HET NIEUWE AVONDBLAD Succesvolle opvoering van „De Czardasvorstin". U verandert Millioenendans. 22e JAARGANG No. 145 VRIJDAG 23 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden. Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels T 0.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT". Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet ot oog 200.—, beide leden duim i 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, ®f.n j f® ec\en wijsvinger f 25.—alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het ballet der millioenen wordt weer uitge voerd in het Britsche Lagerhuis en de Jooss van dit gezelschap, Neville Chamberlain, heeft het voor het laatst geleid. Want binnenkort zal hij Stanley Baldwin opvolgen als premier en dus aftreden als Kanselier van de Schatkist. Zijn zesde en laatste begrooting is tevens de hoogste die hij ooit heeft ingediend. Het to taal der uitgaven is geraamd op achthon derd drieëntachtig millioen pond. Ik laat u gaarne over dit eens even in Hollandsche gul dens om te rekenen. Dan komt u er vanzelf toe het even te bepeinzen. Onze staatsbegroo- ting is een peuleschilletje vergeleken bij de Britsche. En zelfs is zij klein van omvang, in haar geheel, als men haar vergelijkt met de Britsche militaire uitgaven wier totaal op deze begrooting tweehonderd achtenzeventig mil lioen pond bedraagt. Dat is meer dan viermaal zooveel als ons geheele staatsbudget! Zonder belastingverhooging ging het natuur lijk niet meer. Derhalve heeft Chamberlain een verhooging van de inkomstenbelasting van 2ZVz tot 25% in zijn budget opgenomen. Ik merk daarbij op dat de Britsche onbelastbare aftrek van het inkomen zeer hoog is, met kin deraftrek stijgend tot 250 pond, zoodat alle arbeidersinkomens, die der onderwijzers en die van vele andere bescheiden-gesitueerde wer kers onbelast zijn. Het Britsche belastingstelsel wijkt sterk van het onze af ofschoon ook in het onze sterke progressie wordt toegepast. Verder heeft Chamberlain een door niemand verwach te nieuwe belasting ingeluid, n.l. „de Nationale Defensie-Bijdrage", die geheven wordt op overwinsten van bedrijven. „Overwinst" wordt aangenomen als eenig bedrijf meer dan twee duizend pond winst gemaakt heeft, zoodat al leen een aantal kleine bedrijven buiten de nieuwe belasting zal vallen. En dan is men er nog lang niet: de gewone belastingramingen zijn erg optimistisch verhoogd en voor defen sie moet de defensie-leening gedurende vijf jaar tachtig millioen pond per jaar bijpassen. De gevolgen van deze leening zijn voor het na geslacht. Chamberlain zelf heeft het aspect van zijn begrooting „jammerlijk" genoemd. Geen won der. Het geval herinnert levendig aan de be grootingen uit den oorlogstijd. De belasting op overwinsten en wijlen de „oorlogswinstbe- lasting" lijken trouwens als broertje en zusje op elkaar. Het putten van enorme bedragen uit een defensieleening is daarbij, uit nuchter zakelijk oogpunt beschouwd, een fatale metho de. En dan behoeft men maar even na te den ken om te beseffen, hoe de nieuwe belas tingen de volkswelvaart zullen teisteren. Dit betreft niet alleen de menschen met goede inkomens maar de geheele bevolking, want als (over een jaar) de overwinst-belasting in volle werking treedt zal dit over de geheele linie leiden tot verminderde dividend-uitkeering van bedrijven. Aangezien nu in Engeland zoowel aandeelen als obligaties veelal in zeer kleine coupures worden uitgegeven wordt de kleine belegger, lees spaarder, daardoor direct getroffen. Dit beteekent een algemeene ver mindering van koopkracht en ook een vermin dering van de opbrengst der inkomstenbelas ting, die de regeering nu nog zoo optimistisch hooger durft ramen. Chamberlains opvolger zal het volgende jaar wel genoodzaakt zijn tot een veel lagere raming. Onze Londensche correspondent meldt „dat niemand deze begrooting welkom kan heeten". En gelijk heeft hij, al heeft de Labour Party den minister toegejuicht omdat de nieuwe las ten grootendeels op de hoogere inkomens val len. Op den duur blijft het daarbij immers niet. Ook de toekomstige kansen op hooger loonen schijnen nu wel uitgesloten. Dergelijke politieke toejuichingen, even als de politieke teleurstelling van Chamber lains conservatieven aanhang, hebben in den grond der zaak geen beteekenis en hou den slechts verband met de wijze waarop de niet-doordenkende, oppervlakkig-rede- neerende „man in the street" zoo'n nieuwe begrooting ontvangt. Hij meent dat hij er goed afgekomen is. Het zal hem leelij.k tegen vallen. Als een staat financieel boven zijn stand gaat leven wordt daardoor onvermij delijk de geheele bevolking getroffen. En bet „sluiten* van deze begrooting is maar schijn. Natuurlijk zijn de andere groote mogend heden er financieel vooral niet beter aan toe.Het heele gezelschap leeft ver boven zijn finan- ciëele capaciteit op een wijze, die een kleine staat (Nederland b.v.) zelfs niet zou kunnen toepassen omdat zijn buitenlandsch crediet bet eenvoudig niet toelaat. Deze wilde millioenen-dans der groote mo gendheden, waarin nu ook Engeland zich heeft laten meesleuren, beduidt in wezen niets anders dan opoffering van de volkswelvaart aan den dolzinnigen bewapeningswedloop, die °P zijn best tot een ontzettende verarming en op zijn slechtst tot den oorlog leidt. Een eindpunt in den wedloop is alleen te be reiken door internationaal overleg, gevolg van terugkeer van het gezonde verstand en hopelijk, maar bovendien noodzakelijkvan een hooger besef van de roeping van den mensch in dit leven. Ik geloof dat inderdaad hooger inspiratie, dan thans nog de volken en hun leiders bezielt, zich zal moeten doen gel den om dezen wilden ren naar den ondergang te stuiten. En waarom zou men daarop niet mogen hopen?ja die zelfs, in zulk een verdwazings-crisis, mogen verwachten? R. P. IJMUIDEN Uit het jaarverslag der Reeders- vereeiugmg. Vischrijkdom Noordzee. Een van de vraagstukken, die lang hebben gewacht op een oplossing, betreft dat van de maatregelen tot bevordering van het vischbe- stand in de Noordzee. Reeds voor den wereldoorlog deed zich de behoefte daaraan gevoelen door een sterken achteruitgang van het bestand van schol en schar. Bij de minder-bevissehing gedurende de oorlogsjaren herstelde zich dit snel en raakte de gedachte aan het treffen van maatregelen tot bescherming van het toen bestaande vischbestand min of meer op den achter grond. Na den oorlog ging evenwel het vischbe stand weder vrij snel omlaag en reeds vanaf 1924 dateeren de pogingen die de Reeders- vereeniging heeft gedaan om de Regeering te bewegen wettelijke voorziening te treffen. Ofschoon telkens voornemens naar voren kwamen die hoop gaven op een spoedige voorziening, bleef de zaak traineeren en werd van de eene commissie naar de andere ver wezen. In 1935 werd, naar men meende op goede gronden, gehoopt en verwacht, dat de Regee ring zou doortasten, maar opnieuw werd de zaak uitgesteld en bleven zoowel bepalingen ten aanzien van de maaswijdte der netten als een verbod van den aanvoer van ondermaat- sche visch achterwege. In 1936 is evenwel een verandering in den toestand ingetreden, tengevolge van de om standigheid. dat de Nederlandsche Visscherij- centrale aan de uitvaarcertificaten van de trawlvisschers de voorwaarde heeft verbon den. dat geen netten met een geringere maas wijdte dan 7% e.M. zouden mogen worden gebruikt. Dit voorschrift werd bekend gemaakt in Juli 1936, onder mededeeling, dat deze be paling zou ingaan op 1 Januari 1937. opdat de eigenaren van visschersschepen de ge legenheid zouden hebben hunne netten van geringere maaswijdte inmiddels af te visschen en intijds te zorgen voor netten van voldoen de maaswijdte. Voor de stoomvisscherij heeft deze bepa ling feitelijk alleen beteekenis ten opzichte van de maaswijdte der kuilen, aangezien de overige netsgedeelten van grootere maas wijdte zijn. Van deze bepaling zijn evenwel uitgesloten de netten, die gebruikt worden voor de trawl- visscherij op makreel, haring en sprot, waar voor een geringere maaswijdte is toegestaan. Ofschoon vóór 31 December het nieuwe Kon. Besluit nog niet gereed kon zijn, werd toch in uitzicht gesteld dat dit binnen korten tijd mocht worden verwacht. Verwacht mag worden, dat in een niet te verre toekomst ook zal blijken in hoeverre de Regeering wenscht gevolg te geven aan de aanbevelingen van de internationale be sprekingen in Londen met betrekking tot een aanvoerverbod van viseh beneden zekere vast te stellen maten. POLITIEKE KLADDERIJ. Gistermorgen bemerkte men, dat op de rioolbuizen aan den Stationsweg voor 't riolee- ringswerk, politieke leuzen waren geschilderd. Op elke buis was een letter aangebracht en deze letters vormden een zin. Arbeiders wer den aan 't werk gezet om de letters met teer onleesbaar te maken. Door de IJmuider Operette Vereeniging. op geregelde tijden Uw etalage om c!e aandacht van de voorbij gangers te blijven trekken. Adverteert daarom ook op geregelde tijden om die aan dacht te versterken De gala-première van „De Czaxdas-vorstin" het welbekende operette-werk van Emmerich Kalman, dat door de IJmuider Operette Ver eeniging in den Thalia Schouwburg werd op gevoerd, mocht zich terecht in een overwel digende belangstelling verheugen. Mevr. Dora AriszSchrama. Terecht, omdat het werk als operette-an- sich reeds de moeite van een gang naar het theater waard is en daarbij omdat het door de IJ. O. V., die zich met „Het vroolijke Weeuwtje" en „Polenbloed" reeds een schit terende staat van dienst verworven heeft, op alleszins loffelijke wijze gecreëerd werd. De vereeniging mag zich in het bezit van leiders verheugen, die hun taak verstaan. Al lereerst is er de stuwende kracht van den voorzitter, den heer H. A. Osendarp, die za kelijk leider der IJ. O. V. is. De directeur Phi lip S. Vlessing is als bevelvoerder over het geheele werk, solisten, koor en orkest (in to taal 80 personen) de slagvaardige musicus, die de bruisende partituur in een tempo-a- la-ongaresa doet voorbij trekken. En last but not least de werker achter de schermen, de man van de aardige vondsten in deze operette, die dag-in dag-uit geploe terd heeft om uit de spelers te halen wat er voor hem maar uit te halen is. Heeft het critisch-gestemde en verwende publiek zich wel eens rekenschap gegeven van het hondenbaantje, dat een regisseur heeft? Velen rangschikken hem onder de Zondagskinderen dezer wereld, maar dat is toch absoluut onjuist. Als oud-leerling van Max Reinhardt heeft Reinhard Rijke wederom getoond iemand te zijn, die bij de operette zijn plaats gevonden heeft en mooie effecten met zijn materiaal weet te bereiken. Een uitverkocht huis heeft mee kunnen ge nieten van dit oorspronkelijke vindingrijke en tintelende operettewerk. De partituur brengt duidelijk aan het licht, dat er een ter dege geschoold vakman en een fijnvoelend musicus aan het woord is. Daarbij heeft de IJ. O. V. zich moeite noch kosten gespaard „De Czardasvorstin" zoo goed als maar eenigs- zins mogelijk is, te ontvangen, gelijk de voorzitter in zijn openingsrede tot de dona teurs der vereeniging zegt. En zoo was het, wanneer het doek zich bij het eerste bedrijf opent, een bonte mengeling van keurige avondkleeding en Hongaarsch-nationale cos tumes van dames en heeren. De spanning van een première is duidelijk merkbaar èn Reinhard Rijke. op het tooneel èn bij de toeschouwers. Met een enkelen forschen zwaai van den dirigeer stok heeft directeur Vlessing de inleidende maten van het Zevenburgsche lied aangege ven en weldra is de stemming er bij de bezoe kers van het (tooneel)-cabaret in. De titelrol, in handen van Dora Arisz- Schrama, wordt door deze bekende sopraan met verve gezongen en gespeeld. Wat ze met haar soepele, geschoolde stem (waarvan elk gezongen woord helder verstaanbaar is) weet te bereiken is heel knap. Daarbij heeft ze zich geheel in de speelrol ingeleefd, zoodat de scènes met haar tegenspeler Edwin (Jack Roza) mede dank zij hem tot voorname hoogte worden opgewerkt. De laatste is als de vlotte Varia-acteur een graag geziene ver schijning. De heer Roza heeft in De Czardas vorstin" geen gemakkelijke rol, want de Ed- win-figuur stelt bijzondere eischen qua spel en zang. De verwachtingen, die in hem ge steld werden, heeft hij echter zeker niet be schaamd. Tal van uitstekende momenten de den de pittige muziek van Kalman alle recht wedervaren en groot was voor hen beiden het succes. Love-team nr. 2, gepersonifieerd in gravin Stasi (mej. C. Jansson) en Boni (Hans Klaa sen) was eveneens een onmisbaar element. Tot welk een geestig speler heeft laatstge noemde zich ontwikkeld; uitstekend die scè nes met de grisettes van het cabaret en het tegenspel met Edwin in 2. Mej. Jansson, die over een krachtige mezzo beschikt (bij de be kende zangpaedagoge Magdalena de Jongh geschoold), heeft bewezen haar partij ter dege gestudeerd te hebben en zij wist in het bijzondere b.v. in het pikante Zwaluwenduet het noodige effecte te sorteeren. Om dit kwartet groepeerden zich tal van medewerkenden. Zoo was er een statige vor stin van mej. M. Jurriaans, een pracht van een vorst van den met de planken zoo ver trouwden heer A. H. Holtslag, een voorname koerier en gezant van den Variaan L W. Boeree (in een dubbelrol met zeer gave creatie) en een amusant opgezet type caba ret-habitué Feri, de vriend van alle girls, van den heer Osendarp. Daarbij kon de laatste met zijn warm getimbreerde stem uit zijn zangrol ook alles halen, zoodat zijn optreden zeer in den smaak vermocht te vallen. Phil. S. Vlessing. Een talrijk flink gedrild koor zorgde voor de vereischte entourage, opgeluisterd door pakkende „Einlage" als het Grisette-num- mer, het heeren-sextet, de czardas en het walsballet De dansen waren onder de beproefde lei ding van mevr. Const, v. d. Plasde Smidt ingestudeerd en dank zij haar training kwa men czardas en ballet uitnemend tot hun recht; met vuur werd de Hongaarsche na tionale dans en met gratie de Wiener Walzer een respectabele danstechniek en een strakke uitgevoerd. Met genoegen constateerden we en pittig rhythmiek. De solo-danseres mej J. van Ossenbruggen gaf een fraaie dansim- provisatie ten beste. Geestig was het grisette-nummer met de komische tenor Klaasen, en de scène van de zes cabaretiers (de heeren S. Egner, L. Ver schoor, A. van Opbergen, Jac. en Th. Rijke en P. Beets), die het publiek zeer vermaakten. Het is een respectabele' arbeid geweest om zulk een veeleischende operette tot en goed- loopend geheel aaneen te schakelen en al blijven er, wat het tempo betreft, wenschen zij zullen in eventueel nog volgende voorstel lingen allicht vervuld worden Met de keurig verzorgde costumes en door de speciaal voor de operette vervaardigde décors uit de ateliers van v. Doesburg, de dé corateurs der Wagnervereeniging, waren de massa-scènes zoowel als de kleine tooneeltjes een bekoring voor het oog. (b.v. cabaret-scène hofbal, verlovingsfeest). Het begeleidende orkest kweet zich naar behooren van zijn lang niet gemakkelijke taak; de violen mogen in de hoogte nog wel eens uitkijken, waar ze terecht komen. De burgemeester en mevrouw Kwint woon den de opvoering bij. De solisten en de pia niste mochten première-bloemen in ont vangst nemen en een gezellig bal hield vele IJ. O. V.-aanhangers nog langen tijd gezel lig bijeen. Wegens het buitengewoon succes, dat deze knappe opvoering heeft gehad, zal er Don derdag 29 April a.s. een herhaling van ge geven worden in het Thalia Theater. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR R.K. DAMMERS EN SCHAKERS. Naar wij vernemen bestaat er voor de kam pioenswedstrijden voor R.K. dammers en schakers, die worden georganiseerd door de R.K. Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" groote belangstelling. De'wedstrijden worden Dinsdagsavonds gehouden in „de Griffioen". De dammers spelen in drie, de schakers in twee klassen. Aanmelding kan tot 1 Mei geschieden iede- ren Dinsdagavond aan bovengenoemde zaal en bij de volgende adressen: M. Kuipers, Prins Hendrikstraat 14; J. Speet, Piet Helnstraat 70; C. J. Post, Groeneweg 64 en B. Sjertsen, Schoutenstraat 3. INBESLAGNAME VAN PUZZLE UITSLAG en PRIJZEN bij BEIDER BELANG. Honderden en nogmaals honderden inzen dingen kwamen binnen. Om de 25 prijzen moest dus geloot worden. Deze loting heeft gisteren plaats gehad. De Politie was van meening dat wij in over treding waren met de Loterij wet. De rechtbank zal deze zaak behandelen en komen wij er nader op terug. Lijsten en prijzen werden in beslag genomen. Een en ander ontmoedigt ons niet, 25 Nieuwe Prijzen stellen wij nu beschik baar voor de ingezonden slagzinnen en ge dichtjes. De namen der gelukkigen zijn in beide zaken reeds bekend. Onvermoeid strijden wij verder. Wij blijven doorgaan, elke concurrentie het hoofd te bieden. Een en ander is voor ons reden reeds van daag alweer een nieuw strijdprogram naar voren te brengen. De etalageramen hangen vol met ENORME VUURPIJLEN en tientallen koopjes. Steunt ons in den strijd. Er is maar één gang. Allen naar BEIDER BELANG. (Adv. Ingez. Med.) T. V. IJ. Feestavond adspiranten. Een goede gewoonte getrouw was ook dit jaar weer een feestavond georganiseerd voor de geheele jonge garde van T.V.IJ. De gezellige bovenzaal van Cycloop was geheel bezet door jeugdige turnenthousiasten met vriendjes en ouders toen de voorzitter met een kort openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Na het zingen van het clublied zat de stemming er meteen in en die bleef er in totdat het einde van deze „bonte" avond naar de zin van velen veel te vlug was aangebroken. Sommige meisjes en jongens bleken niet alleen goed te kunnen turnen, maar ze gaven ook enkele voordrachten ten beste, terwijl er eveneens een paar kleine zange resjes aanwezig waren. De wedstrijden voor de verschillende af- deelingen vormden even zoovele hoogtepun ten van geestdrift. De aanmoedigingskreten schalden door de zaal; een internationale voetbalwedstrijd kon er niet aan tippen! De tractatie op limonade met gebak vormde een welkom intermezzo en we weten niet wie er meer genoten; de kinderen zelf of de oude ren, die alleen maar naar al die glundere ge zichtjes mochten kijken. Voor de ouderen was er ook nog een kwar tiertje spanning bij de trekking van de prij zen voor de tombola. Verschillende aardige en ook eetbare" prijzen zorgden er voor, dat de loten weg vlogen. Na de wedstrijden werden aan de kranige winnaars de prijzen uitgereikt; alle jongens en meisjes werden opgewekt om ook hun vriendjes en vriendinnetjes mee te nemen naar de turnzaal van T. V. IJ. in de Kerk straat en zoo volgde als laatste nummer van het programma: de hazendans, een leuk num mertje, dat door de kleurige belichting en de „hazenmutsjes" een daverend succes had. Een wasje na. voor de grooten en toen be hoorde de feestavond van jong T. V. IJ. weer tot het verleden. Dat deze avond ook zeer in den smaak van de ouders was gevallen, wordt wel bewezen, door het feit. dat verschillende van hen zich spontaan als donateur kwamen aanmelden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1