HET NIEUWE AVONDBLAD HINDENBURG" NEERGESTORT. IJMUIDEN 22e JAARCANC No. 156 VRIJDAG 7 MEI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels U.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekering voor oetalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid J 2UUU.- overlijden 400.verlies van hand, voet oi oog 1200.beide leden duim f 100.éen Üd duim 150.alle leden wijsvinger 160. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk f 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Vergadering Eenheid door Democratie. Felle aanvallen tegen de dictatuur. In Thalia vond gisteravond een openbare vergadering plaats van Eenheid door Demo cratie", welke vergadering druk bezocht was. De vergadering werd geopend door den heer R. Veerbeek, die dit met groote vreugde deed, omdat op deze eerste openbare vergade ring van E. d. D. in IJmuiden-West het bezoek zoo druk was. Als eerste spreker trad op de heer J. C.Dee- r i n g, die zeide, met vreugde naar IJmuiden te zijn gekomen omdat hij wist, dat hier een krachtige afdeeling is en dat de democratie hier krachtig werd belijd. Het is misschien wel eens anders geweest; er zijn in IJmuiden veel menschen geweest die dachten dat er in 1937 al geen verkiezingen meer gehouden zouden worden. Spreker wees op den slechten econo- mischen toestand waardoor velen getroffen werden, zoowel de ouderen als de jongeren. We kunnen het onh psychologisch indenken, dat men in zulke tijden van geestelijke ver vlakking naar wat anders zocht. Het is een tijd van overgang; we staan voor nieuwe tijden. Hoe die. er uit zullen zien weten we niet. Het is een tijd, die doet denken aan dien van vóór de Fransehe revolutie, toen de graaf de Cag- liostro overal volle zalen trok door zijn geest driftige redevoeringen en die ook overal raad op wist. Ook thans zien we op ons politieke markttooneel de kwakzalvers overal rond trekken, die met schijnwerpers en allerlei tam tam de aandacht op zich vestigen. Men is vol van critiek, een critiek die mogelijk is door ons democratisch stelsel. Spreker meent, dat deze critiek waardig moet zijn, maar daaraan mankeert den laatsten tijd wel het een en an der. Hij wees er op, dat er heel veel over de politiek gezegd wordt, maar dan weinig goeds. En dit is verkeerd, want politiek is een belang rijke zaak. Het is onjuist te meenen dat poli tiek slecht is. Er moet gezonde critiek zijn. Ge durende 17 maanden is er gelukkig een kente ring. E. d. D. staat op de bres voor het behoud der democratie, die ons de critiek laat. Voor het behoud van deze vrijheid strijdt E. d. D. Het is een benauwde tijd; het. gaat tusschen democratie en dictatuur. De heer Deering be sprak de aanvallen op de 'democratie, die vol gens zekere zij dn corrupt is. Men heeft hier niets kunnen vinden en gaat dan naar Frank rijk, waar men inderdaad iets vond. Maar als men de democratie wil verwerpen omdat er knoeierijen in Frankrijk aan het licht komen moet men daarbij denken dat deze knoeierijen juist-dank sij.de democratie aan het licht ko men. Men zegt; democratie beteekent gelijk heid voor allen, het idee der Fransehe revolu tie. Neen we zijn' gelijk voor de wet aldus spre ker. Er worden verschillende waardemeters naar voren gebracht; er is een groep, die de oerkracht van den mensch als waardemeter kent,- anderen het verstand. Het .gaat niet om verstandelijke dingen, democratie is een kwestie van gevoel, een aangeboren drang naar vrijheid. Deze democratische vrijheden liggen diep verankerd in onze grondwet. Het gaat met de democratie in zekeren zin als met de ge zondheid, die je het .beste waardeert wanneer men haar kwijt is. Spreker zeide, dat wij nu het schip slingert, moeten zorgen dat er een goede'bemanning aan dek is. Als tweede spreker trad op ds. G. West wij x. Spreker wees er op dat de organisatie die ons hedenavond samenroept is een bewe ging, niet een partij die uit komt met lijsten bij de verkiezingen. Het is een beweging, die voortgekomen is uit den nood der tijden. Twin tig jaar geleden dachten wij er niet aan dat tal van geestelijke vrijheden, de schatten van het Nederlandsche volk gevaar zouden loopen, dat er machten aan het opkomen waren, die de Nederlandsche vrijheden zouden verzwel gen. E. d. D. is een beweging en wil een bewe ging blijven ook na 26 Mei. Het mag niet zijn. dat E. d. D. na 26 Mei plotseling gaat verdor ren. Er blijft een groot veld brak liggen. E. d. D. moest noodwendig geboren worden, omdat honderdduizenden kiezers niet aangesloten zijn bij een politieke partij. Spreker wees op de verschillende samenstelling onzer kiezers, waaronder een middengroep is, die niet be hoort tot een bepaalde politieke partij, maar die wel vatbaar is voor een zekere suggestie. Spreker wees op de suggestie, die uitging van zekeren bijna 70-jarigen spreker, op wien velen hun stem zullen uitbrengen, die noch anti- revolutionnair noch Gereformeerd zijn. Twin tig jaar geleden was er geen plaats voor E. d. D. maar toen was er ook nog niet de partij der dictatuur. Nu staat beweging tegenover bewe ging, tegen de N.S.B. die van E. d. D., kort ge leden opgericht met 71 leden wel aantal thans naar de 20.000 loopt. (Applaus). Sprekende over de N.S.B. zeide ds. Westmijx, dat die beweging ook in IJmuiden veel aanhang had. Zij had in Utrecht haar hoofdkwartier, in IJmuiden een bijkwartier. Laten wij er voor zorgen dat zij loopt naar haar laatste kwartier. En na het laatste kwartier komt de volle maan. Spreker herinnerde aan de woorden van Willem van Oranje gesproken op Oudejaarsavond 1568, gouden woorden, die ook later hun gelding kregen in gansch West-Europa. Er is een gemis aan het historisch besef bij de groepen dei- dictatuur, die de woorden van den Prins die spraken van de onverzettelijkheid van het katholicisme en van het op zijn vrijheid staan de Protestantisme. Daarmede houdt de N.S.B geen rekening, Maar wij moeten de baan naar het verledetn open houden. De groei van E. d. D. moet gelijken tred houden met den groei der democratie. Men wijst naar Frankrijk en België, waar men in de volksvertegenwoordi ging nog al eens tekeer gaat, maar daarvoor zijn het warmbloedige menschen. Wij zijn kal mer, alhoewel thans ook bij ons stoelpooten en inktkokers als argumenten gebezigd wor den. Wij hebben hier nu een zetbaas gekreger van een buitenlandsche beweging een water bouwkundig ingenieur, die van de psychologie van het Nederlandsche volk niets afweet. Er zijn er die zeggen: laten we het maar eens probeeren, maar als we er mee beginnen raken we het niet meer kwijt. Spreker herinnerde aan de Dreyfuszaak. Daar kon recht gebeuren om dat er een parlement was. Recht kan er niet zijn in de muilkorf van de dictatuur. Daar werkt men met concentratiekampen en met schoten in den rug. E. d. D. moet suggestief werken op de kleur- looze middengroepen. Wij moeten blijven strij den voor ons geestelijk goeden een open oog houden voor de trucjes van de overzijde, die gekomen zijn van over de grenzen, waarvan het einde is het snoeren van de mondigheid. E. d. D. staat klaar om de doeken af te rukken. Een ieder die nog geen lid is van E. d. D. zal dit willen worden. Ons werk zeide spreker, is open en klaar. Wij erkennen, dat de democra tie niet volmaakt is maar haar fouten kunnen krachtens haarzelf hersteld worden. Zouden wij dat groote voorrecht, die privileges bloot willen geven? Neen riep spr. uit, dat kunnen wij niet, wij moeten vast blijven houden aan onze mondigheid. De ziekten der democratie kunnen alleen door de democratie genezen worden, maar niet door de N.S.B. De N.S.B. als dokter is erger dan de kwaal. Er zijn vele goe den in de N.S.B. en het is de taak van E. d. D. dezulken terug te winnen. En dat is thans mogelijk, want de zienswijze gaat zich wijzigen. Spreker wees op de suggestieve reclame van het „Zonder dezen man (Mussert) is Neder land verloren". Er zijn in onze geschiedenis vele groote mannen geweest, maar nooit heeft men durven zeggen dat zonder Thorbecke. of Abraham Kuyper of Troelstra Nederland ver loren is. Men had het in den Haag goed beke ken door „zonder" te veronderen in „onder". Spreker wees ten slotte op de zuigkracht van de N.S.B. op de jongeren, die vragen om lei ding, om tucht, die zij dikwijls van hun ouders of hun leeraren niet accepteeren. Spreker herinnerde er aan dat Ds. van Duyl hem eënige jaren geleden zeide, dat als hij mocht onder vinden dat er in de N.S.B. dwang heersoht bij er uit zou gaan. Geestelijke geveltouristen noemde spreker deze intellectueelen in de N.S.B. Fel hekelde hij de kwalificatie van Mussert dat wij zijn een volk van slampam pers. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat met het aantal leden, dat zich in de vergade ring had opgegevende afdeeling thans 250 leden telt. (Daverend applaus). Hierna trad ds. N. P a d t als spreker op, die het een zelfoverschatting noemde, dat men in „Mussert of Moscou" Mussert stelt tegenover een beweging die, hoe men er ook over moge denken, een groote macht ontplooit. Dit is een zelfoverschatting van iemand, die nog nooit iets gepresteerd heeft. Maar dit „entweder oder" weigeren wij te erkennen, aldus spreker. Er is nog heel wat tusschen. Spreker gelooft niet in het gevaar van Moscou. De N.S.B. kent de verachting voor de massa, voor het indivi du, de N.S.B. kent niet den eerbied voor de persoonlijkheid. Er is gezegd: de eene helft van het menschdom is dom, de andere helft is zeer dom. Boven de massa uit torent Mussert, die zegt, voor de massa te zullen zorgen, zooals spr. op een biljet in den Haag gelezen heeft. Van Mussert is gezegd dat hij is een lief kind van God; spreker hoopt dat God ons wil spa ren voor de heerschappij van Mussert, die wil regeeren met de knoet. Het is voor spreker een raadsel, hoe er nog menschen zijn, die de dic tatuur van Mussert willen aanvaarden. Maar nog zijn wij geen slaven, nog zijn wij vrije menschen en dat zullen wij toonen, Dat wij rekening zullen houden met wat wij zien, daar van zullen wij getuigen op 26 Mei. Spreker is er van overeuigd, dat er in Duitschland velen zijn die lijden onder den toestand van heden, dat er velen zijn, die op hun knieen terug zou den willen. Maar bij een dictatuur is geen weg terug. Laat Nederland er voor oppassen, dat wij ons de haren uit het hoofd zullen trekken, wanneer wij hebben een samenleving, waar vrijheid niet meer bestaat. Waar de vrijheid is verdonkeremaand is de mensch zichzelf niet meer. Een overwinning der N.S.B, beteekent een ondergang van de vrije scheppende per soonlijkheid. Democratie wil zeggen mensch- wording van den mensch, eerbied voor den mensch. Wie niet aanvaardt de idee dat het doel der geschiedenis is de menschwording van den mensch, verloochent de idee dat de mensch is een geestelijk wezen. Wij, overtuig de aanhangers der democratie hebben de over tuiging, te zijn deelen van een geestelijke de mocratie; wij zijn menschen die eisohen de vrijheid tot zelfontplooiing, de vrijheid van ge dachten, tot wetenschappelijk onderzoek, vrij heid van vergadering, van godsdienst. En met deze vrijheden is het uit, zoodra de natio- naal-socialistisehe staat er is. Dan is er de uniformiteit van het kerkhof, van den dood. Dan hebben wij te aanvaarden de dictatuur van den leider, die zal hebben te dècreteeren van boven af. Wij willen zijn de menschen die in de werkelijkheid van den mensch gelooven. Wij aanvaarden het gezag, maar alleen van hen, die zich verantwoordelijk weten tegen over het volk. „Die Massa ist eine Herde Vieh" is er gezegd. Spreker herhaalt deze woorden in het Duitsch omdat deze gedachte van het bui tenland tot ons is gekomen. Wij blijven tot in lengte van dagen fiere vrije Nederlanders. De mocratie houdt in het eerbied hebben voor anderer overtuiging, de vrijheid om met an deren van gedachten te wisselen over die overtuiging. Door het wisselen van gedachten over onze overtuigingen groeit de waarheid. Het is de pracht-idee van het parlement, dat overtui ging aan overtuiging wordt getoetst. Wat spre ker in het bijzonder getroffen heeft is de ver guizing van het Jodendom in Duitschland en de groeiende Jodenhaat in ons land. Als Chris ten verfoeit spreker deze Jodenhaat. De Schepper heeft niet geroepen een volk om te heerschen over een ander, maar een veelkleu rige menschheid waarvan ook de Joden een deel uitmaken. Spreker citeerde de woorden van Mussert Jaag de indringers over de kling". Het zijn de Joden die Mussert bedoelt. Dit is geen beeld spraak, het is als in Duitschland geschiedt een harde werkelijkheid Hoe moeten wij denken over een beweging die eer deei der bevolking over de kling wenscht te j'agen? Als deze men schen aan het bestuur zijn gekomen, zul- n Drie en dertig opvarenden gedood. NEW-YORK, 6 MEI. Donderdagavond om kwart over zeven is het Duitsclie luchtschip „Hindenburg", toen het op Lakehurst wilde dalen, in brand geraakt en ontploft. Aan boord bevonden zich 96 opvarenden, n.l. 36 passa giers en 60 leden van de bemanning. Volgens de laatste be richten zouden 16 passagiers en 17 leden van de bemanning zijn omgekomen. De ramp deed zich voor op het oogenblik, dat het luchtschip aan de landingsmast zou worden gemeerd. De uitwerking der ontploffing was ontzettend en in een oogwenk ging de „Hin denburg" schuil achter de vlammen. Enkele seconden latei- viel het gevaarte en sloeg op den grond te pletter met een overweldigend lawaai. De „Hindenburg" had zijn een en twintigste reis naar Amerika gemaakt en de eerste van dit seizoen. (Voor verdere "bijzonderheden zie men elders i?i dit nummer). len zij niet terugdeinzen voor de meest dras tische maatregelen. Zij zullen dat doen, omdat zij niet gelooven in den wensch, maar in den waanzin van het „ik de leider, ik de van God gegevene". Wanneer wij nog prijs stellen op onze vrij heid. laten dan zulke woorden, gericht tot de Joden spreken tot ons allen, laat ons dan we ten wat ons wacht en laat ons tegenover dien waanzin blijven stellen het geloof in den mensch, in de heerlijkheid van den geest, die niet gebonden is aan het bloed of aan het ras maar die is universeel. Rembrandt, Beethoven, Einstein zijn universeele genieën. Wij die hier zijn, Jood of Christen, Katholiek of Protestant, vrijzinnig of rechtzinnig, voelen ons vereenigd omdat we weten dat we mensch zijn. Dit is de motie van vertrouwen in E. d. D.: te weten dat we menschen zijn. Wij doen appèl op de beste gevoelens die in U leven. Strijdt voor uw hei ligste rechten, gelegen in dat eene woord: mensch. Democratie alleen is de sfeer waar in de mensch tot mensch kan worden. De symptomen zien we ginds, dat er slaven zijn die niet eens weten dat ze slaven zijn. Neder landers wilt ge den weg opgaan die voert naar de slavernij of naar het mensch worden van den mensch? Weet dan dat het op 26 Mei gaat tusschen de keuze: mensch of slaaf zijn. Spre ker zeide, nog voldoende geloof te hebben in den mensch om de resultaten met gerustheid af te wachten. De voorzitter sloot den avond met eenige korte woorden. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand April 1937 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade 28.579,05 b. Kantoor Willebrordstraat 12.594,63 c. Kantoor Santpoort 1.963,17 d. Kantoor Velsen-Noord 4.429,34 Totaal 47.566,19 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade 28.647,15 b. Kantoor Willebrordstraat 14.344,24 c. Kantoor Santpoort 648,56 d. Kantoor Velsen-Noord 6.867,69 Totaal 50.543,64 Meer terugbetaald dan ingelegd 2.977,45 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 April 1937 1.232.919,78. Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 Mei 1937. 1.229.942,33. Uitgegeven werden 17 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 17 spaarbankboekjes. Macliineschade. Het Russisch stoomschip Onega, dat bij de papierfabriek te Velsen hout gelost had, moest bij vertrek in de Binnenhaven vastmaken we gens een kleine schade aan de machine. Nadat deze met eigen kracht was hersteld kon het schip de reis naar Spitsbergen voortzetten. Sleepreis. De zeesleepboot Noordzee is van hier naar Rotterdam vertrokken met den baggermolen Amerika op sleeptouw. Om te dokken. Het Grieksche stoomschip Pandias is in bal last van Rotterdam naar Amsterdam gepas seerd om bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. eenige herstellingen uit te voeren. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen van Batavia aangekomen motorschip Johan van Oldenbarneveldt passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,2 meter. Invoer oud ijzer. Met het Nederlandsche motorschip Henca is van Londen een lading oud ijzer in de Binnen haven van het Hoogovenbedrijf aangevoerd. Een verstekeling. Op het Grieksche stoomschip Pandias, dat in ballast van Rotterdam naar Amsterdam pas seerde, bevond zich een Portugeesch verste keling, die te Madeira aan boord was gekomen Teneinde te voorkomen, dat deze ongewensch- te vreemdeling hier aan land zou gaan, was politietoezicht op de Noordersluis aanwezig. Communistische Partij Nederland „Waarom Lijst 7?" In „Het Wapen van Velsen" heeft Woens dagavond een vergadering plaats gehad van de C.P.N. in deze vergadering, die opge luisterd werd door muziek van de Arbeiders- muziekvereeniging „Voorwaarts" te Haarlem, trad als spreker op de heer L. Seegers, lid der Provinciale Staten te Amsterdam met het onderwerp: „Waarom lijst 7?" De vergadering werd door den voorzitter met een kort welkomstwoord geopend waar bij deze zijn tevredenheid uitsprak over de goede opkomst. Voordat de heer Seegers het woord verkreeg liet eerst de heer Hensen, tenor, zich hooren. De heer Seegers betrad hierna het podium, terwijl de aanwezigen de Internationale zongen. Spreker begon te wijzen op de komende verkiezing, waarbij het volk het oordeel over de regeering zal worden gevraagd. Evenals bij vorige verkiezingen, worden verschillende programs door de partijen naar voren ge bracht. Ditmaal is het niet de grootste be- teekenis over deze programs te spreken, maar het belangrijkst is dat men een helder in zicht heeft over den toestand waarin wij leven. De heer Seegers brengt dan de crisis ter sprake. De arbeidersklasse heeft in de laatste ja ren de inkomsten met de helft zien vermin deren. In zeker opzicht stelt spreker de huidige regeering hiervoor aansprakelijk. Om dit dui delijk te maken ging spreker in gedachten een 5 tal jaren terug, waarbij hij herinnerde aan het in 1931 verschenen rapport-Welker. De hiertegen gehouden massale arbeidersbe weging had tot gevolg dat minister Ruys de Beerenbrouck terugweek en dit rapport niet tot uitvoer bracht.. Dit was niet naar den zin der grootmachten. Ook de kort hierop ge houden tusschentijdsche verkiezing bracht een machtsverschuiving teweeg, waardoor de regeering-Colijn aan de macht kwam. Dit was naar den wil van het groot-kapitaal. Colijn moest de sterke man zijn, die den gulden moest redden. Dit is mislukt waar door al direct het cabinet Colijn veroordeeld is. Spreker brengt dan de verhooging van den levensstandaard, als gevolg van de devalua tie ter sprake. Dat dit de crisis zou doen ver minderen, bestreed spreker; de werkloosheid is er betrekkelijk niet door verminderd. De huidige toestand is verre van rooskleurig en daarom een goede tijd voor het fasicsme. Dit is geen nieuw stelsel maar een toepassing van het kapitalisme om de macht in handen te houden. De overwinning van het fascisme is de ondergang der arbeiders. De politiek van de regeering is niets anders. Terug ko mende op de komende verkiezing, zei spr. dat het gaat tussche nde armoe en ellende der arbeiders eenerzij ds en het naar de macht strevende grootkapitaal. Als we willen weten, wat hiertegen te doen is, moeten we zien naar Frankrijk, waar de socialistische par tijen een eenheidsfront tegen het fascisme hebben gevormd. Het verkiezingsprogram der CJP.N. aange nomen op het met Kerstmis gehouden con gres te Amsterdam is een volksprogram. Met dit program kan ieder arbeider meegaan. In dit program is opgenomen het Plan van den Arbeid. Geld is hiervoor te vinden, als men de C.P.N. hiertoe den weg maar vrijlaat. Deze weg wordt niet vrijwillig opengesteld en moet dus door den 'arbeider worden vrijge maakt, De politiek van de S.D.A.P. acht spre ker voor de arbeiders gevaarlijk. De C.P.N zegt tot de S.D.A.P. zoek geen steun, noch bij -eactionnaire noch bij kapitalistische par- Hjen. Het is gevaarlijk- De SDA.P ver trouwt de C.P.N. niet De C.P.N. wil gaarne wkennen het verschil van het verleden Dit noet voorbij zijn De S.D.A.P. wil hier niet ran. In verband met de gebeurtenissen in den Amsterdamschen raad wilde spreker aantoonen, -hoe de C.PjN. de taak opvat om op politiek terrein met de S.D.A.P. samen te werken. Als straks bij de verkiezing de N.S.B. min der stemmen zal behalen dan bij de Staten verkiezing moet men niet denken dat de N.S.B. verslagen is. De macht van het fas cisme is met een verkiezingsmanoeuvre niet te verslaan. Vervolgens werd het (bewapeningsvraag stuk besproken. De S.D.A.P. heeft op het ge houden congres het besluit genomen om de oorlogscredieten toe te staan. De C.P.N. is hier tegen omdat deze door een militaire macht geen waarborg ziet voor de bewaring der democratische vrijheid. Wapens te ge ven aan een leger kan gevaarlijk zijn voor de arbeiders. Kijk maar eens naar Franco in Spanje. De C.P.N. is er voor geld en troe pen voor een leger te geven indien men ver zekerd is dat dit leger vrij is van fascistische officieren, wat het nu niet is. De C.P.N. is voor een leger dat beschermt de vrijheid van den arbeider. De C.P.N. is voor samengaan met een ieder die er op uit is om den arbeider op te heffen uit den poel van ellende waarin deze gezonken is. De C.P.N. is direct bereid samen te gaan met hen die welvaart en geluk voor ons land wil- lén. Met een aansporing om straks alleen te stemmen op candidaten, die dit willen, ein digde spreker zijn rede. Na een kort opwek kend woord, werd een oogenblik gepauzeerd. In de pauze waarin de muziekvereeniging Voorwaarts zich deed hooren was gelegen heid zich op te geven tot het stellen van vragen aan den spreker. Hiervan was slechts door één der aanwezigen, gebruik gemaakt. Nadat deze van antwoord gediend was werd de vergadering gesloten. BILJARTEN. Ned. Biljartbond. K. R. A. S., REMBRANDT EN WATER GRAAFSMEER BLIJVEN IN DEN BOND. Jhr. Dr. J. C. Mollerus. Op verzoek van enkele officials uit de bil- jartsport heeft Jhr. Dr. J. C. Mollerus zijn be middeling verleend inzake het uittreden van de afdeelingen K. R. A. S„ Rembrandt en Wa tergraafsmeer uit den Ned. Biljartbond. Deze bemiddelingspogingen hebben er toe geleld, dat de besturen der genoemde afdeelingen hebben toegezegd, een ledenvergadering uit te schrijven, waarop onder meer ter sprake gebracht zal worden dat van N, B B.-zijde energieke pogingen aangewend zullen worden om enkele onvolledige bepalingen in de sta tuten van den U. I. F. A. B. aan te vullen. Bovengenoemde afdeelingen hebben inmid dels met haar leden vergaderd met het ge volg, dat de bedenkingen van alle drie afdee lingen met zeer groote meerderheid onvoor waardelijk zijn ingetrokken. De officials hebben in een brief aan den heer Mollerus hun erkentelijkheid met dezen gunstigen uit slag betuigd.. VOETBAL. OM DEN H.VB.-BEKER. Zand voor t—Spaarne vogels 3—1 Donderdagmiddag werd op het Zandvoort- terrein de demi-finale voor den H.V.B.-beker gespeeld tusschen Zandvoort en Spaarne- vogels. De Zandvoorters wonnen met 31 Ned. Boiidselftal—West Ham United (1-1) Donderdag is de tournee, welke de Engel- sche tweede klasse profclub West Ham United door Nederland zal maken, te Arnhem begon nen met een wedstrijd tegen een elftal van den K.N.V.B. Deze wedstrijd die op het Vi- tesse-terrein door 12.000 toeschouwers werd bijgewoond eindigde met een 1—1 gelijk spel. Rust kwam met 0—0. Lunge scoordp het ge lijkmakende doelpunt. Velox—Haarlem. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Utrechtschen tweede-klasser Velox speelt Haarlem a.s. Zondag in Utrecht tegen Velox een eerewedstrijd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1