HET NIEUWE AVONDBLAD 3 22e JAARGANG No. 159 DINSDAG 11 MEI 1937 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 530] VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.verlies van hand, voet oi oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Maatregelen tegen de pufvisscherij falen. Katwijksche loggers voeren nog steeds groote hoeveelheden puf aan. Alleen een aanvoerverbod kan de vernieling van jonge visch verhinderen. Het is nu al eenige maanden, dat het voorschrift inzake de maaswijdte van de trawlnetten in werking is en men had mogen veronderstellen, dat de resultaten daarvan thans wel merkbaar zouden zijn. Het is ze'ker waar, dat er thans geen enkel schip meer met netten met mazen kleiner dan 7 cM. naar zee gaat, maar het mag zeker in twijfel wor den getrokken o fer met de nauwe mazen gevisoht wordt. Wanneer dit het geval zou zijn, zou er geen puf meer gevangen en aan gevoerd worden. En de practijk leert ons, dat het uitmoorden van de jonge visch nog geenszins verminderd is, daar de aanvoer van pufivisch onverminderd voortgaat. Zoo werden er bijv. gisteren door tal van loggers groote hoeveelheden puf, door sommige zelfs 200 manden, aangevoerd. Zulk een enorme hoe veelheid nest, die over eenige jaren duizenden den guldens zou opgebracht hebben, wordt voor zestig ct. per mand verkocht. Alsof er niets is veranderd. De verhouding is op som mige schepen van dien aard, dat op 1 mand marktwaardige visch 15 a 20 manden puf ge vangen wordt. Dezer dagen nog kwam een logger binnen met niet minder dan 260 man den puf! Zonder overdrijving kan dan ook worden gezegd, dat het voorschrift ten aanzien van de maaswijdte der netten althans wat de loggers betreft, geen enkel succes heeft gesorteerd; de opzettelijke pufvisscherij wordt op dezelfde wijze als voorheen vorotge- zet, wat mogelijk is omdat nu een maal niet gecontroleerd kan worden, of het voorschrift opgevolgd wordt. Want er is altijd nog wel een moge lijk om dit oorschrift te ontduiken. Wil men resultaten zien dan is er maar één middel n.l. te bepalen, dat er geen puf visch mag worden aangevoerd. Dan hebben de visschers er geen belang meer bij, op puf te gaan visschen. Zoolang deze mag worden aangevoerd, wordt er puf gevangen, wat er ook omtrent de maaswijdte is voorgeschreven Want voor de loggers is de pufvisscherij haast even belangrijk als de vissdherij op markt waardige visch. Maar in het 'belang van de Noordzeevisscherij is het noodzakelijk, dat deze vernietiging van nestvisch radicaal wordt tegengegaan. OPERETTE „GOUDMUILTJE". Hedenavond zal de tweede opvoering plaats vinden van de kinderoperette „Goudmuïïtje" door leerlingen van de P. W. A. Cort van der Lindenschool. Na afloop van de voorstelling zal voor ge- noodigden ter gelegenheid yan het 10-jarig bestaan der school een soirée-dansante wor den georganiseerd. CABARET „KUNSTKRING". Tot besluit van haar speelseizoen heeft de R.K. tooneelvereeniging „Kunstkring" Maan dagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahusstraat een geanimeerden cabaret avond gegeven, die met het vorderen van het avnduur drukker bezocht werd. Het bestuur had zich alle moeite gegeven, dezen avond eens met iets aparts voor den dag te komen en had daartoe de bekende operette zangeres Dora Arisz-Schrama en het cabaret trio „Vondel" geëngageerd, die met Donker's Band er de vereischte stemming in hielden. De heer A. Koene hield als voorzitter van de feestende vereeniging een geestig ope ningsspeechje en leidde het eerste nummer van „Vondel" in. Alvorens dit optrad hadden de acteurs en actrices van Kunstkring voor een allerori- gineelste propaganda gezorgd teneinde meer donateurs te winnen en ongetwijfeld ging deze leuke sketch er bij het publiek in. Eveneens onze hulde! Wij wisten geen van allen waar het „geval" op uit zou moeten di'aaien, toen de souffleur uit z'n „hok" kroop en de Kunst kringelaren het bijltje er bij neerleden. De Czardasvorstin moest in de sit-down-staking bemiddelen en dat ging haar natuurlijk vlot af. De heer Westerhoven was de promotor van het Vondeltrio, dat met zijn gevarieerd op treden veel bijval verwierf. „Het droevig geval", dat zich eerst bedenke lijk liet aanzien, was in z'n uitwerking inder daad toch zonder humor. Mevr. Bep Gerrits—Sorré zong toepasselijke levensliedjes met een warm geluid. De onge noemde begeleidster aan de piano (was het niet Manna Cornet?) kweet zich zeer ver dienstelijk van haar taak. Mevr. Dora AriszSchrama zong als van ouds haar operette-schlagers met veel élan en de toeschouwers waren terecht gul met applaus. In een vlot tempo rolde het uitgebreide pro gramma zich af: na afloop bleven de aan wezigen onder leiding van den heer Wester hoven uit Santpoort nog eenigen tijd gezellig bijeen. W. Vijftig jaar getrouwd. V'! Het echtpaar v. d. Pijl-Keizer. Het echtpaar A. v. d. Pijl-Keizer, Heide- straat IJmuiden-Oost hoopt Vrijdag 21 Mei a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren, welk zeldzaam jubileum in den grooten familie kring ongetwijfeld met veel blijdschap ge vierd zal worden. Zes kinderen en 29 klein kinderen vormen het nog in leven zijnde na geslacht van de bejaarde echtelieden, waar van „hij" 74 en „zij" 73 jaren telt. Beiden zijn afkomstig uit Werkendam, doch wonen thans reeds 21 jaren in IJmui- den-Oost, waar vader v. d. Pijl een bekende persoonlijkheid is. Vele jaren heeft deze nl. de Gereformeerde Kerk als ambtsdrager mo gen dienen, tot dat zijn hooge leeftijd hem noopte zijn kerkelijke functies neer te leggen. Het leven heeft zich ook jegens het echt paar v. d. Pijl van zijn moeilijken kant laten zien. Ziekte en tegenslag is hun ruimschoots ten deel gevallen. Vader van der Pijl mag zich ook nu nog in een goede gezondheid verheugen. Zijn echtge- noote daarentegen heeft de laatste jaren veel met ziekte te kampen. T. V. IJ. NAAR DE BONDSKEURINGS- UITVOERING TE DEN HAAG. Een schitterend geslaagde tocht. Onder de vele attracties, die de Turnver- eeniging T.V.IJ. haar leden regelmatig biedt, vermeldde de agenda Zaterdag j.l. een auto tocht door de bloeiende bloemenvelden, waar na men via de Schevehingsche boulevards in den Haag aankwam. Na eerst den inwendïgen mensch versterkt te hebben trokken de T.V.IJ.'ers op, naar de vrijwel uitverkochte zaal van Kunsten en wetenschappen ter bijwoning der Bonds- uitvoering. Evenals bij het 35-jarig jubileum van T. V. IJ. in Oct. j.l. traden ook hier Neerlands beide keurkorpsen voor het voetlicht om het gouden jubileum der groote Haagsche Gym nastiek- en Sportvereeniginig „Lycurgus- Oranje" op te luisteren met hun phenomenaal werk aan brug, paard, rek en ringen. Met een vrijwel ononderbroken applaus gaf het publiek uiting aan zijn groote tevredenheid Ook enkele andere turnvereenigingen uit over het gebodene. Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Dor drecht vulden met een enkel nummer het programma aan; alle vereenigingen oogstten een dankbaar applaus. De terugreis, die eerst na het middernach telijk uur aanving, werd verkort door het zingen van bekende melodieën en de T.V.IJ.- ers gaven blijk naast gymnastiek ook de zang kunst machtig te zijn. Ongetwijfeld zal deze schitterend geslaagde tocht nog lang in herinnering blijven. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat weer met de athletiefcbeoefening in de open lucht wordt begonnen op Maandag 24 Mei a.s. op het veld achter het Stormvogels terrein. Aller opkomst is dringend gewenscht in verband met de athletiekcompetitie van den Kennamer Turnkring. GESLAAGD Bij de te Rotterdam gehouden modevak- examens zijn geslaagd voor costumière mej. W. Ruig, voor coupeuse mej. J. Urssum en voor leerares mej. G. J. van Telgen Allen werden opgeleid door mejRoodenburg alhier. JUBILEUM GROEN VAN PRINSTERER- SCHOOL. Op 1 September a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de Groen van Prinstererschool werd opgericht. Het zal dan tevens het zilve ren jubileum worden van de heeren T. van Popta, hoofd der school, en J. Feitsma, on derwijzer zoodat er alle reden zal zijn om dit jubileum feestelijk te herdenken, hetgeen dan ook ongetwijfeld zal geschieden. In verband met de daling van het ledental in de laatste jaren, heeft het bestuur een commissie in het leven geroepen bestaande uit de dames M. de Jong en Joh. van Veelen en de heeren H. Hendrikse. Ph. de Koning en C. Koster, die ter gelegenheid van dit ju bileum een werfactie voor nieuwe leden op touw zullen zetten om zoodoende de finan- cieele positie van de school te verbeteren. „WILHELMINA" IN ACTIE. De Chr. Muziekver. „Wilhelmina", directeur Mar. Adam bracht Maandagavond een sere nade aan het gouden bruidspaar v. d. Duin in de Keizer Wilhelmstraat. Er werden eenige marschen gespeeld en een koraal en natuur lijk werd het: „Lang zullen ze leven" niet vergeten. De gehuldigden stelden deze at tentie zeer op prijs; de publieke belangstel ling was zeer groot. Na deze serenade trok „Wilhelmina" al spe lende door IJmuiden, aldus uiting gevende aan haar vreugde over de op het laatst ge houden concours behaalde successen, be staande uit het behalen van drie eerste prijzen. A.s. Vrijdagavond zal, wanneer de hiervoor benoodigde toestemming wordt verkregen, de directeur op feestelijke wijze van den trein worden gehaald en daarna in het repetitielo kaal Witte Bioscoop worden gehuldigd. Het zwembad „De Heerenduinen". Opening a.s. Zaterdagmiddag door burgemeester Kwint. Het zwembad „De Heerenduinen" nadert zijn voltooiing. Prompt op den daarvoor vast- gestelden tijd n.l. a.s. Zaterdagmiddag 15 Mei zal de inrichting officieel geopend worden en wel door burgemeester Kwint, terwijl voorts een attractievol programma zal worden uit gevoerd. De inrichting ziet er, nu men bezig is er de laatste hand aan te leggen buitengewoon ver zorgd uit. Verrassend is het resultaat dat met de reinigings- en voorverwarmingsin- stallatie is bereikt. Het water, dat thans de beide bassins geheel vult, is zeer helder ter wijl de temperatuur gistermiddag 16 gr. C. bedroeg of ca. 6 gr. meer dan de temperatuur van het water, zooals dit wordt opgepompt. De gebouwen zijn in een frisch wit kleed ge huld, de bassins zijn gebracht in een om lijsting van tegelpaden en het „strand" nood de nu al tot een zitje in de koesterende stra len van het lentezonnetje. Het kan niet anders of „De Heerenduinen" zullen zich in een druk bezoek mogen ver heugen. „Daar komt de kiel met goud belaan". Het zal niet lang meer duren of de eerste „Hollandsche nieuwe" kan weer verwacht worden want gisteren is de eerste serie ha- ringvisschers naar zee vertrokken. Van IJmuiden vertrok nog slechts één schip en wel de stoomlogger Gorredijk IJM. 490, die Zondagnacht even na het midder nachtelijk uur naar zee vertrok. Alle hoop, wat betreft de allereerste nieuwe haring is op den IJmuidenaren gevestigd, want IJmui den ligt veel dichter dan Scheveningen of Vlaardingen bij de visscnerij zoodat de Gorre dijk, als alles meeloopt, het eerst kan schie ten en dus ook het eerst van de visscherij te rug kan keeren. In spanning wordt, het eerste zeebanket weer verbeid. LOGE „IN VEILIGE HAVEN". De Loge „In Veilige Haven" van de I. O. G. T. belegt a.s. Woensdagavond een propaganda- feestavond in de Witte bioscoop ter gelegen heid van haar 16-jarig bestaan. Medewerking verleenen de heeren Kofman piano, Jan Hemming, viool, een ballet onder leiding van den heer A. van Pel en de tooneel vereeniging P. A. L. V. U., welke zal opvoeren „De Hand" een tooneelstuk in één bedrijf. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN MAANDAG. Loggers: IJM 200 f360; KW 5 f 530; KW 166 f350; KW 60 f 260; KW 3 f680; KW 175 f440 KW 89 f150; KW 38 f440; KW 144 f470: KW 48 f500: KW 28 f360; KW 24 f370; KW 62 f300; KW 59 f260; KW 18 f240; KW 35 f<~~ KW 14 f290; KW 147 f350; KW 23 f390; KW 178 f410; KW 108 f280; KW 177 f350; KW 154 f 370; KW 27 f 330; KW 91 f 160; KW 132 f 390; KW 105 f 330; KW 46 f370; KW 104 f340; KW 52 f240; KW 45 f 300; KW 33 f 360; KW 42 f290; KW 95 f370; KW 110 f380; KW 31 f510; KW 135 f640; KW 124 f350; KW 19 f380; KW 158 f400; KW 36 f390; KW 90 f 560; KW 41 f570; KW 134 f280; KW 107 f250; SCH 25 f650; SCH 341 f670; KW 34 f 530. Vestiging te Haarlem. Komt Haarlem minder in trek bij de Amsterdammers? Eenige weken geleden vestigden wij er de aandacht op, dat de bevolking van Haarlem in het eerste kwartaal van 1937 slechts weinig is toegenomen. In de laatste jaren ging het inwoneraantal van onze stad gemiddeld met 2000 per jaar naar boven, maar in dit kwar taal heeft de vermeerdering niet meer dan 180 bedragen. Nu wij de gegevens over de vestiging in onze gemeente hebben, blijkt, dat die geringe stij ging een gevolg is van het feit, dat er zich minder menschen van elders hier gevestigd hebben. In het eerste kwartaal van 1937 ves tigden zich te Haarlem 9 personen minder dan er naar elders verhuisden. De vermeerdering over het kwartaal is dus geheel verkregen door dat er meer menschen geboren werden dan er overleden. Er is reden om de vraag te stellen of Haar lem minder aantrekkelijk voor de Amsterdam mers geworden is. Dit kwartaal vertrokken 314 Haarlemmers naar Amsterdam, terwijl zich slechts 305 Amsterdammers te Haarlem ves tigden. Een ongunstig verschil voor Haar lem dus van 9. Dezelfde cijfers over het le kwartaal van 1936 waren 296 en 355, wat een gunstig verschil voor Haarlem beteekende van 59. Over de le kwartalen van de vroegere jaren was het gunstige verschil voor Haarlem; 1933: 78; 1934: 74 en 1935: 56. Natuurlijk kunnen hier toevallige omstan digheden in het spel zijn, maar het is toch een quaestie van voldoende belang om er de aan dacht op gevestigd te houden. De randgemeenten van Haarlem blijven nog sterk trekken. Dit kwartaal verhuisden 201 Haarlemmers naar Bloemendaal, terwijl zich slechts 93 Bloemendaler^ Haarlem tot woon plaats kozen. 96 inwoners van Heemstede verhuisden naar Haarlem, terwijl 125 Haarlemmers naar Heemstede vertrokken. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Na het bal. „Als na het bal de gasten Vroolijk zijn heengegaan Zoo begint een bekend, misschien al weer vergeten deuntje en het eindigt: Alle illusies verdwenen 's Nachts na het bal. Over de illusies kunnen we niet oordeelen, maar wel weten we, dat er te IJmuiden na zoo'n feestavond twee damestasschen waren verdwenen en de eene bevatte de kas van de penningmeesteres der feestvierende vereeni ging. De andere tasch had eigenlijk zestig gul den moeten bevatten, want toen de eigena res ervan naar het feest toog, had ze voor zichtigheidshalve de zestig gulden in haar tasch gestoken, want den volgenden dag moest een leverancier betaald worden en je kunt nooit weten in IJmuiden zelfs niet of in je afwezigheid niet iemand huiszoeking bij je komt doen. Maar de man der eigenares, die een viertal invité's meenam naar het feest, vond het nog voorzichtiger het geld in zijn zak te steken, want de invité's hadden kunnen hoo- ren dat zijn vrouw zei, dat ze 60 gulden in haar tasch zou doen en je kunt nooit we ten, dacht ook hij, want zoo heel erg had hij 't op de invité's toch eigenlijk niet begrepen. Safety first. De baas had gelijk gehad, want de tasch verdween met de illusie van de 60 gulden en heel eerlijk kwamen de invité's later de tasch brengen, die ze, naar ze zeiden, daar in het feestgebouw als verloren voorwerp hadden opgepikt. Maar de tasch van de penningmeesteres met het kassaldo van f 17.50, haar eigen por temonnaie met een paar gulden en haar fiets plaatje, benevens de tallooze minder waarde volle voorwerpen, welke een damestasch pleegt te bevatten die tasch kwam niet terug, 't Is begrijpelijk, dat men bij de boven bedoelde invité's naar de tweede tasch ging informeeren, temeer waar die jongelui tot de laatst vertrokken bezoekers behoorden, maar zij zeiden er niets van te weten. We vergaten nog te zeggen, dat de penning meesteres er dadelijk na de vermissing per taxi op uit was gegaan om-de bedoelde jon gelui te zoeken en van den taxichauffeur had vernomen dat hij ze juist een ververschings- lokaal had zien binnengaan, in IJmuiden schijnt men zich 's nachts na twee uur nog met zure haring en dergelijke te kunnen op knappen. Ook de politie toog naar het ver- verschingshuis en trof er de twee paartjes, die er onder gelag zaten, wat al eenigszins vreemd was, want de heeren waren allebei zonder werk. De politie bleef aan 't vragen en zoeken tot half zeven en gelukkig niet later, want een der jonge dames vertelde ln vertrouwen aan een kennis, dat zij om zeven uur 's morgens op bed moest liggen, omdat haar vader er zich dan van kwam overtuigen, of zij thuis was. 't Is bij die juffrouw dan ook al, als ze uit is: Gezelligheid kent geen tijd. De tasch van de penningmeesteres met ver- eenigingskas en al bleef dus zoek en de pen ningmeesteres zat in zak en asch, want wan trouwende leden van Polyhymnia waar zijn ze niet? zouden kunnen denken, dat zij de kas had opgemaakt. Maar ziet! Een of twee dagen later vindt een jongen ergens op een dak de tasch met inhoud maar zonder geld en brengt ze naar de politie, die opnieuw het viertal aan de tand gaat voelen, met het resultaat, dat ze alle vier gaan bekennen. Nu moesten ze verschijnen en eerst kwam de 21-jarige kantoorbediende zonder kan toor, die de tasch had meegenomen. Hij had ze meteen overgegeven zei hij, aan de jonge dame, die bij hem was en dezelfde is, die om 7 uur 's morgens thuis moest zijn en op straat gekomen troffen ze er het andere paar. „Ik heb een tasch," zei de jongeling, en allen graaiden erin of 't doodgewoon was, dat je eens anders tasch gaat leeghalen. De kan toorbediende deelde het geld broederlijk met het andere mannelijke clublid, ook het rij wielplaatje was het meenemen waard en de tasch met verderen inhoud werd op een dak gegooid. Toen de politie hen dien nacht moest los laten, hadden de heeren dus het geld, dat wil zeggen, de een had zijn aandeel, bestaande in een bankbiljet van f 10 aan de jongedame die hem vergezelde in bewaring gegeven, want die verdiende als kapster nog al aardig, zoo dat het niet gek zou zijn, als zij tien gulden in haar bezit had. De andere jongeling, de eigenlijke steler, gaf van zijn aandeel gauw f 3.50 aan het andere meisje, dat hem dien avond dat bedrag had geleend om samen uit te gaan en zoodoende had ook hij weinig geld bij zich Zij meenden de dans mooi ont sprongen te zijn en gingen dit een paar da gen later vieren door de rest van het geld tezamen op te maken, maar het spreek woord zegt: Roep geen hei voor ge over de brug zijt. Als gezegd kwam de tasch op de proppen De officier eischte tegen den steler, dien hij doortrapt en brutaal noemde, 4 maanden gevangenisstraf; de politierechter gaf 6 weken. Tegen de drie anderen, werd 6 weken ge vangenisstraf geëischt, want de officier vond helers en stelers al even erg maar wou toch in aanmerking nemen dat de eene jongen de tasschen had weeeennmen. Mogelijk heef' hij de anderen alzoo meegesleept De tweede jongeling kreeg ook zijn 6 weken, maar over de meisjes wil de politierechter nog een re- classeeringsrapport hebben, zoodat er voor haar nog een kansje op een voorwaardelijke straf bestaat, ofschoon de politierechter van oordeel was, dat de meisjes niet heelemaal eerlijk voor de zaak uitkwamen en het den schijn trachten te geven, alsof zij, toen het gestolen geld in vroolljkheid werd verteerd, niet wisten, dat het dat geld was, waarvan de sier werd gemaakt. Zij toch wisten heel goed, dat de jongens van zich zelf geen geld hadden. Te gelegener tijd zal de rechter haar straf bepalen. Dividend Nederlandsche Bank. AMSTERDAM, 10 Mei. Naar wij ver nemen zullen directie en commissa rissen van de Nederlandsche Bank N.V. op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen, over het boekjaar 1936- 1937 een dividend van f 42 per aan deel van f 1000 uit te keeren. Pro Juventute. Koopt loten! HAARLEM Maandag. Zooals bekend, wordt Dinsdag 11 Mei in den Stadsschouwburg „Boefje" opgevoerd, met Annie van Ees in de hoofdrol. Deze opvoering zal ongetwijfeld weer eens de aandacht vestigen op het mooie werk van de Vereeniging „Pro Juventute". Er zijn nog heel wat „boefjes" in onze maatschappij, voor wie het een geluk is, dat er een vereeniging als „Pro Juventute" bestaat, die zich hun lot aantrekt en tracht bruikbare leden van de maatschappij van hen te maken. Wie voor dit mooie werk gevoelt, kan nu zijn of haar medegevoel omzetten in een daad door het koopen van loten van Pro Ju ventute. Wij herinneren er gaarne aan, dat deze loten verkrijgbaar zijn bij de secretaresse van Pro Juventute: Aelbertsbergstraat 58 al hier en bij mej. V. van Hall, Bentveldweg 102 Aerdenhout en bevelen het streven van Pro Juventute met warmte bij onze lezers aan. De schouwburg aan den Jansweg. Een plan voor verbouwing? HAARLEM Maandag. De heer G. Canis, die de Spaarne-bioscoop in de Kleine Houtstraat exploiteert, heeft, naar in de O. H. Ct. werd medegedeeld, door den architect van Sonsbroek te Velp, een plan laten maken om den schouwburg aan den Jansweg te verbouwen. Er zou een zaal in komen met ongeveer 700 plaatsen, ge schikt voor tooneelvoorstellingen, vergade ringen. concerten en bioscoopvertooningen. De bedoeling zou zijn, dat het vernieuwde gebouw omstreeks September a.s. geopend zou kunnen worden. Wij vernemen evenwel van den heer D. van der Leest te Haarlem, die eigenaar van het gebouw aan'den Jansweg is. dat hem van dit geheele plan niets bekend is. Wil het plan van den heer Canis dus kans van slagen hebben, dan is het toch een vereischte, dat hij met den eigenaar tot overeenstemming komt. Bouw- en Woningtoezicht heeft ook nog niets van de plannen gezien, zoodat van dien kant ook nog niets te zeggen is over een ver gunning. Ook de Brandweer moet de plan nen nog ontvangen. Van den staf der Brand weer vernemen wij, dat hij sceptisch staat tegenover verbouwingsplannen, omdat hij meent, dat alleen een gebouw te zetten zal zijn dat aan alle eisehen voldoet als het oude geheel wordt afgebroken. Bovendien was de grootste grief van de Brandweer tegen het oude gebouw, dat het niet vrij stond. Nv, wordt wel blijkens het plan van den heer van Sonsbroek ten deele aan de bezwaren tegemoet gekomen omdat ook uitgangen aan de Parklaan en de Nieuwe Gracht ontwor pen zijn. De heer Canis kon ons heden niet nader over zijn plannen inlichten daar hij eerst nog verschillende conferenties moest hebben. Mr. W. F. C. C. PIJNACKER HORDIJK 15 MEI 70 JAAR. HAARLEM Maandag. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, die al hier gemeentesecretaris was van 1898 tot 1909, zal Zaterdag 15 Mei a.s. den 70 jarigen leef tijd bereiken. Na afloop van zijn studie was mr. Pijnacker Hordijk eenigen tijd advocaat en procureur te Tiel, daarna werd hij commies ter gemeente secretarie van Amsterdam, belast met de lei ding der handelsinrichtingen, tevens werk zaam bij de afdeeling Publieke Werken. Op 18 Mei 1898 volgde zijn benoeming (hij was no. 2 van de voordracht), tot gemeentesecre taris te Haarlem, als opvolger van mr. Rasch. Deze functie bleef hij vervullen (met een tus- schenpoos van een jaar wegens ernstige ziek te) tot 1909, waarna hij adj .-directeur, later (1911) mede-directeur, werd van de Haarl. Brandverzekering Mij. De nu weldra 70-jarige heeft zich veler sympathie weten te verwerven door zijn vriendelijkheid in den omgang en zijn groote bekwaamheid. Hij is een uitnemend stilist. Hem werd indertijd op de meest eervolle wijze ontslag als gemeentesecretaris ver leend. Gedurende vele jaren (tot 1937) was de heer Pijnacker Hordijk ook rechter-plaats- vervanger in de Arr.-Rechtbank alhier. Van de functies, door hem in het maat schappelijk leven vervuld, noemen wij: be stuurslid van de Vereeniging „Haerlem", com missaris der Tweede Noord-Holl. Mij. van Levensverzekering voorzitter vap den Raad van Beroep voor de directe belastingen al hier (thans reeds eenige jaren opgeheven en bij Amsterdam gevoegd) De heer Pijnacker Hordijk woont thans te Aerdenhout.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1