De resultaten van het onderhoud Schuschnigg-Mussolini Duitschland's medewerking noodig voor een algemeene organisatie van het Donaubekken. Hoot Btoeken ttaat.HEYDT Sproeten komen vroeg Tijdperk der gevaarlijke verrassingen schijnt voorbij". Thijs IJs vindt den verloren armband ZATERDAG 24 APRIE 1937 Na afloop van de "besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnig is gisteren te Venetië het volgende communiqué gepubli ceerd: Tijdens hun ontmoeting te Venetië hebben het Italiaansche en het Oostenrijksche re- geeringshoofd verschillende besprekingen gevoerd, geïnspireerd door de hartelijke vriendschap die Italië en Oostenrijk verbindt. Zij hebben zoowel de betrekkingen van Italië en Oostenrijk met andere landen, als de vraagstukken, die rechtstreeks de beide landen betreffen, besproken. De Duce en Schuschnigg hebben met voldoening vast gesteld dat de zienswijzen der beide regeerm an volkomen met elkander in overeenstem ming zijn en bij deze gelegenheid de be- beginselen bevestigd waarop hun vriendschap pelijke betrekkingen gebaseerd zijn. Zoo heb ben zij o.a. opnieuw de gunstige resultaten gereleveerd van de toepassing der protocol len van Rome, die in volkomen overeenstem ming met Hongarije is geschied en het ver trouwen uitgesproken, dat hun samenwerking zal bijdragen tot versteviging der vriend schapsbanden tusschen Oostenrijk en Italië. Tevens hebben zij de overtuiging geuit, dat deze samenwerking zal leiden tot het gemeenschappelijk doel d.w.z. de voorwaarden te scheppen voor een algemeene organisatie van het Donaubekken. Zij zijn ervan over tuigd, dat deze organisatie niet met goed gevolg ontworpen en verwezen lijkt kan worden zonder de daad werkelijke deelneming van Duitsch- land. Zij zijn er voorts van overtuigd, dat de protocollen van Rome, die onder bepaalde voorwaarden, welke voor ieder geval moeten worden vastgesteld, eveneens voor andere landen open staan, alsmede de pacten, die verleden jaar door Oostenrijk en Italië met Duitschland gesloten zijn en het onlangs gesloten aeeoord tusschen Italië en Joego slavië, geschikt zijn, een gunstige ontwikke ling van den toestand in Midden Europa te waarborgen, in het belang van de deelnemen de landen, eveneens in het algemeen belang van den vrede in Europa. De oostenrijksche bondskanselier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met den Duce uitvoerig van gedachten te wis selen over de kwestie der economische- be trekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en te wijzen op de belangrijke bijdrage die Italië geleverd heeft tot den economischen weder opbouw van Oostenrijk, dank zij het drukke goederenverkeer tusschen Italië en Oosten- r^De beide regeeringsehefs besloten op dezen weg voort te gaan. Duitschland's medewerking vereischt. Men is te Weenen eenstemmig van meening dat het zwaartepunt van het communiqué, dat na afloop van de Italiaansch-Oostenrijk- sche besprekingen is gepubliceerd, gelegen is in de verklaring, „dat de organisatie van het Donaubekken niet met succes ontworpen en verwezenlijkt kan worden zonder de daadwer kelijke deelneming van Duitschland". Deze verklaring dekt het vraagstuk der be trekkingen tusschen Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije, waarvan de bespreking door de Italiaansche en Duitsche kanselarijen voor de ontmoeting te Venetië had plaatsgevon den, en waarvan de regeling voor Venetië was voorbehouden. Gunstig oordeel der Duitsche pers Het na afloop van de besprekingen te Ve netië gepubliceerde communiqué wordt in de Duitsche pers gunstig beoordeeld. Het Ber liner Tageblatt schrijft: het resultaat der conferentie toont aan, dat de Westersche mogendheden niet meer den feiten, welke voldoende rechtvaardiging vinden in den aard van Zuid-Oost-Europa, kunnen geweld aan doen. De vriendschap van Duitschland en Italië in Zuid-Oost-Buropa is een feit, dat verre de belangrijkheid overtreft van een politieke intrige, zooals het plan van een federatie der successie-staten van Oostenrijk en Hon garije. De vruchtdragende onafhankelijkheid der kleine staten in Zuid-Oost-Europa is is slechts begrijpelijk in de door de Duitsch- Italiaansche vriendschap geschapen atmos feer. Het resultaat van Venetië toont tamelijk duidelijk aan, dat de te Praag gesmeede plan nen de effecten van deze politiek te verzwak ken, niet veel kans op succes kunnen hebben. Schuschnigg voldaan. Schuschnigg heeft tegenover een verslag gever van de „Tribuna" verklaard zeer vol daan te zijn over de diepgaande overeenkomst tusschen de denkbeelden van Mussolini en de zijne. Mussolini aldus de bondskanselier is een toegewijd en oprecht aanhanger van de Oostenrijksche onafhankelijkheid. De bespre kingen zijn in een zóó vriendschappelijken en hartelijken geest gevoerd, dat men niet Father Divine" op vrije voeten. Er wacht hem echter een rechtzaak. Het gerechtshof te New-York heeft tegen een borgstelling van vijfhonderd dollar, „Fa ther- Devine", den negerprediker, die gear resteerd was naar aanleiding van relletjes, °P vrije voeten gesteld. Toen hij het gerechts gebouw verliet, juichten vijfduizend aanhan gers hem toe met den kreet: „God is bevrijd'.' Hen geheelen nacht had een menigte negers om de gevangenis de wacht gehouden, waar bij zij liederen zongen, om de bevrijding van bun „messias" af te smeeken. „Father Divine" zal zonder verwijl voor het gerecht moeten verschijnen onder beschuldiging de aanstich ter te zijn geweest van relletjes, die zich in zijn tempel hebben afgespeeld en tevens om dat hij er van beschuldigd wordt steenkool te hebben verkocht, die gestolen was uit mij den hi Fensylvanië, die op het oogenblik niet SEëxploiteerd worden. behoeft te zoeken naar andere bedoelingen der Oostenrijksche politiek, welke steeds die van de verdragen van 1934 blijft. Op een vraag omtrent de mogelijkheid van uitbrei ding der Romeinsche protocollen antwoordde Schuschnigg, dat de protocollen geen geslo ten blok bedoelen te v< men. Italië, Oosten rijk, en Hongarije willen thans toenadering, zoeken tot de andere nabuurstaten die de protocollen nog niet geteekend hebben. Nationaal-Socialisten in de Oostenrijksche regeering? In Italiaansche politieke kringen vat men het door de officieuze Giornale dTtalia ge publiceerde bericht, volgens hetwelk op de nationaal-socialistische Oostenrijkers bin nenkort een beroep zou worden gedaan de verantwoordelijkheden van het Vaderland- sche front te deelen en vervolgens direct deel te nemen aan de bondsregeering ernstig op. Reeds vóór de besprekingen van Schusch nigg met Mussolini heeft een gerucht daar over te Rome de ronde gedaan. Niet alleen zou Italië geen bezwaar hebben tegen een toetreding van na- tionaal-socialisten in de Oostenrijk sche regeering, maar men acht ook waarschijnlijk, dat het hoofd der Ita liaansche regeering aan Schuschnigg dezen raad heeft gegeven. Voorts is het gerucht in omloop, dat Mus solini binnenkort een onderhoud zal hebben met Hitier. Japan Naar herstel der betrekkingen met Rusland? Het agentschap Domei meldt uit Tokio, dat de minister van buitenland- sche zaken, Sato, tot een principieels overeenkomst is gekomen met den Russischen ambassadeur te Tokio, Joe- renef, over een zeer belangrijke kwestie voor de wederaanpassing der Ja- pansch-Russische betrekkingen. Domei voegt hieraan toe, dat Sato vermoede lijk de goedkeuring heeft verkregen van de ministers van oorlog en marine en van twee andere leden van het ka binet voor deze overeenkomst, die bin nenkort gesloten zou worden. Mandsjoerijsche stad door bandieten overvaUen. School en dertig kuizen in brand gestoken. Uit Tokio, 23 April: Vijfhonderd bandieten hebben de versterkte stad Hoetsjouen in noord-oost Mandsjoerije overvallen. Zij sta ken een school en een dertigtal huizen in brand. Het aantal slachtoffers zou aanzien lijk zijn. (Havas). Mandsjoekwo's regeering laat windmolens bouwen. Voor de opwekking van electriciteit. De regeering van Mandsjoekwo zal in de afgelegen deelen des lands reusachtige wind molens laten bouwen voor het opwekken van electriciteit. Het ontbreken van electriciteit beteekent namelijk een ernstig beletsel voor de ontwikkeling van den landbouw en men hoopt, dat de molens dit bezwaar zullen on dervangen. Zij zullen groot genoeg zijn om electriciteit te leveren voor het drijven van een korenmolen, een rijstpellerij en voor de verlichting van een klein dorp. Men verwacht dat de plannen tegen het najaar tot uitvoe ring kunnen worden gebracht. De parachute in dienst der boschbrandbestrijding. Vliegende brandweerlieden in Rusland. Te Leningrad wordt een troep parachute springers opgeleid voor de bestrijding van boschbranden. Deze vliegende brandweerlieden zullen met hun vliegtuigen boven de bosschen patrouV- leeren en, zoodra zij een brand ontdekken, met hun valscherm uit de machine springen om maatregelen te nemen. Met behulp van speciale vracht-parachutes zal brandblusch materiaal worden neergelaten. LEO BLECH VERLAAT DE BERLIJNSCHE STAATSOPERA. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, dat General-Musikdirektor en Staats kapellmeister Leo Blech na drie en een half jaar aan de Berlijnsche Staatsopera werkzaam te zijn ge weest, de leeftijdsgrens heeft bereikt en zijn functie zal neerleggen. Amerikaan in Duitschland ter dood veroordeeld. Démarche van ambassadeur Dodd te wachten Het Amerikaansche staatsdepartement heeft zich er van overtuigd, dat Helmuth Hirsch, die eenige maanden geleden door een Duitsche rechtbank wegens verraad is ter dood veroor deeld, en binnen enkele weken zou worden te rechtgesteld, Amerikaansch staatsburger is. Het staatsdepartement heeft den ambassa deur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, instructie gegeven den veroordeelde allen mo- gelijken bijstand te verleenen. 44 ANEGANG 44 De speciaalzaak in Broeken (Adv. Ingez. Med.) Bilbao heeft levensmiddelen. Drie Britsche koopvaardijschepen in de haven aangekomen. Havas meldt uit Londen 23 April: De admiraliteit deelt mede. dat de drie Britsche koopvaardijschepen, die gisteravond uit Saint Jean de Luz zijn vertrokken, geladen met levensmidde len, ongehinderd de haven van Bilbao zijn binnengeloopen. Het slagschip „Hood" dat na de koopvaarders was uitgevaren, heeft de schepen niet geconvoyeerd, hoewel het schip wel in de nabijheid bleef. De Hood moest toch ingrijpen. Reuter meldt nader uit St. Jean de Luz: De Sheaffield en de Marvia, nog twee Britsche schepen, zijn hier aangekomen. Zij vervoeren levensmiddelen naar Bilbao. Voordat de drie schepen, die Bilbao zijn binnengeloopen, daar waren aangekomen, vuurden een kruiser der opstandelingen en nog een tweede schip verscheidene granaten af. Het is echter niet bekend of deze schoten voor de genoemde schepen bestemd waren, of slechts ten doel hadden hun opstoomen te verhinde ren. Nadat de schoten afgevuurd waren, ver scheen de „Hood" ten tooneele en, naar Reuter verneemt, kregen de schepen der Spaansche opstandelingen de waarschuwing, dat op hen het vuur zou worden geopend, wanneer zij het vuren voortzetten. De Spaansche schepen verwijderden zich daarop en de Hood keerde naar hier terug. Aardappel-Joneste Gibraltar. Het Britsche vrachtschip „Marie Llewellyn", waarvan „Aardappel-Jones" de gezagvoerder is, is komende van de Noord-Spaansche kust, te Gibraltar aangekomen. FRANSCHE WERELDVLIEGSTERS TE BRINDISI GELAND. De Fransehe dames Roman en Naudin, die in een sportvliegtuig een vlucht Brindisi— Saigon willen maken, zijn gisteren te Brin disi geland en later naar Athene vertrokken Wereldconferentie eischt een zorgvuldige voorbereiding. Het Duitsche standpunt. Naar aanleiding van de verklaring van Bald win in het Britsche Lagerhuis over het stand punt van Engeland ten aanzien van een we reld-vredesconferentie, schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz: Wan neer Baldwin daarbij van het beginsel uitgaat, dat een dergelijke conferentie ook werkelijk kans op succes moet hebben en voldoende voorbereid moet zijn, dan komt dit volkomen overeen met het Duitsche standpunt in deze kwestie. In het onderhoud met Lansbury heeft de Fuehrer er den nadruk op gelegd, dat Duitschland, hetgeen duidelijk is, zich niet van internationale samenwerking afzijdig zal hou den, voor zoover uitzicht op succes bestaat. Dat beteekent, dat ook Duitschland evenals En geland, in het belang der zaak een zorgvuldige voorbereiding beslist noodig acht, wil prac- tische en vruchtdragende arbeid geleverd worden. Dat een dergelijk standpunt thans algemeen niet meer als een soort politiek-van- ,de-lange-baan wordt beschouwd, doch integen deel als de uiting van een politiek, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is en die uit de vergissingen en fouten van het ver leden de noodige consequenties trekt, is een aanzienlijke stap voorwaarts, die de oplossing van de te regelen vraagstukken ongetwijfeld kan vergemakkelijken. (D.N.B.) in het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten (Adv. Inaez. Med.) Dr. Edouard Benesj: Economische stabilisatie zal zijn invloed op de politiek doen gelden. (Bijzondere correspondentie.) „Zlata Praha", het gouden Praag: zoo noe men de Tsjechen hun hoofdstad. En hun trots is gerechtvaardigd, want Praag maakt een onvergetelijken indruk op eiken bezoe ker. Als men op de Karlsbrücke staat de zelfde brug, vanwaar eens de heilige Nepo- muk in het water van de Moldau geworpen is heeft men een prachtig gezicht op de oude stad. Ontelbare torens teekenen zich af tegen de lichtende lucht: de Hradschin, de Raadhuistoren met zijn astronomische klok een bezienswaardigheid op zichzelf, waar ieder uur de twaalf apostelen rondom mar- cheeren, en die 's ochtends om vijf minuten over half tien om mysterieuze redenen zes tien slagen deed hooren de Veitsdom, de Sankt Georgskerk en vele, vele anderen. Praagstad van steengeworden schoon heid. Benesj. Praagde stad, waar het hart van de Kleine Entente klopt. En het brein van deze statenbond, dr. Edouard Benesj die gedurende ruim zestien jaren Tsjeeho-Slowakije's buitenlandsche politiek geleid heeft, tot hij in December 1935 de grijze Masarijk als president opvolg de, zetelt in het Praagsche regeeringskwar- tier, dat hij slechts tijdens de week-ends ver laat voor zijn gerieflijk landhuis in Sezimo- vo Usti. Voor Benesj, die vroeger een van de meest reizende ministers van buitenlandsche zaken in Europa was, moet deze gebonden beid. aan Praag wel eentonig zijn. En reeds uit de eerste woorden, die na de begroeting gewisseld worden, blijkt wel overduidelijk, dat zijn reis naar Belgrado den president ook uit het oogpunt van afwisseling welkom is ge weest. Benesj is klein, energiek, kortaf, en weet in een uur meer te zeggen dan eenig ander staatsman. Met zijn bril hij is er trotsch op, dat hij met zijn bijna drie en vijftig jaar haar nog slechts voor lezen hoeft te gebruiken in de korte, sterke vingers geklemd maakt maakt hij korte, vlugge gebaren, die even pe dant aandoen als die van een schoolmeester met zijn potlood. En ook zijn-stem heeft wel iets van die van een schoolmeester, wanneer hij uitlegt, dat men in vele plaatsen zijn bezoek aan de Joegoslavische hoofdstad ver keerd geïnterpreteerd heeft: het was geen speciale reis om besprekingen te voeren naar aanleiding van het onlangs gesloten Ita- liaansch-Joego-Slavisch verdrag, doch een protocolair bezoek aan de hoofdstad van een bevrienden buurstaat, dat reeds lang te voren vastgesteld was. Eenzelfde bezoek heeft hij het vorige jaar aan Roemenië gebracht. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat de be wuste overeenkomst een grootere beteekenis dan anders aan zijn reis heeft gegeven, en de president is gaarne bereid er iets van te ver tellen. „De dagbladen in sommige landen hebben gemeend, dat het verdrag, dat Joego-Slavië met zijn Zuiderbuurman gesloten heeft, spe ciaal in Tsjecho-Slowakije een onaangena- men indruk zou gemaakt hebben. Er waren zelfs enkelen, die zoo ver gingen om te voor spellen, dat dit het begin van het einde van ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De zon kwam juist op, toen Thijs weer in zijn huis binnentrad en aan Dick en het meisje kon gaan vertellen, dat hij werkelijk den armband in zijn bezit had. O, lieve deugd wat een pret gaf dat! Dickie sprong van blijd schap in het rond, terwijl het meisje in haar handen klapte. Thijs moest natuurlijk precies vertellen hoe alles zich had afgespeeld en dus deed hij natuurgetrouw het verhaal van Happus Kikkerrit. Het meisje, dat Rosamunde heette, luisterde met alle aan dacht, en toen het verhaal uit was, deed zij vol trotsch den mooien armbaflrti om. de Kleine Entente zou zijn. Mijn bezoek op zichzelf en de communiqués, die er van uit gegeven zijn, moesten reeds voldoende zijn om het volkomen ongegronde van zulke be weringen aan te toonen. Bovendien getuigt het lanceeren van dergelijke meeningen van een groote onwetendheid van de geschiede nis der na-oorlogsjaren. Dit verdrag is na melijk niet het eerste, dat tusschen Joego slavië en Italië is gesloten. Reeds in 1824 werd tusschen beide staten een „Pact van vriendschap en vriendschappelijke samen werking" gesloten, terwijl ook gedurende de laatste jaren meer dan eens handelsover eenkomsten tusschen beide landen afgeslo ten zijn. „En voorts: het is toch in geenen deele ooit de bedoeling van de Kleine Entente ge weest om te voorkomen, dat zijn leden vriendschapsverdragen met ander staten sloten! Getuige de overeenkomst tusschen Joego-Slavië en Bulgarije, tusschen mijn land en de Sovjet-Unie. Wij wenschen geen politiek van afzondering en isolatie te voe ren! Het doei van de Kleine Entente is al tijd geweest, en dat doel is ook nu nog on veranderlijk hetzelfde, de aaneensluiting van haar leden en de onderlinge samenwer king er van te bevorderen. Dit klemt temeer, daar onze belangen in de meeste opzichten identiek zijn. Overduidelijk is, dat toch ook tijdens de bijeenkomst van den Permanen ten Raad gebleken, waarbij uitdrukkelijk ge constateerd werd dat de politiek van de drie leden zich zal blijven ontwikkelen langs de lijnen, die reeds in 1933 vastgesteld waren. En de voldoening, die er in den Raad heersch te over het tot stand komen van het Ita- liaansch-Joego-Slavische Pact was oprecht gemeend. Want het hoofddoel van de Kleine Entente is het behoud van den vrede in het Donaubekken, en het kan ons niet anders dan verheugen, dat de staten in dit gebied in hechte onderlinge samenwerking dit doel nastreven. En het verheugt mij, dat ik tij dens mijn bezoek aan Belgrado heb mogen bemerken dat ook het Joego-Slavische volk hiermede van harte instemt". „In 1934 hebt u mij uw oordeel over den internationalen toestand gegeven, Excellen tie, die u toen hoopvol inzag, ondanks de groote hoeveelheid conflictstof, die toen op gehoopt lag. Uw meening was toen, dat juist de ernst van dat oogenblik aanleiding tot bezinning zou geven. Is u nog steeds het zelfde standpunt toegedaan?" „Ja en neen. Ik geloof nog steeds, dat de huidige Europeesche staatslieden bij ernstige conflicten in staat zullen zijn den vrede te handhaven. Want juist bij dreigende geva ren wordt men zich het gevaar van over haaste beslissingen te beter bewust. En het ongeduld, dat bij de vele en langdurige con ferenties wel eens van buitenstaanders merkbaar wordt, is dan zeker misplaatst. Het op den spits drijven van conflicten is tegenwoordig een veel grooter gevaar dan de zoogenaamde traagheid en lijdzaamheid waarmede men confereert. „Toch is de toestand thans anders dan voor drie jaar. Conflictstof is er ook nu nog te over, ik behoef zeker geen voorbeelden te geven! Maar er is niettemin in de interna tionale situatie een vooruitgang waar te nemen, die reden geeft tot de hoop, dat de gevaarlijkste periode voorbij is De toestand is eenigszins opgehelderd, het tijdperk van gevaarlijke en plotselinge verrassingen schijnt voorbij te zijn. Er is een zij het nog aarzelend begin van economische sta bilisatie en heropleving te merken, die ook op de politiek zijn invloed zal doen gelden. Het optismisme van vandaag heeft in elk geval vastere en betere fundamenten dan dat van voor enkele jaren". „Kunt u mij zeggen hoe zich naar uw mee ning Europa's toestand in de komende jaren zal ontwikkelen?" De president lacht. „In Parijs woont een dame, die dat ieder jaar reeds aan de persvertegenwoordigers vertelt, heb ik eens gelezen. Als u zich eens tot haar wendde? He kan slechts gissen, en het is zeer wel mogelijk, dat ik ongelijk krijg met mijn voorspellingenMaar ik ben geneigd aan te nemen dat langzaam aan! de toestand zich zal consolideeren en het extremisme veel van zijn aantrekkingskracht zal verliezen. Wij staan, naar ik hoop, aan den vooravond van een tijdperk van grootere welvaart. Mits de ontwikkeling, die zich thans aarzelend bemerkbaar maakt, niet door ruwe schokken onderbroken wordt! „Maar u moet toch maar liever naar Parijs gaan. Die dame daar zal u ongetwijfeld méér kunnen vertellen K. A. (Alle rechten voorbehouden). (Nadruk verboden) DE EERSTE REDE VAN KONING GEORGE VI. - Koning George VI heeft gisteren te Wind sor, ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkteeken voor zijn vader, zijn eerste openbare rede gehouden. Hij bracht daarin hulde aan de nagedach tenis van koning George V en sprak de hoop uit bij de vervulling van de zware taak, waar voor hij en zijn gemalin zich geplaatst zien, het vertrouwen en de genegenheid der vol ken van Engeland en het Britsche rijk te mogen ontvangen. De Nederlandsche handelsmissie De geheele Chileensche pers houdt zich be zig met het bezoek van de Nederlandsche han delsmissie en voorspelt, dat de handel tus schen Chili en Nederland uitgebreid zal worden. De minister van buitenlandsche zaken van Chili heeft de leden der missie ontvangen en hun toegezegd de commercieele aanbiedingen betreffende goederenruil te zullen bestudeeien. Tabak Mij. Arendsburg keer!' 19 uit. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders van de Tabak Maatschappij Arends burg zal worden voorgesteld het dividend over boekjaar 1935/'36 vast te stellen op 19 pot., waarvan inmiddels 8 pet. als in term-dividend werd betaalbaar gesteld. Vorig jaar werd. eeaj dividend -ran 9 pet. gedeclareerd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7