Uit het Vereenigingsleven in KennemerlancL Tijdgenooten BEVERWIJK De nieuwe verordening op de Vermakelijkheidsbelasting. Ook zaalverhuurders hebben verplichtingen. Nu de Kroon de nieuwe verordening op de heffing van een belasting op vermakelijk heden heeft goedgekeurd en deze verordening intusschen reeds in werking is getreden, kan het voor vereenigingen, zaalverhuurders e.a. nuttig zijn de aandacht te vestigen op de voor naamste bepalingen, die bij het organiseeren van vermakelijkheden moeten worden nage- de eerste plaats moet iedereen, die voor nemens is een vermakelijkheid te organiseeren daarvan tenminste 3 x 24 uur tevoren schrif telijk kennis geven aan de afdeeling financiën van de secretarie. Deze verplichting bestaat ten aanzien van iedere vermakelijkheid, dus ook, wanneer men van oordeel is, dat om de een'of andere reden geen belasting verschul digd is. Deze verplichting rust ook op den- gene, die voor een te houden vermakelijkheid zijn gebouw, lokaal, tent, tuin of een ander terrein in gebruik zal geven. Zaalhouders bij voorbeeld zullen dus goed doen zich er van te overtuigen, dat deze verplichting door den on dernemer van de vermakelijkheid is nageko men, omdat zij anders zelf in moeilijkheden komen. Niet of niet behoorllijke vervulling van deze formaliteit kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of met een geldboete van ten hoogste drie hon derd gulden. Aan de hand van de ingekomen aangifte wordt ter gemeente-secretarie beoor deeld of voor de vermakelijkheid belasting moet worden betaald. Van de belasting, maar niet van de ver plichting tot het doen van aangifte, zijn vrij gesteld: 1. Tentoonstellingen, die niet uit een oog punt van het maken van winst worden gehou den, '"mzij de entree's tot deze tentoonstelling- tevens toegang geven tot eenige andere 'daar aan verbonden vermakelijkheid; 2. voordrachten, welke hoofdzakelijk een besilst godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal of politiek karakter dragen; 3. vermakelijkheden, met enkele uitzonde ringen als cabaret-voorstellingen, muziek automaten in cafés e.d., bals en danspartijen, tot het bijwonen waarvan onverschillig voor welken rang uitsluitend een toegangsprijs van tien cents (vroeger twintig cents) of minder per persoon wordt gevorderd; 4. vermakelijkheden, uitgaande van in deze gemeente gevestigde rechtspersoonlijkheid be zittende vereenigingen, die het geven van ver makelijkheden uitsluitend voor haar leden en donateurs ten doel hebben, een en ander ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, mits geen andere personen dan de leden en donateurs en een door B. en W. te bepalen aantal introducé's, met een maximum van één introducé per lid of donateur, tot de vermake lijkheden worden toegelaten. De belasting wordt terugbetaald, wanneer zij is geheven voor vermakelijkheden waarvan de opbrengst bestemd is voor een weldadig doel, mits binnen een maand na de uitvoering met bewijsstukken ten genoegen van B. en W. is aan getoond, dat van de totale onzuivere opbrengst niet meer dan 25 pet. voor dekking van nood zakelijke onkosten is afgezonderd en tenmin ste 75 pet. voor het weldadig doel is afgedra gen. TOESTEMMING VOOR DE ZESDE PAARDENLOTERIJ. Het bestuur van de Harddraverij vereeiagmg .^Beverwijk en Omstreken" heeft van den mi nister van justitie wederom vergunning beko men voor het organiseeren van een verloting ten bate van de paardensport en van het vreemdelingenverkeer. Dit wordt de zesde groote paardenverloting, die de vereeniging zal houden. BEMIDDELING VAN DE ARBEIDSBEURS. De gemeentelijke arbeidsbeurs heeft in het tijdvak van 1 Januari tot heden 1360 plaat singen van mannelijke werkzoekenden boven 18 jaar kunnen boeken tegen 797 over het overeenkomende tijdvak van 1936. Beneden 18-jarigen leeftijd werden 21 werkzoekenden geplaatst tegen 7 in 1935. Het aantal plaatsingen van vrouwelijke werkkrachten boven 18 jaar was 31 (vorig jaar 9) en beneden dien leeftijd 4. KLACHTEN OVER HET POSTKANTOOR. De V.V.V. heeft zich voor de zooveelste maal tot den directeur-generaal van de pos terijen gewend met klachten over de lange wachttijden aan de loketten van het post kantoor. Voorts zijn bezwaren aangevoerd tegen het voornemen om de openstelling van het kantoor een uur later te doen ge schieden en is gewezen op het ongemak van het dagelijksche sluitingsuur van 4.305.30 uur. Ook heeft de V.V.V. verzocht in de hal van het postkantoor postzegelautomaten te plaatsen, waardoor een der loketten belang rijk zou worden ontlast. REVUE „DE ROODE PARADE". De première van de revue „De roode Pa rade", die de tooneelvereeniging „De Strijd" in studie heeft genomen, zal op Donderdag 20 Mei in het Kennemer-Theater worden ge geven. Deze revue-voorstelling vormt een on derdeel van de verkiezingsactie van de S.D.A.P. De heer L. Bouma, gewestelijk secretaris uit Bussum, zal op dien avond een rede houden. De muzikale begeleiding van de revue is toevertrouwd aan een orkestje onder leiding van den heer L. van der Hoef. De Vereeniging Koninginnedag „De vereeniging tot viering van den ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina", zoo als de officieele titel luidt, heeft zich al langer dan een kwart eeuw beijverd, om den verjaar dag van onze Landsvrouwe op feestelijke maar vooral ook op waardige wijze te vieren. De jaarlijksche Koninginnedag is voor Beverwijk en omgeving altijd een ware feestdag en vooral de jeugdige generatie ziet dit feest ieder jaar met groot verlangen tegemoet. Het is met dien Koninginnedag in Beverwijk eigenlijk een merkwaardige geschiedenis. De inwoners van Beverwijk hebben dezen jaarlijkschen feest dag altijd min of meer beschouwd als een soort van compensatie voor het gemis van de vroe gere kermis, die in 1907 door den toenmaligen gemeenteraad van Beverwijk werd afgeschaft In dien tijd droeg de'kermis een gansch an der karakter, dan de vrij onschuldige lunapar ken van tegenwoordig. De kermis was de ge beurtenis van het seizoen en Beverwijk, ja, zelfs de geheele tuinbouwstreek zag vol ver langen uit naar die week van uitgelaten ker misvreugde, die toen helaas zoo dikwijls ont aardde in bandeloosheid. De aardbeienstad veroorloofde zich zelfs de weelde van twee ker missen, want na de groote „Wij kerkermis" volgde er in het begin van de maand Septem ber altijd nog een kei-mis, zij het dan ook van bescheidener omvang, op den Alkmaarschen- weg, nabij café „De Vriendschap". Deze ker mis werd dan ook genoemd: de „Vriendschap per-kermis". Daaraan waren nog andere festi viteiten verbonden, zooals bijvoorbeeld ring steken met paard en boerensjees of per fiets. Wij herinneren ons ook, dat er ten tijde van de beroemde „Huntress" en „David A" nog wel eens een harddraverij is gehouden op den Rijksstraatweg. Ging de Wijker-kermis met veel gerucht ge paard, de afschaffing deed dat niet minder. De ingezetenen waren het er toen heelemaal niet mee eens, dat de gemeenteraad de kermis afschafte, al geschiedde dit op goede gronden en al heeft het latere geslacht er zich niet druk over gemaakt. Maar toen deden de Be verwij kers het wel. Er ontstonden zelfs relle tjes, waarbij menige geduchte klap met den sabel door de politie moest worden uitgedeeld. Bij de volgende gemeenteraadsverkiezing na men de voorstanders van de kermis op een merkwaardige wijze wraak, en verscheidene leden van den raad, die vóór de afschaffing van de kermis hadden gestemd, werden niet herkozen. Maar de kermis was en bleef weg. Het volksvermaak moest worden veredeld en er was een vage toezegging, dat inplaats van de kermis, de Koninginnedag het feest van het seizoen zou worden. En daardoor heeft het meerendeel van de ingezetenen het altijd zoo'n beetje als vanzelfsprekend beschouwd, dat er op Koninginnedag feest was in Beverwijk. Want dat feest moest nu eenmaal de kermis vervangen. De Vereeniging „Koninginnedag" werd opgericht en zij stond voor de moeilijke taak de sympathie van de ingezetenen te win nen. Daarin slaagde zij echter boven ver wachting, want de vereeniging had de geluk kige gedachte in de eerste plaats de jeugd bij de feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin te betrekken. En dat is altijd zoo gebleven, want „Koninginnedag" beschouwde het als een belangrijk onderdeel van haar taak om de jeugd te sterken in haar trouw en aanhankelijkheid jegens het vorsten huis. Prominente ingezeténen hebben deel uitge maakt van het bestuur der vereeniging. Wij herinneren bijvoorbeeld aan de heeren Slaap, den vroegeren bewoner van de buitenplaats „Scheybeeck", Mr. A. Moens, D. Mello, F. R. C. Rij kens en zoovele anderen De feestelijkheden waren vooral in de eerste jaren zeer omvangrijk, het waren „Volksfees ten" in den waren zin van het woord en van heinde en verre stroomden de feestgangers op Koninginnedag naar Beverwijk. Er zat climax in en in het bestaan der vereeniging zijn dan ook verscheidene hoogtepunten aan te wijzen. De oude notulenboeken herinneren bijvoor beeld aan de glorieuze wijze, waarop Bever wijk in 1913 de onafhankelijkheidsfeesten vierde, aan de feestelijkheden bij het zilveren regeeringsjubileum van de Koningin enz. In de crisisjaren heeft de vereeniging zeer moeilijke tijden beleefd. De ingezetenen hiel den zich wat het lidmaatschap betreft altijd op een afstand van de vereeniging. Men ver langde wel feest, maar wenschte daaraan niet bij te dragen, omdat het Beverwijksche Ko- ninginnefeest zooiets „vanzelfsprekends" was vanwege de kermis, die afgeschaft was. Men vroeg zich niet af, hoe de vereeniging dan wel aan de middelen moest komen, om deze feest viering te financieren. Gelukkig telt de ver eeniging een kern van trouwe leden, die er in ieder geval voor zorgen, dat de vereeniging iets kan doen. Maar de zorgen maken ook vinding rijk en zoo is het vooral in de laatste jaren de gewoonte, om sportfeesten in het programma op te nemen, waarvoor een bescheiden toe gangsprijs wordt geheven. Groote medewerking heeft de vereeniging nu al gedurende een lange reeks van jaren mogen ondervinden van de Beverwijksche Gymnastiekvereniging „Turnlust". Het pu bliek zou deze jaarlij ksche turndemonstratie in de openlucht niet gaarne willen missen. De vereeniging staat weldra weer voor de moeilijke taak om een feestprogramma voor den 31sten Augustus te moeten ontwerpen. De economische horizon begint weer een beetje op te klaren. Mogelijk, dat men daarin aan leiding zal kunnen vinden om het ledental te helpen uitbreiden. Dat zou een versterking- zijn, die de vereeniging „Koninginnedag" best kan gebruiken. Weer een nieuwe Rubriek. door Willem van Schaik en Mr. E. Elias. Wij zijn Dinsdag alweer met een nieuwe rubriek begonnen. Dezer dagen is bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam een boek verschenen onder den titel „Tijdgenooten", waarin „grootheden minder groote grootheden en kleine groothe den" van dezen tijd zijn vereeuwigd door den buitengewoon knappen teekenstift van Wil lem van Schaik en voorzien van bijschriften door mr. E. Elias, onzen lezers welbekend door zijn geestige Haagsche causerieën in ons blad. Wij hebben bij den uitgever het reproduc tierecht van een groot aantal dezer teekenin- gen met bijschriften aangekocht. Op Dinsdagen en Donderdagen zullen zij verschijnen op pag 3; de teekeningen op hetzelfde formaat waarin zij in het boek zijn gereproduceerd. Evenals in dit boek is geschied beginnen wij de reeks in Haarlem's Dagblad met onzen minister president, dr. H. Colijn. Ongetwijfeld zullen onze lezers zoowel de knappe en rake typee ringen van Van Schaik als de korte kern achtige commentaren van Elias ten zeerste waardeeren en deze rubriek als een nieuwe be langrijke aanwinst van hun dagblad erkennen. HEEMSKERK „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: O.I.V.A.D.O. 2.30 uur (Vriendschappelijk) A.F.C. 2—A.D.O. 2 2.30 uur S.D.E. b—A.D.O. b 1 uur A.D.O. 3PjS.C.K. 2 2.30 uur (Bekertournooi) Voor de competitie is het eerste elftal uit gespeeld. De eindstand luidt: G.V.O. 18 13 2 3 28 40—20 D.S.S.H. 18 12 3 3 27 49—27 V.V.E. 18 9 3 6 21 38—27 Vitesse 18 9 2 7 20 44—38 Lisse 18 9 2 7 20 41—37 Teylingen 18 8 3 7 19 35—33 D.E.M. 18 4 6 8 14 27—37 A.D.O. 18 4 5 9 13 19—29 Santpoort 2 18 2 6 10 10 26—46 Geel Wit 18 2 4 12 8 21—46 CASTRICUM CONCERT ALGEM. CASTRICUMSCH DAMES- EN MANNENKOOR. Het concert, dat het Alg. Castricumsch Da mes- en Mannenkoor onder leiding van den heer J. Beider, in hotel „De Rustende Jager" gaf, mag een groot succes genoemd worden. Burgemeester Sloet was den geheelen avond aanwezig. Voor een groot aantal belangstellenden opende de voorzitter, de heer F. Zomer, waar •bij hij mededeelde, dat het koor dezen zomer deel zou nemen aan het concours te Nieuwe Niedorp; hij wekte de aanwezigen op lid te worden. Het zeer gevarieerde programma bood voor de pauze uitsluitend zang, waarbij directeur Beider steeds weer het genoegen mocht sma ken een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Het koor is in alle deelen sterk vooruit gegaan en aan alles merkt men de slagvaar digheid van den dirigent, die zijn menschen volkomen in bedwang heeft. Meienacht, een bewerking van Willem Hespe was goed van inzet en de samenzang vlotte goed. Slechts de tenoren waren in dit gemengde koor wat zwak. Wildzang, een bewerking van directeur Beider, kon ons niet zoo bekoren. Hierin was de baspartij sterk overheerschend, terwijl van het mannenkoor ons inziens te veel werd geëischt. Ging dit werkje niet te hoog? Het Ave Maria van Fr. Witt daarentegen was weer heerlijk om te hooren; in dit num mer werd een warm harmonisch geheel ver kregen. Alleen is het jammer dat de direc teur te luide aanwijzingen geeft, wat sterk afbreuk doet aan de voordracht. Het dames koor bevat goede kwaliteiten, doch wij von den veelal de sopraanpartij te hoog. Moge lijk deed hier de lage zaal af aan de kwa liteit van den zang. Sneeuw van Wijn. Balke bekoorde niet zoo als Avondrust en Lente van Cath. van Rennes, Deze beide laatste werkjes begeleidde de heer Beider voortref felijk, Het gebodene mocht gehoord worden. Vooral Lente was goed van voordracht en zoowel in staccato als mineur was het ge heel af. Het mannenkoor voerde vervolgens een drietal werken uit, waarvan het Selig sind die Toten naar een bewerking van den heer Beider wel het meest voldeed door een juist begrip van het gezongene en de uitspraak van de Duitsche taal. Das Wandren van Weissenborn was weer doorgloeid van een pittige humoreske en alle partijen zonder uitzondering maakten het geheel tot een fraai succes. Tot slot van de zanguitvoe ring zong het koor gemengd Oberhoffers Salve Regina, dat een waardig slotnummer beteekende. Alle zangers gaven hierin hun beste krachten. Na de pauze was er tooneel en zang. Een gezellig bal onder leiding van Jaap Smit en muziek van The Melody Mixers hield de danslustigen tot laat in den nacht bijeen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Rott. n. Vancouver, 25 v. San Francisco. Damsterdijk, Vancouver n. Rott. 26 te Los Angeles. Blommersdijk, 27 v. N.-Orleans te Rott. Beemsterdijk. Rott. n. N.-York 25 (8.28 n.m.) 15 mijl N.O. v. Niton Maasdam, N.-York n. Rott. 26 (8.28 v.m.) 508 mijl W. v. Bishops Rock. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (thuisr.) 26 v. Port Said. Jagersfontein, Antwerpen n. Hamburg p. 27 VUssingen. Heemskerk, 27 (n.m.) v. Rott. n. Hamburg. Boschfontein, 25 van Rott. te Beira, vertr. 28-29. Upesi (slbt.) Amst. n. Z.-Afrika vertr. 28 v. Aden. Bloemfonteinthuisr.) 27 te Southampton. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (uitr.) 26 te Montevideo. Acyone (thuisr.) 26 van Bahia. Aldabi (thuisr.) p. 24 Madeira. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 27 van Malmosundet te Rott. Stad Arnheim, 26 v. Vlaardingen te Savona. Stad Zwolle, 27 v. Porto Vesme n. Tunis. Rozenburg, 27 v. Velsen te Vlaardingen. Stad Haarlem, 27 v. Vlaardingen n. Oran. Stad Zaandam, 27 v. Vlaard. n. Oxelosund. Maasburg, Vlaard. n. Wabana p. 26 Beachy Head. Stad Maassluis, 27 v. Rott. n. Narvik. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk, Japan n. Amst. 27 v. Rott. Grootekerk, Hamburg n. Rott. 27 te Antw. Helen Möller (charter) (uitr.) p. 26 Dunge- ness. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Breda, 25 v. Arica n. Pisco. Calypso, 26 van Triest naar Fiume. Deucalion, 26 v. Oran n. Genua. Hebe, 26 van Odense n. Gdynia. Oberon, 26 van Gibraltar n. Malta. Odysseus, 27 v. Stettin te Amst. Oranje Nassau, 25 v. Curasao n. Pto Cabello. Orestes, 26 v. Izmir n. Stamboul. Simon Bolivar, Barbados n. Amst. 26 (n.m.) te Havre. Van Rensselaer, Paramaribo n. Amst. 27 (v. rn.) te Havre. Aurora, Rott. n. Lissabon p. 26 Ouessant. Poseidon, Port Said n. Amst. 27 v. Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Hoogkerk (uitr.) p. 25 Ouessant.- ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.) 27 v. Port Said. Garoet (uitr.) p. 27 K. del Armi. Blitar, 27 v. Rott. n. Hamburg. Kota Radja (uitr.) p. 27 Sagres. Palembang (thuisr.) 26 v. Sabang. Sitoebondo (thuisr.) 27 te Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 27 te Genua. Simaloer, 26 v. Amst. te Batavia. Bengkalis (uitr.) p. 26 Dungeness. Poelau Bras (uitr.) 26 van Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Meneleus, Japan n. Rott. 26 v. Manilla. Bendoran. Japan n. Rott. 26 te Kohsichan. Glenogle, Dairen n. Rott. via Londen 26 (1.40 n.m.) 200 mijl Z. van Land's End. Meriones, Hankow n. Rott. 25 te Shanghai. City of Derby, Saigon n. Rott. 24 v. Manilla. City of Lille, Japan n. Rott. 25 v. Woosung. Om te laden. Het Noorsche stoomschip „Akershus", het welk bij de papierfabriek te Velsen een gedeel telijke lading cellulose gelost heeft, is thans naar Amsterdam opgevaren ter lossing van de voor die haven bestemde hoeveelheid stuk goederen en opnieuw te laden voor Oslo. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. dr. W, L. Groe- neveld Meijer te 's Gravenhage, administra teur bij het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, regeeringscommissaris voor handel en nijverheid bij de uitvoering van de landbouwcrisismaatregelen. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is, met ingang van 16 Mei 1937, aangewezen als direc teur van het post- en telegraafkantoor te Zeist de referendaris der P. T. en T., J. A. Wiegel, thans directeur van het post- en telefgraaf- kantoor te Meppel. Bij beschikking van den Minister van Finan cien is de controleur der grondbelasting L. van der Mast. toegevoegd aan het hoofd van de controle te Amsterdam, verplaatst naar Rot terdam en aangewezen als hoofd van de con trole der grondbelasting aldaar. Bij K. B. is op zijn verzoek aan G. Vos, met ingang van 30 April 1937, eervol ontslag ver leend als notaris te Waddinxveen. Bij K.B. van 24 Apirl 1937 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Herto genbosch, ter standplaats de gemeente Berli- cum: J. L. M. Wedemeijer, candidaat-notaris te Eindhoven. Bij K.B. is met ingang van 15 Mei 1937 be noemd tot burgemeester der gemeente Stand- daardbuiten: P. J. Jansen, burgemeester der gemeente Hoeven. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 27 April 1937. 1. P. Arink, bakker, wonende te Wormerveer, Krommenieërweg 4. Curator Mr. H. C. M. Dek- huyzen, wonende te Zaandam. 2. A. Bruin, groentehandelaar, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Bloemstraat 70. Curator Mr. B. Slingenberg. wonende te Haar lem. 3. C. van Dijk, taxi-ondernemer, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Middenhaven straat 18 c. Curator Mr. B. Slingenberg, wo nende te Haarlem. 4. H. de Wilde, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, de Clercqstraat 104. Curator Mr. G. J. Paré, wonende te Haarlem. 5. C. Krom, (firma K. Krom en Zn.) aanne mer. wonende te Zaandijk, Guispad 55. Cura tor Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofddorp. 6. D. C. Ch. Roeien, zonder beroep, wonende te Haarlem, Slachthuisstraat 43. Curator Mr. G. J. Paré, wonende te Haarlem. 7. De Vennootschap onder de firma „Ge broeders Janse" ververij en stoomerij gevestigd te Haarlem, Zijlstraat 33 en hare firmanten: 1. A. Janse, wonende te Haarlem Kleine Hout straat 18, 2. A. J. Janse, wonende te Haarlem, Zijlstraat 33. Curator Mr. W. M. Gunning te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van G. J. Schrijver, kruide nier, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Evertsenstraat 15. Curator Mr. E. van Tuinen, wonende te Driehuis. Velsen. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van W. van den Heuvel, slager, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen. Cura- trice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. CREMATIE W. L. BRUSSE. HAARLEM Dinsdag. Onder veel belangstelling vond hedenmorgen op Westerveld de crematie plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer W. L. Brusse, lid van de firma W. L. en J. C. Brusse, uitgevers te Rotterdam. Aanwezig waren afgevaardigden van de Vereeniging tot behartiging van de belangen des Boekhandels, de redacteur van het orgaan der vereeniging T. Weenk, het bestuur van den Nederlandschen Uitgeversbond met den direc teur, den heer A. Kluyver, en de redacteur van het orgaan „De Uitgever" de heer Joh. C. Ter- steeg het bestuur van den Nederlandschen Boekverkoopersbond, de heer F. L. van der Bom, voorzitter van de Nederlandsche Boek- binderspatroonsvereeniging, H. Ellens voor zitter van de Ned. Ver. voor Teekenonderwijs, vele uitgevers, o.a de heeren H. D. Tjeenk Wil link en M. A. Reinalda te Haarlem, J. C. van Zoelen, namens de directie van de Ver. Papier fabrieken firma van Gelder, G. Vanter, na mens de Ver. van Vrienden der Sovjet Unie, het lid der Tweede Kamer D. J. Wijnkoop, de let terkundige dr. J. Romein, mevr. A. Romein- Verschoor, mr. E. Elias, de kunstschilder J. Franken P.zn., den Haag, en de architect H. v. d. Kloot Meyburg te Voorburg. Gesproken heeft de heer J. W. van Kampen, voorzitter van de Vereeniging tot behartiging van de belangen des Boekhandels, die zeide, dat men was gekomen om Brusse dank te be tuigen voor alles wat hij voor de vereeniging en voor het vak in het algemeen had gedaan. Hij was bestuurslid geweest, lid van de com missie voor het Centrale Boekhuis, lid van de Verkeerscommissie en hij zou nog wel veel meer zijn geweest als zijn gezondheidstoestand het toegestaan had. Het heeft ons altijd getrof fen, hoe hij met groot idealisme en tamelijk revolutionair in onze vereeniging kwam en dat hij zich heeft weten aan te passen om het beste voor de vereeniging te vinden. Maar dit zijn niet zijn eenige verdiensten. Onmiddellijk na de vestiging van zijn firma is hij overgegaan tot betere typografische verzorging van het boek. Zijn geheele fonds getuigt van dit stre ven. De tweede spreker was de heer Is. Noothoven van Goor, voorzitter van den Nederlandschen Uitgeversbond. Wij allen werden opgeschrikt door het bericht van het overlijden van onzen collega Brusse. De laatste jaren zullen hem zwaar gevallen zijn, maar hij hield zich als een 1 held, zeide spreker en zijn groote geest en idealisme verzachtten zijn lijden. Wij colle ga's missen hem noode in ons midden. Hij gaf het beste dat in hem was aan bestuur en com missie. WOENSDAG 28 AP.EIi; 1937 Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling, waarna de kist onder orgelspel daalde. LAWNTENNIS. VON KEURLING OVERLEDEN. Uit Boedapest: In den ouderdom van 46 jaar is plotseling overleden de bekende Hon- gaarsche tennisspeler baron Bela von Kehrling Hij is de beste tennisspeler van Hongarije geweest. Hij won in 1925 het enkelspel te Wimbledon en in het dubbelspel bracht hij het toen tot den halven eindstrijd. Ook in Nederland is Von Kehrling geen onbekende geweest. In 1932 won hij te Noordwijk het heerenenkelspel der internationale kampioen schappen. In 1932 en 1933 had Timmer bij de zelfde kampioenschappen Von Kehrling tot partner in het dubbelspel. Beide malen werd het kampioenschap behaald. In 1933 won Von Kehrling tenslotte met de Amerl- kaansche speelster mevr. D. Burke te Noord- wijk het gemengd dubbelspel. Von Kehrling heeft talrijke Daviscup-w^d- strijden voor zijn land gespeeld OM DEN DAVIS CUP. De Italiaansche ploeg. De Italiaansche tennisploeg, welke van 810 Mei a.s. te Bologna in de tweede ronde van het Daviscuptoumooi tegen Monaco zal spelen, is thans definitief samengesteld. In de enkelspelen zullen De Stefani en Canapele uitkomen; terwijl het Italiaansche dubbel wordt gevormd door Taroni en Qumtavalle. Uit Mexico City: Niet alleen Nederland heeft pech met de physieke gesteldheid van zijn Daviscup-spelers, i.e. Timmer. Ook Australië heeft thans een geduchtige handicap door het feit, dat Vivian Mc. Grath een abces aan zijn rechterhand gekregen heeft. Men zal dit nader door middel van Röntgen foto's onderzoeken, maar het is wel zeer waar schijnlijk, dat Mc. Grath in den wedstrijd tegen Mexico, die van 30 April—2 Mei a.s. te Mexico City in de Amerikaansche zóne van het Daviscuptoumooi zal worden gespeeld, niet zal kunnen uitkomen. Nederland tegen Zuid-Afrika. Meespelen van Timmer nagenoeg uitgesloten. Timmer heeft, naar hij ons mededeelde, nog niet beslist, of hij zal spelen tegen Zuid- Afrika. „Vrijdag is het nog vroeg genoeg om de keuze-commissie van mijn besluit in ken nis te stellen", zei hij. Op dit oogenblik kan de dokter, die de rheumatische aandoening aan zijn rechter schouder behandelt, nog niet zeggen, of zijn patiënt Vrijdag kan spelen.. „Zelfs al zou de dokter hem verlof geven te spelen, dan zou zijn meespelen een zeer ongunstigen invloed hebben op zijn stijl", aldus de heer G. J. Scheurleer, de coach van Timmer. De heer Scheurleer zei nog, dat Timmer, die vrijwel niet geoefend heeft, zijn spel to taal zou bederven, door thans een straffe oefening welke toch noodig zou zijn in te zetten. Zijn spel zou in dat geval kansloos zijn, zoodat zijn meespelen uit tennisoogpunt gezien, ongewenscht moet worden geacht. DRIEDAAGSCH TOURNOOI OP DE M. E. T. S. De N.L.T.B. heeft den Bond van Neder landsche oefenmeesters verlof gegeven, om, wanneer Nederland van Zuid-Afrika verliest tegen Pinksteren wedstrijden met buiten- landsche professionals in ons land te houden. Tilden, Richards en Cochet zouden de op de beide Pinksterdagen op de banen van de M. E. T. S. te Scheveningen uitkomen. Het tournooi zal reeds Zaterdag 15 Mei beginnen en drie dagen duren. VOETBAL. Haarlem—Brussel. Naar wij vernemen zal de op Zaterdag te spelen stedenwedstrijd Haarlemsch XI-tal Brusselsch XI-tal worden geleid door den heer N. J. Twisterling, die terzijde wordt gestaan door de heeren J. D. Rigbers Jr. en H. Scholts Hzn. als grensrechters. Teneinde dezen wed strijd precies te 4 uur te doen beginnen wordt de voorwedstrijd Haarlem 2H.V.B.-elftal over twee maal 40 minuten gespeeld. SCHAKEN. HET A.V.R.O.-SCHAAKTOURNOOI. In de zaal van De Doelen te Rotterdam is Dinsdag de schaak-simultaan-wedstrijd van de A.V.R.O. voortgezet. Dr. M. Euwe ont moette de sterkste spelers van de ingeschre venen. De uitslagen waren: Euwe: 35 borden, 34 gewonnen, 1 remise, tijd 3 Va uur. Aljechin: 30 borden, 30 gewonnen, tijd 1 uur 50 minuten. Bogoljubow: 40 borden, 36 gewonnen, 4 re mise. Tijd 3i/2 uur. Lasker: 35 borden, 31 gewonnen, 4 remise, tijd 4 uur. Tartakower 40 borden, 38 gewonnen, 2 re mise, tijd 3 uur. Flohr: 45 borden, 44 gewonnen, 1 remise. Tijd 2 uur. Fine: 45 borden 42 gewonnen, 3 remise. Tijd 3 uur. Verkocht voor den sloop. De in 1898 te Aberdeen gebouwde Britsche stoomtrawler „Laureate" is door de reederij Albert E. Marchant te Milfordhaven voor den sloop naar Nieuw-Lekkerland verkocht. Het schip arriveerde inmiddels aan de werf „De Koophandel" aldaar. In verband met de hooge prijzen, die thans voor ijzer en staal betaald worden, zal de ver koop van trawlers voor den sloop in den laat- sten tijd niet bepaald vreemd zijn. AANGEKOMEN. 27 April: Odysseus s.s. Stettin Eland m.s. Teignmouth Pres. Francqui m.s. Houston Ramon Alonso R. s.s. Casablanca Orion s.s. Valencia A. Andreev m.s. Leningrad VERTROKKEN. 26 April: Samlanes s.s. Frederikstad Yewpark s.s. Middlesbro Queenworth s.s. Newcastle T' April: Airisto s.s. Antwerpen Rozenburg s.s. Vlaardingen [Jnkas m.s. Bremen Helene (Deen) s.s. Riga Prowess m.s. Londen Belgische vlootuitbreiding. Dezer dagen is met gunstig gevolg van de werf van John Cockerill te Hoboken het mo torschip „Prince Albert" (2800 br. reg. ton) te water gelaten. Genoemd schip is bestemd voor den passagiersdienst tusschen Oostende en Dover en in aanbouw voor het Belgische Gou vernement. Het wordt het zusterschip van de mailboot „Prince Bauduin", welke verleden jaar in deze vaart werd gebracht. De „Prince Albert" zal evenwel een vaorsnelheid van 25 mijl per uur kunnen bereiken. Terug naar den ouden tijd! Voor het gebrek aan ijzer en staal voor den scheepsbouw heeft het Ministerie van Land bouw in Denemarken een gelukkige oplossing gevonden. Er moet n.l. een contróleschip voor de visscherij worden gebouwd, waarvoor reeds plannen uitgewerkt en bij de verschillende scheepswerven prijsopgaven gevraagd werden. Dit schip zal, evenals in vroeger tijd gebeurde, een z.g. compositie-bouw zijn. D.w.z. een schip van hout met ijzeren spanten. Het vaartuig zal worden uitgerust met een motor van 150 P.K. waarmede het een vaar- snelheid van 12 mijl zal kunnen bereiken het geen overigens wenschelijk is bij de achter volging van schepen, die de wetten zullen overtreden hebben. Cellulose-aanvoer. Het Noorsche stoomschip Akershus is van Oslo bij de papierfabriek te Velsen aangeko men met een gedeeltelijke lading cellulose.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5