UIT HET VERLEDEN 1746-1795. WEEK-ABONNEMENTEN. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Fouquier- Tinville Zijn gelaat boezemt weinig' vertrouwen in. zonder bepaald afstootend te zijn maakt het een onsympathieken indruk. Het vreemdst waren de wenkbrauwen, scherp getrokken en eigenaardig gebogen. De oogen waren scherp, •fel. en onderzoekend, beweeglijk en onrustig. Lang, steil, zwart haar omlijstte het pok dalige gezicht. Fouquier was groot en forsch, zijn schouders waren breed al zou men dit aan zijn beeltenis niet zeggen. Zijn karakter is moeilijk in enkele woor den samen te vatten. Sommigen zijner tijd- genooten en getuigen in het tegen hem ge voerde proces noemen hem een beetje ruw, maar in den grond een goeden kerel; velen beschouwen hem als een opvliegenden woestaard, als een beestmensch en een des poot. Er valt van Fouquier-Tinville voor zijn 46ste levensjaar weinig te vertellen. Zijn vader was een rijk grondeigenaar, die zijn zoon een goede opvoeding heeft gegeven. Vooral voor Latijn had de jongen een bij zondere voorkeur en later, als openbaar aan klager aan het Tribunel Révolutionnaire, citeerde hij nog graag de klassieke schrijvers die hij in zijn jeugd had bestudeerd. Zijn ouders bestemden hem voor de balie. Hij studeerde in Parijs en werd daar in 1774 ad vocaat. Het onderzoek, noodzakelijk voor zijn lidmaatschap van de Orde van Advoca ten, viel zeer gunstig uit: goede levenswan del. goede zeden, goede omgangsvormen en godsdienstig. Weldra had hij een bekend ad vocatenkantoor; vele kleine burgers, kooplui en handwerkslieden vertrouwden hem hun Fouquier Tinville. belangen toe. Na een huwelijksleven van zeven jaar stierf zijn vrouw en liet hem ach ter met vijf kinderen. Zeer kort daarna her trouwde hij en toen hij in 1792 werd geroe pen tot het ambt dat hem gevreesd, gehaat en berucht zou maken, dat hem tenslotte in den dood zou voeren, was hij vader van ze ven kinderen. Uit talrijke brieven aan zijn vrouw blijkt, dat hij een goed echtgenoot en liefhebbend vader is geweest. In 1792 was in Frankrijk de republiek uit geroepen. Enkele maanden later werd Ko ning Lodewijk XVI geguillotineerd. Een Co mité de Salut Public bestuurde met de Na tionale Conventie den Staat. Aan de gren zen vochten de legers tegen Pruisen. Oosten rijk. Engeland, Spanje en Nederland. In het binnenland ontstond dan hier, dan" daar hevig verzet tegen de regeering, die daar door gedwongen werd harde maatregelen te treffen. Door schrikaanjaging poogde zij leder verzet in de kiem te smoren. Men noemt deze periode den tijd van het Schrik bewind, van de Terreur. Eén onvoorzichtig woord kon den dood ten gevolge hebben, overal loerden spionnen, niemand was zijn leven zeker. De oproerige steden werden ver woest en uitgemoord, iedere generaal die een veldslag verloor, werd naar Parijs terugge roepen en in staat van beschuldiging ge steld. Onveranderlijk luidde het vonnis; de guillotine. Gedurende de heele periode van deze Ter reur is Fouquier-Tinville Openbaar Aanklager aan de rechtbank die door de Conventie was Ingesteld om politieke misdrijven te bestraf fen. Zestien maanden is hij haar leider, vol ijverig en onvermoeibaar. Zijn geheugen is geweldig, hij kent de wet in alle finesses en hij wenscht de bepalingen er van met de grootst mogelijke nauwkeurigheid na te ko men. Als men maar beschuldigden en be wijsmateriaal brengt, dient hij de aanklacht in. Zijn redevoeringen zijn naar onzen smaak eentonig en vol typisch-revolutionnaire phrasen. Het schijnt wel of hij zich er geen rekenschap van geeft dat in het hem ter be schikking gestelde dossier wel eens fouten kunnen schuilen. Hij redeneert slechts: hier is een wetsartikel overtreden, en eischt dan de op die overtreding gestelde straf. In dertien maanden tijd zijn op die wijze omstreeks 1200 personen gevonnist en op het schavot gebracht. Maar het aantal ver dachten nam steeds toe. Daarom stelde men meer rechters aan, voegde Fouquier drie sub stituut-aanklagers toe. benoemde nieuwe jury-leden tot een totaal van veertig. De rechtbank werkte nu in twee secties, maar kon niettemin het werk onmogelijk af. Men maakte er eenigen tijd later vier secties van, maar ook dat middel bleek onvoldoende. Om tijd te sparen gaat Fouquier naast het Paleis van Justitie wonen; hij werkt van ochtend tot avond, voortdurend door het Comité de Salut Public opgezweept. Hij beklaagt zich over zijn bestaan, over het ellendige werk. maar hij moet voort. Ontslag nemen? Hij kan er niet aan denken. Wat moet er van zijn vrouw en kinderen worden? Dan grijpt men naar een afschuwelijk middel om de zaken te bespoedigen: de ver dachten worden tot groepen samengevoegd die en bloc worden vei'hoord en gevonnist. Soms zijn het er vijftig tegelijk. Bovendien kan na drie zittingen de jury verklaren dat ze voldoende is ingelicht. Iedere verdachte die zich verzet of zich onbehoorlijk over de rechtbank uit laat, kan worden verwijderd en wordt dan in zijn afwezigheid gevonnist. Des avonds begeeft de Openbare Aanklager zich naar het Comité, legt de lijsten van de ge- executeerden over en krijgt „bewijsmate riaal" tegen nieuwe verdachten die in de overvolle gevangenissen hun beurt afwach ten. Hij komt vaak in het holst van den nacht thuis, slaapt enkele uren en begeeft zich weer naar zijn moordend" werk. In Mei 1794 pleegt iemand een moordaan slag op een der leden van het Comité de Salut Public, Colloi d'Herbois. Overal worden arrestaties verricht; men ontdekt complot ten tegen den Staat. Dan decreteert Ro bespierre de beruchte wet van Prairial (10 Juni 1794). De eenige straf die het Tribunal in het vervolg mag eischen is de dood; ver dedigers worden niet meer toegelaten; ge tuigen behoeven niet te worden gehoord; het is voldoende als de jury zedelijk overtuigd is van de schuld der beklaagden. In de negen en-veertig dagen tusschen de uitvaardiging- van deze wet en de val van Robespierre wor den omstreeks veertienhonderd verdachten voor de rechtbank gebracht, gehoord, gevon nist en geëxecuteerd, d.w.z.: gemiddeld acht- en-twintig per zitting. 27 Juli 1794. Een snikheete dag. Het Tri bunal werkt. Af en toe komen er berichten: het is onrustig in Parijs. Plotseling treden twee gendarmes binnen en arresteeren den president van de rechtbank, Dumas. Groote opschudding. Alleen Fouquier blijft kalm. Hij zorgt er voor dat de zitting voortgezet wordt. Vier-en-twintig vonnissen worden uitge sproken. 's Morgens heeft Dumas het bevel tot executie van al deze menschen en van de een-en-twintig der 2e sectie al geteekend. De jury trekt zich terug om te „beraadsla gen". Tijdens haar afwezigheid brengt een vrouw het bericht: Robespierre is gevangen genomen. Fouquier zegt: ik blijf op mijn post. De jury spreekt het schuldig uit, Zes karren staan gereed. De veroordeelden wor den weggevoerd. Ze sterven op het schavot. En den volgenden dag worden de vonnissen uitgesproken over Robespierre en een-en- twintig anderen. Fouquier leest de acte van beschuldiging tegen hen voor op zijn gewo nen drogen toon. Maar dan is het afgeloo- pen. 2 Augustus vraagt een afgevaardigde in de Conventie de gevangenneming van Fouquier „even schuldig als de misdadiger Robespierre en zijn lotgenooten". Haastig komen twee mannen hem waar schuwen. „Ik wacht rustig af. Ik ben niet schuldig", zegt de Openbare Aanklager. Hij neemt afscheid van zijn vrouw en kinderen en gaat zich dan bij de Congiergerie, een der Parijsche gevangenissen, aanmelden. En dan. in de cel, bereidt hij zich voor op zijn laatste proces; kalm, koel, wel overwogen stelt hij zijn rechtvaardiging op schrift. Over het proces tegen Fouquier-Tinville bestaat een uitvoerig dossier. Ik heb de meer dan honderd getuigenverklaringen gelezen en de verdediging van den beklaagde. Het doodvonnis dat over hem werd geveld is zeker rechtvaardig geweest en desondanks moet men bewondering hebben voor de wijze waarop Fouquier zich wist te verdedigen, voor zijn ongeëvenaarde geheugen, voor de gevatheid zijner antwoord. En wederom lee- ren wij hem uit de brieven na zijn arrestatie aan zijn vrouw geschreven, kennen als een man die alles voor zijn gezin over heeft. En nu de beschuldigingen, althans een bloemlezing er uit. Fouquier zou hebben ge zegd: deze week moeten er minstens twee honderd-aan gelooven. Hij zou juryleden, die beklaagden vrijspraken, hebben bedreigd. Hij zou bij een persoonsverwisseling twee men schen die denzelfden naam droegen hebben laten vonnissen, ja zelfs den vader in plaats van den zoon. Hij zou de jury hebben be- invloed en met omgekochte getuigen tijdens de zitting teekens hebben «ewissëld. Hij zou geld hebben verduisterd. Hij zou herhaalde lijk dronken zijn geweest en hebben geraasd en getierd omdat de veroordeelingen niet vlug genoeg gingen. Hij zou beklaagden het woord ontnomen hebben en de acte van be schuldiging na de zitting hebben aangevuld met namen van menschen die nog niet voor de rechtbank verschenen waren. Ja, hij zou doodvonnissen in blanco hebben geteekend. Hij zou reeds 's morgens het aantal karren hebben besteld voor het vervoer van hen over wie nog geoordeeld moest worden. Als een beklaagde tegensprak of ontkende zou hij hem hebben laten weg brengen. Hij zou zich honend en laatdunkend over en tegen de beschuldigden hebben uitgelaten. En zoo zou de reeks nog een poos kunnen worden voort gezet. Nu Fouquier daartegenover. Tal van be schuldigingen weerlegt hij door te verkla ren: ik heb die zitting niet geleid, ik heb niet ondervraagd. Dat deed de president. Ik heb geen vonnissen geveld. Dat deed de jury. Ik heb alleen aangeklaagd. De wet gebood mij dat en ik heb gehandeld volgens de wet. Ik was benoemd en kon niet anders. Moest ik mijn vrouw en kinderen laten verhongeren? Als ik mijn ambt had neergelegd zou ik zelf gevonnist zijii. Ik gruwde ook van de wet van Prairial, maar ik moest haar toepassen. Ik was slechts een gerechterlijk instrument. Met Robespierre had ik alleen zakelijke rela ties. Ik heb de revolutie gediend met streng heid, maar met menschelijkheid. Ik heb vol gens de wet gehandeld. Niet de Openbare Aanklager, maar de Conventie heeft het sa menvoegen van verdachten bevolen. Ik heb den President herhaaldelijk gevraagd de be klaagden vrijuit te laten spreken inderdaad verklaren enkele getuigen dit ook). Van per soonsverwisselingen weet ik niets, maar zij zijn wellicht in een andere sectie voorgeko men of een mijner substituten heeft zich vergist. Getuigen teekens geven kon ik niet, want ze stonden met den rug naar mij toe. (Dit is waar). De president heeft herhaalde lijk beklaagden het woord ontnomen en het tempo der veroor deelingen versneld. Ik moest wel van te voren wagens requireeren voor het vervoer der veroordeelden, want er is ge brek aan paarden en er werd van mij ge- eischt dat ik de vonnissen op den dag der veroordeeling zou laten uitvoeren. Maanden duurde het proces. In April 1795 nam de Openbare Aanklager requisitoir tegen zijn voorganger. Fouquier wordt op talrijke punten schuldig bevonden. Wederom verde digt hij zich. Hij Is vermagerd en geel van gelaatskleur, maar uitgeput noch verslagen. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE Schip van Verm, aankomst Laatste bericht Aihstelkerk (Ned.) W. Afrika 6 Mei van Pt. Bouet. Achilles (Ned.) Midd. Zee 20 Mei 5 Mei van Malta. Agamemnon (Ned.) West Indië 17 Mei 29 April van Manzanilla. Alkmaar (Ned.) x) Chili. 3 Mei van Callao. Amstelland (Ned.) x) Hamburg 16 Mei vertrekt 15 Mei. Aenos (Gr.) Santa Fé 6 Juni 4 Mei vertrokken. Ariadne Hamburg in lading. Bodegraven (Ned.) Chili 12 Mei 9 Mei te Antwerpen. Bennekom (Ned.) Chili (via L'pool) 5 Mei te Liverpool. Barneveld (Ned.) Chili 8 Mei 26 April te Balboa. Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika 7 Mei van Hamburg. Breda (Ned.) x) Chili 6 Mei van Cristobal. Boskoop (Ned.) Chili 4 Mei van Talcahuano. Boschfontein (Ned.) x) Z. Afrika 16 Mei 7 Mei te Mombassa. Berenice (Ned.) Danzig 10 Mei vertrokken. Bereby (Br.) West Afrika 17 Mei 28 April van Freetown. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 16 Mei 6 Mei van Barbados. Calypso (Ned.) Venetië 25 Mei 7 Mei van Catania Crynssen (Ned.) West Indië 11 Mei 5 Mei te Catania. Clytoneus (Br.) Ned. Indië 4 Juni 8 Mei van Singapore. Eemland (Ned.) B.-Aires 13 Juni vertrekt 14 Mei. Essen (Du.) Ned. Indië 12 Mei 6 Mei van Oran. Ethiopian (Eng.) West Afrika 17 Mei 2 Mei van Sierra Leone. Heidelberg (Du.) x) Ned. Indië 25 Mei 4 Mei van Perim. Halle (Du.) Ned. Indië 11 Juni 7 Mei van Colombo. Hermes (Ned.) Alexandria 25 Mei 27 April vertrokken. Hebe (Ned.) Danzig 9 Mei 5 Mei van Kopenhagen. Ionia (Du.) West Indië 31 Mei 10 Mei van Pto Caballo. Ingarö (Zw.) Oxelösund (n. IJm.) 14 Mei 8 Mei vertrokken. Joh. de Witt (Ned.) x) Batavia 26 Mei 5 Mei van Colombo. Jaarstroom (Ned.) West Afrika 6 Mei van Dakar. Ulysses (Ned.) Chili 4 Mei van Cristobal. Lunula (No.) Pórt Arthur 11 Mei 20 April vertrokken. Luneburg (Dn.) Ned.-Indië. 6 Mei van Soerabaja. Megara (Ned.) Curacao 15 Mei 10 Mei van Lands End. Marta (Estl.) La Pallice 8 Mei 3 Mei vertrokken. Meerkerk (Ned.) x) Japan 4 Mei van Aden. Moena (Ned.) x) Batavia 2 Juni 2 Mei van Sabang. Meliskerk (Ned.) X) Hamburg in lading. Malva (Zw.) Swansea (v. IJm.) 11 Mei 8 Mei vertrokken. Nailsea Moor (Eng.) Villa Constitucion 16 Mei 7 Mei van Las Palmas. Naaldwijk (Ned.) Casablanca. 11 Mei. 6 Mei van Finisterre. Orestes (Ned.) Constantza 6 Juni 6 Mei van Stamboul. Odysseus (Ned.) Stettin 11 Mei 8 Mei vertrokken. Oranje Nassau (Ned.) West Indië 19 Mei 4 Mei van Parimaribo. Phrontis (Ned.) x) Batavia 3 Juni 5 Mei van Belawan. Patricia (Du.) Pto. Barrios 12 Mei 10 Mei te Havre. Polyphemus (Ned.) x) Batavia 18 Mei 7 Mei van Port Said. Peisander (Eng.) x) Batavia 27 Mei 28 April van Padang. Phrygia (Du.) Pto Barrios 9 Juin 8 Mei vertrokken. Poelau Tello (Ned.) Batavia. in lading. Perseus (Ned.) Stettin 18 Mei vertrekt 15 Mei. Rudolf (Du.) Caen (v. IJm.) heden 8 Mei vertrokken. Singkep (Ned.) x) Batavia 2 Juni 6 Mei vertrokken. Springfontein (Ned.) x Z. Afrika 7 Mei van Gibraltar Spar (Ned.) Buenos Aires 3 Juni 30 April van San Nicolas. Simaloer (Ned.) x) Batavia in lading. Serooskerk (Ned.) x) Japan 6 Mei van Kobé. Stad Schiedam (Ned.) Narvik (v. IJm.) 15 Mei 10 Mei vertrokken. Tela (Ned.) Buenos Aires 10 Mei 1 Mei van Las Palmas. Tel anion (Ned.) Alexandrië 15 Mei 7 Mei van Tarragona. Tawali (Ned.) x) Ned. Indië 21 Mei 6 Mei van Port Soedan. Ta jan doen (Ned.) x) Ned. Indië 20 April te Batavia. Triton (Ned.) Zw. Zee 25 Mei 29 April te Kymassi Tarakan (Ned.) x) Batavia 3 Juni 6 Mei van Sabang. Waterland (Ned.) x> Buenos Aires 14 Mei 28 April van Bahia. Zaanland (Ned.) x) Beunos Aires 28 Mei 7 Mei van Santos. x) Schepen voorzien •/an een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TF. I|MUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hij heeft zijn paperassen voor zich en weet precies welke stukken hij noodig heeft. Soms schijnt hij in te slapen, maar opeens schiet hij overeind, doet een feilen aanval op een getuige, geeft een scherp antwoord op een vraag en zakt dan weer in zijn stoel terug. Maar zijn ooren hoor en alles. Hij aarzelt nooit, zijn geheugen is ongeschokt. Hij vecht tot het laatste. Den vijfden Mei 1795 wordt Fouquier ter dood veroordeeld. In zijn cel schrijft hij het volgende: Ik heb mij niets te verwijten. Ik heb volgens de wet gehandeld. Ik ben nooit een handlanger van Robespierre geweest; in tegendeel, vier maal heb ik op het punt ge staan gearresteerd te worden. Ik sterf voor mijn land, zonder verwijt. Ik ben voldaan. Later zal men mijn onschuld erkennen. Onder gebrul en gehoon eener ontzaglijke volksmenigte werd Fouquier-Tinville op 7 Mei 1795 naar het schavot gebracht in een der karren, die hij zelf zoo vaak had gebruikt voor veroordeelden. Hij stierf volkomen kalm. Dit was het einde van den man die dui zenden processen had gewonnen en er één verloor: zijn eigen. P. H. SCHRÖDER. HEEMSKERK Druk bezoek aan „Marquette". Lentefeest in het oude park. Hoewel het weer zich Zondagmorgen niet zoo goed liet aanzien, klaarde het tegen den middag toch weer op. Het bezoek aan de ten toonstelling werd dan ook zeer druk Hoewel de narcissen uitgebloeid raken staan de tulpen er thans schitterend bij en ook ver schillende soorten hyacinten zijn nog te be wonderen. Het jonge ontluikende groen en de bloeiende heesters accentueeren dit lentefeest. 's Middags werd door Wormerveer's man nenkoor een concert gegeven dat vooral ook door de goede acoustiek uitstekend tot zijn recht kwam. Met de 'beide Pinksterdagen wordt veel bezoek verwacht. A. D. O. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de R. K. S. V. „Vitesse" te Castricum nam A. D. O. 2 Zondag deel aan de lustrum-wed strijden. In een goed gespeelden wedstrijd bleef zij met 54 de meerdere van Vitesse 2. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Rotterdam, IJm. 112, Vangst: 60 m. tarbot, 60 m. braadschelvisch, 60 m. kabeljauw en gul 60 m. radio, 25 m. gr. schol, 35 m, kl. schol, 20 m. schar en wijting, 30 m. varia. Totaal 350 manden benevens 80 stuks ka beljauw en 40 stuks leng. Witte Zee, IJM. 167. Vangst: 50 m. tarbot, 10 m. gr. schol, 10 m. wijting en schar, 20 m. kl. schol, 25 m. wolf en poon, 20 m. radio, 35 manden braadschelvisch, 5 m. schelvisch. To taal 175 manden benevens 170 stuks ijskabel- jauw, 560 stuks stijve kabeljauw en 60 stuks stijve leng. BESOMMINGEN. Trawlers: Caroline, IJM. 26, 790 manden f 3910. Ita. IJM. 22. 125 manden f 1210. Sperwer IJM. 133, 80 manden f 970. Aneta, IJM. 82, 575 manden f 3010. IJselmond IJM. 78, 270 manden f 2020. Protinus IJM. 85, 230 manden f 2250. Irene IJM. 89, 250 manden f 1820. De Hoop IJM. 46, 255 manden f 2150. Besommingen van 50 loggers nog niet be kend. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.70—0.40. Griet per 50 K.G. f 24—12. Tongen per K.G. f 0.78—0.66. Middelschol per 50 K.G. f 21. Zetschol per 50 K.G. f 2116. Kleine schol per 50 K.G. f 175. Schar per 50 K.G. f 4.903.76. Tongschar per 50 K.G. f 2218. Kleine poon per 50 K.G. f 4.762.20. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 1712. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 1712 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 137.10. Kabeljauw per 125 K.G. f 4218.50. Groote gullen per 50 K.G. f 149. Kleine gullen per 50 K.G. f 137.50. Wijting per 50 K.G. f 6.103.90. Makreel per 50 K.G. f 4.101.50 Heilbot per K.G. f 1,15—0.74. Leng per stuk f 1.450.90. Koolvisch per stuk f 0.550.20. BEROEP AANGENOMEN. Naar wij vernemen heeft Ds. A. A. Wild schut, Ned. Hervormd predikant te IJmuiden- Oost het op hem door de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam (vacature Ds. Wagenaar) uitge brachte beroep, aangenomen. VERGADERING CHR. HISTORISCHE UNIE Spreker Jhr. Mr. D. J. de Geer. De Chr. Historische Unie belegt a.s. Woens dag avond een openbare vergadering in de Bethlehem kerk. Als spreker treedt op Jhr. Mr D. J. de Geer. BEVERWIJK Hoogovens Nederl Buitenhaven Nederl. Papierfabriek Russ. m.s. Junior Grevelingen m.s. Wim Rotterdam s.5. Kaganovitch Leningrad laden bijlegger papierhout VERDUISTERING TEN NADEELE VAN EEN WONINGBOUWVEREENIGING. Bij de woningbouwvereniging „Goed Wo nen" die haar woningen heeft staan in de As- sumburgstraat is een belangrijke verduiste ring van aan de vereeniging toebehoorende gelden aan het licht gekomen. Bij het bestuur van deze vereeniging bestond reeds eenigen tijd het vermoeden'dat het met het geldelijk beheer van den secretaris-penningmeester niet in orde was. Inderdaad bleek dit het ge val te zijn want in het laatst der vorige week heeft de secrtaris-penningmeester, J. P. ge naamd, zich bij de politie aangemeld. Hij be kende daarbij in den loop van de laatste twee jaar een bedrag van ruim f 2000 te hebben verduisterd en zich ook te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrif te. Het geld was afkomstig van de huren die hij wekelijks incasseerde. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, is de man in overleg met den offioier van Justitie op vrije voeten gesteld. TENNISUITSLAGEN VAN DE L. T. C. BEVERWIJK. De uitslagen van den Zondag voor de com petitie gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Beverwijk IHeemstede I 44 Deuce IBeverwijk n 71 Beverwijk IH—T.C.H. III 5—3 BakkumBeverwijk IV 62 MAANDAG 10 MEI 1937 ANNO 1753 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen en kans op regen of onweer, iets BAROMETERSTAND Hoogste 764.7 m.M. te Haparanda. Laagste 745.3 m.M. te Isafjord. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 55 F. Laagste hedennacht 50 F. Hoogste heden 54 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Dinsdag v.m. 3.10 uur; n.m. 3.37 uur. Woensdag v.m. 3.55 uur; n.m. 4.25 uur. Donderdag v.m. 4.43 uur; n.m. 5.13 uur. VERKEERSONGEVALLEN. Op den hoek van de Breestraat en de Pe perstraat had een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorfiets waarvan de be stuurder de Breestraat wilde oversteken met de bedoeling de garage van de firma Schuyt binnen te rijden. De motorrijder kwam in aan raking met de zijkant van de auto en sloeg met zijn hoofd door een van de ruiten. Won derlijk genoeg bleek de man er echter zonder letsel te zijn afgekomen. De motorfiets was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Een tweede aanrijding gebeurde op de krui sing KoningstraatBreestraatVelserweg— Stationsplein. Daarbij waren drie auto's be trokken. Doordat het uitzicht van den be stuurder door een stilstaande auto belemmerd werd verleende deze geen voorrang aan het van rechts komende verkeer. Het gevolg was een aanrijding waarbij nog een derde auto werd betrokken omdat deze niet zoo spoedig tot stilstand kon worden gebracht. De bestuurders bleven echter ongedeerd, twee van de auto's liepen schade op. Het on geval moet aan een samenloop van omstan digheden worden geweten. INBRAAK IN HET SPORTPARK. Voor de zooveelste maal hebben onbevoeg den zich toegang weten te verschaffen tot het consumptie-lokaal onder de tribunes van het Gem. Sportpark. Door het inwerpen van een ruit was men het gebouwtje binnengedrongen. Van het buffet waren alle leden doorzocht, de inbrekers hebben niets van hun gading kun nen aantreffen omdat de pachter, geleerd door ervaringen van vorige inbraken, alle consumptie- en rookartikelen na afloop van de wedstrijden mee naar huis nam. Door een tuimelraam in een van de kleed kamers had men het gebouwtje weer ver laten. De politie vermoedt dat opgeschoten jongens zich aan dit inbraaJkje hebben schul dig gemaakt. Dienst van de „Graf Zeppelin" voorloopig gestaakt. Geen nieuwe tocht zonder heliumgas. Havas meldt uit Berlijn 9 Mei: Volgens een verklaring van kapitein Schil ler van het luchtschip Graf Zeppelin zal dit zonder heliumgas geen nieuwen tocht over den Oceaan maken. De Zeppelin zal dus niet in Mei uit Frank fort naar Rio de Janeiro vertrekken. De offi- cieele beslissing van de staking van den dienst is niet bekend. Schiller zeide, dat Friedrichs- hafen geen voldoende hoeveelheden he lium bezit en dat de stopzetting van den dienst van langen duur zal kunnen zijn. Heliumvulling zal belangrijke technische wijzigingen noodig maken. Geen uitvoer van helium uit de Ver. Staten. De Amerikaansehe vlootautoriteiten heb ben in den Senaat te kennen gegeven, dat zij er zich ondanks de ramp van de Hindenburg tegen zouden verzetten, indien groote hoe veelheden heliumgas zouden worden uitge voerd, tenzij blijkt, dat aan de eigen behoef ten voldaan is. Ramp eischte tot nu tae 35 dooden. De officieele balans van den ondergang van den „Hindenburg" luidt als volgt: 12 passagiers zijn omgekomen, zeven hun ner zijn definitief geïdentificieerd. Een lid van de landingsploeg is gedood. Totaal aan tal dooden 35. In het ziekenhuis zijn 35 personen opgenomen: 16 leden der beman ning en 15 passagiers, benevens twee per sonen, die op het landingsterrein stonden. 11 hunner verkeerden in levensgevaar, 22 zijn minder ernstig gewond. In totaal 32 gered- dene onder wie 9 passagiers. Achtte Lehman blikseminslag oorzaak? Kapitein Lehmann heeft volgens den jour nalist Leonhardt Adelt die met' de Hindenburg de reis over den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt, direct nadat zich de eerste ontplof fing aan boord van het luchtschip had voor gedaan, verklaard, dat de bliksem de ramp veroorzaakt heeft. De journalist stond vlak bij Lehmann.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2