België los van de verplichtingen van Locarno. De „menschelijke vogel" in Frankrijk verongelukt. Toen de Russische Torgsin nog bestond. Thijs IJs vindt den verloren armband PROGRAMMA gAA'NPAG 26 APRIL 1937 Fransch-Engelsche mededeeling aan de Belgische regeering. Beide landen bevestigen hun beloften van bijstand. De Fransche en Engelsche ambassadeurs te Brussel hebben Zaterdag aan den Belgi schen minister van Buitenlandsche Zaken een gemeenschappelijke mededeeling gedaan, die den volgender tohoud had: De Fransche e Engelsche regeeringen zijn met den wensc. olledige uitdrukking te geven aan haar sympathie met het verlan gen der Belgische regeering, overeengeko men de volgende verklaring af te leggen: De beide regeeringen hebben kennis ge nomen van de opvattingen der Belgische re geering ten ftanzien van de belangen van België en °r in het bijzonder van: 1, De c 'v en meer dan eens door de Belgische "ing tot uitdrukking gebrach te vastbesic„ïheid om de Belgische grenzen te verdedigen met al haar krachten tegen welken aanval ook of inval en om te belet ten, dat het Belgische gebied gebruikt wordt voor aanvalsdoeleinden, gericht tegen een een anderen staat in den vorm van door tocht, of als basis voor operaties te land, ter zee of in de lucht en om de Belgische lands verdediging te organiseeren op een voor dit doelmatige wijze. 2 De herhaalde door België gegeven verze keringen aan trouw aan het Volkenbonds handvest en aan de verplichtingen, die voor de leden van den Volkenbond daaruit voort vloeien. Bijgevolg, rekening houdend met de reeds genoemde vastbeslotenheid en verzekeringen, verklaren de Engelsche en Fransche regeeringen dat zij Bel gië thans beschouwen als bevrijd van alle verplichtingen jegens haar, welke voortvloeien, hetzij uit het verdrag van Locarno, hetzij uit de regeeringen, aangegaan te Londen op 19 Maart 1936 en dat zij jegens België de beloften van bijstand hand haven, die zij op zich genomen heb ben te zijnen gunste bij de boven genoemde overeenkomsten. De Engelsche en Fransche regeerïngen komen overeen, dat de bevrijding van Bel gië van dë verplichtingen, zooals vastgesteld in de irierbovenstaande paragraaf, op geen enkele wijze afbreuk doet aan de bestaande Snelheidsrecord van kapitein Rossi, iGtemltMeMe van 312 KM. per irar. meldt uit Istres, 24 April: De poging ran kapitein Rossi om het snelheidsrecord over 50-00 KJM. op zijn naam te brengen, is schitterend geslaagd. Hedenavond, om 9.37 uur, daalde hij weer te Istres, zoodat hij de 5000 KJM. heeft afgelegd met een snelheid van gemiddeld 312 KM. per uur. Hüj had ruim 16 uur gevlogen. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikanen Tomlinson en Bartles, die met een Douglastoestel op dezen afstand gemid deld 272 KM. per uur maakten. Franco's troepen vorderen aan het Noordelijk front. Queipo de Llano spoort Bilbao tot overgave aan. Hit SevillaGeneraal Queipo de Llano ver klaarde, dat El Orrlo door de rechtsche troe pen is bezet De opmarsch naar Bilbao wordt voortgezet. Hij raadt Bilbao aan zich niet te verzetten, want anders zal het uit de rij der Spaansche steden worden geschrapt. De correspondent van Havas te Vitoria be richt, dat bij het innemen van El Orrio een duizendtal communisten gevangen werd ge nomen. Na El Orrio hebben de rechtsche troepen ook de hoogten van Berbiozabal en Santa Mananzar, alsmede heuvels ten noorden van rtiebazo bezet. Hierdoor zijn thans de troe pen van Franco geen vijf kilometer meer verwijderd van Durango. De leider van de Katholieke Volksactie, Gil Robles heeft generaal Franco zijn in stemming betuigd met zijn besluit de par tijen samen te smelten. Gil Robles verklaarde zich bereid zich bij deze eenheidspartij te voegen. Regeerïngsmeldingen. De staf van het centrale leger der loyalen heeft gisteravond in een communiqué mede gedeeld, dat de vijandelijke artillerie Madrid beeft gebombardeerd en daarbij schade heeft aangericht en slachtoffers heeft gemaakt onder de burgerbevolking. Aan het front in Biskaje heeft de regee- hngsartillerie aldus wordt verder gemeld Tr °P doeltreffende wijze de vijandelijke stel lingen van El Berretan gebombardeerd. Aan bet front van Alava hebben de regeerings- troepen op heldhaftige en moedige wijze Veerstand geboden aan de opeenvolgende vijandelijke aanvallen en den vijand ernstige verliezen toegebracht. Aan het front in Asturië heeft de regee- nngsartillerie de vijandelijke stellingen van Monte Otero, Tamargo. La Trecha en La Ver ruga hevig bestookt. ban het front van Santander heeft de regeeringsluchtmacht op doeltreffende wijze de stellingen der opstandelingen bij Sar- Sdbte de Lora bestookt. Het communiqué vermeldt voorts, dat manschappen der rechtschen aan verscheiden fronten zijn overgeloopen. Nieuwe slachtoffers te Madrid. --1 vier en vijf uur gistermiddag zijn vijTtig granaten op Madrid terecht gekomen. korter en langer tusschenpoozen hebben ®ch vervolgens verscheiden ontploffingen TOor gedaan. Om tien uur des avonds waren vijf per- tv? Sewond en een gedood. Dit geringe aantal slachtoffers is toe te Z^r^ven aan de genomen voorsorgsmaat- overeenkomsten tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk. Het antwoord van den Belgischen minis ter van Buitenlandsche Zaken aan den Brit- schen ambassadeur te Brussel zegt slechts: „Deregeering van Z.M. heeft met groote vol doening kennis genomen van de verklaring, die haar heden is medegedeeld door de Britsche regeering en zegt de reegering van Groot-Brittannië warm dank voor deze me dedeeling". Een gelijkluidend antwoord is aan den Franschen ambassadeur te Brussel overhan digd. De Brusselsche bladen spreken met voldoe ning over de Fransch-Britsche nota. Waar in de eerste plaats door alle bladen de na druk op wordt gelegd, is, dat de internatio nale positie van België thans gelijk is aan die van Nederland. Italië Gayda's politieke voorspellingen. Aan de Oostenrijksche regeering is, naar Havas meldt, medegedeeld, dat het artikel van Gayda in het „Giornale d'Italia" over de resulta ten der 'bespreking Schuschnigg Mussolini „een zuiver particulier ka rakter draagt en niet gedekt wordt door het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken". Gayda zelf schrijft in het Zaterdagavond nummer van zijn blad, dat hetgeen hij Vrij dag over de eventueele toetreding van de Oostenrijksche nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche Front geschreven heeft, door sommige bladen te Londen en Parijs geïn terpreteerd is, alsof dit een beslissing zou zijn, die tijdens de besprekingen te Venetië genomen werd en derhalve een opdringen van de Italiaansche zienswijze aan de binnen- landsche politiek van Oostenrijk zou betee ken en. Gayda merkt op, dat dit een poging tot po litieke speculatie is, die evenwel geen steek houdt. Want wat hij schreef moet men niet in verband brengen met de besprekingen van Mussolini en Schuschnigg te Venetië, doch met den binnenlandschen toestand in Oos tenrijk, waar reeds sinds eenigen tf-1 onder handelingen gevoerd worden om eer natio nale pacificatie tot stand te brengen'd.w.z. naticnaal-soclalistische elementen in het va derlandsche front op te nemen. Duitschlaiiid Van het Rijksburgerschap vervallen verklaard. Het rijkswettenblad publiceerde een de creet van het ministerie van Binnenland- sche Zaken, waarin een aantal personen van de Duitsche nationaliteit vervallen wordt ver klaard. Het zijn voor het meerendeel Joden, bloedverwanten van reeds door een gelijken maatregel getroffen politici. Onder de thans gepubliceerde namen ko men o,m. voor: mevrouw Breitscheid, Rosa Hilferding, echtgenoote van den vroegeren soc.-dem, minister van Financiën, mevrouw Marta Feuchtwanger, vrouw van den schrij ver Lion Feuchtwanger. Frankrijk Af deeling der rad.-socialisten verlaat het Volksfront. De uitvoerende commissie van de radicaal vergadering na een uiteenzetting van den socialistische partij in le Havre heeft in een burgemeester van Havre, Léon Meyer, te heb ben aangehoord, een motie aangenomen waarin de radicaal socialistische partij van le Havre besluit, zich voortaan te onthouden van iedere deelneming aan het werk van het Volksfront en iedere verantwoordelijkheid voor de besluiten van dit laatste van de hand te wijzen. Doodelijke val van Clen Sohn. Valschermen weigerden dienst. Tijdens een Zondag te Vincennes gehouden luchtvaartdag is de bekende Amerikaansche luchtacrobaat Clem Sohn, bijgenaamd de „menschelijke vogel", verongelukt, doordat na zijn sprong uit het vliegtuig de valscher men aan rug- en borstzijde weigerden zich te openen. Eenige stadia van een sprong van den „menschelijken vogel". De demonstraties werden naar het N. v. d. D. meldt bijgewoond door pl.m. 200.000 toeschouwers, voor wie het optreden van Clem Sohn het hoogtepunt vormde. Zij wilden den stoutmoedigen Amerikaan zien, die, met vleugels tusschen armen en beenen gespan nen, uit een toestel springend, als een vogel of beter gezegd als een reusachtige vleermuis zelf de richting van zijn val bepaalde. Het leek vreemd en het is ook vreemd en tragisch geëindigd. Clem Sohn is naar bene den gestort; hij heeft zijn stoutmoedigheid met den dood moeten bekoopen. Tot op 3000 meter hoogte ongeveer was het toestel, dat hem vervoerde, opgestegen, toen de toeschouwers een klein stipje tegen den blauwen hemel zagen afsteken. De „gevleugel de mensch" had zijn vlucht genomen. Even viel hij loodrecht naar beneden, maar plotse ling begon hij cirkels te beschrijven. Twee, drie groote cirkels achtereen. Het was een wonderlijk schouwspel. Met een kijker kon men uitstekend zijn bewegingen volgen en men zag hoe deze rustig dalende figuur daar zijn cirkels beschreef. Wat er toen gebeurd is, zal men waarschijn lijk nooit te weten komen. Clem Sohn was ge woon, al cirkelend, tot op ongeveer 1000 me ter ven den grond te dalen en dan pas zijn valscherm te openen, maar toen hij een drie tal cirkels beschreven had en zeker nog op 1500 meter hoogte was, viel hij plotseling als een steen naar beneden. Ofschoon het aldus de correspondent van het blad voor de eerste maai was, dat wij den vliegenden mensch zagen en wij dus zijn evoluties slechts uit besehrijyingen kenden, kregen-wij toch onwillekeurig den indruk, dat er iets misliep daarboven. Die val, die gewel dige val van honderden meters, dat leek on natuurlijk. Maar gelukkig, toen hij op enkele honderden meters van den grond was, ademde ieder weer op. Clem Sohn had een parachute losgemaakt. Doch toen was er opnieuw be klemmende angst. De parachute opende zich niet, bleef een verward hoopje fladderend lin nen. Weer kwam er ontspanning. Clem Sohn opende een tweede valscherm. Een ondeelbaar oogenblik scheen dit zich te zullen openen. De duizelingwekkende val scheen gebroken, maar plotseling kromp het zich uitspreidende linnen ineen tot een lange fladderende huls. Waren boven in de lucht de vleermuisvleugels aan armen en beenen in het ongereede geraakt en was dat van invloed geweest op de goede wer king van de parachutes? Dit is een vraag, waarop alleen Clem Sohn het antwoord had kunnen geven. Maar helaas, nooit zal dit ge beuren, want als een steen sloeg de ongeluk kige tegen den grond te pletter. Een oogenblik schijnt hij na zijn val nog geleefd te hebben; heel kort daarna overleed hij, nog voordat de ambulance het naastbijgelegen ziekenhuis bereikt had. Clem Sohn, die 26 jaar oud was, had in Ame rika en Engeland reeds meer dan 300 de monstraties met zijn vinding gegeven. Verle den jaar in de lente was hij naar Engeland overgestoken, had er verschillende exhibitions gegeven doch was tijdens een daarvan zwaar gewond, zoodat hij niet eerder aan zijn plan ook in Frankrijk demonstraties te geven, ge volg kon geven. Zijn doel wasgoud winnen. De vriendelijke vrouwelijke Russische gids, die op menige excursie in Leningrad bege leidde en haar collega, die daarvoor in Moskou aangewezen was, vestigde gedurende onze omzwervingen bij herhaling onze aan dacht op een bepaald soort winkels, de Torg- sins. Anderhalf jaar geleden heeft de Raad van Volkscommissarissen besloten deze Torgins te liquideeren. Het Volkscommissa riaat van Binnenlandsche Zaken heeft het apparaat dezer Torgsins overgenomen. De Torgsin en het vreemdelingenverkeer in Rusland waren ten nauwste aan elkaar ver bonden. In deze staatswinkels vond de tourist de meest uitgebreide collectie buitenlandsche artikelen, welke hij zich maar wenschen kon. Hij betaalde er in buitenlandsche valuta vol gens een prijsschaal, overeenkomend met de prijzen op de wereldmarkt. De Torgsin heeft feitelijk 't vreemdelingenverkeer in Rusland in den aanvang mogelijk gemaakt, omdat daar tal van gebruiksartikelen te krijgen waren, die elders ontbraken. Maar ook de Rus zelf kon in de Torgsin terecht, mits hij betaalde met buitenlandsche deviezen, goud of zilver Zoo werkt deze staatswinkel ten opzichte van de bewoners van dit land als een zuigpomp. Op die wijze werden het goud en zilver uit de bevolking weggetrokken in ruil voor een meerdere of mindere luxe, terwijl het land zijn be talingsfonds versterkte, teneinde aan de buitenlandsche verplichtingen te kunnen voldoen. De beteekenis, welke deze hulpver leening heeft gehad, mag zeker niet onder schat worden. In vier jaren hebben de Torg sins voor circa 270 millioen Roebels weten vrij te maken aan verschillende valutawaar den. Zoo hadden deze winkels dus een dubbele beteekenis. Het leven voor den tourist zou misschien in vele gevallen ondraaglijk zijn geweest, indien de Torgsin geen hulp bood, maar daarnaast kon het koopen van den Rus zelf indeze winkels beschouwd worden als een steun voor het eigen regime. Dat de beteekenis van Intourist met het verdwijnen van de Torgsin een geheel andere is geworden, volgt uit het bovenstaande. De Intourist vormde tijdens het bestaan van de Torgsin een belangrijk, onmisbaar pro ject voor den vreemdeling. Zonder zijn hulp was het tourisme onbestaanbaar. Intourist nam reeds bij aankomst van den 'buitenlan der uw pas onder zijn berusting, zijnerzijds werd zorg gedragen voor de onmisbare maal tijden-bons voor de dagelijksche excursies, het verzorgen der bagage, het beschikbaar stollen van de spoorkaartjes, terwijl het ontbrekende in de Torgsin gekocht kon worden. De tourist, die van deze hulpmiddelen geen gebruik kon maken, doolde als een hulpbehoevende rond, Zeker, vrijheid van beweging heb ik in groote mate genoten. Nooit heb ik het gevoel gehad „gevolgd" te worden, al zijn velen van oordeel dat men op die wijze in zijn bewegingsvrij heid belemmerd wordt. Musea, winkels, eet huizen, volksparken enz,, kon men „vrij" be zoeken. En toch was het een andere vrijheid, dan wij bij ons gewend zijn. Deze Russische vrijheid was een groote mate van gebonden heid. Men kon niet doen, wat men als tourist zoo gaarne wenschte te doen. De genoege- lijkheden, het tourisme nu eenmaal eigen, kon men niet deelachtig worden. Men miste zijn ochtendkopje-koffie, verlangde 's middags naar de thee in een of andere lunchroom, men zou gaarne eens willen middagmalen in een restaurant te eigener keuze, maar men was gehandicapt door de geldkwestie. In dien toestand is nu verandering geko men. Ook nu wordt hij vergezeld door de bruikelijke chèques. Daarvoor kan hij bij de Staatsbank Russische Roebels koopen. Daar mede kan hij overal terecht. Of hij geldelijk bekeken voordeeliger uit zal zijn, valt sterk te betwijfelen. Op zich zelf was het besluit van den Raad van Volkscommissarissen om de Torgsins te doen verdwijnen volkomen verklaarbaar. Langzamerhand was de be teekenis van dezen staatswinkel voor den vreemdeling verminderd. Immers, de „vrije: winkel op commercieelen grondslag, bood tal van artikelen, die hem ook welgevallig waren en die hij zoo meteen kon koopen met zijn eigen Roebel. De wisselkoers was een der hoofdargumenten tot handhaving van de Torgsin. De goudwinnende Torgsin had echter zijn tijd MOLLERUS. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Blokkade van Bilbao opnieuw verbroken- Opnieuw bereiken drie Engelsche schepen de stad. Naar Reuter uit Bilbao meldt hebben drie met levensmiddelen geladen Britsche stoom schepen gisteren de Baskische kust bereikt. Thans hebben in het geheel negen schepen de blokkade gebroken. Het zijn de „Stesso" en de „Thurston" die in de dokken zijn opgenomen en „Jenny", die naar gemeld wordt, te Santander is aan gekomen. De schipper v-an de „Thurston" heeft bij aankomst verklaard, dat hij van La Pallice af geen oorlogsschepen heeft waargenomen, behalve twee Britsche torpedojagers, dit, dienst doen bij de internationale controle. Geen parlementslede® aan boord van de „Backwoiih". De „Backworth" die met levensmiddelen en medicamenten geladen is welke bijeenge bracht zijn door de vakbeweging en door in schrijvingen, is in zee gestoken naar Bilbao. Geen enkel parlementslid zal de reis aan boord van het schip meemaken, aangezien, naar verklaard wordt, de reeders geen passa giers aan boord wilden nemen, omdat er geen accomodatie voor 'hen is, Duitsche persaanval op Engeland, De Duitsche pers protesteert in heftige ter men tegen de „verbreking van de blokkade van Bilbao door Britsche oorlogsschepen". De „Angriff" schrijft in een geweldig groot opschrift „Het Engelsche Reuzenschip Hood 'helpt de blokkade te verbreken." De .Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft „het is duidelijk, dat de verbreking van de blokkade geslaagd is dank zij de actieve tus- schenkomst van de Engelsche vloot". Thijs had dezen nacht dus erg veel gedaan; hij had de elf van het eendenvrouwtje weggehaald en bij Happus Kikkerrit teruggebracht, hij had den armband van het meisje weer te pakken gekregen, zoo dat deze weer naar huis kon gaan en tenslotte moest hij haar dus nog bij haar ouders brengen. De wandeling begon al spoedig en Dickie was tevens van de partij. Zij bereikten weldra het eindpunt van him reis en nadat de twee vriendjes met een hartelijken handdruk afscheid hadden genomen van Rosamunde, snelden deze weer huiswaarts om te gaan ontbijten. EINDE. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand. RIJKSSTRAATWEG 25 HAARLEM-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit 35Trekken ïnbegr. (Adv. ingez. Medj DINSDAG 27 APRIL 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 2.— Vrou wenuur. 3.— Modecursus 400 Gramofoon muziek. 4.15 KIRO-orkest. 5.Gramofoon muziek. 5.15 De KRO-Melodlsten en solist. (Van 5.452.00 Felicitatiebezoek)6.40 Espe- rantocursus. 7.Berichten. 7.15 Causerie „Het Permanente Hof van Internationale Justitie". 7.35 Sporthalfuur. 8.Berichten A.N.P. Me- dedeelingen. 8.15 Het Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.Gramofoonmuziek. 9.10 J. C. Bunge-'Herdenking. 9.25 Gramofoon muziek. 9.30 Revue-programma. 10.30 Berich ten A.N.P. 10.40 Bela Kiss' Hongaarsch orkest 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Solistenconcert. 1.45 Mode praatje. 2.05 Omroeporkest en solisten. 3. Knipcursus. 4.Zangvoordracht. 4.30 Kin derkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 7.Voor de kinderen. 7.05 AVIRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten A.N.P. Mede- deelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.25 Radiotooneel. 10.— Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Causerie over het Giroverkeer. 11.iBerichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRD-Dansorkest en Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Voor de Vrouw. 10.20—10.50 Orgelspel 11.10Gramofoonmuziek. 11-35 BBC-Northern Ireland-orkest en Solist. 12.351.20 Lon- densch Brandweermuziekcorps. 3.20 Sport- praatje. 3.40 Het Hungaria-Zigeuner-orkest. 4.05 Jack Wilson's kwintet. 4.35 Frank Biffo's Blaaskwintet en solist. 5.20 Berichten. 5.45 Het Crook kwintet. 6.20 Joodsch Revue-program ma. 6.50 Natuurhistorische causerie. 7.10 BBC- orkest en soliste. 8.20 Berichten. 8.40 Actueele causerie. 9.Gabaretprogramma. 9.40 Alfredo Campoli's orkest. 10.20 Billy Cotton en zijn Band. 10.50—11.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10, 7.20 en 9.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Cassard-orkest en Gramofoonmuziek. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Pasquier-Trio. 4.50 Pianovoordracht en zang. 6.20 Gramofoon muziek. 7.50 Pianovoorrdacht. 8.05 Zang. 8.20 ,Duisa Miller", opera. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Het West- duitsche Kamer-orkest. 11.20 SA-orkest. 1265 Omroepdansorkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Omroepkleinorkest, Schrammelensemble en solisten. 6.00 Dansmuziek (Gr.pl. 7.30 Om roeporkest. 8.50 Hoorbericht. 10.1011.20 Om roepdansorkest, -kleinorkest en mandoline orkest. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salon-orkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Kleinorkest. 5.20 Kamermuziek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 Omroeporkest m.m.v. solisten. 9.2010.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Salonorkest. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Kleinorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 dito. 7.50 Het Fransche Nationale orkest. 10.0010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Otto Kermbach en Carl Woitschach met hun orkesten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoor dracht. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Dans muziek (Gr.pl.)

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3