K.N.I.L.M. mag op Australië vliegen. S. KROM N.V. - ALKMAAR „Schoonmaakwerk is Öns werk". De „Fauna" door vliegtuig aangevallen. K.L.M. heeft half millioen passagiers bereikt. V E IJ D A G 30 APRTE 1937 Toestemming eindelijk afgekomen. Verschillende voorwaarden aan K.N.I.L.M. gesteld, SYDNEY, 29 April (A. N. P.) De minister zonder portefeuille, Thorby, heeft bekend gemaakt, dat de Australische regeering de K. N. I. L. M. toestemming heeft verleend tot het instellen van een luchtdienst tusschen 3ava en Australië. Bovenstaand bericht is ons, op onze infor matie, van de zijde der K. N. I. L. M. beves tigd. Wanneer de dienst zal ingaan en met hoeveel machines hij zal worden gevlogen is een kwestie, welke nader zal worden geregeld. De Tel verneemt, dat verschillende voor waarden zijn gesteld, op welke ten spoedigste een beslissing moet worden genomen, voor de uiteindelijke toestemming voor deze luchtlijn kan worden verleend. De K. L. M. en de K. N. I. L. M. zullen o.a. moeten aanvaarden, dat tusschen Java en Australië geen locaal vervoer van vracht en passagiers zal plaats vinden en dat deze lijn dus alleen een internationaal karakter zal mo gen dragen. Een bepaalde route is nog niet vastgesteld, doch verwacht mag worden, dat deze van Batavia over Soerabaja naar Koe pang en Port Darwin dwars door Australië naar Sydney zal leiden. Dit zal evenwel dooi de K. N. I. L. M. nader moeten worden uitge stippeld. Het is de verwachting, dat de gestelde voor- Twintigduizend biggenmerken. Voor kleine boeren en landarbeiders. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat de minister van Land bouw en Visscherij besloten heeft twintigduizend biggenmerken beschik baar te stellen voor: 1. Landbouwers die: a. Voor eigen rekening als hoofd beroep den akkerbouw of de vee houderij uitoefenen; b. een bedrijf exploiteeren, waar van naar de gegevens van de inventa risatie van de maand Mei 1936 de ka dastrale oppervlakte van den cultuur grond niet meer dan 5 H.A. is; c. een toewijzing van ten twee varkens, en d. geen toekenning van biggenmer ken hebben. 2. Landarbeiders die: a. Een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en b. geen toekenning van biggenmer ken hebben. Ten hoogste zal aan de daarvoor in aanmerking komende personen kun nen worden toegekend een aantal big genmerken, gelijk aan het aantal toe gewezen mestvarkens. Mocht het aantal van twintig dui zend merken niet toereikend zijn om aan alle aanvragen, welke aan de ge stelde eischen beantwoorden, te vol doen, dan zullen de merken allereerst worden toegewezen aan hen die er de grootste behoefte aan hebben. Voorts heeft de minister besloten vijftien duizend varkens toe te wij zen aan die landarbeiders en kleine boeren (d.w.z. de landbouwers die aan de onder la en b. gestelde voorwaar den voldoen), die tot dusver geen toe wij zing van mestvarkens hebben gehad en wel in de gelegenheid zijn varkens voor eigen gebruik te mesten en die, wat hun gezinsomvang betreft, hier voor in aanmerking komen. Utrecht krijgt een nieuwen schouwburg. Dank zij een aanbod van particuliere zijde. De Utrechtsche gemeenteraad heeft gister avond met algemeene stemmen de voordraeht van B. en W. tot den bouw van een nieuwen schouwburg aan het Lucas Bolwerk aangeno men. Deze voordracht heeft zijn ontstaan te danken gehad aan een aanbod van particuliere zijde om vijf ton voor den bouw van een nieuw theater ter beschikking te stellen. Het vijftigjarig bestaan van het Leger des Heils. Groote optocht te Amsterdam. In verband met de herdenking van het halve-eeuwfeest van het Leger der Heils in Nederland, deelt men ons mede, dat het hoofdbestuur van de stichting recipieeren zal hl „Maison Couturier", Heerengracht 10, Am sterdam, op Woensdag 5 Mei a.s. tusschen 15.30 en 18 uur. Op deze receptie zullen ook enkele autori teiten een oogewblik het woord voeren. Den dag daarop volgend, op Hemelvaarts dag dus, zullen duizenden Heilsoldaten en Leger-vrienden het R.A.I.-gebouw met een mengeling van uniformen en tallooze banieren vullen. Dertig groepen met praalwagens zullen des middags met een marsch de verschillende soorten arbeid van het Leger des Heils uit beelden. Deze marsch zal beginnen bij het R.A.I.-ge- 'bouw. De grootte der stoet zal blijken uit het ï€lt, dat een groep alleen al een kleine dui dend muzikanten zal omvatten. Zij zal met haar fraaie praalwagens zelfs voor Amster dam een heel ongewoon schouwspel opleveren. waarden van de Australische regeering. stellig /door de K. N. I. L. M. zullen worden aan vaard. In luchtvaartkringen hier te lande is deze beslissing der Australische regeering met groote vreugde vernomen. Hiermede wordt aan een jarenlangen wensch van de K. L. M. en de K.N.I.L.M. gevolg gegeven. Toepassing van de Arbeidswet voor kantoren. Werktijdenbesluit zal over het algemeen op 1 Juni a.s. ingaan. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling de bepalingen der Arbeids wet 1919 betreffende arbeid van man nen en vrouwen in kantoren in het algemeen op 1 Juni a.s in werking te doen treden. Met ingang van dien datum zal dan een werktijdenbesluit voor kantoren worden ingevoerd. Voor bank- en effectenkantoren zal de invoering verschoven worden tot 1 September a.s. Buiten de regeling zal voorshands blijven de arbeid van mannen en vrouwen in eenige groepen van kantoren, waar de arbeid af hankelijk is van de onzekere tijdstippen van aankomst van zeeschepen. Voorts de arbeid in kantoren van tabakshandelaren en -ma kelaars, van groenten-, fruit- en aardappe lenexporteurs en van reisbureaux. Overwogen wordt namelijk een eventueele wijziging van de arbeidswet, welker bepalin gen op sommige punten voor de genoemde categorieën van kantoren te weinig rekening houden met de eischen der practijk. Ook de hooge Raad van Arbeid drong in zijn des betreffend rapport op wetswijziging aan. HET AANTAL STEMGERECHTIGDEN. In het ons gisteren toegezonden bericht in zake het aantal stemgerechtigden bij de a.s. Kamerverkiezingen is een kleine fout geslo- pen- Het aantal stemgerechtigden bedraagt niet 4.442.134, maar 4. 452.484. Het aantal kie- Z6rS ino r?oi Kiesl™g Assen is 114.136 in plaats van 1U3.786. DE NIJENRODE-ZAAK. Tegen Koning acht maanden geëischt. Nadat in de Nijenrode-zaak gisteren de pleidooien door de verdedigers van Onnes waren gehouden,, zette het Hof de strafzaak tegen Koning voort. Deze bleef bij zijn vroe gere verklaringen. Nogmaals vertelt hij na drukkelijk, dat de plannen zijn uitgegaan van Onnes, die hem verzocht de schilderijen en miniaturen zelf weg te halen. Zelf wilde Koning de „inbraak" niet uitvoeren, maar hij had Witbraad bereid gevonden het zaakje op te knappen. Toen hij daarover met Ohnes had gesproken, had deze daar niet veel ooren naar, omdat hij bang was later door Wit braad gechanteerd te zullen worden. De proc.-generaal persisteerde bij zijn eisch (acht maanden gevangenisstraf met aftrek.) VERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ TELEFOON 4045 (3 lijnen) Wij behandelen Uw TAPUTEN, GORDUNEN, BEDDEN en DEKENS op de meest zorgvuldige wijze. WINKEL TE IJMUIDEN KENNEMERLAAN 113 Telefoon 5454. Een halve eeuw geleder Uit Haarlem's Dagblad van 188 (Adv. Ingez. Med.) De wateraftapping van de Maas. Zaak tusschen Nederland en België komt voor het Permanente Hof. Het Permanente Hof van Internationale Justitie zal op Dinsdag 4 Mei des voormid dags om 11 uur een openbare zitting houden ter behandeling van de zaak betreffende de wateraftapping van de Maas. Deze zaak is op 1 Augustus 1936 door de Nederlandsche regeering tegen België bij het Hof aanhangig gemaakt. Zij betreft de vraag of de uitvoering door België van verschil lende werken met betrekking tot het Albert- kanaal en de wijze, waarop België, zonder toestemming van Nederland, op hetoogen- blik voorziet en in de toekomst schijnt te willen voorzien in de voeding van bestaande of ontworpen kanalen in het Noordelijk ge deelte van het land, in overeenstemming is met de rechten, welke aan Nederland toeko men uit het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 12 Mei 1863 betreffende wateraftapping van de Maas. In deze zaak zullen 13 rechters zitting heb ben Eén lid van het Hof is afwezig, terwijl er een vacature is als gevolg van baron Rolin Jaequemyns (België). Dr. Cheng Tien-Hsi (China), die op 8 Oc tober 1938 tot rechter is benoemd, zal voor de eerste maal zitting hebben. Bovendien zal in het Hof zitting hebben professor Charles de Visscher, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, die door de Belgische regeering, op grond van artikel 31 van het statuut, voor deze zaak als natio naal rechter is aangewezen. KIND VERDRONKEN. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is het driejarige dochtertje van de familie van Esch te Groot Deuteren bij 's-Hertogen- bosch achter de woning bij het spelen te wa ter geraakt en verdronken. ALGEMEEN MILITAIRE PENSIOENBOND WENSCHT HOOGERE PENSIOENEN. In de ledenvergadering van de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Militairen Pensioenbond is met het oog op de devalua tie, waardoor de pensioenen in waarde zijn verminderd, en de prijsstijging van verschil lende levensbehoeften, waardoor vooral de oud-gepensionneerden van vóór 1918 het meest worden getroffen, een omtie aangeno men, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de oude pensioenen, welke nog ver ten achter staan bij de overige pensioenen, zul len worden verhoogd. Deze motie is ter kennis gebracht van den minister-president. Erwin Piscator te Amsterdam. Onderhoud met den regisseur. AMSTERDAM, 29 April. De bekende, thans te Parijs gevestigde Duitsche tooneel- leider en. regisseur Erwin Piscator, die eeni ge dagen in de hoofdstad vertoeft, heeft een kring van persvertegenwoordigers een en ander verteld omtrent zijn opvatting van tooneel en film. Piscator stelde voorop, dat het tooneel f bonden is aan grenzen, gesteld door de maat schappelijke verhoudingen, het geen ten allen tijde zoo is geweest. Tegenover den crisistoestand, waarin een groot deel van het huidige tooneelleven zich bevindt, stelde Piscator den verheugenden bloei van het z.g. tijdtooneel in verschillende landen, met name in Tsjecho-Slowakije. Frankrijk en de Vereenigde Staten. Voor dit „Progressieve" theater is een groote toekomst weggelegd. Vooral in Amerika komt sterk den drang tot uiting zich in tooneel en film met de -sociale problemen bezig te houden. In dit verband kunnen de „Project'-theaters wor den genoemd, ontstaan in het kader van het werkverschaffingsplan van Roosevelt. Hoofdvoorwaarde voor een nieuwen bloei van het tooneel achtte Piscator dan ook, dat het levend is, d.w.z. de toeschouwers moeten er hun eigen leven en problemen in terug vin den. Piscator achtte het niet uitgesloten, dat de film een groote stimulans zal blijken te zijn voor het tooneel, zoodat het groote pu bliek langs dezen omweg weer tot de thea terkunst zal worden gebracht. Wat de film zelf betreft, meende Piscator, dat deze over het algemeen te zeer onderge schikt is aan de eischen door de industrie gesteld om als werkelijke kunst iets te betee- kenen. Een groot bezwaar van de film is volgens hem dan ook het feit, dat zij aan den korten tijdsduur is gebonden, zoodat de han deling niet tot haar recht kan komen en er eigenlijk slechts een geraamte wordt gege ven in plaats van iets, dat met het werkelijke leven overeenkomt. Piscator was vol bewondering voor den Nederlandsche avant-gardefilm „De hallade van den hoogen hoed", welke hij juist had gezien. Reeds lang denkt Piscator erover Tolstoj's „Oorlog en vrede" te verfilmen, doch hij zou minstens zes films noodig hebben om een volledig beeld van de handeling te kunnen ontwerpen. 30 April. Al regeert nog steeds de „zesweeksche' noord-oostenwind, toch steekt moedei natuur zich zoo zachtjes aan in 't groe ne zomertoilet. De trek-familiën, die den winter „in stad" doorbrachten, komen langzamer hand weder in hare woningen terug. Reeds meer dan veertig zulke gezinnen zijn alhier gearriveerd. Dit is voor Hilversum het beste bewijs dat de zomer in aantocht is. Schip echter niet getroffen. TANGER, 29 April (Havas). Het Nederlandsche s.s. „Fauna" heeft hedenmorgen, na als haar positie te hebben opgegeven 37 gr. 18 min. N.B. en 0 gr. 28 min. W.L., draadloos S. O. S.-sei- nen uitgezonden en medege deeld, dat het door een vlieg tuig werd aangevallen. Toen even later vragen gesteld wer den, antwoordde het schip, dat het niet getroffen was en zijn reis voortzette. Het s.s. „Fauna" behoort aan de Kon .Ned. Stoomboot Mij. Vruclitboomen gaan bloeien. zijn de De vijfhonderdduizendste werd met groote spanning verwacht. Amsterdamsch bioloog de gelukkige. Donderdag had de K. L. M. haar gansche passage-organisatie in gereedheid gebracht voor de ontvangst van haar 500.000sten pas sagier, die zich Donderdagmorgen onverwacht aanmeldde. Onverwacht voor hem, zoowel als voor den balie-employé van het reisbureau, wien een fraaie belooning te wachten staat. Op Schiphol, waar de booking-centrale der K. L. M. gevestigd is, hield men nauwkeurig aanteekening van elke binnenkomende passa ge, zoodat alle geboekte passagiers over het geheele land daar in chronologische volgorde gerangschikt konden worden. Daar werden dan ook de volgnummers uit gemaakt. Men begrijpt, dat de telefoon op alle K. L. M.-kantoren geen seconde stil stond. Van heinde en verre kwamen aanvragen binnen: wanneer mr. X. verwacht werd, of hij al ver schenen was, waar hij zich zou presenteeren, enz. enz., kortom de nog onbekende passagier stond al uren tevoren in het zoeklicht aller be langstelling. En het aardigst was, dat de pas sagiers zelf hun rangnummer niet konden weten. Zoo is dan ook de heer P. Vermeulen, als bioloog aan den Hortus Botanicus te Amsterdam verbonden, des och tends het reisbureau van Cook aan den Vijgendam aldaar binnengestapt, om voor zichzelf en zijn vrouw plaats te bespreken voor 12 Mei a.s., voor het om 11.35 uur van Schiphol vertrekken de K. L. M.-vliegtuig naar Londen. Schertsend vroeg hij den jongeman, die hem zijn tickets uitschreef, of hij het half millioen had volgemaakt, maar de employé van Cook kon hem niet anders dan het laco nieke antwoord geven van: „laten wij het voor u hopen, mijnheer". Wat hij al tegen zoo vele luchtreizigers dien ochtend had moeten vertellen. Een half uur later kwam evenwel van Schiphol de verrassende mededeeling, dat de heer Vermeulen de gelukkige was geworden. Hij had het half millioen volgemaakt en het was de K. L. M.-vertegenwoordiger in Amsterdam, de heer Nieuwenhuys, die hem het heugelijke nieuws per taxi kwam melden. De heer Vermeulen had zooveel schik in dit geval, dat hij terstond naar het bureau van Cook aan den Vijgendam is teruggekeerd, om nog even het slachtoffer te spelen voor de tallooze pers fotografen, die dit aardige moment wilden vereeuwigen. De heer Vermeulen kon nog niet onmiddel lijk besluiten, waarheen hij en zijn vrouw als gasten der K. L. M. het uitstapje zouden ma ken, naar Stockholm, Weenen, Boedapest of Rome. De balie-employé die het 500.000ste ticket verkocht heeft, is de heer J. Waterman, die het bedrag van de geboekte passage in con tanten ontvangt en die eveneens een reisje op een der luchtlijnen der K. L. M. in het voor uitzicht heeft. Hoe snel het luchtverkeer zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft, blijkt wel uit het feit, dat de eerste honderdduizend passagiers niet voor 1931 bereikt werden, dus elf jaar na de opening van de eerste luchtlijn der K. L. M., maar dat het tweede 100.000 tal reeds drie jaar later viel, in 1934, het derde in 1935 en het vierde in 1936. In 1937 werd niet alleen het half millioen volgemaakt, doch er is zelfs een re delijke kans, dat dit jaar de 600.000ste passa gier geboekt wordt. De ontwikkeling van het internationale luchtverkeer in het algemeen en van onze nationale luchtvaartmaatschappij in het bij zonder, gaat met zevenmijlsschreden. Het luchtnet omspant thans geheel Europa, het omvat alle landen en brengt de hoofdsteden tot enkele uren vlïegens bijeen. Men kan nu met recht zeggen: van Amsterdam naar Ro me, Boedapest of Stockholm, il n'y a qu'un pas. Het was in 1920, dat de eerste luchtdienst van de K. L. M., nl. tusschen Amsterdam en Londen, tot stand kwam, Een dienst, welke om den anderen dag onderhouden werd in 2 uur en 10 minuten. Welk een sensatie, toen met het eerste K. L. M. vliegtuig een zak met de ochtendbladen van de „Times" en de „Daily Mail" in Nederland aankwam. En dat in een oud, omgebouwd oorlogstoe stel, waarin de passagiers alle elementen: koude, wind en regen, het hoofd moesten bie den! Waren er in deze dagen drie diensten in de week, welke Engeland met'Nederland verbon den, dezen zomer kan men negen maal op een dag even overwippen in rond anderhalf uur, in een heerlijke ligstoel, onder het genot van een kopje koffie en was dies meer zij. In 1920 vloog de K.L.M. 81.000 k.m., in 1936 bijna zeven millioen k.m. De A.N.W.B. meldt d.d. 28 April: Omtrent den vruehtboomenbloei, volgende berichten ontvangen: De Bettiwe: In de omgeving van Zaltbommel zullen de kerse-, pere-, en pruimeboomen in het einde van deze week in vollen bloei staan bij een of twee dagen zonnig weer. In de omgeving van Eek en Wiel verwacht men dat a.s. Zondag de vruchtboomen in vol len bloei staan. De pere-, pruime- en kerse- boomen zijn daar nu op hun mooist. Zuid-Limburg De bloei van de vroege kersen is afgeloopen. De peren en late kersen bloeien nog, zoodat er in Zuid-Limburg zeker nog bloesem te zien is. De appelbloesem wordt spoedig verwacht, men rekent er op, dat deze in de week van 916 Mei op haar mooist zal zijn. De Banger (Hoorn, Zwaag, Blokker) De pruimen en peren zullen a.s. Zondag ten volle bloeien, zoodat een bezoek aan de Ban- gert en West-Friesland aanbevolen kan wor den. Dxoingelo (Krentenbosschen) De Krentenbosschen nabij Dwingelo zullen op Zondag 2 Mei en volgende dagen in vollen bloei staan. Het verdient aanbeveling thans deze streek te bezoeken. De Beemster Hier is nog niet veel te zien. De knoppen staan op openspringen, het wachten is op de zon. De kans bestaat, dat er Zondag a.s. wel iets te zien zal zijn. De K. L. M. boekte uu<.i uuu.oüusi^i. ija.b.>agTex, uen ueer P. Vermeulen (rechts) te Amsterdam. De uitreiking van het passagebiljet ging met eenige plechtigheid gepaard. Steun in natura voor werkloozen. Met organisaties wordt contact gezocht. Het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, dat het departement van Sociale Zaken met betrekking tot den steun in natura en de distributie van goedkoope le vensmiddelen aan werkloozen contact en voorlichting zal gaan zoeken bij de organisaties. Het blad meldt, dat inzake de samenstel ling thans overleg plaats heeft met de mid denstandsorganisaties en de Kamers van Koophandel. Reeds zijn verschillende perso nen uit de levensmiddelenbranche aangezocht en voorgedragen in de commissie zitting te nemen Vier jaar wegens overval. Jongeman had een vrouw met een hamer neergeslagen. De Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen venter H. J. W. Sch., te Amsterdam, die in den avond van 21 Januari 1937, na te zijn toegelaten tot de woning van mejufrouw H, van der Griendt te Hedikhuizen, deze vrouw heeft overvallen en haar met een hamer op het hoofd heeft ge slagen, teneinde haar van haar geld te be- rooven. De rechtbank veroordeelde Sch. tot vier jaar gevangenisstraf. De 23-jarige verloofde van Sch.. mej. E. A. J. van V., eveneens gedetineerd, die Sch, bij de poging tot diefstal was behulpzaam ge weest door hem het adres van mejuffrouw van der Griendt, die een tante van haar is, te ver strekken, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de voorloopige hechtenis. Zestienjarige jongen heeft brand gesticht. Ondanks de bewijzen blijft hij ontkennen. Een week geleden brak brand uit in een per ceel in de Lomanstraat te Amsterdam, waar een theemutsen- en kousenfabriek van den heer H. Fortuin is gevestigd. Reeds onmiddel lijk meende de politie, dat er een misdrijf was gepleegd. Thans heeft het onderzoek tot resul taat gehad, dat een zestienjarige jongen, die door -den fabrikant was ontslagen, uit wraak brand in een hoeveelheid kapok heeft gesticht. Hij blijft ontkennen, doch het aantal bewij zen tegen hem is zeer groot, zoodat hij mor gen voor den offiicer van justitie zal wwden geleid.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5