1 H E T NIE UWE AVO N D B LAD IJMUIDEN Modeshow-verbod. Geld beschikbaar 22e JAARCANC No. 151 VRIJDAC 30 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per weel? 10 ets., per maana 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNl5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Sfof ?wfriaedenVw?svi^egr ƒ25 Öetanpnt?eden0?nriSprPn onmf}™h™ 1 2UUÜ;~ overlijden j 400—, verlies van nand, voet ot oog 200.-, beide leden duim f 100—, één lid duim ƒ50.-, alle leden wijsvinger 60.-, ,rprdrS1n^ leden anderen vmgei ƒ15.- een of twee leden anderen vmger 5.-, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers- marinevaartui^en enz ƒ400 ^JQf-7n,TiHprifitP vp^ptovi^ Vaau X -fi611 maximum van 2000.—indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnês mocht tengevolge hebben. veizekeimg voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Mr. A. M. Joekes voor de V rijz. -Democraten. Voor een- matig bezochte raad trad gister avond voor de Vrijz.-Democratische Partij in „Het Wapen van Velsen" als spreker o,p Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer met het onderwerp: „Democratisch beleid in moei lijken tijd". De voorzitter de heer P. Bosman sprak een kort openingswoord. Mi'. Joekes noemde de verkiezingen in het leven van een democratisch volk een belang rijke gebeurtenis, want bij die gelegenheid kan men zijn oordeel geven over het regee- ringsbeleid. Het kan daarbij niet gaan over een beoordeeling in onderdeelen; dit is heel juist, omdat het op staatkundig terrein juist zoo is als op ander terrein waar men de zaken in elkanders verband moet bezien. Een van de eerste dingen waarvan men zich goed be wust dient te zijn is, dat het ieders taak is, zich een oordeel te vellen. Er zijn nog velen in ons land, die zich van staatszaken niets aantrekken. Wat men in de eerste plaats de kiezers moet vragen is, dat zij trachten de zaken in verband te zien en dat zij in hun stem den wensch leggen over de wijze waar op het land de komende vier jaren geregeerd zal worden. Ons volk bestaat uit verschillen de groepen; deze moeten zich organiseeren en de aandacht vragen voor hunne belangen. Het spreekt vanzelf, dat de regeering aan die belangen ook de aandacht moet wijden. Maar waar het vooral om gaat is het. dienen van het gemeenschappelijk belang van het Nederland- sche volk. Bij vorige verkiezingen hebben wij gezien bij deze verkiezingen is het ge lukkig minder dat er groepen daaraan deelnamen, die een bepaald groepsbelang of klassebelang behartigden. Hiertoe rekende spreker ook de S.D.A.P., die speciaal het ar beidersbelang naar voren brengt. In de moei lijke tijden, die we thans nog beleven heb ben we tot stand zien komen een samenwer king tusschen een vijftal partijen. Spreker memoreerde de totstandkoming van het kabinet Colijn, waarin ook zitting hebben twee Vrijzinnig-Democraten. De vraag of deze samenwerking een gelukkige is geweest dient, naar sprekers meening bevestigend beant woord te worden. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat iedereen over de maatregelen het volkomen eens is, maar dat behoeft ook niet. Men heeft een regeering die verant- 1 woordelijk is voor het beheer, maar van den kant der volksvertegenwoordigers moet maar niet zonder meer het regeeringsbeleid worden aanvaard. Bij de komende verkiezingen gaat het er om, dat de kiezers in de eerste plaats hun.steun geven aan die partij, met welke men het 't meest eens is. Spreker wees daarom op het verschil tusschen de beginselen dei' religieuse partijen en de Vrijzinnigen op 'staatkundig gebied. De vrijzinnigen ont kennen niet de waarde van een geloofsover tuiging, maar deze moet buiten het staatkun dig streven blijven. De vrijzinnig-democraten willen het ele ment van verdraagzaamheid in onze samenle ving handhaven. Een ander punt is, -dat de menschen als mensch gelijkwaardig zijn. Ook mannen en vrouwen zijn onderling gelijk waardig, hetgeen nog niet wil zeggen, dat de mannen dezelfde taak in de maatschappij te vervullen hebben als de vrouwen. Het moet aan de vrouwen worden overgelaten te beha len, welke taak zij op zich zullen nemen. De V. D. wil de vrouwen niet op een onderge schikte plaats hebben, zooals sommige kerke lijke partijen dit willen. Aan de kinderen van ons volk moet dezelfde ontwikkelings kansen worden gegeven. Voorts moet er worden gestreefd naar een geordende samen werking. Deze moet echter niet van boven af worden opgelegd, maar moet voortkomen uit de bepaalde bedrijfsgroepen zelf. Hierin ligt het verschil tusschen de V. D. en de liberalen. Mr. Joekes besprak daarom den economi- schen toestand in ons land, die noodig maak te, dat de regeering een aL#.tal maatregelen nam ter bescherming van bepaalde groepen. Veehouderij en tuinbouw zouden, zonder de getroffen maatregelen veel ernstiger dan thans in de moeilijkheden gezeten hebben. Dat er bier en daar fouten worden gemaakt, wil spr. niet ontkennen. Een der ergste verschijnselen is de werkloosheid, die tot het eind van het vorig jaar geregeld is gestegen. Er is een verbetering zichtbaar. Thans zijn er nog 384.000 wei'kloozen. Een van de eerste ver- eischten is, dat dit aantal verminderd wordt. Vooral van sociaal-democratische zijde is hierover veel critiek uitgeoefend. Het Plan van den Arbeid, samengesteld door zes be kwame mannen verdient zeer zeker waardee ring, maar deze waardeering wordt getemperd doordat de S.D.A.P. van het Plan een propa gandamiddel heeft gemaakt en doet alsof de regeering voor de werkloozen niets gedaan heeft. Spreker ontkende dit. Sinds 1929 zijn voor 2200 millioen aan werken uitgevoerd. Op dit oogenblik zijn door rijk, provincie, spoor wegen enz. zooveel werken onderhanden, dat deze alle en al 380 millioen zullen kosten. Spr. ontkent, dat men er met het Plan van den Ar beid zooveel beter af geweest zou zijn dan met de wijze waarop de regeering tewerk is ge gaan. Verder besprak Mr. Joekes de werk verschaffing en de steunuitkeeringen. Voor een en ander is in de afgeloopen jaren 140 .millioen per jaar uitgegeven, in 1936 zelfs 149 millioen. Hij wees voorts op de financieele moeilijkheden waarmee de regeering te kam pen heeft gehad. Maar desondanks is ons staatscrediet volkomen ongeschokt gebleven. Dit is te danken aan het financieel beleid, niet het minst aan den man die aan het hoofd van het financieele departement staat. Mr. Oud. Mr. Joekes besprak uitvoerig de bezui nigingsmaatregelen op onderwijsgebied enz. Spreker wees op het recht van ouders, die Prinses Juliana, die heden 28 jaar wordt. (Foto Ziegler.) voor hunne kinderen bijzondere scholen eischen. Dit is een geestelijke vrijheid, die juist in dezen tijd van zulk een groote waarde is. Deze geestelijke vrijheid wordt eenerzij ds belaagd door de communisten, anderzijds door de fascisten, beide partijen van de dic tatuur. Beide willen, dat de staat almachtig is; alle democraten daartegenover houden hoog de waarde van de persoonlijkheid. Stemmen op de nat.-socialisten beteekent stemmen op een partij die aan de bevolking de vrijheid van stemmen willen ontnemen. Spreker hoopte dat bij de komende verkie zingen zal blijken, dat een groeiend vertrou wen zal blijken te bestaan in het streven, dat door de Vrijz.-Democraten wordt gevolgd. Een vijftal aanwezigen maakte van de ge legenheid gebruik tot het stellen van vragen. Zij werden uitvoerig door Mr. Joekes beant woord. Ten slotte bedankte de voorzitter spreker, debaters en bezoekers en wekte de aanwezigen op te stemmen op lijst 6 der Vrijz.-democra- ten. NAAR HET CONCOURS. De Chr. Muziekvereeniging Juliana, direc teur de heer D. Klut Jr. zal Hemelvaartsdag deelnemen aan het muziekconcours te Hoorn. Juliana zal uitkomen in den marschwedstrïjd en in de 2e afdeeling fanfare met het ver plichte nummer Orator et Poeto van G. Giorgo. De jury bestaat uit de heeren Jos. de Klerk, Haarlem, W. van Erp Utrecht en D. Speets, Santpoort. OPRICHTING ZWEMGROEP N. A. S. B. Dezer dagen vond de oprichtingsvergadering plaats van de zwemgroep van de N. A. S. B. De vergadering die geopend werd dooi' den voorzitter den heer Otto was goed bezocht. In zijn openingswoord zette de voorzitter uit een, waarom ook in onze plaats een zwem groep der N. A. S. B. wordt opgericht. Daarna behandelde de districtsvoorzitter de heer Couwenhoven uitvoerig doel en stre ven van de N. A. S. B. Verder besprak hij de komende Arbeiders-Olympiade te Antwerpen. De heer H.. Heinrich, technische leider van den bond besprak de technische en practische zijde van de zwemsport. Hij wees op de groote hygiënische en paedagogische zijde van het zwemmen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een druk gebruik gemaakt. De ver gadering leverde 'n 40-tal zwemleden op, zoo- dat met een groot aantal leden een zwem groep gevormd kon worden. ZOMERAVOND-COMPETITIE VAN DEN N.A.S.B. De afdeeling IJmuiden van den N.A.S.B. heeft het voornemen opgevat, gedurende de zomermaanden een zomeravond-voetbalcom petitie te organiseeren. Er zal worden ge speeld Dinsdags en Donderdags. Aan deze competitie kunnen deelnemen elftallen van modern georganiseerden of van andere bij de moderne arbeidersbeweging aangesloten organisaties. Er wordt gespeeld op de terrei nen te Beverwijk en IJmuiden. Voor het opgeven van elftallen of inlich tingen kan men zich wenden tot J. de Boer Huijgensstraat 71 B. J. van der Linden. Stephensonstraat 44, K. Kistemaker, Ceder straat 36. G; Warmenhoven, Gerard Dou- straat 10 allen te IJmuiden en P. J. Schweit zer, Heemskerkweg 115 Beverwijk, (De minister van binnenlandsche zaken van Letland heeft voor de toekomst alle modeshows ver boden.) Dat is een daverend besluit, Met alle modeshows is 't uit, Die ijdelheid der ij delheden, Wordt eens voor al afdoend bestreden, Dat mag niet wezen naar den zin Der Letlandsche (of der Lettin) Wat hindert dat, zij heeft de mode, Zegt de minister, niet van noode. Zij mag nog wel naar winkels gaan En voor de etalages staan, Om de japonnen te bekijken, Die daar op wassen poppen prijken, Maar daarmee is 't ook uit bij wet Zijn alle modeshows be-Let. Heel zacht gezegd is die minister In 't kille Letland, niet van gister, Hij werpt daar de Lettin vol moed De modehanclschoen voor den voet, Dat kon hem eerstdaags wel berouwen, Want onderschat hij niet de vrouwen? Hij maakt misschien privé als man Er 'n portefeuillekwestie van, Maar 'k vrees, dat hem dat niet zal lukken, De vrouw zal hiervoor vast niet bukken En binnenkort wordt wel gemeld: De modeshows in eer hersteld. En de minister is op heden, Wegens gezondheid afgetreden. P. GASUS. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Personen met VASTE betrekk. zonder borg. Bedragen van ƒ50f 500. WETTELIJKE TARIEVEN. Crediet wordt ook verstrekt op levensverz. po lissen of effecten. Inl, mond. en schr. (zegel v. antw.). - Kant. SCHNEEVOOGTSTRAAT 7, TELEF. 17081. N.V. CREDIETBANK Amsterdam-Haarlem. (Adv. Ingez. Medj VOOR HET SCHULDDELGINGSFONDS DER GOEDE HERDERKERK. De in het Hervormd Vereenigangsgebouw gehouden bonte avond ten bate van het schulddelgingsfonds der Goede Herderkerk is ongetwijfeld voor de organisatoren min of meer teleurstellend geweest, daar de avond slechts matig bezocht was. Voor de medewer kenden was dit jammer, omdat zij hun best hebben .gedaan den bezoekers een genoeg lijken avond te bezorgen. Zij hebben zich echter door de geringe belangstelling niet uit het veld laten slaan. De Chr. Muziekvereeni ging „Juliana", directeur de heer Klut, zette haar beste beentje voro en het applaus dat zij mocht oogsten was dan ook alleszins ver diend. Ook de tooneelclub oogstte met de beide voor het voetlicht gebrachte tooneel- stukjes „De gebroken spiegel" en „Een man voor Anneke" xel succes. De lachsalvo's waren niet van de lucht, een bewijs dat het bonte van den avond niets te wenschen over liet. Succesvolle parejasvisscherij in Milford Haven. 550 in tien dagen. De in Milford Haven thuisbehoorende stoomtrawlers Shama en Trumpeter, die van genoemde haven uit de parejasvisscherij, de bekende Spaansche vischmethode, uitoefende zijn dezer dagen van hun eerste reis, die tien dagen duurde, teruggekeerd. De schepen hadden in den Atlantischen Oceaan op hake- gronden gevischt en hadden een vangst van 210 kits of ruim 500 manden, waarvoor 550 werd besomd. De beide schepen waren zeer tevreden over het experiment en men is algemeen van mee ning, dat het toepassen van deze methode, speciaal voor de hakevisscherij voor Milford Haven van groot belang is. Men houdt zich thans bezig met de vraag, of ook de grootere booten voor deze visscherij gebruikt kunnen worden. Het is reeds bewe zen, dat de kleinere trawlers er uitstekend voor geschikt zijn. De vooruitzichten van de schelvisch visscherij. Goede vooruitzichten voor de Moray Firth. Volgens het jaarverslag van den Schot- schen Visscherij raad zijn de vooruitzichten voor de schelvischvisscherij in de Moray Firth bijzonder gunstig, omdat het schelvischbroed van 1935 gunstige levensvoorwaarden ont moette. Bij de vangsten van den kruistocht op de Noordzee van het visscherij-onderzoekings vaartuig Explorer in 1936 vormde het broed van 1935 bijna overal 90 pet. van de hoeveel heid gevangen schelvisch. Zelfs ten Westen van de Hebriden behoorde nog iets meer dan 50 pet. tot dezen jaargange. De Moray Firth werd na het voorjaar 1936 dicht met dit broed bevolkt. De Firth bevat op het oogenblik de grootste bevolking schel visch sedert vele jaren en de vooruitzichten schijnen zoowel voor de beugvisscherij als voor de seinevisscherij uiterst gunstig. Al met al is het broed het sterkste sedert 1931 en naar het schijnt zelfs sterker dan dat van 1928. GESLAAGD. De heer R. van der Mast Jr. vroeger alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het proponents examen vanwege het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland der Ned. Hervormde Kerk. OPBRENGST BAZAR. De dezer dagen gehouden bazar ten bate der scholen van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs heeft netto ongeveer f 650 op gebracht. DE COLIJNTENT STAAT. De tent, die de A.R. Küesvereeniging in aller ijl heeft gehuurd omdat er voor den Colijn- avond zooveel belangstelling was, dat de 1200 plaatsen in de Gereformeerde Kerk bij lange na niet voldoende waren en welke tent men reeds den naam van Colijntent heeft gegeven, staat overeind op het terrein van de Binnen- landsche aan de Rambonnetlaan. Gistermid dag ging het zeil omhoog en spoedig begon men met de inrichting. Er is een mooie elec- trische verlichting aangebracht, verder heeft men een flink podiunm gebouwd en natuurlijk de zitplaatsen aangebracht. Deze zijn primi tief: planken op vaatjes, maar men kan in zulk een bouwwerk geen fauteuils verwachten. De tent, die 60x20 M. groot is, bevat ruim 3000 zitplaatsen en waar er gisteren reeds bij na 2500 kaarten verkocht woren, zal de enorme „zaal" vanavond ongetwijfeld uitver kocht zijn. Dr. Colijn wordt hedenavond half acht in Haarlem verwacht, vanwaar hij per auto zal worden afgehaald, zoodat Z. Exc. tegen 8 uur in de tent zal aankomen. Na een korte spreek beurt vertrekt de premier weer naar Haarlem. Als tweede spreker treedt in de tent op. Ds. Veenhof van Haarlem. De tent wordt reeds te kwart voor zeven ge opend, zoodat de bezoekers op hun gemak hun plaatsen kunnen innemen. CHRIST. ORANJEVEREENIGING. Gisteravond werd in het Hervormd Ver- eenigingsgebouw een gezellige bijeenkomst voor leden der Christ. Oranjevereeiiiging IJmuiden-Oost gehouden, ter herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana. Deze bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer B. Schipper, die sprak over den band die ons volk samenbindt met het huis van Oranje en van de vrijheid die steeds het ken merk is geweest tijdens de regeering van het Vorstenhuis. Na het zingen van het Wilhel mus sprak de heer Schipper een kort woord over de beteekenis van dit lied, waarbij hij uiteenzette, op welke manier en tempo dit lied dient gezongen te worden. Hierna werd door middel van gramofoonplaten van den heer Kreuzen, de radio-toespraken van de Koningin, de Prinses en Prins Bernard weer gegeven, waarmee dezen zich, kort na de ver loving van de Prinses, richtten tot het Neder- landsche volk. Voorts werd de avond opge luisterd door voordrachten van den heer Geerlofs en werden gemeenschappelijk va- derlandsche liederen gezongen. De heer Schipper gaf van verschillende va- derlandsche liederen een korte verklaring, waarna deze werden gezongen. Een aardige gedachte van den heer Kreuzen was het deze liederen op te nemen, zoodat ze evenals de woorden van den heer Schipper weergegeven konden worden. Een en ander vormde een aardig program zoodat de Christ Oranje vereniging op een recht gezelligen avond ka terugzien. Van ouds „De Victorie'" Het wordt spoedig' „De Daad". Zooals wij eenigen tijd geleden reeds gemeld hebben zal bet gebouw ,.de Victorie" (voorheen Tivoli) aan den IJmuider Straatweg, tot nu toe in gebruik bij de N.S.B. een andere be stemming krijgen. Wij kunnen thans mededeelen, dat het ge bouw 1 Juni a.s. door de moderne arbeiders beweging zal worden betrokken. Deze zal het gebouw aan den Zeeweg (voorheen Flora), door haar gedurende een aantal jaren als „de Daad" geëxploiteerd, verlaten en daarvoor „de Victorie" bezetten. Ook het bureau van den IJmuider Bestuurdersbond, voorheen gevestigd aan den Velserduinweg, zal in „van ouds de Victorie" worden ondergebracht. VERGADERING VAN BAKKERSGEZELLEN. De afdeelingen Velsen, IJmuiden en Be verwijk van den Alg. Ned. Bond, den R.-K. Bond en den Chr. Bond van arbeiders in de bakkersbedrijven houden a.s. Maandagavond een vergadering in Lunchroom Aneta te Vel sen met het doel, plannen te beramen om tot gezondere toestanden in hun bedrijf te komen. Eenige bestuurders uit Haarlem, waar door samenwerking tusschen patroons en gezel len goede resultaten zijn verkregen zullen het woord voeren. Geheele bemanning aangekomen. Behalve de twintig door het Russische stoom schip Svir alhier gelande Russische schepelin gen zijn nog door het stoomschip Ussuri tö Vlaardingen zeventien zeelieden aangebracht. Thans is de geheele bemanning van het stoom schip Nocolai Ejnov (ex Engelsche kabelboot Dominia) te Amsterdam bijeen, zoodat het schip binnen enkele dagen kan vertrekken. De eerste houtboot van Leningrad. Nauwelijks is de haven van Leningrad voor de scheepvaart heropend of de schepen ver laten reeds met een volle lading hout die ha ven. Het Russische motorschip ,,A. Andreev*4 is als eerste houtboot van daar te Amsterdam aangekomen. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. V -Tm 1 4$. Den 17en Mei (tweeden Pinksterdag) a.s. hopen de heer Lucas Alders en mevr. Anna Cornelia AldersOorthuizen hun diamanten huwelijksfeest te vieren. Niettegenstaande hun hoogen leeftijd (beiden worden dezen zomer 84 jaar) genieten ze een voorbeeldige gezond heid. Wanneer we de krasse oudjes zoo aan hun dagelijksche bezigheden zien, altijd even flink en opgewekt, werden we overtuigd dat in zulke omstandigheden ouderdom een zegen is. De heer Alders en zijn echtgenoote zijn bei den te Velsen geboren, zij wonen thans 57 jaar op 't voormalige landgoed „Watervliet", waar de heer Alders de groententeelt uitoefent. Reeds 37 jaar bewonen ze het bekende witte huisje aan den Wijkerstraatweg. Het eehtpaar heeft zes kinderen, allen nog in leven en getrouwd. We zijn er van overtuigd, dat het bruidspaar, dat de algemeene achting geniet, gedurende de bruidsdagen, welke Maandag 26 April 1.1. zijn ingegaan, veel be langstelling en medeleven zal ondervinden waarvan de 17e Mei het hoogtepunt zal zijn. LAWNTENNIS. OM DEN DAVISCUP. Nederland—Zuid-Af rika. Timmer speelt definitief niet mee. AMSTERDAM, 29 April. (A.N.P.) In het D. D. V. clubhuis had hedenmiddag de loting plaats voor den Daviscupwedstrijd Nederland Zuid-Afrika. Naar wij van de zijde dei' N. L. T. B.-offi- cials vernamen, is het thans zeker, dat Tim mer niet voor Nederland uitkomt. Voor de enkelspelen werden Hughan en Teschmacher aangewezen; het dubbel zal eerst Vrijdagavond of Zaterdagmorgen wor den samengesteld. De loting. De loting had het volgende resultaat: Vrijdag 30 April: 14.30 uur: Kirby (Zuid-Afrika)Teschma cher, gevolgd door Farquharson (Zuid-Afri ka)—Hughan. Zaterdag 1 Mei: 14 uur: demonstratiepartij in het heeren enkelspel tusschen een der reserves van de Nederlandsehe en Zuid-Afrikaansche ploeg, welke spelers eerst i'i-nnen worden aangewe zen, als de dubbels bexeno zijn. 15 uur: dub belspel. Zondag.2 Mei: 14 30 uur: Farquharson Teschmacher, gevolgd door KirbyHughan. De Zuid-Afrikaansche spelers zijn heden middag op bezoek geweest bij den gezant van Zuid-Afrika in den Haag, den heer Van Broekhuyzen, die hun een thee aanbood.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1