HET NIEUWE AVONDBLAD Pinkstertijd in Polderland 't HktUetUuis Het Aantal. IETS FIJNS! Voor de feestdagen.' 22e JAARCANC No. 162 V RIJD AC 14 MEI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. 'L n- l __J Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.-=® bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 1 Er vaart thans een strooming door deze grillige en veranderlijke wereld, die velen on zer met verbazing vervult maar waaraan ook al weer haast niemand zich geheel schijnt te kunnen onttrekken. Het is de belangstelling voor het aantalvoor het aantal aanwezi gen bij alle mogelijke en onmogelijke gelegen heden. Als iemand een politieke vergadering heeft bijgewoond vraagt men niet wat de spre ker ten beste heeft gegeven, maar hoeveel menschen er waren. Als iemand naar een concetu is geweest geldt de eerste vraag niet de mate van schoonheids-ontroering, die hem geworden is, of het ietwat nuchterder „Wat gaven ze?" maar de bezetting van de zaal. Hetzelfde geldt schier overal. Ik ben onlangs naar de opening van de nieuwe Boschbaan ge weest. Menschen die er niet geweest waren vroegen mij niet naar de Varsity, niet naar den indruk dien baan en omgeving maakten, niet naar de „accomodatie", maar begonnen instinctmatig met: „Was het vol?" en een wou zelfs weten hoeveel auto's er op het parkeer terrein konden. Ik ben naar een bijeenkomst van de Oxfordgroep gegaan. Dezelfde vragen yolgden erop. Misschien is dit een uitvloeisel van de eco nomische crisis, die de wereld immers aan het cijferen gezet heeft zooals zij nimmer tevoren gecijferd kan hebben. Vijf- en Vier-jaren plannen in het buitenland, werkloosheids-sta tistieken, in- en uitvoer-statistieken vormen daar slechts de kern van. Men is steeds ver der gegaan. Tezelfdertijd ontwikkelde zich de Verkeersstatistiek en de Bevolkingsstatistiek. Vroeger bekommerde men zich nauwelijks om die dingen en verdwenen zij schier onopge merkt in stoffige archieven. Tegenwoordig zijn zij populaire lectuur en leiden tot huldi gingen van zuigelingen als zij bij toeval de 30.000ste inwoner van een of ander stedeke zijn of tot vermaardheid van ernstige mannen- der-wetenschap als zij het zooveelste kaartje bij een luchtvaartmaatschappij hebben ge kocht. De zuigeling krijgt er nog een zilveren couvert en een spaarbankboekje, de geleerde man een gratis reisje bij cadeau. In het ambtelijke heeft de nieuwe rage tot krasse formulieren geleid, zooals onlangs dui delijk bleek toen alle automobilisten werden aangehouden om heele reeksen vragen ter-wil le van de Verkeersbecijferingen te beantwoor den. Dit hinderde velen zeer, ongetwijfeld ook in een andere statistische berekening: die hunner gemiddelde snelheid, en zij werden kwaad. Maar een automobilist kalmeert zich spoedig en beseft trouwens ook dat hij er wat voor over moet hebben om nou eens precies te weten hoeveel auto's er gemiddeld tusschen vijf en zes uur 's middags over den overweg bij Sassenheim of het pontje van Buitenhui zen gaan. De Hindenburg is vergaan. Onmiddellijk rijst de v-raag hoeveel passagiers het lucht schip gedurende zijn bestaan vervoerd en hoeveel kilometers het afgelegd heeft. De Koning van "Engeland wordt gekroond. Hoeveel menschen waren er in de Abbey en hoeveel op straat? Hoeveel prinsen en prinses sen waren naar Londen gekomen? Voorwaar, de Godin der Statistiek beleeft gouden tijden en op het Centraal Bureau voor de Statistiek, vroeger beschouwd als het dorste en saaiste aller regeeringsdiensten, moeten ze zich tegenwoordig wel voelen als de populair ste, meest-b esproken afdeeling. Soms worden zij bepaald sensationeelals de aantallen erg hoog of bar laag zijn. ik hoop dat de ster ke beenen dezer groep ernstige mannen de Weelde zullen kunnen dragen. Slechts met schuchterheid wil ik even in het midden brengen, dat het aantal in vele gevallen niet zeer belangrijk is en dat men de godin der Statistiek niet zonder achter docht in haar velerlei bewegingen kan vol gen Hoedanigheid is nog altijd van meer beteekenis dan hoeveelheid als men geen Kamerzetels wil veroveren of zijn waren verkoopen. En de staatjes van de godin zijn misleidend. Men kan er teveel mee bewijzen. L'art de grouper les chiffres de kunst der groepee- ring van cijfers is nog immer een bron van onzekerheid en misleiding. Weest er voorzich tig -mee! Gelooft er niet te gauw in! Bekijkt de Zaak critisch! „Het domme aantal," zei men vroeger. „Zijne Majesteit het Aantal," is het tegen woordig. En toch is het voor een stad nog altijd veel belangrijker dat men er onder prettige om standigheden en goed bestuur leeft dan dat eindelijk die zuigeling in zijn wieg ligt te krij ten, die nou net precies nummer honderd duizend is. 1 Maar we moeten wat hebben om mee te spelen. En dat is nu eenmaal in dezen tijd het Aantal R. P. IJMUIDEN Aanvoer en uitvoer van zeevisch. Uitvoer nog slechts van weinig beteekenis. De aanvoer van versche zeevisch in het vier de kwartaal 1936 bedroeg: van 'de trawlers 8.797.550 K.G. (v.j. 7.712.721 K.G.) ter waarde van f 1.269.976 (v.j. f 1.142.370). De vangst per reisdag bedroeg 1604 K.G. (v.j. 1337 K.G.), de besomming per reisdag was f 230 (v.j. f 198) en Van de loggers 647.632 K.G. (v.j. 901.532 K.G.) ter waarde van f 209.908 (v.j. f 265.120). De vangst per reisdag was 284 K.G. (v.j. 241 K.G.), de besomming f 93 (v.j. f 71). De trawlvisscherij werd nagenoeg door een zelfde aantal stoomtrawlers uitgeoefend als in het vierde kwartaal 1935. Evenals in het vorige jaar werden groote partijen makreel aange voerd. Door de hoogere vangstcijfers waren de financieele uitkomsten per reisdag aanmerke lijk hooger dan in 1935. In het vierde kwartaal 1936 oefenden minder motorloggers het trawlvisscherijbedrijf uit dan in de overeenkomstige periode in 1935, hetgeen verband houdt met het feit, dat in 1936 geen verdere beperking van de haringvangst be hoefde te worden toegepast. Zoowel de groo- tere vangsten als de hoogere afslag-prijzen oefenden een gunstigen invloed uit op de ge maakte besommingen. De uitvoer van versche zeevisch (exclusief haring) in het vierde kwartaal 1936 bedroeg 1.563.000 kg met een waarde van f 642.000, tegen 1.273.000 kg met een waarde van f 488.000 in het vierde kwartaal 1935. In de verslagperiode kan dus ten opzichte van het vorige jaar een verbetering worden geconstateerd, zoowel wat de financieele uit komsten van het trawlvisscherijbedrijf als den uitvoer betreft. De aan- en uitvoercijfers voor versche zee visch in 1936 en 1935 bedroegen: 1936 1935 Aanvoer in kg 33.096.848 33.863.086 Aanvoer in gulden 5.859.455 5.930.990 Uitvoer in kg 5.227.000 5.667.000 Uitvoer in gulden 2.060.000 2.126.000 Hieruit blijkt, dat in 1936 naar het gewicht ca. 1/6 deel, naar de waarde ca. 1/3 deeLvan ■de vangst werd uitgevoerd. DE AANRIJDING IN DE J. P. COENSTRAAT Omtrent de aanrijding in de J. P. Coen- straat kunnen wij nog melden, dat een 10-ja- rig dochtertje van den heer V. 's avonds 8 uur een boodschap voor haar moeder had gedaan. In de J. P. Coenstraat wilde het meisje uit wijken voor -een bakfiets, bestuurd door ze keren de J., wonende in de Kalverstraat. Het meisje werd echter aangereden en bleek een zware hersenschudding en een schedelbasis- fractuur te hebben bekomen. Zij werd per auto naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Haar vader, die op een .stoomtrawler vaart, kwam juist denzelfden avond binnen. Den volgenden morgen 5 uur is het meisje weel bij kennis gekomen. Haar toestand is nog ernstig. EEN NIEUW PRODUCT VAN „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" De Melkinrichting „Gemeenschappelijk Be lang" heeft een nieuw product samengesteld dat na vele proefnemingen in den handel ge bracht zal worden. Het is een vla, die geleverd wordt in vier smaken 1. chocolade, frambozen, citroen en vanille en die door vele huismoe ders zeer zeker gaarne zal worden gebruikt. Deze vla is op velerlei wijze, koud of warm, te gebruiken en is vooral voor de kinderen een voedzame versnapering. De vla wordt in gezegelde flesscben verkocht en blijft min stens 14 dagen goed. Zij is verkrijgbaar in eiken melkwinkel, waar de bekende Voltana- melk verkocht wordt- Dat de fabriek van Gemeenschappelijk Be lang met haar tijd meegaat bewijst het feit, dat dezer dagen een nieuwe flesschenvul- machine in gebruik is genomen, waardoor het mogelijk is geworden, de melk van de Vol- tana in de flesschen te brengen zonder aan de lucht te zijn blootgesteld. Direct na de vulling wordt de flesch geeapsuleerd. Een heerlijk fleschje VLA, bereid uit VOLTANA MELK. In 4 smaken: Chocola, bereid uit Droste poeder, VANILLE, FRAMBOZEN, CITROEN. Drinkt bij de boterham een glas VOLTANA MELK Het is spijs en drank. N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang". Tel. 5136. (Adv. IngezMed.) In een rustige schoonheid liggen de groene weiden Rondom kanaal B slingert zich het pol derland als een gordel van smaragd zou Mul- tatuli wellicht gezegd hebben, als hij in plaats van assistent-resident in Insulinde, dijkgraaf bij den Velserbroekpolder was ge worden. Overigens was voor de pen van een Multatuli weinig bijzonders over onze pol ders te verhalen. Ook in Multatuli's dagen gleed het leven van den landsman in het polderland rustig voorbij en toespraken tot de ingelanden als tot de hoofden van Lebak, zouden geen voldoende stof bezitten om Mul tatuli gelegenheid te bieden zijn welsprekend heid ten toon te spreiden. Velsen is mooi; maar als wij spreken over het natuurschoon van onze gemeente, waar van helaas al veel verloren is, dan denken we aan Velserbeek, aan den Driehuizerkerkweg, aan den fraaien groenen zoom langs den Rijksweg met de buitenplaatsen Waterland en Beeckenstein. We denken dan alleen aan dat deel van de gemeente, waar ons prachtig duinlandschap helaas: verboden toegang in zijn ongerepte schoonheid de herinneringen levendig houdt aan de tijden toen Kennemer- land nog was de lustwaranda van de grooten en rijken van Amsterdam en nog niet de woonstêe van een bevolking, die zich lang zamerhand heeft meester gemaakt van dat gene, wat vroegere geslachten naar deze stre ken lokte. Maar ook daar waar, ik zou haast zeggen de 'klassieke schoonheid van Velsen ophoudt, daar buiten den groeien zoom langs den Rijks weg spreidt zich een landschap uit, dat treft door zijn heerlijke vergezichten, die noch tans nergens het oog de vrijheid geven tot Valjean (Frederic March) geeft zijn vervolger Javert (Charles Laughlon) de gelegenheid om aan den dood te ontkomen. („Les Misérables", De Pont, Velsen). den horizon. Want aan alle kanten wordt de oneindigheid gebroken door zwaar geboom te; kerktorens en hooge fabrieksgebouwen, contouren van steden en dorpen beperken het gezichtsveld, waardoor dit land zoo gansch anders is als het Friesohe greide- en bouw land, dat weliswaar nog rijker is aan dor pen met kerktorens, maar dat de omlijsting mist, die de „doorkijkjes" tegenhoudt. Het is een regenachtige Meidag, als ik op mijn fiets het polderland intrek. Het zijn niet de g-unstigste omstandigheden om ten volle te genieten van dat wat me hierheen getrokken heeft. De wegen zijn slecht. Hier geniet men het meest als men wandelt op een zonnigen lentedag, als de wegen droog zijn. En bovendien zijn de wegen er smal, zoodat, wanneer men teveel om zich heen ziet, men gevaar loopt van den weg af en in een sloot te geraken. De lucht is donkergrijs, maar nu en dan komt er even een opening. Door zulk een ope ning, heel in de verte werpt de zon een bundel stralen op den kerktoren van Schoten, die dan in een Rembrandtieke belichting met zijn vierkant en hoog massief vol gratie baadt in het gouden zonlicht; een oase van licht in de grauwe regenlucht. Even klettert een malsche Meiregen neer, de vele kuilen in den weg vormen evenzoovele plassen. Uitkijken is de boodschap. Maar dan vindt de zon ook in mijn omgeving behagen. En zoo ineens is alles veranderd; het is alsof een toovenaar het landschap met zijn staf heeft aangeraakt. De regendruppels op de bo terbloemen fonkelen als diamanten in het zonlicht, de koeien, die verveeld, den kop naar de sloot gekeerd, bij elkaar stonden, ko men weer in beweging en gaan zich den buik weer vullen .met het malsche gras. Straks zul len ze door een boer weer bijeen worden ge dreven, want het loopt tegen melktijd. Ik moet nu en dan al even opzij gaan voor een over de kuilen ratelende boerenwagen, die bijna de geheele breedte van den weg noodig heeft. Er is iets, dat de schoonheid van het pol derland verhoogt, dat men niet ziet, maar voelt. Dat is de rust die er ligt over de lan douwen en -die den mensch zoo gevoelig maakt voor alles wat mooi is. Als de ratelende wagen voorbij is, wordt de stilte slechts verbroken door het gezang van den leeuwerik, die schok-fladderend uit het weiland opstijgt. De zangerskoning van het platteland, zulk een nietig wezentje in de eindelooze lucht, vult als 't ware de stilte met zijn heerlijk gezang. Overigens is er weinig leven en levends te hooren en te zien in het polderland. De kikvorschen vonden het zeker nog te koud om wat in de sloot te gaan kwa ken. Of zien ze de reigers hoog in de lucht zweven? Die komen van het reigerbosch bij Beeckenstein en trekken, drie, vier tegelijk den polder in, o.p zoek naar een smakelijk kik kerboutje. Neen, er zijn geen fraaie boschpartijen, -zich piegelende in een gladden vijver, in het pol derland. Ook zijn er geen mooie lange lanen of villa's met rotstuinen. Maar toch i-s het er mooi temidden van de groene weiden vol koeien. En dan snorren er geen auto's voorbij, die wolken stof opjagen. Wie van een rustige wandeling houdt, trek- ke eens op een zonnigen Meidag langs het Hil- legondswegje of den Hofgeesterweg naar dit vergeten stuk van Velsen langs de boerderijen die daar zoo rustig' liggen, te midden van wat oude boomen en met hun erf, waaraan een bed primula's of viooltjes, in een bescheiden gazon uitgespaard, Meur en vriendelijkheid geeft. Men zal er geen spijt van hebben. S. B. SUPP. VER. „DE STORMVOGEL" Het bestuur der Supp. Ver. „De Stormvo gel" herinnert leden en donateurs, die zich nog niet hebben opgegeven voor den wedstrijd Feijienoord-Arsenal in het nieuwe Stadion te Rotterdam op Zondag 6 Juni a.s. er aan dat zij zich alsnog kunnen opgeven voor a.s. Zaterdag 15 Mei tot 's avonds 10 uur bij den secretaris Kennemerlaan 80 en bij den pen ningmeester Kanaalstraat T2, welk alle in lichtingen verstrekken. Na dien datum worden geen aanvragen meer aangenomen. brengt steeds 't nieuwste in WOL en HANDWERKARTIKELEN. VELSERDUINPLEIN 9, v.h. Trompstraat. (Adv. Ingez. Med.) Vergadering S. D. A. P. Rede van den heer Bern. C. Franckc. Gisteravond heeft in „de Daad" een ver gadering plaats gehad van de S.D.A.P. In deze vergadering die druk bezocht was en die opgeluisterd werd door zang van „de IJmuider Volksstem" trad als spreker op de heer Bern. C. Francke lid van den gemeen teraad van Amsterdam. De vergadering werd geopend door den heer N. W. van Nifterick, die in zijn ope ningswoord mededeelde, dat Woensdag a.s. een openbare vergadering in Thalia zal plaats hebben met als spreker den heer Al- barda en dat Zaterdagmiddag een propa- ganda-fietstocht door de gemeente zal wor den gehouden. Nadat de IJmuider Volksstem zich had doen hooren was het woord aan den heer Francke, die de aandacht vestigde op het feit, dat het in den verkiezingsstrijd gaat om twee punten. Het eerste is de strijd voor de democratie, het tweede de crisispolitiek, dat is de oplossing van de werkloosheid. Het eerste punt, de strijd voor de democra tie vindt zijn oorsprong vooral in de buiten- landsche gebeurtenissen, in het bijzonder de burgeroorlog in Spanje. Spreker ontkende, dat het in Spanje gaat om het behoud der kerk Het is een strijd, ontketend door het fascisme met 't doel in Spanje een fascistisch rijk te vormen. Franco wordt hierbij gesteund door Italië en Duitschland. Wat de fascistische dicta tuur voor de arbeiders beteekent wordt door spreker naar voren gebracht. Tegenover dictatuur stelt de S.D.A.P. de democratie. Nu bij de a.s. verkiezing de N.S.B. ook zal uit komen, wees spreker er op, wat deze wil. Met deze partij is het niet te probeeren, want heeft men eenmaal Mussert gekregen dan raakt men hem niet weer kwijt. De leus Mus sert of Moscou, begrijpt spreker ook niet goed, beid zijn voor dictatuur; daarom zegt de S.D.A.P. geen Mussert of Moscou, omdat de S.D.A.P. wü vrijheid en geen dictatuur. De S.D.A.P. belijdt de democratie als doel. Socialisme en dictatuur zijn met elkaar in strijd. Velen zijn door den economischen toestand omlaag gekomen en daarom zijn er velen, die naar een man met een grooten mond luisteren en dezen als den sterken man aan vaarden. Toen in de 90'er jaren ook een maatschappelijke inzinking in de arbeiders wereld plaats had is de S.D.A.P. gesticht; wat deze voor het volk is geweest werd door spreker naar voren gebracht, eveneens wat het N.V.V. voor den arbeider heeft gedaan. De N.S.B. is een crisisverschijnsel. Zoodra er eenige opleving' is, heeft de N.S.B. geen voedingsbodem. Crisisverschijnselen zijn een gevolg van het kapitalistisch stelsel. Wanneer de economische krachten niet be teugeld worden, dan zal er nog weer een grooter crisis komen en dan is de val voor den arbeider nog grooter. De S.D.A.P. zegt dat het plicht is om te voorkomen dat een dergelijke herhaling voorkomt. De bezitten de klasse heeft een ander inzicht in de cri sis dan de S.D.A.P. en het N.V.V. Spreker stelt het inzicht der arbeidersbeweging te genover dat der bezittende klasse en wat deze voor de samenleving beteekent. Fel critiseerde spreker het beleid van Dr. Colijn als verdediger van de bezittende klasse, die durft beweren dat de crisis ge komen is, omdat de arbeiders op een te hoog niveau hebben geleefd. Het gevolg van de aanpassingspolitiek heeft een vermeerde ring van het aantal werkloozen gebracht. Het N.V.V. en de S.D.A.P. die er steeds op uit zijn geweest het peil van welvaart op te voeren, hebben duidelijk aan deze regeering te kennen gegeven hoe het moet en kan zijn. Hoe de soc.-democratie zich de crisispoli tiek indenkt kan men zien in België en in de Scandinavische landen waar practisch geen werkloosheid meer is. Spreker zette tegen over het beleid van dr. Colijn het Plan van den Arbeid. Dank zij de democratie kunnen wij op 26 Mei door ons stembiljet een regeering krij gen, die het Plan van den Arbeid wil aan vaarden. Spreker wekte de aanwezigen op. om door middel van hun stem te werken voor socia lisme en hiermee tegen de dictatuur. Nadat de IJmuider Volksstem zich nog eens had doen hooren, sloot de heer Van Nifterick vergadering.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1