HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG No. 154 DINSDAC 4 MEi 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.21 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM, ADVERTENTIëN15 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. één of twee teden wtTsvinjïer ƒ25 alle lldïn 3.VT rfn ffl ongeschiktheid I 2000.- overlijden ƒ400.-, verlies van hand, voet ot oog ƒ200.-, belde leden duim r 100—, één lid duim ƒ50-, alle leden wijsvinger ƒ60—, bij verdrinkingsdoodXoringeval^tTdem de va!fr, een/?„™ M led!," anderen vinger 5—, arm- ot beenbreuk 30—, enkelbreuk 15—, polsbreuk S 15— Opvarenden van vlsscbers-, marinevaartuigen enz. ƒ400— NoJafzondeSe,af; ÏLe,en maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN Vaststellen van nieuwe belasting- verordeningen. Belastingschaal voor vaststelling van schoolgeld. Niet of niet behoorlijke invulling van formu lieren van Hondenbelasting strafbaar. De in de raadsvergadering van 15 December 1936 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs,. buitengewoon lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs, is door de Kroon goed gekeurd tot 1 September 1937. Zooals B. en W. in gemeenteblad No. 26 van 1936 mededeelden, zijn bij de wet van 22 Fe bruari 1936 (Staatsblad No. 100), tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, o.m. ingrijpende wijzigingen gebracht in de schoolgeldheffing. Tot dusver werd de aan slag" in het schoolgeld uitsluitend berekend naar de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Vol gens de thans gewijzigde bepalingen kan in het vervolg de geldelijke draagkracht der school- geldplichtigen worden bepaald, zoowel aan de hand van gegevens door 's Rijks belasting dienst te verstrekken, - als aan de hand van feiten en omstandigheden van gemeentewege verzameld en vastgesteld. Volgens het gewijzig de artikel 63, 4e lid, der Lager-onderwijswet 1920, betreffende door het Rijk te verstrekken gegevens: a. die, welke voorkomen in de kohie ren der personeele belasting; b. het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar, verschul digd wegens gemeentefondsbelasting en ver mogensbelasting. De personeele belasting achten B. en W. on geschikt, daar deze geen bruikbaren maatstaf levert om als basis te dienen voor de school geldheffing, terwijl B. en W. evenmin die hef fing zouden willen baseeren op de feiten en omstandigheden, welke van gemeentewege kunnen worden verzameld en vastgesteld, zulks alleen reeds vanwege de omvangrijke admi nistratieve werkzaamheden en de kosten, welke daaraan zijn verbonden. B. en "W. meerien dan ook den raad te moeten voorstellen de voor keur te geven aan den onder letter b genoem den maatstaf. In.de gemengde hoofdsom (het totaal van de hoofdsommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting) zijn de volgende elemen ten Verwerkt: 1. het zuiver inkomen; 2. het aantal minderjarige eigen of aange huwde kinderen voor zoover deze niet zelf in de gemeentefondsbelasting zijn aangeslagen; 3. het in gezinsverband samenwonen met andere in de gemeentefondsbelasting vallende personen; 4. het zuiver vermogen waarnaar de school- geldplichtige in de vermogensbelasting is aan geslagen. Door de rijksbelastingadministratie wordt aan de gemeente medegedeeld het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar door den schoolgeldplichtige verschuldigd wegens ge meentefondsbelasting en vermogensbelasting te zamen, met dien verstande, dat de hoofd som der vermogensbelasting slechts in aanmer king wordt genomen voor zoover zij te boven gaat f 5 voor elk minderjarig eigen of aange huwd kind of pleegkind, dat niet zelf in die belasting of in de gemeentefondsbelasting is aangeslagen. Tengevolge van laatstgenoemde bepaling zal de vermogensbelasting (welke wordt geheven van vermogens van f 16.000 en meer) voor personen met een, twee of drie min derjarige kinderen voor de schoolgeldheffing eerst in aanmerking komen, wanneer het ver mogen respectievelijk meer dan f 18.000, f 21.000 of f 23.000 bedraagt. In het door B. en W. ontworpen tarief heb ben zij rekening gehouden met de eischen, welke de regeering ten aanzien van de school geldheffing stelt voor gemeenten, welke een extra-bijdrage uit het werkloosheids-subsidie- fonds ontvangen. De schoolgeldheffing moet n.l, in die gemeenten tenminste bedragen bij een gemengde hoofdsom van: f 66 f 30 per jaar. 96 f 40 136 f 50 176 f 60 218 f 70 268 f 80 318 f 90 368 f 100 en verder voor elke toeneming van de gemeng de hoofdsom man f 6 een verhooging van het schoolgeldbedrag met f 1 met dien verstande, dat het maximum te bepalen schoolgeldbedrag niet mag overtreffen het gemiddeld bedrag der kosten van het gewoon lager onderwijs per leerling en per jaar. Het minimum schoolgeldbedrag is in de wet vastgesteld op f 3 per jaar voor het gewoon en °P f 6 per jaar voor het uitgebreid lager onder wijs en moet reeds worden geheven bij een ge mengde hoofdsom van f 2. Daar de gemeente, met ingang van het be lastingjaar 1 Mei 1937—1 Mei 1938 van de Rijksbelasting-administratie uitsluitend nog opgave ontvangt van de hoofdsommen over een vol jaar. verschuldigd wegens gemeentefonds en vermogensbelasting van de aanslagen van hen waarbij kinderaftrek plaats heeft, is het voorts noodzakelijk de volgende verordeningen te herzien: verordening op de heffing van: a. schoolgeld voor het onderwijs aan de ge meentelijke handelsavondschool; b. retributie voor de toelating van leerlingen hit de gemeente Velsen op inrichtingen van middelbaar- en hooger onderwijs; c rechten van diensten, door den gemeente lijken ontsmettingsdienst en den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst bewézen d. een belasting op honden. De wijziging van de onder a genoemde ver ordening beoogt het vervangen van de inko- mensschaal door de belastingschaal. In de onder b genoemde verordening is als bedrag der te heffen retributie voorgesteld het schoolgeld voor de Rijks Hoogere Burgerscho len. Dit schoolgeld was steeds maatgevend voor de heffing. Daar de tarieven bij het Rijk nog wel eens eenige wijziging ondergaan, ach ten B. en W. een verwijzing naar de Rijkshef fing juister dan de opname van de door het Rijk gevolgde berekening. Het tarief, opgenomen in de onder c genoem de verordening, is in overeenstemming met de door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken terzake gestelde bepalingen. Bij de vast te stellen tarieven voor de hon denbelasting kan geen aanslag meer plaats hebben naar het inkomen Alleen moet reke ning worden gehouden met artikel 286 der ge meentewet bepalende, dat op honden, uitslui tend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid of ten bewaking van gebouwen of erven geen of een mindere belasting moet worden gelegd dan op andere bonden. B. en W. zouden de belastingbedragen willen zien bepaald voor de eerstgenoemde ca tegorieën op f 4 en voor de laatste categorieën op f 7.50 voor eiken hond. In de door B. en W. ontworpen verordening is opgenomen de verplichting tot aangifte, Komt men die verplichting niet na dan zal tweemaal het normaal verschuldigd bedrag moeten worden betaald. Eenzelfde straf is ge steld op het doen van een onjuiste aangifte. Daarnaast is in de invorderingsverordening strafbaar gesteld het niet- of niet behoorlijk invullen van de ter invulling aangeboden for mulieren alsmede het niet- of niet behoorlijk vervullen van andere formaliteiten, welke tot richtige heffing der belasting worden gevor derd. B. en W. stellen voor de betreffende veror deningen vast te stellen. VERZOEK OM INLICHTINGEN. De Commissaris van Politie te Velsen ver zoekt hun, die meenen eenige inlichtingen te kunnen geven ten aanzien van een als heer ekleea man, die op Dinsdag j.l. in den trein Haarlem-Velsen (aankomst te Velsen 15.45) andere reizigers overlast heeft aangedaan, zich aan zijn bureau te willen bekend ma ken. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Een bankbiljet, een zak met wortelen, een bril met koker, een sleutel, twee dameshandschoenen, een ring met sleutels, een ceintuur, twee rijwielbelas- tingmerken, een portemonnaie met inhoud en een lederen motorkap. Gevonden te IJmuiden-Oost: Een rijwiel- belastingmerk, een kinderfietsje, twee cein tuurs, een manchetknoop, een notitieboekje en een handschoen. Gevonden te Velsen-Noord: Een parapluie, een portemonnaie met inhoud, een kinderrij wiel, en een rijwielbelastrngmerk. Gevonden te Velsen: Een portemonnaie met inhoud. Gevonden te Santpoort: Een lederen mo torkap. een huissleutel, een handtasehje met inhoud, een tennisschoen, een damesrijwiel en een paar motorhandschoenen. COÖPERATIEVE BRANDSTOFFEN- VEREENIGING. De Coöperatieve Brandstoffen Vereeniging hield in het gebouwtje van Kindervreugd haar jaarvergadering, welke vrij goed bezocht was. Na opening door den voorzitter den heer P. J. Honig, werden door den secretaris-pen ningmeester den heer F. H. Schut de notulen der vorige vergadering gelezen. Zij werden goedgekeurd. Ook het uitvoerige jaarverslag vond algemeene instemming. De financieele uitkomst was gunstig en wees ee.n winstcijfer aan van f 23.35. De rekening sloot met een totaalbedrag van ruim f 2400. Namens de commissarissen verklaarde de heer W. An- tonissen dat kas en boeken in orde waren bevonden en namens de controle commissie deed de heer Seiter verslag en stelde voor aan den heer Schut décharge te verleenen, hetwelk de goedkeuring der vergadering weg droeg. Beide heeren spraken waardeerende woorden over het gehouden beheer. Wegens bedanken van den heer Honig als voorzitter werd met algemeene stemmen in diens plaats gekozen de heer N. Pasma. De heer Schut (aftredend) werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer Pasma werd als com missaris gekozen de heer J. Donkers terwijl de heer W. Antonissen herkozen werd. In de controle commissie werden benoemd de hee ren IJzenbrandt en van der Sypt. Vervolgens kwam het punt „Centraal inkoo- pen van brandstoffen" aan de orde. De hierover gevoerde besprekingen hadden tot, resultaat, dat de vergadering zich accoord verklaarde met de onderhandelingen, door de centrale inkoopcommissie gevoerd, inzake den aankoop en de distributie van de brand stoffen. Bij de rondvraag brachten enkele leden dank aan den scheidenden voorzitter voor zijn leiding aan de Vereeniging gedu rende 27 jaren gegeven. De heer Honig dankte de heeren voor hunne hartelijke woorden en sloot hierna de vergadering. IJMUIDEN EEN WAARSCHUWING TEGEN KALKEN EN PLAKKEN. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Federatie Velsen der S.D.A.P. via de af- deelingsbesturen aan de leden bekend ge maakt, dat er gedurende deze verkiezings- actie niet gekalkt of geschilderd mag wor den op straten, muren enz., niet geplakt op huizen, waarvoor geen toestemming Is gege ven. Het bestuur doet een dringend beroep op de leden, om hiermede rekening te houden. Vergadering R.-K. Staatspartij. Rede Mr. Dr. L. J. C. Beaufort. Gisteravond heeft in het Patronaatsge- bouw een vergadering plaats gehad van de R.K. Staatspartij waarin als spreker optrad Mr. Dr. Beaufort. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer Ponsioen die in zijn openingswoord zijn voldoening uit sprak over de groote opkomst. Mr. Beaufort die hierna onder luid applaus het spreek gestoelte beklom, wees op de waardevolle goederen, die op staatkundig terrein liggen. Om deze waarden te kennen dient men verder te zien dan ons kleine land, en moet men zien over de grenzen naar andere landen De eerste vraag van het staatkundig terrein is de vraag: hoe voert men den strijd op staatkundig terrein. Hierbij bracht spreker naar voren de verschillende richtlijnen die op staatkundig terrein door verschillende partijen worden aan gegeven. De R.K. Staats partij wil 'n gezonden volksinvloed op staat kundig' terrein doen gelden, waarom dan ook de RK. Staatspartij wars is van alle dicta tuur. De democratie, geeft ons de zekerste waarborg voor alle controle en openbaarheid Tegenover de openbaarheid van een demo cratisch bewind stelde spreker de verborgen heid die de dictatuur met zich meebrengt. De vrijheid van regeeren en het kiezen hier van noemde spreker een bezit dat men moet weten te waardeeren. De R.K. Staatspartij wijst dan ook iederen vorm van dictatuur af. Vervolgens gaf spreker een beknopt over zicht van den tegenwoordigen toestand. Hierbij bracht hij de heerschende werkloos heid onder de aandacht. Ofschoon er schijn baar eenige opleving is toch mag men niet tevreden zijn zoolang er nog zoo'n groot aan tal werkloozen is. Dit mag zoo niet blijven, niet om financieele en niet om moreele redenen. Er moet hiervoor veel gedaan wor den door de komende regeering. Spreker gaf eenige richtlijnen die hierbij zouden gevolgd moeten worden. Bij het bespreken van in ternationale ruilmiddelen, zeide spreker, dat de Katholieke Staatspartij hiermee niet mee kan gaan. Vervolgens bracht hij de werkvoorziening en de ordening van het economische en het maatschappelijke leven naar voren. Hij toonde aan wat op dit terrein reeds door minister Verschuur was gedaan. Het crisis-apparaat, waardoor ook reeds eenige ordening is gekomen, noemde spre ker een zegen ofschoon de Katholieke Staats partij met alle ordeningen niet mee kan gaan. Hierna bracht hij de bescherming van onzen Godsdienst onder de aandacht en nam hij de leer van het Communisme onder de loupe. Spreker verwees naar Rusland en Mexico en waarschuwde tegen het Commu nisme. Eveneens besprak hij het moderne heidendom, zooals dit in Duitschland zich voordoet. Aan het einde der rede richtte Dr. Beaufort een waarschuwend woord om zich door geen leuzen van anderen te laten afleiden maar het vertrouwen te blijven stellen in de R.K. Staatspartij en deze bij de as. verkiezingen te steunen. Na het beëindigen yan zijn, voort durend door applaus onderbroken rede was het woord aan den heer N. Tervoort uit Beverwijk. Deze hield een korte inleiding over den heerschenden toestand van den modernen tijd waarin hij de groote scheppingskracht der menschheid naar voren bracht. Trots dit alles knaagt er aan den ibloei van den modernen tijd een groot verderf. De samenleving is volgens spreker door en door verdorven. Het diepe verval waarin de mensch leeft ligt in het egoïsme. Na een overzicht te hebben ge geven van het geestelijke verval der mensch heid, gaf spreker na de pauze een overzicht van het politieke verval. DE VELSER HUISVROUW. De agenda van de afdeeling Velsen-Umui- den der Nederl. Vereeniging voor Huisvrou wen vertelt, dat Dinsdag 4 Mei (dus heden) de heer W. H. Verhoeff te Utrecht in het ge bouw voor Chr. Belangen een voordracht houdt over „Moderne voeding in theorie en practijk", welke voordracht wordt gevolgd door een demonstratie van eenige vitaminen- houdende voedingsmiddelen. Dinsdag 11 Mei wordt een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling Marquette, Dinsdagmiddag 25 Mei geeft mevrouw Riek Bonset-Horst van Zandvoort een voordracht middag. Handwerkmiddagen worden gehou den Donderdag 13 en 27 Mei, als steeds in Kennemerhof. DE NOORDZEESLUIZEN. Door de Noordzeesluizen alhier zijn in de maand April geschut: naar zee 280 zeesche pen met een inhoud van 1,716.406 M3, 134 visschersvaartuigen met 4700 M3 en 620 bin nenvaartuigen met 101,768 M3.. totaal 1034 schepen met een inhoud van 1,922,874 M3. Uit zee 298 zeeschepen met een inhoud van 1.856.232 M3.. 227 visschersvaartuigen met 9100 M3. en 667 binnenvaartuigen met 95.233 M3. Totaal 1192 schepen met een inhoud van 1,960.565 M3. Totaal naar en uit zee 2226 schepen met een inhoud van 3.883.439 M3. PERSONALIA. A.s. Donderdag 6 Mei is het 20 jaar gele den, dat Ds. L. W. Erdman bij de Ned. Herv jemeente alhier als predikant werd beves tigd. Ds. Erdman diende eerst de gemeente van Spijkenisse 4 jaar, daarna die van Brielle 9 jaar. Naast zijn ambtswerk is Ds. Erdman hier op maatschappelijk gebied werkzaam als bestuurslid van het Witte Kruis en van de Neutrale Ziekenhuisvereeniging. DE ZEEVISSCHERIJ IN MAART. Trawlers besomden per reisdag f 216 tegen f 149 in Maart 1936. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Maart 1937, waarbij de tusschen haakjes geplaatst cijfers betrekking hebben op de maand Maart 1936. Aan de zeevisscherij namen 389 (440) Ne- derlandsche vaartuigen deel Door Neder- landsche en vreemde vaartuigen werd vol gens voorloopige opgaven hier te lande aan gevoerd 4.277651 K.G. (3.934.128 K.G.) visch met een waarde van f 770.927 (f 547.169). In totaal waren 81 (76) stoomtrawlers in bedrijf. In 195 (150) reizen brachten deze vaartuigen te IJmuiden en te Scheveningen 2.967.960 K.G. (2.120.550 KG.) visch aan ter waarde van f 468.623 (f 264.563) of gemid deld per reisdag 1366 K.G. (1194 K.G.) en f 216 (f 149». 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zout kamp in 6 (7) reizen 6622 K.G. f41.998 K.G.) visch aan, waarvoor f 1305 (f 3093) werd be- somd. 5 (5) motortrawlers maakten 11 (8) reizen en besomden voor 145.427 K.G. (162.715 K.G.) visch f 25.366 (f 15.468) of gemiddeld per reisdag 1062 K.G. (1440 K.G.) en f 185 (f 137) Van de motorloggers namen 105 (121) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 310 (360) reizen werd 728.066 K.G. (787.356 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 195.165 (f 156.255) of gemiddeld per reisdag 256 K.G. (254 K.G.) en f 69 (f 50). Voor de kleine trawlvisscherij waren 192 (228) vaartuigen (motorkotters, motorkust- visschersvaartuigen en halfgedekte en open zeilvaar tuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1110 (1379) reizen en brachten 374.477 K.G. f466.791 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 69.383 (f 67.847) of ge middeld per reis 337 K.G. (338 K.G.) en f 63 (f 49). Voor zoover bekend nam 1 (3) Neder- landsch vaartuig aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 2 (4) reizen werd 5995 KG. (8703 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 1174 (f 965) of gemiddeld per reis 2998 K.G. (2176 K.G.) en f 587 (f 241). 7 Deensche motorkotters, die met de zee vischzegen hadden gevischt, voerden in 8 reizen 37.020 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 6489 werd besomd. Voor de beugvisscherij waren 3 (5) Vlaar- dingsche stoombeugers in bedrijf. In 8 (14) reizen voerden deze vaartuigen te IJmuiden 10.238 K.G. (87.243 K.G.) beugvisch aan ter waarde van f 3141 (f 14.048) of gemiddeld per reisdag 125 K.G. (682 K.G.) en f 38 (f 110). In Maart jl. eindigden de beugers als ge volg van de slechte uitkomsten nog vóór het einde der maand de visscherij. Voor de drijfnetvisscherij op haring waren geen Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. (In Maart 1936 twee motorloggers. die in 2 reizen 9775 K.G. versche haring aanbrachten ter waarde van f 401). Groote verbouwing ondergaan. De Britsche kabellegger „Dominia" werd, zooals wij reeds eerder gemeld hebben, onge veer 5 maanden geleden aan de Russische re geering verkocht. Het schip kwam toen naar Amsterdam waar het op de werf der firma Verschure Co. geheel verbouwd werd tot vracht_ en passagiersschip. Gisternamiddag vertrok het schip onder de nieuwe vlag met den naam „Nikolai Ejov" in ballast naar Odessa. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de omvangrijke verbouwing vier maanden in be slag genomen heeft. Aanvoer ijzererts. Het Zweedsche stoomschip „C. F. Liljevalch" arriveerde gisteren van Narvik aan het Hoog- ovenbedrijf met een lading ijzererts. Aanvoer papierhout. Het Russische stoomschip „Otto Schmidt" is Zondag van Leningrad bij de papierfabriek te Velsen aangekomen met een lading papier hout. Groote diepgang. Het motorschip Jagersfontein, dat hier Za terdag van Hamburg aankwam om passagiers voor Zuid Afrika in te schepen, had een diep gang van 8V2 meter. Aanvoer oud ijzer. Het Nederlandsche motorschip Holland is met een lading oud ijzer van Londen in de Binnenhaven van de Hoogovens aangekomen. Aanvaring aan sluismuur. Het Engelsche motorjacht Ailsemere, dat te Amsterdam gebouwd was en Zondag naar Southampton zou vertrekken om nog getuige te kunnen zijn van de vlootrevue, is tegen een muur van de Middensluis gevaren. Vermoede lijk weigerde de motor achteruit te slaan want het schip voer met volle kracht vooruit tegen den muur. De gevolgen waren zeer ernstig, zoodat het schip met een ingedrukte voorsteven en ver schansing naar Amsterdam terugkeerde om te repareeren. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Moscha D. Kydo- niefs is in ballast van Aberdeen naar Amster dam gepasseerd om bij de Nederlandsche Dok Mij. aldaar verschillende herstellingen uit te voeren. Het Nederlandsche stoomschip Zonne- wijk, dat hier bij de Hoogovens ijzererts gelost had, vertrok in ballast naar Rotterdam om aldaar bij Wilton te dokken. Reparatie Marokkaansche sleepboot. Vrijdagavond passeerde alhier de Marok kaansche sleepboot „Phosphate IV", welke bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Am sterdam een groote reparatie zal ondergaan Deze herstelling zal naar gemeld wordt onge veer twee maanden in beslag nemen. Voor de eerste maal is het dat een sleepboot onder de Marokkaansche vlag alhier binnenkwam van Casablanca. Aanvoer papierhout. Voor de papierfabriek te Velsen kwam Za terdagmorgen het Russische stoomschip „Onega" van Leningrad aan met een lading papierhout". Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 56 stoomschepen, 22 motorschepen, 2 zee sleepbooten en 1 kraan, tezamen 81 schepen tegen 84 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken er 59 stoomschepen, 24 motorsche pen en 1 zeesleepboot, tezamen 84 schepen te gen 82 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 165 schepen tegen 166 schepen in de week tevoren. Passagiersvervoer. Teneinde de voor Zuid Afrika bestemde pas sagiers in te schepen is het Nederlandsch mo torschip Jagersfontein hier Zaterdag van Ham. burg aangekomen. Het schip meerde in de Binnenhaven en vertrok Zaterdagnacht naar de bestemming. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1937 ingelegd f 56.351,03, terugbetaald f 70.849,46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 28232. VERGADERING EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal aa. Woensdagavond in Thalia een vergadering worden gehouden van de afdeeling Velsen van „Eenheid door Democatie". Behalve de heeren ds. Padt en ds. Westmijse zal voorts nog als spreker optreden de heer J. C. Deering uit Utrecht Brutale inbraak in Aerdenhout. Een inbreker gaf zich uit voor politieman. Zaterdagnacht is ingebroken in de villa Borgerweg No. 1 te Aerdenhout. In de beneden vertrekken is veel overhoop gehaald. Vermist worden enkele met juweelen bezette sieraden, waarvan de waarde vermoedelijk op eenige honderden guldens te stellen is. Een lade van een schrijftafel is ook onderst boven gehaald, maar een portefeuille met 200 gulden die daarin lag, is niet gevonden. Het blijkt dat hier een brutale inbreker aan den gang geweest is, die ook over tegenwoor digheid van geest beschikt. De ouders waren afwezig, de kinderen die op de eerste verdie ping sliepen waren alleen thuis met de dienst bode, die haar kamer op den zolder heeft. De inbreker is binnengekomen door eerst op een balcon te klimmen, daarna een deur te forcee- ren, waarna hij kwam in de slaapkamer van het 11-jarig dochtertje. Hij liet het licht van zijn electrische lantaarn op haar gelaat schij nen, waardoor zij wakker werd. De inbreker heeft toen gezegd: „schrik maar niet, ga maar weer slapen, er is hier ingebroken, ik ga nog even naar de kamer van je vader, ik ben van de politie Daarop heeft de inbreker nog de kamers van de benedenverdieping doorzocht In de kamers waar de andere kinderen slapen is hij niet geweest. De politie van Bloemendaal heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld, waarbij ook door de hondenbrigade van de Haarlemsche politie geassisteerd werd. Het dochtertje kon van den inbreker slechts een vaag signalement op geven, niet alleen was het kind natuurlijk door het onverwachte bezoek en de mededeeling dat er in huis was ingebroken, overstuur maar het is altijd moeilijk iemand op te nemen die zelf een lantaarn in de hand heeft. Tot heden heeft het onderzoek nog geen direct resultaat opgeleverd. De bijeenkomst der Oxford- groepen te Utrecht. Groote belangstelling uit binnen- en buitenland. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Het perssecreta riaat der Oxfordgroepen te Utrecht deelt mede, dat'thans uit binnen- en buitenland de aankondigingen tot deelneming aan de bij eenkomst tusschen 6 en 17 Mei in groote hoe veelheden binnenkomen. Uit Engeland werden vijfhonderd aanvra gen ontvangen. De drukte in verband met de kroningsfees ten in Engeland maakt het noodzakelijk, dat daarvoor speciale maatregelen worden getrof fen. De Denen kondigden aan, dat zij op Zon dag 9 Mei ten getale van tweehonderd in een autokaravaan Utrecht zullen binnenkomen. Tot op dit oogenblik werden honderddui zend „folders" aangevraagd. In het binnenland werden in verschillende steden voorbereidende bijeenkomsten gehou den van doctoren, zakenlieden, burgemeesters onderwijzers en andere groepen. Tien Neder landsche burgemeesters hebben een rond schrijven gericht aan al hun collega's, waar bij deze tot een bijeenkomst aan een geza- menlijken maaltijd gedurende de Oxford-da- gen worden uitgenoodigd. Uit enkele gemeenten werden reeds massa bewegingen aangekondigd. Zoo meldde een gemeente van zeventienhonderd leden, dat duizend hunner met autobussen in Utrecht zullen arriveer en. Ook uit het bedrijfsleven werden verschil lende collectieve afvaardigingen aangekon digd, zooals uit een fabriek tweehonderd ar beiders, uit een andere honderd arbeiders, talrijke kleine bedrijven, waarvan de leider net administratief personeel en arbeiders zou overkomen. In Utrecht werd de beschikking gekregen over een aantal localiteiten. die voorzien worden van luidsprekers, o.a de groote loods der groentenveiling, waai omstreeks zesdui zend menschen kunnen worden onderge bracht, Tivoli, enz.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1