„Kievit" bij noodlanding beschadigd. Twist in doodslag geëindigd. Handelsaccoord met Chili. VRIJDAG 7 MEI 1937 Man een halsslagader doorgesneden In het gezin D., wonende te Gla- nerbrug, nabij Enschede, is in den nacht van Woensdag op Donderdag een echtelijke twist ontstaan. Deze ruzie liep zoo hoog, dat men de huise lijke twist zelfs later op straat voort zette. Een zekere T. de B., die bij het gezin D. inwoonde, mengde zich in het geschil. Het gevolg van deze inmen ging was een verwoede vechtpartij tusschen D. en de B., waarbij eerstge noemde zijn mes gebruikte en zijn te genstander een halsslagader doorsneed. De man zakte ineen en overleed kort daarop. De dader is door de mare chaussees gearresteerd. Het slacht offer, de gehuwde de B., was vader van één kind. Infanterie-geschut voor ons leger in Weenen besteld. Na zeer uitgebreide proefnemingen heeft thans het departement van defensie door be middeling van de firma Van der Vliet en De Jonge te Amsterdam, een bestelling geplaatst van een aantal stuks infanterie-geschut bij Gebr. Böhler en Co., A.G. te Weenen. Dit geschut dient voornamelijk om tank- aanvallen af te weren, verschillende andere landen hebben reeds dit „Böhler" infanterie geschut voor hetzelfde doel aangeschaft. KIND ONDER DEN TREIN. Woensdagavond ongeveer zes uur is op den onbewaakten overweg bij Beesd (Gld.) een jongetje van twee en een half jaar, zoontje van den nabij den spoorweg wonenden spoorbeambte Dokman, onder een trein ge raakt. Het knaapje was op slag dood. Grootere handelspolitieke bevoegdheden Regeering dient wetsontwerp in. Onderhandelen zal daardoor vlotter kunnen verloopen. Ter toelichting van een door dé regeering ingediende wijziging van de crisisinvoerwet wordt het volgende opgemerkt: Bij artikel 11 van de crisisinvoerwet 1931 is bepaald, dat deze wet vervalt met ingang van den eersten Januari 1938. Al mogen de op vattingen omtrent de wensehelijkheid van de mate van handhaving der contingentee- ringen wellicM' ëenigermate uiteenloopen, 't zal bij niemand-aan twijfel onderhevig zijn, dat dé geldigheidsduur van deze wet behoort te worden verlengd. In de huidige omstan digheden gedoogen geen van beide der door haar beoogde doeleinden, de bescherming van het Nederlandsche bedrijfsleven en het in het leven roepen van onderhandelings-ob- jecten van handelspolitieken aard, hare op heffing tegen dien datum. Hèt onderhavige wetsontwoip voorziet in de verlenging van den geldigheidsduur voor een nieuwe pe riode van drie jaren, eindigende 31 Decem ber 1940. De voorgestelde verlenging geeft den minister gelegenheid zijn toezeg ging na te komen met betrekking tot de uitbreiding van de handelspoli tieke bevoegdheden van de regee ring. Anderzijds kan de gelegenheid worden gebruikt om enkele door de practjjfc naar voren gebrachte leem ten in de wet aan te vullen. Voor wat betreft de wensehelijkheid van uitbreiding der handelspolitieke bevoegdhe den van de regeering, zou de minister kun nen volstaan met te wijzen op de bij herha ling in de Staten-Generaal omtrent deze aan gelegenheid gevoerde gedaehtenwisseling, waarbij van het standpunt der regeering te dezer zake voldoende is gebleken. Hij zou ter nadere toelichting nog willen aanvoeren het feit, dat in verschillende landen, die voor ons handelsverkeer van belang zijn, de regeerin gen bevoegdheden van bovengenoemden aard bezitten, welke zich verder uitstrekken dan die waarover de Nederlandsche regee ring thans beschikt. Ook daaruit blijkt, dat onze handelspolitieke toerusting niet meer beantwoordt aan de eischen van den huidi- gen internationalen handelspolitieken toe stand. De vraag kan rijzen of ter bereiking van het gestelde doel niet zou moeten worden uitgezien naar wijziging van de retorsiewet. De regeering meent voorshands dien weg niet te moeten inslaan. De gevallen, waarin de retorsiewet toepassing behoort te vinden, zijn immers uiterst zeldzaam. Zij beperken zich tot den staat van económischen oorlog. Hetgeen de regeering thans in de eerste plaats behoeft, is echter iets anders, nl. het in handen krijgen van meer objecten, ge schikt om bij normale commercieele onder handelingen aan de wederpartij te kunnen worden aangeboden in ruil voor behoud of uitbreiding van onze eigen export-mogelijk heden. De gewenschte uitbreiding van mogelijkhe den op handelspolitiek terrein wordt in hoofdzaak door de volgende wijzigingen ver kregen: a. wijziging van de considerans. b. Aanvulling van artikel 2 der wet zooda nig, dat ook ten aanzien van alle landen ge zamenlijk en ten aanzien van een of meer met name genoemde landen een invoerrege ling kan worden tot stand gebracht, in het laatste geval al of niet gepaard gaande met vaststelling van een gezamenlijk contingent voor andere landen. De wijziging onder a ligt geheel in het kader van het met het onderhavige ontwerp beoogde doel. Bepaaldelijk komt zulks tot uiting in de omstandigheid, dat het begrip „overmatig" niet langer richtsnoer zal be hoeven te zijn bij de beantwoording van de vraag of tot contingenteering zal mogen wor den overgegaan. De hiervoor onder b aangegeven aanvul ling biedt voorts, binnen het kader ^an de gewijzigde considerans, verschillende moge lijkheden op handelspolitiek terrein, welke de huidige wet mist. DecfCe-z. 5 pRiN/e' DECKERS Er was eens een Eindhovensch jongetje en zijn grootvader zei van hem „hij is een knappe jon gen en dat is-ie." En eens op een goeden dag werd dat jongetje lid van de Tweede Kamer en toen was hij geen jongetje meer, maar een heer met slobkousen. Hij was reserve-officier. En eens op een besten dag ontwaakte hij als minister van defensie. En hij wist veel van koeien en schapen. En den volgenden dag ontwaakte hij en zag dat hij minister van landbouw, veeteelt en visscherij was. Hij lijkt een beetje op Napoleon en hij i s ook een beetje 'n Napoleon. De jongens schieten op hem met bacon. Maar Napoleon de Vierde glimlacht. En bewaart er z'n goed-Brabantsche humeur bij. Nèt zoo vroolijk als dat jongetje over de Rechtestraat en 't Stratumseind dartelde, nèt zoo vroolijk wandelt Napoleon over het Bezuiden- hout en door de Lange Poten. Hij gaat zijn eigen gang, met slobkousen. Maar hij heeft nog altijd moeite ermee om „goedendag" of „bonjour" te zeggen, want hij moet dan eerst „hou-d-oe, wör" inslikken. Wolkbreuk belette het vliegveld van Athene te bereiken. Het Indië-vliegtuig „Kievit", dat van Batavia op weg was naar Schip hol, heeft Woensdagavond ongeveer 20 K.M. vóór Athene, tengevolge van een hevig noodweer, een noodlanding moeten maken, daar het vliegveld van Athene niet bereikt kon worden Het vliegtuig heeft bij deze landing zware averij opgeloopen, doch passagiers en bemanning zijn ongedeerd gebleven. De K. L. M. heeft Donderdagochtend een toestel naar Athene gezonden om de passa giers naar Amsterdam te brengen. Geen personen gewond. De piloot van de „Kievit", de heer J. J. Moll, heeft verklaard, dat de oorzaak van de noodlanding te wijten is aan een geweldige wolkbreuk, welke zich bóven het vliegveld voor Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge volkomen. Het was niet mogelijk, ondanks herhaalde pogingen, het vliegveld te bereiken, daar men in letterlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder was daardoor gedwongen naar een landingsplaats in de omgeving uit te zien. Het vlieg tuig, dat een lange reis achter den rug had, had echter slechts weinig brandstof meer, zoodat na korten tijd de benzine verbruikt was. De eenige keuze, die overbleef, was ter stond te landen. De piloot koos daar voor een smal vlak terrein, dat ech ter bij de landing zeer moerassig bleek te zijn. Bij zijn uitloop wierp de „Kievit" eenige boompjes, die het toestel op zijn weg ontmoette omver, kwam met een der vleugels in aan raking met een huis en kwam ten slotte in een tuin tot stilstand. Ge lukkig was de cabine onbeschadigd en bleven de passagiers, zeven in getal, en de vier leden der beman ning, ongedeerd. De rechtervleugel van het vliegtuig en de motor aan die zijde zijn vernield, evenals het rechteronderstel. De inzittenden zijn naar Athene vertrokken, waar zij in een der hotels hun intrek hebben genomen. De schade kan niet ter plaatse hersteld worden. Onderzocht zal worden of de ma chine naar de K.L.M.-werkplaatsen kan worden overgebracht. De post is terstond met een Duitsche machine doorgezonden. De bemanning van de „Kievit" bestond uit gezagvoerder J. J. Moll, den tweeden bestuurder Bos, den radiotelegrafist Hirdes enden boordwerktuigkundige Spaans. Spaansche kinderen naar ons land? Mits een goede organisatie aanwezig zij. Op de vragen van den heer Wijnkoop in ver band met de aanwezigheid in Nederland van een aantal Spaansche, nationatistisch gezinde, vluchtelingen en betreffende het verschaffen van een onderkomen aan Spaansche kinderen hier te lande hebben de ministers van buiten- landsche zaken en van justitie het volgende geantwoord Het is niet juist, dat in het algemeen zou zijn besloten aan Spaaansche kinderen hier te lande onderkomen te weigeren. Wel heeft de regeering zich, mede in het belang van be doelde kinderen, op het standpunt gesteld, dat allereerst is vereischt een organisatie, die de noodige waarborgen geeft, dat zij aan de groo- te moeilijkheden, die in velerlei opzicht te verwachten zijn, het hoofd zal kunnen bieden. Het asyl, dat aan de in de Nederlandsche legatie te Madrid gevluchte personen, die onder de dreiging van onmiddellijk levensge vaar bescherming der Nederlandsche verte genwoordigers in Spanje hadden ingeroepen, thans in Nederland wordt verleend, is geheel verschillend van een eventueel aan Spaansche kinderen door particulieren uit louter huma nitaire overwegingen in een ver van Spanje gelegen land te verschaffen onderkomen. De voorwaarde waarop ten aanzien van de geasy leer den van militairen leeftijd het ver trek naar Nederland door de Spaansche regee ring is toegestaan, is, dat zij in Nederland blijven tot het einde van den burgeroorlog. Om dit zoo goed mogelijk te verzekeren, wor den ten aanzien van deze personen, die hun eerewoord hebben gegeven Nederland niet te zullen verlaten, maatregelen getroffen. Aan deze personen is, evenals aan andere vreemdelingen, politieke actie verboden. Toe spraken, als bedoeld, zijn tegenover de betrok kenen niet gehouden. De regeering is niet ongenegen plannen voor het opnemen, van Spaansche kinderen in ons' land, welke de noodige waarborgen bieden,! onder oogen te zien. j Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 7 Mei: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier heeft in haar laatste vergade ring den heer G. Petri, voor den tijd van drie jaren, met algemeene stemmen tot haren secretaris opnieuw benoemd. Restitutie pluimveehouderij blijft 75 cent. Op de jaarvergadering van de C. R. E. (Coop. Roermondsche Eiermijn) die bijgewoond werd door mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw heeft medegedeeld dat bij voorloopig niet zal overgaan tot verlaging der restitu tie aan de pluimveehouderij, in ver band met de daling der monopolie heffing op voederartikelen. De resti tutie zal voorloopig gehandhaafd blij ven op 0.75. De eventueele verlaging der restitu tie zal geleidelijk geschieden, waarbij de minister rekening zal houden met de bedrijfsuitkomsten der pluimvee houderij. De minister erkende, dat een eierprijs van 2.30 per 100 stuks geen loonende bedrijfsuitkomsten voor de pluimveehouderij geeft. Uitvoering van zekere werken zal aan ons land worden gegund SANTIAGO DE CHILI, 6 MEI (A. N. P.). De Chileensche mi nister van buitenlandsche zaken en de Nederlandsche ambas sadeur hebben een handels accoord onderteekend, waarbij Nederland zich verplicht Chi leensche nitraten en vruchten in te voeren en Chili daartegen over op zich neemt Nederland sche industrie-producten in het land toe te laten en aan Neder land de uitvoring van zekere werken te gunnen. BELANGRIJKE SCHENKING AAN HET NEDERLANDSCH MUSEUM. Mr. B. L. D. Zubli te 's-Gravenhage heeft zijn zeer belangwekkende verzameling van proeven van Nederlandsche postwaarden tot 1891, destijds bijeengebracht door zijn vader, ten geschenke aan den staat aangeboden. De A. V. R. O.-appèldag een blij familiefeest. Prettige bijeenkomst in het Stadion te Amsterdam Ballon-opstijging ging niet door. De vlag van de A.V.R.O. woei Hemelvaarts dag van den Marathontoren en vele A.V.R.O.- vlaggetjes wuifden boven de dertigduizend hoofden in het Olympisch Stadion te Amster dam. De A.V.R.O. had familiefeest met haar luistervinken. .Vandaag" zoo zeide de heer W. Vogt in een rede, welke hij na de openingsrede van den heer G. de Clercq uitspraak, „vandaag is niet in de eerste plaats het omroepinstituut aan het woord, de voortbrengster van de klanken, die onze huiskamers vullen, vandaag wordt het accent gelegd op de A.V.R.O. als schoon maat schappelijk en cultureel bouwwerk". Voor de vele duizenden, die naar het stadion waren gekomen, beteekende het appel een reünie in den eigenlijken zin des woords: een persoonlijk contact met degenen, die hun slechts ten halve als stemmen zonder ge zicht door de radio bekend waren. De her kenningswedstrijd, welke tusschen de bedrij ven door werd gehouden, was misschien voor de bijeenkomst het meest kenmerkend. De luistervinken wilden nu eens iets meer dan alleeen hooren. Zij wilden de lijfelijke perso nen aanschouwen, die zij van stem en van foto's, zoo goed kennen, zij wilden juichen voor de heeren De Clercq, Vogt, Weitzel, Han Hol lander, Jacob Hamel en zijn kinderen, en zij wilden bovendien zich met hun mede-luister vinken één voelen. Het programma, dat de A.V.R.O. in elkaar had gezet, voldeed aan deze wenschen. Tus schen elf uur, toen het stadion begon vol te loopen, en twee uur, toen het officieele ge deelte werd geopend, werd het publiek bezig gehouden met wielerwedstrijden, waaraan renners van naam deelnamen. Han Hollan der reikte den overwinnaars de tropheeën uit. Te twee uur sprak de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, de openings rede, gevolg door een toespraak van den heer Vogt. Een ballon-opstijging ging niet door wegens de neerslaande winden. In ruil daar voor gaven de ballonvaarders, de heeren Ch. Dollfus, J. J. den Outer, ir. M. ten Bosch en Snoek een uiteenzetting achter de microfoon. Het AVJt.O-kinderkoor onder leiding van Jacob Hamel zong zijn populairste wijsjes en de sulkeyrennen waren een succes. Het kleur rijk schouwspel van den schaakwedstrijd, ge leid door dr. Euwe en dr. Aljechin, in roman tische vermomming, eindigde stichtelijk in een remise, als leerend voorbeeld van vreedzaam heid. Tusschen dit alles door: gemeenschap pelijke zang en vroolijkheid en stralend zo merweer

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2