Jeugdherbergen in Nederland. De IJmuider Courant goedkoopste dagblad Rubriek voor Vragen De Burgemeester van Soest ter aarde besteld. SOEST, 23 April. Vanochtend om half twaalf is op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. R. Deketh, in leven burgemeester van Soest, voorzitter en beschermheer van diverse plaat selijke vereenigingen. Te ruim half elf vertrok de lijkwagen, ge heel met kransen en bloemen bedekt, gevolgd door twee rijtuigen met bloemstukken en vijf volgrijtuigen, van het sterfhuis. De prachtige krans van het prinselijk paar hing vooraan rechts van den lijkwagen. In zeer langzaam tempo werd via de Waldeck Pyrmontlaan, Ju- lianalaan, Prins Bernhardlaan, naar het raad huis gereden, waar deputaties van ambtena ren ter secretarie, ambtenaren van gemeente werken en van het plaatselijk politiecorps stonden opgesteld. Hier hield de droeve stoet eenige oogenblikken stil en werd door de depu taties een viertal kransen aan den lijkwagen bevestigd. Langzaam reed de stoet verder over den hoofdweg naar den doodenakker, waar honderden stonden opgesteld om het hoofd van de gemeente de laatste eer te bewijzen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op: mr. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, kamerheer van H.M. de Koningin in bui- tengewonen dienst, burgemeester van 's Gra- veland, als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, de beide wethouders, alle gemeente raadsleden, gemeente-ambtenaren en -werk lieden, de plaatselijke doktoren en vele anderen. Aan de geopende groeve voerde allereerst het woord de loco-burgemeester van Soest, wet houder H. G. Gasille. „Burgemeester Deketh" aldus spr. „Acht dagen geleden viel u als een dapper strijder op het veld van eer. Evenals de ge- heele gemeente verheugde u zich op de blijde inkomst van het prinselijk paar. Uw liefste wensch was het, het jonge paar als burgemees ter dezer gemeente te .mogen toespreken om aan hen de liefde en verknochtheid van alle inwoners van Soest aan ons vorstenhuis tot uitdrukking te mogen brengen. Dat groote voorrecht is u nog geschonken, maar de in spanning had te veel van uw krachten ge- eischt. Thans staan wij aan uw graf, om af scheid te nemen van onzen burgemeester, die ruim elf jaren in ons midden was als hoofd der gemeente." Spr. roemde den burgemeester als een goed hartig mensch met een grootmoedig hart. Na den loco-burgemeester sprak jhr. mr. G. A. de Graaf uit Leiden, een studievriend van den overledene en namens de Kamer van Koop handel, de heer Van Os. Ds. Groeneveld sprak woorden van troost tot de nabestaanden. De oudste zoon van den overledene dankte de sprekers voor hun hartelijke woorden en de andere aanwezigen, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van H.M. de Koningin en het prinselijk paar, voor hun belangstelling. Fransche hotel- en caféhouders dreigen met sluiting. Als de 40-urige werkweek wordt toegepast. PARIJS, 23 April (Reuter). De eigenaars van hotels, cafés en restaurants in het depar tement Seine-et-Oise hebben op een te Ver sailles gehouden vergadering besloten dat zij, indien de 40-urige werkweek in hun bedrijf wordt toegepast, hun zaken voor den tijd van een maand zullen sluiten. Dit besluit is het antwoord op het dreigement van hun bedien den, in staking te zullen gaan als de 40-urige werkweek niet wordt toegepast. Het sluiten van'de hotels dn restaurants in de prachtige boschrijfce omgeving van Parijs, die in het voorjaar en in den zomer eiken Zondag door groote drommen Parijzenaars wordt bezocht, zou zoowel voor de Parijzenaars als de hoteleigenaren een ramp beteekenen. Ook zou het een groote tegenvaller beteekenen voor bezoekers van de wereldtentoonstelling, die waarschijnlijk uitstapjes zullen willen ma ken naar Versailles, St. Germain, Fontaine- bleau, Rambouillet en andere mooie plekjes in het departement Seine-et-Oise. DE „GODDELIJKE WIND" NAAR ROME VERTROKKEN. PARIJS, 23 April (Havas)Hedenochtend drie uur Greenwichtijd is het Japansche vlieg tuig „Goddelijke Wind" naar Rome vertrok ken. DE TEWATERLATING VAN DE „TROMP". Zaterdag 8 Mei a^. Het GPJD. seint ons: Wij vernemen uit goede bron dat de te waterlating van den torpedobootjager Tromp van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij 8 Mei a.s. zal plaats vinden. Het uitstel der tewaterlating schijnt geen verband te houden met de. staking welke bij de N.S.M. heeft plaats gehad. De Tromp is wat de N.S.M. betreft geheel gereed, zelfs is het uitstel een handicap voor de Scheepsbouw Maatschappij. Het uitstel is te wijten aan het besluit van de marine, reeds eenige maanden geleden was de tewaterlating voorloopig vastgesteld doch telkens werd deze verschoven. Woensdag jl. heeft een groot aantal ma rine-autoriteiten een bezoek gebracht aan de Tromp en het schijnt dat nog eenige wij zigingen zullen worden aangebracht. VEILINGEN. HAARLEM Vrijdag. Donderdagavond werden in het Notaris huis geveild: No. 1 Huis, Gaelstraat 3, kooper H. A. Dingboom q.q. voor f 3205. No. 2 Huis, Schouwtjeslaan 15. Kooper J. de Nobel voor f 2600. No. 3 Huis, Spaarne 32. Kooper: D. Kool q.q. voor f 7200. No. 4 Woonhuis. Van 't Hoffstraat 39. Koo per B. P. Sleper q.q. voor f 5000. No. 5 Woonhuis, Nicolaas Beetsstraat 17 zw. en rood. Kooper: J. Meester voor f 3070. No. 6 Huis, Kerkstraat 4. Kooper: J. G. Boeree q.q. voor f 905. No. 7 Huis, Regulierstraat 20. Kooper: J. H. van Kuyeren, voor f 2000. No. 8 Huis, Assendelverstraat 14. Kooper: W. J. Rutte voor f 2410. No. 9 Woon- en winkelhuis, Teding van Berkhoutstraat 31 zwart en rood. Kooper: J. W. van Santé q.q. voor f 4600. Nos. 10 en 11 winkelhuis, Hagestraat 26 en pakhuis St. Antoniesteeg 19. Kooper: P. F. Bulters q.q. f 900. No. 12 Huis, Leidschestraat 152. Kooper: J. J. Beekelaar voor f 1680. No. 13 Bouwland te Haarlemmermeer tus- schen Hoofdweg en Nieuwerkerkertocht. Kooper: C. J. A. Molenaars voor f 1220. No. 14 Heerenhuis, Platanenaan 29, Bloe- mendaal. Opgehouden f 5350. No. 15 Heerenhuis, Platanenlaan 35, Bloe- mendaal Opgehouden f 5325. No. 16. Heerenhuis, Platanenlaan 39. Bloe- mendaal. Opgehouden f 5350. No. 17 Pakhuis met 2 bovenwoningen aan t Krom. Kooper: G. Kwant q.q. voor f 4820. No. 18 Woonhuis, Teslastraat 39. hoek Curiestraat groot 1 Are 6 c.A Kooper G H. van der Eem voor f 3230. No. 19 Woon- en winkelhuis, Teslastraat $1. Kooper; W. J. Heeremans voor 3530. De beide schoolsehepen der Duitsche marine „Goreh Fock" en „Horst Wessel" hebben Kiel verlaten voor een oefenreis van eenige weken. Buma krijgt gelijk. Uitspraak van het Amsterdamsche Hof. Donderdag heeft het Amsterdamsche ge rechtshof arrest gewezen in het civiele ge ding tusschen het Buma (Bureau voor Muziek- auteursrechten) en de radio-omroepvereeni- gingen A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A. Het Hof heeft het Buma in het gelijk gesteld. Buma eischt betalingen voor de uitzending van muziekwerken van bij dit bureau aange sloten componisten; een regeling is nog steeds niet getroffen en het Buma verbood reeds in 1934 muziekwerken van haar repertoire uit te zenden, zoolang geen contract was afgesloten. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, vroeg het bureau den rechter in dit verbodsrecht te worden beschermd. Het hof overwoog in zijn arrest ojn., dat de Auteurswet aan den auteur het absolute recht geeft het gebruik van zijn werk te verbieden en aan het toestaan daarvan condities omtrent betaling kan stellen. Omtrent de bewering dat een verbod van het répertoire van Buma te onbestemd zou zijn om te kunnen worden opgevolgd, overwoog het hof, dat wie een werk wil uitzenden, zich te voren moet verzekeren van de toestemming van den rechthebbende, hetgeen in dit geval des te eenvoudiger is, daar Buma een lichaam is, waarbij ongeveer alle componisten zijn aangesloten, zoodat het eenvoudig is daar omtrent het répertoire inlichtingen te verkrij gen. Voorts overwoog het hof, dat van mis bruik van recht in dezen geen sprake was, daar dit verbod gevraagd wordt om tot exploi tatie te kunnen komen en geenszins om de an dere partij onnoodig nadeel toe te brengen. Op deze gronden werd een verbod uitgespro ken" voor de radiovereenigingen om, zoolang zij daartoe geen toestemming hebben verkre gen van Buma, het répertoire van dat bureau uit te zenden, met oplegging van een dwang som van 400— per dag, voor het geval dit verbod zou worden overtreden. Voorts werden de pmroepvereenigmgen elk in de kosten van het proces veroordeeld,.be groot pp 400— Het arrest werd niet uitvoerbaar verklaard bij voorraad. INTERNATIONALE VROUWENLIGA VOOR VREDE EN VRIJHEID. Het Uitvoerend Comité van de Internatio nale Vrouwenliga voor Vrede en Vrijheid, dat van 5—10 April te Brugge vergaderde, heeft de volgende resolutie aangenomen, waarin ten opzichte van de door bepaalde regeeringen ge prefereerde bi-laterale verdragen, het volgen de wordt geconstateerd: De Internationale Vrouwenliga voor Vrede en Vrijheid acht het noodig haar afdeelingen in herinnering te brengen, dat zij alle buiten den Volkenbond om gesloten verdragen als een groot gevaar voor den wereldvrede beschouwt en vraagt haar afdeelingen deze meening bij haar respectievelijke regeeringen kenbaar te maken. wordt volgens accountantsver klaring door meer dan 4000 be talende abonnés gelezen. De doelmatigste reclame voert U dus in de IJmuider Cou rant Bovendien zijn de advertentie tarieven zóó laag, dat zij voor geen enkel reclamebudget een bezwaar kunnen vormen. De IJmuider Courant is het in deze gemeente. Adverteert daarom in de IJmui der Courant Vraagt onze advertentietarieven! DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord- De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN. VRAAG: Mi*n driejarige fox hond verhaart steeds. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD. Stevig borstelen met een ruwe wortelharen borstel. Veel vleesch voeren, weinig brood, geen rijst, geen aardappels. DIVERSEN. VRAAG: Kunnen jongens van 1417 jaar zon der geleide de grens van België passeeren en moe ten zij daar een bewijs voor hebben? De bedoe ling is een verblijf van 3 dagen in België. ANTWOORD: Ja, maar zij moeten een bewijs van Nederlanderschap hebben. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder ik een vetvlek uit roode wollen blouse? ANTWOORD: Met een dotje watten en wascb- benzine de vlelc afwrijven. Daarna met magnesia bedekken, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe kan ik ongevoerde grijze nappa handschoenen reinigen? ANTWOORD: In waschbenzine goed wassehen. daarna glad op handschoenrekker rekker en met hard nagelborsteltje stevig afborstelen. Daarna niet dofeken zoo droog mogelijk wrijven en buiten laten drogen. Eindelijk weer goed rekken, VRAAG: I-Ioe reinig ik een perkamenten band om een oud boek? ANTWOORD: Met zemelen of oud brood ste vig afwrijven. VRAAG: Mijn vloeren zijn bedekt met lichte matten. Hoe krijg ik daar vlekken van slaolie met soda water uit? Ik heb het al geprobeerd met water en ammoniak, maar nu is de plek zwart geworden. ANTWOORD: Begin met de vlek stevig af te borstelen met waschbenzine. Bedek daarna de plek met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. De olie zal er dan wel uit zijn. De zwarte vlek goed afsponsen met lauw water met mierenzuur er door. Als de vlek niet te oud is zal zij wel verdwijnen. Klop de plek zoo droog mogelijk en bedek die weer met mag nesia, dat na een paar uur weer verwijderd wordt. Vooral geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik een lichtgrijze vilten hoed reinigen ANTWOORD Met waschbenzine stevig afwrij ven en daarna droog wrijven. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert met ketelsteen uit een ketel? En hoe is dit te voorkomen? ANTWOORD: De. ketel uitkoken met sterke soda oplossing, zoo noodig eenige keeren herha len. De ketelsteen, laat los; om te voorkomen dat zich weer ketelsteen vormt, doet u een steentje in den ketel. Er zijn er 67 in ons land. En ruim 32000 „trekkers" Het was op 24 Februari 1929, dat in Haar lem's Dagblad de eerste opwekking voor kwam om te komen tot de oprichting van een Jeugdherberg in Kennemerland. Dat was wel aan het prille begin van de Jeugdherberg beweging in ons land, toen er no,g slechts twee of drie jeugdherbergen waren. Sinds dien is er wel heel wat veranderd. Dat komt wel zeer sterk naar voren, wanneer we de nieuwe uitgave zien van de „Gids 1937" van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, gevestigd te Amsterdam. Nu komen we eerst recht tot het besef, dat het enthousiasme van de voortrekkers alles zins gewettigd was. In de jaren, die achter ons liggen, kreeg de jeugdherbergheweging een omvang als wel geen enkele andere jeugdorganisatie kent. Spraken we in 1929 van enkele jeugdherbergen omringd door een klein getal „trekkers" J. H.-vrienden uit de jeugdbeweging, die veelal in Duitsch- land kennis met de jeugdherberg hadden ge maakt thans is het aantal in den gids vermelde jeugdherbergen 67, met als ge bruikers een aantal van ruim 32.000 trek kers. Velen hebben een juist idee van de jeugd herberg, doch voor degenen, die met de te huizen voor onze jeugd nog niet bekend zijn, doen we het best uit de inleiding van den gids de volgende karakteristiek te geven. Wat zijn jeugdherbergen? „De jeugdherbergen zijn bestemd tot het verschaffen van een goedkoope en veilige overnachtingsgelegenheid aan trekkers, dat zijn zij, die te voet of per fiets van plaats tot plaats reizen en die dus aan dergelijke overnachtingsgelegenheden behoefte heb ben. Het dagelijkseh beheer van een jeugdher berg is toevertrouwd aan de herbergouders, die voor de geestelijke en lichamelijke be hoeften van de trekkers zorgen. De ouders geven uitsluitend leiding. De geheele jeugd herberg berust op het principe van zelf werkzaamheid, zoodat de gasten verplicht zijn, de door de herbergouders opgelegde huishoudelijke en andere werkzaamheden te verrichten en krachtig mede te werken, om de goede sfeer in de jeugdherbergen te be vorderen. De jeugdherberg leert ons zoodoende op eigen beenen staan, kweekt eerbied voor elkander en poogt eerlijke zelfstandige men- schen te vormen, die geleerd hebben elkaar te helpen en te eerbiedigen. En bovendien leert zij ons een land en bevolking kennen en waarnemen en juist daardoor gaat men deze waardeeren en liefhebben". Na deze omschrijving wat de jeugdherberg wil zijn, kunnen wij uit ervaring bekennen, dat de jeugdherberg hier inderdaad ook aan beantwoord, ja zelfs meer is. Wie, als iwij, rèeds jaren een jeugdherberg leidt, weet, welk een vreugde de J, H. kan verschaffen aan zoo'n groepje groote-stads-kinderen zoo als wij ze zoo vaak krijgen. Zoo'n heelen dag uit, zonder het jachtende 's avonds weer naar huis terug te moeten en inplaats daar van het samenzijn in het ruime dagverblijf met zang en spel, het leuke slapen op de jongens- of meisjesslaapzalen in een twee verdiepingen-bed. En dan 's morgens het helpen in de huishouding van de J. H., stof fen, bezemen, dekens kloppen, helpen afwas- schën en al zulke dingen, die ze thans meest al niet graag doen. Dan de vereenigings- en schoolgroepen, waar het week-end zulke mooie gelegenheden voor biedt. Ach ja, er zijn wél van die onderwijzers, die het niet graag doen en die het veel gemakkelijker vinden zich met de heele klas in te schepen in een autobus en dan den heelen dag rond te sjokken, maar wij zien liever den onder wijzer op trek met zijn meisjes en jongens, zoo met den rugzak op of met de spullen in de fietstassehen. Dan is er sprake van ge nieten, dah dringt de jeugd in tot het schoor ne van ons land en de natuur, dan is er de gelegenheid ook tot het los komen van de dagelijksche drang van plichten en school werk bij het spel buiten in bosch of speel weide. Wat fijn was het een der voorgaande jaren in onze J. H., toen daar een hoofdon derwijzer en zijn kinderen kwamen aange fietst op één dag van Oud-Beierland, wat een prachtige sfeer van vriendschap heersch- te er 's avonds bij het samenzijn tusschen leeraar en leerlingen. En vergeten wij niet die groote groep zelfstandigen, jeugdige in- dividueele trekkers. Zij vormen het grootste contingent der J. H.-bezoekers, die hun week-ends en vacanties buiten doorbrengen en dan van de jeugdherberg als veilig on derdak gebruik maken en om er de maal tijden mee te maken of zelf te bereiden. Waar vinden we de jeugdherbergen? De jeugdherbergen liggen als een net over ons land verspreid. Was aan vankelijk het oprichten en aansluiten bij de N.J.H.C. zeer willekeurig, waarbij dan ook de fouten niet uitbleven, thans worden slechts na uitvoerige overwegingen betref fende bestaansmogelijkheid, ligging ten op zichte van naburen enz., nieuwe jeugdher bergen gesticht. De geheele beweging is ondergebracht in de stichting „Nederlandsche Jeugdherberg Centrale", gevestigd te Amsterdam, verdeeld in 4 groepen, nl. a. vereenigingen of licha men die zich op het gebied van vrije jeugd - vorming bewegen; b. vereenigingen of licha men (daaronder begrepen inrichtingen voor onderwijs) niet behoorende tot de categorie a, die het jeugdherberg werk wenschen te steunen)c. vereenigingen of lichamen die éen of meer jeugdherbergen in exploitatie hebben; d. personen, die individueel de jeugdherbergen wenschen te gebruiken. Het dagelijkseh 'bestuur bestaat wit de heeren Prof. Dr. G. A. van Poelje, voorzitter, L. Meilink, secretaris en onze stadgenoot H. H. Holthuis, penningmeester. Om met een groep toegang tot de jeugd herbergen te krijgen, moeten de leiders in het bezit zijn van een leiderskaart, die ver strekt wordt a f 1.wanneer de betrokken school, gemeentebestuur of vereeniging is ingeschreven in groep a of b. Een trekkerskaart wordt verstrekt a f 1. voor jeugdigen van 1521 jaar, terwijl voor boven 21-jarigen de contributie f 2.50 be draagt. Tenslotte bestaat nog de mogelijkheid van de gezinskaar ten, waarop ouders hun kin deren van 10.15 j aar kunnen meenemen. Hoe wordt men trekker? Sinds de laatste jaren is het propaganda- instituut van de N.J.H.C. sterk gedecentrali seerd, zoodat nu in de plaatsen waar jeugd herbergen zijn gevestigd, een volledigen inlichtingendienst in de jeugdherberg is ge vestigd. Zoo kan men in Haarlem alle ge- wenschte inlichtingen verkrijgen ln de jeugdherberg „Jan Gijzen", aan de Jan Gij- zenvaart (Noorder-Sportpark) in Haarlem- Noord op Maandag- en Donderdagavond van 710 u. Hier kan men zich direct als trekker laten inschrijven en alle N.J.H.C.-artikelen zijn hier ten verkoop aanwezig. De plaatselijke propaganda is zooveel mo gelijk in handen van een propagandist, die de N.JH.C. vertegenwoordigt. In Haarlem zal door de plaatselijke Jeugdherberg-stich ting „De Kennemer Jeugdherberg" ojn. een stand worden bezet op de as. tentoonstelling „Opbloei", om zoo ruim mogelijke voorlich ting te kunnen .geven en tevens zal op Zon dag 9 Mei de jeugdherberg ter bezichtiging worden opengesteld, zoodat men het werk van zeer nabij zal kunnen gadeslaan. De prijzen. De prijzen voor overnachting: en maaltij den zijn zoo laag mogelijk gesteld, zelfs voor sommige jeugdherbergen met een klein be zoek te laag om steeds een sluitende begroe ting te maken. Per overnachting betaalt de trekker f 0.30, f 0.40 of f 0.50, naar den leef tijd. Voor vele ouders is het toch altijd nog een heele stap, hun kinderen zoo zelfstandig „den boer op te laten gaan" en de jeugd herberg-organisatie doet dan ook steeds haar uiterste best, het verblijf zoo veilig mo gelijk te stellen. Het jeugdherbergreglement omvat velerlei voorschriften, o.m. zijn nico tine en alcohol buitengesloten, jongens en meisjes worden steeds in afzonderlijke slaap zalen ondergebracht, er is doorloopend toe zicht van de herbergouders, om 10 uur is het bedtijd, godsdienstige en politieke overtui gingen worden absoluut geëerbiedigd, enz. De beweging rekent het zich tot een eer en ziet het als een bevestiging lyan de juiste richting van haar werk, dat een onderwijs- autoriteit als Prof. van Poelje, het voorzit terschap heeft willen aanvaarden. Wie den gids heeft gezien en gelezen met al zijn leuke prentjes van nieuwe en oude jeugdherbergen, verbouwde scholen, kastee- len en zelfs een oude kazerne, zal onmiddel lijk op stap willen gaan. Doe het, en u zult 7eker een ras-echte trekker worden in het Toote N.J.H.C.-trekkersgezin. M. H. GROENENDAAL Jr. Propagandist N.J.H.C. ZATERDSG 24 'APRTC 1937 PROGRAMMA ZONDAG 25 APRIL. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna; Orgelspel. 12,15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbe spreking). 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en Gra- mofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuux. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Het Park kerkkoor en orgel. 6.00 Geref. Kerkdienst. Hierna: Orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 KRO- orkest en -koor. solisten en gramofoonhuziek, (Om 8.108.25 Berichten ANP. Mededeelingen). 10.10 Causerie „Het Huwelijk". 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM H 301 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. I.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduiven- en Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbtouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Zondagsschool. 10.30 Protestantsche Kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concert gebouw-orkest en solist. 4.00 Declamatie. 4.25 politiemannenzangvereeniging „Entre Nous", 4.45 Sportreportage. Hierna: Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Kinderuur. 6.05 Voetbalpraatje. 6.20 Sportnieuws ANP. Hier na: Gramofoonmuziek. 6.30 De Ramblers. 7.00 Tusschen Zeven en Acht. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Radiohoorkrant. 9.00 Gra mofoonmuziek. 9.25 Radiotooneel. 10.00 Radio journaal. 10.15 Omroeporkest en soliste, ll.oo Berichten ANP, Hierna tot 12.00 AVRO-Dans» orkest. DROITWICH 1500 M. II.50 Het Rich. Crean-orkest. 12.50 Het New Georgian Trio. 7.30 Declamatie. 1.50 Kneller Hall orkest, Trompettercorps, Londensch Sym- phonie-orkest, koren en solisten. 2.50 Orgel spel. 3.20 Religieuze causerie. 3.40 Eugène Pini's tango-orkest. 4.20 Religieuze causerie. 4.40 Pianovoordracht. 5.20 Filmpraatje. 5.35 Radio tooneel. 7.15 Kerkdienst. 8.05 Liefdadigheids- oproep. 8.10 Berichten. 8.25 BBC-Harmonie- orkest en -mannenkoor. 9.10 Discussie. 9.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. .10, 7.20 en 10.20 Gramofoonmuziek. 10.50 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 11.50 Goldy- orkest en solist. 2.20 Zang. 2.35 Kooreoncert. 3.05 Zang. 4.20 Pasdeloup-orkest. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. Hierna: Gramofoonmuziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2012.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Westduitsch Kamer orkest. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.05 Kinder koor. 11.20 Concert door Fabrieksorkest. 12.25 Hans Bund's orkest, militair orkest en piano duo. 1.20 Omroepkwintet. 2.20 Onderwijzers- zangvereeniging en vrouwenkoor. 3.20 Omroep orkest en solisten. 7.20 „Mit dem Kraftwagen rund um Westdeutschland", reportage. 9.50— 11.20 Otto Kermbach's orkest. BRUSSEL 322 M. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.35 Zang. 9.50 Gra mofoonmuziek. 10.05 Zang. 10.20 Gramofoon muziek. 10.35 Th. Langlois' orkest. 11.15 Gra mofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Gra mofoonmuziek. 1.30 J. Schnyders' orkest. 2.10 Sportreportage en Radiotooneel. 4.10 Gramo foonmuziek. 4.20 L. Hirsch' orkest. 5.10 Gra mofoonmuziek. 5.35 Salon-orkest. 6.20 Zang. 6.35 Grafhofoonmuziek. 7.20 Ömroepsympho- nieorkest. 8.05 Hoorbericht. 8.20 Vervolg con cert. 9.30 Omroepdansorkest. 8.05 Hoorbericht. 8.20 Vervolg concert. 9.30 Omroepdansorkest. 10.0511.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Th. Langlois* orkest. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Salon orkest. 11.50 Orgelspel. 12.30 J. Schnyders' or kest. 1,201.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Ora torium-uitzending. In de pauze: Gramofoon-. muziek. 4.40 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest en vocaal duo. 9.30 Zang en piano. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Declamatie. 7.50 „Titus", opera. 9.20 Be richten. 9.5012.15 Otto Kermbach's orkest en Gramofoonmuziek. Om 10.05 Weerbericht. MAANDAG 26 APRIL 1937. HILVERSUM I. 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.); 8.30 Gram.pl.; 9.30 Gelukwen- chen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ohr. Lectuur 11.30 Gram.pl.; 12.00 Berichten; 12.15 Gram.- platen; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Voor de Scholen; 2.35 Gram.pl.; 3.00 Causerie over kamerplanten; 3.40 Gram.pl.; 3.45 Bijbelle zing; 4.45 Cello en piano; 6.00 Gram.pl.; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P. Herli. S.OS-berichten; 8.15 Oratorium-uitzending. (Om 9.15 „Indrukken van Japan", causerie). 10.40 Berichten A.N.P.; 10.45 Gramofoonmu ziek. Hierna; Schriftlezing, HILVERSUM H. 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA, 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamate; 10.40 Gram.platen; 11.10 Vervolg declamatie; 11.30 Gram.platen; 12.00 De Flierefluiters en gr.pl.; 2.00 Radiotooneel met muziek (opnamen); 3.00 Uitzending voor het Onthouders-Radio-Comité; 3.15 Piano voordracht; 3.45 „Melody Circle"; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 Gram.pl.,* 6.06 Gram. platen; 6.30 Muzikale causerie m.m.v. het VAR-orkest; 7.00 Reportage; 7.30 „De Krekel tjes" en gramofoonmuziek; 8.00 Herhaling SOS-berichten; 8.03 Berichten A.N.P.; 8.10 VARA-orkest m.m.v. solist; 9.00 Radiotoo neel; 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten A.N.P.; 10.05 De Ramblers m.m.v. solist; 10.45 Orgelspel; 11.15 Gram.platen, DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgelspel; 10.36 en 11.05 Gramofoon muziek; 11.50 BBC-orkest; 12.35 Orgelcon cert; 2.20 Pianovoordracht; 3.20 Jazzmuziek (gr.pl.); 3.50 Viool en piano; 4.20 Modepraat je; 4.35 Ch. Ernesco's kwintet; m.m.v. solist; 5.20 Berichten; 5.40 Landbouwcauserie; 6.00 Viool en cembalo; 6.20 Geraldo's orkest en solisten; 7.05 Komische voordracht; 7.20 „Food and Fitness", causerie; 7.40 Revue programma; 8.20 Berichten; 8.40 Buiten- landsch overzicht; 8.55 Victor Sylvester en zijn Band; 9.15 Inleiding volgende uitzen ding; 9.20 Opera-uitzending; 10.10 Lew Stone en zijn Band; 10.50 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.pl.; 11.20 Lamoureux- orkest en zang; 2.20 Zang; 2.35 Cellovoor dracht; 4.50 Pianovoordracht; 5.05 Zang; 5.50 Vervolg pianovoordracht; 6.05 Zang; 7.05 Dito; 7.35 Vioolconcert; 7.50 „La vida breve opera; 9.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 F. Hauck's orkest; 7.50 Gramofoonmu ziek; 11.20 Militair orkest; 12.35 Omroep- kleinorkest; 3.20 Omroeporkest; 4.35 Klarinet en piano; 5.20 Omroeporkest, -kleinorkest ep solisten; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.30 West- Duitsch weekoverzicht; 8.20 Sopraan, viool en piano; 9.50 Omroeporkest,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2