DOUWE EGBERTS BURGERLIJKE STAND Volkeren-Zondag te Utrecht. MAGGI' AROMA WEE Litteraire Kantteekeningen. Pk,. 1 IT* 1 TT" Bekend ontdekkingsreiziger De verkiezingen voor de Iweede Kamer. verongelukt. Nummering der lijsten. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. Heden heeft het Centraal Stembureau een openbare zitting gehouden ter numme ring van de voor de Tweede Kamer verkiezingen ingediende candidaten- lijsten. Bij deze nummering gelden .lijsten, welke tot een groep zijn verbonden en eveneens de gelijkluidende lijsten als één lijst, zoodat deze in alle kieskrin gen, waarin zij zijn ingediend, hetzelf de nummer krijgen. De verbinding van lijsten, Het resultaat van de gedurende vier dagen bestaand hebbende gelegenheid tot verbinding van lijsten is als volgt: Verbonden in alle kieskringen zijn de lijsten van de volgende partijen: R.K. Staatspartij; S. D. A. P.; A.R. Partij. Chr. Hist. Unie; Vrijheidsbond; Vrijz. Dein. Bond; Comm. Partij; Staatk. Geref. Partij; Rev. Soc. Arb. Partij; Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij; Algemeen Belang; Kath. Dem. Partij; Nat. Soe. Beweging; Nationaal Herstel; Herv. Geref. Staatspartij; Chr. Dem. Unie; Zwart Front. Voorts zijn verbonden de lijsten van de vol gende partijen: Chr. Nat. Actie in de Kieskringen 1 tot en met 17. Ac lie-Bouwman in de iKeskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18; N. S. N. A. P. in de Kies kringen 2, 3, 5, 11 en 15. Ten slotte zijn ingediend de volgende op zich zelf staande lijsten: N. S. N. A. P. in Kieskring 6; N. S. N. A. P. in Kieskring 18. Dc nummering. Allereerst werden genummerd de lijsten, welke door aftredende amerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevolen, en wel in de Prins Bernhard weer in functie bij de Handelmaatschappij. Na zijn terugkeer uit Engeland. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. Wij vernemen, dat Prins Bernhard binnenkort in hoedanig heid van Koninklijk Commissaris zijn werk zaamheden zal aanvangen bij de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. Na zijn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom gedurende eenigen tijd werkzaam zijn op de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam. S. J. Pothuis overleden. Lid van Prov. Staten. HAARLEM Maandag. In den ouderdom van ruim 63 jaar is gis teravond in een ziekenhuis te Amsterdam de heer S. J. Pothuis, lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland overleden. De heer Pothuis werd 30 September 1873 te Amster dam geboren en was aanvankelijk werkzaam in de diamantindustdie. In 1907 werd hij voor de S.D.A.P. gekozen tot lid van den ge meenteraad, waarin hij tot 1935 onafgebro ken zitting had. Eveneens in 1907 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten, waarin hij op het oogenblik van zijn overlijden nog zitting had. De heer Pothuis was een bekende figuur in de Amsterdamsche arbeidersbeweging. Mola's troepen rukken verder op. SALAMANCA. 10 Mei fHavas-A.N.P.). In het officieele communiqué van het groo- te hoofdkwartier der rechtschen wordt ge zegd, dat de vijand aan het front van den berg Sollube verscheidene bataljons had sa mengetrokken en na artillerievoorbereiding trachtte op te rukken. Hij werd echter terug geslagen en moest talrijke dooden achter la ten. Hoewel het slechte weer de krijgsver richtingen bemoeilijkt hebben de rechtschen vorderingen gemaakt en ten westen van Guernica zijn zij Udartede, Mugica en Be- sanguiz gepasseerd. Een poging der linkschen om de verloren stellingen in den sector Amorebieta te heroveren, mislukte. In Ma- chichaco maakten de troepen van Mola een volledige batterij der kustverdediging buit. Bij Madrid heeft de vijand getracht de stel lingen, die hij de laatste dagen had moeten ontruimen, terug te winnen. De aanvallers, die door twaalf tanks werden voorafgegaan, werden teruggedreven met zware verliezen. De linksche luchtmacht heeft opnieuw Cor dova gebombardeerd. Zes burgers zijn daar bij gewond. volgorde, te beginnen met no. 1, van het grootst aantal aanbevelingen. Aanbevolen waren de lijsten der volgende partijen: R.K. Staatspartij door 28 leden: S. D. A. P. door 21 leden; A. R. Partij door 14 leden; Chr. Hist. Unie door 10 leden; Vrijheidsbond door 7 leden; Vrijz. Dem. Bond door 6 leden; Comm. Partij door 4 leden; Staatk. Geref. Partij door 3 leden; Rev. Soc. Arb. Partij door 1 lid; Nat. Boeren- T. en M. Partij door 1 lid. Het Centraal Stembureau kende derhalve de nummers 1 tot en met 8 toe als volgt: 1.R.K. Staatspartij (in alle kieskringen). 2. S. D. A. P. (in alle kieskringen). 3. A. R. Partij (in alle kieskringen). 4. Chr. Hist. Unie (in alle kieskringen). 5. Vrijheidsbond (in alle kieskringen). 6. Vrijz. Dem. Bond (in alle kieskringen). 7. Comm. Partij (in alle kieskringen). 8. Staatk. Geref. Partij (in alle kieskringen) Daarna werden bij loting toegekend de num mers 9 en 10 aan de lijsten, welke door slechts een lid wai-en aanbevolen. De uitslag hiervan was, dat deze nummers als volgt werden toegewezen: R. S. A. P. (in alle kieskringen). 10. Nat. Boeren-, T. en M. Partij (in alle kies kringen). Vervolgens kwamen voor nummering in aam merking de overige lij stengroepen of stellen gelijkluidende lijsten: Voor deze werden de nummers: 11. Kath. Dem. Partij (in alle kieskringen) 11. N. S. N. A. P. (in kieskr. 2, 3, 5, 11 en 15) 13. Chr. Dem. Unie (in alle kieskringen) 14. Algemeen Belang (in alle kieskringen) 15. Nat. Soc. Beweging (in alle kieskringen) 16. Herv. Geref. Staatspartij (in alle kieskr.) 17. Chr. Nat. Actie (in de kieskr. 1 t/m. 17) 78. Actie-Bouwman (in kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18) 19. Nationaal Herstel (in alle kieskringen) 20. Zwart Front (in alle kieskringen). Ten slotte werd overgegaan tot toekenning per kieskring van de nog niet toegewezen nummers aan de op zich zelf staande lijsten, waarvan het resultaat was: 12. N. S .N A. P. (in kieskring 6) 12. N. S. N. A. P. (in kieskring 18) De stembiljetten. De stembiljetten zullen voor de kieskringen Amsterdam den Helder en Haarlem het vol gende beeld toonen, waarbij achter den naam van de partij telkens de naam van den eersten op de lijst voorkomenden candidaat is vermeld: KIESKRING IX (Amsterdam) 1. R.K. Staatspartij (Goseling) 2. S. D. A. P. Albarda) 3. A. R. partij (Colijn) 4. Chr. Hist. Unie (De Geer) 5. Vrijheidsbond (Vos) Vrijz. Dem. Bond (Oud) Comm. partij (De Visser) Staatk. Geref. partij (Kersten) 9. R. S. A. P. (Sneevliet) 10. Nat. B. T. en M. partij (Vervoorn) 11. Kath. Dem. partij (Arts) 13. Chr. Dem. Unie (Van Houten) 14. Algemeen Belang (Weiman) 15. N. S. B. (Mussert) 16. Herv. Ger. Staatspartij (Lingbeek) 17. Chr. Nat. Actie (Visseher) 18. Actie-Bouwman (Bouwman) 19. Nationaal Herstel (Emmens1 Zwart Front (Meyer) KIESKRING X (Den Helder) R.K. Staatspartij (Beaufort) 2. S. D. A. P. (Albarda) 3. A. R. partij (Colijn) 4. Chr. Hist. Unie (De Geer) 5. Vrijheidsbond (Bierema) 6. Vrijz. Dem. Bond (Oud) 7. Comm. partij (De Visser) Staatk. Geref. partij (Kersten) R. S. A. P. (Sneevliet) Nat. B. T. en M. partij (Vervoorn) 11. Kat. Dem. Bond (Arts) 13. Chr. Dem. Unie (Van Houten) Algemeen Belang (Van Kampen) 15. N. S. B. (Mussert) 16. Herv. Ger. Staatspartij (Lingbeek) 17. Chr. Nat. Actie (Visseher) 19. Nationaal Herstel (Emmens) 20. Zwart Front (Meyer) KIESKRING XI (Haarlem) 1. R.K. Staatspartij (Beaufort) 2. S. D. A. P. (Albarda) 3. A. R. partij (Colijn) 4. Chr. Hist. Unie (De Geer) 5. Vrijheidsbond (van Lidt de Jeude) 6. Vrijz. Dem. Bond (Oud) 7. Comm. partij (De Visser) 8. Staatk. Geref. partij (Kersten) 9. R. S. A. P. (Sneevliet) 10. Nat. B. T. en M. partij (Vervoorn) 11. Kat. Dem. Bond (Arts) 12. N. S. N. A. P. (Kruyt) 13. Chr. Dem. Unie (Van Houten) 14. Algemeen Belang (Weiman) 15. N. S. B. (Mussert) 16. Herv. Ger. Staatspartij (Lingbeek) 17. Chr. Nat. Actie (Visseher) 19. Nationaal Herstel (Emmens) 20. Zwart Front (Meyer) WEENEN, 10 Mei. De bekende Afrika-reiziger Walter Mittel- holzer, uit Zurich, is in Stiermarken bij een tocht op den berg Hochschwab verongelukt. In zijn gezelschap bevonden zich een student en de vi-ouw van een Weensehen architect, die eveneens zijn verongelukt. Een reddings expeditie heeft de slachtoffers zwaar verminkt onder de sneeuw aangetroffen. Mittelholzer was 44 jaar. N.V. Haarlemsche Brandverzeke ring Maatschappij van 1846. Resultaten van 1936. Aan het verslag der N.V. Haarlemsche Brandvei-zekering .Maatschappij over 1936, zijnde het 90ste boekjaar der Maatschappij, ontleenen wij: De N.V. Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij van 1846 werkt, gelijk bekend, samen met de N.V. Brandverzekering Maat schappij „Holland van 1859" te Dordrecht, de N.V. 's Hertogenbossohe Brandwaarborg- Maatschappij van 1841 te 's Hei'togenibosch, de N.V. Nederlandsche Brand-Assurantie Maatschappij „De Salamander" van 1888 te Dordrecht, de N.V. Algemeene Verzekering Maatschappij „Merwede" van 1915 te Dor drecht en sedert kort ook met de N.V. Zaan- landsche Assurantie Compagnie voor Brand en Binnenlandsche Vaart van 1845 te Zaan dam. Tengevolge van nieuwe productie en door de samenwerking met de „Zaanlandsche" steeg het totale premie-inkomen van f 2.067.760.25 in 1935 tot f 2.344.066.69 in 1936. Dit omvat alle branches: brand, huurdexrving en onbewoonbaarheid tengevolge van brand, bedrijfsschade, inbraak, stormschade, wette lijke aansprakelijkheid, persoonlijke onge vallen, waterleidingsohade, transport en glasschade. Het netto-premie-inkomen, d.w.z. de pre mie na aftrek van de herverzekeringspi'emie steeg van f 1.432.075.04 tot f 1.670.782.91 in 1936. Deze vermeerdering kwam tot stand on danks het feit dat, evenals in de voorafgaan de jaren, ook in 1936 een groot aantal ver minderingen van verzekerde bedragen, met daarmede gepaard gaande verlaging van het premie-inkomen, plaats vond als gevolg' van de waardedaling van gebouwen en goederen, opheffing van zaken en andere gevolgen van de malaise. Ook na de devaluatie van den gulden zette die verlaging zich nog voort, De schade en nog te betalen schade met onkosten en premiën te dier zake, welke na aftrek van het aandeel van herverzekeraars in 1935 bedroeg f 478.545.54, beliep over 1936 derhalve inclusief die der „Zaanlandsche" f 628.846.77 een volgens de" directie bevredi gend verloop. De totale winst over 1936 bedroeg na toe voeging van het onverdeelde winstsaldo vorig jaar ad f 15.503.77, f 449.823.59. De gezamenlijke reservén, waaronder niet begrepen die der „Zaanlandsche", welke eerst aan het einde van 1937 aan de totale reser- ven zullen worden toegevoegd, bedragen thans f 3.020.157.96 tegen f 2.655.422.72 in 1935, dus f 364.735.24 meer. HAARLEM, 10 Mei. Ondertrouwd 10 Mei: J. H. Fortgens en E. W. Ver bruggen. Bevallen 5 Mei: J. M. du PonDamsteek, z.; 7 Mei: K. v. d. WaterRump, z.; 8 Mei: K. Kamoen—Plantinga, z.; J. J. Pot—de Lang, d.; W. v. d. Mijev. Midlum, d.; J. Dortmundt -v. Dijk, d.; F. Oenede Graaf, z.; J. T. Bloe mendalWestdijk, d.; S. C. v. RoodeKonijn, d.; M. J. H. Pijpers—v. Lierop: 9 Mei: D. Ha merv. Noorel, d.; A. P. Vennikv. d. Lage- maat, d.; A. M. E. van GeenenFeuerriegel. d.; F. de HaanGijsen, z.; D. Dalhuisenv. Proosdij, d.; A. M. de VosBerendregt, d. Overleden 8 Mei: J. KeegstraReuvecamp, 72 j., Langendijkstraat; J. Broerse, 54- j., Bosch en Hovenstraat; K. W. du Chatenier, 78 j., Hooimarkt; H. Doing, 61 j.. Klarenbeekstraat; N. Hoogei-beets, 74 j., Zomerkade;; G. L. Mül- ler, 67 j., Rijksstraatweg; 9 Mei: C. G., 6 j., d. v. C. G. Timmeiz, Bakkerstraat; M. Nolet, 79 j., Grebberstraat; F. L., 6 d., z. v. O. K. de Jong, Pleiadenstraat. Van alle deelen der wereld naar de Oxford-meetings. Ontroerende momenten. (Van onzen GPD.-redacteur). Er zijn stellig vele hoogtepunten geweest in de bijeenkomsten van de Oxfordgroep in Utrecht. Als eerste mag daarbij de officieele ontvangst door B. en W. in het Centraal Mu seum, waar Zaterdagmiddag enkele honder den Oxford-aanhangsters en -aanhangers zich door den burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, in het Engelsch, een harte lijk gemeend welkom hoorden toeroepen ge memoreerd worden. En daarnaast moeten natuurlijk de mee tingen, welke gisteren in de Groentenveiling werden gehouden, genoemd woi*den. Ook nu was dit groote gebouw tot in de uiterste hoe ken gevuld. „Volkeren-Zondag", zoo noemde men den dag van gisteren. Inderdaad: deze naam was uitstekend gekozen, want er wa ren vertegenwoordigers uit welhaast alle lan den bijeen. Ir. F. M. Philips leidde de meeting welke 's morgens om half elf aanving, nadat eerst het Bruggenhouwlied, waarvan de woorden velen uit het hart gegrepen zijn en dat dan ook door iedereen, zonder uitsondering, werd medegezongen, door het gebouw had ge schald. Velen hebben van deze gelegenheid weder om gebruik gemaakt om te getuigen van hun nieuwe geloof. Een der ontroerendste oogenblikken was wel toen Surya Sena, een operazanger uit Ceylon, met „Lord, I want to be a Christian in my heart", de rij van sprekers opende. Hij zong dit lied zonder muzikale begeleiding. De meer dan 8000 aan wezigen luisterden met een stille aandacht, enthousiast gehoor gevende aan zijn verzoek om van dezen negi-o-spiritual den eenen regel „In my heart" mede te zingen. Neen. het is niet noodig de sprekers op den voet te volgen. Wel mag hier even naar voren gehaald worden op welk een ongemeen humoristische wijze captain A. 'S. Loudon Hamilton vertelde, hoe hij in aanraking kwam met Dr. F. Buchman in Oxford in het jaar 1921. Hierbij zeide hij o.m, dat hij ge hoopt had door een uitgebreid Engelsch ont bijt dr. Buchman te vei-hinderen over zijn ziel te praten. „Daar hield hij bij het ont bijt niet van". Maar dr. Buchman deed dat niet. En toch wist hij Hamilton den weg te wijzen en van een spotter, een levensgenie ter, een ovei'tuigd volgeling te maken. De middagmeeting in het Groentenveiling- gebouw overtrof nog die ook. wat het aan tal belangstellenden "betreft welke 's mor gens was gehouden. Men heèft tot op het laatste oogenblik met stoelen gesjouwd om iedereen zooveel mogelijk een plaatsje te ver schaffen. En nog stonden'er zeer velen, die van half 3 tot. ruim 5 uur zijn blijven staan. Dr. F. Buchman, de stichter der Óxford- beweging, leidde deze meeting zelf, introdu ceerde de verschillende sprekers om hier tusschendoor zelf het een en ander te zeg gen. Welk een vast geloof moet in dezen, toch zoo eenvoudigen méh'sch, schuilen. .Hoe zeker moet hij zijn van de overwinning' van zijn beweging. Zie hem daar staan, in zijn eenvoudig costuum. De obgen achter de bril- leglazen schitteren- van een levensmoed en blijmoedigheid die iedereen treft enme- desleept, -ff c?srj?' De intocht van de deelnemers mét hun j vlaggen was een prachtig begin der meeting. Voorop marcheerden de Friezen en Friezin nen in hun nationaal gewaad. Zij werden be groet met het Friesehe volkslied. Daarna volgden de dragers van alle plaatselijke vlaggen in ons land. Het fiere Rood-wit- blauw sloot de rij En nauwelijks stonden de twee mannen die onze vlag droegen vóór het podium of plechtig weerklonk het Wilhelmus. Het Vereenigd Oostersche front trok het laatst naar binnen. Toen was ook het po dium prop en prop vol. In deze middagmeeting waren er wederom velen, die van hun geloof, hun nieuwe le vensrichting getuigden. En onder hem moet in de eerste plaats de Metropoliet van Britsch-Indië, hoofd van de Kerk daar te flacon No. I kotf nagevuld 30 cent. Sla smaakt nog fijner wanneer U bij het aanmaken enige drup pels MAGGls AROMA door de olie en azijn mengt. Dat geeft aan de sla een heerlijke, krachtige smaak en maakt ze lichter ver teerbaar. Maar vraagt vooral MAGGIS Aroma, want die is het beste en voor deligste in het gebruik. (Adv. Ingez. Med.) üft 3 fumiefi 4 e& (Adv. Ingez. Med.) Als dit kroniekje vei'schijnt is de Neder landsche Boekenweek 1937 alweer, op een paar uur na, afgesloten. Als zij haar doel bereikt heeft, zullen eenige duizendexx exemplai'en van het geschenk, dat de vereenigde boekverkoo- pers den koopers van boeken deze dagen heb ben. aangeboden, zijn uitgedeeld. De aardige reeks opstellen, die onder den titel RONDOM HET BOEK 1937, als bundel van ruim anderhalf-hondeixl goed verzorgde pagina's den klanten werd cadeau gedaan, stond dit jaar onder de redactie van Mr. E. Elias, voor lezers van ons blad geen on bekende. Hij vond een veertiental medewer kers, die van allerlei kanten het boek in zijn wording en gebruik bekeken, deze wat ernsti ger dan gene, doch allen blijkbaar voor het welvaren van het boek zich beijverend. Hoe de huisvrouw, de man-met-veel-werk, de „man in the street", de plattelander, de hondenlief hebber, de schrijver, de uitgever en de boekver- kooper het boek van vandaag beschouwen wordt den lezer door een aantal specialisten op hun terrein ontvouwd. Niet alles, wat Mr. Dr. W. Westerman, de man-met-veel-wei'k, tegen de huidige boekenproductie inbrengt, mag dan onze volledige instemming hebben, hij zegt dingen ook, die best eens gezegd mochten worden, juist in de kringen der producenten en vei-bruikers. van het boek en dan van het litteraire boek in het bijzonder. De overproductie van beneden het middel matige blijvende lectuur aan den eenen kant, de groepjes-geest bij hen, die, onder de jonge ren vooral, wèl wat beduiden, ter andere zijde, maken het nu niet bepaald gemakkelijk voor den goedwillenden lezer een keuze te doen, waardoor deze zijn tijd niet als verdaan be schouwen zal. Ook in deze aanteekeningen is nog kort ge leden de opmerking gemaakt dat in onzen tijd ieder manuscript, al is het nog zoo onbenul lig, een uitgever vinden kan. In een praatje dat Mr. Elias met een uitgever- in-ruste hield wordt trouwens, zij het in zacht zinniger termen, op denzelfden misstand ge wezen. Misstand dan van ons critisch stand punt af gezien, want, nietwaar, het feit alleen dat er zoovele prullai'ia gedrukt worden be wijst niet zoozeer dat er behoefte aan bestaat, dan wel dat er altijd iemand is die er voordeel in ziet of er genoegen aan beleeft. Dat praatje met een uitgever-in-ruste in dezen bundel te lezen levert een triesten na smaak. Want het werd gehouden kort voor be doelde uitgever de eeuwige rust, na een werk zaam leven en een geduldig aanvaard ziekbed, verwierf. Het was de oudste der broeders Brusse, stichter der bekende Rotterdamsche uitgeversfirma, die met den samensteller van Rondom het boek, den met hem bevrienden Mr. E. Elias, het gesprek voerde waaruit zoo veel liefde voor zijn vak, zijn arbeid en het le ven sprak. Hoezeer Brusse broeder ook van den bekenden journalist als mensch ver eerd en als uitgever-zakenman gewaardeerd werd, is bij zijn sterven op afdoende wijze ge bleken. Serieus werker en voorname geest, zou hij zelf niet naar vereering gestreefd of om waardeering gevraagd hebben. Toen Elias hem vroeg naar zijn ervaring met verzenbundels kon hij met trots en voldoening wijzen op oplagen die in de duizende exempla ren liepen van de bundels verzen door Adama van Scheltema, mevrouw Roland Holst en Speenhoff. Als een persoonlijk voorrecht had hij het be schouwd het dichtwerk van Leopold en Bou- tens te mogen uitgeven, doch hun debiet was uit den aard der zaak meer bepei-kt gebleven. En „op het oogenblik bestaat er voor geen ver zenbundel een debiet als deze, behalve voor 't ééne Maria Lecina van Wenimeus Buning wel licht". Buiten den kleinen kringen van litteratoren en fijnproevers leest men in Holland geen ver zen. De allernieuwste Willy Corsari kunt ge nu reeds in de krantenkiosk aan den trein krijgen, een dichtbundel zag ik er nog nimmer. Het ligt misschien wel aan de litteratoren en dich ters zelf want onder hen, die van Christelijken huize zijn en daaromheen een vast, eigen pu bliek hebben, zijn er wel degelijk die vrij be hoorlijk gekocht en in ieder geval druk gele zen worden. En zij zijn daarbij nog niet eens zoozeer op de algemeene bevattelijkheid inge steld als de dominees-poëzie der vorige eeuw het was, toen Beets, Ten Kate en Laurillard in prachtband en verguld op snêe op tallooze sa lontafeltjes te vinden waren. Geen dichters dezen, doch rijmelaars, wil men zeggen? Goed, maar dat geldt niet voor hen, jongeren, die na Kloos. Verwey en Leopold leven, en in hun kring debiet hebben. Maar daarbuiten? Hoe weinigen waardeeren daar Nijhoff, of Engel man, of Hendrik de Vries, om maar enkelen te noemen. Te moeilijk? Och, kom! De besten onder hen vragen eenige aandacht, maar zijn noch onklaar, noch verward. Dat zijn alleen, als in iedei-e kunstuiting, maar weer de min dere goden die noch de techniek van hun vak. noch den stroom hunner gedachten in vol doende mate in de macht hebben. Een bundel als HET BEZEGELD HART door Jan Engelman (Amsterdam Querido). zouden wij onzen lezers ;n handen willen ge ven om ze smaak voor klare dichtkunst in prachtigen vorm te doen krijgen. Jan Engel man is vóór alles dichter, artist, ook als hij kunstkritiek schrijft. Werken van beeldende kunst ondergaat hij als dichter en als ze hem troffen weet hij zijn aandoening op prachtige wijs op u over te dragen. Hoort hoe hij Rem brandt's Lezende Titus aan u voorstelt en oor deelt, of daarin ook maar iets geforceerds of onzuiver geziens, vooi-komt. „De zoon, zoo dierbaar, die hem alles deed vergeten, is op een blanken morgen voor zijn vaer gezeten, wanend zich onbespied, terwijl hij lachend leest aandachtige oogen onder licht-geheven bi-auwen, de mond zacht-open in een boek vol geest. Zie, sierlijk als bij eedle vi-ouwen stroomt heel zijn gouden haar met ronde krullen af en de baret is niet op 't hoofd, zij wil omzweven, half bij den nek, half tot een donker aureool, den jongling, die zoo kort aan 't bitter graf verkeert met de gedroomde volheid van het leven. Jan Engelman, die den laatsten tijd ook in dag- en weekblad veelvuldig tentoonstellin gen recenseert, vertegenwoordigt in de armee der kunstscribenten den dichter-criticus, die als verschijning weer eenigszins apart staat van mannen als Veth en Plasschaert die ook wel eens gedichten schreven, doch in de kern van hun arbeid toch meer oog en verstand waren. Engelman staat dichter bij den be treurden Ha velaar, die in zijn critische be schouwingen steeds zijn hart het luidst deed spreken. Engelman omdicht de eigen positie op zoo welluidende wijze in „Liefde tot de Kunst' in dezen bundel: „Zij is geen liefde tot wat zeldzaam is alleen, want groote stroomen gaan aanhoudend door ons heen lande genoemd worden. Verder spraken er 3 generaals, een vakvereenigingsbestuurder, een parlementslid en zijn echtgenoote uit Australië en tenslotteDr. Buchman. Hij zeide slechts een paar woorden. Hij vroeg eerst aan iedereen om het antwoord te no- teeren op de vraag wat de Oxfordbewe ging eigenlijk is. Hij omschreef het als volgt: ,,'t Kan zijn dat het de grootste revolutie is van alle tijden, waardoor het kruis van Christus de wereld zal veranderen". Dr. Buchman gaf ook nog antwoord op een onuitgesproken vraag en wel over het ontstaan van deze beweging. „Zij is ont staan toen ik een vizioen had van Christus aan het ki*uis. Voor dien tijd was m'n leven verdeeld door zelfzucht, jalouzie enz. enz. Dat waren de dingen die mij weghielden van die groote ervai'ingen. God heeft deze slechte gedachten overwonnen. En wanneer Hij dat bij individuen tot stand brengt, dan kan Hij dat ook bij naties. Men moet aan ieder een vragen om naar den levenden God te luisteren. Hij moet oxis huis, onze werkloo- zen, onze .landbouwers, ons pai'lement en onze regeering leiden, zóó dat alle volken door God geleid worden". Na deze woordenverzocht Dr. Buchman enkele minuten stilte. Toen baden de duizen den j.n dit gebouw gezamenlijk het „Onze Vader". Onbeschrijflijk plechtig klonken de eenvoudige woorden uit aller mond, grootsch, adembeklemmend. Het was voor de velen hier tezamen, ee noogenblik, dat men zich één, volkomen één, voelde. En 's avonds op de derde meeting fri het Groentenveilïnggebouw mai'cheerde de eerste af deeling Scandinaviërs een, daarna wederom tot alle hoekjes en gaatjes gevulde zaal bin nen. Om even half acht. deden „deze Noor mannen" hun inval teneinde een vereenigd front van Oslo-staten te bouwen. Het ontketende een storm van enthousias me, deze intocht van blijmoedige Noren, De nen, Zweden en Finnen, die heelemaal naar Utrecht kwam om daar aan hun rotsvast geloof in een door God geleid leven, uiting te geven. Voor de Oxfordbeweging zijn de belang rijkste dagen thans aangebroken. Met de komst van Dr. Buchman en de Scandinaviërs beleefde men enkele hoogtepunten van een beweging, die de aandacht van het geheele land. van de geheele wereld op zich gevestigd heeft. In het middelpunt der belangstelling, Zóó en niet anders moet men de Oxfordbeweging, na enkele dagen van samenkomsten in het centruim van ons land, zien. NIEUWE OPDRACHT VAN DE N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ROTTERDAM, 10 Mei. Konden wij de voi-ige week melden dat de directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd een zusterschip van het nieu we motorschip „Brastagi" besteld heeft bij „De Schelde" te Vlissin- gen, thans kunnen we mededeelen, dat dezelfde reederij den bouw van zusterschip van het nieuwe 11.000 tons m.s. „Weltevreden" in opdracht heeft gegeven aan de werf P. Smit Jr. te Rotterdam. van menschenmin, van hartstocht voor een edel wezen en voor dien Geest waarvan geen mensch meer kan genezen die eenmaal aan Zijn schalen laaf nis dronk". De lezer bemerkt hoe Engelman's verzen helder doordacht zijn en op natuurlijke wijze loopen, zonder dat er aan de woorden in den zinsval gelapt of geprutst is behoeven te wor den. Vaak is hij zeer zangerig in den toon als in den eei'sten regel der, Strophen „Liever is liefde mij dan de geliefde Maar vooral is zijn verstechniek prachtig, zonder ten koste van den inhoud te zijn opge sierd. Als men de eerste strophen van zijn Aandachtig Lied hier leest gevoelt men dat de kernachtigheid van ons zeventiende-eeuwschr Hollandsch hem meer dan iets anders geraakt heeft en dat de koninklijke cadans, die al in den naam. Marnix van Sint Aldegonde steekt, hem betooverd heeft. „Van wonderen verbijsterd, Van liederen omhuld, door eenen brand geteisterd die lijf en ziel vervult, met hoogmoed en met schade, in lust of poovi-e eer, leef ik bij uw genade, gestreng, barmhartig Heer. Gij laat mijn handen beven, gij doet mijn aadren slaan, wanneer het lachend leven mijn venster langs komt gaan in zwierigheid geschapen met jeugd en overmoed, de geestigheid tot wapen, maar diepe drift in 't bloed." Het is een geschikt citaat om deze aankon diging mee te besluiten. Misschien hebben wij eenige nieuwe vrienden voor poëzie gewonnen. J. H. DE BOIS.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2