H ET NIEUWE AVO N D B LAD Kamerverkiezingen. Duizenden Vrouwen van haar vredeswil. 22e JAARGANG No. 165 WOENSDAG 19 MEI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Nog afzonderlijke verzekeimg voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Heden over een week, op Woensdag 26 Mei, zal de verkiezing van een nieuwe Twee de Kamer geschieden. Het is dus kort dag geworden. De campagne is lin vollen gang. Maar het is een erg kalme campagne. Ik ge loof niet dat een zeer groot percentage van de Nederlandsche kiezers er door geschokt is in de rust van het dagelijksch bestaan. Als ik in mijn journalistieke herinneringen duik, waarin éen Fransche en drie Engelsche par lementsverkiezingen voorkomen, dan is ver geleken bij deze ondervindingen in het bui tenland de huidige Nederlandsche strijd wel heel bedaard. Men zou kunnen zeggen dat dit verklaard wordt door de hooggèroemde vaderlandsche bezadigdheid. Maar de En- gelsc'hen zijn nu ook niet bepaald opgewon den van aard. En als men zich vroegere Ne derlandsche verkiezingscampagnes herin nert, van voor 1918, toen het wiskundig ideaal der Evenredige Vertegenwoordiging werd ingevoerd, weet men dat Nederland heel wat levendiger in verkiezingsstrijd is geweest. In de dagen van het districten-stel sel was het heel anders hier. Maar die zijn lang voorbij en de jongeren onder ons hebben ze nooit gekend en kun nen zich dus ook de spanning en opwinding tussc'hen' stemmingsdag en herstemmingsdag, de levendige plaatselijke campagnes en de vele luidruchtigheden niet voorstellen. Nu zit de luidruchtigheid alleen nog in de gebruik te terminologie, ofschoon ook al veel minder algemeen dan vroeger, en in sporadisch voorkomende incidentjes. Het Nederlandsche Evenredige Vertegenwoordigings-stelsel heeft ongetwijfeld althans deze deugd, dat geen enkel ander stelsel het evenaren kan in openbare rust en ordelijkheid. Ook niet in de handhaving der partij - sterkten. Wie de cijfers van 1913 af toen voor het eerst volgens E.V. gekozen werd w_ bekijkt, moet het wel onmiddellijk opvallen lioe weinig er gewijzigd is in de getalsterkte der zes grootste partijen die van 19-18 tot en met 1933 aan d~n stembusstrijd deelnamen. Achtereenvolgens behaalden in 1918, 1922, 1925, 1929 en 1933 de: Anti-Revolutionnairen: 13, 16, 13, 12, 14 zetels; Christelijk-Historischen: 7, 11, 11, 11, 10; R.-K. Staatspartij30, 32, 30, 30, 28. S.D.A.P.: 22, 20, 24, 24, 22. Vrijheidsbond: 15, 10, 9, 8, 7. Vrijzinnig-Democraten: -5, 5, 7, 7, 6. Alleen de Vrijheidsbond is dus in die vijf- tien jaren belangrijk beïnvloed; de gehal veerde fractie kreeg haar grooten klap even wel reeds in 1922 en zakte verder regelmatig met éen zetel per vier jaar. Buiten de zes groote partijen vindt men nog de communisten, die bij de bewuste vijf verkiezingen resp. 2, 2, 1, 2 en 4 zetels be haalden, de Staatkundig Geref. Partij die eerst in 1922 in de Kamer verscheen en resp. 1, 2, 3, 3 zetels behaalde en verder een aan tal eenlingen. Verwacht wordt dat de eenlingen het bij de nu komende verkiezing hard te verduren zul len hebben vanwege de veranderingen in de Kieswet, die o.a. vorderen dat men voor het behalen van een zetel den vollen kiesdeeler moet bereiken. Ook heeft de nieuwe bepaling- betreffende de storting van garantiegelden blijkbaar haar invloed doen gelden op den ondernemingsgeest van kleine groepjes, want er verschijnen nu nog maar 20 partijen in de arena tegen 53 in 1933. Daarvan zullen er nog vermoedelijk vele kansloos blijken. In elk ge val zal er nu veel minder versnippering van stemmen over kleine partijen zijn, maar als die stemmen zoo ongeveer gelijkelijk over de groote verdeeld worden brengt dat in de on derlinge verhouding der groote partijen nog geen verandering. Natuurlijk is de bijzondere factor het voor de eerste maal aan de Kamerverkiezingen deel nemen van de N. S. B., die twee jaar geleden bij de Prov. Statenverkiezingen 8 pet. van de stemmen haalde. Omtrent haar kansen bij deze verkiezing loopen blijkbaar de meenin gen nogal uiteen. In elk geval is dit een nieu we factor. Verwacht wordt dat de kiesdeeler ditmaal minstens 40.000 zal zijn. Sommigen schatten hem maximaal op ruim 41.000, hetgeen een imponeerend aantal is voor het behalen van één Kamerzetel. R. P. IJMUIDEN Vijf en veertig jaar getrouwd. NED. ROODE KRUIS. In verband met den binnenkort in te voe ren zomertijd, wordt de avondoefening welke was vastgesteld op Donderdag 20 Mei, uit gesteld tot Donderdag 27 Mei. Het echtpaar PRONKHARTEVELD. Dinsdag 25 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. Pronk—Harteveld, Conradstraat 10 alhier, zijn 45-jarige echtvereeniging te herdenken. Bruid en bruidegom, die nog betrekkelijk jong zijn n.l. resp. 66 en 65 jaar wonen reeds 27 jaar in IJmuiden. Beiden zijn afkomstig van Scheveningen. De heer Pronk ging als 9- jarige jongen reeds naar zee en tot zijn 51e jaar bleef hij ibij de visscherij. Nadien werd hij vischlosser. Ongeveer drie jaar geleden moest hij het werk neerleggen, daar hij ten gevolge van een val in het vischruim invalide werd. „STORMVOGELS" OP MARSCH. De IJmuider Wandelsportver. Stormvogels heeft den I2en Pinksterdag deelgenomen aan den wandeltocht, uitgeschreven door de vereeniging Princevlag te Amsterdam. Er zou een tocht van '3i0 K,M. geloopen worden, maar door omlegging van 't parcours werden het er veertig. Maar ondanks dat hebben alle leden den tocht tot een goed einde gebracht. De vereeniging kreeg een groepsprijs en de leden een herinnering. Radio en Visscherij. De heer G. H. L. van Scherpenzeel, inspecteur van Radio-Holland uit IJmuiden, gaf een dezer dagen te Katwijk aan Zee voornamelijk voor reeders, eenige demonstraties. De heer D. Taat heette namens de Reederij- vereen. „Vuurbaak" allen welkom en in 't bij zonder de vertegenwoordigers van bovenge noemde Telegraaf mij. De heer van Scherpenzeel dankte voor de sympathieke woorden van welkom, Hij vond het een voorrecht te mogen spreken tot hen, die bij het besprokene zeer geïnteresseerd zijn. Eerst sprak de heer van Scherpenzeel over de zendinstallatie met ontvanger, die zeer goed te gebruiken zijn in een ruw bedrijf als de vis scherij. Uitvoerig besprak spr. hoe een gesprek tot stand komt met den reeder aan den wal en met den schipper op zee, dit oproepen geschiedt op gezette tijden per dag. Zoo'n gesprek ver loopt vrij vlot, wanneer de een spreekt, hoort de ander, men kan elkaar niet in de rede vallen. Voor kruisspreken zijn zeer delicate apparaten noodig, waarvoor veel grootere on kosten noodzakelijk zijn en die voor de reederij verantwoordelijk zijn. Dat gebeurt wel op de groote passagiersschepen. De kosten bedragen 7 cent per minuut, men kan vijf keeren op een dag zoo'n gesprek aanvragen, tusschentijds ook wel, maar dan wordt dubbel gerekend. Spreker liet den zénder zien, die op de loggers geïnstalleerd is, deze is van minder vermogen dan die op de stoomtrawlers. De eerste 2 maan den van de visscherij, wanneer men bij Lerwick een 600 mijl weg is, neemt het Hospitaalschip De Hoop de mededeelingen gratis en kosteloos op en verzendt deze verder, hierdoor wordt geld bespaard. Een der moeilijkheden is de stroomvoorziening. Er wordt gewerkt met accu batterijen van 12 volt. Een dynamo wordt in bruikleen gegeven om de accu's te laden. Het meestgebruikte systeem is, de zenders te huren, waarin alle onderhoud begrepen is. In terri toriaal gebied mag niet gesproken worden. Een ander kwaad is het niet zakelijk spreken van den spreker, waar de P.T.T. streng op let. In verband daarmee zullen strenge maatrege len genomen worden. Een ander kwaad is het klandestien spreken en het overbrengen van groeten. Spreker behandelde nu „de richtingzoeker", waarvan een demonstratietoestel aanwezig was, die reeds op 6 trawlers staan. Dit toestel is voor 99% een navigatie-instrument. Spr. toonde aan, hoe het toestel werkte; door kruis peiling kan men de eigen ligging bepalen. Spr. toonde op de kaart aan, waar radio-bakens te vinden zijn, ook de vuurschepen hebben deze. Er worden langzame morseteekens gegeven. Gevraagd wordt om ook radio-bakens te plaat sen op de pieren te IJmuiden. Na de pauze behandelde spreker den electri- schen dieptemeter of het echolood. Voor den visscher is het van groot belang om de diepte te weten waarop hij zit. Het diepen met hand- lood bij stormen heeft geen doel, dan kan men het beter schatten. Spreker gaf een verklaring- hoe het apparaat werkte. Het geluid, dat voort gebracht wordt, wordt door den zeebodem teruggekaatst. De tijd wordt opgenomen, die daarvoor noodig is. De Duitschers hebben oor spronkelijk gewerkt met een magnetische hamer, dit systeem is losgelaten, omdat het niet betrouwbaar was. Het apparaat, dat spr. liet zien, is door een Franschman uitgevonden en is voor 99% een radio-toestel. De projector is onder aan het schip aangebracht, zoodat de trillingen loodrecht naar beneden gaan en be staat uit 2 schijven kwarts, waar spanning op wordt gebracht. Die trillingen worden op den bodem van de zee teruggekaatst en door de radio ontvangen en hoorbaar gemaakt. De snelheid van het geluid in water is 1500 meter per seconde. Er is aangesloten een 4 volt accu, zoodat men er 2 a 3 maanden mee kan doen. Een wijzerplaat wijst de diepte aan tot 219 vaam. Dit toestel werkt zeer nauwkeurig. De heer Taat bedankte den heer van Scher penzeel voor de interessante uiteenzetting. Des avonds herhaalde de heer Van Scher penzeel zijn demonstraties voornamelijk voor schippers-eigenaars en hield hij een gesprek met een visschersvaartuig op zee. HET JUNIORENTOURNOOI VAN V. S. V. Het Juniorentournooi van V. S. V. dat den tweeden Pinksterdag werd ingezet werd door goed weer begunstigd. De jeugdige deelne mers hebben over het algemeen goede sport te zien gegeven. De uitslag van den eersten dag was: Afd. a. V. S. V.Kinheim (V.S.V. wint) 1-1 Stormvogels—R. C. H. 2—3 Verliezersronde: Stormvogels—Kinheim 5—0 Afd. b: Stormvogels—R. C. H. (R.C.H. wint) 1—1 Beverwijk—De Kennemers 52 Verliezersronde: StormvogelsDe Kennemers 32 Afd. c: V. S. V.—Kinheim 4—7 BrederodeV. V. B. 2 Verliezersronde V. S. V.Brederode 28 Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: Afd. a: V. S. V.R. C. H.; Stormvogels—De Kenne mers. Afd. b: R. C. H.—Beverwijk; Stormvogels—V. S. V. Afd. c: Kinheim—V. V. B.; Brederode—R. C. H. INVOER VERSCHE VISCH IN DUITSCHLAND. Gedurende het jaar 1936 werd in Duitschland ingevoerd 18.870.000 K.G. versche zeevisch ter waarde van 6.470.000 M. Ingevoerd werd uit Denemarken 8.234.000 K.G. ter waarde van 3.342.000 M., uit Noorwegen 5.672.000 K.G. ter waarde van 1.493.000 M. uit IJsland 3.842.000 K.G. ter waarde van 795.000 M., uit Nederland 349.000 K.G. ter waarde van 240.000 M., uit Zwe den 395.000 K.G. ter waarde van 119.000 M., uit Gr. Brittannië 207.000 K.G. ter waarde van 234.000 M. en uit België 173.00 K.G. ter waarde van 248.000 M. In 1913 werd in Duitschland 38.2 millioen K.G. visch ingevoerd, of 18 millioen K.G. meer dan in 1936. In 1929 bedroeg de invoer nog 29.9 millioen K.G. om tot 15.9 millioen K.G. in 1935 te dalen. Uit de cijfers blijkt voorts, dat de invoer uit Nederland nog slechts van weinig beteekenis is, De invoer van versche haring bedroeg 138.700.000 K.G. ter waarde van 1.652.000 M., waarvan uit België 6:270.000 K.G. t.w. van 730.000 M., uit Denemarken 8.580.000 K.G. t.w. van 1.180.000 M., uit Groot Brittannië 3.972.000 K.G. t.w. van 6.140.000 M., uit Noorwegen 65.770.000 K.G. t.w. van 6.210.000 M„ uit Neder land 6.760.000 K.G. t.w. van 700.000 M„ uit Zweden 9.940.000 K.G. t.w. van 1.390.000 M. en uit Frankrijk 1.940.000 M. t.w. van 270.000 M. Voor den wereldoorlog leverde Engeland 38.2% van den totalen invoer. De invoer van -pekelharing bedroeg 6.591.000 K.G. t.w. van 13.500.000 M., waarvan uit Groot- Brittannië 51.630.000 K.G. t.w. van 10.460.000 M., uit IJsland 3.180.000 K.G. t.w. van 750.000 M, uit Nederland 6.130.000 K.G. t.w. van 1.440.000 M., uit Noorwegen 4.580.000 K.G. t.w. van 780.000 M. en uit Zweden 150.000 K.G. t.w. van 40.000 M. In 1929 bedroeg de invoer uit Nederland nog 33.420.000 K.G. t.w. van 12.560.000 M. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 169 f 200, KW 60 f 440, KW 5 f 530, KW 144 f 490, KW 48 f 590, KW 34 f 760 KW 43 f 470, KW 46 f 320, KW 104 f 350 KW 105 f 380, KW 52 f 350, KW 36 f 640, KW 108 f 390, KW 91 f 380, KW 112 f 340, KW 147 f 390. KW 14 f 330, KW 13 f 410, KW 28 f 360, KW 18 f 240, KW 59 f 390, KW 107 f 260, KW 40 f 380, KW 41 f 48, KW 70 f 660. Verwachte schepen. A.s. Zondag zal het Duitsche motorschip „Cordillera" van Hamburg in de Buitenhaven alhier aankomen ten einde de voor West-Indië bestemde passagiers in te nemen. Aanvoer Spaansch ijzererts, Zooals dezer dagen gemeld arriveerde on danks het verbod om ijzererts te verschepen vanuit de haven van Bilbao naar Nederland het Britsche stoomschip „Thurnston" aan het Hoogovenbedrijf. Dit zal alleen mogelijk geweest zijn doordat Engelsche oorlogsbodems dit schip geëscorteerd hebben, waarna het de reis naar de haven van bestemming kon aan vaarden Groote diepgang. Zateradg j.l. vertrok van hier het Neder landsche stoomschip „Bodegraven" naar Chili met een diepgang van 8,1 Meter. Het schip gaat via Curacao, waar, naar men weet, het grootste gedeelte van de lading stukgoed, •elost wordt. IJzerverscheping. Gisteren arriveerde aan de Hoogovens het Duitsche stoomschip „Ostara" van Rotterdam om een partij ijzer te laden voor een Oostzee haven. Haringzwerm in het Kielerkanaal. Eén dezer dagen vertoonde zich in het Oost zeekanaal ter hoogte van Rendsburg een school haring, die daar geruimen tijd verbleef. De oeverbewoners konden de. haringen met em mers uit het water scheppen, zoo dicht was de school. De politie verhinderde evenwel deze vangst omdat het water verpacht was. Toen de pachter kwam met zijn vangmate- riaal was evenwel de geheele school weer ver dwenen. Ertsaanvoer. Het Engelsche stoomschip Thurston is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Met een zelfde lading kwam het Nederland sche stoomschip Stad Schiedam hier bij de Hoogovens aan. In station terug. De sleepboot Nestor, welke naar Nieuwediep vertrokken was om met de sleepboot Utrecht den kruiser Java naar zee te assisteeren, is later hier weer teruggekeerd en in station ge legd. Deze kruiser gaat naar Engeland om deel te nemen aan de vlootrevue ter eere van de kroning. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJCENTRAiLE De minister van Landbouw en Visscherij heeft aan J. M. van der Plas, te IJmuiden, met ingang van 1 Juni 1937 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het be stuur van de stichting Nederlandsche vissche rij centrale en als lid van de subcommissie voor den groothandel in zeevisch van deze stichting. VINGERTOPPEN AFGEKNELD. Toen de stoomtrawlers Cornells IJM. 15 in de Visschershaven binnenkwam op den eersten Pinksterdag, was het 12-jarig zoontje van schipper Glas aanwezig, om zijn vader te ver welkomen. De jongen begaf zich aan boord, doch bij het verlaten van het schip geraakte hij met een hand bekneld tusschen het rem- mingwerk en de reeeling, waardoor hem twee vingertoppen werden afgeknepen. Hij werd naar de ouderlijke woning vervoerd, waar ge neeskundige hulp werd verleend. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Geslaagd voor het diploma „Motordrijver voor de zeevischvaart", de heeren A. N. Punt, C. R. van Kampen en W. Hartog; voor het ■diploma Motordrijver ter Koopvaardij" de heeren A. Bakker, P. de Wijn, K. F. Messie, J. F. J. Smits, E. Luppens, D. Remkes en J. van Houwelingen. Geslaagd voor het diploma „Certificaat In ternationale regelen ter voorkoming van aanvaringen op zee" de heeren W. 't Hart, J. van der Plas, en L. 't Hart. Geslaagd voor het diploma „Machinist Groote Vaart" (voorloopig diploma) de heeren K. Schenk en K. Born. VELSEN DE ZIEKENFONDSEN EN DE CRISIS REGELING. De ziekenfondsen beginnen thans te rea- geeren op de met het gemeentebestuur ge troffen crisisregeling in verband met het opnemen van hen die gesteund worden door het Orgaan van Steunverleening of door Maatschappelijk Hulpbetoon. Het Maatschappij Ziekenfonds stelt zich volgens een advertentie in dit blad bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen omtrent de werking der regeling en tot hulp bij de uitvoering daarvan dagelijks bij de administratie J. P. Coenstraat 24. Het ziekenfonds Velseroord belegt heden avond in Het Wapen van Velsen een bijeen komt, waar antwoord zal worden gege ven op de vraag: Hoe werkt die regeling als zij in werking is getreden?" BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. Timmer—Braas, d., Burg. Weert- straat 50, Velsen N.; J. de Boer—v. d. Oute- naar, z., Kon. Wilhelminakade 3 rd., IJmui den; A. Teunis—Bakker, z., Tusschenbeeksweg 52, IJmuiden; H. Verwoerd—Troost, d., Water- vlietstraat 35, Velsen N.; E. Oldenburg—Meijer, d., de Ruij ter dwarsstraat 13, IJmuiden; M. van Lente—Zemel, d., Overbildtweg 22, Santpoort; E. Schouten—de Haan, z., de Lethstraat 21, Velsen N.; J. A. Duineveld—van Wetering, z.,- Meervlietstraat 39, Velsen. Overleden: R. Eichtersheimer, 51 jaar, wed. van A. Rozelaar, Amsterdam; J. 't Hart, 81 jaar, echtgenoot van D. Valkenier, Julianakade 9, IJmuiden; P. van Groll, 54 jaar, echtgenoot van M. F. Groenevelt, Hagelingerweg 137, Santpoort; J. C. Groen, 2 dagen, dochter van J. Groen, P. Potterstraat 1, IJmuiden; H. F. E. Slakhorst, 72 jaar, echtgenoote van P. P. v. d. Hijden, Hagelingerweg 168, Santpoort. HET STRAATJE.... VAN VELSEN. Het oude dorp Velsen heeft een straatje, dat haast even beroemd is als het straatje van Vermeer. Eigenlijk is het nog beroemder, want het straatje van Vermeer werd alleen door hem geschilderd, het straatje van Velsen is sedert eeuwen een zeer gezocht onderwerp voor een leger van zijn kunstbroeders. Het straatje is de Middendorpstraat met de oude, achter elkaar wegspringende geveltjes en als sluitstuk een winkeltje met daarboven uitstekend de eeuwenoude toren van de Ned. Herv. Kerk. Een goed getroffen schilderij van de Midden- dorpstraat zagen we in de etalage van Maison Artistiek. Het is van onzen plaatsgenoot den heer Van Tilburg. Het is, geheel in overeen stemming' met de werkelijkheid in zachte kleuren op het doek gebracht en de schilder heeft de rust, die van dit hoekje uitgaat, zeer goed getroffen. HEFFING EN INVOERPRIJSVERSCHIL MAISVEEKOEKEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is met ingang van 1'6 Mei 1937 het product mais- veekoeken volledig opgenomen in de voor de overige veekoeken geldende regeling. Dit heeft ten gevolge, dat voor het bereiden van maisveekoeken van bovengenoemde da tum af een heffing verschuldigd is van f 0.50 per 100 K.G. Voorts heeft dit ten gevolge, dat het invoer- prijsverschil van maisveekoeken niet meer bestaat uit een vast bedrag van f 1.per 100 K.G. doch uit een bedrag, hetwelk is samen gesteld uit twee gedeelten, n.l. een vast ge deelte van f0.50. Per 100 K.G. verhoogd met een variabel ge deelte, hetwelk wekelijks wordt vastgesteld op voordracht van de veekoekencommissie der Nederlandsche meelcentrale. Onder maisveekoeken wordt verstaan „alle door of bij bewerking of verwerking van mais verkregen producten (met inbegrip van bij producten en afvallen), welke voor veevoeder- doeleinden kunnen dienen", zoodat hieronder ook begrepen zijn Glutenfeed en dergeliike producten. getuigden Vrouwen Vredesgang te Utrecht Maandagmiddag hebben wederom duizenden vrouwen bij den Vrouwen Vredesgang te Utrecht van haar vredeswil getuigd. Nadat de stoet, welke uit twee groepen bestond, in de Maliebaan was opgesteld, is men naar het Jaar beursgebouw getrokken. Direct nadat de vlag was geheschen en de doeken met slechts het ééne woord: „Vrede" waren opgestoken, trad gedurende twee mi nuten een absolute stilte in. Daarna gingen de deelneemsters zwijgend door het stads centrum naar het Jaarbeursgebouw. Op hetzelfde moment, dat het vertreksein werd gegeven, werden tevens een aantal dui ven losgelaten. In het Paarbeursgebouw werd door mevr. E. J. Miolée-Riem Vis, uit Haarlem een ope ningswoord gesproken en aan de duizenden vrouwen dank gebracht. Gedreven door de macht van de liefde en het onverwoestbaar geloof en vertrouwen in de overwinning van het recht en de men- schelijkheid werken thans reeds over de ge heele wereld millloenen vrouwen samen voor den Vrede. Zij verlangen, als natuurlijke be schermsters van het leven, van de mannen: Eerbied -voor het leven! Mevrouw Dogi Bouwmeester-Rugani, uit Amsterdam, riep op tot een eenheids front tegen de vernietigers van het leven. Niets mag de vrouwen weerhouden! Ieder is verantwoordelijk voor het uitbreken van een oorlog! Iedere goede Vredesdaad, hoe gering ook, werpt vroeg of laat haar vruch ten af. Men moet zich niet laten ontmoedi gen wanneer er niet direct merkbaar resul taat ls te zien! De wetenschap dat duizen den vrouwen mèt ons zijn, zoo zeide me vrouw Bouwmeester verder, zal ons sterken. Deze Vrouwen Vredesgang legt een grootsche taak op onze schouders! Laten we elkander steunen, helpen en waardeeren, elkander beloven: Wij willen zijn: De nederigste voor- bereidsters van den algeheelen Wereldvrede. Mevrouw Marianne Philips uit Bussum, vroeg allen om te midden van deze één- van-wil-zijnde menigte te luisteren naar de stem van het eigen hart. Mevr. Ros-Vrijman, uit Den Haag wees op het stille, waardige beroep op het ge weten der menschheid, heden door den Vrouwen Vredesgang gedaan. Mevr. C. van 't Lam-Teepe, uit Overveen, sprak het slotwoord en deed een beroep op allen om één te zijn één door den band, die alle vrouwen bindt. Rotsvast moet men blij ven gelooven in de overwinning van het Recht en de Menschelïjkheid. Allen moeten Vredespropagandisten in woord, maar bo venal in daad blijven, opdat in 1938 het aan tal vrouwen bij den vijfden Vrouwen Vredes gang verdubbeld zal z.ijn. Verschillende deputaties zijn weer uitge zonden, zoo naar het gemeentebestuur van Utrecht, naar de Regeering en den Volken bond (Vredespaleis). Deze beide laatste de putaties stonden respectievelijk onder leiding van mej. E. H. Piepers en mej. Selma Meijer. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden op 18 Mei de navolgende faillissementen uitgesproken 1. L. L. van Maris, Directeur der N.V. van Maris en Co. Bloembollenkweekerij en Handel gevestigd te Bennebroek, Sehoollaan 94. Cura tor Mr. F. A. Davidson alhier. 2. G. van Haarlem, accountant, wonende te Santpoort gem. Velsen, Wulverderlaan 4; cu rator Mr. J. D. de Haan, Raamsingel 50, alhier. 3. E. van der Veldt, rijwielhandelaar, wonen de te Haarlemmermeer. Vijfhuizerdijk 181. Curator Mr. J. Deenik, alhier. 4. A. Hennipman, groentehandelaar, wonen de te Haarlem, Leidschevaart 252. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. D. Ch. Roeien, zonder beroep, wonende te Haarlem, Slachthuisstraat 43. Curator Mr. G. J. Paré, alhier. 2. J. Glazer. handelaar in automobielonder- deelen, destijds wonende te Antwérpen, thans te Zandvoort Dr. Gerkestraat 23. Curator Mr. J. van der Vegt alhier. 3. E, Brink, stucadoor en ijsfabrikant, wo nende te Hillegom, van den Endelaan 57. Cura- trice Mevr. L. M. I. L. van Taalingen Dols, alhier. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de navolgende faillis sementen van: 1. F. J. Piket, eertijds winkelier in dames hoeden alstoen wonende te Zaandam. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen aldaar. 2. P. T. Gevers, boekhandelaar, vroeger te Den Haag, thans te Haarlem; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. 3. De N.V. Meubelfabriek ,,De Onderneming" v/h G. de Groot gevestigd te Oost-Knollendam; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. 4. D. Rebel, hotelhouder, wonende te Rijk gem. Haarlemmermeer, curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. 5. Joh. van Eerde Azn., landbouwer, wonende te Beverwijk voorheen Wijk aan Duin. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. Verlengd werd aan J. J. Zwager, makelaar in assurantiën, en hypotheken wonende te Heemstede, Laan van Rozenburg 38 verleende definitieve surseance van betaling voor den tijd van V/z jaar ingaande 8 April 1937.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1