HET NIEUWE AVONDBLAD Fraaie prestatie van de IJmuidensche dammers. 22e JAARGANG No. 147 MAANDAC 26 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Sftof t^V?edenVe^ifsvi?TCer 73? 7 Venslf!lge ongeschiktheid 3000.- overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ot oog ƒ200.—, beide leden duim flOO.—één üd duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, een of twee leden wpvmger ƒ25.— alle leden anderen vinger ƒ15.—een of twee leden anderen vmger ƒ5.—arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers- marinevaartuieen enz ƒ400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een.ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het visscherijonderwijs in Neder land en België. Belgische studiereis en haar resultaten. Eenige jaren geleden maakte een delegatie van het Provinciaal Bestuur van West-Vlaan deren, w.o. de gouverneur de heer H. Baels, vergezeld van een drietal directeuren van Belgische visscherijscholen een studiereis naar de visscherijscholen in Vlaardingen, Scheve- ningen en IJimuiden. Uit een schrijven van den heer A. Callant, leeraar aan de Stedelijke Visscherijschool te Oostende aan Het Visscherijtolad blijkt, dat de Belgische heeren goed uit hun oogen hebben gekeken en dat dze reis tot gevolg heeft ge had, dat verschillende hulpmiddelen, die de delegatie in de Nederlandsche scholen heeft aangetroffen, voor de Belgische scholen heeft aangeschaft. Theorie en practijk. Volgens het schrijven van den heer A. Cal lant kwam men tot de overtuiging: dat: a. de theoretische opleiding van de Belgi sche visschers jongens wel zoo degelijk is als die van de Nederlandsche; ,b. De practische opleiding in Nederland be ter begrepen werd. Dit spruit voort uit het feit, dat in alle scholen minstens één gedi plomeerd zeeman aan de opleiding mee werkt, wat van practische zijde beschouwd van groot belang is. Dit voorbeeld werd door de Stedelijke Visscherijschool te Oostende nagevolgd. Verder beschikken de Nederlandsche scho len over prachtig en veelvuldig leermate riaal, iets waarover men in België werkelijk te klagen heeft. Het is trouwens algemeen bekend, dat de Nederlandsche regeering on eindig meer waarde hecht aan de opleiding van haar jeugd dan zulks in België het geval is. Zelfs de reederijen aarzelen niet mede te werken, want zij begrijpen maar al te wel dat daar de 'toekomst ligt van het visscherij- personeel. Gouverneur Baels beloofde onmiddellijk al het mogelijke te zullen doen om de Belgische visscherijscholen wat op te knappen. Bij woor den is het niet gebleven en spoedigverkreeg hij de nooaige credieten van het Provinciaal Bestuur. Eerst W" "den voordrachten gehou den te Heijst en Oostende ten voordeele van de visscherij. Verder kreeg het onderwijzend personeel van alle visscherijscholen der kust een reeks studieboeken. En in den loop van de vorge week kreeg elke school een manoeu- vreertafel. een fraai meubelstuk en tevens een prachtig leermiddel, dat moet dienen om de reglementen nopens het sturen en uitwij ken ook het voeren der lichten te leeren. Tot nu toe werd zulks bijna uitsluitend langs den weg van 'het geheugen aangeleerd, maar nu kan dat naar werkelijkheid geschie den, want de manoeuvre ertaf el omvat de lichten van het in het zicht zijnde schip en die van het schip waarop de leerling zich be vindt, waarmede hij de vereischte manoeuvres uitvoert. Van leerling wórdt de jongen_ ineens schipper met de verantwoordelijkheid van eijn daden. CHR. DAM- EN SCHAAKCLUB „ONDER ONS" De heer C. Post speelt heden een simultaan- partij tegen de leden van de Chr. Dam- en Schaakclub „Onder Ons". In de pauze zal de heer B. Dukel een blindpartij tegen een der leden van „Onder Ons" spelen. Men wordt verzocht zooveel mogelijk borden en stukken mee te nemen. R.K. LANDDAG. Op Zondag 2 Mei zal in den tuin van Huize Meerzicht vanwege de R.K. Staatspartij een landdag worden gehouden, welke om half vier begint. Als sprekers zullen optreden Pater E. Peters, O.E.S.A. te Eindhoven, die tot onder werp heeft „Er op of er onder" en de heer H. 3. Kuiper te Haarlem, met het onderwerp „Ver dediging van het gezin". HINDERWET Burgemeester en Wethouders brengen in gevolge artikel 15, alinea 2, der Hinderwet ter openbare kennis, dat door C. L. Kolster te IJmuiden bij Hare Majesteit de Koningin be roep is ingesteld tegen de beslissing van hun college dd.. 14 April 1937, no. 1164, waarbij een door Kolster, voornoemd, gevraagde vergun ning tot het oprichten van een garnalen- drogerij en -kokerij, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L no. 1419, plaatselijk bekend Logger- straat nos. 10/12, is geweigerd. VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. Zondag 2 Mei heeft in het R.K. Vereni gingsgebouw een vergadering' plaats van de &-K. Staatspartij waarin pater Peters als spreker zal optreden. DE VISCHOMZET IN OSTENDE Gedurende de week van 16 tot en met 22 April bedroeg de vischomzet in Oostende 1.416.400. UITVOERING „ALGEMEEN BELANG" Zaterdagavond heeft de vereeniging Al gemeen Belang" in „Het Wapen van Velsen" oen uitvoering gegeven. Deze uitvoering, die bedoeld is als laatste in dit seizoen, was druk bezocht Op veler verzoek werd opgevoerd: »Kmd wie heeft je gedood?" Dit tooneelstuk dat reeds eerder door de vereeniging voor het voetlicht is gebracht, werd dank zij het vlotte spel, met belangstelling door de aan wezigen gevolgd De in de pauze gehouden verloting was een aardige afwisseling. Een gezellig bal was het slot van deze goed ge daagde uitvoering. D. C. IJ. verovert het club kampioenschap van Nederland. Door een 119 overwinning op Constant, Rotterdam. Het seizoen 1036'1937 zal met gul-den lette ren in die annalen van D.C.IJ. worden oipge- teékend want wat d:eze wakkere damclub, die nog haar 1121/2-jarig jubileum moet vieren en dus een der jongste, wellicht de jongste club van de mededingenden is, in dit seizoen heeft gepresteerd grenst aan het ongelooflijke. Ziehier het eerelijstje: D.C.U. I, H en HÉ werden kampioen harer afdeelingen, Suijk werd meester, drie D.C.IJ.- ers werden kamipioen van Noord-Holland resp. in eerste, tweede en d'erde klas, Dukel werd (voor den tweeden keer) kamipioen van Nrd.- Holland, het vierde tiental-, eindigde op de tweede plaats in de kampioenswedstrijden. En gisteren werd de kroon gezet op al dit werk: D.C.IJ. trok met een inval ler voor Leijte naar Rotterdam en slaagde er in, met 119 het Rotter- damsche „Constant" te verslaan, waarmede onze plaatsgenooten het clubkampioenschap van Nederland wisten te behalen Op het verloop van dezen wedstrijd en op de hartelijke huldiging van -d'e overwinnaars bij hun terugkomst uit de Rottestad komen wij nog terug'. Een stukje geschiedenis. In het Koning Wilhelmhuis kwamen eiken Zaterdagavond eenige dammers bijeen, die van dén concierge den heer Leo Tismeer toe stemming kregen in een apart hoekje te spelen. Al spoedig besloten deze heeren, een club op te richten om eiken Dinsdagavond, in één van de bovenzalen van Koning Wilhelm, in onderling competitie-verband te kunnen spelen. Het waren de pioniers D. Ott, Schager, J. Kramer, P. Visser en G. van Zanten, die in hun pogingen slaagden, en op 14 Februari 1925 aanschouwde D.C.IJ. het levenslicht. Het eerste jaar was moeilijk, doordat speel materiaal gekocht moest worden, maar er was veel animo en ten slotte kreeg men het noo- dige materiaal bijeen. Uit het eerste jaar verslag bleek, dat men er ingeslaagd was een kern van dammers te vormen. Het tweede levensjaar bracht de fusie tot stand met de damclub Excelsior, waardoor D.C.IJ. kwalitatief en kwantitatief niet weinig vooruitging. In die dagen beschikte de jonge club reeds over een sterk aantal spelers, zoo als J. Kramer, J. Smit, F. Basstra, A. Post, H. de Boer. In dat zelfde jaar werd B. Dukel, die zoo'n groote rol in de vereeniging zou gaan spelen, na een simultaanseance van den heer W. v. Daalen (Haarlem) lid van D.C.IJ. In 1927 werd de Districtsbond Haarlem en Omstreken opgericht, en speelde D.C.IJ. voor het eerst in de cluboompetitie Haarlem en Omstreken mee. Doordat D.C.IJ. zich met haar eerste tiental bij het District Haarlem aan sloot werd zij automatisch lid van dén N.D.B. Het verrassende resultaat van deze compe titie was, dat D.C.IJ. met 5 gesp. 5 gew. kam pioen werd van Haarlem en Omstreken, waar door promotie volgde naar de derde klas NJD.B. Bij het begin van het speelseizoen 1928 1929 werd zooals steeds propaganda gemaakt. Na een simultaanseance van den heer A. K. W. Damme werd, K. de Jong lid van D.C.IJ., de man die met zijn organisatorisch talent er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat D.C.IJ. zich zoo spoedig zou doen gelden. In de derde klas bleef D.C.IJ. tot 1931 spe len zonder ooit kampioen te kunnen worden. De reden lag hierin dat twee harer beste spe lers Dukel en De Boer reeds twee jaar lid der Haarlemsche Damclub waren en D.C.IJ. dus steeds verzwakt moest uitkomen. Langzamerhand begon de Jong, die inmid dels in het bestuur was gekozen, van zich doen spreken. Hij was het, die op 30 Septem ber 1930 het klaar speelde, dat de wereld kampioen B. Springer in Thalia een_ simul taanseance gaf voor de Damclub Umuiden. Hij deed tevens een beroep op de Hoofd klasse-spelers Dukel en De Boer om weer in D.C.IJ. te koenen spelen aan welk verzoek bei den voldeden. In het seizoen 19311932 behaalde D.C.IJ. een groot succes; alhoewel de club nog in de derde klasse van den N.DB. speelde, veroverde Dukel den meestertitel en kwam hij uit in het tournooi om het kampioenschap van Neder land. In 1932 werden in verband met den groei van den N.D.B. voorstellen gedaan, om het geheele competitie wezen te reorgani- seeren. Op voorstel van De Jong, Dukel en De Boer, werd besloten in te schrijven voor de hoofd klasse en D.C.IJ. werd door het hoofdbestuur in het speelseizoen 19321933 onder voorwaar den toegelaten. D.C.IJ. wist zich dat seizoen schitterend te handhaven met het volgend tiental: B. Dukel, Ligthart, F. Basstra, H. de Boer, K. de Jong, H. Diederiks, J. Kramer, P. v. d. Kuil (f), L. Koetsier en J. Smit. Zij eindigden op de derde plaats. Het volgend speelseizoen 19331934 werd in de hoofdklasse van het District Noord-Holland, de tweede plaats bereikt. In het seizoen 19341935 vierde D.C.IJ. haar tienjarig bestaan, met een groot inter- nationaal damtoumooi w.a.' deelnamen Raichenbach, wereldkampioen, Keiler, Ne- derlandsch kampioen, Demesmaeker kampioen van België en B. Dukel tweede aankomende K. v. N. 1934. Dat jaar behaalde Ligthart den meester titel, terwijl Dukel in het kampioenschap van Nederland gelijk met Keiler op de eerste plaats eindigde, zoodat herkamp om den na- tionalen titel noodig was. Keller won na een match vam zes partijen. D.C.IJ.'s hoofdklasse-tiental bereikte, thans gecombineerd met de hoofdstedelijke dam clubs in haar afdeeling de derde plaats, ter wijl in twee afdeelingen werd gespeeld. In dat seizoen had D.C.U. het volgend tien tal: B. Dukel, Ligthart, Suyk, Leijte, Diede riks, Kramer, Basstra, H. Schaap, J. Smit en A. Kraai. Men moet echter niet denken dat D.C.U. stil zat. Onder de technische leiding van B. Dukel en voorzitter De Jong werd met het tiental geducht getraind. Dit moest ten slotte succes opleveren. In het seizoen 19351936 werd D.C.IJ. inge deeld in een zware competitie, doch niettemin slaagde de kranige ploeg er in, gelijk met het geduchte Gezellig Samenzijn op de bovenste plaats te eindigen. Door beter bordgemiddelde werd G. S. kampioen verklaard; zij behaalde tevens het landskampioenschap. In het laatste seizoen werd weer in Noord - Hollandsch verband gespeeld, met het be kende resultaat dat D.C.U. ongeslagen kam pioen werd. Tegen de Amsterdamsche kam pioene Van Embden werd succesvol gespeeld en D.C.U. plaatste zich in de finale met U.D.G. en Constant. Door beide vereeniglngen te klop pen, behaalde D.CJJ. ongeslagen den titel van clubkampioen van Nederland. Maar nog meer successen mocht men dit jaar boeken. Ook het tweede en derde tiental werden kampioen van haar afdeeling, terwijl in de persoonlijke wedstrijden ook drie D.C.IJ.- ers in eerste, tweede en derde klas het kam pioenschap van Noord-Holland wisten te ver overen. Duikel werd zelfs voor d'e tweede maal kam pioen van Noord-Holland. Voorts behaalde Suyk den meestertitel, waardoor dit jaar drie IJmuider meesters zullen deelnemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland, die binnenkort beginnen. Vermelden wij nog dat er een uitstekende geest in de club heerscht en dat het zeker voor een groot deel aan de propaganda, door D.C.U. voor de damsport gemaakt, te danken is dat in Velsen nadien nog vier damclubs zijn opgericht n.l. T.O.P., Onder Ons, Gezellig Samenzijn en Stabiel. D.C.U. telt thans 56 werkende leden en vele donateurs. Het huidige bestuur, dat zooveel tot de successen heeft bijgedragen bestaat uit de heeren K. de Jong, A. Ligthart, C. Buis, F. Basstra, A. Schager, D. Ott, P. Leijte en P. Visser IJmuiden huldigt de kampioenen. Zondagavond 8 uur kwamen de kampioenen in Umuiden terug. Aan het station werden zij verwelkomd' door het huldigingscoimité, be staande uit de heeren A. J. van Leusen, W. Chr. Suwerink, S. Baarda en F. Wildeboer. De heer Roos die als bestuurslid van IJmuidens Bloei eveneens in het comité zitting had, was verhinderd. De Harmonie Concordia liet het Wilhelmus hooren, waarna de spelers, het bestuur van D.C.U. en het huldigingscomité in d'e vijf ge reedstaande landauers stapten, waarmee naar Kenneenerhof werd gereden. Overal waar de feeststoet met Concordia voorop voorbijtrok stonden dichte rijen belangstellenden. De bovenzaal van Kennemerhof liep spoedig vol, want heel D.C.IJ. was aanwezig om haar kampioenen te huldigen. De voorzitter van D.C.U. die heer K. de Jong heette allen welkom. Hij wees op de enthou siaste ontvangst, die in den regel tot nu toe het voorrecht van voetballers is, maar die aan dammers nooit is te beurt gevallen. Hij be sloot met een driewerf hoera op de spelers in te zetten. Namens het huldigingscomité voerde de heer van Leusen het woord. Spreker wees er op, dat het huldigingscomité van jongen datum is, waardoor dit niet met bloemen en geschenken kon komen. Alleen kan het comité hartelijke gelukwenschen aanbieden. Dit lijkt niet veel, maar toch is dit veel, want de commissie is samengesteld uit de geheele burgerij. Het is geen wereldschokkende gebeurtenis, dat D.C.IJ. kampioen van Nederland' is geworden, maar voor onze plaats is het 'belangrijk. Het valt niet mee, de hoogste plaats te bereiken. De burgerij heeft spontaan aan de huldiging mee gedaan, waarin haar groote vreugde 'over het behaalde kampioenschap naar voren kwam. Er is wel eens gesproken over stervend Umuiden maar spreker meent, dat zoolang er in Umui den nog menschen zijn, die zooveel in de denksport kunnen bereiken, IJmuiden niet zal sterven. Tot den heer de Jong het woord rich tende, zeide spreker, dat het een voorrecht is, van zulk een vereeniging voorzitter te zijn. Als deze op zijn kranig tiental neerkijkt, moet hij wel de gelukkigste mensch van IJmuiden zijn. Het is van veel waarde, dat de gemeente be schikt over zulke vereenigingen. Maar de voor zitter zal nog gelukkiger zijn, als in de finan- ciëele zorgen tegemoet wordt gekomen. Daar om wekte spreker allen op aan de zilveren - schijven-actie mee te doen. De heer Van Broek, voorzitter van den Ne- derlandschen Dambond wees op de eervolle overwinning van D.C.U. op Constant, een vereeniging, die al 38 jaar bestaat.. Nu komt er een club uit het kleine Umuiden óm het oude tiental van Constant, dat jarenlang een der sterkste van het land is geweest, te verslaan. Dit is werkelijk een buitengewone prestatie. Het is voor D.C.U. een stimulans, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Dit succes, aldus spreker, is in de eerste plaats aan de Jong te danken, die steeds de dynamische kracht van D.C.U. is geweest. Daarna spraken nog dé Heeren Van Brussel namens den districtsbond Noord1-Holland en F. Wildeboer. Eerstgenoemde deed zijn geluk - wenseh vergezeld gaan van een bloemenmand. De heer de Jong dankte voor de gelukwen schen, terwijl bij tevens een woord van dénk richtte tot V.Z.V., dat eveneens bloemen had gezonden. Men amuseerde zich na het officiëele ge deelte van den avond met een dansje. De wedstrijd. Rotterdam telt drie invallers, D.C.U een. Ligthart behaalt in de opening meesterlijk voordeel, op den Zuid-Hollandschen kampioen Ham, dat hij in winst weet om te zetten, waar door D.C.U. de leiding heeft; Dan volgt een fraaie remise aan bord tien van invaller Postma. Vervolgens weet Dukel bet verkregen voor deel uit te buiten, door een fraai gambiet in het eindspel toe te passen. Stand 51 voor D.C.IJ. Meesterlijk speelt de blinde Olsen tegen Basstra. Een fraaie damoomibinatie verrast Basstra en na een lang eindspel, weet Olsen te winnen. Suyk is uit vorm- en Iaat zich in het middenspel verrassen door schijfverlies, wat de partij voor hem doet verliezen. Het is dan 55. Laros, het wonder der kampioens wedstrijden wint van Winkelman en behaalt daardoor zijn 13e overwinning van de 14 par tijen. D.CJJ. heeft weer de leiding; als dan De Boer, Postma, Buys en Bais remise spelen is het kampioenschap van Nederland binnen, I Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: Constant D.C.U J. v. d. DalB. Dukel 0—2 Ph. J. HamA. Ligthart 0—2 J. GeerlingH. de Boer 1—1 M. J. JansenC. Suyk 2—0 K. BoostenG. Postma 1—1" A. M. Olsen-H. Basstra 2—0 J. CosterH. Buijs 1—1 J. BinkersBais 1—1 D. WinkelmanH. Laros 0—2 A. v. DuynT. Postma 1—1 SUCCES VAN „OLYMPIA". Eerste in de Vonderlpark-estafette. Zaterdag j.l. trokken negen „Olympianen" naar Amsterdam om daar in de C-klasse uit te komen in -de Vondelpark-estafette. Het werd een succes in optima-forma. Door te weinig deelnemnig in de C-afdeeling werden de C en B-klassen gecombineerd geloopen met het resultaat dat „Olympia" zelfs vóór vele B-'klassers als nummer én der C-klassers aan de finish arriveerde. Als men weet, dat „Olympia" voor het eerst deze estafette mee liep, mag van een groot succes gesproken worden; een mooie belooning voor het trainen van dezen winter Een fraaie stand-pennini werd als trophee medegenomen naar Umui den. Als het zoo doorgaat is de medaille-kast gauw te klein. De ploeg zag er als volgt uit: J. Kooiman 500 M. P. Dekker 400 M. C. Hollander 200 M. P. Kool 100 M. J. v. d. Klooster 100 M. K. Groen 200 M. C. v. d. Klooster 400 M. A. van Zonderen 800 M. W. van Zonderen 1600 M. De volgende week Zondag gaat er een ploeg naar Zandvoort; succes zij ze bij voor baat toegewnsebt. Een ooievaarspaar in den Leipzi- ger Dierentuin wilde anders dar anderen doen, versmaadde het be kende wagenrad op een paal en maakte een nest op den beganen grondvan krantenpapier. De parejasvissclierij in Zeebrugge. Succesvolle reis van de Rita II en Rita III In het artikel over de Parejasvisscherij in ons blad van j.l. Zaterdag wezen wij er op, dat deze visscherij ook zou worden uitge oefend in Zeebrugge. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat een reeder aldaar twee kot ters de Rita H en de Rita m had aangekocht om met deze schepen met een gedeeltelijk uit Spanjaarden bestaande bemanning vol gens de bekende Spaansche methode te gaan visschen. Wij lezen thans in „Het Visscherij blad" (Oostende) dat deze schepen jnmiddels van hun eerste reis onder Belgische'vlag zijn bin nengekomen. Ze laadden op hun eerste reis verscheidene dagen met slecht weer te kam pen maar desondanks hadden ze een vangst van ongeveer 25000 KG. hoofdzakelijk rond- viseh, welke tot nu toe zoo goed als nooit in Zeebrugge werd aangevoerd. Ook om deze reden beston,d er in genoemde haver, veel be langstelling voor dit nieuwste visscherij snuf je. £E3r werden hooge prijzen voor de visch be taald en dientengevolge bracht de vangst veel geld op n.l. 103.000 fr. of ruim f 6000. een resultaat, waarover de reeders tevreden kun nen zijn en dat voor de betreffende autoritei ten in ons land een aansporig mag zijn, om hun aandacht aan deze visscherij te schenken KINDEROPERETTE GOUDMUILTJE. Door het bestuur en de leden van het on derwijzend personeel der P. W. A. Cort van der Lindenscliool was Zaterdag in het Tha lia-Theater een kinderoperette-middag ge organiseerd, welke zich in een zeer groote belangstelling van oud en jong verheugen mocht. Geruimen tijd voor het aanvangsuur was de zaal reeds tot op de laatste plaats bezet om het zangspelletje Goudmuiltje, woorden en muziek van M. A. Brants Buijs Jr., te zien yertoonen. Het begeleidende strijkje be stond uit oud-leerlingen der school. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. H. Tusenius, bracht in zijn openings woord dank aan allen die tot- het welslagen van dezen middag hadden medegewerkt. Spr. deelde mede, dat gezien het succes van den ■kaartverkoop, Dinsdagavond 11 Mei a.s. een heropvoering van de operette gegeven zal worden. Daarna was het woord aan de kleine. An- dreke Fierstra, die haar versje op kranige wijze declameerde. Goudmuiltje's avonturen hebben de aan wezigen met belangstelling gevolgd. Na het eerste bedrijf was het een gedrang in de zaal van troepen heksen, kabouters en elfen om, zoo fraai uitgedost, zich door hun ouders tantes en ooms te laten bewonderen. Goud muiltje (Else Bentz. v. d. Berg), Elfsnko- ningin (Jeanne van Splunter) Prinsje (D. van Leeuwen) en Heksenkoningin (Bep Bek- ker.) speelden en zongen hun rollen met animo. Zij allen waren in het tweede bedrijf heel wat ouder geworden, want de pauze duurde 1 uur en 5 minuten! Aan het slot hebben de dames-onderwij zeressen voor laun werkzaamheden met het instudeeren en monteeren van het zangspel bloemen als blijk van waardeering in ont vangst mogen nemen. VOOR HET ZENDINGSWERK. Uitgaande van de kerkeraden der Ned. Herv. gemeente van Velsen, Umuiden en IJmuiden- Oost. had Vrijdagavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een bijeenkomst plaats, om te komen tot meer steun aan het zendings werk. De vergadering werd geleid door Ds. A, A. Wildschut, die een openingswoord sprak. Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem hield een goed gedocumenteerde inleiding over het zendings werk, wijzende op de actie van den taalge leerde Dr. H. Kraemer, welke actie de Ned. Herv. Kerk in het zendingswerk wil betrekken Een uitvoerige gedachtenwisseling was het gevolg, waarbij verschillende vragen werden gesteld, welke door Ds. Waardenburg en den heer S. de Clercq, 2e penningmeester der samenwerkende zendingscorporatie te Oegst- geest, werden beantwoord. Ds. Wildschut wees er in een slotwoord op, dat het woord nu is aan de Kerkeraad, om over te gaan tot het stichten van plaatselijke zendingsraden. Met dankgebed werd deze bijeenkomst door Ds. Waardenburg gesloten. DRIEHUIS CREMATIE E. JAGER. Zaterdagmiddag had in het crematorium op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. Jager, oud-gezagvoerder bij den Kon. Hóll. Lloyd, vroeger wonende al hier. Aanwezig waren de heer G. Doeksen, al hier, oud-inspecteur bij den Kon. Holl, Lloyd, de oud-gezagvoerders Veldkamp, Hoogkamer, Vreugdenhil en Noordraven, de oud-machi nist Moss, de heer H. J. Zeeman alhier, direc teur der Nijverheidsschool e.a. De heer G. Doeksen heeft namens den Kon. Holl. Lloyd een woord van afscheid gespro ken en den overledene herdacht als een vre delievend mensch. Hij heeft indertijd twee groote schepen van den Kon. Holl. Lloyd uitgebracht en wel de Salland en de Water end en hij heeft steeds een gelukkige vaart gehad. Namens den Kon. Holl. Lloyd dankte spr. den overledene voor alles, wat deze voor de Maatschappij was geweest en wenschte "m een laatste, goede reis. Daarna daalde de kist onder orgelspel, waarna namens de familie voor de belang stelling werd bedankt.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1