DONDERDAG 13 MET 1937 De eerste onweerszweefvlucht in ons land. Van Ypenburg naar Katwijk. De heeren Hoekstra en Oyens, beiden in structeurs van het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen hebben zich Woensdag middag om half zes in een Grünau 8, een zwaar tweepersoons Ieszweefvliegtuig, van Ypenburg laten opsleepen toen een onweers bui in zicht kwam. Op 800 Meter hoogte raakten zij los van het motorvliegtuig en kre- geen dadelijk contact met de thermische luchtstroomen van de naderende onweers wolken. Voor de bui uit hebben zij tot Kat wijk kunnen doorvliegen. Boven Katwijk aan Zee wei'den de luchtstroomen zoo krachtig, dat de vliegers zich genoodzaakt zagen te landen. Zij hebben toen hun toestel op het strand voor den Katwijkschen boulevard neergezet. Het is de eerste onweerszweefvlucht, wel ke' in óns land is gemaakt; deze werd uitge voerd met een toestel, dat hiervoor in het geheel niet geschikt is. Pensioenfonds voor boekdrukkers- patroons In beginsel tot oprichting besloten. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Fe deratie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingsrede kondigde de voorzit ter aan de stichting van een organisatie van patroonszoons. Hij besprak de wenschelijkheid van op richting van een middelbare vakschool ter opleiding van grafische patroons. Tot voorzitter van het algemeen hoofdbe stuur werd de heer Korthuis herkozen. Ih de vergadering werd afscheid genomen van den heer Gos. Eshuis, die met het oog on zijn leeftijd aftrad als beheerder van het Rayonbureau Noord. Den heer Eshuis werd de zilveren medaille van verdienste der Fe deratie toegekend. vprvnlgens werden uitvoerige besprekingen gehouden over de verliouding der indus- trieele grafische bonden tot de leveranciers van materialen en papier. De noodzakelijk heid van een innige samenwerking werd door vele leden betoogd. Een der zeer belangrijke punten van de agenda was een inleiding van den heer H. Diemer te Rotterdam over plannen tot stich ting van een pensioenfonds voor patroons. Een pensionneering op basis van verplichte deelneming en een eenheidsnremie zal mo gelijk zijn, indien de uitkeering eerst op ze ventigjarigen leeftijd begint en uit het re servefonds der Federatie een stamkapitaal kan worden verkregen. In beginsel werd besloten een pensioen fonds voor patroons op te richten. Tenslotte kwam nog aan de orde de kwes tie van de verbindendverklaring van het col lectief contract. Op voorstel van den voor zitter werd het algemeen hoofdbestuur machtiging verleend via den bedrijfsraad de noodige stappen te doen, wanneer het oogen- blik daartoe is gekomen. ONGEREGELDHEDEN OP DE MARKT TE 's-HERTOGENBOSCH. Op de Bossche veemarkt hebben zich Woens dag omstreeks half twaalf eenige ongeregeld heden voorgedaan. Crisisambtenaren waren ter plaatse voor het controleeren der oormerken en kalversehetsen. Bij aen der boeren yonden de ambtenaren va.lsche kalversehetsen. waarop zij, bijgestaan door recevcheurs, tot arrestatie overgingen. Een aantal boeren kwam hier tegen in verzet en nam een dreigende houding tecenover de politie-ambtenaren aan. De poli tie voerde een charge met de blanke sab^l uit en arresteerde nog drie boeren. Na het incident dat ongeveer een kwartier duurde, kan de handel den verderen dag ongestoord worden voortgezet. TE KLEIN VOOR EEN RECORD VERBETERING. De beide Deensehe zwemsters Ragnhild Hveger en Valborg Christensen, die Dinsdag en Woensdagavond in het Sportföndsenbad te Amsterdam haar krachten kwamen meten met onze Hollandsche waterratten, brachten Woensdag' een bezoek aan de tentoonstelling voor Deensehe kunstnijverheid, welke in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehou den. Bovenal interesseerden de dames «ich voor een geëxposeerde vijver, die helaas te klein was om er een record in te breken. Jaarverslag Rolterdamsche Lloyd. In het verslag over 1936 van de N.V. Rot- terdamsche Lloyd te Rotterdam wordt mede gedeeld, dat het verkeer van Europa naar Nedi-Indië toenam, terwijl het thuiskomende verkeer ongeveer stationnair bleef. Het pas sagiersvervoer bleef stationnair. Tengevolge van concurrentie met buitenlandsche scheep vaartmaatschappij en moesten in Augustus de passagierstarieven belangrijk worden ver laagd. Het aantal pelgrims naar Djeddah was iets grooter. Het vervoer iusschen Ne- derlandsch-Indië en Amerika werd in beide richtingen grooter, zoodat de samenwerken de maatschappijen den dienst van Nedcr- landsch-Indië naar New-York geleidelijk konden uitbreiden. De handel toonde zich zeer ingenomen met de tot stand gebrachte directe verbinding tusschen Nederl.-Indië en Iran. Een totale omkeer in het bedrijf werd ver oorzaakt door het uitvoerverbod van goud op 26 September. Om de nadeelen van de de preciatie. van den gulden op te vangen was men genoodzaakt de passagiers- en vracht tarieven zeer belangrijk te verhoogen. In overleg met de samenwerkende reederijen werd er toe overgegaan deze verhoogingen geleidelijk in te voeren. Tegelijkertijd met de depreciatie van den gulden zette de eco nomische opleving, gepaard aan een alge- meene stijging der algemeene vrachtenmarkt zeer heftig door. De resultaten onder de ver anderde omstandigheden verkregen komen nog niet tot uiting in de thans overgelegde cijfers. Indien echter de ongaande conjunc tuur zich handhaaft, laat de naaste toekomst zich beter aanzien. De plotselinge verande ring gebracht echter ook nieuwe moeilijkhe den wat betreft de vernieuwing van de vloot. De prijzen van schepen zijn in korten tijd met bijna vijftig procent verhoogd, terwijl de leveringsdata onzeker zijn. Het saldo op de exploitatierekening inclusief den Benas- steun 1936 plus de- gekweekte rente en de winst op verkoop van tijdelijke beleggingen zijn niet voldoende om de afschrijving op de vloot te bestrijden. Daartoe werd het saldo, verin-peen dnor verknor) van schenen naar de winst en verliesrekening overge bracht. Voorgesteld wordt het dividend te passeeren. -D N OVJ]>£M SLAAT VI SS6H 6si riAR"^ WILLY DEN OUDEN Een waterratje. Een vliegensvlug vischje. Dat schiet door het water als een blonde, lachende zeemeermin. Wanneer Willy den Ouden een oude Willy is een grijs dametje met kleinkinderen dan zal zij vertellen hoe vlug oma zwemmen kon toen ze jong was. Dat is héél eigenaardig om het u nu voor te stellen, nu ze nog zoo pijlsnel, lachend en proestend de beste prijzen voor Holland uit het water haalt. Is er i e m a n d in Holland die haar geen aardig kind vindt? Meisje door den bliksem gedood. Tragisch ongeval in de residentie. Woensdagnamiddag omstreeks kwart over 5 ontlastte zich boven de residentie een kort, doch zeer hevig onweder. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen in de richting Bezuidenhout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen ne moeder het raadzaam vond voor den lievigen regen te schuilen in den winkel van de firma K., op den hoek van den Bezuiden- houtochc-weg riep zij de beide kinderen, die voor naar liepen, terug. Het jongste meisje vol deed daaraan onmiddellijk, het oudere zusje, de 9-iarige A. K. uit de Schiestraat, aarzelde cn bleef nog een ondeelbaar oogenblik onder een bonna staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle blikiecistraal trof het kind, dat op slag dood Vtc. De consternatie ter plaatse was na tuurlij,: groet. Dc moeder, die hevig overstuur was, Wdd duor voorbijgangers bijgestaan. CREMATIE VAN S. J. POTHUIS. Onder groote belangstelling had Woemdag op Westerveld de crematie plaats van vijlen S. J. Pothuis, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en oud lid van den ge meenteraad van Amsterdam. Een groot aantal verteeeh^öórdigèrs van organisaties uit de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging waren met omfloerste vaandels bij de plechtigheid tegenwoordig. Verder woonden tal van voor aanstaanden uit de arbeidersbeweging de cre matie bij. Op verzoek van de familie werd slechts ge sproken door dr. H. Polak en door ds. J. H. Grottendieck era. Luthersch predikant te Am sterdam. Een dochter van den overledene dankte, na een kort persoonlijk woord, de aanwezigen voor hun belangstelling. K.R.O.-STUDIOZAAL GEEN SCHUILRUIMTE BIJ LUCHTAANVALLEN. Gelijk wij onlangs mededeelden hebben de Hilversumsche luchtbeschermingsdienst en de plaatselijke vereeniging voor luchtbescherming besprekingen gevoerd met den K.R.O.teneinde de groote concertzaal van haar nieuwe studio geschikt te maken als schuilplaats in tijden van aanvallen uit de lucht. Thans vernemen wij dat het K.R.O.-bestuur dit plan heeft moe ten opgeven. In verband met het feit, dat de bouwkosten van de studio de raming reeds aanmerkelijk hebben overschreden, acht de K.R.O. het, vooral om de financieele conse quenties, die aan een bijzondere dakbedekking verbonden zijn, niet verantwoord uitvoering aan het plan te geven. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD DE GASTEN VAN SIR JOHN MAFFEY. Naar wij uit Londen vernemen, zullen na afloop van de kroningsplechtigheden hunne koninklijke hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, met de hen vergezellende leden der hofhouding, de Pinksterdagen in Norfolk doorbrengen op het landgoed van den onlangs afgetreden onderstaatssecretaris van koloniën Sir John Maffey, oud-gouverneur van Soedan. Daarna zullen hunne koninklijke hooghe den nog eenige dagen de gasten zijn vai Hl'. Ms. gezant te Londen, jhr. de Marees van Swinderen. Ontvangsten der Spoorwegen worden hooger. Regeering verdedigt haar reorganisatie voorstellen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de regeering nogmaals een uit eenzetting gegeven over het ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf.. Hierin deelt de regeering o.m. mede dat de in de laatste maanden inge treden kentering der ontvangsten der spoorwegen, die weder zijn begonnen te stijgen, doch waaromtrent geen zekere voorspellingen doenlijk zijn, 't beeld der vermoedelijke rentabiliteit weder in een gunstiger licht kan plaatsen waardoor 'n tekort, dat in het Voorloopig Verslag op ongeveer 20 millioen werd gesteld, een geheel an der cijfer zou kunnen vertoonen. De regeering wijst er op, dat zij nimmer de voorstelling heeft gewekt als zou het mogelijk zijn door welken wettelijiken maatregel ook het spoorwegbedrijf als bij too verslag volledig in financieel gezonden toestand te brengen. Maar evenzeer is onjuist de meening, als zou eigenlijk „alles zoo goed als bij het oude blijven" en reorganisatie amper zijn begon nen. Het ligt in de bedoeling met reorgani satie ook binnen het bedrijf voort te gaan. rekening houdende met de gewijzigde om standigheden. Voor massaal goederenvervoer zal naast de waterwegen een het geheele land omvattend spoorwegbedrijf met zijn internationale ver bindingen een voorname plaats in het ver voerwezen blijven innemen, maar naar ver dere maatregelen tot coördinatie zal 't spoor weg bedrijf zoo goed als el'k ander vervoer- ondernemer zich moeten voegen. In afwach ting daarvan behoort het A.T.O.-edrijf ver band te blijven houden met uitoefening van den spoorwegdienst. Door den overgang op de nieuwe N.V. zal de rechtspositie van A.T.O. niet veranderen; zij zal van deze een dochter maatschappij zijn op geheel gelijken voet als van S.S./H.S. Het is rechtens onjuist, het tekort in het spoorwegpensioenfonds the beschouwen als onderdeel van een bedrijfstekort. Het fonds heeft een zelfstandig en afzonderlijk bestaan. Volgens de regeling, bekrachtigd bij de wet van 2 Februari 1931 zal het fondstekort wor den gedelgd door een zestigjarige nannuï- teit, vopr zoover mogelijk te betalen uit be drijf soverschotten en bij gebreke daravan door het Rijk. Wegens den nood der schat kist moest de uitvoering worden opgeschort, doch het is dringend noodig, aanzuivering te hervatten, zoodra hiertoe slechts eenige mogelijkheid bestaat. Ter beoordeeling van den tegenwoordigen stand van het fondste kort zal het noodig zijn, de eerlang ver schijnende nieuwe wetenschappelijke balans af te wachten. JHR. P. J. J. S. M. VAN DER DOES DE WILLEBOIS. t In den ouderdom van ruim 94 jaren is Dins dagavond overleden Jhr. P J. J. S. M. van der Does de Wi'lebois, oud-burgemeester van 's-Hertogenbosch, oud-'id der Eerste Kamel en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Bra bant. Kroningsdag te Amsterdam. Feestelijke bijeenkomst van de Biïtsche Kolonie. Groote gebeurtenissen in eenig land dragen steeds bij tot de bekrachtiging der saam- hoorigheid. Dit geldt zoowel voor de bewo ners van dat land zelve als voor de in het bui tenland vertoevende onderdanen. De plechtige kroning van een koning-keizer van het Britsche rijk,, de band tusschen alle samenstellende deelen van dat gemeenebest. is wellicht een evenement, dat meer dan eenig ander feit er toe bestemd is de banden tusschen de Britsche onderdanen in het moe derland, de dominions, de koloniën en de be zittingen, doch vooral ook tusschen de leden der Britsche kolonies in het buitenland on derling nauwer aan te halen en te bevestigen. Ter gelegenheid van de kroning van George VI heeft de British Society te Amsterdam in het Carlton hotel aldaar een grooten maal tijd aangericht, waaraan door eenige hon derden te Amsterdam wonende Britsche on derdanen en Nederlandsche vrienden van het Britsche rijk werd deelgenomen. Voor den aanvang van den feestmaaltijd speelde de muziek eerst het Wilhelmus en vervolgens het „God save the King", welke beide volksliederen' door de honderden aan wezigen enthousiast werden meegezongen. De Britsche consul-generaal bracht aan het slot van den maaltijd dronken uit onderschei denlijk op Koning George VI, Koningin Wil- helmina en de leden der Britsche en Neder landsche Koninklijke familie. De voorzitter der British Society, de heer G. R. Chutter- buck hield vervolgens een" tafelrede, waarin hij hulde bracht aan het grootste kleine land ter wereld, waarna de burgemeester van Am sterdam wees op de tusschen het Britsche rijk en Nederland bestaande gevoelens van sym pathie en vriendschap. Bouw van twee motorvracht schepen. Opdracht van de Kon. Pakètvaart Maat schappij. Aneta verneemt, dat de Koninklijke Pa kètvaart Maatschappij aan de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krim pen aan de IJsel den bouw heeft opgedragen van twee motorvrachtschepen, elk circa 9400 tons deadweight, met beperkte passagiers- accomodatie. De 'voortstuwende werktuigen zullen worden geleverd door de N.V. Werkspoor, Amsterdam. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: H. D. Louwes, wonende te Westpolder, gemeente Ulrum, voor zitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw; en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, N. G. Addens. wonende te Bel- lingwolde, oud-lid van het dagelijksch bestuur van de Groninger Maatschappij van Land bouw. Oude inbraak eindelijk opgehelderd? Misdrijf was bijna verjaard: In den nacht van 23 Mei 1925 is in de Sn. perfosfaatfabriek te Amsterdam ingebroken' waarbij de inbrekers een kist met loonzakjes inhoudende 3500 gulden, hebben buitge maakt. De recherche heeft lang naar de da ders van dezen diefstal gezocht, maar v/as er niet in geslaagd hen op te sporen. Thans dus enkele dagen vóórdat de zaak verjaard zijn, meent de politie eindelijk de hand te hebben gelegd op hen, die deze inbraak heb ben gepleegd. Zij heeft drie mannen gearres teerd die vroeger bij de Superfosfaatfabriek hebben gewerkt en die van de daad verdacht worden. ER STAAT GESCHREVEN. Tooneelspel van Jaap v. d. Poll. Op Donderdag 13 Mei zal de tooneelkern der Vrije Gemeente Jongeren Organisatie te Am sterdam in „Krasnapolsky" onder leiding van And. Palmboom een opvoering geven van het tooneelspel van Jaap van de Poll: „Er staat geschreven De „Eerste Nederlandsche" Dividend 30 over de verplichte storting. In haar verslag aan aandeelhouders over 1936 van de Eerste Nederlandsche Verzeke ring Mij. op het leven en tegen invaliditeit N.V., gevestigd te 's Gravenhage, zegt de di rectie o.a. het volgende. Wanneer wij een terugblik werpen op het af geloopen boekjaar, dan meenen wij met voldoening te mogen gewagen van de daar in behaalde resultaten. De vooruitgang in het verzekerde bedrag beliep in 1936 f 11.887.950, waardoor het steeg tot f 294.807.280. Bij de beoordeeling van het winstsaldo moet het volgende worden in acht genomen. Ten gevolge van de devaluatie van den gulden is de tegenwaarde in guldens van een deel van onze verplichtingen, luidende in vreemde va luta's gestegen. Het betreft inzonderheid de verplichtingen uit polissen in Belgische francs, dollars en ponden. De koersstijging van deze valuta's vroeg een extra toevoeging aan de premiereserve van f 485.355.— Wij brachten deze toevoeging ten laste van de winst- en verliesrekening. Indien wij de extra toevoeging aan de pre miereserve, verminderd met koerswinst op saldo's in vreemde munt ad f 45.618.50V2, niet hadden gebracht ten laste van de rekening, doch over de extra-reserve hadden laten loo- pen waarop ook de winsten op geldbelegging tengevolge van •waardevermeerdering, der ac tiva in vreemde munt zijn bij geboekt, aan zou het winstsaldo in plaats van f 1.313.177.M bedragen hebben f 1.752.913.52y2, welk cijfer dus de zuivere bedrijfswinst, ontdaan van devaluatie-invloeden, weergeeft. Wij meenen, dat dit cijfer, waartoe- de zeer gunstige sterfte-uitkomsten belangrijk heb ben bijgedragen, alleszins tot tevredenheid mag stemmen, Het overtreft de winst van 1935 met ruim f 170.000 Behalve een stijging van de premieTeservf met ruim 4 millioen gulden, stijgen er extra reserves van f 7.575.000 tot 10 millioen, dus mDe 'verzekeringsstand steeg tot f 294 807.280. Hiervan behooren f 156.574.971 tot de kapi taalverzekeringen; aan jaarlijksche rente is verzekerd f 11.276.978, hetgeen met een ver zekerd bedrag van f 112.769.780 is gelijk te stellen, terwijl de volksverzekermgsporte- feuille f 25.462.529 groot is. Van het totaal verzekerde bedrag luidt f 276.800.809 of 93.89 pet. in Nederlandsche- en in Indische guldens en slechts f 18.006 471 of 6.11 pet. in vreemde valuta's, waarvan f 1.505.253 in Amerik. dollars f 12.147.906 in Belgische francs, f 407.944 in Zwitsersche francs, f 2.172.917 in Engelsche ponden en f 1.772.451 in verschillende andere munt soorten. De wmstverdeeling. Betreffende de wmstverdeeling zegt de directie: Het batig saldo van de winst- en verliesre kening bedraagt na de ten laste van deze re kening gebrachte extra-verhooging van de premiereserve f 1.313.177.03. Wij stellen voor hiervan f 671.555.57 te stor ten in de extra-reserve. Na deze toevoeging en na de bovengemelde af- en bijschrijvingen bedragen de vrije reserves per uit. December 1936 dan f 10.000.000. Aan aandeelhouders komt volgens de des betreffende bepaling van de statuten in de eerste plaats 3 pet. van het Zekerheidsfonds. Voorts wordt aan hen uitgekeerd 4 pet. over het onverplicht gestorte bedrag en 5 pet over het op de aandeelen verplicht gestorte. Ben en ander vordert f 51.815. Hierna blijft een bedrag van f 589.806.46 be schikbaar, waarvan f 557.500 aan aandeel houders, verzekerden met aandeel in de winst en tantième-gerechtigden kan worden uit gekeerd; f 31.563.77 moet gereserveerd wor den voor dividend- en tantième-belasting, waarna f 742.69 als onverdeeld winstsaldo op nieuwe rekening wordt overgeschreven. Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt dan evenals het vorige jaar f 278.750 uitge keerd. Het dividend voor aandeelhouders be draagt, indien deze voorstellen worden goed gekeurd. in totaal 30 pet. over de verplichte storting. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 13 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: laatste op voering van „Burger-edelman"-, 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert door den 15-jarigen Wolfgang Kander, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Palace Pilmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De man zonder hart 2 30, 7 en 9.15 uur. ijt Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning, geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals MuseumTentoonstelling' Kunst Zij Ons Doel. 104 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 14 MEI en Palace Filmac: 115 uur: Doorloopena 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Bioscopen nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst. Zij Ons Doel. 10,i uur.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2