Zeven grootmeesters spelen simultaan. „Nederland" Bestelt een schip. DAMRUBRIEK KORFBAE. HAARL. KORFBALBOND COMPETITIEWEDSTRIJDEN. J3. Zondag wist T.HJB. 2 beslag te leggen op bet kampioenschap van haar afdeeling, zoodat nu van de eerste en tweede klasse de kampioenen bekend zijn. Die van de derde klassen zullen spoedig volgen, als het pro gramma voor morgen afgewerkt kan worden. Voor de 2e .klasse komen in het veld S.V. 3 Aurora 2 en Meerlebosch 1—O. K. 2. In 3A zijn vastgesteld Meerlebosch 3T.H. B. 3. Aurora 4—Zwaluwen 1 en D.S.V. 2 Flora 3 op het Flora-terrein. In 3B wordt gespeeld de uitgestelde strijd Always Ready 3—Meerlebosch 2. AD S PIK ANT EN - WED S TRI JDEN. Afdeeling A: Animo (Haarlem)Flora Afdeeling B: Meerlebosch aO. K. a Afdeeling C: S. V. aMeerlebosch c AuroraS.V. b O. K. b—Haarlem c Meerlebosch b—Haarlem b SERIEWED S TRI JDEN VAN „HAARLEM". De H.K.C. „Haarlem" organiseert morgen op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan seriewedstrijden voor enkele Haar lem-twaalftallen en uitgenoodigde vereeni- gingen. Het programma luidt; Afdeeling 1: Haarlem 1—Flora H.K.V. 2O. K. 2 Flora—H.K.V. 2 H.K.V. 2—Haarlem 1 O. K. 2—Flora Hdarlem 1O. K. 2 Afdeeling 2: Haarlem 2T.H.B. D.T.V. 3—Watervliet TH.B.D.T.V. 3 WatervlietHaarlem 2 Haarlem 2.D.T.V. 3 T.H.B.Watervliet j Afdeeling 5: Haarlem 5O. K. 5 Aurora 4 en 5Luto 4 Haarlem 5—Aurora O. K. 5—'Luto 4 i Aurora.O. K. 5 Luto 4Haarlem 5 i Elke wedstrijd duurt tweemaal twintig mi nuten zonder rust; afdeeling 1 begint om 10.15; de andere 9.30. Voor elke afdeeling zijn twee prijzen beschikbaar. De afdeelingen 3 en 4 spelen op 2 Mei a.s. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het K. N. G. V.-Handbalprogramma voor Zondag 'luidt: Dames: 11 uur: Eaarlemsch elftal—Zeeburg (kampioen van Nederland '36). Heeren: 10 uur: Haarlemsch A elftal—Haarlemsch B elftal. Hoofdklasse Heeren: Tonido—Olympia (Aalsmeer). Ie klasse Dames: Hercules HebeZaanland, 10 uur. Te Haarlem worden twee interessante wed strijden op het terrein aan den Vergierdeweg gespeeld. Het Haarlemsch dames-elftal speelt daar te 11 uur tegen de kampioenclub van Ne- dreland (1936) en der Hoofdklasse (West) „Zeeburg". Lettende op het spel der Zeeburg dames tegen Concordia zullen eerstgenoemde dames thans beter moeten aanpakken, om het tot een goed einde te brengen. Een Haarlem sche overwinning is te verwachten. Twee Haarlemsche heerenteams zullen el kaar eveneens op het zelfde terrein bestrij den. De voorhoede van het te kiezen Haar lemsch elftal speelt daar tegen de eigen ach terhoede. Voor de Hoofdklasse spelen Tonido en Olympia hun laatsten oefenwedstrijd; wint Olympia, dan heeft Rapiditas een mooie kans aan de degradatie te ontkomen, want dan zou Rapiditas 6 punten bezitten tegenover To nido 5. Er is echter nog geen beslissing geno men betreffende het aantal clubs, dat degra datiewedstrijden zal moeten spelen. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. Uit Parijs: De directie van het Fransche Sportblad „l'Auto", organisator van den jaar- lijkschen Tour de France, deelt mede, dat dit jaar de landenploegen van België, Frankrijk en Duitschland uit elf renners zullen kunnen be staan, dit in verband met het feit, dat defini tief afgezien wordt van de deelneming der Italianen. Voorts zullen Nederland, Luxem burg, Engeland, Zwitserland en Spanje ieder met zes renners kunnen inschrijven. In totaal zullen in deze categorie dus maximum 63 ren ners starten. Het vorig jaar nam Nederland voor de eerste maal deel met 4 vertegenwoordigers, waarvan de gebroeders Van Schendel en Middelkamp den koers volledig uitreden. Dit aantal is nu verhoogd tot 6, een nieuwe kans dus voor de Hollandsche wegrenners om in het buitenland te laten zien, dat zij niets minder zijn dan ad die renners van naam uit Frankrijk, België en Duitschland. WATERPOLO. DE INDEELING DER ZOMERCOMPETITIE. Voor 1937 zijn de clubs uit Haarlem en om geving als volgt ingedeeld: Dames Tweede klasse: D.A.W., D.WR., H. PC., Nereus 1, Nereus 2, Zignea. Heeren eerste klasse: afdeeling A: IJ 1, Zian, Dolfijn, Haarlem en D.W.R.; afdeeling B: H.Z. en P.C., H.P.C., Maas, U.ZC en Zwemlust Heeren tweede klasse: afdeeling A: AZ. 1870 H.V.G.B., Neptunus, Nereus en V.Z.V. Heeren reserve eerste klasse: afdeeling B: HP.C. 2, H.Z. en P.C. 2, U.Z.C. 2, Zian 2 en Zian 3. Heeren reserve tweede klasse: afdeeling A: A.Z. 1870 2, H.P.C. 3, H.V.G.B. 2, Neptunus 2 en Nereus 2; afdeeling C: Haarlem 2, H.Z. en PC. 3, H.Z. en P.C. 4, Zian 4. Heeren reserve derde klasse: afdeeling C: «-P-0. 4. H.V.G.B. 3, L.Z.C. 2, D.W.R, 2 en de Zijl 2. Op te merken valt, dat de Haarlemsche damoszeventallen, evenals het vorige jaar, in eén afdeeling zijn ondergebracht. D.W.R., de nieuwe Haarlemsche eerste-klas- ser, komt uit in de A-afdeeling met Haarlem en met sterke clubs als het Het U, Zian (Den Haag) en Dolfijn. H.P.C. is voor het eerst ingedeeld in de Zui delijke afdeeling. De Heemstedenaren moeten reizen maken naar Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Ook H.P.C. 2 is in de Zuidelijke klasse ondergebracht, evenals Haarlem 2. pe mogelijkheid bestaat, dat er nog eenige Wijzigingen zullen worden aangebracht, omdat enkele clubs tegen de indeeling hebben gepro testeerde Dr. M. Euwe De zes séances van de A. V. R. O. In de komende weken organiseert de A.V.R.O. zes massa-simultaan- séances in diverse groote steden van ons land. Het is de A.V.R.O. gelukt voor dit doel beslag te leggen op een 'zevental van de sterkste meesters ter wereld, allen deelnemers aan het tour- nooi te Nottingham Augustus 1936. We laten hen, die deze grootste aller simul- taan-organisaties luister zullen bijzetten, hier bij de revue passeeren, om daarbij in het bij zonder de aandacht te vestigen op hun kwali teit als simultaanspeler. Dr. A. Aljechin heeft na het Paaschcon- gres te Margate nog een fUinke simultaan- tournée door Frankrijk achter den rug, zoodat deze weliswaar getramd, maar aan den ande ren kant ook eenigszins vermoeid achter de borden zal komen. Aljechin is een vlot simul taanspeler en voert niettegenstaande het snelle speeltempo vaak zeer fraaie combi naties uit, welke tal van zijn meestercollega's hem zelfs in een gewone partij niet zouden kunnen nadoen. Daartegenover staat, dat Al jechin zich ook wel eens aan grove blunders bezondigt, waardoor sommige partijen een on tijdig einde nemen. Van Dr. E. Lasker werd na het tournooi te Nottingham niet veel meer vernomen. Deze schijnt zich in zijn tegenwoordige woonplaats, Moskou, niet met het practische spel te hebben bezig gehouden. Dr. Lasker is een zeer serieus simultaanspeler, die zich in elke partij geheel geeft. Dit heeft voor de tegenspelers een voor deel en een nadeel. Het voordeel, dat er in den regel een partij van goed gehalte ontstaat; het nadeel, dat deze manier van simultaan-spelen zeer veel tijd kost, waardoor het gewoonlijk erg laat wordt, E. Bogoljubow heeft voor zoover be kend na Nottingham niet veel anders ge daan dan in een tournooi te Berlijn den twee den prijs winnen. Pas in de laatste ronde van dezen wedstrijd werd hij door Samisch versla gen en daardoor van de eerste plaats gedron gen. Bogoljubow speelt in simultaan-séances zeer wisselvallig zooals trouwens ook in het gewone tournooispel. Hij is niet genoeg tacti cus om zijn tegenstanders in combinatiepar tijen onder de voet te loopep, maar als het den grooten strateeg gelukt het meerendeel van zijn partijen rustig te houden, zal hij steeds op een fraai percentage kunnen rekenen. S. Flohr heeft na de vervulling van zijn militaire plichten (medio Maart) wat rust ge nomen en zal hier geheel frisch ten strijde kunnen trekken. De kleine Tsjech is een zeer bekwaam simultaanspeler, die de Nederland- sche schakers reeds in 1932 verraste door de buitengewone snelheid, waarmee hij de ver schillende borden afwerkte. Bekend is o.m. zijn séance te Amsterdam in April 1932, waar Flohr het tegen niet minder dan 100 tegenstanders opnam en het fraaie resultaat van 79 5 16 boekte. R. Fine heeft juist een paar zware wed strijden te Margate en Oostende achter den rug en speelt derhalve niet onder de meest gunstige omstandigheden. De jonge Amerikaan beschikt echter over een abnormaal groot uit houdingsvermogen, zoodat zijn bijzondere ca paciteiten op simultaangebied er niet al te ernstig onder zullen lijden. Als simultaan speler behoort Fine tot het type Flohr, snel en slagvaardig. In Tilburg gaf Fine kort geleden nog een séance tegen meer dan 35 spelers, die hij allen wist te verslaan. Dr. S. G. Tartakower nam, evenals Fine, aan het tournooi te Oostende deel, maar met minder succes dan deze. Terwijl Fine den eer sten prijs deelde, moest Tartakower zich met een der laagste plaatsen tevreden stellen. Een volgend keer beter. Het is niet de eerste keer, dat Tartakower ons land als simulltaanspeler bezoekt; hij was reeds verschillende malen de gast van Nederlandsche vereenigingen. Tarta kower's geestige persoonlijkheid is ook in zijn manier van schaken merkbaar: hij tracht zijn tegenstanders heel vaak in aardige valletjes te lokken. Men zij dus gewaarschuwd! Ten slotte zal ook schrijver dezes zijn krach ten in den simultaanwedstrijd van de A.V.R.O. beproeven. Simultaanwedstrijdis i misschien niet juist gezegd, want het gaat ei?-niet om, de resulta ten der simultaan-spelers te vergelijken. Dit zou trouwens op groote bezwaren stuiten. In de eerste plaats is het lastig de prestaties volgens denzelfden maatstaf te meten, omdat men behalve met het behaalde percentage ook met den gebruikten bedenktijd rekening moet houden. Verder zal het practisch on mogelijk zijn er voor te zorgen, dat alle simul- taanspelers gelijkwaardige ploegen tegenover zich krijgen. Maar zelfs al zou men dit laatste bezwaar kunnen ondervangen hoe meer keuze, des te grooter de kans, dat de tegenspelers elkaar niet al te zeer in kracht ontlöopen terwijl men er bovendien in zou slagen een voor alle partijen bevredigende prestatieformule te ont werpen, waarin tijd en percentage behoorlijk verwerkt waren, dan nog zou een simultaan- wedstrijd slechts weinig recht van bestaan hebben. Het toeval speeltimmers een al te groote rol. Elk simultaanspeler maakt per séance ruim 1500 zetten en daaronder zullen zich bij gegeven conditie een bepaald aantal fouten bevinden. Bij den bekwamen simultaan speler een gering aantal b.v. 3 of 4. bij een minder bekwaam speler meer b.v. 10 of 11. De gemaakte fouten kunnen echter de meest uit- eenloopende gevolgen hebben. Begaat men een fout in critieke situatie tegen een relatief sterk tegenstander, dan zal de fout tot een verlies- partij leiden. Een even zware fout kan echter onder andere omstandigheden in het geheel niets bederven, b.v. aan een bord, waar de tegenspeler te zwak is om van den misslag te profiteeren of waar de voorsprong al van dien aard was, dat ook de geniaakte fout de winst nog niet in gevaar brengt. Men moet niet den ken, dat de fouten onder de laatstgenoemde omstandigheden minder waarschijnlijk zijn, want al deze fouten vloeien uit een tijdelijke vermoeidheid van den geest voort en daardoor is hun verdeeling vrij willekeurig. Het is dus theoretisch mogelijk, dat de goede simultaan speler door vier fouten even zoo vele neder lagen lijdt, terwijl de minder goede simultaan speler niettegenstaande zijn grooter aantal fouten een beter resultaat boekt. De A.V.R.O.-séanees zijn dan ook niet in de eerste plaats georganiseerd om de prestaties der simultaanspelers te vergelijken, maar om zooveel mogelijk schaakliefhebbers in de gele- geheid te stellen hun krachten met grootmees ters te meten. Dit initiatief van de A.V.R.O. zal voor de ontwikkeling van het schaakspel in Nederland zonder twijfel een groote pro paganda beteekenen. Het zal sneller worden dan de andere mailschepen. De vloot der maatschappij „Nederland" zal worden uitgebreid met een nieuw passagiersschip, waarvan de bouwkosten twaalf dertien millioen gulden zullen bedragen. Dit bij de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam te bouwen motor-passa giersschip zal een bruto-register-tonnage hebben van 20.000 ton en worden voortbewogen door drie schroeven. De reisduur zal door dit schip 4 dagen worden bekort. VOETBAL. HILVERSUM—STORMVOGELS. De Stormvogels spelen Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Hilversum. Zij vertrekken met het volgende elftal: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Sehoorl, Tol, Van der Steen, Van Pel, Woudenberg, Prins, Van Riemsdijk. Plannen lagen reeds lang gereed. Contract wordt spoedig geteekend. Na ampele overwegingen is deze belangrijke beslissing door de maat schappij genomen. De scheepvaart is opgeleefd en den laatsten tijd moet de Nederland" met haar scheeps- ruimte woekeren. Aan het einde van het vorige jaar, De wedstrijden voor Zondag. De competitie om het landskampioenschap levert ditmaal wel een flink aantal verras singen op, zoodat het nog op geen stuk gen na te voorspellen is, wie tenslotte de gouden medaille van den K-N.V.B. in ont vangst mag nemen. Sterke clubs als P. S. V., Feijenoord en Go ahead hebben al een paar wedstrijden verloren (de Philipsmenschen zelfs al drie) en de club, die in vorige seizoe nen in den regel hopeloos onderaan bengelde, maakt zoowaar morgen een kans, op de eerste plaats te komen,, namelijk als zij kans ziet op eigen veld van Ajax te winnen, wat immers heelemaal zoo onmogelijk niet is. Die twee partijen hebben elkander nog niet ontmoet, zoodat het er in Groningen wel heftig aan toe zal gaan. P. S. V.—Feijenoord gaat voorloopig om de bezetting van de laatste plaats. Hoewel ook die twee clubs elkaar in deze eere afdeeling nog niet bestreden hebben gelooven we toch dat de Rotterdammers twee punten rijker naar huis zullen terug keeren.. Voor de promotie tweede klas in Afdeeling n wordt morgen de laatste wedstrijd gespeeld; het gaat op het Sparta-terrein in Rotterdam tusschen het reeds gepromoveerde R. F. C. en het gedegradeerde Z. F. C. Dc strijd als zoodanig heeft dus niets te beteekenen, maar er zal toch wel publiek genoeg komen, al was het alleen maar om den nieuwen eerste klasser te bejubelen. Voor het arme Z. F. C. een zware gang! Morgen wordt het in Amersfoort uitgemaakt, wie in het aanstaande seizoen de plaats van Bloemepdaal mag innemen, want daar wordt de wedstrijd H. V. C.—De Volewijckers ge speeld. Wanneer deze strijd op een gelijk spel uitloopt, zal een beslissingswedstrijd noodig zijn, want hun positie is blijkens onderstaande cijfers op het oogenblik precies gelijk. gesp. gew. gel- verl. pnt. v.t. gem. H. V. C. 3 2 1 0 5 12—7 1.67 Volewijckers 3 2 1 0 5 139 1.67 We meenen echter mogen voorspellen dat H.V.C. promoveeren zal. Onze lezers kunnen morgen ook nog een wedstrijd zien, n.l. R.C.H.—Kinheim in het Heemsteedsehe Sportpark. Het gaat hier voor het tournooi om het kampioenschap van Haarlem. De winnende partij moet dan bin nenkort in de finale tegen de roodbroeken uitkomen. onder leiding van B. Dukel. HET HOOGLAND-SYSTEEM. Uit onzen lezerskring mochten wij veel in stemming ontvangen over het in te voeren Hoogland-systeem. Ook kregen wij veel> vra gen en opmerkingen, omtrent deze nieuwe speelwijze. Een onzer lezers stelde ons de vraag, hoet het met de internatioanle verhoudingen zou gaan, als de N. D. B. er toe overging het H. S. in competitie-vorm in te voeren. Tevens liet hij in zijn brief uitkomen, dat hij in de ge dachte verkeerde, dat in alle landen van Europa evenals het schaakspel, ook het dam spel goed georganiseerd gespeeld werd. Wij moeten dezen lezer mededeelen dat wel degelijk in alle landen van Europa het dam spel gespeeld wordt, zij het dan in groote ver scheidenheid, waardoor een internationaal damleven, in een georganiseerd geheel, natuur lijk onmogelijk is. In Engeüand b.v. speelt men op het bord met 64 ruiten, in Polen, Rus land en Amerika op 144 ruiten, op 100 ruiten in Nederland, België. Frankrijk en Zwitser land. Natuurlijk wordt liet spel met de 100 ruiten in de koloniën van laatstgenoemde lan den gespeeld. Om dus alleen op de 100 ruiten tie blijven, moeten/-wij direct toegeven dat Holland het best georganiseerde damleven bezit en dat Ne derland wat het damspel betreft, het toon aangevende land is. Zou dus de Nederland sche dambond met zijn 4000 leden er toe over gaan het H. S. in te voeren, dan zou er geen twijfel bestaan dat België, Frankrijk en Zwit serland zullen volgen. Daarbij dient tevens op gemerkt, dat wij van vooraanstaande spelers en problemisten uit Frankrijk, in het H. S. fraaie partij fragmenten en problemen in de Fransche damrubrieken zagen verschijnen. Vooral van den bekenden problemist Gabriël Dentroux kwamen ettelijke fraaie composities in Fransche en Belgische dambladen en ru brieken voor. Dit dus wat betreft de interna tionale verhoudingen. In het laatste nummer van „Het Damspel" geeft de bekende dammer J. Mertens die de rubriek „Eindspelen" redigeert, een zeer fraaie analyse, van het beroemd geworden eindspel VosStahlberg, gespeeld om het kampioen schap van Amsterdam 1937. Het is werkelijk een zeer mooi eindspel, en de heer Mertens verdient zeker een compliment voor de wijze, waarop hij het eindspel geanalyseerd heeft. Thans nog iets over het technisch gedeelte Hebben wij in de vorige rubrieken de slag- wendingen in het Hoogland-Systeem aange toond, thans de mogelijkheid dat twee dam men het van één dam winnen. Het H. S. be rust hierop, dat dammen naast de verkregen macht, ook nog horizontaal en verticaal over het bord slaan. Als wit b.v. twee dammen be zit en deze heeft geplaatst op de hoofdlijn ruit 46 en de andere dam op 47, dan valt het voor Zwart niet mee, een ruit te vinden waar op deze niet gevangen wordt. Wit aan zet speelt 4742 en Zwart waar deze den dam ook plaatst is altijd verloren. Slechts één vlucht heuvel wordt den zwarten dam gelaten. Laten we volstaan met een geval te behan delen. Zwart: Wit: Zwart 1 dam op 25. Wit twee dammen op 46 en 26. Nemen we aan dat de dam staat op 3 en Wit heeft zijn stelling voltooid met dammen op 46 en 42. Gaan we nu na of het klopt dat Zwart maar één vluchtveld heeft. Op 3—26 slaat Wit met 46x? Op 3—21 42—31 Op 3—17 42—37. Op 3—12 Wit slaat. Op 3—8 Wit 42—38. Op 3—9 42—31. Op 3—14 Wit slaat. Op 3—20 Wit slaat. Op 3—25 is het bedoelde vluchtveld. Wit speelt nu zijn losstaande dam naar den rand 26 en laat Zwart geen zet. Op 25—48 slaat Wit. Op 25—43 26-^=2. Op 25—39 26—37. Op 25—30 46—28. Op 25—34 46—32, Zwart 25—20 26^2. Op Zwart 25—9 26—31. Op 253 volgt 26—21. De lezer beproeve het nu zeis eens met den zwarten dam op 'n ander veld. Wat moeilijker wordt het wanneer Zwart de lange lijn 465 in bezit heeft. Evenwel blijft het principe dan toch gelijk. Wit bouwt dan zijn stelling op de velden 50 en 43 of 34. Men moet er even aan gewend raken dat het vangen van den dam één zet langer duurt. Gaat Zwart de hoofdlijn verlaten dan kan Wit deze in bezit nemen, met winst zooals in deze rubriek is aangegeven. Het is alles zeer inte ressant en bij een weinig studie heeft men spoedig twee dammen tegen één dam onder de knie. Tot slot twee eindspelen in bet Hoogland- VRAAGSTUK G. ZONNEVELD. Voor probleemliefhebbers dit keer ter oplos sing een vraagstuk van den heer G. Zonne veld. Hoewel wij verschillende vraagstukken van problemisten kregen toegestuurd, behou den wij die toch maar in portefeuille, daar de problemen van den heer G. Zonneveld o.i. de voorkeur verdienen. Zwart: Zwart twee schijven op 37 en 40. Wit 1 dam op 22. Wit speelt en maakt nog juist remise. Eindspel 2. Een zwarte dam op ruit 2, schijf op 30. JSfit 1 dam op 44 en 1 schijf op 8. «tak hier geldt Wit speelt en maakt remise. Wit: Zwart: 1, 4, 6, 7, 10, 12, 14, 18, 19, 22, 24, 30, 40. Wit: 16, 21, 27, 31, 33, 35, 37, 38, 41, 42, 43, 44, 47. Wit speelt en wint. De oplossing van het vorige vraagstuk van den heer G. Zonneveld luidt: 1 dam op 12. Schijven op 13, 22, 25, 28, 31. Wit: 26, 30, 29, 33, 34, 39, 40, 44, 45, 50. Wit wint door: 2924 4035 4136 3631 24r—19 35—30 45—40 3127 en wint. CORRESPONDENTIE. S. LJmuiden-Oost. Over de vraag, wan neer het H. S. in de partij treedt, zullen wij het in een van de volgende rubrieken hebben. B„ Beverwijk. Zeker kan zich in het mid denspel een H. S. combinatie voordoen. Dat is toch niet zoo erg? S„ IJmuiden-Oost. Damslag gaat niet voor. Schijf- of damslag is vrije keuze. Meer- slag gaat voor alles. Eenige lezers: Partij DukelHoogland. Stand na den 40en zet. Wit: 23, 32, 33, 35, 37, 43, 47, 49. Zwart: 8, 10, 14,. 21, 24, 25, 36. Het spelverloop is: 41. 2318 1015 42. 43—39 14—20 43. 33—28 24—30 44. 35x24 20x29 45. 28—23 29—34 46. 39x30 25x34 47. 49—44 15—20 48. 23—19 20—25 49. 18—13 8—12 50. 13_9 25—30 51. 19—13 30—35 52. 9-^ 21—26 53. 4—10 12—17 en Wit won na 10—23. J. J. W., LJmuiden-Oost. Eindspel H. S. staat goed opgegeven. De stand luidt: Wit 2 dammen op 1 en 50. Zwart 1 dam op 5 en schijf op 35. Wit speelt en wint volgens H. S. Alle correspondentie en brieven betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van dit blad of Van Wasspnaerstraat 23 i-Tm"i4ea- Oost. aldus deelde de heer Van Hengel, een van de directeuren der maatschappij in een persconferentie mede, werden door ons na zeer uitvoerige studie prij zen overeengekomen met de N.V. Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschap pij voor den eventueelen bouw van een nieuw en snel passagiersschip en met gebr. Sulzer te Winterthur voor den eventueelen bouw van de hoofd en hulpmotoren voor dit schip. Daar er op dat tijdstip verschillende be drijf sf actoren waren, waardoor het niet mogelijk was tot definitieve be stelling van het schip over te gaan, werd tégen de overeengekomen prij zen een optie voor den bouw genomen. Tegen betaling van een schadevergoe ding zou de maatschappij „Neder land" het overeengekomene kunnen annuleeren, indien de omstandighe den daartoe onverhoopt aanleiding mochten geven. Gunstige vooruitzichten Het verheugt ons daarom, zoo ver volgde de heer Van Hengel, thans te kunnen mededeelen, dat de ontwikke ling der omstandigheden voor ons be drijf het ons thans mogelijk gemaakt heeft tot definitieve bestelling van een nieuw passagiersschip over te kun nen gaan. Binnen enkele dagen zullen de contracten met de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en gebr. Sulzer worden geteekend. Het wordt een fraai, uiterst snel en in alle opzichten modern schip, dat door de groote snelheid Indië over zee weer dichter bij Nederland zal brengen. Afmetingen. De hoofdafmetingen van dit schip van een nieuw type zijn: lengte op de lastlijn 630 voet, breedte op de lastlijn 83.6 voet en holte tot schottendek 38.4 voet. Het schip, dat slechts één schoorsteen en één laadmast zal voeren, zal over een dienstvaart van 21 mijl kunnen beschikken, waarvoor 27.000 A.P.K. noodig zijn. In 13 dagen zal het traject Genua—Sa- bang worden afgelegd, veertien dagen zal de reis naar Belawan duren, in 15 dagen wordt Singapore bereikt en het geheele passagiers traject Genua—Batavia zal 16 dagen in beslag nemen. Dit beteekent een winst van vier da gen, daar de mailschepen van de „Nederland" nu 20 dagen doen over het traject Genu—Ba tavia. Het schip zal worden ingericht voor het ver voer van 513 passagiers le en 2e klasse, 148 passagiers 3e klasse en 52 passagiers 4e klasse. Het bouwbedrag wordt geheel uit eigen middelen betaald; de datum van oplevering is vastgesteld op 1 Juli 1939. Een naam voor het schip, dat de „Johan de Witt", dei na de ramp van de „P. C. Hooft" weer dienst deed, zal vervangen is nog niet vastgesteld; voorloopig zal het onder het werfnummer N.S.M. no. 270 staan. Dank zij de genomen optie kan het schip voor 12 a 13 millioen worden geleverd. Thans zouden de bouwkosten 27 pCt. hoo- ger zijn. De kielplaat zal waarschijnlijk einde Juni of begin Juli worden gelegd. De heer Van Hengel besloot met de mede- deeling, dat door de aanschaffing van dit nieuwe schip de Zeppelïnplannen geenszins op den achtergrond zijn gekomen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 24 APRIL Theater de Pont: „In de schaduw van de Guillotine" en „Van Kwaad tot Erger", 8 uur. ZONDAG 25 APRIL Theater de Pont: „In de schaduw van de Guillotine" en „Van Kwaad tot Erger", 8 uur. Matinée: 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 24 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De B'anjo- speler van de Mississippi" en „Truxa", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De charge van de Lichte Brigade", 8 uur Kasteel .Marquette", Heemskerk: Bloemen tentoonstelling. v.m, 10 uur. ZONDAG 25 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Banjo speler van de Mississippi" en „Truxa", 2.15 tot 7.10 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De charge van de Lichte Brigade", 2.30, 5 en 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloemen tentoonstelling. v.m. 10 uur. MAANDAG 26 APRIL Luxor Theater, Breestraat: „De Banjo speler van de Mississippi" en „Truxa", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De charge van de Lichte Brigade", 8 uur. Kasteel „Marquette", Heemskerk: Bloemen tentoonstelling. v.m. 10 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 24 APRIL La Gaité, Raaks: Groot Nachtfeest, 8 uur. Gebouw „Olympia": Feestavond Haarlem sche Krachtsportvereeniging, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hclène Wilfuer", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Jungle Prinses",, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Brandend Goud", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel „Pictura", Gierstr. 31. Santpoort: Ledenvergadering „De Lichthoeve", 3 uur. ZONDAG 25 APRIL Rembrandt Theater: „Met Jan P. Strijbos naar IJsland", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 26 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Fritz Hirsch-operette: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel „Pictura", Gierstr. 3&,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9