NEDERLAND-BELGIË. Landau dringt naar voren. 9 9 m M w 9 WM m w DAMRUBRIEK De Belgische wedstrijd terug in de Maasstad. De Rotterdamsche durf beloond. Bakhuys weer middenvoor. Het oude binnentrio terug. Recordwedstrijd voor Van Heel. Voetbal k e komende Zondag is voor Rotterdam een historische dag. Voor het eerst na een periode van 29 jaar zal in de Maasstad weer een groote wedstrijd van onze nationale ploeg tegen de Belgen worden gespeeld, waardoor tevens deze jaar lij ksche strijd in ons land, weer terug komt in de stad, waar hij eigenlijk thuis hoort. Immers de wedstrijden met onze Zuidelijke buren zijn tot stand gekomen door het initia tief van Antwerpenaren en Rotterdammers; het was zelfs een Rotterdamsche club, die bij de eerste ontmoeting tusschen beide landen toen nog niet officiëel Nederland verte genwoordigde. Dat was in een tijd dat de N. V. B. er nog niet aan dacht wedstrijden van ver tegenwoordigende ploegen te organiseeren, toen derhalve de goudmijn, die internationaal voetbal heet, nog niet was ontdekt en in ex ploitatie gebracht. De heeren van Hasselt en Havenith hebben dat zaakje toen voor elkaar gebracht. Aanvankelijk werden de wedstrij den uitsluitend te Antwerpen gespeeld. Eerst in 1905 kon men ons bondsbestuur zoover krij gen, dat het besloot een vertegenwoordigend elftal te laten kiezen, dat tegen de Belgen in ons land zou hebben te spelen. Maar verder dan het aanwijzen van de ploeg durfde men niet gaan. Men vreesde voor een financieelen strop en men meende, dat men den bond daaraan niet mocht bloot stellen. Een onder nemend Rotterdamsch dagbladdirecteur werd toen bereid gevonden de geheele organisatie op zich te nemen en het financieel risico te dragen. Hij loofde bovendien een zilveren be ker uit als prijs voor dezen jaarlijks terugkee renden wedstrijd. Die eerste groote wedstrijd te Rotterdam, door journalisten georganiseerd, was niet alleen een succes als wedstrijd, maar leverde ook een geweldige propaganda voor internationaal voetbal. Hij opende de oogen van het bondsbestuur voor de beteekenis van dergelijke wedstrijden, ook wat het financieele gedeelte betreft. Het gevolg was tenminste, dat het bondsbestuur, zij het dan met eenigen schroom, besloot voortaan zelf de organisatie ter hand te nemen en het financieele risico te dragen. Het internationaal voetbal heeft zich daarna zóó geweldig ontwikkeld en de belangstelling van het publiek voor dit soort wedstrijden is zóó groot geworden, dat er thans van eenig risico geen sprake meer is. Het is de kip geworden, die de gouden eieren legt en het is nu alleen maar zaak, die kost bare kip in leven te houden! Een der voor naamste eischen hiervoor is wel, dat men het beestje niet te dikwijls in actie moet brengen! Daarvoor behoeft men echter niet te vreezen. Immers, de vereenigingen beschouwen de in ternationale ontmoetingen eenigszins als een concurrentie van haar eigen wedstrijden. Ze meenen, dat de groote recettes bij interland- matches van nadeeligen invloed zijn op de ontvangsten bij haar eigen wedstrijden, om dat het publiek het geld maar eenmaal kan uitgeven. Dat is de rem op de verdere uitbrei ding van internationaal voetbal. Aanvankelijk bleef de wedstrijd Nederland— België te Rotterdam. In 1907 liet men hem echter te Haarlem spelen, omdat Sparta toen verhuisde en er daardoor geen geschikt ter rein ter beschikking was. Maar toch kwamen er op den duur kapers op de kust. Het bleek immers reeds vrij spoedig, dat zoo'n inter nationale wedstrijd ook voor de stad, waarin hij werd gespeeld, van groote beteekenis was. Ondanks de protesten van Rotterdamsche zijde, werd later de wedstrijd dan ook in an dere steden georganiseerd, wat echter niet alleen door de Rotterdammers, doch ook dooi de Belgen niet bepaald op prijs werd gesteld. De belangstelling van het publiek nam in- tusschen zóó geweldig toe, dat men geen club terrein meer kon vinden, groot genoeg om de toeschouwers te bergen. Men moest telkens kostbare extra tribunes bouwen, zoodat een groot gedeelte van de recette voor den bond verloren ging. Toen nam men te Amsterdam het initiatief tot het bouwen van een groot stadion, dat ongeveer 25000 toeschouwers zou kunnen ber gen. De financieele voordeelen van het spe len der interlandwedstrijden in zoo'n stadion waren zóó overwegend, dat het bondsbestuur een overeenkomst sloot om voorloopig de in ternationale wedstrijden in dat stadion te la ten spelen. Met deze toezegging in handen toog men te Amsterdam aan het werk met het re sultaat, dat op 26 April 1914 de eerste strijd Nederland—België te Amsterdam kon wor den gespeeld. De groote oorlog bracht een onderbreking in de reeks ontmoetingen met de Belgen, doch ze werd na den oorlog weer voortgezet. Te Amsterdam had de strijd tegen de Belgen zoo'n succes, dat die wedstrijd spoe dig het hoogtepunt van het internationale voetbalseizoen werd. Voor een dergelijk groo te belangstelling was zelfs het Amsterdamsche Stadion, dat in 1928 werd afgebroken en door het tegenwoordige vervangen, te klein. Toen hebben ondernemende Rotterdammers Amsterdam een vlieg afgevangen. Het was de voortvarende voorzitter van Feyenoord, de heer Zandvliet, die tot de overtuiging kwam, dat een groot Stadion te Rotterdam bestaans mogelijkheid had. Hij wist de Rotterdamsche financiëele wereld voor zijn plannen warm te maken; het resultaat was het geweldige ^Sta dion-Feyenoord, dat kort geleden feestelijk is ingewijd. Het feit, dat men te Rotterdam 20.000 toe schouwers meer kon bergen dan te Amster dam, bracht toen het bondsbestuur er toe den wedstrijd Nederland-België in dat nieuwe Sta dion te laten spelen. Daarmede is dus de ver loren zoon weer te Rotterdam, in het vader huis, teruggekeerd. Rotterdam bereidt zich op een feestelijke ontvangst voor, waarbij de Nederlandsche voetbalwereld in alle opzichten blijkt mee te werken, want hoewel er 60.000 plaatsen beschikbaar zijn, is het Stadion voor dien eersten wedstrijd volkomen uitverkocht. Zóó groot is de belangstelling, dat men zelfs 100.000 plaatsen gemakkelijk zou hebben kun nen bezetten. Men gaat te Rotterdam het gemeste kalf slachten om den terugkeer van den verloren zoon feestelijk te vieren. De Rotterdamsche Sportpers biedt den van buiten komenden journalisten een noenmaal aan, de K. N. V. B. zal na afloop van den wedstrijd zijn gasten aan een feestmaal vereenigen en verder zullen vooraanstaande Rotterdammers en bekende Antwerpenaren aan een feestmaal deelnemen, waarbij men de banden tusschen de beide ha vensteden hoopt te verstevigen. De wedstrijd zelf zal vrij zeker de groote belangstelling wel waard zijn. Immers deze strijd zal het antwoord kunnen geven op de vraag, of de nederlaag tegen de Belgen te Antwerpen een tijdelijke afwijking was van het goede pad, dan wel of onze nationale ploeg inderdaad in kracht achteruit gaat, wat men uit een vergelijking met de resultaten van het Vorig seizoen zou kunnen afleiden. In het vorig seizoen heeft onze ploeg zich 'zoo geweerd, dat men haar de sterkste ama- teurploeg van Europa noemde. Ons elftal speelde 5 wedstrijden, waarvan het er 4 won en 1 gelijk speelde. Het doelgemiddelde in die 5 wedstrijden was 23 doelpunten voor en 5 tegen. Daarbij speelde de ploeg 3 wedstrijden van bijzondere beteekenis. Daar was in de eerste plaats de 5—3-overwinning te Dublin, wat naar mijn meening een der beste wedstrij den is geweest. Daarop volgde de 6—1 overwin ning op de Franschen te Parijs en als pak kend slot de 8—0 zege op de Belgen te Amster dam. Die laatste wedstrijd is eigenlijk het hoogtepunt geweest, immers in geen der latei- gespeelde 5 wedstrijden heeft onze voorhoede zich zóó productief getoond. De 5 matches na die 8—0 hebben slechts één enkele overwin ning opgeleverd. De 2—1 op de Zwitsers. We speelden tegen België, Noorwegen en Duitseh- land gelijk en werden in den laatsten wed strijd, tegen de Belgen te Antwerpen, met 2—1 geslagen. Voor die minder goede resultaten zijn slechts enkele verontschuldigingen en wel het niet geregeld spelen van Smit en Weber en het uitvallen van Wilders in den laatsten wedstrijd. Het mindere succes moet m.i. voor een deel verklaard worden door het gesukkel met de binnenspelers in den aanval, waar onder het spel van Bakhuys als middenvoor zeer heeft geleden. Achteraf gezien is het ook een fout geweest in den laatsten wedstrijd Bakhuys als binnenspeler op te stellen. „Efen Koninkrijk voor een middenvoor!" schreef Fussball, het officieel orgaan van den Duit- schen V. B. boven de beschouwing over den wedstrijd Duitschland—België. Inderdaad, in het moderne voetbal is een middenvoor, die doelpifnten weet te maken, een kostbaar bezit. Welnu, wij hebben de beschikking over een der allerbeste middenvoorspelers van Europa. We gebruiken hem echter niet, doch zetten hem op een andere plaats in de ploeg om te zien, of een ander speler soms als middenvoor voldoet! Hoewel ik zelf die proefneming des tijds heb toegejuicht, geloof ik thans, dat het een fout is geweest. Gelukkig is de Keuze Commissie van die dwaling teruggekeerd. Ze heeft thans Bakhuys weer als middenvoor op gesteld en hem geflankeerd door het oude en beproefde tweetal: Vente-Smit, waardoor men het binnentrio heeft teruggekregen, dat reeds in 1934 bij elkaar kwam, dat 8 maal met suc ces voor onze nationale ploeg heeft gespeeld en dat in die 8 wedstrijden mee hielp aan het maken van 33 doelpunten! In al die 8 wed strijden was ook Wels rechtsbuiten. Alleen de linkervleugel was wel eens anders bezet. ZATERDAG 1 MEI 1937 De Keuze Commissie heeft bij de samenstel ling van het elftal, dat Zondag tegen BelgiG zal hebben te spelen, geen enkele proefneming- gedaan. Men heeft dus alleen het binnentrio gereorganiseerd en overigens dezelfde spe lers opgesteld, die ook in den voorafgaanden wedstrijd hebben dienst gedaan. Wilders is dus als back gehandhaafd. Het is mij niet be kend, of men dat deed, omdat Weber moge lijk nog niet geheel fit is, dan wel of men aan Wilders in zijn tegenwoordigen vorm de voor keur geeft. Wilders is de speler met de minste internationale ervaring. Hij kwam tot dusver slechts 2 maal voor onze ploeg uit. Op hem volgt Vente met 9 wedstrijden. Alle andere spelers zijn reeds in de dubbele cijfers. Cal- denhove speelde 12 maal, Halle en Bas Paauwe 13 maal, Smit 16 maal, Bakhuys 22, van Nel len 26, Wels 29, Anderiesen 35 en Van Heel 56 maal. De wedstrijd van a.s. Zondag zal dus voor onzen aanvoerder een bijzondere beteekenis hebben, daar hij dan het record van Denis, die eveneens 56 maal voor onze nationale ploeg heeft gespeeld, zal passeeren. Het is wel merk waardig, dat hij dit zal doen op het terrein van zijn eigen club en dus in een omgeving, die zoo'n bijzonder feit op waardige wijze zal om lijsten. Ondanks dat groot aantal wedstrijden is Van Heel zijn plaats nog ten volle waard. Hij debuteerde in ons elftal op 19 April 1925 te Zürich. Geen van de spelers, die toen met hem samenspeelden, komen thans nog regelmatig in competitiewedstrijden uit, doch van Heel is „still going strong!" Hij loopt natuurlijk wel wat minder hard dan vroeger, doch ver goedt dat ruimschoots door zijn groote erva ring en z'n handigheid met den bal. Men heeft te Antwerpen kunnen zien, wat de Belgische ploeg beteekent en men zal er dus, met mij, wel van overtuigd zijn, dat slechts een op volle kracht spelend Neder landsche elftal in staat zal zijn een overwin ning te behalen. Het komt mij voor, dat, on gevallen voorbehouden, onze ploeg sterk ge noeg zal blijken te zijn, om het seizoen met een overwinning te besluiten, wat geheel zou passen in het kader van dezen eersten wed strijd in het Rotterdamsche Stadion. C. J. GROOTHOFF HONKBAL. HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor deze week oa. de volgende wedstrijden: Eerste klasse: Zondag: EXi.O. I—Quick I. H.H.C. I—V.V.G.A. I. Tweede klasse: Zaterdag: A.F.C. I—H.H.C. II R.C.H. I—D.E.V. I D.E.C.EJDjO. Zondag: Haarlem II—A.M.V.J. I. De wedstrijd Blauw Wit I—Haarlem I is op verzoek van Blauw Wit uitgesteld. Dr. M. Euwe Opmerkelijk succes in Oostende. ZJjn stijl waarborgt verdere successen. De Nederlandsche kampioen S. Landau heeft in de zoo juist beëindigde tournooien te Margate en Oostened twee mooie successen behaald.* Te Margate verloor hij slechts één partij en deelde den eersten prijs met den sterken Engelschman Golombek. Landau speel de daar echter in het B-toumooi en gold reeds van te voren als favoriet. Het is ook niet den eersten keer, dat Landau een der- gelijken wedstrijd wint, en zijn succes te Margate baarde daarom ook geen groot op zien. In het onmiddellijk op Margate vol gende toumooi te Oostende speelde Landau echter in de A-groep, tezamen met een aantal internationale meesters zooals Fine, Keres, Tartakower en hij toonde zich de gelijke van deze grootheden Tot in de laatste ronde stond hij op één lijn met de deelnemers, welke nog kans hadden op den eersten prijs en wel met Fine, Grob en Keres,, terwijl hij Tarta kower toen reeds voorbijgestreefd was. Van zijn eerste acht partijen verloor Landau er slechts één (tegen Fine) en won hij er drie Herhaaldelijk liet hij zien, dat hij ook zeer moeilijke stellingen uitstekend wist te behan delen. Blijkbaar heeft Landau bijzonder ge profiteerd van de vele oefeningen, welke hij gedurende het laatst ejaar gehad heeft. Hij behandelt de opening aanzienlijk beter dan vroeger, kan handig manoeuvreexen en com bineeren, terwijl hij bovendien ver buiten het remise-vaarwater weet te blijven. Deze laatste omstandigheid is zeer belangrijk, want niets is voor de ontwikkeling van een schaak talent schadelijker dan vrees en gebrek aan ondernemingslust. Wie den feilen strijd bij voorkeur vermijdt, wie het gevaar het liefst omzeilt en steeds naar remisewendingen uit kijkt, zal het nooit ver brengen. Landau heeft echter juist den stijl die verdere successen waarborgt: ondernemend en toch weer niet onvoorzichtig, zich veeleer baseerend op een gezonden opbouw der stelling. In den wedstrijd te Oostende was het Lan dau bijna gelukt in een internationaal mees- tertournooi den eersten prijs te behalen, zij het dan ook' tezamen met twee of drie an deren. Dit succes scheen reeds verzekerd, want in de laatste ronde, spelend tegen List. be reikte hij een stelling-, die in elk opzicht ge wonnen was. Doch het noodlot wilde anders. Even voordat de partij afgebroken werd, zag Landau een venijnig zetje van zijn tegen stander over het hoofd en stond meteen op ondekbaar mat. Het gevolg daarvan was, dat de eerste drie prijzen gedeeld werden tus schen Fine, Grob en Keres (elk 6 punten) terwijl Landau met 5 punten den 4den en 5en prijs met Hst deelde. De bekrooning van zijn uitstekende prestatie is ditmaal nog uit gebleven, maar als Landau zoo voortgaat, zal hij een volgende gelegenheid zeker niet weer te kort schieten. Onderstaand een aardig partijtje, dat Lan dau won in het Paaschtournooi te Margate: Wit: S. Landau. Zwart: Illingworth. Colle-systeem. d2d4 d7d'5 Pgl— f3 Pg8f6 el—e3 e7e6 Lfld3 c7c5 c2c3 Pb8d7 Pbld2 Lf8d6 Ddle2 Tot hiertoe verliep de opening volgens be kende voorbeelden. Thans echter maakt Lamdau een ongewonen zet en heeft er on middellijk succes mee, ómdat zijn tegenstan der met de gewijzigde omstandigheden geen rekening houdt. De gebruikelijke voortzetting is: 7. 0—0, Or-O, 8. ©4 enz. 70—O 8. 0—0 Dd8c7 Deze minder goede zet brengt zwart in grote moeilijkheden. Ook 8b 6 was niet bevredigend wegens 9. e4. de4: 10. Pe4: en wit wint. een belangrijk tempo; Ld6 is immers aange vallen, terwijl 10Pe4:? faalt op 11. De4: met de dubbele dreiging 12. Dh7: mat en 12. Da8. De juiste voortzetting i.p.v. den tekstzet was 8e5, waarmee zwart gelijk spel kon bereiken. 9. e3e4 c5Xd4 10. c3Xd4 d5Xe4 11. Pd2Xe4 Pf6Xe4? Dit is reeds de beslissende fout. Zwart had Lf4 of Le7 moeten spelen. 12. De2Xe4 Pd7X16? Bespodeigt het verlies. De eenige verdedi ging was 12g6, hoewel wit" ook dan met 13. Lhi6 een moeilijk te pareeren aanval verkrijigt. 13. De4h4. Stelling na 13. De4—h4. Zwart. 1. 2. 3. 4. 7. Wit. Thans dreigt 14. Lg5 benevens Li6: enz. Zwart staat tegenover deze dreiging volko men machteloos, omdat 13h6 op 14, Lh6:, gh 6: 15. Df6: faalt. 13Ld6e7 14. Lelg5 h7hi6 Daarna is het onmiddellijk uit. Met 14 Td8 kon zwart zijn tegenstander nog voor problemen plaatsen, want zoowel 15. Lf6, Lf6: 16. Dh 7:t als ook 15. Lh7:t, Ph7: 16. Le7: zou slechts een pion opleveren, terwijl wit's aanval vorloopig tot stilstand komt. 15. Lg5Xh6 Naturulijk. Na 15gh6: 16. Dh6: zou de dreiging 17. Pg5 gevolgd door Tflel—e3 enz. (eventueel Talclc3) niet te pareeren zijn. 15Pf—e8 Kost een stuk. De zwarte partij stond echter reeds hopeloos. Een aardige slotzet. Gezien de hoofddrei- 16. Lh6g5 ging 17. Dh7 mat kan zwart zijn Le7 niet redden. Op 16f6 volgt 17. Dh7t, Kf7 18. Lg6 mat. VOETBAL. NEDERLANDSCH BONDSELFTAL— WEST HAM UNITED. Het Nederlandsch bondselftal dat op 8 Mei a.s. in het sportpark te Leeuwarden zal spelen tegen West Ham United, is als volgt samenge steld: Doel: Hollenberg (Stormvogels). Achter: Pots (G.R.C.) en Punt (D.F.C.) Midden: Heideveld (Velocitas)Engel (Zaan dijk) en Van Gooi (Haarlem). Vóór: Van Zant (Achilles), Bonsema (G.V.A.V.), Ten Duis (Enschedé), Sterk (V.S.V.) en Van Staveren (Achilles). STOKE CITY NAAR AMSTERDAM IN PLAATS VAN BIRMINGHAM. De Engelsche eerste divisie club Bir mingham zou op 9 Mei a.s. te Amsterdam tegen een Amsterdamsch elftal spelen. Deze wedstrijd gaat niet dor wegens verhindering van Binnnigham, maar in plaats daarvan zal Stoke City, eveneens uit de eerste divisie tegen het Amsterdamsche elftal uitkomen. HAARLEMSCHE VOETBALBOND (Officieel). SCHEIDSRECHTERSKAARTEN Maandag 3 Mei a.s. van 7.30 tot 8 uur: Groep A tot en met Z. (voor wedstrijd Woensdag avond 5 Mei.). WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 2 MEI 1937. Kampioen-schap van den H.V.B. V.V.B.Zeemeeuwen 2, 10 uur. C. J. Roodt. (grensrechters: J. II. Martens Jr. en C. van der Pol. Stads-Editie-Beker E.D.O. 3Zandvoort 2 10 uur, J. Fortgens. Promotie-competitie 3e klasse: Groep A. Hillegom 4—H.F.C. 7 (terrein T.H.B.) 10 uur J. C. van Tol (grensrechters: C. Draijer en F. J. Wempe Jr.) DamiatenT.H.B. 3 (terrein Heemstede) 9.30 uur, J, F. Ploeg (grensrechters: J. H. van Meehelen en J. Bondorp). Groep B. Zeemeeuwen 3—R.C.H. 10 (terrein T.H.B.) 10 uur, F. J. Wallekers (grensrechters: C. A. de Feber en Th. J. de Wilde). Geioone competitie 2A Kennemers 3Spaarndam. 10 uur, A. J. Grootegoed. HeemstedeKinheim 5, 10 u. W. Th. Maas. 2B Schoten 3Swastika, 10 u. L. v. d. Ven. 2C Kennemers 4—THB 2, 10 u. H. Hurkmans. 4A EHS 6Spaarnestad 3, 10 u. J. C. de Graaf. Kennemers 9Beverwijk 5, 12 u. J. West. (terrein Beverwijk). 4B Bloemendaal 5Zandvoort 7, 10 uur, (terrein Zandvoort) Th. Portegies JUNIOREN COMPETITIE. A RCH aEDO a, 10 uur, J. van Aalst. E RCH g—WH b, 10 uur A. C. Slobbe. Dl ORCH h, 11.30 uur A. Loos Na een correct gespeelde positiepartij ont stond na den 36en zet de volgende stelling: Zwart §P H M a 8, 8 Pj pP i': -'1 g n§ Pi Hl Wit- Zwart, A. M. Olsen: 3, 6, 8,11,13,15, 16,19. 20, 23Wit Basstra: 27, 28, 32, 33, 35, 38, 40, 42, 43, 45. 48. Dit spel met Wit aan zet is volkomen gelijk waardig. Doch het is voor Wit oppassen na 8—12 met den coup royal, die Olsen in dit sprei fraai heeft gevlochten. Basstra speelde hier 4237 en Olsen kwam zeer fraai door den coup in het voordeel. Hieronder volgt het verdere verloop: 1. 42—37? 8—12 Zwart dreigt met 24—29 19x30 stukwinst. Beter is 27—22' 12—17 3. 48—42 13—18 Thans is damzet niet meer te coupeeren. Wit speelde: 4. 42—37 24—30 5. 35x22 3—8 6. 28x19 17x48 En Wit verloor na nog een lang eindspel. Een door Olsen zeer fraai besliste part. Aan bord één ontstond het volgende inte ressante spel: Zwart: KORFBAL. NOORDZUID. Het Noord-Hollandsche twaalftal, dat op Zondag 9 Mei a.s. te Haarlem in den jaar- lijkschen wedstrijd Noord-Zuid tegen de vertegenwoordigende ploeg van Zuid-Holland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval. Ph. Visschoonmaker (Hercules). P. Oerlemans (Swift) en de dames M. Meyer- Moos (D.V.D.) en N. Vlietman (Westerwar- tier). Midden: A. de Cocq van Delwynen (Blauw Wit)\ aanvoerder, A, v. d. Tuuk (Katten burg) en de dames W. Dijkman (Blauw Wit) en J. Hoek (D.' v. D.) Verdediging: H. Siebenlist (Westerkwartier) B. de Cocq van Delwijnen (Blauw Wit) en de dames M. Looysevan der Brugge (D.V.D.) en S. van den Berg (Sportief). HAARL KORFBALBOND DE COMPETITIEWEDSTRIJDEN. Het grootste deel der resteerende wedstrij den wordt gespeeld. Voor de 2e klasse komen uit: Meerlebosch 1Flora 2 en Aurora 3O.K. 4. De derde klassen geven: Aurora 4—Flora 3 (A) en Always Ready 3—Meerlebosch 2 (8). ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN. A: FloraAnimo (H'gom). B: D.E.S.O.K. a. C: Haarlem cMeerlebosch b. S.V. b—Aurora. S.V. aHaarlem b Meerlebosch cO.K. b. HAARLEM-SERIES. Op dt Kleverlaanterreinen wordt het tweede gedeelte der series verspeeld; ook komt er een veteranen-ploeg uit tegen Haarlem 2. Het programma luidt: Haarlem 3Aurora 1, Amsterdam Zuid 2 Alw. Ready 1, Alw. Ready—Aurora 1, Haar' lem 3—Amsterdam Zuid, Amsterdam Zuid- Aurora 1 en Alw. ReadyHaarlem 3. Haarlem-veteranenHaarlem 2 van 23.15. Op 't tweede veld: Haarlem 4S.V. 4, Zwa luwen—Haarlem 4, Amsterdam Zuid 4—S.V. 4, Haarlem 4Amsterdam Zuid 4, S.V. 4Zwalu wen en Zwaluwen—Amsterdam Zuid. Er wordt om 9.30 begonnen. Elke wedstrijd duurt twee maal 20 minuten. Voor Bondag 2 Mei is opnieuw vastgesteld de wedstrijd Oosterkwartier 1Sportief 1 voor de tweede ronde van den Zilveren Korf. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Oosterkwartier aan de Zomervaart te 2 uur. Oosterkwartier komt uit met het volgende twaalftal: Aanval: dames W. de Korte, D. Segerius; heeren H. Hommers, N. Struikenkamp. Middenvak: dames G. Deen, J. Waage, hee ren J. Vondeling, Th. Poelgeest. Verdediging; dames Tr. Waage, R. de Korte, heeren W. v. d. Linden, A. Drogtrop. onder leiding van B. Dukel. D. C. IJ. CLUBKAMPIOEN VAN NEDERLAND Veel correspondentie mochten wij deze week ontvangen in verband met het behalen van het clubkampioenschap van Nederland: aller lei vragen omtrent de gespeelde partijen van den wedstrijd D. C. IJ.Constant, vele geluk- wensehen, en een aantal problemisten, zenden ons composities ter oplossing voor het kam pioenstiental. Het is ons onmogelijk, de vele gelukwen- schen, persoonlijk te beantwoorden, waarom wij langs dezen weg alle correspondenten onzen hartelijken dank betuigen voor hun blijken van belanagstelling. Wij zijn gaapie bereid te voldoen aan de verzoeken, de gespeelde par tijen uit den wedstrijd D. C. IJ.—Constant te analyseeren. Wij plaatsen echter geen partijen doch fragmenten, later komen wel de compo sities der problemisten. Allereerst dan ,een fragment uit de partij gespeeld aan bord 6 tusschen F. Basstra met Wit, en den blinden meester Olsen. De blinde meester is hier den ziende toti leermeester. Wit: Zwart, B. Dukel: 2, 3, 4, 6, 8, 9, 14, 15, 16, 20. 21 22' 25 26 Wit', J.'v. d. Doe: 29, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 45, 47, 48. Het spel verlieip met Zwart aan zet 21—27? Een zwakke positiezet die veel gvaren met zich mee brengt. Wit vervolgde: 2924 20x29 33x24 14—20 3&—33 20x29 34x23 16—21 33—28 22x33 38x29. Dit gedeelte speelt Wit zeer fraai. Er dreigt verlies van een schf voor Zwart. 913 2924! 25—30 23—19! 27—32 37x28 30—34 40x29 15—20 24x15 13x22. Zwart heeft zich weer gered en gaat thans voordeelig het eindspel in. 35—30 8—13 45—40 13—19 40—35 3—9 43—38 2—8 38—33 8—13 33—29 6—11 30—24 19x30 35x24 9—1 4 29—23 11—17. Wit kan althans remise forceeren. De stand luidt: Wit: 15, 23, 24, 36, 42, 47, 48. Zwart: 4, 13, 14. 17, 21, 22, 26. Nu is 2318 remise. Wit speelt 4238 2228 23x32 14—20 48—43 20x29 32—27 21x32 38x27 26—31 27—21 17x26 36x27 26—31 27x36 29—34 en Zwart won na enkele zetten. Een zeer gecompliceerden partij werd ge speeld aan bord 9, tusschen- Lrros met zwart en Winkelman met wit. Wit: 23. 34, 28, 29, 33, 36, 38, 39, 42, 44, 45, 47, 48, 49. Zwart: 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17. 20 25 27. Het'verliep als volgt: 1319 24x13 9x18. Zwart dreigt met 25—30 27—31 17—22, dus moet: 48-^13 11—16. (Nu moet Wit den ruil 34—30 25x34 29x40 enz. enz. spelen), 44--^40 17—21 40—35 4—9 35—30 8—13 30—24? 12—17 23x12 17x8. Belet 28—23 wegens 13—19 2126 38—32 27x38 43x32 14—19 45—40 19x30 40—35 914 35x24 1419 3631 en Zwart heeft stuk winst met gewonnen positie. Zeer fraai. CORRESPONDENTIE. D. Boon, IJmuiden-Oost. Als u één dam bezit en de tegenstander 2 dammen en 1 stuk, is het spel nog lang niet uit. U kunt er regle mentair ee neind aan maken, door dat ee-ne stuk te kronen tot dam. Indien de drie dam men niet in het bezit zijn van de lijn 546 en die eene dam wel is het spel na drie zetten remise, anders na tien zetten, behalve wan neer na tien zetten direct de winst kan wor den aangetoond. ij Clubspelers geven direct 3 tegen 1 remise hoewel deze remise toch onbillijk blijft. J., Beverwk. Indien u 53 cent plus port- kosten aan het adres abezorgt, zullen wij u een damsleutel doen toekomen. KONINGSOFFER. Tot slot dezer rubrieik een vraagstuk in het H. S. van den oud-wereldkampioen H. Hoog land Jr.. De heer Hoogland heeft dit eindspel opgedragen aan alle leden van D. C. IJ. „Koningsoffer". Zwart: Wit: Zwart 1 dam op 46. Wit, 2 schijven op 15, 20 en 1 dam op 25. Wit speelt en wint in het H. S. Dammen slaan elkaar horizontaal en verticaal. Het bijzondere van dit eindspel is, dat het in het huidige spel remise wordt gegeven. Door de wijziging van dammenslaan (horizon taal en verticaal) wordt hier een fraai „Ko ningsoffer" toegepast. Het eindspel verdient bijzondere aandacht door den fraaien winstgang. Wij mogen den heer Hoogland, een pionier in den N. D. B., bedanken voor zaijn medewerking. Alle correspondentie binnen 8 dagen té zen den aan bureau van dit blad of Van Wasse- naerstraat 23, IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9