HET NIEUWE AVONDBLAD De Oxford Groep. IJMUIDEN 22e JAARCANC No. 148 DINSDAC 27 APRIL 1937 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE' AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 3000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim t 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er zal van 5 tot 17 Mei een Nationale Bij eenkomst van de Oxfordgroep te Utrecht ge houden worden en de aanhangers dezer groote beweging hebben te Utrecht, den Haag en Amsterdam reeds een drietal kleinere bijeen komsten gehouden waarin voornamelijk aan de vertegenwoordigers der Pers mededeelingen werden gedaan. De vertegenwoordiging der dagbladen was daarbij belangrijk en beperkte zich geenszins tot verslaggevers die het ge sprokene kwamen noteeren. Verscheidene hoofdredacteuren en ook directeuren van dag bladen hebben aan de tot hen gerichte uit- noodiging gevolg gegeven. Over de historie van de Oxfordgroep, be ginnend met het initiatief van den Duitsch- Zwitser dr. Frank Buchman in de eerste jaren na den oorlog, hebben wij al eerder mede deelingen gedaan en ik wil daar thans niet op terugkomen. Men weet dat het doel dezer groote nieuwe strooming, die vooral in Noord- Europa reeds zulk een grooten aanhang heeft verworven, is God te dienen in het eigen per soonlijk leven, Gods leiding in al wat men doet te aanvaarden, waarbij eerlijkheid, liefde, toewijding, reinheid als leidende gedachten door de Groep worden vooropgesteld. Dit klinkt even eenvoudig als het moeilijk te ver wezenlijken schijnt, maar op deze bijeenkom sten ik heb de Haagsche bijgewoond hoort men menschen van velerlei aard en po sitie in de maatschappij verzekeren dat zij dit doel voor zichzelf verwezenlijkt hebben, dat zij Gods leiding in hun leven hebben aanvaard en daardoor veranderd en gelukkiger sterve lingen zijn geworden. Zij drukken dat uit in zeer eenvoudige bewoordingen; zij zijn allen gelijk in hun overtuiging. De eenvoud en de blijheid van hun sfeer treffen de genoodigden, die in hun midden komen, ongetwijfeld allen. Er waren in deze bijeenkomsten ook Engel- schen aanwezig, de meesten eveneens journa listen, die ook korte verklaringen aflegden in denzelfden geest als de Hollandsche sprekers. En voor wie de Engelschen bij ervaring kent beminnelijke menschen veelal, maar gere serveerd en in vele gevallen een tikje zelf ingenomen tegenover den niet-Brit waren de ongereserveerde hartelijkheid en vriend schappelijkheid van deze bezoekers-aan-ons- land in het bijzonder treffend. Die bleken niet alleen uit den toon hunner korte toespraken maar ook bij de vele persoonlijke kennisma kingen die later plaats hadden. Zoowel de Hollandsche als de Engelsche leden van de Groep getuigden van verande ringen in hun leven die niet alleen hen zelf maar ook hun gezinnen en degenen, met wie zij dagelijks samenwerkten, hadden beïn vloed en verscheidene bedrijfsleiders spraken van de veel betere verhouding met hun per soneel waarin een nieuwe sfeer van vertrou wen ontstaan was. De Oxford Groep -- het wordt gezegd in (haar „folder" voor de a.s. Nationale Bijeen komt te Utrecht, die 't motto draagt „Nieuw Nederland Loopt van Stapel is er van overtuigd, dat wie een oplossing zoekt voor de moeilijkheden van dezen tijd bij zichzelf moet beginnen. „Ieder mensch wil altijd iemand anders veranderd hebben. Ieder land wil het andere land veranderd hebben. En ieder wacht tot de ander begint. Ieder geeft toe, dat er een grondige verandering in het bet geestelijk en zedelijk leven van ons volk moet plaats vinden. Bij ieder mensdh, bij ieder volk: angst en egoïsme". „De Oxford Groep is levend Christendom. De Groep wil mannen en vrouwen van ieder ge loof en uit alle lagen der maatschappij terug brengen tot de grondbeginselen van het Chris tendom, waarbij hun trouw aan al, wat in de eerste plaats hun liefde moet hebben, wordt versterkt. De ware vaderlander zet zijn leven ervoor in, om zijn volk onder Gods bevel te brengen. Een volk onder Gods bevel zal bewij zen, dat geestelijke kracht de grootste macht is in de hedendaagsche wereld. Alleen volken, die onder Gods bevel staan, kunnen den wereldvrede brengen." Tot zoover deze citaten. Het zijn de uitingen van een beweging die de regeneratie van het menschdom nastreeft in eenvoud en in een dracht, in een tijd van ontwrichting en ver zwakking veler waarden. De groei dier bewe ging ook in ons land bewijst dat zij als een zeer belangrijke nieuwe strooming beschouwd ver dient te worden. R. P. DE OOLIJN-AVOND. Een tent wordt gebouwd. Gisteravond heeft in Irene een vergadering plaats gehad van de organisaties der A.R Kiesvereeniging in Velsen. In deze vergadering Is bekend gemaakt dat de plannen voor een tent te bouwen voor de vergadering van Dr. Colijn verwezenlijkt worden. Hierdoor is het mogelijk een grooter aantal toegangsbewij zen beschikbaar te stellen zoodat opnieuw de gelegenheid wordt opengesteld deze te koopen. „Father Divine", de z.g. negermessias van New York, die na een botsing van zijn volgelingen met de politie de vlucht nam. Er wordt thans een rechtsvervolging tegen hem ingesteld. Naast „Father Divine" zijn eclitgenoote. Uit het jaarverslag der Reeders- vereeniging. Maatregelen in verband met de crisis. De werkzaamheden van de Reedersvereeni- ging met betrekking tot de behartiging van de belangen van het bedrijf, voor wat de cri sisaangelegenheden betreft, zijn ook in het jaar 1936 wederom zeer omvangrijk geweest. Een volledig verslag daarvan te geven is vrijwel ondoenlijk en ook minder gewenscht, daar vele besprekingen met regeeringsorganen een vertrouwelijk karakter moesten dragen en daarom in een verslag als dit niet uitvoerig kunnen worden uiteengezet. In hoofdzaak vonden deze besprekingen plaats met de Nederlandsche Visscherijcen- trale, de Af deeling Visscherijen, de Commis sie van Advies Crisis-Ihvoerwet en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. De heer Mr. J. H. Kiewiet de Jonge bleef in 1936 'als adviseur aan onze vereeniging ver bonden en onder zijn leiding werd een regel matig contact onderhouden met de andere organisaties op het gebied van de verschvis- scherij en de haringvisscherij en den handel. Dit overleg heeft een vasteren vorm gekre gen onder den naam van Vereenigde Vis- scherij Organisaties en heeft vrij regelmatig plaats gehad, naar gelang van de behoefte. Ook bleef Mr. Kiewiet de Jonge lid van het dagelijksch besttuur van het Centraal Insti tuut ter bevordering van het normale han delsverkeer tusschen Nederland en andere lan den, zoodat ook in dit Instituut de visscherij - belangen naar behooren werden naar voren gebracht en daarmede de gewenschte reke ning werd gehouden. Verder valt nog te vermelden, dat Z.Ed, in 1936 lid werd van het bestuur van de Neder landsche Visscherij centrale en bij besluit van 12 November 1936 werd benoemd tot voorzit ter van het bestuur en van de commissie voor Algemeene Zaken der Nederlandsche Vissche rij centrale. Door deze combinatie van functies is Mr. Kiewiet de Jonge in staat gesteld langs de geheele lijn voor de belangen van ons bedrijf op te komen en door de aanwezigheid in de subcommissie voor de groote trawl- en beug- visscherij van zes leden der Reedersvereeni- ging, in de Contact-Commissie twee leden en in de Commissie van Algemeene Zaken even eens twee leden, is alle zekerheid aanwezig- voor een goed overleg en nauwe samenwerking met Mr. Kiewiet de Jonge en een behoorlijken invloed van het bedrijf op den gang van za ken. In de organisatie en samenstelling van de Nederlandsche Visscherij centrale zijn in 1936 zeer belangrijke wijzigingen gekomen. De heer A. B. Brouwer, chef van de afdee- ling Visscherijen en tevens voorzitter van de Nederlandsche Visscherij centrale, bereikte den pensioengerechtigden leeftijd en trad als zoo danig af, terwijl de heer de Hoo aftrad als secretaris. Aan het hoofd van de Stichting de Neder landsche Visscherijcentrale is toen gekomen de heer W. J. Janssens, Inspecteur der Vis scherijen, die reeds belast was met de verdee ding der consenten en nu tevens werd be noemd tot directeur, terwijl als secretaris werd benoemd de heer Drs. D. J. van Dijk, tot dien tijd assistent van den directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. De omstandigheid, dat de heer van Dijk eenige jaren te IJmuiden bij het Staatsvis schershavenbedrijf werkzaam is geweest kan niet anders dan ten goede komen aan de be hartiging van de bedrijfsbelangen, omdat de in IJmuiden opgedane kennis en ervaring hun invloed bij de Nederlandsche Visscherijcen trale niet kunnen missen. MACHNISTEN-EXAMEN. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd K. Born te IJmuiden en G. J. Baak en D. Kastercum te Haarlem. Figuren uit het Verleden. Een nieuwe rubriek. In dit nummer beginnen wij met een nieuwe serie artikelen van de hand van onzen mede werker Dr. P. H. Schroder. In „Figuren uit het Verleden" zal in chronologische volgorde een reeks persoonlijkheden voor het voetlicht wor den gebracht wier daden en levenservaringen de Historie beïnvloed hebben en hun tijd ken merken. Deze reeks zal de laatste anderhalve eeuw der geschiedenis betreffen: zij begint dus bij den aanvang der Fransche Revolutie. Ofschoon zij opent met een zeer groote figuur, namelijk Mirabeau, zullen in deze serie arti kelen nu juist eens velen „optreden" die niet tot de allergrootsten van hun tijd behoorden, maar wier levensloop, minder algemeen bekend bij het nageslacht, niettemin van markante beteekenis is geweest. Wij verwachten dat dit de belangstelling voor deze rubriek zal doen stijgen. Het „cliché" der historie wordt er in vermeden. De schrijver, bij onze lezers al wel bekend door velerlei bijdragen van zijn hand, heeft als historicus de juiste bronnen weten vinden om dezen blik op de geschiedenis der laatste anderhalve eeuw in ongewonen en door haar ongewoonheid juist bijzonder boeienden vorm te geven. Elke week zal een artikel in de nieuwe rubriek verschijnen. Wij zullen eerstdaags in een tweede mededeeling de reeks namen ver melden die de serie „Figuren uit het Ver leden" beheerscht en haar bijzonder cachet teekent. DE CZARDASVORSTIN KOMT WEER. De IJmuider Operette Vereeniging zal Don derdag een tweede opvoering van de succes operette ,yDe Ozardasvorstin" in den Thalia- Schouwburg geven en wel Donderdagavond aanstaande. De artistieke leiders zijn Philip S. Vlessing (directeur) en Reinhard Rijke (regisseur)in den titelrol Dora AriszSehrama, de be kende sopraan-zangeres, die reeds voor de Vara-mierofoon optrad; in totaal zijn er 80 medewerkenden Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij den lezer naar onze advertentie-pagina. WAT IS EIGENLIJK DE V. E. V.? Eenigen tijd geleden werd in Haarlem op gericht een afdeeling van de Vrouwen Electri- teits Vereeniging (V.E.V.) Hierdoor hebben de Noordhollandsohe huisvrouwen, die al reeds lid waren van de landelijke vereeniging een nauwer contact gekregen met het bestuur en andere leden van de V.E.V. Tevens is dat een aansporing voor belangstellenden om zich aan te sluiten bij deze nuttige instelling. Wat is eigenlijk de V.E.V.? De V. E. V. is ontstaan uit het steeds ster ker wordende bewustzijn dat de electriciteit aan de vrouw op welk gebied haar werkzaam heden ook liggen, onschatbare diensten kan bewijzen. De V.E.V. wil daarom zooveel mogelijk elke vrouw opmerkzaam maken op de tallooze toe passingsmogelijkheden, die ook voor haar in de electriciteit besloten liggen. De V.E.V. wil de nog zoo vaak ten onrechte heerschende opvatting over duurte van elec- trische toepassing bestrijden door het ge ven van voorlichting, het verstrekken van in lichtingen en van haar uit ervaring ten dien ste staande gegevens, terwijl zij zoo noodig op treedt als bemiddelingsorgaan tusschen de electrische toestellen e.d. eenerzijds en leden der vereeniging anderzijds. De V.E.V. brengt door haar maandblad, dat alle leden gratis ontvangen, de leden op de hoogte van de nieuwste toepassingen der elec triciteit, beantwoordt vragen, geeft practische aanwijzingen en telkens de meest aanlok kende recepten. De V. E. V. geeft demonstraties en cursus sen, houdt excursies en lezingen over de tal looze onderwerpen, die op electriciteit betrek king hebben. Het ligt in de bedoeling in de meer noorde lijke plaatsen een correspondentschap te ves tigen. Zij, die inlichtingen omtrent de V. E V. wen- schen of zich als lid willen opgeven kunnen zich wenden tot het secretariaat: Mevrouw A. Vermeul-Koster, Nachtegaallaan 2, IJmuiden- Oost. D. C. IJ. clubkampioen van Nederland- Een gelukwensch van burgemeester Kwint. Ons bereikte zoo juist het zoo uiterst verheugend bericht, dat onze plaat selijke Damclub IJmuiden het Neder- landsch Kampioenschap heeft be haald op den te Rotterdam gespeel den damwedstrijd. Inderdaad een bijzonder fraaie prestatie voor een club, die nog slechts 12 jaar bestaat. Uit de pers mochten wij reeds ver nemen, dat aan onzen Nederland- schen kampioen door onze plaatsge- nooteneen hartelijke inkomst is be reid geworden. Als hoofd der gemeente bied ik daarnaast gaarne aan onzen Kam pioen mijn hartelijke gelukwenschen aan, hieraan toevoegende de verze kering, dat de geheele gemeente Vel sen zich van harte verheugt in deze overwinning van den geest. De burgemeester van Velsen, M. M. KWINT. De heer A. van Broek, voorzitter van den Nederlandscben Dambond, verzocht ons, in verband met het fraaie succes van D. C. IJ. het volgende te plaatsen: Damclub „IJmuiden" kampioen van Nederland. De teerling is geworpen. IJmuiden is kam pioen van Nederland. Voorwaar een zeer bui tengewone prestatie voor een club die pas 121/2 jaar bestaat. Zondag had de beslissings kamp plaats met de Damvereeniging „Con stant" uit Rotterdam die na een zwaren en hardnekkigen strijd door de IJmuidenaren is gewonnen. Wellicht ligt het aan de IJmuidensche lucht of misschien aan andere factoren, maar een feit is het, dat, waar men op sportgebied te IJmuiden zijn schouders onderzet, een suc cesvol slagen reeds van te voren is verzekerd. En we weten reeds jaren, dat IJmuiden prachtige voetbalelftallen heeft, die een groote plaats innemen in de Nederlandsche Voetbalcompetitie, maar dat dat sterk sport- enthousiasme ook bij het- oppervlakkig be oordeeld zoo rustig en kalm damspel in zoo ondubbelzinnige mate naar voren zou ko men, is iets, wat geen enkele ingewijde in de Nederlandsche damibeweging tot voor enkele jaren maar een ©ogenblik zou hebben ver moed. Tot daar plotseling de damclub „IJmuiden" aan geheel Nederland doet zien, wat intense liefde voor ons mooie spel, wat lust, ijver en energie in korte spanne tijds kan doen berei ken. De in vergelijking met zooveel andere ver- eenigingen in ons land nog zeer jonge club; heeft de waarlijk ongekende prestatie gele verd in enkele jaren te behooren tot de groot ste en voornaamste vereenigingen van Ne derland: 5 tientallen in de Nederlandsche competitie, waarvan Hoofdklasse, 1ste en 2de klasse kampioen van Nederland; zelfs het 4de tiental laat zich de kaas niet van het brood eten en wordt 2de in de betreffende afdee ling. In de persoonlijke wedstrijden hetzelfde re sultaat. B. Dukel, Lig'thart en C. Suyk, Mees- terdammer van Nederland. Geen enkele ver eeniging die op een dergelijk succes kan bo gen. Alkmaar krijgt een concurrent als „de stad, vanwaar de victorie begon". Ook van IJmuiden gaat de „dammers-victorie" uit. En ik mag hier in dit verband een woord van oprechte hulde en bewondering, niet onthouden voor den man, die door zijn onver- moeiden arbeid, zijn enthousiasme en doorzet tingsvermogen zulk een groot aandeel heeft bijgedragen in het succes van de D.C.IJ. nl. den voorzitter van de gelukkige vereeniging, den heer K. de Jong, die steeds door zijn be zielend woord zijn leden opwekte en aan spoorde tot de nu betoonde waarlijk groot- sche daden. En ik breng hierbij nog een woord van dank uit aan de vereeniging en haar bestuur, dat steeds heeft getoond ook ten opzichte van onze landelijke organisatie een krachtigen steun van onzen Nederlandschen Dambond te zijn. Daarom straalt de vreugde en voldoening van de damclub „IJmuiden" ook op ons af en ik feliciteer hiermede alle leden hartelijk met deze prachtige overwinning, die haar, daar van ben ik overtuigd, door alle clubs in Hol land, ook door IJmuidens sterkste tegen standers van harte wordt gegund. Moge deze overwinning voor „IJmuiden" een opwekking zijn, niet bij de pakken neer te gaan zitten en te rusten op haar lauweren, Het is haar plicht voort te gaan op het inge slagen pad en te zorgen, dat alle leden van de Damclub „IJmuiden" in kampioensvorm blijven. De vereeniging is jong, haar spelers zijn jong; er is nog heel wat van deze club te verwachten. „Noblesse oblige". Ook kam pioenstitels leggen verplichtingen op en voorwaar geen geringe. Moge dat de damclub „IJmuiden" in gedachte houden. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. De IJmuider Reddingsbrigade houdt a.s Woensdagavond haar jaarvergadering in Hotel Kennemerhof. De agenda vermeldt de jaarverslagen de verkiezing van drie bestuursleden wegens het bedanken van den secretaris, den heer M. W. Hellemons terwijl het bestuur voorstelt het bestuur met 2 leden uit te bre'den, teneinde werkzaamheden van sommige bestuurs leden te verlichten. Verder zal een algemeene leider worden benoemd, in navolging van an dere brigades, waar deze functie reeds ge- ruimen tijd en tot veler tevredeheid is in gevoerd. Tenslotte zullen de plannen voor het a.s. seizoen worden besproken. Hoe vissclien de Spaansche parejas Vischmetliode geschikt voor kustvisscherij en diepzeevisscherij Het succes van Zeebrugge. Als we nog eens de aandacht op de Spaansche parejas-visscherij vesti gen, doen we dat niet in de verwach ting, dat binnen afzienbaren tijd de een of andere IJmuidensche reederij er toe zal overgaan, het eens met deze visscherij te probeeren. De tij den zijn er niet naar, om proeven te nemen althans niet wanneer deze proefnemingen niet van overheids wege gesteund worden. En dan zijn er nog vele andere redenen, die IJmuidensche reeders er van weer houden, hun dierbare trawl visscherij, waardoor IJmuiden groot is gewor den en waarop heel hun bedrijf is ingesteld, in den steek te laten en daarvoor een andere visohmethode in te voeren, Aan den eenen kant is de tijd niet gunstig om iets nieuws op visscherij- gebied te propageeren; aan den an deren kant mogen wij er op wijzen, dat de omstandigheden van dien aard zijn, dat. het belang van het vis- scherijbedrijf het eischt, dat al het mogelijke gedaan wordt om het be drijf zoo economisch mogelijk te voe ren. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat er een wanverhouding is ontstaan tusschen de exploitatie kosten en de resultaten der trawl- vissc-herij en voor een gezonde be drijfsvoering is het noodzakelijk, dat men al het mogelijke doet om evenwicht te brengen tusschen deze beide factoren, opdat het bedrijf weer gegrondvest wordt op een ge zonde basis. In verband hiermede wezen wij vroeger al eens op het groote succes der Deensche snurre- vaadkotters. Maar tot nu toe heeft geen enkele IJmuidensche trawlree- derij aan de Deensche vischmethode eenige aandacht geschonken, al za gen ze het meer dan eenmaal gebeu ren, dat een met vijf personen be mande snurrevaadkotter een resul taat bereikte, dat niet onder deed voor een trawler, waarvoor tweemaal zooveel personeel noodig is en die aan dood materiaal wellicht driemaal zooveel eischt als zoo'n Deensch scheepje. En daarom komen we nog eens terug op de Spaansche parejas. „Wat de Spanjool kan kunnen wij ook", zeide ons de heer A. van Strien, een der man nen, die eenige jaren geleden het denkbeeld opperden, deze visscherij te gaan besbudee- ren. De heer Van Strien verschafte ons eenige nadere gegevens omtrent „la sistema de pescar con dos pesqueros", het systeem van visschen met twee vaartuigen en uit zijn gegevens meenden wij te mogen afleiden, dat de Nederlandsche visscher inderdaad mans genoeg is om de parejasvisscherij met alle mogelijke kans van slagen uit te oefe nen. De barcos en het net. De barcos de schepen waarmede de Span jaarden deze visscherij uitoefenen zijn in den regel stoomvisschersvaartuigen van 20 M. lang, die vrijvarend 8 mijl loopen. Wan neer gevischt wordt bedraagt de snelheid over den grond circa 3 mijl, waarbij de sche pen een onderlingen afstand bewaren van c.a. V2 mijl. De lengte der vischlijnen verhoudt zich tot de diepte waarop gevischt wordt als 6:1; wanneer dus gevischt wordt op een diepte van 10O vaam heeft men het net 600 vaam achter zich. I11 dit geval worden gebruikt (dus voor ieder vaartuig) eerst, van het schip gerekend 5V2 kabel van 120 M. 660 Meter. Hiervoor wordt een soort Herculesdraad gebruikt; hierachter komen 7 kabels van 60 M. 420 M. totaal dus 1080 M. 600 vaam. De perken zijn 23 M. lang, de breedte van het net bedraagt ongeveer 50 tot 70 M. Het net draagt een gewicht van 150 K.G. ketting aan de grondpeezen der vlerken en van het net tot aan de opening daarvan. Om het net open te houden maakt men gebruik van glazen bollen en wel 7 drijvers van tien bol len voor de vlerken, 2 van twintig in het midden van de opening en een van tien bol len voor het kruis van den kuil. De vangcapaciteit van dit net is grooter dan die van den Ottertrawl, aangezien bij dezelfde trekkracht van een trawler met den Ottertrawl de te overwinnen weerstand der box*den grooter is dan bij het Spaansche net. Bij uitoefening van dezelfde werkkracht kan het Spaansche net dus sneller worden voort getrokken. Tevens gaat het Spaansche net, waarbij geen borden gebruikt worden met minder geruisch over den zeebodem. In La Coruna en Vigo wordt met drifters de parejasvisscherij zoowel de diepzee als de kustvisscherij uitgeoefend. Er wordt gevischt zoowel op rondvisch als op platvisch, maar rondvisch is het belangrijkste product dezer visscherij. In den regel wordt om de vier uur gehaald. Aan de westkust van Afrika bedraagt de ge middelde vangst per trek ongeveer één ton. De prijs van het net was eenige jaren ge leden 1000 a 1500 pesetas (200 a 300 gld.) In den regel wordt gevischt op diepten van 200300 M. maar het is mogeliik op nog veel grooter rlieoten te visschen, zelfs tot 7An m Ook btft feir dat de eerste reis rter Fysi sche parejasvisscherij zoo succesvol was (een besomming van c.a. f 6000) gaf ons aanlei ding nog eens hierop terug te komen. „Wat de Spanjool kan kunnen wij ook". Het moge spoedig blijken. S. B.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1