BEVERWIJK I Uit het Vereenigingsleven in Kennemerland. CASTRICUM Prinses Juliana en Prins Bernhard in Londen. HEEMSKERK De Coöperatieve Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbanken be- hooren in de tuinbouw- en bloembollen streek Kenneemrland tot de instellingen, die zeer veel nuttig werk hebben verricht en ook in deze moeilijke tijdsomstandigheden nog altijd verrichten. In Beverwijk zijn thans zelfs twee Boerenleenbanken gevestigd, een gevolg van de vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, in welke laatste gemeente ook een Boerenleenbank bestond. De drang, om tot stichting van een Boe renleenbank te geraken, kwam voort uit den boezem van de af deeling Beverwijk van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap. Het waren dan ook allen bloembol lenkweekers, die op 25 April 1908 voor den toenmaligen notaris M. Donker verschenen, teneinde de coöperatieve vereeniging offi cieel op te richten. Deze heeren waren W. de Boer, Th. A. van Zanten, J. Meyer Gz., C. Tabak Gz., P. Bruyns, C. J. Heeremans en G. Joon. Verscheidene hunner hebben de vereeniging vele aren als bestuurslid of als lid van den Raad van Toezicht gediend. De heeren J. Meijer en J. J. Bisschop zelfs van af de oprichting tot heden. Op 30 Mei 1908 verscheen in de Staats courant de koninklijke goedkeuring van de statuten. In de eerste algemeene ledenvergadering, die kort na de oprichting werd gehouden, bleken reeds 27 leden het register te hebben geteekend, zoodat er wel belangstelling be stond voor de nieuwe coöperatie. Spoedig zou ook aan den dag treden, dat de Boerenleen bank in een behoefte voorzag. Uit de oude notulenboeken' van het be- stulr en den Raad van Toezicht blijkt, dat in de 29 aren, die voorbijgingen, talrijke aan vragen om voorschotten of lredieten zijn be handeld. Het bestuur was genoodzaakt met groote omzichtigheid te werk te gaan en niet steeds kon aan de wenschen van de aanvra gen worden voldaan. Kort na de oprichting had de vereeniging zich aangesloten bij de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, van welke instelling zeer veel steun mocht worden ontvangen. Helaas werd in de eerste bestaansaren van de Beverwij ksche instelling een feit gepleegd dat een financieele tegenslag beteekende en dat de positie der bank zelfs in gevaar bracht. Het toenmalige bestuur en de Raad van Toezicht en eenige niet-leden redden de positie van de bank door het nemen vari rentelooze organisaties, "die uit den winst van de volgende boekaren werden afgelost. Na dit moeilijke moment in het bestaan der vereeniging trad het geheele bestuur als kas sier op. Weldra nam de heer W. de Boer deze taak over, daarbij op voortreffelijke wijze bijgestaan door den heer G. J. Kuiper, die toen kassier van de Boerenleenbank te Wijk aan Zee en Duin was. Deze heeft er zeer veel toe bijgedragen, dat de Bank haar goe den naam behield. Zeer moeilijk waren ook de dagen van Augustus 1914, toen de oorlogen uitbraken en ook ons leger werd gemobiliseerd. Men zal zich nog wel den „run" op de banken herin neren, die door de spaarders werd onderno men. Het was de heer W. de Boer, toenmaals voorzitter van den Raad van Toezicht, die er in die roerige Augustudagen op uit trok om de spaarders bij de Boerenleenbank tot andere gedachten te brengen. Hij wist daar mede de dreigende ontwrichting van het bankbedrijf te voorkomen. In de moeilijke crisisaren trad de betee- kenis van de Centrale duidelijk op den voor grond. Vooral de land- en tuinbouw onder vond de nadeelige gevolgen van de allerwege ingestelde invoerverboden of contingentee- ringen. Vanzelfsprekend deed daarvan de terug slag zich bij de Boerenleenbank gevoelen. Reeds het eerste crisis aar liet daarvan de sporen achter. De val van het Engelsche pond op 21 September Ii931 openbaaarde het wereldwantrouwen. Voor de Bank was het gevolg, dat het spaargeld in de periode van 1 September tot 31 December 1931 daalde van f 661.000 tot f 439.160, dus met meer dan f 20.000. Voor de besturende lichamen brak een moeilijke tijd aan, want de uitstaande cre- dieten en voorschotten vereischten de bij zondere en voortdurende zorgen. De toestan dvan de Boerenleenbank bleef echter, dank zij het uitstekende beheer en het knappe bestuursbeleid gelukkig kernge zond. Weliswaar doen de gevolgen van den alom heerschenden economischen nood zich nog altijd gelden, maar het vertrouwen in de Boerenleenbank is ongeschokt gebleven. De spaarders blijven de instelling trouw, het voorzichtige financieele beleid en de ge kweekte ruime reserve is daarvan de voor naamste oorzaak. Kassier van de Bank is sinds 1 October 1922 de heer F. Ph. P. Braun, die het aantal dienstaren van zijn voorgangers reeds lang overtroffen heeft. DE NATUURVRIENDEN. De bezoekers van het Natuurvriendentehuis het „Paaschduin" zullen op de Zondagen van de weekenden 22 en 23 Mei, 29 en 30 Mei een bijzondere excursie maken. Op die dagen zal onder leiding van een natuur-historicus een tocht langs de kust gemaakt worden met den President van Heel. Daarbij zal met een schrobnet gevischt worden. Aan de hand van hetgeen gevangen zal worden, visch zoowel als schelpdieren, zal de leider zijn beschouwingen houden. Zondag werd op het kasteel „Assumburg" te Heemskerk het Meifeest gehouden van den Nederlandschen Trekkersbond. De Meikoningin (midden; in het wit) wordt met bloemen en geschenken feestelijk ingehaald. Naast haar met de luit Geert Dils, de populaire slotvoogd van den Assumburg. MEETING COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND. Twee politieke redevoeringen. Op het land van Pruys aan den Heemsker ker weg heeft de plaatselijke af deeling van de Communistische Partij Nederland Zon dagmiddag een openbare meeting gehouden. Eerste spreker was de heer Borst, tuinder te Oud-Karspel. Spreker begon met, de weer legging van de bewering dat een tuinder en een boer onmogelijk revolutionnair kunnen zijn, omdat zij, afhankelijk van het levens peil der massa, hun principes naar den meest geschikten kant zouden moeten richten. De revolutionnaire gedachten hebben integen deel reeds lang onder de plattelandsbevol king geheerscht, al werden zij niet direct in communistischen vorm geuit. De toestand onder de boeren en tuinders- bevolking heeft, vooral voor de jongeren altijd veel te wenschen overgelaten door de lange werktijden en de geringe loonen. De jongeren hebben zich hiertegen trachten te verzetten door zelfstandig te gaan werken, maar de vestiging van al die kleine bedrijven heeft tengevolge gehad dat steeds meer geconcur reerd moest worden, dit vooral in het voor deel der kapitalisten. Er zijn tuinders en boeren, die dit ingezien hebben en die zich daarom organiseerden in den Nederland schen Tuindersbond. De passieve massa van vroeger wordt ac tief, aldus spr., maar dit brengt tevens het gevaar mee. dat ook velen zich zullen laten misleiden door de valsche leuzen van de N. S. B. Hiertegen moet bij de aanstaande verkiezingen vooral onze strijd gericht zijn, want wanneer het fascisme doorgang zou vinden was het gedaan met elk democratisch beginsel. Het fascisme, vervolgde spr., is even wel niet het eenige waartegen de strijd moet gaan. Ook de regeering Colijn is een vijand van de arbeidersklasse. Als stuurman van zijn kapitalistischen kant heeft Colijn de af- geloopen jaren zeker voldaan, maar de arbei dersklasse moest hierbij het loodje leggen. Dat alleen een democratische regeering ons uit den chaos kan helpen blijkt volgens spr. uit de Sovjet-Unie, waar de toestand in de collectieve bedrijven bijzonder gunstig is. Daarom eindigde de heer Borst met een op wekking, om bij de aanstaande verkiezingen de Communistische Partij Nederland te steu nen, die onder de leuze „Nederland vrij, on afhankelijk en welvarend" haar strijd voert, niet in het voordeel van een enkele politieke partij, maar in het belang van de geheele arbeidersklasse. Na een korte pauze, waarin de heer W. Hulst enkele gedichten voordroeg, meisjes een drietal dansjes uitvoerden en de kapel „Voorwaarts" uit Haarlem eenige strijdliede ren ten gehoore bracht, was het woord aan den tweeden spreker, den heer Seegers, ge meenteraadslid uit Amsterdam. Het stelsel Colijn heeft in de afgeloopen vier jaren volkomen gefaald, aldus begon de heer Seegers, Van de vele beloften is niets terecht gekomen, en zelfs hët groote punt, waarvoor al die jaren de aanpassingspolitiek gevoerd werd, n.l. de handhaving van den gulden, is verkeerd uitgeloopen. Van de voor spelde opleving die na een devaluatie moest volgen is, althans voor de arbeidersklasse niets te bespeuren. Voor haar heeft de waar de vermindering van het geld slechts het ge volg gehad, dat in verhouding hun loonen en steun nog minder geworden zijn. Wanneer wij dit nagaan, dan zal ieder moeten toege ven dat met de feiten het stelsel Colijn ver oordeeld is, aldus spr. Het vonnis is geveld en 't blijft alleen de groote vraag of dit vomiis uitgevoerd zal worden. De voltrekking, zei de heer Seegers, is aan ons arbeiders en de af rekening zal op 26 Mei moeten plaats vinden. Niet echter, zooals bij alle vorige verkiezin gen door iedere partij afzonderlijk en steeds weer zonder resultaat. Het is door de jaren heen gebleken dat geen enkele partij, zelfs niet de grootste partij van democratische richting, de S. D. A. P. in staat is zelfstandig te werken. Alleen met een coalitieregeering zal iets bereikt kunnen worden. Verschillen de partijen hebben dit ingezien, doch de sa menwerking heeft tot nu toe alleen tot resul taat gehad, dat allen hun zelfstandigheid onder Colijn verloren. Een dergelijke poli tieke aaneensluiting zal, aldus spreker, de zelfde gevolgen met zich meebrengen als in Duitschland. Voortgaande kantte spreker zich fel tegen de bewering van de S. D. A. P. als zou de C. P. N. niet democratisch zijn, maar een partij die voor de dictatuur strijdt. Dat de commu nistische partij wel degelijk democratisch is, bewijst de strijd in Spanje, waar duizenden hun leven voor de democratie offeren. Verder hekelde de heer Seegers de houding van de S. D. A. P.-leiders in ons land, die weigeren mede te werken aan de internationale actie voor hulp aan de democratie. Dit, zeide spre ker, is alleen de angst, dat zij zich daardoor onmogelijk zullen maken bij de regeering Colijn, terwijl de S. D. A. P. schijnt te verge ten, dat, wanneer Franco mocht overwinnen, niet alleen de democratie in Spanje vernie tigd wordt, maar dat dit tevens een gevoe lige klap voor de democratie in heel Europa beteekent. Vervolgens schetste de heer Seegers hoe door een dergelijke laffe houding verschillen de gevaren ontstaan. Het is nu al voldoende bekend dat de leiding van leger en vloot vaak in handen is van verkapte fascisten, hetgeen, aldus spreker, een stevig fundament is voor een invasie van het Hitler-bewind. De regeering moet dus de kracht hebben om leger en vloot van dergelijke elementen te verlossen en het, tot welzijn van allen, de N. S. B. onmogelijk maken haar fatale prac- tijken uit te voeren. Ook dit zal alleen door een democratische regeering bereikt kunnen worden. De heer Seegers eindigde daarom ook met een opwekking om bij de verkiezin gen op de C. P. N. te stemmen, Tot slot van den middag voerde een re vue-gezelschap uit Uitgeest enkele korte pro- paganda-stukjes op. SPRINTRIT VAN DE B.R.C. KENNEMERLAND. De Rennersclub „Kennemerland" heeft Zon dag voor de voorjaarscompetitie een sprintrit gehouden over 1 K.M. Na het rijden van de series en herkansings- ritten plaatsten 4 renners van iedere klasse zich in de finale. Deze werd als „match a deux" verreden. Hun krachten liepen zoo weinig uiteen, dat zelfs na de finale nog beslissingsritten noodig waren, omdat verscheidene renners een even groot aantal punten op hun naam hadden gebracht. D,e uitslag was: A-klasse: 1. P. Heiloo, 2. A. Duineveld, 3. G. Lute, 4. D. Neyzing. B-klasse: 1. J. Bijl, 2. Jb. Smit, 3. A. Drenth, 4. P. Koopman. C-klasse: 1. A. Booy, 2. J. van Balen, 3. C. Rol, 4. M. Beliën. Op den Tweeden Pinksterdag zal een handi- caprit worden gereden over 48 K.M. voor alle klassen. Vier renners van „Kennemerland" zullen op dien dag deelnemen aan de Ronde van Vinkeveen. HET DERDE LUSTRUM VAN VITESSE. Onder groote belangstelling heeft de R.K. Sportvereeniging „Vitesse" Zondag haar derde lustrum gevierd. Na afloop van de kerkelijke viering vereenigden de leden zich aan een ge meenschappelijk ontbijt, waarbij hartelijke woorden gesproken zijn toen den voorzitter en den secretaris, die gedurende 15 jaren hun krachten aan de vereeniging gaven Het feest werd voorgezet op het sportveld met de ontmoeting Vitesse 2Ado 2, die na een spannenden strijd met 45 door de Heems kerkers werd gewonnen. Daarna volgde de wedstrijd Vitesse 1 V.V.Z. 1, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. O.m. waren burgemeester Sloet, pas toor Goes en de parochiegeestelijken aanwezig. Pastoor Goes deed den aftrap en aanstonds ontwikkelde zich een spannende strijd, waar bij Vitesse aan den eersten klasser uitstekend partij gaf. Reeds na 6 minuten gaf Tromp de leiding. V.V.Z. liet dit niet onbeantwoord. Uit een snellen aanval werden de partijen op gelijken Ter bijwoning van de Kroningsfeesten. Hartelijke ontvangst. HOEK VAN HOLLAND 9 Mei. Zon dagochtend, enkele minuten voor half tien, zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van Hoek van Holland aan boord van Hr. Ms. oorlogsbodem „Gelderland" naar Har wich vertrokken. In het gevolg van de vorstelijke personen bevonden zich jkvr. baronesse Van Heemstra, hofdame van de Prinses, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dientsdoend grootmeester van de Prinses en luitenant ter zee der eerste klasse jhr. E. J. van Holthe. Bij de loopplank begroette de commandant de vorstelijke gasten, die zich onmiddellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toe gejuicht door de op de kade verzamelde menigte. Aan boord van de „Gelderland" inspecteer den Prinses Juliana en Prins Bernhard de aan dek opgestelde bemanning, waarna zij zich naar de hut van den commandant begaven. Inmiddels was aan de achtermast van de „Gel derland" de standaard van de Prinses gehe- schen, de wacht op de kade ingerukt en waren de trossen losgegooid. Slechts enkele minuten vertoefden Prinses Juliana en Prins Bernhard in de hut van den commandant, want spoedig begaven zij zich naar de brug om getuige te kunnen zijn van het vertrek. Vriendelijk wuivend naar de belangstellen den op den wal, bleef het prinselijk paar ge- durenden den tijd, dat de oorlogsbodem met behulp van een sleepboot was gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de „Gelderland" om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit, Engeland tegemoet. Buitengaats wachtte de torpedoboot Z. V, die de „Gelderland" op de reis naar Harwich zou escorteeren. Onder zeer groote belangstelling zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard te Harwich aangekomen. Het w$s jammer, dat deze eerste zeereis van het prinselijk paar niet door beter weer werd begunstigd. De regen striemde over Par- keston Quay, waar onze Prinses werd opge wacht door 'den Nederlandschen Gezant te Londen, jhr. mr. R. Marees van Swinderen, die vergezeld was van den marine-attaché A. de Booy, den marine-commandant van Har wich, kapitein-ter-zee Alexander, den Neder landschen vice-consul te Harwich Cann en eenige havenautoriteiten en leden van de di rectie dier Londen North Eastern Railway Company. Te kwart over zeven meerde de kruiser. Een loopplank werd uitgelegd, vanwaar een roode looper door een der loodsen naar het perron leidt. Ondanks het slechte weer was een zee groot aantal bewoners van Harwich en om geving aanwezig om de aankomst van het prinselijk paar te zien, en vele binnenkomen de reizigers, die de douane zijn gepasseerd, maakten van het ononthoud gebruik om het schouwspel eveneens gade te slaan. voet gebracht. De strijd blijft het aanzien ten volle waard. Wederzijdsche snelle aanvallen veroorzaken spannende momenten. Groot is de vreugde, wanneer Lots Res op fraaie wijze Vitesse opnieuw de leiding bezorgt. Met 21 wordt van doel verwisseld. De tweede speel- helft is een getrouwe afspiegeling van het eerste deel. V.V.Z. maakt gelijk, neemt zelfs de leiding, maar dan is het weer Tromp, die de partijen ten derde male op gelijken voet brengt (3—3) De gasten zetten het tempo nog meer aan en spoedig hebben zij weer succes. Negen mi nuten voor het einde zendt Lots Res een gloeienden kogel in, waarmede hij den Zaan- damschen keeper kansloos passeert (44). In de laatste minuut krijgt Vitesse nog een kans op de overwinning, maar de fraaie kopbal van Stengs komt tegen het houtwerk terecht. Met gelijken stand komt het einde van dezen f raaien strijd, die een goede propaganda voor de R.K. sport in Castricum beteekende. Het Patronaats-fanfarecorps heeft den wed strijd met muziek opgeluisterd. CHR. VROUWENBOND „DORKAS". Op Woensdag 26 Mei maakt de Chr. Vrou wenbond „Dorkas" een excursie naar de Blue- Bandfabrieken te Rotterdam. DOOR EEN DUIZELING BEVANGEN. Zaterdagmiddag werd de ongeveer 50-jarige mej. R., terwijl zij in de M. v. Heemskerkstraat fietste, door een duizeling bevangen, waardoor zij kwam te vallen. Zij bleek aan het hoofd te zijn gewond en werd binnengedragen bij den heer M. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Meijer, constateerde een hersenschudding, en verleende de eerste hulp. Het slachtoffer moest per ziekenauto naar haar woning worden vervoerd. Zondag was haar toestand vrij gunstig. Toen de Prinses en Prins aan dek versche nen zetten de pijpers het „Wilhelmus" in. De Prnses nam afscheid van den commandant overste P. B. M. van Straelen en de overige of ficieren en terwijl zij, gevolgd door Prins Bernhard, de loopplank afdaalde, werd lang zaam de prinselijke standaard van de ach termast gestreken. Nauwelijks stond de Prin- op de kade, of de commandant, die boven op de statietrap was teruggetredeen, roept luidt: „Leve de Koningin", een kreet, die door de matrozen on door de Nederlanders onder het wachtende publiek luide werd herhaald. En toen deze kreet is verklonken, dreunde over het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, waarmee de „Gelderland" afscheid nam van zijn hooge passagiers. Zwaar rolden de schoten over de reede. On beweeglijk stond de prinses, die gekleed was in een lichtblauw mantelpak en een roode hoed droeg. Htt gezncht had zij naar den kruiser gewond. Blootshoofds stond aan haar zijde Prins Bernhard, in donker colbert met donkere overjas. Nadat de schoten ver storven waren, lonk opnieuw gejuich en begaf de Prinses zich over den looper naar het per ron, waar het salonrijtuig, dat voor de hooge bezoekers was bestemd, achter den Pullman wagen van den boottrein naar Londen was gekoppeld. De aankomst te Londen. Op den normalen tijd. om vijf minuten voor acht, vertrok de trein uit Harwich. Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salon- rijtuig den maaltijd en precies te half tien stoomde de trein Liverpoolstreet station bin- ne, waar een groote meiigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche kroonprinses en haar gemaal. Onder de aanwezigen bevonden zich het geheele personeel van de Nederlandsche le gatie en talrijke leden van de Nederlandsche kolonie, waarvan velen voor de eerste maal Prins Bernhard aanschouwden. Bij het betareden van het perron door het vorstelijk jaar klonk de kreet: „Leve dé Prin ses, leve Prins Bernhard". doch ook het En gelsche publiek liet zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoort men. „Hurrah for princess Juliana". Het was een ontroerend moment toen, ter wijl het prinselijk paar omstuwd door een menchenmenigte, op het perron stond, de wachtende Nederlanders het „Wilhelmus" in zetten, dat door vele stemmen werd meege zongen. Te ruim half tien stapte het Prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachten de hofauto's waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. De valsclie biljetten voor «len Nederland—België-tvedstrijd. Twee arrestaties te Antwerpen. Thans is gebleken, dat de personen, die na den Nederland-België-wedstrijd in het Feijenoord-Stadion zijn aangehouden wegens den verkoop van valsche entree-biljetten, zelf bedrogen zijn. De kaarten bleken uit Ant werpen afkomstig te zijn, waar een Neder- landsch verzekeringsagent C. K. en den Belg F. M., een bokser, zijn aangehouden. Zij wor den er vanverdacht de valsche biljetten aan v-f Amsterdammers te hebben verkocht, het geen zij evenwel ontkennen. Zware slag voor onze druivenkweekers. Zweden gaat hoog invoerrecht heffen. Zweden, dat in 1936 twee en een half millioen K.G. druiven van ons heeft gekocht tegen 400.000 K.G. in 1935 heeft besloten op den Neder landschen druivenimport een invoer recht van 35 Kr. (f 16.00) per 100 K.G. te heffen. Dit is een geweldige slag voor onze druivenkweekers, daar Zwe den ruim 25 pet. van onzen totalen export voor zijn rekening nam, terwijl het invoerrecht bovendien even hoog is als de marktprijs aan de Neder landsche veilingen. De „Joban Maurits" naar de Spaansche wateren. Om de „Hertog Hendrik" af te lossen. Volgens een bij het departement van De fensie ontvangen telegram is HMs. „Johan Maurits van Nassau" 7 Mei van Curacao ver trokken, ten einde H. Ms. „Hertog Hendrik" eind Mei in de Spaansche wateren bij Gi braltar af te lossen. Jaarvergadering Ned. Visschers- bond. Toestand kustvisscherij nog slecht. Onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson hield de Nederlandsche Vis- schersbond Zaterdag in Café Boschlust te 's Gravenhage zijn jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom den heer P. C. Groen als vertegenwoordiger van den minister van landbouw en visscherij. In het jaarverslag wordt geconstateerd, dat de bond thans 16 af deelingen telt, over 5 gewesten verdeeld. De toestand thans over het algemeen baart nog veel zorg, ondanks het contact, dat verkregen werd met de Ned. Visscherij Centrale en het Verkoopkantoor voor garnalen. De vergadering ging hierna over tot een bespreking van den toestand in de kustvis scherij. De voorzitter leidde dit punt in Over de trawlvisscherij (het kleine zeevischbedrijf) zeide hij, dat de toestand zeer zorgelijk is. De haringvangst liep helaas zeer uiteen. Vooral in den Helder was de vangst slecht. Uit is het gevolg van een wijziging in de stroomsnelheid. De voorzitter gelooft, dat haring en ansjo vis hun besten tijd hebben gehad. Over den toestand in de garnalenvisscherij zal de bond een speciale plaatselijke vergade ring uitschrijven. Het beeld van de kustvisscherij is over het algemeen verre van schitterend en het zal noodig zijn, dat de bond in het komende jaar verschillende acties op touw zal zetten. De heer Huinink, burgemeester van Veere, maakte enkele opmerkingen over de garnalen visscherij. De consumptie in het binnenland heeft nog niet het gewenschte peil bereikt. De pufvangst daarentegen was zeer gunstig. Spr. is verheugd, dat de regeering voornemens is propaganda te maken voor uitbreiding van de binnenlandsche consumptie. Buitengewoon gering was de export. De Zeeuwsche bond, die zich bij dezen bond zal aansluiten, heeft niet stilgezeten De op brengst blijft evenwel verre beneden de be staansgrens en varieert van 84 cent per week tot f 4.44. Met de, opbrengst van de pufvangst bedragen deze cijfers resp. f 1.18 tot f 8.88. Zelfs met den bedrijfssteun, hoe hoog op gevoerd, zouden de kleinere vaartuigen niet geholpen worden. Steun van het departement van Sociale Zaken, want hier is sprake van socialen nood, acht spr. gewenscht. De heer van Dijk, van de Ned. Visscherij - centrale, zeide, dat de centrale met de behan deling van het Zeeuwsche plan bijna gereed is. Spr. kan er nog niet veel van zeggen, maar wees op het bezwaar, dat bij garandeering van een zeker minimumloon, de prikkel om andere vangsten te beoefenen zou komen te vervallen. De garnalenvisscherij heeft de voortduren de zorg van de centrale een basis van een loonende uitoefening van het bedrijf moet ge vonden worden. Het productie-apparaat acht spr. beslist te groot, zoodat inkrimping van dit bedrijf in overweging dient genomen te worden. Nadat nog enkele aanwezigen over de maaswijdte der netten en de verdeeling der garnalen door het verkoopkantoor gespro ken hadden sloot de voorzitter de discussie over dit punt. Des middags kwam de vergadering nog bij een ter behandeling van enkele punten van meer huishoudelijken aard. De Nederlandsche Handelsmissie huistoe. SANTIAGO DE CHILI, 9 Mei 'ANP) De Nederlandsche handelsmis sie is te Valparaiso aan boord gegaan van de Reina del Pacifique, waarmede de terugreis naar het vaderland is aanvaard. Comenius-Mausoleum te Naarden ingewijd. Minister dr. Slotemaker de Bruine en dr. Franke spreken. Honderden bekende personen uit Neder landsche en Tsjechische wetenschappelijke handels- en onderwijskringen, hebben Zater dagmiddag de plechtige inwijding van het Comenius-mausoleum te Naarden bijgewoond. Na redevoeringen van minister Slotema ker de Bruine en den Tsjechischen minister dr. Franke, in de Groote Kerk, begaf zich een lange stoet naar het mausoleum. Daar hebben de beide ministers en de ge zant der republiek, dr. Krno, het woord ge voerd en heeft ir. Cermak namens de Tsje chische regeering de sleutels van het bronzen hek overhandigd aan minister Slotemaker de Bruine, aan den burgemeester van Naarden en aan den Tsjechischen gezant. Daarna begaf de stoet zich naar het mu seum, waar dr. Krno den voorzitter, den heer Jac. Smits, een gouden boek overhandigde ten gebruike op inschrijving van hooge gasten Vervolgens heeft in het raadhuis de gezant den burgemeester, den heer J. E. Boddens Hosang, de eereteekenen van de Tsjechische orde van den Witten Leeuw overhandigd. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Graeff, deelde den tsjechi schen consul, den heer J. Kokes, mede, dat •hij benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau. Bemanning van tie „Hordena" in veiligheid. Zij het In gevangenschap te Ferrol. Op het departement van Buitenland sche zaken is het bericht ontvangen dat de volgende Nederlandsche opva renden van het onder Panameesche vlag varende s.s. „Hordena". zich thans gevangen te Ferrol bevindenC. Barels, kapitein; J. A. Sundquest; R. Driessen ter Meulen; B. Brongers; L. Handel; P. van Stein; P. Bravenboer; P. Schin kels; A. Boerendonk; A. van der Meer; G. Pieck; J. Lange; L. Roelsen; J. O. Kleeft; H. de Jager. Deze personen bevinden zich in goe den welstand en ontvangen een goede behandeling van de autoriteiten. Po gingen worden thans in het werk ge steld om deze personen weder in vrij heid te laten stellen om naar Neder land terug te keeren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7