S. KROM N.V. ALKMAAR Gesprekken met Duitschers. CHEM. WASSCHERIJ VERVERIJ Kennemerlaan 113, Telefoon 5454, IJmuiden VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VELSEN Loonsverhooging bij de papier fabriek. Van 0.75 tot 1.50 per week. Gisteravond vergaderde de plaatselijke af- deelingen van de R.-K, Fabrieksarbeiders- bond, de Ned. Ver. van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders en van de Modernen Fa- brieksarbeidersbond resp. in het gebouw van de R.K. Volksbond, de consistoriekamer der Ger. Kerk en het clubgebouw van Kinder vreugd om kennis te nemen van de mededee- lingen van hun hoofdbesturen inzake den uitslag der onderhandelingen met de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken gevoerd, over een in te voeren loonsverhooging. Aan de drukbezochte vergaderingen werd medege deeld, dat de directie zich bereid verklaarde een direct ingaande loonsverhooging van 75 ets. tot f 1.50 per week in te voeren. Hoewel de instemming hiermede niet overal even groot was werd het toch als een stap in de goede richting beschouwd. Tel. 4043 (3 lijnen) Sfuurf spoedig Uw goederen bij ons ter behandeling en U ontvangt deze voor de feestdagen keurig in orde terug. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Claesje RO 46, vangst: 35 manden braad- schelvisch, 30 manden makreel, 15 manden platvisch, 60 manden kabeljauw, leng, gul, en lom, 100 manden koolvisch, 140 manden knappe hake, 20 manden puf hake, 20 man den varia, 45 manden stockebit. Totaal 465 manden, benevens 15 stuks leng. Clasina Luther, IJM 59, vangst 5 manden sehelvisch. 40 manden braadschelvisch, 30 manden platvisch, 50 manden radio, 25 man den varia, 50 manden makreel. Totaal 200 manden, benevens 130 stuks stijve kabeljauw, 150 st. ijskabeljauw, 10 stuks leng. Poolzee, IJM 77, vangst: 40 manden gul en kabeljauw, 45 manden platvisch, 18 manden braadschelvisch. 10 manden wijting en schar, 20 manden wolf en poon, 12 manden radio. Totaal 145 manden, benevens 750 stuks stijve kabeljauw en 15 stuks leng. ongeval op „de hoop". Een ongeval dat ernstige gevolgen had kun nen hebben had dezer dagen op de stoom trawler „De Hoop" plaats. Terwijl men de ke tel afspuide vloog de ketelkraan er uit waar door de stoom en het heete water de machine kamer invlogen. Gelukkig kon het machine- kamerpersoneel bijtijds vluchten, zoodat nie mand eenig letsel bekwam. De dynamo werd echter door de hitte zwaar beschadigd. De trawler zal vermoedelijk 14 dagen moeten blijven liggen om te worden gerepareerd. congres derde orde. Het in het Patronaatsgebouw iJmuiden- Oost gehouden jaarlijksche congres van le den der Derde Orde van St.-Franciscus was druk bezocht. Zeer vele leden waren uit ver schillende plaatsen van Noord-Holland over gekomen. Na een welkomstwoord van den voorzitter Pater Cyprianus O.M.C., waarin deze mededeeling deed van de ontvangst van een schrijven van den bisschop van Haarlem kaarin deze zijn zegen aan de deelnemers verleende hield prof. dr. A. M. H. Steger te Heemstede een rede over „De Derde Orde en de actie voor God" welke rede met groote belangstelling werd aangehoord. In de Paterskerk werd een Lof gehouden, waarna in het gebouw het Middeleeuwsche spel. „St. Sudgardus" van Anton van der Vel de werd opgevoerd. Pater Cyprianus sprak over de taak van de leden der Derde Orde en sloot het goedge slaagde congres. besommingen Trawlers: Witte Zee, IJM. 167, 225 m. f 2890. Rotterdam. IJM. 112, 300 m. f 2950. Condor, IJM. 72, 70 m. f 1220. Dolfijn, IJM. 103. 50 m. f 950. Kotters: E 436 f 680. Logger: KW 162 f 370. marktprijzen Tarbot per K.G. f 0.62—0.52 Griet per 50 kg. f 24—12 Tongen per kg. f 0.860.74 Zetschol per 50 kg. f 20—18 Kleine schol per 50 kg. f 163.80 Schar per 50 K.G. f 7.502.60 Tongschar per 50 kg. f 20 Rog per 20 stuks f 14 Kleine poon per 50 kg. f 4.504 Kleine middelsehelvisch per 50 kg f 15. Kleine sehelvisch per 50 kg. f 148.60 Kabeljauw per 125 kg. f 4522 50 Groote gullen per 50 kg. f 14.5012.50 Kleine gullen per 50 kg. f 167.50 Wijting per 50 kg. f 6.204.90 Makreel per 50 kg. f 4.80 Heilbot per kg. f 1 Leng per stuk f 1.500 60 Sloopschepen. De Britsche stoomschepen „Sea Hawk", in 1898 te Aberdeen gebouwd, en „Eastbourne" in 1896 te Glasgow gebouwd, zijn door de Ply mouth Trawlers Ltd. te Plymouth voor den sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's In- dustrieele Onderneming te Hendrik-Ido-Am- bacht, voor den prijs van 1275 de twee stuks. KATWIJKSCHE LOGGERS EN HARING- VISSCHERS ZIJN UITGEVAREN. Behalve de stoomlogger Gorredijk zijn in den nacht van Zondag op Maandag uit onze haven ongeveer 20 Katwijksche loggers ter haring- visscherij uitgevaren. GEVISCHT MET TE NAUWE MAZEN. Tegen den schipper van een alhier binnen gekomen stoomtrawler is proces verbaal opge maakt omdat hij had gevischt met een net waarvan de kuil een maaswijdte had van 6V2 cm inplaats van de voorgeschreven minimum wijdte van 7 cm. TWEE TRAWLERS OPGELEGD. De stoomtrawlers Ita en Sperwer zijn opge legd. BEVERWIJK HULDIGING VAN EEN TROUWEN SUPPORTER. In een intieme bijeenkomst is gisteravond in café „De Groentenbeurs" de heer P. Honing een hartelijke huldiging bereid in verband riet zijn 10-jarig lidmaatschap van het be stuur van de supportersvereeniging „Rood zwart" van de voetbalvereeniging „De Kenne riers". Hij werd toegesproken door den voor zitter den heer Huisman die de verdiensten van den heer Honing voor de supportersver eniging in het licht stelde. Hij bood den heer Honing eenige fraaie geschenken aan. MARKTBERICHTEN Noteering van Beverwijk den 10 Mei 1937. Spinazie per kist 20—70 cent. Postelein per K.G. 1521 cent. Andijvie per kist 80 cent. Raapstelen, 100 bos f 2.50f 3.50. Radijs, 100 bos f 1.50—f 3. Wortelen per bos 12—18 cent. Bieten per bos 2Vz cent. Komkommers per 100 f 14f 18. Asperges per bos blank 4060 cent. Id. blauw 3040 cent. Id. dunne 1020 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 2x/zö'/fe cent. Roode kool per 100 f 9f 13. Savoije kool per 100 f 6f 13. Bloemkool per 100 f 9f 16. Uien per kilo 5 cent. Prei per K.G. 4—6 cent. Sla per 100 krop f 2f 6.50. Rabarber per 100 bos f 4f 6. Pieterselie per bos 2 cent. Selderie per bos 1 cent. Brusselsch lof per K.G. 10—18 cent. VERKIEZINGSVERGADERING VAN DE ANTI REV. PARTIJ. Op Vrijdag 21 Mei zal een verkiezingsverga dering worden gehouden van de A.R. Kiesver- eeniging. Spreker is de heer D. van Baaren, burgemeester van Delft. Een aanrijding met gevolgen. De politie sluit twee cafés. Een aam-ij ding in de Nieuwstraat is gister middag aanleiding geworden van het sluiten van twee café's door de politie. Een vracht auto bestuurd door van M. reed in de Nieuw straat een fietser aan waardoor het rijwiel werd vernield. De wielrijder, die ongedeerd was gebleven, sprak de autobestuurder voor de veroorzaakte schade aan maar deze wei gerde evenwel daaraan gehoor te geven. De fietser heeft daarna de politie gewaarschuwd, een politieagent heeft vervolgens de autobe stuurder aangehouden en uitgenoodigd mee naar het bureau te gaan. Ook aan dit ver zoek wenschte de chauffeur niet te voldoen. Hij werd in deze weigering gesteund door een aantal personen welke hij tot de kring van zijn vrienden mocht rekenen. De politieman heeft vervolgens assistentie gehaald; toen deze in de Nieuwstraat arriveerde was de autobestuurder intusschen met zijn vrienden in een café in de Nieuwstraat terecht geko men. De chauffeur ging toen gewillig mee naar het bureau. Het café is op last van den loco-burgemeester voor dien dag gesloten omdat de politie dat raadzaam oordeelde. De bezoekers van het café gaven toen te ken nen dat zij de feestelijkheden wel in een café aan de Meerstraat zouden voortzetten. Maar ook dit achtte de politie met het oog op den toestand niet geraden. Zoodat ook dit café werd ontruimd en voor dien dag gesloten. De chauffeur van de auto die toen de politie hem aanhield onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd ter ontnuchtering in arrest gesteld. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweersbuien, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 765.2 m.M. te Vardö. Laagste 749.4 m.M. te Isafjord. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 57 F. Laagste hedennacht 50 F. Hoogste heden 56 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 755 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van- MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Woensdag v.m. 3.55 uur; n.m. 4.25 uur. Donderdag v.m. 4.43 uur; n.m. 5.13 uur. Vrijdag v.m. 5.32 uur; n.m. 6.02 uur. Schip Amstelkerk (Ned.) Achilles (Ned.) Agamemnon (Ned.) Alkmaar (Ned.) x) Amstelland (Ned.) x) Aenos (Gr.) Ariadne Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Breda (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Boschfontein (Ned.) x) Berenice (Ned.) Bereby (Br.) Backworth (Br.) Cordillera (Du.) x) Calypso (Ned.) Crynssen (Ned.) Clytoneus (Br.) Deucalion (Ned.) Eemland (Ned.) Essen (Du.» Ethiopian (Eng.) Heidelberg (Du.) x) Halle (Du.) Hermes (Ned.) Ionia (Du.) Ingarö (Zw.) Joh. de Witt (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Ulysses (Ned.) Lunula (No.) Luneburg (Dn.) Luso (Zw.) Megara (Ned.) Meerkerk (Ned.) x) Moena (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Malva (Zw.) Nailsea Moor (Eng.) Naaldwijk (Ned.) Orestes (Ned.) Odysseus (Ned.) Oranje Nassau (Ned.) Phrontis (Ned.) x) Patricia (Du.) Polyphemus (Ned.) x) Peisander (Eng.) x) Phrygia (Du.) Poelau Tello (Ned.)... Perseus (Ned.) Polydorus (Ned.) x) Singkep (Ned.) x) Springfontein (Ned.) x Spar (Ned.) Simaloer (Ned.) x) Serooskerk (Ned.) x) Stad Schiedam (Ned.) Telamon (Ned.) Tawali (Ned.) x) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Wauerland (Ned.) x) Zaanland (Ned.) x) van Verm. aankomst Laatste bericht W. Afrika 6 Mei van Pt. Bouet. Midd. Zee 20 Mei 9 Mei te Algiers. West Indië 17 Mei 29 April van Manzanilla. Chili. 3 Mei van Callao. Hamburg 16 Mei vertrekt 15 Mei. Santa Fé 6 Juni 4 Mei vertrokken. Hamburg- in lading. Chili 12 Mei 11 Mei van Antwerpen, Chili (via L'pool) 8 Mei van Liverpool. Chili 26 April te Balboa. Chili 6 Mei van Cristobal. Chili 6 Mei van Valparaiso. Z. Afrika 9 Mei van Mombassa. Danzig 16 Mei 10 Mei vertrokken. West Afrika 17 Mei 8 Mei van Las Palmas. Bilbao (v. IJm.) heden 8 Mei van Land's End. Pto Barrios 16 Mei 6 Mei van Barbados. Venetië 25 Mei 8 Mei van Messina. West Indië 12 Mei 11 Mei van Havre. Ned. Indië 4 Juni 8 Mei van Singapore. Venetië 9 Mei vertrokken. B.-Aires 13 Juni vertrekt 14 Mei. Ned. Indië 12 Mei 7 Mei van Gibraltar. West Afrika 17 Mei 2 Mei van Sierra Leone. Ned. Indië 25 Mei 10 Mei van Port Said. Ned. Indië 11 Juni 7 Mei van Colombo. Alexandrië 25 Mei 27 April vertrokken. West Indië 31 Mei 10 Mei van Pto Caballo. Oxelösund (n. IJm.) 14 Mei 8 Mei van Vartan. Batavia 26 Mei 5 Mei van Colombo. West Afrika 6 Mei van Dakar. Chili 8 Mei van Curasao. Port Arthur 11 Mei 20 April Vertrokken. Ned.-Indië. 6 Mei van Soerabaja. Rosario 7 Mei van Madeira. Curacao 15 Mei 10 Mei van Lands End. Japan 10 Mei van Port Said. Batavia 2 Juni 2 Mei van Sabang. Hamburg in lading. Swansea (v. IJm.) 11 Mei 9 Mei van Lizard. Villa Constitucion 16 Mei 7 Mei van Las Palmas. Casablanca. 11 Mei. 6 Mei van Finisterre. Constantza 6 Juni 8 Mei te Kymassi. Stettin 11 Mei 8 Mei vertrokken. West Indië 19 Mei 4 Mei van Parimaribo. Batavia 3 Juni 5 Mei van Belawan. Pto. Barrios 13 Mei 10 Mei te Havre. Batavia 18 Mei 7 Mei van Port Said. Batavia 27 Mei 28 April van Padang. Pto Barrios 9 Juin 8 Mei vertrokken. Batavia. in lading. Stettin 18 Mei vertrekt 15 Mei. Ned. Indië 10 Mei te Batavia Batavia 2 Juni 6 Mei vertrokken. Z. Afrika 7 Mei van Gibraltar. Buenos Aires 3 Juni 30 April van San Nicolas. Batavia in lading. Japan 9 Mei van Dairen. Narvik (v. IJm.) 15 Mei 10 Mei vertrokken. Alexandrië 15 Mei 7 Mei van Tarragona. Ned. Indië 21 Mei 9 Mei van Port Said. Ned. Indië 20 April te Batavia. Zw. Zee 25 Mei 29 April te Kymassi Batavia 3 Juni 6 Mei van Sabang. Alexandrië in lading. Buenos Aires 14 Mei 7 Mei van Las Palmas. Beunos Aires 28 Mei 8 Mei van Rio Janeiro. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton Duitschland vreest een economische crisis. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Zweedsch s.s. Rudolf Caen Gebrek aan grondstoffen wordt met den dag nijpender. (Dienst van de G.P.D.) Als men probeert met Duitschers een ge sprek aan te knoopen over den algemeenen toestand, is het tien tegen een, dat dit ge sprek uitdraait op bespiegelingen over het Vierjarenplan, dat zooals bekend Duitsch land, dat zijn grondstoffen aangaat, vrij moet maken van het buitenland. Het Vierjaren plan overheerscht in den letterlijken zin des woords het geheele openbare leven, iedereen geeft blijk volkomen te beseffen, dat van het gelukken van dit geweldige experiment het prestige van het tegenwoordige bewind en wellicht zelfs méér afhankelijk is. Iedereen weet wat de kern is, iedereen is van de details van het plan op de hoogte, een gesprek over het Vierjarenplan is steeds een ernstig ge sprek. Een der dingen nu, die telkens weer op nieuw opvallen is. dat de Duitschers over dit Vierjarenplan een zeer verschillend oordeel vellen. Spreekt men met arbeiders, dan zul len die in verreweg de meeste gevallen hun ingenomenheid met het Vierjarenplan be tuigen. De uitvoering van het Vierjarenplan en de bewapeningsprojecten leggen aan den Duitschen landbouw en de Duitsche industrie een geweldige taak op de schouders en ver schaffen den arbeider werk. En nu moge het waar zijn, dat de Duitsche loonen niet hoog zijn en dat zij, zelfs in dezelfde bedrijfstak ken, dikwijls aanmerkelijk afwijken van de voorgeschreven tariefloonen, de verdiensten van iemand, die werk heeft, liggen toch altijd hooger, dan het inkomen van iemand, die van den steun moet leven. De werkgelegenheid be- invloedt het oordeel van den arbeider dan ook in zeer sterke mate. Vandaar, dat het oordeel van den middenstander over het Vierjaren plan belangrijk verschilt van dat van den arbeider! De middenstander is er veel minder mee ingenomen, terwijl het den industrieel in vele opzichten een doorn in het oog is. Het zijn dan ook vooral deze beide bevolkingsgroepen, die aan den lijve ondervinden, wat het Vierja renplan eigenlijk zeggen wil. De midden stander kan tal van artikelen niet meer van zijn vroegere leveranciers betrekken en is vaak genoodzaakt om goederen van mindere kwaliteit te verkoopen dan vroeger. Zulks is het geval met alle goederen, waarin buiten- landsche grondstoffen werden verwerkt, welke nu vaak met Ersatzstoffen worden gemaakt, die nog steeds de oorspronkelijke bestand- deelen niet evenaren. Daarbij komt dan nog de rompslomp van de levensmiddelendistri butie en het geharrewar met klanten, die mét alle geweld meer boter, of vetten, of de door Duitschers veel gebruikte Kornkaffee, of maizena en wat dies meer zij, willen hebben, dan de leverancier hun eigenlijk leveren mag. De middenstander echter is nog verbindings schakel tusschen producent en verbruiker, de industrieel voelt den druk van het Vierjaren plan in nog veel sterkere mate. Wij hadden het voorrecht tijdens een be zoek aan het Derde Rijk met verschillende industrieelen in contact te komen en voorna melijk uit hun mond vernamen wij felle cri- tiek. Het economisch leven van Duitschland is door het Vierjarenplan ontwricht, zoo ver klaarden zij, industrieën, die moeten werken met buitenlandse he grondstoffen, moeten hun productie belangrijk inkrimpen en het is geen geheim, dat er fabrieken zijn, die over een ruimschoots voldoend aantal orders beschikken en desondanks voor hun arbei ders geen 48 uur per week werk hebben. Neemt men bijvoorbeeld de textielindustrie; dan regent het daar klachten over gebrek aan grondstoffen. Katoenen garens zijn met of moeilijk te verkrijgen en ook de wol begint reeds schaarsch te worden. Zellwolle (stapelve zei) is er nog niet in voldoende mate, de pro ductie staat nog slechts aan het begin en bovendien is dit product te duur, namelijk 10 a 15 pet. duurder dan katoen, zoodat daar mede het grondstoffengebrek in de textiel industrie niet wordt opgeheven. Zelfs aan kunstzijde begint gebrek te ontstaan, ter wijl men tot voor korten tijd toch nog over ruime voorraden beschikte. Wat voor de textielindustrie geldt, geldt ook voor andere, met buitenlandsche grondstof fen werkende industrieën. Er is gebrek aan ertsen, er is gebrek aan granen, er is gebrek aan oliën en vetten. Er is gebrek aan alles, wat Duitschland niet zelf produceert.... Wij hebben inzage gehad van de correspon dentie, die gevoerd wordt tusschen fabrikan ten en hun vertegenwoordigers. Terwijl men zou verwachten dat de Duitsche fabrikant na de fnuikende, crisisjaren, die hij achter den rug heeft, tuk is op orders, blijkt het tegen deel het geval te zijn. Legio zijn de verzoeken om orders voor bepaalde artikelen niet meer te accepteeren, niet minder talrijk zijn de verzoeken aan agenten, vertegenwoordigers en reizigers om andere artikelen uit de collec tie monstens te nemen of van aandiedings- lijsten af te voeren. Ons zijn gevallen bekend, waarin textielfabrikanten hun verte genwoordigers voorstelden orders voor katoe nen goederen te vervangen door kunstzijden dito's en waarin zij tegelijkertijd hun verte genwoordigers verzochten ook met die kunst zijde-offertes voorzichtig te werk te gaan, want zoo heette het „ook de kunstzijde wordt schaars".... Nieuwe klanten nemen tal van firma's niet meer aan. Oude klanten gaan voor: zij hebben de oudste rechten.... Van groote beteekenis is bij dit alles, dat het tekort aan grondstoffen van dag tot dag nijpender wordt. Toen het Vierjarenplan m het najaar van 1936 werd afgekondigd, be schikte in de eerste plaats de middenstand nog over ruime voorraden en in de tweede plaats hadden toen de fabrikanten nog voor raad genoeg om hun bedrijf eenige maanden gaande te houden. Thans zijn deze voorra den uitgeput en nu doet zich het gebrek in vollen omvang gelden. Bij den middenstand, zoowel als bij de industrieelen. Geen wonder dat men zich begint af te vragen, waar het op deze manier heen moet en dat men poogt, critiek los te laten. Nu is critiek loslaten een gevaarlijk werk, maar het geschiedt desondanks door enkele stoutmoe- digen en welin de jaarverslagen! Op last van de regeering zijn bijv. in het begin van dit jaar de kunstmestprijzen met 30 pet. ver laagd en een flinke firma waagde het, er in haar jaarverslag op te wijzen, dat deze ge dwongen verlaging een „strop" beteekende. omdat de waarde der voorraden er met 30 pet. door verminderde. In het verslag werd daarom de hoop uitgesproken, dat een zoodanige re geling zou kunnen worden getroffen, dat de firma dit verlies zou worden bespaard. Deze „critiek" is zeer slecht opgenomen en zelfs in de dagbladen heeft deze firma aan scherpe aanvallen blootgestaan. Haar rede neering was volgens de pers volkomen on juist, omdat de officieel vastgestelde prijs wel niet onredelijk zou zijn enomdat bijeen prijsverlaging van 30 pet. toch ook de omzet wel met 30 pet. zou stijgen! Een groote automobielfabriek klaagde er in haar jaarverslag over, dat haar export in vergelijking tot de productie voor de binnen- landsche markt met 50 pet. was teruggeloo- pen; grondstoffen- en deviezenmoeilijkheden waren daarvan de oorzaak. Wegens deze klacht werd bedoelde firma echter op de vingers getikt. Zij kreeg te hooren, dat zij over voldoende reserves beschikte om in deze moeilijke jaren een dergelijk verlies te dragen De mededeeling der directie, dat met het tot de helft terugvallen van den export de grens van de draagkracht der onderneming was be reikt, werd met nadruk van de hand gewezen. Intusschen wordt het grondstoffengebrek, zooals reeds gezegd, met den dag nijpender. En men vraagt zich af, waar het heen moet. Het oordeel in industrieele kringen luidt al gemeen, dat het Vierjarenplan op veel te ri- goreuze wijze wordt doorgevoerd, dat meer soepelheid moet worden betracht, dat. men de grondstoffenleveranties in een veel gelei delijker tempo op de schouders van het bin nenland moet leggen. De scherpte, waarmede nu wordt opgetreden, heeft allerwege prijs stijging tengevolge, ondanks de werkzaam heid van den Rijksprijsregelingscommissaris. De kosten van het levensonderhoud worden hooger, want al blijkt dit niet uit de statistie ken, de werkelijkheid wijst uit, dat weliswaar tal van goederen gelijk blijven in prijs en zelfs dalen, maar dat het juist de dingen zijn, die men in het dagelijksch leven geregeld noodig heeft, die wel degelijk duurder worden. Hoe nijpender het grondstoffengebrek, hoe onver- mijdelijker prijsstijgingen zullen worden Vandaar dat men in industrieele kringen aandringt op een gematigder doorvoering van het Vierjarenplan en dat men de vrees uit spreekt, dat als dit niet geschiedt en Duitsch land met een slechte oogst zou moeten gaan rekenen voor zijn landbouwartikelen, er een economische crisis zal ontstaan, zooals men er sedert jaren geen gekend heeft. Door som migen, zoo bleek ons, wordt met een derge lijke crisis zelfs ernstig rekening gehouden en men verwacht, dat in het najaar van 1937 noogedwongen tot meer soepelheid in de uit voering van het Vierjarenproject zal moeten worden overgegaan. Wat immers zou een eco nomische crisis beteekenen? Niets minder dan een regeeringscrisis. Het prestige, de autoriteit van het nationaal socialistische re gime zou bij een economische crisis in het gedrang komen. En vermoedelijk kan en wil niemand een dergelijk risico voor zijn reke ning nemen onder de leidende Duitsche fi guren. Hier en daar meent men, dat de jongste verklaring van dr. Schacht reeds in de rich ting van matiging wijzen en dat zij geen an der doel hebben dan het Duitsche volk voor te bereiden op een gewijzigde economische poli tiek. die dan vrijwillig zal schijnen, maar in werkelijkheid het resultaat zou zijn van hare noodzaak, van de oude waarheid, dat de wer kelijkheid altijd anders is dan de theorie. Ook ten aanzien van een Vierjarenplan. VOETBAL. De nieuwe voorzitter van „Bloemendaal". In de jaarvergadering van de voetbalver eeniging „Bloemendaal" werd in de plaats van den heer A. Cassée, die wegens drukke werkzaamheden bedankt had, de heer H. A. Jansen tot voorzitter gekozen. HANDBAL. (Dames) HAARLEMSCn F.LFTAL—ZAANDAMSCH ELFTAL (3—2). Met een invalster voor mej. Poorter speel de het Haarlemsch elftal een wedstrijd, die met 32 door de Haarlemsche dames werd gewonnen. Nadat Zaandam de leiding geno men had, wist mej. R. Sjouwerman spoedig de partijen op gelijken voet te brengen (11) waarna M. Duyff voor rust aan de Haarlem sche ploeg een 21 voorsprong gaf. Na de rust kwam Zaandam door een mis verstand der beide Haarlemsche backs aan den gelijkmaker, waarna R. Sjouwerman aan het Haarlemsch elftal de overwinning be zorgde. (3—2). (Heeren) ZAANDAMSCH ELFTALLIJNDEN (5-4). Met rust had het Zaansche elftal een 3—2 voorsprong, die tot kort voor het einde op 53 gebracht werd; eerst toen slaagde Van Santen er in, den stand op 54 te brengen. WTEERÏJDEN. CLUBONTMOETING EXCELSIOR—D.T.S. (Zaandam). Eerst kwamen de A-klassers aan den start, de af te leggen afstand bedroeg 72V2 K.M. Direct werd er een hoog tempo ingezet. Jam mer was het, dat de volgende renners door een valpartij werden uitgeschakeld: J. West broek, Handgraaf, T. Jansen, J. Walgien, Koekenbier, F. Jansen. De uitslag werd: 1 Van Buuren, 2 Blaauw, 3 Tel, 4 Swart, 5 van de Stroom, 6 W. Fennis. De B-klassers reden over een afstand van 60 K.M. De uitslag werd: 1 Schaft, 2 Bakker, 3 Been, 4 Nijkamp, 5 De Vries, 6 G. Jansen.. De juniores reden over een afstand van 37 1/2 K.M. Uitslag: 1 Van Dokkum, 2 H. v. Es, 3 Ve- nema, 4 Vos, 5 J. Jonker. Hierna overhandigde de voorzitter, de heer J. Westbroek, de prijzen. De voorzitter van D.T.S. dankte voor de goede organisatie en noodigde Excelsior uit, om in Zaandam een revanche wedstrijd te komen rijden. Dit werd aangenomen. De Jonge Kampioen. Zondag liet bovengenoemde vereeniging een recordrit verrijden rond de Haarlemmer meer voor A- en B-klassers: 1. J. Munk, 1 u. 50 min. 30 sec. 2. Peters 1 "u. 50 min. 32 sec. 3. J. Smit 1 u. 50 miri. 42 sec. Is. Munk, 1 u. 52 min. 22 sec.. 5. J. de Vries 1 u. 53 min. 25 sec. 6; T. Hoogland 1 u. 55 min. 30 sec. 7. J. Vonk. Juniores: 37,5 K.M. 1. K. Myer 1 u. 17 min. 15 sec. 2. K. Neef 1 u. 17 min. 48 sec. 3. Ger ritsen 1 u. 22 min. 10 sec.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5