^JAARCANC No-161 HET NIEUWE AVONDBLAD oonderdagj^^ IJMUIDEN IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.2ü plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid J 2UU0.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet ot oog 1200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Om het damkampioenschap van Groot IJmuiden. Ligthart heeft «thans de leiding. In de selectiegroep ontmoetten elkaar Dins dagavond Dukel en Laros voor den 2en keer en evenals de eerste, werd ook deze partij remise. Ligthart is dit tournooi in goeden vorm. Door P. Leyte te verslaan heeft hij de leiding op Laros veroverd. Er kan echter nog alles gebeuren, doordat De Boer slechts drie partijen heeft gespeeld. De stand der deelnemers luidt thans: Ligthart 6 gesp. 8 pnt.; Laros 4 gesp. 6 pnt.: B. Dukel 5 gesp. 6 pnt.; H. de Boer 3 gesp. 3 pnt.; P. Leyte 5 gesp. 3 pnt.; C. Suyk 3 gesp. 0 pnt. Suyk en Leyte zijn thans wel uitge schakeld. In de eerste klas zijn twee groepen van 24 spelers. De twee bovenste van iedere groep ont moeten elkaar in de finale. Om zich te plaatsen in deze finale hebben de deelnemers H. Schaap, J. Mertens, G. Post- ma en Kramer wel de beste kansen. D. C. IJ. II thans uitgeschakeld. Voer het kampioenschap van Nederland. Nadat D. C. IJ. n voor het kampioenschap van Nederland verleden week reeds met 155 klop kreeg van C. D. A., is het deze club Dins dagavond in Hotel Kennemerhof gelukt, met niet minder dan 137 van de Umuidenaren te winnen. Hierdoor komt C. D. A. in den lande- lijken eindstrijd en dat verdienen de Amster dammers volkomen. De wedstrijd had het volgende verloop: D. D. IJ.C. D. A.: J. Kramer—J. Gokkel 02 D. OttD. Outhof 11 J. SmitDe Jong 02 A. Kraai—Langhenkel 0 K. de JongW. Sanders l D. OutenaarA. J. Smit 2 H. SchaapC. Schroder 2 L. Koetsier—A Abramse 1— i v. d. HeijdeJ. Schoute 0 P. v. d. Velde—Hoeve 0— 2 Totaal 7—13 OPENBARE VERGADERING DER S.D.A.P. De federatie Velsen der S.D.A.P. belegt hedenavond een openbare vergadering in „De Daad" aan den Zeeweg. Als spreker treedt op de heer Bern. C. Francke over „De S.D.A.P. en haar Prokram". Medewerking verleent de IJmuider Volks stem. OPENSTELLING POST- EN TELEGRAAF KANTOREN OP DE PINKSTERDAGEN. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te IJmuiden maakt bekend, dat het hoofdkantoor te IJmuiden en het hulpkantoor te Velsen op de beide Pinksterdagen zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Het hulpkantoor te IJmuiden-oost is op den 2den Pinksterdag geopend van 89 uur. Op den len Pinksterdag bestaat gelegen heid tot het afhalen van correspondentie als op gewone Zondagen; op den 2den Pinkster dag worden één brieven- en één pakketpost bestelling uitgevoerd. De postagentschappen Kennemerlaan en Zeeweg te IJmuiden en Driehuis gem. Velsen blijven op de beide Pinksterdagen gesloten. UITVOER VAN ANSJOVIS. De uitvoer van ansjovis in het vierde kwar taal 1937 bedi'oeg in totaal 501.000 K.G. met een waarde van 157.000, tegen 293.000 K.G. ter waarde van 91.000 in het vierde kwartaal 1935. De uitvoer naar Duitschland bedroeg in deze perioden respectievelijk 488.000 K.G. met een waarde van 153.000 en 290.000 K.G. met een waarde van 90.000. De totale uitvoer in 1936 bedroeg 1.330.000 K.G. ter waarde van 430.000 tegen 998.000 K.G. ter waarde van 318.000 in 1935, hetgeen dus 332.000 K.G. en 112.000 meer is dan in het vorige jaar. De zichtbare voorraad op 31 December 1936 bedroeg 65.600 ankers, waarvan 19.948 ankers van den jaargang 1930 en 20.228 ankers van den jaargang 1931. JUNIOREN-TOURNOOI VAN V. S. V. V. S. V. organiseert op tweeden Pinksterdag en Zondag 23 Mei een junioren-tournooi, waarvoor het volgende programma is samen gesteld: Op tweeden Pinksterdag: Afd. A. a. V. S. V.Kinheim, 2 uur; b. Stormvogels H. C. H. 3.30 uur; c. verliezer a—verliezer b. Kennemers vrijgeloot. Afd. B. a. Stormvogels—R. C .H„ 2 uur; b. Bever wijk—Kennemers, 3.30 uur; c. verliezer a verliezer b, 5.15; V. S. V. vrij. Afd. C. a. V. S. V.—Kinheim, 2 uur; b. Brederode— V. V. B., 3.30 uur; c. verliezer averliezer b, 5.15 uur; R. C. H. vrij. Zondag 23 Mei voor alle af deelingen; winnaar awinnaar b, 2 uur; winnaar c— vrijgeloot elftal, 3.30 uur. Finale 5.15 uur. Door de ingelaschte herkansing valt op den eersten dag van elke afdeeling slechts één elftal af. Als eerste prijs is voor elke afdeeling een fraaie beker beschikbaar gesteld, welke bekers van a.s. Zaterdag af in het sigarenmagazijn Kramer, Kalverstraat, te bezichtigen zijn. Ver moedelijk zal voor elke afdeeling nog een twee de prijs beschikbaar komen. Leider van het tournooi is de heer A. v. Schadewijk. De vorstelijke vertegenwoordigers bij links Vrijdag de eerste „Hollandsche Nieuwe" Volgens berichten uit zee zijn de motorlog- gers, die Maandag ter haringvangst zijn ver trokken, Dinsdagavond aan schot gegaan. De vangsten varieerden gistermorgen van 15 tot 45 kantjes. De kwaliteit van de gevangen haring is mooi. Bij de reederij Dogger Maatschappij te Vlaardingen is bericht ingekomen, dat haar Stoomlogger VL 114, schipper T. IJgenraam onderweg is met 75 kantjes Hollandsche nieuwe haring. Vrijdagmorgen wordt het schip te Vlaardingen verwacht. De haringvïsscherij en de crisis maatregelen. Volgens de mededeelingen omtrent de crisis maatregelen in het belang der haringvissche- rij voerden de Nederlandsche haring drijfnet- visschersvaartuigen in het vierde kwartaal 1936 aan 42.465.475 K.G. pekel- en steurharing met een waarde van f 3.915.763, tegen 26.443.820 K.G. met een waarde van f 2.266.653 in het vierde kwartaal van 1935. De aanvoer van versche haring bedroeg in dit tijdvak: van de trawlvisscherij 1.942.356 K.G. (v.j. 256.139 K.G.) met een waarde van f 120.621 (v.j. f 17.924) en van de drijfnetvisscherij 5.034.389 K.G. (v.j. 7.027.805 K.G.) met een waarde van f 398.495 (v.j. f 539.124), totaal dus 6.976.745 K.G. (v.j. 7.283.944 K.G.) met een waarde van -f 519.116 (v.j. f 557.048). De totale aanvoer van pekel- en steurharing en van versche haring in 1936 bedroeg voor de Nederlandsche schepen: pekel- en steur haring 71.188.441 K.G. (v.j. 44.672.943 K.G.) met een waarde van f 6.421.908 (v.j. f 4.114.861). versche haring 10.791.908 K.G. (v.j. 9.975.263 K.G. met een waarde van f 703.695 (v.j. f 656.763). De uitvoer bedroeg: pekel- en steurharing 63.003.000 K.G. (v.j. 50.205.000 K.G.) met een waarde van f 5.339.000 v.j. f 4.094.000). versche haring 14.473.000 K.G. (v.j. 14.813.000 K.G.) met een waarde van f 841.000 (v.j. f 961.000). Evenals in het derde kwartaal 1936 zijn de uitkomsten van het haringvisscherijbedrijf in het vierde kwartaal 1936 ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1935 aanmerkelijk verbeterd, hoofdzakelijk door verruiming van den afzet van pekel- en steurharing in het bui tenland. Steunmaatregelen. Door exporteurs werd in de verslagperiode aan crediet op clearingvorderingen ter zake van den uitvoer van pekel- en steurharing naar Duitschland een bedrag opgenomen van f 68.514,62. De Nederlandsche Visscherijcentrale ontving van het Clearinginstituut uit hoofde van de door de credietnemers aan deze Cen trale gecedeerde vorderingen een bedrag van f 71.941,10. Voor zoover deze ontvangsten de indertijd verstrekte credieten, vermeerderd met de kosten voor rente, overschreden, werd het verschil aan de betrokken exporteurs uitge keerd en wel tot een bedrag van f 17.573,46. Algemeen resultaat der regelingen. Voor het resultaat der getroffen maatrege len is in het bijzonder de steunmaatregel be treffende de uitvoer van pekel- en steurharing naar Rusland van groot belang te achten. Hier door is een verruiming van den buitenlandsche afzet van ruim 10.500.000 kg bereikt, hetgeen als gevolg heeft gehad, dat na 20 Juli 1936 behoudens het vaststellen van een maximum bovenspeerreeplengte geen verdere beper kende maatregelen ten aanzien van den aan voer getroffen behoefden te worden, terwijl tevens een daling van den marktprijs werd voorkomen. Dit laatste blijkt duidelijk uit het feit, dat de gemiddelde aanvoerprijs van pekel en steurharing in het vierde kwartaal 1936 f 9.22 per 100 kg bedroeg tegen f 8.57 in het vierde kwartaal 1935, niettegenstaande de aan voer in de eerstvermelde periode ruim 16.000.000 kg hooger was. De gemiddelde aanvoerprijs in 1936 bedroeg f 9,02 per 100 kg tegen f 921 in 1935, hoewel in 1936 ruim 26.500.00 kg of bijna 60% meer werd aangevoerd dan in 1935. In het algemeen kan dus worden geconsta teerd, dat de in 1936 getroffen maatregelen ter beperking van den aanvoer eenerzij ds en de steunmaatregelen ten aanzien van een ver- grooting van den afzet anderzijds hebben bij gedragen tot een aanmerkelijke verbetering, zoowel wat de vïsscherij op als den handel in haring en de aanverwante bedrijven betreft. Vergadering Chr. Historische Unie. Jhr. Mr. D. J. de Geer over „Houdt je roer recht". De Chr. Hist. Unie belegde gisteravond een openbare vergadering in de Bethlehemkerk, die zich in een druk bezoek mocht verheugen Opvallend was vooral de sterke vertegenwoor diging van het vrouwelijk geslacht. Er was voordat de bijeenkomst geopend werd, orgel spel van den heer S. Doevendans. De voorzitter de heer J. C. Dunnebier ver zocht te zingen Ps. 146, waarna hij voorging in gebed en de bijeenkomst met een kort woord opende. Spreker dankte Jhr. de Geer dat hij naar IJmuiden heeft willen komen en verheugde zich er over, dat de vergadering in de mooie Bethlehemkerk kon worden ge houden, welke kerk kon worden gebouwd, doordat de regeering, waarin Jhr. de Geer mi nister was afstand deed van de f 3000 aan rechten die voor de twee schenkingen van f 15000 betaald hadden moeten worden. Jhr. de Geer begon zijn rede met te her inneren aan de grondwetsherziening en de daarmede gepaard gaande kamerontbinding waardoor de kiezers in staat worden gesteld, hun meening over deze grondwetsherziening te kunnen uitspreken. Er wordt nu op 26 Mei een nieuwe Tweede Kamer en op 27 Mei een nieuwe Eerste Kamer gekozen, laatstgenoem de mede in verband met de grondwetsherzie ning. Naast hun oordeel over de grondwets herziening moeten de kiezers ditmaal ook een oordeel vellen over andere zaken, wat in zeke ren zin niet de bedoeling van de grondwet is. Spreker herinnerde aan vroegere grondwets herzieningen. De schaduwzijde van thans is, dat deze Kamerontbinding gelijktijdig valt met de vierjaaxlijksche aftreding. Jhr. de Geer zette daarna de beteekenis van de grond wetsherziening uiteen, in het bijzonder van de bepaling inzake het ontzeggen van het lidmaatschap der Kamer wegens opruiende beginselen, welke bepaling nog al grooten te genstand ontmoette. Spr. ontkent dat deze bepaling in het leven was geroepen als een tegemoetkoming aan het nat. socialisme; het zijn juist de nat. socialisten geweest, die deze bepaling fel hebben bestreden. Het is te ho pen, dat wanneer de grondwetsherziening in tweede lezing in behandeling komt, slechts een klein aantal N. S. B.-ers hierover te oor- deelen zal krijgen. Ook de bepalingen inzake de vermindering der immuniteit der Kamër- leden werden door spreker naar voren ge bracht en evenals die inzake de mogelijkheid tot het ontzeggen van het Kamerlidmaat schap door spreker verdedigd. Een derde be paling is, dat iemand die tot een gevangenis straf veroordeeld is, langer dan een jaar, niet meer verkiesbaar is. Dit brengt gelijkheid tusschen het passieve en actieve kiesrecht, daar zulke veroordeelden thans reeds het kiesrecht missen. Spreker gaf daarna nog een uiteenzetting van den gang van zaken in het parlement en rondom de verkiezingen, waarbij hij er op wees, dat het kiezen van een nieuwe Kamer niet in zich houdt het verkie zen van een nieuw ministerie. Het is niet, zooals velen denken, dat het ministerie met de Kamer sterft. Een verkiezing brengt staats rechterlijk geen wijziging in de positie van het kabinet. Spreker zet dit uiteen om aan te toonen, dat het volstrekt niet vreemd zou zijn, dat het thans zittende kabinet ook na de verkiezingen aan zou blijven. Het is niet de taak der kiezers om een kabinet samen te stellen; dat is de taak der afgevaardigden. En thans, aldus spr., onze taak. In de eerste plaats zal de taak der nieuwe regeering zijn de liquidatie van het crisisbeleid. Er blijven nog eenige groote zorgen, ondanks dat er eenige opleving komt. De grootste zorg is de werkloosheid. Het vraagstuk der werkloosheid eischt de grootste aandacht, daar er door mechanisatie in verschillende bedrijven veel werkloosheid zal blijven bestaan. Er worden verschillende middelen aan de hand gedaan om de werkloosheid te verminderen. Een daarvan is het Plan van den Arbeid der S. D. A. P, maar spreker verwacht, dat dit plan niet veel zoden aan den dijk zal zetten om de werkloosheid te doen verminderen. Spr. wees op het vele, dat gedaan is op het gebied van openbare werken. Er dient vooral op ge let te worden, dat de uit te voeren openbare werken productieve werken zijn. De regeering zal alles moeten doen om de opleving te sti- muleeren. Dit kan verkregen worden door handelsverdragen. De steun aan den land bouw zal echter gehandhaafd moeten worden. Er moet komen bevordering der saamhoorig- heidsgedachte, zoowel nationaal als interna tionaal, opdat men kan komen tot economi sche ontwapening en daarna tot militaire ontwapening. Economische ontwapening zal de noodige stabiliteit brengen, waardoor ook de politieke rust grooter wordt. Ook een sta bilisatie van het muntwezen is hoogst nood zakelijk. Een vrije uitruil van goederen is de groote motor voor de welvaart van de wereld. Daarom is autarchie te verwerpen. Spreker wees voorts op de financieele moeilijkheden. Nu de toestand wat beter wordt moet de ontstane achterstand worden ingehaald. Het zal niet gemakkelijk gaan, de financiën weer te herstellen en het budget sluitend te krijgen, zoodat het noodig zal zijn de eerste jaren zuinig tewerk te gaan. Inden crisistijd is de staatsschuld met 800 millioen toegenomen. Een lichtpunt is de winst van de Ned. Bank door het loslaten van den gouden standaard op den goudschat. Deze winst, die zal vloeien in de schatkist is thans nog niet te bepalen. Spreker wees op een be richt in Volk en Vaderland, waarin werd ge zegd, dat door het loslaten van den gouden standaard het ouderdomspensioen in gevaar is gekomen. Dit is volkomen onjuist aldus spreker. De regeering garandeert ten allen tijde de uitbetaling der sociale verzekeringen. Verder wees spreker er op, dat ook voor de fensie meer gevraagd zal worden. We moe ten de sloten op onze deuren nazien, opdat voorkomen wordt, dat vreemde mogendheden hun strijd op onzen bodem uitvechten. In de nieuwe periode zal ook een belang rijke taak te vervullen zijn in de handhaving van het gezag. De communisten zijn thans uiterst mak, maar er is een andere partij, die zich niet houden zal aan den legalen weg. Dat is de N. S. B. die in haar geschriften meer malen heeft getoond door geweld aan de macht te willen komen. Spreker wees dit met eenige voorbeelden aan. Aan alle zijden dringt men aan op eenheid der natie. De een wil eenheid door dwang, de ander door democratie. Eenheid door dwang mist den zegen van de openbare critiek, aldus spreker, deze eenheid is in strijd met het Ne derlandsche volkskarakter. Eenheid door de mocratie is dé reactie op de eerste. Ook langs dezen weg meent spreker, dat de eenheid niet gezocht moet worden. Dit geeft aanleiding tot uitwassen als bij het eenheidsfront in Frankrijk. Wij moeten het zoeken in het diepe besef dat we eenheid van natie zijn, dat we één zijn op staatkundig terrein. Spreker zette daarna het standpunt der Unie ten opzichte van verschillende vraag stukken uiteen. Hij waarschuwde tegen het streven van hen die hun orders krijgen uit Moscou en Berlijn, en die er naar streven, ons volk te verdeelen. Spreker wees er op hoe vooral de N. S. B. steeds tegen de regeering optreedt. Zoo in verband met de devaluatie, die voordat zij er was van de zijde der N.SB. in het belang van het land werd geacht; toen zij er was werd de regeering er hard om aan gevallen Moscou of Mussert? Neen Moscou noch Mussert, zeide spreker. De vergadering werd daarna door den heer Dunnebier gesloten. Nadat het Avondlied was gezongen ging men huiswaarts. Rijnvaart langs Emdcn of Bremen een economische fout. Door Dr. Otto Most, bestuurder van de Nie- derrheinische Industrie- en Handelskamer werd een brochure uitgegeven, waarin hij stel ling neemt tegen het standpunt van dr. Kurt Giese, die beweert heeft dat de Duitsche transito enkel over de Duitsche havens moet gaan om minder uitgaven in vreemde deviezen te veroorzaken. De meeste argumenten van Giese worden afdoende beantwoord, onder meer verzekert de heer Most, dat de Duitsche zeevaart vreem de geldwaarden verslindt, terwijl de Duitsche Rijnvaart, het omgekeerde veroorzaakt. Daarbij komt dan nog dat in de Rijnhavens Antwerpen en Rotterdam, het vooral Duitsche schepen zijn die het vervoer der Duitsche pro ducten verzekeren. De strijder voor de Duitsche havens heeft bovendien enkele groote fouten begaan, o.m. wanneer hij beweert dat de Duitsche transito over Holland 32 millioen ton bedroeg in 1934, terwijl het maar 18 millioen is, zoodat het ver lies aan deviezen dat hij op 96 millioen mark schat, reeds tot 20 millioen zou teruggebracht zijn. Voor de Duitsche scheepvaart is er geen be lang bij, dat er liever te Bremen of Hamburg zou geladen worden dan te Antwerpen of Rot terdam, als de goederen daar toch aan boord van Duitsche booten trecht komen. De Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. Wat cl: Neeltjc Jacoba" in 1936 heeft verricht. In het zoo juist verschenen jaarverslag over 1936 der Noord- en Zuïd-Hollandsche Redding Mij. vinden wij in aansluiting op het Woensdag door ons vermelde nog het volgende omtrent de verrichtingen van de Neeltje Jacoba aangeteekend. Ook de mrb. „Neeltje Jacoba" (station IJmuiden) is uitgevaren toen het bericht van de stranding van de „KW 108" was ontvan gen. De „Neeltje Jacoba" hoefde echter geen diensten te verrichten. De KW 135 strandt bij IJmuiden. Den 3en Mei 1936 ten 5 uur strandde de logger „KW 135" pl.m. 400 M. benoorden de noordpier van IJmuiden. Het was slecht zicht en het bericht van de stranding werd eerst 4 uur later door de plaatselijke Commissie van IJmuiden ontvangen. De mrb. „Neeltje Jacoba" vertrok toen dadelijk uit de haven. Gevaar voor de „KW 135" bestond er niet, het was rustig weer. De .Neeltje Jacoba" keerde terug met de sloep van de „KW 108", waarin zich de schipper en 4 man bevonden, op sleeptouw. De Craita II behouden binnengebracht. Hetzelfde Roemeensche jacht dat op 4 Juli 1936 bezoek kreeg van de Insulinde geraakte 10 Juli 1936 in moeilijke omstandigheden ter hoogte van Noordwij k aan Zee tengevolge van het weigeren van den motor. Dank zij de activiteit van het commissielid Jan van Kan te Noord aan Zee werd direct de pl. commissie van IJmuiden gewaarschuwd, waarop te 8.15 uur de mrb. Neeltje Jacoba vertrok. De wind was Z.W. ten w„ de zee ruw. Om tien uur was de reddingboot bij de Craita II, die ten anker lag. De pogingen om het anker uit den grond te krijgen mislukte. Tenslotte heeft men het anker laten slippen en de Neeltje Jacoba bracht de Craila II, aan boord waarvan zich 2 personen bevon den, behouden te IJmuiden binnen. Van den heer Lazar Herdon, eigenaar van de Craita H. die zich aan boord van zijn jacht bevond, ontvingen wij een dankbe tuiging en een gift van f 60. Het Grieksche s.s. „Okeanis" in nood. Den 20en October 1936 vertrok de mrb. „Neeltje Jacoba" ten 10 uur uit IJmuiden op het bericht dat pl.m. 22 zeemijl bew. IJmui den het Grieksche s.s. „Okeanis" in zinken den toestand verkeerde. Het was zwaar stormweer, wind N. t. W. Er stond hooge zee en het werd een zware tocht voor de „Neel tje Jacoba". Draadloos telefonisch kon de mrb. op de hoogte gebracht worden van de noodige koerswijzigingen. Te 12.45 uur werd bericht ontvangen, dat de equipage van de „Okenanis" overgegaan was op een ander schip, zoodat de „Neeltje Jacoba" kon terug- keeren naar de haven. Het vergaan van de „SCH 68". Den 27en October 1936 kreeg de plaatse lijke commissie van IJmuiden te 9.10 uur be richt van de kustwacht IJmuiden, dat een logger de haven naderde en om een sleep boot vroeg. Met het oog op de zeer slechte weersomstandigheden ,het was zwaar stormweer en er stond hooge zee werd be sloten ook de mrb. „Neeltje Jacoba". die aan den kop van de visschershaven lag, te laten uitvaren. Om geen tijd te verliezen werd niet gewacht totdat de opstappers van de „Neel tje Jacoba" bijeen waren, doch voer de red dingboot weg met schipper, motordrijver en 4 Scheveninger visschers aan boord, die da delijk bereid waren hun diensten aan te bieden. De „Sch 68" zonk even binnen de pieren. Door de sleepboot „Nestor" van bu reau Wijsmuller werden 9 man en door de „Neeltje Jacoba" 1 man gered. De ramp van de „Sch 68" kostte aan 4 visschers het leven. De „Neeltje Jacoba" naar een trawler. Den 23en October 1936 vertrok de mrb. „Neeltje Jacoba" te 12 uur van IJmuiden op het bericht, dat benoorden de haven een trawler in moeilijkheden verkeerde. Het bleek de .Adriatic" te zijn, die tengevolge van den storm averij had opgeloopen aan schoorsteen en brug. De „Neeltje Jacoba" begeleidde de „Adriatic" naar binnen. Samenwerking reddingbooten en vliegtui gen. Den 31en October 1936 heeft de mrb. „Neeltje Jacoba" het zoeken naar het drij vend wrak, dat nabij Castricum zou zijn ge zien, hervat, doch nu in samenwerking met de mrb. „Dorus Rijkers" van Den Helder en een 2-tal marinevliegtulgen, die op ons ver zoek door den commandant der Marine te Willemsoord voor dit doel beschikbaar waren gesteld. De .Neeltje Jacoba" bleef van 7.30 13.30 uur uit. doch heeft niets kunnen ont dekken. Verder noteeren we uit het verslag nog. dat aan de vier Scheveningsceh visschers. die den 27en October 1936 deel uitmaakten van de bemanning van de mrb. „Neeltje Jacoba". toen de reddingboot 1 man van de SCH 68 redde, de plaat „Redding op het Borkym- merrif" in lijst, voorzien van een zilveren plaatje met inscriptie werd geschonken, dat J. v. d. Meulen. stuurman van de „Neeltje Jacoba" met goed gevolg het examen voor het diploma stuurman bij de kleine vaart aflegde, dat de „Neeltje Jacoba" een nieuwe holle voormast kreeg en een nieuw zoeklicht, dat de roeireddingboot „Jhr, Salomon Dedel" van IJmuiden-Zuid buiten dienst werd ge steld en voorzien van een Herculesmotor en na gereed komen dienst zal doen als com municatieboot voor station IJmuiden en dat sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. 5949 schipbreukelingen met haar middelen wer den gered. OPENBARE VERGADERING DER N. S. B. De N. S. B. houdt op 25 Mei a.s. een openbare vergadering in Thalia. Als sprekers zullen op treden de heeren Mussert, Van Kampen en Woudenberg.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1