Dr.CoIijn spreekt voor 3000 bezoekers. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VELSEN GRAFSTEENEN BURGERLIJKE STAND Reuzentent geheel bezet. Nog- nooit heeft een politieke ver gadering in IJmuiden, zooveel be langstelling gewekt als die welke gisteravond in de in der haast opge bouwde tent aan de Rainbonnetïaan door de samenwerkende Anti-Revo- tionnaire Kiesvereenïgingen van Kennemerland werd gehouden. En nog nooit is in IJmuiden een politieke voorman met zooveel gejuich en ge jubel ontvangen als gisteravond onze i, minister-president Dr. II. Colijn. De enorme tent van 1200 vier. Meter was aan de zijkanten met oranjedoek versierd. Het podium was eveneens kwistig met oranjedoek behangen en met bloemen versierd.^ Tegen het openingsuur, d.w.z. vóór 7 uur werd reeds queue gemaakt. Dank zij de goede zorgen der politie onder leiding van den com missaris en eenige inspecteurs ging alles zeer ordelijk toe en konden de honderden rustig de „zaal" binnentreden. Te half acht deinde in de tent een menigte van eenige duizenden, die zich den tijd passeerden met korte spreek koren als „Wie zal het zijn?.H. Colijn" er met te luisteren naar de muziek van de mu- ziekvereeniging Juliana. Te kwart voor acht arriveerde burgemeester Kwint, die met ap plaus begroet werd Het radiobureau Kooi had voor een goede luidspreker-installatie gezorgd, de heer Visser, electriciteitsbureau te Beverwijk had een fraaie electrische verlichting aangebracht. De heer Homburg, voorzitter der AR. Kiesvereeniging West sprak eenige woorden tot de menigte, waarin hij allereerst de installa teurs van radio en electrisch licht bedankte, Verder wees spreker op de moeilijkheden, die men heeft moeten overwinnen en dankte hij Ds. Veenhof die zich bereid heeft verklaard een kort woord te spreken. Verder gaf hij nog eenige aanwijzingen in verband met de komst van dr. Colijn. Dr. Colijn komt. Vijf minuten voor acht. De voorkant van de zaal zet een luid hoera in, dat zich als een golf voortplant over de geheele lengte van de tent. Als de minister-president zich door het lange looppad naar het 60 M. verder gelegen podium begeeft, moet hij zich een weg banen door een jubelende menigte, die.hem luide toejuicht. Met begeleiding van Juliana zong de menigte dr. Colijn toe „Hallelujah, dank en eere" met een op verzoek van den heer Homburg gewij- zigden slottekst. Deze las daarna een bijbeltekst en ging voor Jn gebed. Dan richt de heer Homburg zich tot minister Colijn wien hij een hartelijk welkom toeriep. Dat min. Colijn zich bereid had ver klaard, om behalve in Haarlem ook voor IJmuiden en Beverwijk te komen spreken, was meer dan wij verwacht hadden aldus spreker. Er wordt in dit gewest een opgewekte verkie zingsactie gevoerd. Zelfs is er door de propa- gandaclub een Colijnwinkel geopend (Gelach) U ziet hier een groote menigte, voor het mee- rendeel met de gedachte door u te worden ge leid. aldus de heer Homburg. Rede Dr. Colijn. Daarna betrad dr. Colijn het podium. Opnieuw klonk luid en geestdriftig hoera geroep. Het is nu vier jaren geleden, aldus spreker, dat ik voor de anti-revolutionnaire kiezers ben opgetreden aan den vooravond van de verkiezingen in 1933. We hebben in de vier jaren die achter ons liggen tezamen een zeer stormachtige reis achter den rug. Wanneer men nu lange reizen heeft gemaakt dan wil men daar ook wel eens wat van vertellen wan neer men aan den huiselijken haard is terug gekeerd. Een blik terug. Toen spreker vier jaren geleden opdracht kreeg tot het vormen van een regeering, was de eerste vraag, hoe men stuiting brengen kon in het nederdalende economische leven en hoe men dit brengen kon in opwaartsche beweging. Er waren in ons volksleven tallooze verschijn selen, die er op wezen, dat er iets haperde. Spreker herinnerde aan de gebeurtenissen vóór de optreding van dit kabinet, die er op wezen, dat in de organisatie van den staat de autoriteit van het gezag dermate had geleden, dat het noodig was, met forsche hand in te grijpen, ten einde het autoritaire gezag te herstellen. Op economisch terrein was een toe stand van ontreddering ontstaan en als gevolg daarvan ook in het arbeidsleven een toestand ingetreden, die groote zorg baarde. Het aantal wêrkloozen was reeds bij het aftreden van het vorig kabinet tot 300.000 gestegen. Financiën in ontredderden toestand. Financiën van rijk en gemeenten waren in ontredderden toestand en maatregelen waren noodig om het financiëel evenwicht te her stellen. Er waren wel meer punten die de aan dacht der regeering vroegen, maar dit waren de domineerende factoren in het geheele beeld. Het spreekt vanzelf, dat het thans de tijd is, de vraag onder de oogen te zien in hoe verre de regeering is geslaagd, ten aanzien van deze vier punten verbetering te brengen. 1933 en 1937. Wanneer we den toestand van 1937 vergelij ken met dien van 1933 ten aanzien van de autoriteit van het gezag, gelooft spreker zon der eenige zelfverheffing te mogen zeggen, dat Nederland over die verbetering tevreden zal zijn. Vóór dien tijd bestond er ernstige twijfel aan de betrouwbaarheid van het gezagsorgaan; spreker meent thans te mogen zeggen, dat de handhaving van het gezag in Nederland is zooals die in een vrij land behoort te zijn. Ex- zijn wel menschen, die meenen dat de regee ring in die richting nog verder moet gaan, maar spreker behoort niet tot dezulken. Ge- zagshandhaving wil niet zeggen, dat iedere Nederlander zijn gedachten alleen fluisterend aan anderen kan openbaren. Tot de vrijheid van het volk behoort, dat ieder binnen zekere grenzen op verstaanbare wijze zeg gen mag, hoe men over de dingen denkt. Moeilijker was het voor de regeering, de dalende welvaart te stuiten. Men moet dien arbeid beoordeelen naar hetgeen de regeering zelf heeft gezegd en niet naar wat sommigen beweren dat de regeering had moeten zeggen. De regeering is niet zoo onvoorzichtig geweest te zeggen, dat de welvaart van vóór 1929 wel spoedig weer zou terugkeeren. De regeering weet wel, dat het ten slotte God is, die de we reld regeert. De regeering heeft gezegd, dat zij zal trachten, verdere inzinking van het be drijfsleven tegen te gaan. Tot vaststelling van een oordeel kan men niet anders komen dan door een vergelijking van den toestand van 1933 met dien van 1937 en om eerlijk te zijn moet dit met een zekere reserve ge schieden. De regeering heeft de verantwoordelijkheid afgewezen van hetgeen op het wereldterrein geschiedde. Als er een algemeene wereldver betering intreedt, mag de regeering zich daarom ook niet beroepen op de gevolgen 'daarvan. Alleen wat door de regeering is ge daan, mag hier gelden Wat is gedaan? Gedurende deze 4-jarige periode zijn dooi de regeering maatregelen genomen om te voor komen de volkomen ineenstorting van menige bedrijfstak, zooals de landbouw, waaronder spreker ook rekent tuinbouw, veeteelt en vis- scherij. Gedurende vier jaren werd meer dan 700 millioen door het Nederlandsche volk op gebracht, om de volkomen ineenstorting van deze bedrijfsgroep te voorkomen. Wat zou het gevolg geweest zijn, als de re geering deze maatregelen niet had genomen? Dan zou de Nederlandsche bodem grootendeels braak hebben gelegen. Op ander gebied, als scheepvaart en ander terrein werd nog 100 millioen beschikbaar gesteld. Ook hier is het niet bij gebleven. Men kan een crisis zooals we die doorleefd hebben, niet met geld alleen be zweren. Men moest letten op de oorzaken: deze bestonden hierin, dat eenerzijds de uit voer zoo sterk gedaald was, dat deze midden 1933 nog slechts 40% bedroeg van dien van vier jaar daarvoor. Het tweede punt was, dat de Nederlandsche producten te duur waren. Men woonde in Nederland op een duurteiland en ook daar, waar uitvoer nog mogelijk was geweest moet deze wegvallen, omdat we niet in staat waren, tegen het buitenland te con- curreeren. Er moest dus in de eerste plaats naar gestreefd worden, in dien toestand ver andering te brengen. Zoo heeft de regeering er onmiddellijk na haar optreden naar ge streefd, zich door het sluiten van handels verdragen met het buitenland veilig te stellen. Een arbeid van enormen omvang. De arbeid, daarvoor verricht, is van een enormen omvang geweest en als spreker na vier jaren daarop terugziet, durft hij zonder zelfverheffing te zeggen, dat vei-rassend wat men bereikt heeft. Het moest van den grond af worden opgebouwd. Toen spreker eergisteren van Leeuwarden naar Dokkum reisde, werd hem in den auto verteld, dat men in Noord-Friesland een paar goede jaren heeft gehad door den uitvoer van pootaardappelen. Spreker herinnerde zich, dat hij zich dagen en halve nachten heeft moeten inspannen, om dien uitvoer mogelijk te maken. Daar merkt de boer in Noord-Friesland niets van; die merkt alleen, dat hij met zijn pootaardappelen over de grens kan (Gelach)Er werden niet minder dan vijftig verdragen met het buitenland ge sloten, tengevolge waarvan de uitvoer weer is gestegen. Van begin 1936 af is onze uitvoer naar de Vereenigde Staten, België, Frankrijk en Engeland gestegen en zou ook naar Duitschland zijn gestegen als men daar meer geld had. Maar de Hollander heeft de zeer bij zondere eigenschap, dat als hij geen geld krijgt, hij ook geen goederen wil leveren. Wat veel meer strijd heeft gekost was het vervullen van den anderen eisch n.l. dat de kostprijs van de voortbrengselen zoover omlaag ging dat men weer met het buitenland kon concurreeren. Spreker heeft dit beginsel van het begin af bepleit. Hij heeft daarvoor een bepaald woord gekozen, welk woord men nu langzamerhand wel kent. „Aanpassen!" Spreker heeft gezegd: Wij moeten aanpas sen. Hij is er zeker van dat wanneer ieder een, die hier aanwezig is, zijn levensloop doordenkt, tot de conclusie zal komen, dat hij zijn heele leven niet anders gedaan' heeft dan aanpassen aan de omstandigheden die zich telken jare wijzigen. Voor den Staat is het niet anders. De Staat heeft geen hoornen, waaraan men maar te schudden heeft. Staat en gemeente zijn zoo arm als een kei-krat. Die hebben alleen wat wanneer ze wat uit de zakken van anderen kunnen halen. Maar het volksinkomen is met 35 pet. gedaald en de Staat moet bij het hef fen» van belastingen met dezen toestand re kening houden. En als men dan ziet, wat in deze jaren door het Nederlandsche volk is opgebracht: 800 millioen en door rijk en ge meenten nog eens 600 millioen voor werk- loozensteun en werkverschaffing, totaal 1400 millioen of 7 millioen elke week, vier jaar lang, extra opgebracht door een volk, dat zelf achteruit gaat, hoe kan men 'dan nog zeggen, dat het Nederlandsche volk niets ge daan heeft om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Spreker vindt de houding van het Nederlandsche volk miraculeus, de span kracht is in geen enkel land overtroffen. In het buitenland is meer dan één land aan te wijzen, waar men door het sluiten van mil- lioenenleeningen getracht heeft, aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Neder land heeft dit niet gedaan, de regeering heeft niet den weg van den geringsten weerstand gevolgd om dan aan het nieuwe kabinet te zeggen: mijne heeren, wij groeten u en zorgt gij nu maar voor de betaling van wat wij geleend hebben. (Gelach). Fouten bij de maatregelen voor de visscherij. Spreker erkent, dat er fouten ge maakt zijn. Vooral voor wat de vis scherij betreft, is men niet altijd ge lukkig geweest, maar zoodra aange toond werd, dat betere maatregelen noodig waren, heeft de regeering niet geaarzeld, haar standpunt los te la ten en betere maatregelen te nemen. de 600 millioen, die men in drie jaren noodig had, had kunnen krijgen. Maar spreker wil niet laten rusten de vraag, of men in Ne derland boven en behalve de door de regee ring reeds extra verrichte werken, nog 200 millioen had kunnen besteden aan wer ken, die economisch nut hadden. Men kan naast den afsluitdijk, die 100 millioen heeft, gekost, wel een tweeden leggen, maar dat is geen economisch werk. Spreker wees op de financieele gevolgen door de rentebetaling. Leenen is alleen geoorloofd als het er om gaat, de economische kracht van het land te versterken. Spreker bestreed de ifcoopkracht-theorie en toonde met voorbeelden de onjuistheid daar van aan. We zijn er nog niet, maar de toestand verbetert aldus vervolgde spreker. Hij is er van over tuigd, dat de uitkomsten van 1937 hooger zullen zijn dan de raming, maar ook dan zijn we nog niet aan een gezond even wicht toe. Maar het is nu wel zoo, dat de beklemming van 1933 er thans niet meer is. Het bedrijfsleven van thans is in staat ten .volle te profiteeren van de verbeterde we reldconjunctuur. De komende jaren. Tenslotte besprak dr. Colijn de verwachting voor de komende jaren. Spreker meent, dat het bedrijfsleven in de komende jaren nog op menig gebied steun niet zal kunnen ont beren en leiding van overheidswege in het bedrijfsleven niet zal kunnen worden gemist. Tevens is spreker van oordeel, nu de toestand verbe tert, dat de tijd is aangebroken, dat de regeering met het complex van maatregelen, die ze heeft moeten ne men, achteruit moet, ze moet reti- reeren op een terrein, waar ze min der directe bemoeienis heeft met het bedrijfsleven dan ze in de vervlogen jaren heeft gehad. De financieele toestand gaat wel vooruit, maar ook dan zijn we er niet, omdat we nu reeds met zekerheid kunnen voorspellen, dat sommige uitgaven omhoog moeten. Meer voor de lands verdediging. Het is zeker noodig, de uitgaven voor de landsverdediging nog verder op te voeren. Wanneer we het patrimonium, dat we ont vangen hebben van het voorgeslacht onge rept willen overdragen aan het geslacht dat na ons komt, zullen we met deze omstandig heden rekening moeten houden. Verder meent spreker, dat zo® spoedig mogelijk de aandacht ge schonken moet worden aan diegenen onder ons volk, die op 65-jarigen leef tijd onverzorgd zijn en niet vallen onder de ouderdomsvoorziening en daaronder dienen te worden ge bracht. Zoodra het geld daarvoor is gevonden, zal de aandacht daaraan geschonken worden. Spreker vroeg voorts nog de aandacht voor den opzettelijken strijd die gevoerd wordt tegen den historischen grondslag van den Nederlandschen Staat, Voor het eerst in de geschiedenis is er sprake van een ondermij ning van dien grondslag. Vroeger heeft men nooit kunnen spreken van een opzettelijken aanval. Oranje is het hoofd van den Staat en de regeering, bijgestaan door ministers, die ten volle verantwoordelijk zijn aan de Staten Generaal, maar die met de Kroon vormen een zelfstandige regeering, die niet onder geschikt is aan de volksvertegenwoordiging. Door fouten, die de constitutioneele monar chie af en toe bleken aan te kleven is er een strooming over de wereld gekomen die zich richt naar de afschaffing van dit stelsel. Die beweging, aangeduid als de fascistische strooming, maakt zich ook in ons land op om te zeggen: „weg met het parlement". Spreker stelde daartegenover het anti-revo lutionnaire standpunt. Wij wenschen Oranje te houden als werkelijk hoofd van den Staat, omdat we weten, dat bij Oranje onze volkS' vrijheid volkomen veilig is. We erkennen en eerbiedigen de onder Gods souvereiniteit tot stand gekomen leiding van Oranje. Daar naast willen we behouden een zelfstandige Staten-Generaal. Deze willen we niet wijzi gen in wat men wel eens heeft genoemd „het mannenkoor". (Gelach), geen Staten- Generaal, die de pretenties hebben zou dat de regeering zich eerbiedig buigt voor wat de Staten-Generaal wil of, wat nog erger is, sommige partijen wenschen te gebieden. En tenslotte: wanneer we in de wereld om ons heen zien, treft een ding ons de laatste twintig jaren zoo bijzonder, nl. dat er ner gens rust, zekerheid, stevigheid is; dat van den eenen dag op den anderen de verrassin gen zoo groot zijn. Waaraan is dit toe te schrijven? Spreker meende, dat de oorzaak daarvan is, dat de mensch zich los gemaakt heeft van het eenig waarlijk vaste funda ment, waarop men, èn voor dit leven èn voor den komendentijd, alle zekerheid erlangen kan. God heeft de wereld begenadigd, ook door richtlijnen voor het maatschappelijk leven, Als we daarnaar handelen, zal de wereld weer terugkeeren tot die zekerheid en vast heid, zonder welke het leven op aarde tot een hel wordt gemaakt. Redding is er alleen, wanneer we ons willen buigen voor de ordon nantiën Gods, welke ons gegeven zijn. Spre ker riep allen „die het wel meenen met ons land" toe: schaar u rond de vaan die wij op heffen; wanneer die door een meerderheid wordt gevolgd, kan dit ons land een zegen zijn. (Applaus). Vooral het laatste deel van sprekers rede werd door de duizenden in de tent onder ademlooze stilte aangehoord. De aanwezigen zongen daarna „Een vaste burcht is onze God". Een telegram aan de Prinses. Onder daverend applaus stemde de menigte in met het voorstel van het bestuur, het vol gende telegram te verzenden aan H.K.H. Prinses Juliana Soestdijk: „De anti-revolutionnairen uit Kennemer- „land in grooten getale opgekomen om te „luisteren naar Dr. Colijn, feliciteeren Uwe „Koninklijke Hoogheid met de herdenking „Harer geboortedag. Zij bidden voor U en „Uwen Gemaal Gods onmisbaren zegen voor „de toekomst". Hierna zong anen het Wilhelmus, waarna ZATERDAG MEI 1937 Schip Maar de regeer,ing kreeg ook langzamer hand het bewind te voeren van vele zaken en waar moest de regeering het ver stand daarvoor vandaan halen? Men mag de regeering dit niet verwijten, alleen mag men dit, dat wanneer er fouten werden aan gewezen en de regeering daarmede geen reke ning' hield. De werkloosheid. Z.Exc. besprak daarna de werkloosheid. Bij het optreden van het kabinet was het aantal werkloozen gestegen tot 300.000. Op 1 Januari 19-37 waren er 77000 werkloozen meer dan in 1933, maar door de rationalisa tie in het bedrijfsleven zijn ongeveer 40000 arbeiders uit het arbeidsproces uitgescha keld en tenslotte is in den loop der vier ja ren het aantal arbeidskrachten gestegen met niet minder dan 170000. Er is dus geen afne ming der werkgelegenheid maar er zijn 100.000 arbeiders meer in het arbeidsproces opgenomen dan in 1933. En op het oogen- blik is er gegronde hoop, dat we, wat de werkgelegenheid betreft, in een opgaande richting gaan. Ook de steunbedragen waren in het eerste kwartaal van dit jaar 3 millioen minder dan in het eerste kwartaal van 1936, welke vermindering van maand tot maand progressief was. De koopkracht-theorie. Van sommige zijden is betoogd, dat men ter bestrijding der werkloosheid heel wat meer had kunnen doen, met name als meer geld was uitgegeven voor publieke werken. Men kwam met de koopkracht-theorie. Spreker wil laten rusten de vraag, of anen Venn, aankomst Laatste bericht Ariadne (Ned.) W. Indië 2 Mei Amstelland (Ned.) x) Buenos Aires 1 Mei Aleinous (Ned.) x) Batavia 7 Mel Achilles (Ned.) Mldd. Zee Agamemnon (Ned.) West Indië Bodegraven (Ned.) Chili (via Antw.) 12 Mei Bennekom (Ned.) Chili Barneveld (Ned.) Ohila 8 Mei Bintang (Ned.) x)..... Batavia Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika 8 Mei Breda (Ned.) x) Chili Boskoop (Ned.) Chili Boschfontein (Ned.) x) Z. Afrika Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 16 Mei Calypso (Ned.) Venetië 25 Mei C. F. Liljevalch (Zw.) Narvik (v. IJm.) 3 Mei Crynssen (Ned.) West Indië Euterpe (Ned.) Bordeaux 5 Mei Eurymedon (Enig.) x) Batavia 4 Mei Essen (Du.) Ned. Indië 10 Mei Danzig 1 Mei Engano (Ned.) x) Hamburg heden Egeran (Du.) Danzig Heemskerk (Ned.) x) Zuid Afrika 7 Mei Hilversum (Ned.) La Plata Heidelberg (Du.) x) Ned. Indië 25 Mei Halle (Du.) Ned. Indië 11 Juni Hektos (Fin) Liverpool (v. IJm.) 30 April Alexandrië Swansea 2 Mei West Indië 31 Mei Joh. de Witt (Ned.) x) Batavia 26 Mei J.v.Oldenbarnev. (Nd.) x) Batavia 4 Mei Juno (Ned.) Midd. Zee 6 Mei Jaaxstroom (Ned.) West Afrika Jagersfontein (Ned.) x) Hamburg 1 Mei Lumula (No.) Port Arthur 8 Mei M. D. Kydoniefs (Gr.) Aberdeen heden Maaskerk (Ned.) Hamburg 30 April Magdeburg (Du.) x) Ned. Indië 1 Mei Meerkerk (Ned.) x) Japan 2 Mei Montferland (Ned. x) Hamburg Danzig Merope (Ned.) 1 Mei Moena (Ned.) x) Batavia 2 Juni Molotov (Rus) Leningrad 2 Mei Mars (Ned.) Hamburg Nailsea Moor (Eng.) Villa Constiibucaan 13 Mei Orpheus (Ned.) Stettin 4 Mei Phrontis (Ned.) x) Batavia 3 Juni Phoenicia (Du.) Tampico 30 April Patricia (Du.) Pto. Barrios 12 Mei Polyphemus (Ned.) x) Batavia 20 Mei Peisander (Eng.) x) Batavia 27 Mei Rhea (Ned.) Midd. Zee 9 Mei Singkep (Ned.) x) Batavia 2 Juni Springfontein (Ned.) x; Z. Afrika Stella (Ned.) Bourgas 5 Mei Saturn/us (Ned.) Midd. Zee 2 Mei Spar (Ned.) Buenos Aires Simaloer (Ned.) x) Batavia Serooskerk (Ned.) x) Japan Buenos Aires 6 Mei Telamon (Ned.) Alexandrië 15 Mei Tawali (Ned.) x) Ned. Indië Tajandoen (Ned.) x) Ned. Indië Triton (Ned.) Zw. Zee 19 Mei Vesta (Ned.) Midd. Zee 8 Mei Waterland (Ned.) x) Buenos Aires 14 Mei Zaanland (Ned.) x) Beunos Aires 28 Mei 27 April van Terceira. 25 April van Las Palmas. 28 April te Marseille. 29 April van StomJboul. 29 April van Manzanilla. vertrekt 8 Mei van Hamburg. 16 April van Cristobal. 26 April van Balboa. 28 April van Marseille. 30 April te Antwerpen. 28 April van Callao. 28 April te Valparaiso. 29 April van Beira. 1 Mei van Pto Colombia. 27 April te Fiume. 28 April vertrokken. 27 April van Barbados. 1 Mei vertrokken. 27 April van Gibraltar. 24 April van Port Said. 27 April vertrokken. in lading. 27 April vertrokken. April te Hamburg. 26 April van St. Vincent. 26 April van Colombo. 28 April van Batavia. 27 April vertrokken. 27 April vertrokken. April vertrokken. vertrekt 2 Mei van Colon. 28 April vertrokken. 27 April van Genua. 27 April van Gibraltar. 23 April te Takoradi. 30 April vertrokken. April vertrokken. 29 April vertrokken. 29 April vertrokken. 25 April van Gibraltar. 27 April van Colombo. 1 Mei vertrokken. 30 April van Hamburg. 27 April van Singapore, in lading. 1 Mei vertrokken. 13 April van Montevideo. 1 Mei vertrokken. vertrekt 1 Mei. 25 April v. d. Azoren. 26 April van Trinidad. 25 April van Colombo. April van Padang. 23 April te Castellon. April vertrokken. April van Pt. Said, April van Palermo. 29 April van Finis ter re. 30 April van San Nicolas, in lading. 20 April te Yokohama. April van St. Vincent 28 April te Palermo. 28 April van Colombo. 20 April te Batavia. 29 April te Kymassi. 27 April van Palermo. 28 April van Bahia. 29 April vertrokken. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. dr. Colijn, na eerst nog even twee jongens met zijn handteekening gelukkig te hebben gemaakt onder luid gejuich de tent verliet. Ook buiten de tent werd hem een ovatie be reid. De min.-president werd uitgeleide ge daan door den burgemeester en den commis saris van politie. Ds. Voorhof van Haarlem heeft daarna nog uitvoerig gesproken over de a.-r. beginselen en de beteekenis der komende verkiezingen. Hierna werd de bijeenkomst, die door 3000 menschen was bezocht, op de gebruikelijke wijze gesloten. SUPP. VER. „DE STORMVOGEL". Het bestuur der Supp. Ver. „De Stormvogel" verzoekt ons te melden, dat het plan bestaat den wedstrijd Feijenoord—Arsenal op 6 Juni a.s. bij te wonen. Voor leden en donateurs zal voor de reis naa? Rotterdam reductie gegeven worden. Verdere bijzonderheden verstrekken de secretaris en penningmeester, Kennemerlaan 80 en Kanaalstraat 72. Opgave moet plaats hebben vóór 15 Mei a.s. VISCHOMZET IN CUXHAVEN. Gedurende de maand Maart kwamen in Cuxhaven binnen 167 trawlers, 137 zeekotters en 20 kustvisschers, totaal 324 schepen. De totale directe aanvoer bedroeg 13.269.386 K.G. ter waarde van RM, 1.430.767. Een buitenkansje voor het Leger des Heils. Dezer dagen -kwam een Zweedsche motor- kotter te Esbjerg aan den afslag. Bij de vangst was een gedeelte ondermaatsche visch, welke officieel niet in de markt verhandeld mocht worden. De partij werd daarna in beslag ge nomen en voor een weldadig doel verkocht met een opbrengst van 60 Kronen. Dit bedrag werd in de kas van het Leger des Heils te Esbjerg gestort, hetgeen een sympathiek idee was. Vrouwelijke scheepsreeders. In Denemarken doet zich het eigenaardige geval voor, dat 21 dames zijn ingeschreven als reeder (reedster) van zeevaartuigen. Het be treft weliswaar geen groote schepen maar met elkander beheeren deze 21 dames 22 kustvaar tuigen. Het grootste daarvan meet 122 ton. Het zullen wel voornamelijk dochters of echt- genooten van reeders zijn, die na het overlij den van hun man of vader het bedrijf op den ouden voet voortzetten. („De Kustvaart"). Hengelo—Londen-dienst. Naar gemeld wordt is het motorschip „Eben- haezer", hetwelk eerst in den geregelden dienst tusschen Londen en Hengelo voer, thans uit die vaart vandaan en wordt de dienst dus on derhouden met de reeds eerder gemelde mo torschepen „Olga" en „Wilbo". JAARVERGADERING S. S. H. Vrijdag 7 Mei houdt de gymnastiekvereeni- ging S. S. H. in het clubgebouw Watervliet haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penning meester en vaststellen van de richtlijnen voor de toekomst. SERIEWEDSTRIJDEN VAN „WATERVLIET". De korfbalclub „Watervliet" blijkt voor de Pinksterdagen grootsche plannen te hebben. Het bestuur is er in geslaagd om een vijftig tal korfbal-twaalftallen uit alle deelen van ons land op het fraaie sportterrein „Water vliet" bijeen te brengen. Er zal op zeven velden en in tien afdeelingen gespeeld worden. Verscheidene vereenigingen zullen in eëïi groot kamp de beide Pinksterdagen doorbren-, gen. Het programma is zeer afwisselend en ver meld o.m. dansen rond een kampvuur, water tochten, lezingen enz. Het hoofdbestuur en verscheidene leden hebben voor deze wedstrijden fraaie pry zen beschikbaar gesteld. WANNEER STEMIPELEN? De stempeluren voor de velschillende or ganisaties aangaande crisissteun zijn voor de week van 3 tot en met 8 Mei 1937 vastgesteld als volgt: Oud-Katholiek Vakverbond 9—9.15; Chr. Bond van Fabrieks- en,Transportarbeiders IJM, 9.259.55; IJmuider Federatie 1010.45; Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond 1111.20; Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond 11.3011.50; IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 11.55—12.10; R.K. Bonden 99.40; Kleine Bonden 9.50r— 10.10; Ongeorganiseerden 10.1512. C A. SWAALF TEL. 23165 SANTPOORT Hagelingerweg 173 A (Adv. lngez. Mei.) Papierfabriek VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Russisch M.S. Varishilov T-P-nlregrari hout VELSEN. Bevallen: G. van Reenen—Kas,pers, z., Tul penstraat 34, Santpoort; H. G. Veldman—Mol, d., Helmstraat 6. IJmuiden; A. M. de Bruijn, d., Huygensstraat 80, IJmuiden; G. Stam—vaai Eek, d., de Ruyterstraat 174, IJmuiden; E, Bergsmavan der Plas, d., Velserd. weg 154 IJmuiden. Overleden: J. Sanberg, 63 j., echtgenoot van J. J. v. d. Wel, Pelsstraat 33, Velsen N„ J. van Kampen, 53 j., echtgenoot van L, Alders, El zenstraat 23, IJmuiden; J. Spigt, 75 j„ echt- genoote van Th. Baltes, Voorplaats 15, Sant poort- Getrouwd: J. van Duijn en M. C. Hoogzaad, Egmond Binnen; P. J. Warmerdam en G. Post, Haarlem; W. A. van Houwelingen en J. de Wit, Willemsbeekweg 53, IJmuiden; J. Nol en E. Dol, Hoofdstraat 172, Santpoort; C. Nol en J. Dortmundt, Kerkweg 15, Santpoort; A. J. Blaas en C. de Bruijn, Ger, Doustraat 77, IJmuiden. Ondertrouwd: G. C. Goes en J. A. Uijten- daal, Haarlem; C. A. Hille en J. M. Keemink, Bik en Arnoldkade 46, IJmuiden, Hagelinger weg 63, Santpoort; A. C. Blinkhof en C. M. Meijer, Carolinastraat, 17, IJmuiden; W. J. Stek en M. B. D. S. Verbeek, Zandersstraat 17, IJmuiden; Acaciastraat 37, IJmuiden; S. Uff en P. v. d. Lugt, J. Kostelijklaan 6, Velsen; F. J. Demmers en M. A. Winkelhuijzen, Velser- duinweg 121, IJmuiden; A. Giesberg en C. A. M. Handgraaf, Beverwijk; J. H. Blom en H. H. Wassenaar, Hagelingerweg 11, Santpoort; D. de Groot en A. Zwaan, Breesaapstraat 37, IJmuiden; Driehuizerkerkweg 87, Velsen. HAARLEM, 30 April. Ondertrouwd 29 April: B. P. Vosse en C. J. Steffens. 30 April: K. A. van Agteren en E. M. An- tonisse. Bevallen 28 April: M. Evendijk—Blom, z.; A. Wever—Klomp, d.; 29 April: N. E. Steensma— Hartendorp, d.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6