Onze Vogel. Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. Snelverkeer eischt weer dooden. „Sarkani"-bemanning in veiligheid. BEVERWIJK De organisatie van sigaren makers en tabaksbewerkers De sigarenindustrie heeft vele jaren lang een zeer vooraanstaande plaats in Beverwijk ingenomen. Het eenvoudige bedrijf, dat een maal door de gebroeders P. H. en J. J. Majoor werd gesticht, is later uitgegroeid tot een siga renfabriek van groo-te bekendheid, waaraan op het hoogtepunt gedurende een lange perio de van honderd tot tweehonderd sigaren makers en tabaksbewerkers arbeid vonden. Helaas is hierin een kentering gekomen. De op heffing' van de eens zsoo groote fabriek van de N.V. Sigarenfabriek voorheen Gebr. Majoor ligt nog versch in het geheugen. Het personeel werd ontslagen, de kantoor- en fabrieksge bouwen werden verkocht. Er werd weliswaar een nieuwe .vennootschap gesticht, maar de omvang van dit bedrijf is niet van dien aard, dat daarin voor een groot personeel arbeid is. En zoo beleven de sigarenmakers en tabaksbe werkers in Beverwijk moeilijke tijden. Dit is des te meer te betreuren, omdat hun organi satie, de afdeeling Beverwijk en omstreken van den. Algemeenen Nederlandschen Siga renmakers- en Tabaksbewenkersbond, een jubi- ueum herdenkt. Zij werd namelijk veertig jaren geleden opgericht en mag dus worden aange merkt als een van de oudste, zoo niet de oud ste vakorganisatie van Beverwijk. Naast de diamantbewerkers hebben de sigarenmakers in het organisatieleven een groote rol gespeeld, de algemeene bond deed dit landelijk en de afdeeling Beverwijk deed dit plaatselijk. Niet al..an, dar zij paraat was, wanneer het de be hartiging gold van de belangen der bij haar aangesloten leden, zij overzag een breeder ter rein, waarop voor haar nuttig werk was te ver richten. Zij was een pionier voor den lateren opbloei van het organisatieleven. Op haar aandrang en met gebruikmaking van haar waardevolle adviezen werd nu ruim een kwart eeuw geleden te Beverwijk een afdeeling op gericht van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewertoersbond. Toen deze afdeeling on langs haar zilveren jubileum vierde, werd van deze medewerking met veel waardeering mel ding gemaakt. Zoo heeft de organisatie van tabaksbewer kers en sigarenmakers in de plaatselijke vak beweging altijd een leidende functie vervuld. Deze afdeeling was het ook, van wie het initia tief uitging tot oprichting van een bestuur- dersbond, die als het waren de centrale van de moderne plaatselijke vakbeweging is geworden. Het afdeelingsbestuur heeft dikwijls zeer moeilijk werk moeten verrichten, waarbij zeer veel geduld en nog meer tact noodzakelijk was. Een landelijk conflict in 1913 had tot gevolg', dat alle leden ingevolge de consignes van het hoofdbestuur de fabrieik verlieten. Ook eenige jaren later is dit nog eens voorgekomen. Dat waren dagen van strijd, waarin belangrijk or ganisatorisch werk viel op te knappen. Dit geschiedde ook gecentraliseerd, wanneer aan de Majoorsf abrieken heerschende toe standen overleg met de directie noodzakelijk maakten Daarvoor was een commissie uit de organisaties gevormd. De voorzitter van de afdeeling, de heer W. F. Visser, de latere wethouder van Velsen, be kleedde eveneens het voorzitterschap van deze commissie van overleg. Langer dan twintig jaren is de heer Visser afdelingsvoorzitter ge weest. Toen riep zijn sociale taak hem elders. Hij werd tot wethouder van Velsen benoemd en verliet in verband daarmede het vak. Aan zijn arbeid voor de afdeeling Beverwijk wordt evenwel nog steeds met dankbaarheid her innerd, want hij wordt nog altijd beschouwd als te zijn geweest de stuwkracht van de or ganisatie. Met hem moeten de namen worden genoemd van de heeren A. L. van Groningen, J. Mol, F. v- d. Bennen, B. Post, H. Rothe, A. van Zetten, die vele jaren zeer verdienstelijk werk voor de afdeeling hebben verricht. Zooals gezegd, de toestand in de eertijds zoo bloeiende sigarenindustrie van Beverwijk is verre van rooskleurig. Dat neemt echter niet weg, dat na een periode van veertig jaar zeer zeker zal worden gewezen op het belangrijke sociale werk, dat de afdeeling Beverwijk en om streken van den Algemeenen Nederlandschen Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond ge durende die lange reeks van jaren heeft ver richt. De trek naar zee begint. De eerste kampeerders zijn er. „Een zwaluw maakt nog geen lente" zegt een oud spreekwoord, maar twintig kam peerders maken het evenmin. Het Noordzeestrand deed Zaterdag en Zon dag allerminst aan de lente denken en toch waren de kampeerders komen opdagen, om bun tenten in letterlijken zin op het Wijk aan Zeesche strand op te slaan. Zij deden ihet met evenveel vreugd, als stond er een stralende zomerzon aan den hemel. Maar dat was allerminst het geval. Integendeel, zware wolkenbanken joegen langs het uit spansel, de zon hield zich schuil en uit het Noorden kwam een ijskoude wind, die het stuifzand hoog opjoeg en de zee hol deed staan. Volgens den kalender moest de lente er zijn en dus kwamen de kampeerders op zetten. Met verhuiswagens en bakfietsen vol kampeergerei, tenten, staken, potten en pan nen, matrassen en dekens. Diep in de kragen van hun jassen gestoken sloegen eenige moedige strandwandelaars, die den kouden Noordwester trotseerden de (Een bekend Engelsch luchtvaart- deskundige heeft verklaard, dat het moderne vliegtuig alles kan, wat een vogel kan). De mensch heeft hard en moeizaam lang gestreden- Verklaart een zeer deskundig luchtvaartman. Maar hij mag trotsch zijn op zijn vliegtuig heden, Dat kan nu alles, wat een vogel kan, Door vele eeuwen, tientallen geslachten, Bracht men de vliegkunst weinig naderbij, Dat moest tot onze generatie wachten, De overwinnaars van de lucht zijn wij. Het is een trotsch besef om te vermelden, Daar staat ons vliegtuig, het is af en klaar, Het mag als een volmaakte vogel gelden, Klinkt dat niet trotsch? de vraag is, is 't ook waar? Ons vliegtuig doet verscheiden dingen beter, Dan ooit een enkle vogel heeft gedaan, 't Vliegt zonder rusten veel meer kilometer En het kan sneller en veel hooger gaan. Er zijn daarnaast echter ook andre dingen, Die 't allerbeste vliegtuig nog niet kan, Als: 't kopje in de veeren steken, zingen, En wormen pikken, daar komt ook niet van. 'k Zag nooit een op een telegraafdraad rusten, En als je het wat verder nog beschouwt, Nooit een naar vischjes duiken langs de kusten Of een dat zelf zijn nestje had gebouwd. Wij kunnen ons nu wel op veel beroemen, Maar 't wordt wat al te makkelijk gezegd, Om het voornaamste nog als slot te noemen: Welk vliegtuig heeft er ooit een ei gelegd? Wij menschen weten veel te construeer en, Maar als w' in dezen waarlijk grootschen tijd, Ons vliegtuig naast den vogel etaleeren, Past ons toch slechts één ding: bescheidenheid. P. GASUS. verrichtingen van de tentbewoners gade. Optimistische menschen zijn deze kam peerders. Zij trekken zich van wind en kou niets aan, de jassen gaan uit en onder een grap of een lied, dat opschalt tegen het duin, gaat het werk beginnen. De tenten worden opgezet, zoo goed en zoo stevig mogelijk. Je kunt helaas niet alle menschen vertrouwen, maar de zee en de wind heelemaal niet. Deze twee kunnen in onderlinge bondgenootschap den kampeerders soms op een verraderlijke manier bestoken. Daarom geschiedt het vast sjorren van de tentengeraamten en de zeilen met zooveel zorg, want het zou niet voor de eerste maal zijn, dat de wind de tenten om ver wierp en de zeilen door de lucht mee voerde. Er worden barricaden van zakken zand, ja zelfs bekistingen gemaakt, die de zee moe ten beletten de tenten binnen te dringen. De wintersche rust van het strand is ver dwenen. De kampeerders zijn gekomen met hun drukte en beweging en zij doen als de trekvogels, die ergens neerstrijken en het beste plaatsje uitzoeken om te nestelen. Alleen, zij kunnen met elkander de lente niet maken. En al blaast de wind nog maar altijd uit den verkeerden hoek, hun komst gaf de uit haar winterslaap ontwakende badplaats een schok. De kampeerders zijn er, het wordt toch zomer, al blijft de haan op den toren van de aloude St. Odulphus dan ook met een hautain gezicht in de verkeerde richting staren. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND" De Beverwij ksche Rennersclub „Kennemer land" hield Zondag een lange afstandsrit ge houden voor de voorjaarscompetitie. De uitslagen waren: A-klasse (96 K.M. 8 ronden)1. P. Heiloo, 2 uur 35 minuten; 2. S. Jonker; 3, D. Neyzing; 4. E. Tilleman; 5. H. Oudshoorn. B-klasse (60 K.M.), 5 ronden): 1. P. Koop man, 1 uur 35 min. 50 sec.; 2. A. Drenth; 3. J. Bijl. C.-klasse (48 K.M., 4 ronden)1. A. Booy, 1 uur, 19 min. 16 sec.; 2. S. Hollander, 3. J. van Balen; 4. M. Beliën. Zondag wordt als derde rit voor deze com petitie een recordrit gereden over 60 K.M. voor de A.-klasse, 48 K.M. voor de B-klasse en 36 K.M. voor de C-klasse. FEESTAVOND VAN D.O.V. Het Geheelonthouderszangkoor D.O.V., heeft Zaterdagavond in het gebouw „Odeon" een goed geslaagden feestavond gehouden. De voorzitter, de heer G. Sluis, heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk wel kom en verheugde zich ten zeerste over de groote belangstelling, hetgeen spreker een ge volg noemde van de groote populairiteit, die D.O.V. in Beverwijk geniet. Het doel van dezen avond is om propaganda te maken voor het koor ter uitbreiding van het ledental. Voorts deelde de heer Sluis mede, dat de prijzen voor de tombola geschonken waren door winke liers en drankbestrijders. Hierna zong het koor „De Blauwe Vaan" en „Zondagmorgen", waaruit bleek dat DO.V. in derdaad behoefte heeft aan leden, vooral de heeren kunnen nog wel eenige versterking hebben. Met een vlot en geestig speechje bood de heer Sluis namens de leden den dirigent, den heer P.. J. Potgieser, een horloge aan, een geste, die bij het talrijke publiek groote waar deering vond. Vervolgens werd begonnen met de afwer king van een bont programma, waaraan ver scheidene leden op enthousiaste wijze met muziek, zang en voordrachten hebben mee gewerkt. Na afloop was er bal onder leiding van den heer Jac. Roos, met dansmuziek van de „Cla vier Boys". Dat men zich ook daarbij uit stekend amuseerde bleek wel hieruit, dat het tot in den nacht druk bleef op den dansvloer. OUDERAVOND SCHOOL NO. 3 Heden-, Maandagavond wordt in het schoolgebouw aan den Romerkerkweg een ouderavond gehouden van de openbare la gere school no. 3. De heer A. Visser, hoofd van de school voor u.l.o. houdt in deze bijeenkomst een inlei ding over het uitgebreid lager onderwijs. De ouders zullen daarna in de gelegenheid worden gesteld het werk van de kinderen te zien en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden. DE LUILAKMARKT VOOR PINKSTEREN. Naar wij van de directie van de bloemenvei ling „Centrum" vernemen, zal ook dit jaar de luilakmarkt weer doorgang vinden. Zij wordt gehouden in den nacht van 14 op 15 Mei in het veilinggebouw „Centrum" aan de Koningstraat. LESSEN IN HET SPREKEN. Men schrijft ons Hoeveel menschen, zoowel kinderen als vol wassenen zijn er niet die aan een min of meer ernstig spraakgebrek- en stemgebrek lijden, Dat vrijwel alle spraak- en stemge breken, zooals stotteren, gespleten gehemelte, lispelen, heesche stem, neuaspraak en alle an dere afwijkingen in de spraak, door middel van spraaklessen geheel te verhelpen zijn, is slechts weinigen bekend. Wat is het niet vree- selijk, wanneer iemand zich zijn heele leven lang moet behelpen met een ongelukkige, moeilijke spraak, of zooals vaak voorkomt, zelfs heelemaal niet uit z'n woorden kan ko men. En de spraak is zeer zeker één van de meest belangrijke factoren in ons leven. Wanneer het dus eenigszins mogelijk is, moet men bij een gebrek toch in de eerste plaats pogingen in het werk stellen, het te laten genezen. Is het niet g-elukkig, dat de wetenschap zoo vooruit gaat, dat tegenwoordig spraak- en stemgebreken langs logopaedi- schen weg met groot succes kunnen worden genezen? Tot dusver bestond er te Beverwijk, Velsen en omgeving geen enkele gelegenheid om iets te nemen in spraak en stemverbetering. Mej. Tine Snijders, gediplomeswrS spraak- leerares van de Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatrie, die o.a. eenige jaren aan de Po likliniek voor spraak- en stemgebreken te Utrecht werkzaam was, houdt sedert eenigen tijd haar spreekuur te Beverwijk in het Witte Kruisgebouw, iederen Donderdag van 1112.30 en volgens afspraak. HEEMSKERK Uitslagen van Zondag U. S. V. 2—A. D. O. 2 V. V. Z. a—A. D. O a V. V. Z. b—A. D. O. b 1—6 7—1 1—3 TOONEELAVOND „DE VRIENDENKRING". Opvoering van Kalkoen". ,De gebroeders In de concertzaal van gebr. Dam gaf de tooneelvereeniging „De Vriendenkring", een goedgeslaagden tooneelavond. Opgevoerd werd „Gebroeders Kalkoen", een blijspel in drie be drijven van Gerard Nielen. De heer. Jos. v. d. Maat opende den avond met het talrijk opgekomen publiek van harte welkom te heeten en hun een genoeglijken avond toe te wenschen. „De Vriendenkring" zal geen spijt hebben over de keuze van dit geestige en onderhou dende blijspel, dat op verdienstelijke wijze werd opgevoerd. Het spel van de hoofdvertol- kers getuigde, van een uitstekende rolkennis. De lachsalvo's, en het daverend applaus, dat den acteurs en actrices ten deel viel, bewezen wel d:at het talrijke publiek ten volle heeft genoten en de prestaties naar waarde wist te schatten. De regie was in handen van den heer Groot huizen uit Alkmaar. De muziek tusschen de bedrijven en bij het bal waarmee den avond besloten werd, werd verzorgd door „The Jolly band". VEILING KERKE-BOLLEN. Donderdagmiddag 4 uur zullen de kerke- bollen welke op den tuin van den heer B. Mulder aan de M. v. Heemskerkstraat staan, worden geveild. UITVOERING ST. JOSEPH-GEZELLEN. Door de tooneelclub der St. Joseph-Gezellen werd Zondagavond in het K.S.A.-gebouw een uitvoering gegeven voor de leden en hun ouders. Opgevoerd werd „Als Moskou roept" van Jan Grosfeld. De avond werd geopend door den vice- praeses kapelaan Schouten die ouders en leden hartelijk welkom heette. Hierna kwam de too neelclub voor het voetlicht. Er werd uitstekend spel te zien gegeven en de spelers oogstten dan ook bij het einde een welverdiend applaus. In de pauze werden zes nieuwe leden met een toepasselijk woord door den praeses, pas toor v. d. Nouweland, geïnstalleerd. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Woensdag 28 April 1937, des na middags te half vier uur De agenda luidt; 1. Vaststelling notulen. 2. Voorstel vaststelling kohier Hondenbelas ting en kohier Vuilnisophaaldienst 1937. 3. Voorstel goedkeuring begrooting Alge meen Armbestuur, dienst 1937. 4. Voorstel vaststelling gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Castricum en Limmen, betreffende controle op werk- loozen. 5. Voorstel aansluiting bij het Borgstellings- fonds voor Kennemerland te Haarlem. 6. Voorstel verleening steun B over 1937. 7. Voorstel aanvaarding eigendom Noorder - maatweg. 8. Voorstel vaststelling verordening op het beschilderen van wegen en muren in deze gemeente. 9. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. 10. Ingekomen stufeken en mededeelingen. MAANDAG 26 APRIL 1937 schillen, seinen, de wasch doen, dansen, lee- ren omgaen met het spoorboekje, verbanden leggen enz. Het geheel werd besloten met een echt kampvuur. Gelachten is er om „Het Geschenk", een kindertooneelstukje, waarin een vaas ten ge schenke wordt gegeven, welke voor de(n)gene, die haar krijgt meer een last dan een lust is, reden waarom zij als geschenk steeds weer in andere handen komt, tot zij weer belandt bij de verpleegster, die haar het eerst ontving. De „Sprookjesdroom" der „streepjes" voer den Roodkapje, Klein Duimpje, Moeder de Gans, Asschepoetster, Doornroosje en de Ge laarsde Kat ten tooneele. Vooral de kat had succes. Al deze stukjes sloegen dus zeer in, maar toch zouden we willen aanraden nog wat meer aandacht aan het spreken-op-een-dreun en aan het feit, dat het geluid der meeste meis jes slechts de halve zaal vulde, te schenken. Van de dansjes, die wei-den uitgevoerd, had de Linnenweversdans het meeste succes. Een propaganda-woord werd gesproken door Mej. Ten Boom, die een en ander vertelde van het tot stand komen van het werk der meis jesclubs. Alles bij elkaar een uitstekend ge slaagden avond. WIJK AAN ZEE De Zaterdag gehouden Emmabloemcollecte heeft ruim f 12.opgebracht. ONGEVAL. Zaterdag was dé heer KI. O. bezig met eenige herstellingen op een waranda. Door een nog onbekende oorzaak viel hij op de straat. De plaatselijke geneesheer, die spoedig aan wezig was, constateerde lichte hersen schudding. SANTPOORT UITVOERING NED. MEISJESCLUBS. Velen waren Zaterdagavond opgetrokken naar „Zomerlust" om daar getuigen te zijn van het optreden der „streepjes" en „driehoekjes", allen leden van de afdeeling Santpoort der Nederl. Meisjesclubs. Voor wie deze aanduiding nog iets duisters mocht bevatten, zij vermeld, dat de „streep jes" eenmaal „diriefchoekjes" hopen te worden en dat laatstgenoemden de oudste meisjes zijn, die den driehoek als symbool gekozen hebben voor verstandelijke, lichamelijke en maat schappelijke ontwikkeling, welke zij trachten op te doen in de plaatselijke afdeeling van de Nederl. Meisjesclubs. De avond werd geopend door Mevrouw De Ridder. Na haar woord van welkom, zeide de presidente, dat de meisjesclub als motto had den gekozen: „Volg Mij". Van het afgewerkte programma noemen we in de eerste plaats „Hilly in 't Bloemenland", een alleraardigst stukje in 4 tafereelen, waar in dé bloemenfee een meisje leert geen bloe men te vernielen, omdat die veel te mooi zijn. Hilly wordt hiervan zoo overtuigd, dat ze dit al haar vriendinnetjes voorhoudt, „omdat bloe men de vreugde zijn in het *even van de men schen". Aardig waren ook dé „kampmomenten". De „driehoekjes" zagen we hier aardappelen Irjr WEEK-ABONNEMENTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Tevens enkele gewonden. Het snelverkeer heeft weer ver schillende slachtoffers gemaakt. Ongeluk met doodelijken afloop In de Julianastraat te Alphen a. d. Rijn, is Zaterdagmiddag de 22-jarige werklooze A. v. Greuningen, toen hij in een passeerenden vrachtauto van een hem bekenden expediteur wilde springen, gevallen en onder den wa gen terecht gekomen. Twee wielen ging den jongeman over het hoofd, die na eenige oogenblikken dientengevolge overleed, Verpleegster onder vrachtauto. Zaterdagmiddag is op den spoorwegover gang Maliestraat- Ramstraat te Utrecht, een wielrijdster, de particuliere verpleegster mej. W. F. Benninck Bolt, aangereden door een haar passeerende vrachtauto, afkomstig uit, de provincie Drente. De wielrijdster werd waarschijnlijk door het achterste deel van de auto geraakt. Zij kwam te vallen en liep een ernstige hersenschudding op. Later op den dag is zij in het ziekenhuis overleden. Les met noodlottige afloop. Zondagmiddag om vier uur is een man, die op het stadionplein te Amsterdam, les nam in het motorrijden tegen het monument, dat aan den ingang van het Stadion staat, op gereden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Bocht niet opgemerkt. Zondagavond te ongeveer half twaalf is een auto, waarin vier personen waren gezeten en welke bestuurd werd door den 20-jarigen de K. uit Apeldoorn, op den weg van Epe naar Vaassen tegen een boom gebotst. K., die blijk baar in de duisternis den bocht in den weg niet opmerkte, reed eerst tegen een brugleu ning op, waarna de auto voortschoof en tegen den boom botste. Van de inzittenden liepen er twee ernstig letsel op, n.l. de dochter van notaris B. uit Vaassen, die een pols op twee plaatsen brak, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd werd gewond. Tegen stilstaande auto gebotst. Op den Rijksstraatweg tusschen Muiden en Naarden is Zondagavond omstreeks negen uur een auto, komende uit de richting van Amsterdam, op een auto gereden, welke aan den kant van den weg stilstond. In den aan rijden den wagen zaten drie heeren en twee dames uit Woudenberg, van wie de bestuur der, de heer G., en een der dames ernstige hoofdwonden kregen. Van de inzittenden van de andere auto kregen twee personen lichte snijwonden. De gekwetsten konden, na door een dokter ver bonden te zijn, de reis voortzetten. De kampeerders zijn er en Wijk aan Zee werd uit haar winterslaap opgeschrikt. Het tentenkamp in aanbouw. Weer Nederlandsche zeelui in moeili jkheden Zij waren aan boord van de „Hordena". Schip door nationalistischen kruiser in de Golf van Biscaye aangehouden. Een onder Panameesehe vlag va rend schip, de „Hordena", met een bemanning van 20 Nederlandsche zee lieden en een Nederlandschen kapitein, is iri de Golf van Biscaye door een 'kruiser van de Spaansche nationalis ten aangehouden.,Er bestaat geen ze kerheid omtrent datgene, wat er daar na met het schip is gebeurd. Volgens sommige berichten zou het tot zinken zijn gebracht, volgens andere berich ten zou dit echter niet geschied zijn. De „Hordena" moet een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal aan boord hehhea. gehad, Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft onzen buitengewonen gezant te Tanger, den heer Gerth van Wijk, inlichtingen ge vraagd over het lot van de bemanning der „Sarkani". Zaterdag ontving het bestuur volgens „Het Volk" het volgen de telegram: „alle opvarenden sarkani walvarend" w.g. Gerth van Wijk. Nieuw Economische Groep. De heer J. Sevensma spreekt te Amsterdam. De Nieuwe Economische Groep voor Neder land en Koloniën heeft te Amsterdam een propaganda vergadering gehouden in het American Hotel. De heer J. Sevensma uit Haarlem heeft in deze vergadering het woord gevoerd. S©r. gai een overzicht - ran- -den j^wekligen invloed, welke het gebruik van mechanischen arbeid in de laatste 75 jaar op de behoefte aan menschelijken.arbeid uitgeoefend heeft. Waar deze invloed zich in stijgende lijn ontwikkelt tengevolge van industrieele expansie, is het dadelijk in te zien, dat de behoefte aan men- schelijken arbeid zich in dalende lijn ont wikkelt. Hiermede houdt de kans om inkom sten te verkrijgen uit deelneming aan het productie-proces ten nauwste verband. Deze kans daalt ook, en de tijd acht spr. gekomen dat het loonstelsel dringend om aanvulling vraagt. De technologische werk loosheid is het resultaat van een eeuwenoude erfenis, welke nog immer toeneemt, -en welke van de eene generatie op de andere overge gaan is. Deze erfenis is zeer zeker het eigen dom van de gemeenschap-in-haar-geheel, doch met betrekking tot het individu in de ge meenschap dient hem het vruchtgebruik toe te vallen. Het recht van eigendom staat hier met betrekking van het individu geheel buiten. De taak der N.E.G. is het, om er op te wij zen, dat ondanks alle meeningen welke aan de hare tegengesteld zijn er op te hameren, dat deze gemeenschappelijke erfenis een realiteit is, doch dat deze werkelijkheid niet door het monetaire stelsel weerspiegeld wordt. Wil onze westersche beschaving nog een toekomst hebben, dan moet binnen zeer korten termijn op een of ander wijze de weerspiegeling er- xan em Mti gorden.JDe NJELfe stelksoor.iot- inventarisatie dezer erfenis over te gaan en uit de gegevens af te leiden hoeveel het vruchtgebruik per hoofd der bevolking, uitge drukt in geldeenheden, kan zijn. De Kamercandidatenlijsten geldig verklaard- De hoofdstembureaux ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer in de kieskrin gen 1 Den Bosch, 6 's-Gravenhage, 9 Am sterdam, 10 Den Helder, 11 Haarlem, 18 Utrecht en 14 Leeuwarden hebben Zaterdag een zitting gehouden ter beslissing over de geldigheid yan de op 20 April 1.1. ingeleverde lijsten van candidaten en over de handha ving van de daarop voorkomende candida ten. Alle ingediende lijsten zijn goedgekeurd en de op deze lijsten voorkomende candidaten zijn, zooals wij die hebben gepubliceerd, ge handhaafd, met uitzondering van J. J. Geitz, die wegens het ontbreken van de bewilli- gingsverklaring op de lijst van de Chr. Dem. Unie is geschrapt. Lange-golfmisère duurt voort- Oplossing uiterst moeilijk te vinden. Zaterdag zijn de werkzaamheden van de lange golf-radio-omroepconferentie. welke in den meest vriendschappelijken geest hebben plaats gehad, geëindigd. Het resultaat kan worden samengevat aan de hand van de besprekingen over een Ne- derlandsch voorstel, dat rekening hield met de bijzondere omstandigheden, waarin ver scheidene landen, zoowel ten aanzien van den radio-omroep, als met betrekking tot de andere radiodiensten in het bijzonder de radio-luchtvaart en de niet voor openbaar verkeer bestemde diensten verkeeren. Wat betreft den radio-omroep streefde het Nederlandsche voorstel er naar, de radio- omroepstations Oslo (Noorwegen) en Lahti (Finland) in den band van 255 tot 265 Kc-s 'e plaatsen. Door dezen maatregel zouden Roemenië zoowel als Nederland de beschikking over <WTI«. dat Lathi aldus de golf van 166 Kc-s zou verlaten en daarvoor dus een plaats vrij zou komen in het bovenste deel van den langen omroepgolfband. Op deze wijze zouden zoo wel Finland, dat op het oogenblik ernstige moeilijkheden met zijn omroepgolf heeft, als Roemenië en Nederland geholpen zijn. Na langdurige besprekingen konden de meeste landen, zij het sommige met een kleine reserve, zich met dit voorstel vereeni gen, uitgezonderd een 2-tal der hierbij be trokken voornaamste landen, waarvan het ééne in geen wijziging meende te kunnen toestemmen vóór de aanstaande conferentie te Cairo. In deze omstandigheden kon het Neder landsche voorstel voor het oogenblik niet worden aangenomen. Echter zal het in de betrokken landen nader worden bestudeerd. Tenslotte ïs er nog een ander plan aan de orde geweest, dat, hoewel het van verschei dene zijden instemming ondervond, wegens het ontbreken ter conferentie van twee der daarbij betrokken landen, evenmin voor da delijke aanvaarding vatbaar was. De Engelsche en de Nederlandsche admi nistratie zijn aangewezen. Om met deze ont brekende landen het noodige contact te zoe ken voor een zoo mogelijke verwezenlijking van dit plan, omtrent den inhoud waarvan thans geen mededeeling kan worden ge-

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7