Noreena hebben gereden, 'n Beetje laat voor dezen trip we hebben geen nachtverlichting. Maar ik durf niet te wachten tot morgen. Wan neer een kolonist zegt „ernstig ziek", dan wil dat wat zeggen" 'n Half uur, een uur, anderhalf, twee uren verstrijken. Plotseling: het eentonige land schap breekt. Ruwe, kale, heuvels. We cirke len naar omlaag, lager en lager boven enkele verspreide gebouwen in een enge vallei. Zou het hier zijn? Hoe moet een toestel hier lan den?We staan stil; klimmen uit het toe stel. Oogstschuur, bijgebouwen voor de inboor lingen, huis en windmolen. Een zwarte vrouw verschijnt in de deuropening, roept „Eagle- hawk mobbam!" 1) en verdwijnt. Vickers gaat met zijn zware medische uit rusting naar het huis. Twee blanke kinderen, •een meisje van acht, een jongetje van vijf, loopen hem tegemoet. „Waar is" mamma?", vraagt Vickers. Het meiske keert om, rent naar het huis; Vickers volgt. „Hoe kreeg je de boodschap over moeder naar Noreena", vraag ik. „Bobby nam ze mee", zegt de kleine baas, „Te paard. Vertrok den vorigen avond. Bobby is mijn broer. Twaalf jaar. Pappie is op in spectie". Vickers verschijnt in de deuropening. „Acute blindedarm. We moeten haar terugbrengen naar het hospitaal. Wil je de brancard bren gen". We moeten weg. Wat te doen met de kinde ren? Vader blijft misschien wel een week weg; wanneer hij precies terugkomt weten noch de kinderen, noch de bedienden. We zullen terug- _ekomen, hulp zenden. Terug over Noreena om benzine in te nemen. De kleuters staren ons naOp weg naar Noreena zien we een een zame stip over het verlaten land bewegen. Bobby te paard op den terugweg. Tijdens de terugvlucht zit Vickers met den pols van de zieke in de hand. We landen op de lichten van auto's, waarvoor de mecanicien had gezorgd. De zieke is te zwak om te worden ge opereerd. Vickers besluit tot morgen te wach ten. Den volgenden dag besloot Vickers nog iets te wachten. Dan was er ook nog tijd voor d.e behandeling van een klacht tegen een drank handelaar in het kantongerecht. Elk half uur kreeg hij berichten uit het hospitaal over den ziektetoestand. Vliegende dokter voor een gebied van 275.000 vierkante mijl in Noordwest-Australië: Kan tonrechter; Coroner voor het District; Bescher mer van inboorlingen; Havenmeester; Quaran taine-officier en Commissaris van de mijnen; deze baantjes behooren tot de taak van den vliegenden dokter te Port Hedland. En hij houdt ervan! Tegen den middag, toen de rechtszitting werd verdaagd, opereerde Vickers mrs. Hut chins voor blindedarm, 'n Half uur later kwam er een oproep van een ander station, 125 mijlen Noordoost: weder een ernstig geval. En de dokter koos opnieuw het luchtruim! x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. De binnenlanden van Australië werden niet geschikt geoordeeld als verblijfplaats voor een vrouw.„Geen dokters geen vrouwen". In verschillende deelen van het Australische bin nenland is reizen onmogelijk gedurende 5 a 6 maanden van het jaar; de wegen zijn herscha pen in modderpoelen. De radio bracht in vele opzichten uitkomst. Het zijn lichte toestellen, compact en uiterst eenvoudig. De generator wordt met den voet bediend, door een pedaal als van een rijwiel. Het toestel is geschikt voor telefonie en telegrafie. De radio voorkomt vaak vluchten voor den dokter; hij kan inlichtin gen over de patiënten radiotelefonisch krijgen, kan ze door den aether raadgeven, medicijn voorschrijven en zulks over afstanden van 2 a 300 mijlen. Ook heeft de radio nog 'n andere lichtzijde. De vrouwen van de kolonisten, buur vrouwen op afstanden van 250 mijlen, kunnen met elkaar praten, als over een hekje bo vendien met dit voordeel, dat de politierechter er geen werk aan krijgt. Bijvoorbeeld „Wel Margaret, zijn de hennen die ik je onlangs zond, al aan den leg?" „O ja, ze doen het prachtig". Zoo verdwijnt eenzaamheid en dus een bron voor ziekte- Zoo is de moderne techniek toegepast door niet bekend zijn en den Kerkweg moeten De- energieke, zelfopofferende mannen in dienst reiken, stuiten op dit smalle pad en dan ge- gesteld van de beschaving in een uitgestrekt I dwongen zijn een omweg te maken langs den en van gewone communicatiemiddelen versto- Hagelingerweg-. ken gebied. Laten wij hopen, dat in deze dringende aan- VAN DEN ABEELEN. gelegenheid voor het verkeer door het gemeen- j tebestuur spoedig wordt voorzien. 3. hazelhorst. DONDERDAG 22 APRIL 1937 De Bilt voorspelt; Meest matigen Zuidelijken tot Westelij. ken wind, betrokken tot zwaar bewolkt later wellicht opklarend, tijdelijk regen' aanvankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Toulouse. Laagste 750.4 m.M. te Jan Mayen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 Laagste hedennacht 43 p] Hoogste heden 48 p' BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 760 m,M Neiging; Vooruit. Opgave van; MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 1.52 uur; n.m. 2.10 uur Zaterdag v.m. 2.28 uur; n.m. 2.45 uur' Zondag v.m. 3.00 uur; n.m. 3.19 uur' Massa's onschuldigen staan er te waclien, Te wachten, waarop? Ach, dat weten zij niet Totdat plots een lied, Strijdleus en kreet der satanische machten, Klinkt tot hen op. Dan rijdt de duivel langs al die geleed'ren, Blijft even staan, Strooit het giftige zaad Van verblinding en haat Diep in hun hart, dat het niet kan verteed'ren En voert hen aan Dan gaat het voorwaarts met brullen en tieren, Satan aan 't hoofd; En de menschen, ach ja, Zie. zij volgen hem na, Vechtend en razend gelijk wilde dieren, Van rede beroofd 't Is als een hel, waar de arme verloor'nen, Temidden van vuur En van kruitdamp en bloed, Met wanhopigen moed, Krimpend van pijn, nochtans vloeken en toornen, Van uur tot uur Dan lacht de duivel en wrijft in de handen;1 „Zoo gaat het goed! Zie, de aarde is mijn! En de menschen, zij zijn Mij onderworpen als slaven in banden, Als bank voor mijn voet!" Zoo snoeft de Satan.opeens wordt het stille; Helder en klaar, Maar toch lieflijk en zacht, Klinkt een stem door den nacht: „Menschen! Ontwaakt! Doet gij aldus Gods Wille, Doodend elkaar?" Allen staan stil gansch verschrikt en verslagen, Staren zij rond: Voor 't verbaasde gezicht Rijst een wonderbaar licht: VREDE daalt neer, als van eng'len gedragen, Stralend en blond. Dan blijft zij staan en raakt even hen allen Liefdevol aan En de krachtige hand, Die het wapen omspant, Zakt naar omlaag en de moordtuigen vallen Als dorre blaan Eind'lijk verlost uit den poel van ellende; Slaken z' een zucht: „God wat heb ik gedaan!" E11 zij zien elkaar aan, 't Was of elk nu pas zijn broeder herkende, Nu Satan vlucht. Ja, hij sluipt heen, tandenknarsend van woede, Laf en bevreesd Maar'de Vrede richt 't oog Innig dankend omhoog; Zij heeft het Kwade verwonnen door 't Goede! Triomf van den Geest l A. M. S. aan het woord.... Voor den Inhoud dezer rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj mei geplaatst, wordt de kopij den inzender mei teruggegeven. De Kerkweg te Santpoort. Gaarne maakt ondergeteekende van Uw blad gebruik om zijn ervaring mede te deelen by net passeeren van bovengenoemd voetpad, dat, dij Vrijdag j.l. van de Santpoortsche zijde ingmg- Honderden malen heeft hij dit pad met de nets aan de hand geheel ten einde afgelegd, maar nu hij ditmaal bij 't inrijden de fiets no„ eenige meters liet doorioopen, heeft de motor brigade hem bij het einde aan den Kruidber- gerweg opgewacht om proces-verbaal op te maken. Zoo zal het reeds menigeen op dit pad ge gaan zijn. Ik wil de motorpolitie hiervan geeD verwijt maken, zij heeft als verkeerspolitie slechts haar plicht te doen. Maar de toestana is op dit punt bedenkelijk en eischt dringena voorziening, omdat dit pad een drukke vei- bindingsweg geworden is naar het dorp. Na tuurlijk neemt men den kortsten weg naai' net centrum van het dorp langs het Kerkpad en daar driekwart van Nederland fietst, ligt net voor de hand, dat hier de eenige oplossn^ moet gevonden worden in een radicale verbree- ding van dit antieke landpad, zoo mogelijs zelfs direct bruikbaar voor' auto's. Het gebeurt herhaaldelijk dat chauffeurs, die in Santpoort 1) =1 Vliegende medicus.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6