HET NIEUWE AVONDBLAD De Nooden van het Tooneel. Frankrijk verruimt contingent. Visscherij-Snufjes g2e JAARGANG No. 146 ZATERDAG 24 APRIL 1937 [JMU1DER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. I— -m. ,5 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigên enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. r Er is weer eens een rapport verschenen over de nooden die het Tooneel doormaakt. Het is af komstig van de Amsterdamsehe gemeente lijke tooneelcommissie, die voorgezeten is door wethouder Boekman en verder de namen Ko Arnoldi, H. L. de Beaufort, Boissevain, Frits Bouwmeester, Defresne, Marie Hamel, P. Klijn- veld, Cees Laseur, Cor v. d. Lugt Melsert en F. Mijnssen onder haar rapport kan plaatsen. Het stelt vast dat de tooneel-malaise zich niet tót ons land beperkt en somt als oorzaken van internationale beteekenis op: de economische omstandigheden, concurrentie van bioscoop en radio, gebrek aan tooneelstukken van bij zonder gehalte, veranderden smaak van het publiek. Natuurlijk is het uitvoerig' over de versnip pering in Amsterdamsehe tooneelkringen en het komt daarbij tot een heele reeks nieuwe aanbevelingen, die de haren van Amsterdams wethouder voor de Financiën wel in rechtstan dige positie gebracht moeten hebben, want er zijn bij: verlaging van de belasting op open bare vermakelijkheden van 20 tot 15 pCt., ver laging van den huurprijs van den Stads schouwburg, bouw van een nieuwen tooneel- schouwburg voor 7 a 800 plaatsen, verbou wing van den Stadsschouwburg, stichting van jeén gebouw voor operavoorstelling, ballet, revue enz., eventueel ook concerten, met 1500 plaatsen. Het is niet gering. De commissie hoopt dat de financiëele omstandigheden ver wezenlijking van haar plannen binnen af- saenbaren tijd mogelijk zullen maken. Ik help het haar wenschen en wil gaarne pogen mee te helpen aan haar rechtvaardi ging. Want daar zal zij zeker behoefte aan hebben. Een groot deel des publieks zal „paf van het prompte" staan bij het lezen der aan bevelingen van de Amsterdamsehe commis sie. Het zal zeggen, jullie zitten in den nood door concurrentie van anderen (die wij blijk baar liever met ons bezoek vereeren of thuis aanhooren) door gebrek aan goede stukken, verandering van onzen smaak, door jullie eigen versnippering-van-krachten en door den slechten tijd. Dat stellen jullie zelf allemaal yasten komen daarna rustig met het voorstel om een heele massa belastinggeld in jullie tooneel te steken! Het is kras. Het is. enfin, laat ons maar zeggen: Groot Lef. Ik vermoed dat de Amsterdamsehe Tooneel commissie zal merken dat velen haar rapport aldus beoordeelen. De Amsterdamsehe ge meenteraad zal hun weerklank ook wel doen hooren. De mensch is nu eenmaal veelal ge neigd zijn geld, en ook het overheidsgeld (dat van hem geweest is) te steken in onderne mingen die succes oogsten en niet in onder nemingen die in nood verkeeren. Ik vermoed dat het tooneel eenig duidelijk herstel zal moeten toonen eer Amsterdam nieuwe schouwburgen gaat bouwen. Maar in afwachting van dat duidelijke begin-van- herstel en in haar vertrouwen er op kon de commissie met recht haar aanbevelingen doen. Men moet verder kijken dan de opper vlakkige critici die alleen de resultaten van het oogenblik zien en begrijpen dat een eeuwenoude kunst niet sterven kan en dat zij in den loop der tijden zoowel haar glorie perioden als haar inzinkingen moet beleven. Zij herleeft immer. Naar mijn persoonlijke meening is de diepere oorzaak van de tooneelmisère gelegen in de vervlakking van een deel van het geestelijk leven, welk deel het Tooneel juist behoeft om te kunnen bloeien. Het heeft, geloof ik, in zijn wezen het „sterke stuk" noodig. Het heeft ge bloeid in de tijden der romantiek en dat is duidelijk. Deze kunstvorm, het Tooneel, moet tenslotte leven op de vertolking van sterke levens uitingen. Het society-stuk, het praat-stuk en allerlei andere vervlakkingen toonen het niet op zijn best. Het biedt in het gamma der op pervlakkiger levensuitingen niet de beste mo gelijkheden. Het heeft concurrenten die daar meer uiterlijkheid, meer afwisseling, meer kleur aan kunnen geven. Het kan op dat terrein dus niet tegen die concurrenten op. Een komende tijd onver mijdelijk op komst omdat er altijd reactie volgt op een periode van vervlakking zal het Tooneel weer zijn kans geven. Maar of Amsterdam daar nu al veel geld op zal voor schieten betwijfel ik. Het is voor de meesten zoo moeilijk aan nieuwe tijden te gelooven zoolang ze er nog niet zijn. R. P. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Veisen -Noord is Zondag ge- Sloten. Deze apotheek is in de komende week fiok 's nachts geopend. Umuider Taxi Onderneming I nnn Bel uitsluitend OUDSTE EN VERTROUWDSTE ADRES. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN JAARVERGADERING „DE MOERBERG". Donderdagavond heeft in het R.K. Vereeni- gingsgebpuw Mahustraat de jaarvergadering van de speeltuinvereniging de Moerberg plaats gehad. De vergadering die geleid werd door den 2en voorzitter den heer J. Goris was bij de opening matig bezocht, maar later op den avond tegen den tijd dat het tooneelstuk werd opgevoerd werd de opkomst drukker. In zijn openingswoord herinnerde de heer Goris er aan dat de speeltuin dit jaar het 5-jarig bestaan herdacht. In deze 5 jaar is er heel wat werk verzet. Velen denken te licht over het werk van een speeltuin. Wil men een goeden speeltuin, waarin de kinderen genot en plezier kunnen vinden, dan is er veel te doen. Met een opwekkend woord tot de aanwezigen gericht om allen goed mee te werken in het belang van den speeltuin en kinderen, eindigde spre ker zijn openingswoord. Na vaststelling van de notulen werd jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt dat de vereeniging een vruchtbaar jaar achter zich heeft. De penningmeesteresse, mevrouw Iskes, bracht in haar verslag naar voren dat de kas der vereeniging er nog niet slecht voorstaat. Namens de kascommissie werd mededeeling ANS JOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverk. Vereeniging.) 1930 gedaan tot f 13. De vangst blijft nog beperkt thot hier en daar enkele stuks. FILMAVOND NED. HERV. VEREENIGINGS- CENTRALE. In het Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat werd een filmvoorstelling gegeven ten einde het tekort in de kas der N.H V.C. te dek ken. Das 's middags bij de kindervoorstelling de bzaal-eivol, toen Ds. A. A. Wildschut, voor zitter van de centrale, dezen avond met gebed opende, was het gebouw slechts matig bezet. De thuisblijvers hadden hier zeker ongelijk, want alles wat de heer Dick Boer ons dezen avond heeft laten zien, was van hooge kunst waarde. Eerst vertelde hij bij oen zestigtal lantaarn plaatjes op aangename en boeiende wijze van zijn reis naar Engeland. Deze opnamen waren elk-voor-zich kunstproducten. Jammer, dat de projectielantaarn niet in de zaal opgesteld mocht worden (brandgevaar?), zoodat het ■beeld aan helderheid veel verloor. Bij de reisfilm aansluitend bij zijn cause rie kregen we een glashelder beeld te zien op het mooie scherm, dat welwillend was af gestaan door den heer S. Luttik uit Velsen- Noord. Deze reisfilm die gedeeltelijk kleuren film is heeft zeker op de toeschouwers een grootschen indruk achtergelaten. Ze was van ontroerende schoonheid. Na. de pauze zagen we nog een aquarium- film van den heer Mol uit Haarlem, en een onlangs met-de-hoof dprijs-bekroonde kinder film Beide films werden met groote aandacht gevolgd. Met het applaus, dat na iedere film opklonk, bewees men wel met het gebodene zéér voldaan te zijn. Het sinds eenige maanden opgerichte ge mengd dubbelkwartet „Laudamus" zang on der leiding van den heer J. J. Huizinga ter af wisseling enkele liederen. Deze zang onder doodsche stilte aangehoord verhoogde nog de ortistieke waarde van dezen avond. Met een woord van dank boor al het geno- tene sloot Ds. Wildschut dezen zeer geslaag den avond met gebed. Het is te hopen dat, mede door de collecte, bij den uitgang, het tekort in de kas der N. H. V. C. zal zijn verdwenen. Voor grove visch. Ook de fijne visch maakt een kans. De contingenten visch, door Frank rijk aan ons land toegestaan, zoowel dat voor grove visch als dat voor fijne visch, zijn vrij ruim genomen, zoo zelfs, dat in 1936 ongeveer 50 pet. van toegestane kwantum van 43/4 millioen K.G. is uitgevoerd. De rege ling van de grove visch had echter dit nadeel, dat de contingenten in den zomer, wanneer over het alge meen veel voor Frankrijk geschikte grove visch wordt aangevoerd, te laag waren. Gaarne zouden de ex porteurs een hooger zomercontingent ten koste van het wintercontingent hebben gehad. Een blijde tijding voor de expor teurs was het, dat de Fransche re geering thans de zoo zeer verlangde verruiming van het contingent grove visch voor de zomermaanden heeft toegestaan. Deze verhooging is van dien aard, dat onze vischuitvoer naar Frankrijk in de komende maan den slechts weinig, of wellicht in het geheel niet door de contingenteering belemmerd zal worden. De verhooging bedraagt voor April en Mei 100.000 K.G. per maand, voor Juni niets, voor Juli 100.000 K.G., voor Augustus en September 150.000 K.G, per maand, totaal dus 600.000 K.G. Uit betrouwbare bron vernemen wij voorts nog, dat de kans groot is, dat ook het contingent fijne visch zal worden verhoogd en wel met onge veer 1/3. Ook dit is van groote betee kenis, vooral voor de kustbooten en de loggers. Wij konden nog geen offi- cieele bevestiging van dit bericht verkrijgen. Onze zegsman verklaarde echter, dat de kans op de verruiming groot is, die echter slechts zou gelden tijdens den duur der wereld-tentoon stelling te Parijs. De verruiming van het contingent grove visch houdt, naar men meent eveneens verband met deze belangrijke gebeurtenis. OPENBARE VERGADERING VRIJZ. DEMOCRATEN. De Vrijz. Democratische Bond houdt a.s. Donderdag een openbare vergadering in „Het Wapen van Velsen". Als spreker treedt op Mr. Joekes, lid van de Tweede Kamer. OPNIEUW „DE CZARDASVORSTIN Wegens het groote succes en de vele af wijzingen om kaarten voor de première, heeft 't bestuur der Umuider Operette Vereeniginj besloten een her-opvoering van de operette „De Czardasvorstin" te geven op Donderdag 29 April a.s. eveneens in het Thalia Theater. MACHINISTER-EXAMEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voor- loopig diploma de heer K. Schenk, te IJmuiden Een brug, die dienst moet doen bij de wereldtentoonstelling te Parijs, is bij het opbouwen ingestort. De Parejasvissclierij ook iets voor IJmuiden Spaansche vischmethode, die thans ook in Engeland en België wordt toegepast. Nu het voor de trawlvisscherij nog steeds moeilijk is, tot een sluitende exploitatie te komen en de vooruitzichten nog geenszins van dien aard zijn, dat een spoedige verbe tering verwacht kan worden, zoekt men naar middelen, om het bedrijf zoo goed mogelijk gaande te houden en het een toekomst te ver zekeren. Men gaat over tot het invoeren van technische hulpmiddelen, men zoekt naar het verbeteren van het nettenstelsel en de regee ring komt met haar maatregelen, die het zelfde doel beoogen. Doordat er zooveel an dere factoren in het spel treden als weersge steldheid, vischrijkdom enz. is het natuurlijk niet mogelijk, steekhoudende vergelijkingen te maken tusschen de vangstresultaten van een trawler van vroeger en thans. Maar on getwijfeld zou, over een geheel jaar gerekend en werkend onder geheel dezelfde omstan digheden de trawler, uitgerust met draad- looze telefonie, echolood, electrische richting- zoeker, Vigneron-Dahl patent het tot betere resultaten brengen dan de trawler, die deze moderne hulpmiddelen miste. Een vischmethode, die vooral aan de West kust van Engeland de aandacht getrokken heeft en daar ook navolging heeft gevonden en thans ook in de Belgische haven Zeebrug- ge zal worden toegepast is tot nu toe buiten de aandacht van het Nederlandsche visscherij bedrijf gebleven. We bedoelen de Spaansche parejas-vis- seherij, het visschen per span (paar), twee schepen, die het net tusschen zich in voort- sleepen. Gedurende vele jaren kwamen de Spanjaarden elk seizoen naar de Westkust van Engeland, om daar hun bedrijf uit te oefenen. De resultaten, die zij daarmede be reikten waren zelfs voor de Engelschen, die toch niet achterlijk zijn op het gebied van visscherij een groote verrassing. En de ree- ders van Fleetwood en Milford'haven zagen met leede oogen, dat de Spanjaarden' groote hoeveelheden visch op hun markten wier pen. En ze hebben net zoo lang gesputterd, dat de regeering er een eind aan maakte. En thans oefenen Engelsche schepen deze vis scherij uit met een deels uit Spanjaarden be staande bemanning. En op dezelfde wijze zal men het ook in Zeebrugge probeeren. Een plan van drie IJmuider ,"r schippers. Eenige jaren geleden hebben drie schippers van IJmuiden, de heeren W. Gravemaker, A. van Pel en A. van Strien de mogelijkheid on der de oogen gezien, of de parejas-ijvisscherij ook van IJmuiden uit ter hand genomen zou kunnen worden. Zij deden dit in hoofdzaak met het oogmerk, emploói te vinden voor de vele kustbooten, die destijd waren opgelegd. Zij stelden zich in verbinding met wijlen bur gemeester Rambonnet en opperden het denk beeld, twee bekwame schippers voor een stu diereis naar Milfordbaven te zenden, ten einde zooveel mogelijk op de hoogte te ko men van de soort, de afmetingen en de prij zen van de benoodigde netten en tevens om eenige reizen mee te maken met de schepen, die deze visscherij uitoefenden. Zij hoopten, steun van de gemeente te verkrijgen teneinde dit plan tot uitvoer te kunnen brengen. Het overlijden van burgemeester Rambon net was oorzaak, dat er van de plannen van genoemde schippers niets is gekomen. Moet de zaak hiermede als afgedaan wor den beschouwd? Wij hopen van niet; in Engeland en in België ziet men er iets in, waarom zou het voor IJmuiden niets zijn? Een studiereis van deskundige schippers achten wij daarvoor in de eerste plaats nood zakelijk, want voor zoover ons bekend, is er niemand in IJmuiden, die van deze visscherij methode iets meer afweet dan wat hij er over gelezen heeft. Alleen weet men, dat men dooi den beteren stand van het net meer visch kan vangen. Voorts kan men volstaan met minder krachtige en dus goedkoope machi nes, omdat bij deze visscherij het gebruik van de zware borden niet noodig is en bovendien is de kwaliteit van de visch der parejas veel beter dan van de trawlvisch omdat er minder grondvuil in het net komt. Het zal voor de gemeente thans niet doen lijk zijn, aan deze plannen anders dan moree- len steun te verleenen. Maar naar onze mee ning zijn er i den tegenwoordigen tijd van crisismaatregelen wel instanties te vinden, die zich hiervoor zouden willen interesseeren. Want niet alleen is hierin een kans gelegen voor de kustboten, ook zou het kunnen zijn dat wanneer zou mogen blijken, dat deze vischmethode met succes kan worden uitge oefend, ook een uitbreiding van de vloot met voor dit doel gebouwde stoom- of motorsche pen daarvan het gevolg zou kunnen zijn. S. B. HINDERWET. B. en W. van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen Verzoeken met bijlagen van: a. A. Koster te Haarlem om vergunning tot het oprichten van een overdekte bad- en zweminrichting, waarin geplaatst zullen wor den 10 electromotoren op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M. no. 6124, aan de Lorentz- straat en de Briniostraat; b. C. J. F. Rijperman te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een brood koek en banketbakkerij, in het perceel Ca- sembrootstraat no. 22 (hoek Trompstraat), Op Vrijdag den 7en Mei a.s, des voorm. 11 uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen die verzogen in te dienen en mondeling of schriftelijk toe te lichten. CCCH. De reeders, die deze week een of meer booten aan de markt hebben gehad, hadden over de besommingen niet te klagen .Het was tenmin ste heel wat beter dan de vorige week. Tien booten met meer dan f 3000 in het stille sei zoen is nog zoo slecht niet. Een was er zelfs, de Gloria IJM. 37 met meer dan f 4700. Maar die had ook over de 1200 manden visch. Een feit is het, dat er deze week veel te weinig aanvoer was. Getuige de hooge prijzen die voor de visch betaald werden. Er kwamen slechts 24 trawlers binnen en dan beleefden we weer eens een logger-invasie op Maandag toen er meer dan vijftig binnen waren. En dan hadden we ook een vischlooze dag, n.l. Vrijdag. Er waren alleen wat schuitjes, geen enkele trawler of logger. De behoorlijke resultaten van deze week zullen wel tengevolge hebben, dat er weer eenige opgelegde booten in de vaart worden gebracht. Het begin is er al: de Limburgia is al weer naar zee, de Vios 4 en de Vios 5 zullen spoedig het goede voorbeeld van de Limburgia volgen. En wat moet ik nu meer vertellen? Ik weet het warempel niet. Het is een slappe tijd voor de visscherij, dus ook voor het visscherij- nieuws. Het leven gaat rustig zijn gang rond om de Visschershaven en wereldschokkende gebeurtenissen vallen er weinig voor en dat is maar goed ook. Laat ik nog even de aandacht van mijn ge achte lezers vestigen op het artikeltje in dit blad over de Parejasvisscherij. En ook nog even wijzen op het groote verschil tusschen de besommingen der loggers, die Maandag en Dinsdag en die welke Woensdag en Donderdag binnen waren. De zes die Donderdag binnen waren besomden gemiddeld 760 gulden, de vijftig van Maandag slechts f 390! Wie niet hooren wil moet voelen. PIETERMAN. ELZER'S HEEREN-MODEHUIS ZEEWEG 78 HEEFT DE HOED DIE U ZOEKT! (Adv. Ingez. Med.) gedaan dat kas en bescheiden der penning meesteresse zich in goede orde bevonden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren D. Visser en C. de Zeeuw. Deze werden bij ac clamatie herkozen. Tot voorzitter, wegens ver trek van den heer K. Broekhuizen werd geko zen de heer J. Goris. Als tweede voorzitter en als aanvullend lid zijn gekozen de heer D. Dijk huizen en mevr. BroekhuizenKupers. Tot leden der kascommissie zijn benoemd de heer A. Bakker, mevr. Veltman en mevr. Jan sen. Na de rondvraag sprak de heer D. Visser een woord van dank waarin hij de aanwezigen op wekte om het nieuw begonnen boekjaar met veel activiteit in te zetten, waarna de verga dering gesloten werd. Na een gehouden verlo ting voerde de tooneelvereeniging de Moerberg een klucht op getiteld: „Een gestoffeer de kamer te huur", die vlot werd gespeeld en waarom onbedaarlijk werd gelachen en die den spelers een hartelijk applaus bezorgde. Hierna werd nog wat gedanst. SINT JORIS BIJ DE KENNEMERS. Men schrijft ons: Zeven jaar geleden werd in de St. Savoir's Kerk te Liverpool op 23 April een eenvoudige Padvindersdienst gehouden ter gelegenheid van de heddenking van St. George's Day, welk gebruik zich zoo snel verpreid heeft, dat het nu overal waar padvinders zijn gevolgd wordt. Evenals elk jaar is ook nu weer St.-Joris, de schutspatroon der padvinders herdacht, maar voor Nederland en speciaal voor de Kennemers te IJmuiden, zat daar wel een bijzonderheid aan vast, daar deze troep de eer te beurt viel als eenige in geheel Nederland in de ceremonie te deelen, die ieder jaar in de St. Savoir's Kerk gehouden wordt. Want om 9 uur 's avonds stonden zoowel Scouts in Engeland, de Vereenigde Staten, Palestina, Egypte, Frankrijk als in Neder land rond hun kampvuur om hun Herden kingsceremonie te houden, Padvinders met éénzelfde gedachte, met éénzelfde ideaal her nieuwen daar hun belofte. In Palestina zou een troep door de woestijn naar Ramleh marcheeren waar een krans van roode en witte rozen op de tombe van St.-Jo ris gelegd zou worden. Aan de oevers van de Nijl, op de Caiiodee- sche Prairies, en in de jungle zouden pad vinders de vlag salueeren. Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche stoomschip „Marietta" en het Russische stoomschip „Dekabrist" hebben bei de in de Amsterdamsehe dokken belangrijke reparaties ondergaan en konden gisteren de reis weer aanvaarden, met respectievelijk be stemming naar Buenos Aires om graan en Rotterdam om kolen te laden. Door het ver trek van deze schepen is er weer ruimte ge komen om andere schepen in de dokken op te nemen, hetgeen in verband met de vele repa- ratiewerkzaamheden 'op het oogenblik een be langrijke omstandigheid mag worden genoemd. IJzerverscheping. Het Nederlandsche motorschip „Jacoba" is, komende van Rotterdam, in de Binnenhaven van de Hoogovens gearriveerd ten einde aldaar een lading piekjjzer in te nemen. Sleepwerk. Gisteren passeerde alhier van Rotterdam de Nederlandsche sleepboot „Noordzee" met op sleeptouw de baggermolen G. G. A., welke door binnensleepbooten naar Amsterdam gebracht, werd. De „Noordzee" vertrok nog denzelfden dag weer terug naai' Maassluis.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1