HET NIEUWE AVONDBLAD De „Hunter' 22e JAARGANG No. 164 DINSDAC 18 MEI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 200U.— overlijden 400.—verlies van hand, voet oi oog 200.beide leden duim f 100*éen lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. een or twee leden wijsvinger ƒ25. alle leden anderen vhiger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het geval met den Britschen torpedojager Hunter, die voor Almeria door een ontploffing zwaar beschadigd en bijna tot zinken gebracht is, heeft op duidelijke wijze herinnerd aan de gevaren die de Spaansche heksenketel nog steeds voor Europa oplevert. Gelukkig schijnt het ingestelde onderzoek bewezen te hebben dat de ontploffing, die vele slachtoffers onder de bemanning heeft gemaakt, niet het gevolg van een of anderen aanval, maar van een bot sing met een drijvende mijn is geweest. En voorts mag men nog blij zijn dat het een Engelsche torpedojager was en niet een oor logsschip van de een of andere lichter ont vlambare natie. In Londen heeft weliswaar het bericht „algemeene ontroering" verwekt wie zich 1914 herinnert weet wat dit soort aanduidingen kan inhouden maar de be richten omtrent een drijvende mijn zullen daar onmiddellijk kalmeerend werken. Men kan zich een andere* sfeer indenken, waarin ze eenvoudig niet zouden worden aanvaard. Voor het overige moeten we hopen dat het inderdaad een drijvende mijn is geweest, want een aanval op een Engelschen torpedojager zou inderdaad een buitengewoon onrustwekkend symptoom zijn en men zou zich moeten afvra gen: Zal het daarbij blijven? Het is zeer duidelijk dat de Engelsche poli tiek ten aanzien van Spanje er een van tijd- winnen is. De Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, Eden, tracht onder de vlag der non-interventie zooveel mogelijk ver scherping van den strijd en onheilen van allen denkbaren aard te voorkomen en hoopt er natuurlijk op, dat de moede Spanjaarden tenslotte tot een of andere /modus vivendi" zullen komen om land én volk van den totalen ondergang te redden. Dat zal evenwel alleen kunnen gebeuren als de buitenlandsche mo gendheden, die zich in het conflict gemengd' hebben, zich bij een vrede in Spanje neerleg gen en dus van hun eigen avonturen in dit land afzien. Zoover is het nog niet en zoolang het zoover niet is blijft de toestand gevaarlijk. De benaming „burgeroorlog" kan men op de tegenwoordige situatie nauwelijks meer toepassen. Ergens middenin het conflict heerscht inderdaad nog de burgeroorlog die de inzet is geweest, maar als men werkelijke non-interventie toepaste, als alle buiten landsche deelnemers aan den strijd uit Spanje werden teruggetrokken, zouden de Spanjaarden het spoedig genoeg eens wor den om van hun land te redden wat nog te redden valt. Zij zijn er met hun onderlingen strijd op treurige wijze „ingeloopen"; zij hebben als het ware een slagveld aan ande ren geleverd om er hun ruzies op uit te vechten en er hun moderne bewapening in beperkte hoeveelheden op te beproe ven. De Spanjaarden zijn er de dupe van ge worden. Zij hebben, hetgeen bij een in massa zoo onontwikkeld volk wel heel verklaarbaar is, volstrekt niet begrepen dat men bij een modernen oorlog niets kan winnen, zelfs niets materieelsalleen maar verliezen. Als ■men gaat overpeinzen hoeveel Europeesche volken dit wèl zouden bégrijpen kan de slotsom trouwens ook niet hoopgevend zijn. In het algemeen schijnt de vernietiging nog altijd aantrekkelijker te zijn dan de toepas sing van het gezonde verstandom van diepgaander gevoelens maar niet te spreken. Of de mogendheden het onderling eens zul len worden over een pacificatie van Spanje valt nog niet te zeggen. Er worden heel wat diplomatieke reizen ondernomen in deze da gen en er zal wel heel wat gemarchandeerd worden. Wat dit alles inhoudt verneemt men niet. Wij zijn weer heelemaal teruggekeerd naar de dagen der geheime diplomatie, het geen op zichzelf geen bemoedigende gedach te is. Maar het kan meevallen. Het incident met de Hunter moge allen, die in de wereld naar den vrede streven, tot verdubbelde waak zaamheid en activiteit hebben aangespoord. In een tijd van internationale stilte zooals thans (buiten Spanje dan) heersebt, is extra waakzaamheid meer dan ooit geboden. De stille tijden zijn de verraderlijkste. Maar er is een gunstige factor in het gedeeltelijke eco nomische herstel, dat in vele landen heeft aan gespoord tot nieuwe energie om te bouwen en te leven instede van te sloopen en te sterven. IJMUIDEN DRUKTE OP DE SLUIZEN. De sluiswerken hebben de beide Pinkster dagen weer de belangstelling van vele vreem delingen gehad. Tal van auto's uit de Oostelijke provincies en vele buitenlandsche wagens, o.a. uit België, Frankrijk. Engeland en zeis uit Italië brach ten vreemdelingen aan. Voorts zagen We vele gezelschappen, w.o. een groep padvinders, die onder leiding de Noordersluis bezichtigden. Een filmvertooning met een staartje. Politieke filmsterren achter slot en grendel. In de Loggerstraat, een haast vergeten straatje aan de Zuidzijde staat een leeg huis. De huiseigenaar had er een zwaar hoofd in, ooit weer een huurder voor zijn eigendom te krijgen, want de stille Zuidzijde is niet zoo bij zonder in trek. Hij was dan ook niet weinig verrast, toen dezer dagen iemand vroeg, hem den sleutel voor eenigen tijd af te staan „om dat hij wellicht een huurder voor het huis wist". Natuurlijk kreeg de man den sleutel Achteraf is gebleken, dat de sleutel geens zins noodig was, om het huis aan een eventuee- len nieuwen huurder te toonen. Men had het voor een geheel ander doel noodig, n.l. voor een filmopname met een politieken achtergrond, welke filmopname in alle stilte in het stille straatje moest worden uitgevoerd. Maar de zaak lekte uit en thans maakt deze eigenaar dige geschiedenis het onderwerp uit van tal van gesprekken in IJmuiden. Er wordt om ge lachen, men haalt er de schouders over op en men spreekt er ook op een minder gunstige wijze over. Want de strekking van de film was zeer grievend voor bepaalde politieke tegen standers van hen, die de geheele tragi-comedie hadden geënsceneerd. Het leege huis had men doen „bewonen" door deze politieke tegenstan ders, kenbaar aan verkiezingsreclame. En de bewoners had men terreur laten plegen jegens hen, die het geheele zaakje op touw hadden gezet Maar de zaak lekte uit. Vandaar het staartje. De politie achterhaalde „het geval" en ging over tot het doen van eenige arrestaties, in de eerste plaats van de beide vrouwen, die de rol van bewoonster van het huis hebben vervuld en voorts nog van eenige mannelijke filmster ren van den kouden grond. De aangehoudenen zijn later weer op vrije voeten gesteld, maar, eenigen van hen zullen er vanwege huisvredebreuk of iets dergelijks wel meer van hooren. IJmuider Operette Vereeniging. Echtpaar v. d. Plas tot eere-leden benoemd. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Osendarp- Jr. hield de IJmuider Operette Vereeniging haar jaarvergadering, waarin het bestuur verslag uitbracht over de resultaten der operette „De Czardasvorstin". Naar uit de rapporten bleek hebben meer dan 1200 per sonen de voorstellingen te IJmuiden, Velsen- Noord en Den Helder bezocht. Besloten werd tot 1 September a.s. vacantie te nemen in verband met het zomerseizoen en bij den aanvang van het winterseizoen de nieuwe operette in studie te nemen, opdat zoodoende slechts-één operette per winter ge geven behoeft te worden. De aftredende bestuursleden rnej. E. Adrian en de heeren H. A. Osendarp Jr., L. Verschoor en A. J. van der Weijden werden herkozen, terwijl mej. N. Huijsman in de vacature-v. d. Meer gekozen werd. De fucties zijn als volgt verdeeld: voorz. H. A. Osendarp Jr., seer. A. J. v. d. Weijden, 2e secr. mej. E. Adrian, penn.mr., L Verschoor en comm. mej. N. Hu-ijsman. Bij acclamatie nam de vergadering het voor stel van het bestuur aan, het echtpaar Joh. M. v. d. Plas en Const, v. d. Plasde Smidt, dat binnenkort zich in Duitschland vestigen zal, wegens zijn groote verdienste jegens de IJ.O.V. uit erkentelijkheid het eerelidmaat schap aan te bieden. In de kascommissie ter controleering der beschieden van de opgevoerde operette namen zitting de heeren Jack Roza en W. Cöhrs Jr. Als vertrouwensman in de rolcommissie werd door de leden eerstgenoemde aangewezen. Van een plaatselijke vereeniging was een verzoek ingekomen tot medewerking aan een binnenkort te geven feestavond, n.l. wat be treft de balletten, die in de operette zulk een attractie vormden. Gaarne waren de IJ.O.V.- ers hiertoe bereid. Op Zaterdag 22 Mei a.s. besluit de IJ.O.V. haar speelseizoen met een intiem soiree, alleen toegankelijk voor de leden met hun genoo- digden, in de zalen van hotel No. Een. Daarna komen de leden in de maanden Juni, Juli en Augustus slechts bijeen op den eersten Vrijdag van iedere maand. ('Adv. Ingez. Med.) Openluchtbad „De Heerentluinen'' geopend. Mr. 1 Linthorst Homan, burgemeester van Vledder, die benoemd is tot Com missaris der Koningin in de provincie Groningen. Een natte geschiedenis. Het regende niet, het goot; dikke waterstra len plensden omlaag, toen Zaterdagmiddag het fraaie openluchtbad „De Heerënduinen" door burgemeester Kwint geopend werd. Maar desondanks was er veel belangstelling. Zoo zagen wij onder de aanwezigen de heeren dr. L S. Limborgh Meijer, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, P. J. Verwayen, direc teur der Visscherijsehool, M. J. Baak, directeur van het Post- en Telegraafkantoor, M. Kamp man, adj-directeur van gas en water, J. G. Koning, hoofdopzichter van Bouw- en Woning toezicht, G. Karsbergen, boekhouder van gas en water, Boon, stationschef, M. Roos namens IJmuidens Bloei, Kok, directeur van het open luchtbad „Velserend", bestuursleden van de V.Z.V. en van de IJmuider Reddingsbrigade, de raadsleden mevr. Barbiers—Seelemeijer, F. P. Vermeulen, A. ten Broeke, G. Heijkoop, dr. A. de Groot, J. A. Geelen en D. Zalm, enz. De burgemeester was vergezeld van den com missaris van politie den heer J. P. Weijburg. Na een kort woord van welkom van den di recteur der inrichting den heer J. Bleeker was het woord aan burgemeester Kwint, die er aan herinnerde, dat dit in korten tijd reeds de tweede maal was, dat hij een soortgelijke in richting heeft mogen openen. Spreker zag hier in een bewijs van groote belangstelling voor de zwemsport. Dit heeft zijn goede zijde, in de eerste plaats met het oog op de hygiëne, in de tweede plaats omdat in ons waterrijk land nog altijd vele gevallen van verdrinking voorkomen doordat er nog zoovelenzijn die niet kunnen zwemmen. In de opening van deze inrichting ziet spreker een middel om dit euvel te bestrij den. De burgemeester zeide, het te waardeeren, dat de inrichting ook beschikbaar zal zijn als oefenterrein voor de scholen. Ook al is dit een particuliere inrichting, toch heeft spreker de vrijheid gevonden haar te openen, omdat het algemeen belang er mee gediend is. Met deze woorden verklaarde de burgemees ter de inrichting voor geopend, waarop de drie kleur aan den vlaggestak werd geheschen. Ofschoon de regen met onverminderde energie bleef doorstroomen, waren er nog lief hebbers voor een bad. Het was de heer Ver- waijen, die het eerst in het water dook, dat een temperatuur had van "0 graden C. Vervolgens verscheen een 7-tal dappere leden der IJmuider Reddingsbrigade in werktenue, d.w.z. in bad pakken en onder leiding van den instructeur den heer Kammer werden eenige reddings grepen gedemonstreerd en werd ten slotte nog een baantje om het hardst getrokken. De land rotten waren vol bewondering voor de dappere redsters en redders. Natuurlijk kon het geheele programma niet worden uitgevoerd, maar de bezoekers, die eigenlijk nog meer last van de royaliteit van Pluvius hadden dan de menschen in het bad, apprecieerden het gebodene er niet minder om. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het water der inrichting scheikundig is onderzocht. Het rapport noemde het zeer goed zwemwater, Tot badmeester der inrichting is aangesteld de heer Grouw. Deze is gediplomeerd zwem onderwijzer der K.N.Z.B., heeft de diploma's a, b en c voor het redden van drenkelingen en een diploma E.H.B.O. DE KAMERVERKIEZINGEN. De afdeeling IJmuiden I der R.K. Staats partij houdt a.s. Zondagavond 23 Mei een openbare vergadering in het R.K. Verenigings gebouw aan de Mahustraat, waarin als spre kers zullen optreden Mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten en de heer C. P. J. Maas alhier, voorzitter der R.K. raadsfractie. VELSEN De stand der werkloosheid Weer een geringe daling. Het aantal werkloozen in de gemeente be droeg op 1-5 Mei '37 en op 16 Mei '36 Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen 318 222 25 3'2 100 353 45 441 372 35 38 114 430 47 693 333 Mannen boven de 18 jaar 2003 2503 Mannen onder de li8 jaar 56 128 Vrouwen boven de 18 jaar 10 27 Vrouwen onder de 18 jaar 15 33 Totale werkloosheid 2084 2691 I-Iet aantal werkloozen was dus 607 minder dan in dezelfde week van het vorige jaar. Se dert verleden week daalde dit met 17. Vrijdag 4 Juli zal door den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbesteed het bouwen onder de gemeente Velsen van een kantoor met dienstwoning en garage, een blok van drie dienstwoningen, een werkplaats met magazijn, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van de verbetering van het Noordzee kanaal. De raming bedraagt f 55.000. PAPIERFABRIEK ONTSLAAT LOSSE ARBEIDERS. Met ingang van j.l. Zaterdag zijn ongeveer 35 arbeiders, welke gedurende ruim een jaar of korter werkzaam waren bij den bouw van de machinehal voor de nieuwe papiermachine ontslagen. De uitbreidingswerken loopen uiteraard ge heel ten einde, waardoor de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat binnen zeer korten tijd nog maals een dergelijk, zelfs grooter aantal losse arbeiders ontslagen zal worden. Tot nu toe is door den enormen houtaan- voer van de laatste weken een groot aantal losse arbeiders bij het houtlossen werkzaam, doch wanneer ook de houtaanvoer weer met gelijke schreden zal geschieden, zal den lossen arbeiders ook van deze zijde ontslag boven het hoofd hangen. Naar wij vernemen zullen dan alleen zij, die jaarlijks bij de houtlossing behulpzaam zijn aan het werk kunnen blijven, zij het met onderbreking. BONNEN VOOR RADIODISTRIBUTIE. Het comité verzoekt ons te melden, dat her nieuwde inschrijving voor de maand Juni zal plaats hebben voor de Centrale Kennemerland en Velsen Noord op Donderdag 20 Mei en uit reiking op Donderdag 27 Mei voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen Noord van 6V27V2 uur. Voor de Centrale Ken nemerland is de inschrijving en de uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lo- renzstraat. Voor de Centralen Huisman en v. d Broek inschrijving op Vrijdag 21 Mei en uitreiking op Vrijdag 28 Mei van 78 uur. Zij die zich voor het eerst willen laten in schrijven, moeten minstens een half jaar abonné van een der bovenstaande centrales zijn. N. S. B.-Landdag te Lunteren. Ir. Mussert zegt wederom, dat hij zich te Amsterdam tegen een aanval moest verdedigen. Op Tweeden Pinksterdag heeft de N. S. B. te Lunteren een landdag of zoogenaamde „Hagespraak" gehouden. Volgens „De Courant" had het Landdag- veld hetzelfde aspect als het vorig jaar. Veel driekleurige en oranje-vlaggen waren er en wederom breede en lange zwartroode wim pels achter het hooggelegen sprekerspodium. De groote bronzen N. S. B.-klok, geflankeerd door twee kleine modellen er van, welke naar Indië zullen worden gezonden en daarom de „Java" en „Sumatra" gedoopt zijn, bevond zich op de scheiding van de vergaderruimte en het recreatieterrein, met de vele drukbe zochte consumptietenten aldaar. Te ongeveer twaalf uur werden, na een ver welkoming der groote menigte door den heer C. van Geelkerken, de klokken geluid en even daarna vertoonde ir. A. A. Mussert zich op het sprekerspodium, begroet met vele hoera's en houzee-salvo's. Na het zeggen van een vers door den heer Adr. van Hees, werden achtereenvolgens tien-minuten-speeches ge houden door de heeren H, J. Woudenberg uit IJmuiden, J. Hogewind uit Amersfoort, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg uit Amsten- rade, J. Dekker uit Goes en ds, G. van Duyl uit Hilversum. Uit deze redevoeringen, alle min of meer van propagandistischen aard, releveert het blad de mededeeling van den heer Hogewind, dat het N. S. B-ledental in Indië thans omstreeks 5000 bedraagt. Ir. Mussert's toespraak was getiteld: „Onze strijd om een gaaf volk" Nogal scherpe critiek uitte spreker op de houding der politie jegens de N. S. B. te Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en in gemeenten in Z.-Limburg en hij zeide o.a., dat Amster dam een zekere beruchtheid heeft verkregen en meer gelijkenis begint te vertoonen met Berlijn onder het regiem van I. Weisz." In dit verband bezigde de heer Mussert scherpe uit latingen aan het adres der politie in het al gemeen en den Amsterdamschen hoofdcom missaris, den heer Versteeg, in het bijzonder. De spreker, vervolgens het voorgevallene aan de overzijde van het IJ aanroerende, zeide: „Niet alleen de overheid keert zich te- gens ons, maar de onderwereld wordt op ons losgelaten". Op de gebeurtenis zelve thans nog nader ingaande, zeide de heer Mussert, dat het Blauwe Zand te Amsterdam „een marxis tische terreurbuurt" is, waar tijdens het eer ste bezoek op den bewusten dag van spreker aan een N.SB.-gezin, de „S. D. A. P.-buren met gebalde vuist in de deur stonden". Het voorgevallene na het bezoek aan het tweede gezin schetste spreker thans als volgt: „In korten tijd had zich een tierende en joe lende bende om den auto verzameld en toen ik de deur uitkwam, ging het om ons leven. Een kerel ging mij te lijf met de bedoeling om, volgens de beproefde onderwereld-me thode door vuistslagen en trappen tegen het onderlijf mij neer te krijgen, waarop de ge heele bende over ons heen gevallen zou zijn. In Den Haag, vervolgde spreker, heb ik ge zegd, dat als wij aangevallen worden, wij ons verdedigen zullen. Ik heb mij verdedigd, de aanrander heeft zijn portie gekregen. Maar als mijn begeleider geen waarschuwingsschot in de lucht afgegeven had, zouden wij er niet levend afgekomen zijn." De heer Mussert ontkende thans links en rechts naar het publiek gebogen te hebben en besloot zijn lezing van het geval voor deze meeting, na nog gereleveerd te hebben dat hij te Utrecht eenige uren lang door de re cherche verhoord was, met te zeggen: dat hij „nog steeds wacht op bezoek namens de Am- sterdamsche politie tot een verontschudiging over het feit, dat men op klaarlichten dag zijn leven niet zeker is in de hoofdstad, wanneer men nationaal-socialistische gezinnen be zoekt."

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1