De ondergang van de „Hindenburg". TREFFERS THIJS IJS EN HET HANENEI Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtoI. Bij alle Drogisten VRIJDAG 7 MEI 1937 Zware slag voor de Duitsche luchtvaartindustrie. (Vervolg van pagina 1). De ge he el e reis van het luchtschip Hindenburg is bijzonder moeilijk ge weest wegens de ongunstige atmos- pherische gesteldheid. Het luchtschip was gisteren te elf uur pl. tijd met twaalf uur vertraging boven Boston aangekomen. Om drie uur des middags vloog de luchtreus boven New-York voor hij zich naar zijn basis begaf. Door storm overvallen. In het gezicht van Lakehurst werd de Hindenburg overvallen door een hevig onweer, dat met ontzettende regens gepaard ging. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, heeft de Hindenburg een uur lang boven de luchthaven van Lakehurst gekruist, totdat het weer wat opklaarde. In enkele minuten vernietigd Toen het luchtschip langzaam te gen den landingsmast daalde, deed zich een ontploffing voor. Een geweldige vlam schoot uit het luchtgevaarte, dat na enkele minuten vernietigd Was. Slechts een vernield en verbogen ge raamte' was van het eens zoo trot- sche luchtschip over. De kapiteins Pruss en Ernst Lehmann aan boord. De Hindenburg stond deze reis on der bevel van kapitein Max Pruss. Kapitein Ergst Lehmann, die verle den jaar het bevel voerde en een der grooten van de Duitsche civiele en militaire luchtvaart was, bevond zich eveneens aan boord. Kapitein Lehmann, die bij de ramp zwaar gewond werd. Volgens de laatste berichten zijn Pruss, die bet bevel voerde, en Lehmann, zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is zorgwekkend, Het schijnt, dat kapitein Lehmann uit de stuurhut is gesprongen op het oogenblik, dat de vlammen uit het luchtschip opstegen. Ook talrijke andere opvarenden zijn ge wond in de ziekenhuizen opgenomen. Nader meldt het D. N. B. uit New York: De politie van New-Yersey zond direct na de ramp per radio alarmseinen uit. Uit den geheelen staat New Yersey bega ven zich dokters en verpleegsters per auto naar de plaats van de ramp. Tevens werden uit de geheele omgeving van Lakehurst alle beschikbare ziekenauto's en particuliere wa gens gerequireerd om behulpzaam te zijn bij de overbrenging van de slachtoffers naar de ziekenhuizen. De American Airlines zonden uit Newark een vliegtuig met artsen en verbandstoff en. Een compagnie militairen uit Philadelphia die bij de landing assistentie had moeten verleenen, was nu behulpzaam bij de ber gingswerkzaamheden Het ongeluk heeft te Lakehurst ontzetten de deernis verwekt. De minister van Handel, Roper, die te Washington in kennis werd ge steld van de ramp verklaarde: „Ik ben door dit vreeselij.k ongeluk diep getroffen." De luchtvaart-afdeeling van het Amerikaan- sche ministerie van handel heeft, naar Havas •meldt, een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van de ramp. In Amerikaansche deskundige kringen is men van meening, dat de voornaamste oor zaak gezocht moet worden in het feit, dat bet luchtschip gevuld was met waterstofgas. Men herinnert eraan, dat dr. Eckener maat regelen heeft genomen om bij de eerste reis van de Zeppelin naar de Vereenigde Staten helium te gebruiken, alles was gereed om vol doende hoeveelheden van dit gas te verstrek ken, doch de Duitsche regeering weigerde de noodige deviezen uit te voeren om het gas te betalen. De vervaardiging van helium is zeer kost baar en de Vereenigde Staten en Canada zijn de eenige landen, waar het gas in de natuur voorkomt. Ooggetuige vertelt. Nader meldt Havas uit Lakehurst: Een van de mannen, die bij den voet van den landingsmast wachtte tot het luchtschip zou landen deelde mede, dat hij op het oogenblik van de ontploffing juist onder den staart van bet luchtschip stond. Het luchtschip bevond ®lch op een hoogte van ongeveer honderd meter. Voor de ontploffing zag hij de passa- tters glimlachend en met zakdoeken wuivend Voor de ramen stasn. Plotseling hoorde hij een hevige ontploffing en het luchtschip kwam handend omlaag gestort. De landingsman- schappen konden nog juist op tijd wegsnellen, Niettegenstaande de hevige hitte keerden zij enkele oogenblikken later terug om de op varenden te helpen. In de eerste oogenblikken konden zij drie geheel verkoolde lijken bergen, net v/as onmogelijk deze te ident-ificeeren. De redders drongen in het brandende wrak «oor door de cabine van den commandant aan oe voorzijde. Hier vonden zij ook een geheel verkoold lijk. uit de brandende massa steeg een dikke rookwolk op en nog een aantal ont ploffingen werden gehoord. De indruk te Eerlijn. De ramp van de Hindenburg heeft in offi- cieele en luchtvaartkringen in Duitschland een diepen indruk gemaakt. Op het ministerie van luchtvaart blijft men zeer gereserveerd en verklaart men, dat het resultaat van het onderzoek afgewacht moet worden, dat on middellijk is ingesteld met medewerking van de Amerikaansche autoriteiten. Het ministerie van propaganda heeft on middellijk na het bekend worden van de ramp den Führer, die enkele uren te voren uit Kiel terug was gekomen, Goering, Goebbels, en de andere leden van de regeering gewaar schuwd. Kapitein Pruss, die het luchtschip voor de eerste maal bestuurde, werd bijgestaan door kapitein Lehmann, die zoowel de „Graf Zep pelin" als de „Hindenburg" op herhaalde tochten heeft gecommandeerd. Kapitein Lamplugh van de British Aviation Insurance Company heeft medegedeeld, dat de Hindenburg groobendeels te Londen was ver zekerd. Hij voegde hier aan toe, dat het eenige gevaar, dat men voor dit luchtschip vreesde, een botsing was, aangezien het luchtschip ge vuld was met waterstofgas, dat bij een schok in brand raakt. Het minder gevaarlijke helium was te kostbaar. De ondergang van het Duitsche luchtschip „Hindenburg", dat op zoo noodlottige wijze bij zijn landing te Lakehurst tengevolge van een ontplof fing in brand is gevlogen, is een zware slag voor de Duitsche luchtvaart, die daardoor plotseling in diepen rouw wordt gedompeld, terwijl ongetwij feld de geheele internationale lucht vaartwereld mee treurt om deze ramp, die een zoo plotseling einde heeft ge maakt aan de succesvolle reeks vluch ten, die de op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen gebouwde luchtsche pen gedurende een reeks van jaren hebben gemaakt. Het scheen, dat de beide Duitsche lucht schepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" alle bezwaren reeds weerlegd hadden van de te genstanders van „lichter dan lucht" voor het maken van vluchten over lange afstanden. Terwijl allerwege geëxperimenteerd wordt met landvliegtuigen en vliegbooten ter voor bereiding van het transoceanische passagiers vervier leek het of men in Duitschland reeds de oplossing had gevonden, dank zij het le venswerk van dr. Eckener, den grooten Duit- schen constructeur, naar wiens ontwerpen in de laatste jaren te Friedrichshafen de lucht schepen werden gebouwd, die stormen en noodweer succesvol doorstonden en waarvan de „Graf Zeppelin" vele honderde malen over den Oceaan en eenige malen rondom, de we reld kruiste. Vroegere luchtschiprampen, De prestatie van het eerste Duitsche lucht schip, dat aanvankelijk onder het commando van dr. Eckener zelf regelmatig een transat- lantlschen dienst onderhield, de ,,Graf Zeppe lin" vielen te meer op, doordat bijna alle groote luchtschepen, die buiten Duitschland gebouwd werden, na korteren of langeren tijd vergingen, waarbij vele opvarenden om het leven kwamen. In 1912 ontplofte in Atlantic City het Ame rikaansche luchtschip „Akron", waarbij vijf personen gedood werden. In 191:3 stortte het Duitsche luchtschip „L.L." bij Helgoland neer, waarbij vijftien menschen het leven lieten, terwijl in hetzelfde jaar bij de ontploffing van de L. 2 boven Berlijn, 28 personen gedood werden. In Juni 1914 verongelukte een Oostenrijksch luchtschip, waarbij negen dooden vielen. Laat men de 57 Duitsche Zeppelins, die tijdens den wereldoorlog werden vernield buiten beschou wing, dan wordt de reeks voortgezet in Juli .191(9, toen het Britsche luchtschip N.S. 11 in de Noordzee verging, waarbij zeven menschen werden gedood. In Augustus 1021 stortte boven Huil de Brit sche Z. R. 2 neer, waarbij 44 opvarenden ge dood werden. In Februari 1922 vloog bij .Hampton de „Roma" in brand. Hierbij vielen 34 dooden. In October van hetzelfde jaar ont plofte bij San Antonio de C. 2, waarbij slechts twee opvarenden gewond werden. Twee opvarenden slechts werden ook ge wond, toen in Juni 119,23 het Amerikaansche marineluchtschip T. C. in brand raakte, doch in December 1923 werd de wereld opgeschrikt door de ramp met het Fransche luchtschip „Dixmude" boven de Middellandsche zee, waarbij 54 slachtoffers werden geteld. In September 19.25 werden veertien personen gedood, toen het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah" in een storm bij Cambridge in dei" staat Ohio verging. „el pennen zijn in beweging gebracht in verband met den ondergang van het Italiaan- sche luchtschip „Italia", dat onder leiding van generaal Nobile een expeditie naar den Noord pool had ondernomen. Een deel der opvaren den, waarnader Nobile zelf, werd teruggevon den en gered. Bij de opsporingspogingen kwam de groote poolonderzoeker, Amundsen, aie in zijn vliegtuig was opgestegen, om het leven. In October 1930 werd de wereld wederom opgeschrikt door den ramp van het Engelsche luchtschip R. 101', die in een nacht van Zater dag op Zondag op zijn eerste officieele vlucht bij Beauvais in Frankrijk in brand gevlogen en neerstortte. Alle 48 opvarenden kwamen om het leven, onder het bevond zich o.a. de toenmalige Britsche minister van luchtvaart. Nadat in Februari 1032 reeds het Good Year luchtschip „Columbia" bij New-York was ver ongelukt, werd in April 1933 Amerika door een grooten ramp getroffen, toen het grootste be stuurbare luchtschip de „Akron" bij de 'kust van New-Jersey in een storm raakte, door den bliksem werd getroffen, in brand vloog en om laag stortte. Van de 77 opvarenden werden slechts vier gered. In Februari 1935 stortte het tweede groote Amerikaansche luchtschip de „Macon", ver moedelijk tengevolge van een constructiefout ten Zuiden van Montery in zee. In dit geval konden 81 van de 83 opvarenden gered wor den. o.a. de commandant kapitein Wiley, die de rampen van de „Shenandoah" en de „Akron" had meegemaakt en overleefd. De Duitsche luchtschepen reederij. Terwijl de wereld eenerzij ds met ontsteltenis van deze rampen kennis nam, zagen de voor standers van het „lichter dan lucht" met vreugde, dat het vertrouwen in liet luchtschip, ondanks de bovenaangehaalde ongevallenlijst, geleidelijk toenam tengevolge van de succes volle reeks vluchten met de in den loop van 1930 op de luchtschepenwerf te Friedrichs hafen onder leiding van dr. Eckener gereed gekomen „Graf Zeppelin". Na verschillende kleinere, vervolgens transatlantische en zelfs wereldvluchten, werd in Maart 1932 begonnen met de instelling van een aanvankelijk veer- tiendaagschen regelmatigen post- en passa- giersdienst tusschen Friedrichshafen en Zuid- Amerika, aanvankelijk naar Pernambuco, la ter ook naar andere Zuid-Amerikaansche hoofdsteden en in de zomermaanden naar Noord-Amerika, waar de landingen gewoonlijk gemaakt werden te Lakehurst nabij New-York. In 1935 volbracht de „Graf Zeppelin" te Friedrichshafen gebouwd als L. Z. 127, zijn vijfhonderdste vlucht, waarvan meer dan hon derd over den Atlantischen Oceaan. In 193'5 werd nan besprekingen tusschen de Luftschiffbau Zeppelin te Friedrichshafen, waarbij de Hamburg Amerika-Lijn groote be langen heeft, en de Deutsche Luft Hansa de Deutsche Zeppelin reederij gesticht, welke haar hoofdzetel vestigde te Frankfort a. d. Main, waar een reusachtigen luchtschepenhal werd gebouwd en vanwaar voortaan de lucht schepen vertrokken. De Hindenburg. Inmiddels was men te Friedrichshafen in 1033, gebruik makende van de met de „Graf Zeppelin" opgedane ervaring, begonnen met den bouw van een nieuw luchtschip, dat het grootste en mooiste ter wereld zou worden, de L. Z. 129, de thans vernielde Hindenburg. In Maart van het vorige jaar was de „Hin denburg"1 voltooid. Het stroomlijn lichaam had een lengte van 248 meter en de grootste middellijn bedroeg 41.2 meter, waardoor het gevaarte een minder slanke indruk maakte dan de „Graf Zeppelin". De gasinhoud be droeg 190.000 kubieke meter en het gas was verdeeld over zestien cellen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, helium als draaggas te ge- gruiken en waterstof als manoeuvreergas, doch de levering van heliumgas, dat slechts in Amerika gewonnen kan worden, stuitte op zoo danige moeilijkheden, en de ervaringen, die dr. Eckener met waterstof had opgedaan, wa ren zoo gunstig, dat men tenslotte besloot uit sluitend waterstofgas te gebruiken. Het luchtschip werd voortbewogen door in vier buiten den romp opgehangen gondels ge monteerde Dieselmotoren van de Daimler- Benz motorenfabriek te Stuttgart, die een ge zamenlijke topprestatie hadden van 4200 P.K. en die het schip een gemiddelde snelheid van 125 K.M. per uur konden geven, die bij gun- stigen wind aanzienlijk hooger kon zijn, doch bij straffen tegenwind tot onder de honderd kilometers per uur kon dalen. De „Hindenburg" kon zestigduizend kilo gram stookolie meevoeren en had dan een actieradius van 14.000 K.M. waarbij dan nog ruimte was voor het meenemen van 19.000 K.G. nuttige lading aan vracht en passagiers. Aan het comfort der passagiers was zeer veel zorg besteed. Het luchtschip had twee dekken. Het bovenste wer dhoofdzakelijk in beslag genomen door 25 twee-persoons slaap hutten, voorzien van warm en koud stroo- mend water, electrische verlichting, kunst matige ventilatie enz., een smaakvol inge richte eetzaal voor vijftig passagiers, een lees, en schrijfzaal, een conversatiekomer en twee wandelgangen, voorzien van schuine ramen, waaruit men een prachtig uitzicht genoot terwijl het benedendek een gasdichte rooksalon bevatte, waar de passagiers zon der eenig brandgevaar te veroorzaken moch ten rooken, en verder toiletten, doucheka mers, verblijven voor officieren en beman ning, en de keuken. In het midden van het liihctschip bevond zich een vrachtruimte van zoodanige afmeting dat er zelfs auto's in geborgen konden worden. In den boeg van het schip was de commandogondel met navi- gatïeruimte gebouwd. Op 31 Maart 1936 vertrok de „Hindenburg" des imorgens te half zes uit Friedrichtshafen voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika waar het op 4 April vroeg in den ochtend te Rio de Janeiro ankerde. Reeds in Mei voer de Hindenburg ook naar Noord-Amerika, en bijna een jaar geleden op 9 Mei 1936, vestig de het luchtschip een record door de reis naar Lakehurst over den Oceaan in 6'2 uur te volbrengen. Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen. Toch zijn „TREFFERS" voordeelig 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen! Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 Telef. 10209 (Adv. Ingez. Med.) Het commando werd toen nog gevoerd door dr. Ernst Lehmann, den trouwen mede werker van dr. Eckener. Het oordeel van den heer Bronsing. Bij de voorbereiding der Nederlandsche plannen voor een luchtschip verbinding met Indië is een der voornaamste figuren de heer A. F. Bronsing, diretceur van de stoom vaartmaatschappij „Nederland". Natuurlijk wekte de droeve tijding van het verongeluk ken van de Hindenburg bij hem groote ont steltenis en diepe deernis met de slachtof fers. Hij was van meening, dat een dergeijlke ramp zijn invloed zou doen gevoelen op het geheele luchtschepenverkeer, zoodat ook van de zijde van het publiek een veranderde stemming verwacht zou kunnen worden. Bij een zoo gering aantal luchtschepen, als aan het wereldverkeer deelneemt, stijgt bij een enkele ramp het ongevallengemiddelde reeds dadelijk zeer belangrijk. Wat ook de oorzaak van het ongeluk met de Hindenburg moge zijn, de omvang van de ramp is ongetwij feld vergroot tengevolge van het gebruik van het lichtontvlambare en ontplofbare water stofgas, al waren de Duitschers door een veertigjarige ervaring geleidelijk tot de con clusie gekomen, dat bij een voorzichtige en deskundige toepassing van waterstof de vei ligheid niets te wenschen behoefde over te laten. Eden voor bemiddeling in den Spaanschen burgeroorlog. Onderzoek naar het gebeurde te Guernica wenschelijk. In het Britsche Lagerhuis heeft minister Eden het woord gevoerd over den toestand in Spanje en daarbij de gebeurtenissen te Guer nica ter sprake gebracht. Hij zeide met name. dat dit niet een op zichzelf staand geval is van bombardement der burgebevolking in Spanje en dat er tevoren andere voorbeelden van zijn geweest. Volgens de tot nu toe door Eden ontvangen inlichtingen heeft men hier zeer zeker te doen met een buitengewoon be treurenswaardig voorbeeld van luchtbombar dement en van het gebruik van machinege weren en vliegtuigen. Eden zeide te wenschen, dat andere naties zullen begrijpen, dat de gevoelens van Groot Brittannië in deze aangelegenheid niet, zoo als sommigen zouden kunnnen denken, voort spruiten uit het verlangen eenig ander land in de beklaagdenbang te plaatsen of het ver langen eenig ander land te beschuldigen maar dat er thans in Groot Brittannië in breede kringen de meening bestaat, dat te Guernica een buitengewoon hevig luchtbom bardement en een beschieting met ma chinegeweren uit vliegtuigen zijn voorgeko men en dat indien zich iets dergelijiks zou her halen of op grooter schaal zou worden toe gepast, dat zal beteekenen, dat Europa aan een vreeselijke toekomst het hoofd zal moe ten bieden. Dze meening is niet beperkt tot Groot Brit tannië, doch bestaat ook in de Dominions, in de Vereenigde Staten en elders. De Spaansche regeering heeft een inter nationaal onderzoek gevraagd. De Britsche regeering zou het gelukkig achten, indien een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. Ik hoop, zeide Eden, dat ik een einde aan het Spaansche conflict zal kunnen maken; de groote mogendhe den moeten onderling tot overeen stemming komen en zich' gemeen schappelijk tot de twee partijen in Spanje wenden. Indien dan het Spaansche hoofdstuk wordt afgeslo ten, zullen wij een geheel nieuw tijd perk van Europeesche samenwerking ■kunnen aanschouwen. Eden achtte het zijn taak al het mogelijke te doen om te verhinderen, dat de vonk uit Spanje overslaat op het overige Europa. Schepen met vluchtelingen verlaten Bilbao. Britsche kruiser intervenieert bij de komst van de „Almirante Cervera". Reuter meldt uit Bilbao |6 Mei: Bij de inscheping der vluchtelingen aan boor dvan de „Habana" en de „Goizeko Izarra" hebben zich ontroerende tooneelen afgespeeld. De schepen werden buiten de territoriale wateren begeleid door twee Britsche torpedoboot jagers en de „Royal Oak". Op zeker oogenblik kwam de recht- sche 'kruiser .Almirante Cervera" uit den mist te voorschijn: het schip trachtte het convooi den weg af te snijden. De „Royal Oak" wisselde echter seinen met het schip en wist te bereiken, dat het zich verwijderde, ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Record Londen—Kaapstad verbeterd. Met zijn tweeën loopen ze op een draf in de richting van Sim's huisje. Na een tijdje zegt Sim „Nu voorzichtig, want hier in de buurt loopt het beest rond." „Je bent toch niet bang voor zoo'n klein diertje?" geeft Thijs ten antwoord. „Klein diertje!" roept Thijs uit, „schrik maar niet als hij straks voor den dag komt!" Sim heeft die woorden nog niet uitgesproken, of een oorverdoovend lawaai treft hun ooren. Gedreun en geblaas weerklinkt door de lucht en plotseling staat het tweetal tegenover een verschrikkelijk grooten draak. Thijs staat als aan den grond genageld. Is dat monster uit de kleine hanedis opgegroeid0 Brook 16 uur sneller dan Amy Johnson. De Engelsche vlieger Brook landde Woensdagmiddag 15.22 uur op het vliegveld Heston. Hij verbeterde daar mede het op naam van de aviatrice Amy Johnson staande record voor den afstand KaapstadLonden met bijna zestien uur. Haar tijd was vier dagen, 16 uur en 17 minuten. Reorganisatie in Catalonië. Ingrijpen der centrale regeering. VALENCIA, 6 Mei: De regeering heeft bij decreet het volgende besloten: 1 Alle openbare ordediensten in Catalonië zullen rechtstreeks onder de centrale regee ring geplaatst worden. 2. Het leger, dat wil zeggen, dat van het front van Aragon, zal rechtstreeks geplaatst worden onder bevel van den generaal die het bevel voert over de vierde divisie. 3. Generaal José Aranguren Roldan wordt uit zijn functies van commandant der vier de divisie ontheven en generaal Sebastian Pozes Perea wordt in zijn plaats benoemd (iHavas) SCHEEPSBRAND IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Aan boord van het Engelsche stoomschip „City of Tokio", dat een lading van 7500 ton goederen, hoofdzakelijk katoen, aan boord had, is Woensdag in de haven van Antwer pen brand uitgebroken. Een arbeider, die zich in het ruim bevond, overleed aan zijn wonden. Een tweede liep ernstige wonden op; en derde wordt vermist, men vreest, dat hij is omgekomen. Teneinde den brand te blusschen liet men het ruim vol water loopen. Des ondanks bleef de brand voortwoeden. Pas Donderdagmiddag slaagde men er in het vuur meester te worden. in (Adv. Ingez. Med.) PROERAMMA ZATERDAG 8 MEI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8 00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 1.00 Gramo foonmuziek, Duivensportnieuws. 1.15 KRO- orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO- orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert uit Boedapest. 5.10 Gramofoon muziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Katho lieke Padvinders. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Toespraken na mens de Nationale R.K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8,35 KRO-orkest. 9.00 Revue-programma, m.m.v. solisten en de KRO-Boys. 10.00 De KRO-Melo disten m.m.v. solist. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Bont programma (gr. pl.) en gram.pl. 12.00—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 „Voor levensvreugde en zonneschijn", causerie. 4.20 Utrechtsch Ensemble voor oude muziek. 4.45 Toespraak. 5.00 Gevarieerd programma. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.05 Filmland. 7.30 „Van Evangelie tot Gemeente", causerie. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichten A.N.P., VARA- Varia. 8.15 Bonte avond. 9.35 Declamatie. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Vervolg bonte avond. 10.45 Sportreportage. 11.00 Vervolg bont programma. 11.30 Berichten. 11.35—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Voor de vrouw. 10.20 Orgelspel. 10.50 Het BBC Northern orkest, m.m.v. solist. 11.50 BBC-Dansorkest. 12.20 Het Commodore Grand- orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.05 Het BBC- Schotsch orkest. 3.05 Sportreportage. 4.05 Gra mofoonmuziek. 4.20 Ambrose en zijn Band. 5.20 Berichten. 5.35 Sportnieuws. 5.50 Welsch in termezzo. 6.05 Viool en piano. 6.50 ABC- Cabaret. 7.20 Het BBC-Theater-orkest m.m.v. solist. 8.40 Leon Cortez en zijn Band. 8.20 Be richten. 8.40 Amerikaansch nieuws. 8.55 BBC- orkest m.m.v. solist. 10.00 Declamatie. 10.20 Henry Hall's Hour. 10.50 Berichten. 11.00—11.20 Henry Hall's Music Makers. RADIO PARIS 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Viscia- no-orkest en zang. 7.50 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2012.20 J. Bouillon- dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Hans Bund's orkest. 7.50 Orkestconcert. 8.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Het Bergische Landesorkest; hierna: gramofoonmuziek. 5.25 Omroepkwintet. 6.20 Solistenconcert. 7.30 Vroolijk programma. 9.5011.20 Omroepdans- orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12,30 Omroeporkest. 1.23 A. Felleman's orkest, 2.05 Accordeon muziek. 2.20 A. Felleman's or kest. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Concert. 6.20 Ka mermuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Caba ret. 8.20 Omroeporkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Zang. 1.35 Pianovoordracht. 1.50 Orkestcon cert. 3.35 Gramofoonmuziek en zang. 4.35 Ludo Langlois orkest 5.35 Solistenconcert. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 „Ciboulette", operette. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd programma uit Keulen. 9.20 Berichten. 9.50 Sportreportage. 10.05 Weerbe richt. 10.20—12.15 Ad. Lutteu's Dansorkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3