VERWACHT WORDENDE SCHEPEN UIT HET VERLEDEN 1763-1824. IJMUIDEN Trawlers tijdelijk naar de marine. A.s. Maandag zal een drietal te Den Helder zijn. Zooals wij indertijd reeds hebben gemeld zouden eenige trawlers tijdelijk in dienst der marine worden gesteld omdat de marinedienst wil onderzoeken of deze schepen eventueel voor marinediensten gebruikt kunnen worden. Naar wij thans vernemen zal binnen eenige dagen de eerste trawler voor dat doel naar Den Helder vertrekken, de Amsterdam IJm 58, die heden aan de afslag was. De trawler wordt grondig opgeknapt alvo rens zijn nieuwe tijdelijken dienst te aan vaarden. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de drie trawlers die voor dit doel bestemd zijn, behalve de Amsterdam, de Oaroline IJm. 26 en de Clasina Luther IJm. 57 a.s. Maandag in Nieuwe Diep zullen zijn om daar gedurende een achttal dagen voor de noodige proefne mingen ter beschikking van de marine te blij ven. Aan boord blijven de schipper en het machinekamerpersoneel, het overige perso neel is of zal worden bedankt of zal op een andere boot worden geplaatst. De Caroline en de Clasina Luther zijn thans nog op zee doch beide schepen worden dezer dagen verwacht en zullen zoo spoedig mo gelijk worden klaar gemaakt. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.660.44. Griet per 50 K.G. 2615. Tongen per K.G. 0.74—0.58. Groote schol per 50 K.G. 2722. Middelschol per 50 K.G. '2522. Zetschol per 50 K.G. 21—15.50. Kleine schol per 50 K.G. 263.80. Bot per 50 K.G. 16. Tongschar per 50 K.G. 2519. Kleine poon per 50 K.G. 4.80—3.50. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. 19—15. Kleine schelvisch per 50 K.G. 167.60. Kabeljauw per 125 K.G. 68—50.50. Groote gullen per 50 K.G. 17—16. Kleine gullen per 50 K.G. 20—8.50. Wijting per 50 K.G. 5.503.80. Makreel per 50 K.G. 183.40. Heilbot per K.G. 1.05—0.94. Leng per stuk 2.501.40. Koolvisch per stuk 1.150.65. BESOMMINGEN. Trawlers: Antje R.O. 15, 290 manden 2570. En Avant, IJM 8, 345 m. 2530. Amsterdam IJM. 58, 460 m. 3460. Raaf IJM. 432, 75 m. 1230; Bruinvisch, IJM. 97, 120 m. 1430. Loggers: IJM 204 680; SCH. 266 190; KW 75 510; KW 35 600; KW 64 710. Een tweede Geref. Kerk? Plannen worden besproken. Naar wij vernemen zullen binnenkort door den Raad der Geref. Kerk (West) de plannen worden besproken inzake den bouw van een tweede kerk, waarvoor inmiddels de architect Van Veen een ontwerp maakte. De kerk zou worden gebouwd op het terrein aan de James Wattstraat. BEVERWIJK DE BURGEMEESTER HERVAT ZIJN WERKZAAMHEDEN. Burgemeester M. H. J. P. Schol tens is he den van verlof in zijn gemeente teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. GYMNASTIEK WED STRIJDEN VAN TURNLUST Gisteravond heeft de gymnastiekvereeni- ging Turnlust haar vereenigingswedstrijd gehouden tegen Olympia uit IJmuiden. Deze wedstrijd werd door Turnlust gewonnen. De dames van Turnlust verwierven 178 V2 punt tegen 174 door de dames van Olympia. De heer 177 Vz punt tegen de heeren van Olympia 173 punten. Uitslag dameswedstrijden: 1. A. v. d. Voort (Turnlust) 33 V2 pnt.; 2. F. van Leeuwen (Olympia) 31 pnt. 3 M. Los (Turnlust) 30 pnt. Heeren: 1. J. Dibbets (Turnlust) 32 pnt. 2. L. Visser en S. Klees (Turnlust) 31 pnt. 3. A. van Niekerk (Olympia) 30 pnt. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 19 Mei 1937. Spinazie per kist 30—65 cent. Postelein per K.G. 712 cent. Andijvie per kist f 1-f 1.20. Raapstelen, 100 bos f 2f 2.50. Radijs, 100 bos f 1f 3. Wortelen per K.G. 711 cent. Komkommers per 100 f 10—f 15. Asperges, wit per bos 2546 cent. Id. blauw per bos 20—29 cent. Id. dun per bos 1014 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 2V2—5% cent. Roode kool per 100 f 12. Savoije kool per 100 f 9f 12. Bloemkool per 100 f 6f 14. Uien per kilo 36 cent. Prei per K.G. 3—5 cent. Sla per 100 krop f 2—f 4. Rabarber, per 100 bos 2 cent. Pieterselie per bos 2 cent. Brusselsch lof per K.G. 1222 cent. DE OPENSTELLING VAN EEN POSTKANTOOR. Met ingang van Maandag 24 Mei zal een wij ziging worden gebracht in de uren van open stelling van het Post- en Telegraafkantoor alhier. Des morgens zal het kantoor een half uur later dan tot nu toe geopend worden. De uren van openstelling worden thans: 816.30 en 17.30—19.30 uur. Iri het sluitingsuur kunnen telegrammen worden aangeboden in de automatische spreekcel op het Stationsplein. De kosten daarvan zijn gelijk als bij aanbieding aan het loket. WIJK AAN ZEE TER AARDEBESTELLING. Onder groote belangsteling is Woensdag op de begraafplaatsnabij de Ned. Herv. Kerk. het stoffelijk overschot van mevr. A. v. Amers foortLouwe ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den hulpprediker, ds. C. Aalders. De leden van de Christelijke Vrouwenver- eeniging Bid en Werk zongen uit den bundel van Johs. de Heer het 2e en 3e couplet van vers 53. Onder de bloemstukken, welke de baar dekten, waren er van de Vrouwenvereeniging Bid en Werk; de Christelijke meisjesvereeni- ging Arion e.a. De oudste dochter dankte voor de laatste eer. HEEMSKERK VEREDELING VAN SIERGEWASSEN In het restaurant Marquette" heeft dr. E. W. de Mol uit Amsterdam een interessante voordracht gehouden over de veredeling van siergewassen. Uitvoerig werd door Dr. de Mol uiteengezet hoe door experimenten met röntgenstralen verschillende mooie variëteiten worden ver kregen. In de pauze waren tal van fraaie bloemen te bezichtigen waaronder enkele groene tul pen, door den heer Mantel uit Avenhorn aan gevoerd. Na de pauze werd besproken hoe door rönt- gen-bestraling de gevlamde teekening van bloemen kan ontstaan en hoe deze erfelijk kan worden gemaakt. OUDSTE INWONER VERJAART. Zondag 6 Juni zal de heer Hub. Heesterbeek den 93-jarigen leeftijd bereiken. De heer Heesterbeek die de oudste inwoner van onze gemeente is, geniet nog een goede gezond heid. PROPAGANDA-VERGADERING N. S. B. Door de N. S. B. was Woensdagavond een propaganda-avond belegd, waar als spreker optrad de heer Altenburg uit Soest. Een aantal geestverwanten waren per autobus en per fiets uit andere plaatsen ge komen, doch de belangstelling uit Heemskerk was gering. De bijeenkomst werd geopend door den heer Kok uit IJmuiden, die met een kort woord den spreker inleidde. In het begin van zijn betoog behandelde de heer Altenburg de nooden van het platteland, vooral die der veehouders. De door de re geering genomen, crisismaatregelen werden door spr. sterk gecritiseerd. Na de pauze werden door spr. enkele vra gen beantwoord. Met de opwekking om op 26 Mei de stem op Mussert uit te brengen eindigde spr. zijn rede. SANTPOORT VERGADERING R.-K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Santpoort II van de R.-K. Staatspartij houdt Vrijdagavond 21 Mei een feestelijke bijeenkomst in het gebouw „Cam- pagna" aan den Dennenweg te Bloemendaal. Het lid der Eerste Kamer Prof. Dr. Alphons Steger zal spreken over het onderwerp: „Mus sert noch Moskoude zege aan ons!". De bijeenkomst wordt opgeluisterd door de In dische Krontjongclub „Sancta Lucia". De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, droog vrij warm weer, behoudens kans op onweer. BAROMETERSTAND Hoogste 774.6 m.M. te Jan Mayen. Laagste 751.4 m.M. te Blacksod. HAARL. VOETBALBOND. Federatie-tournooi te Zandvoort. Een gebeurtenis van belang voor het „la gere voetbal" zal Zondag a.s. op het terrein van „Zandvoort" plaats hebben. Daar toch ontvangt het Federatiebestuur de kampioenen der verschillende voorronden om in sportieven strijd uit te maken, welke van de 20 bij den K. N. V. B. aangesloten bonden over het beste elftal beschikt. Reeds eerder berichtten wij dat het H.V.B.- elftal zich, door het Vierbonden tournooi te winnen en daarna in een tusschenronde den Drentschen V. B. te verslaan, heeft geclas- seerd voor het tournooi dat voor de bonden elftallen ongeveer gelijk staat met de wedstrij den om het landskampioenschap voor de le- klassers. Men kan ervan verzekerd zijn dat de elf tallen, die Zondag in het veld komen, alles zullen geven om den zoo begeerden prijs, den Moorman-beker, te winnen. Aan het tournooi, dat te half twaalf begint, wordt deelgenomen door de vertegenwoordi gende elftallen van de Brabantsche, Haag- sche, Haarlemsche en Twentsche Voetbal bonden. Door loting is het volgende programma vastgesteld: A: Twentsche V. B.-Haarlemsche V. B. B: Haagsche V. B.—Brabantsche V. B. Te half drie zullen, de winnaars dezer wed strijden spelen om de le en 2e en de verlie zers om de 3e en 4e plaats Van den uitslag valt moeilijk iets te zeg gen; deze wedstrijden zijn als regel zeer spannend met weinig krachtsverschil. De Commissie H. V. B.-elftal is echter vol goeden moed; in een groot aantal jaren werd een succes als dit niet bereikt; alleen in 1934 bereikte men de tusschenronde; toen moest de eer, in het federatie-tournooi uit te ko men, aan den Rotterdamschen V. B. worden gelaten door een 43 nederlaag. Velen zullen ongetwijfeld de verrichtingen van het H. V. B.-elftal willen volgen; daar om is de toegangsprijs laag gesteld. Aan de H. V. B.'ers wordt veel succes toe- gewenscht. Schip Aurora (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Achilles (Ned.) Alkmaar (Ned.) x) Aenos (Gr.) Bennekom (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Breda (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Boschfontein (Ned.) x) Bereby (Br.) Baden (Du.) x) Baarn (Ned.) x) Colombia (Ned.) x) Calypso (Ned.) Clytoneus (Br.) Caribia (Du.) Cordillera (Du.) x) Crijnssen (Ned.) Deucalion (Ned.) Emily Eemland (Ned.) Ethiopian (Eng.) Freiburg (Du.) Flora Georgios (Gr.) Heidelberg (Du.) x) Halle (Du.) Hermes (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Ionia (Du.) Joh. de Witt (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Kangars (L^K) Luneburg (Dn.) Margareta Meriones (Eng.) x) Merope (Ned.) Meerkerk (Ned.) x) Moena (Ned.) x) M.v. St.Aldegonde (Nd.) Marisa (Ned.) Mira (It.) Newton Pine (Br.) Nordmark (Du.) Orestes (Ned.) Oka (Rus) Phrontis (Ned.) x) Peisander (Eng.) x) Phrygia (Du.) Poelau Tello (Ned.) Polydorus* (Ned.) x) Pan Gothia (Zw.) x) Pluto (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Rozenburg (Ned.) Salland (Ned.) Singkep (Ned.) x) Springfontein (Ned.) x Spar (Ned.) Simaloer (Ned.) x) Serooskerk (Ned.) x) Sangro (Ital.) Telamon (Ned.) Tawali (Ned.) x) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Ulysses (Ned.) Vesta (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Midd. Zee W. Afrika (via R'dam) Midd. Zee (via R'dam) Chili. Santa Fé Hamburg Chili (via L'pool) Chili Chili Z. Afrika West Afrika Ned. Indië Chili West Indië Venetië Ned. Indië Pt. Barrios Hamburg Hamburg Venetië Gefle B.-Aires W.Afrika (via Londen) Ned. Indië West Indië Archangel Ned. Indië Ned. Indië Alexandrië Hamburg West Indië Batavia West Afrika Archangel Ned.-Indië. Stockholm Batavia Danzig Japan Batavia Batavia Curasao La Goulette (v. IJm.) Rangoon Londen Constantza Leningrad Batavia Batavia Pto Barrios Batavia. Ned. Indië Aruba Stettin Batavia Les Falaisses (v. IJm.) Buenos Aires Batavia Z. Afrika Buenos Aires Batavia Japan Curasao Alexandrië Ned. Indië Ned. Indië Zw. Zee Batavia Alexandrië Chili (via L'pool) Hamburg Buenos Aires Verm, aankomst 5 Juni 20 Mei 8 Juni heden 21 Juni 23 Mei 22 Mei 4 Juni 12 Juni 23 Mei 23 Mei 5 Juni 13 Juni 19 Mei 3 Juli 22 Mei 25 Mei 10 Juni 25 Mei 31 Mei 26 Mei 23 Mei 20 Juni 27 Juni 25 Mei 2 Juni 15 Juni 6 Juni 21 Mei 3 Juni 29 Mei 9 Juni 18 Mei 18 Juni 22 Mei 25 Mei 14 Juni 8 Juni 3 Juni 23 Mei 20 Mei 25 Mei 3 Juni 20 Mei 28 Mei Laatste bericht 15 Mei van Napels. 19 Mei te Havre. 19 Mei te Rotterdam. 15 Mei te Corral. 4 Mei vertrokken. in lading. 19 Mei te Antwerpen. 6 Mei van Cristobal. 17 Mei van Callao. 17 Mei van Pt. Said. 16 Mei te Havre. 5 Mei van Bintang. 17 Mei van Callao. 11 Mei van Barbados. 18 Mei van Finisterre. 8 Mei van Singapore. 20 Mei vertrokken, vertrekt 22 Mei. vertrekt 22 Mei. 18 Mei van Bari. pass. 12 Mei Elseneur. 14 Mei vertrokken. 16 Mei te Londen. 8 Mei te Soerabaya. 1 Mei v. Pto Barrios. 13 Mei vertrokken. 16 Mei van Marseille. 17 Mei van Pt. Sudan. 15 Mei van Malta, in lading. 15 Mei van La Guayra. 19 Mei te Genua. 20 Mei te Hamburg. 13 Mei vertrokken. 16 Mei van Padang. 12 Mei vertrokken, vertrekt 22 Mei. 18 Mei vertrokken. 18 Mei te Marseille. 18 Mei van Pt. Said. 19 Mei vertrokken, in lading. 19 Mei Gibraltar gepass. 17 Mei van Gibraltar, vertrekt 21 Mei. 11 Mei te Kymassi. 15 Mei vertrokken. 5 Mei van Belawan. 14 Mei van Port Said. 20 Mei van Curasao, in lading. 15 Mei van Batavia. 4 Mei vertrokken. vertrekt 22 Mei. 17 Mei van Singapore. 17 Mei van Gibraltar. in lading. 9 Mei van Padang. 16 Mei te Rotterdam. 13 Mei van Pernambuco. in lading. 17 Mei te Manilla. 4 Mei vertrokken. 17 Mei van Gibraltar. 19 Mei te Londen. 20 April te Batavia. 18 Mei van Malta. 6 Mei van Sabang. 16 Mei van Beyrouth. 8 Mei van Curasao. 19 Mei vertrokken. 11 Mei van Bahia. Postmeester Drouet DONDERDAG 20 MEI 1937; x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Ned. s.s. Orpheus Amsterdam laden Het lot geeft vaak aan den enkelen mensch de macht in handen over duizenden te re- geeren, de wereldgeschiedenis te vervormen en te leiden, zijn stempel te drukken op een geheel tijdperk. Heel zelden echter gebeurt het, dat een volkomen onbelangrijke figuur de draden der historie in handen krijgt. Zulk een figuur was Drouet. Tot den nacht van 21 Juni 1791 is hij volslagen onbekend. Hij had gediend als dragonder, was in het plaatsje Sainte-Ménéhould postmeester ge worden, voelde bij het uitbreken van de revo lutie voor de meest links staande partijen en was een man van geen beteekenis. Eén oogen- blik. één seconde besliste over zijn verder leven. Koning Lodewijk XVI had gelaten, maar innerlijk vol verzet de revolutie zien voort schrijden. Aanvankelijk had hij van de ge beurtenissen niets begrepen. Toen men hem het bericht bracht van de bestorming der Pa- rijsche staatsgevangenis de Bastille, had hij meer verbaasd dan onsteld uitgeroepen: „Maar dat is een opstand!" „Neen Sire, het is een omwenteling", antwoordde men hem. Maar op die eene daad van geweld waren andere gevolgd. Nog in hetzelfde jaar 1789 hadden de Parijzenaars hun Koning gedwon gen Versailles te verlaten en zich in de som bere Tuilerieën, in het centrum der stad te vestigen. De Nationale Vergadering was bezig een grondwet te ontwerpen, die hem van al- leenheerscher tot constitutioneel vorst zou maken, gebonden aan wetten en voorschrif ten, beperkt in zijn macht. De Koning was zoo ver gekomen, dat hij de hulp inriep van Mirabeau en deze. uit overtuiging voorstan der van een sterk koninklijk gezag, gaf hem raad. Maar wat heeft men aan raad die steeds maar weer luidt: afwachten? In April sterft Mirabeau. En dan brengt de Koning zijn plan ten uitvoer, waarmee hij in een slag het verloren terrein wil herwinnen. Op Parijs valt niet te rekenen; het is vol komen vergiftigd door de revolutionnaire denkbeelden. Maar er is nog het leger aan de grens, er is nog de trouwe generaal Bouillé. Lodewijk stelt zich met hem in verbinding. Heimelijk snellen boden van de Tuilerieën naar het militaire hoofdkwartier. Marie An toinette, de Koningin en de Zweedsche gezant Graaf Fersen steunen den Koning vol ijver. Fersen, die in zijn geheele leven slechts één liefde heeft gekend en daaraan zijn geheele bestaan heeft gewijd in heroïsche zelfopoffe ring, Fersen voor wien maar één vrouw op de wereld heeft bestaan: de Koningin, be reidt het geheele plan tot in finesses voor. De Koninklijke familie zal in een speciale, op zijn aanwijzigingen vervaardigde reiskoets van bijzondere afmetingen, met door hem ver vaardigde valsche passen, onder geleide van door hem uitgekozen trouwe dienaren, met door hem verschaft geld en in door hem ge leverde vermommingen het paleis verlaten en naar de grens vluchten. Bouillé zal een af deeling cavalerie naar Chalons zenden die daar het gezelschap zal opwachten. Met hulp der trouwe legers zal dan Lodewijk Parijs be zetten, de revolutie bedwingen, zijn onbe perkte macht herstellen. De nacht van 20 Juni 1791 was voor de vlucht uitgekozen. Zonder verdenking te wekken passeert 'men de wacht aan de poort. De heele nacht en het grootste deel van den volgenden dag rijdt men ongestoord verder. Chalons wordt bereikt, maar vergeefs ziet men uit naar de dragonders van Bouillé. Dan voort naar Tarennes. Maar tusschen Chalons en Tarennes ligt Sainte-Ménéhould, waar Drouet postmeester is. De koets houdt stil, ce paarden worden verwisseld, het heele dorp gluurt naar de vreemde personen. Het is een zonderlinge dag voor de eenvoudige dorpe lingen: reeds zwierven dragonders in de buurt, maar tenslotte zijn ze, het wachten moe, in Oostelijke richting vertrokken. Nu weer die vreemde koetsOok Drouet kijkt met be langstelling, met argwaan. Een heer stapt uit, ziet rond, spreekt met den koetsier. Wie is die man, waar heeft Drouet hem eerder gezien? In Parijs? Drouet heeft een bankbiljet in de zak met de beeltenis des Konings. Hij verge lijkt het met den man daar voor hem. Er is geen twijfel mogelijk. Maar reeds zet de karos zich in beweging. Dit is de seconde die beslist over het leven van een koning, over het lot van een land, over den loop van de wereldgeschiedenis wel licht. Drouet aarzelt niet. Binnen enkele tel len heeft hij een paard gezadeld en met zijn vriend Guillaume achterop snelt hij dwars door veld en bosch naar Varenes. Tien minu ten voor Lodewijk rijdt hij het slapende stadje binnen. Tien minuten zijn voldoende om de stormklok te luiden, de opgeschoten jeugd op straat te brengen en den burgemeester te wijzen op zijn plicht. De Koninklijke familie wordt aangehouden, herkend en den volgen den dag onder militair escorte naar Parijs teruggevoerd. Drouet is de held van den dag. Hij kan na tuurlijk niet in Sainte Ménéhoud blijven. Hij moet naar Parijs, waar hij zich een toekomst droomt van roem en eer. Heeft hij niet de revolutie gered? Inderdaad zien wij hem eenige jaren later tot afgevaardigde gekozen in het nieuwe wetgevende lichaam: de Nationale Conventie. Natuurlijk behoort hij daar tot de linkerzijde, Nog eens zal hij tegenover zijn vorst komen te staan. De eerste daad der Conventie was het uitroepen van de Republiek; de tweede de berechting van den Koning. Met een kleine meerderheid van stemmen veroordeelde dit regeeringslichaam, dat geenszins een recht bank was, Lodewijk ter dood. Ook de vroegere postmeester verhief zijn stem tegen den vroegeren monarch. Kort daarop heeft Drouet dienst genomen in het Fransche leger dat tijdens het Schrikbe wind zegevierend de vijanden, die van alle kanten het land binnendringen, over de gren zen terugdrijft. Hij wordt gevangen genomen door de Oostenrijkers en overgebracht naar de vesting Spielberg. Merkwaardig genoeg was Drouet ook nog een soort van uitvinder. Hij slaagde er in tijdens zijn gevangenschap een parachute te vervaardigen en sprong daar mee uit het venster van zijn onvrijwillig ver blijf. Solide schijnt zijn valscherm evenwel niet te zijn geweest. Met een smak kwam de vluchteling op den grond neer en de toeschie tende bewakers hadden niet de minste moeite hem te grijpen. Door den val had hij een been gebroken. Wederom sloten de gevange nisdeuren zich achter hem. Maar Frankrijk had den held van Saint-Ménéhould niet ver geten. Hoe men hem toen nog prijs stelde blijkt uit de onderhandelingen die over zijn uitlevering werden gevoerd. In een der Fran sche gevangenissen bevond zich nog een dochter van Lodewijk XVI; welnu, men ruilde het Koningskind eenvoudig in tegen den voormaligen postbode en beide vonden dat ze wèl voeren bij deze transactie. Zoo keerde Drouet naar Parijs terug, eerst bejubeld en toegejuicht als een held, zelfs gekozen als afgevaardigde in de nieuwe ver tegenwoordiging, den „Raad van 500", maar spoedig vergeten en met den nek aangezien, In den betrekkelijk korten tijd van zijn af wezigheid had de revolutie een scherpe zwen king gemaakt en Drouet was te veel revolu- tionnair om het eens te zijn met de handige zakenlui die nu op het kussen zaten. Tegen over de groep van Barras, Carnot, Tallien en. de hunnen, was hij nog steeds de barricaden- vechter; zijn held was Robespierre, zijn aan hang was de arme bevolking der voorsteden. Parijs baadde in die dagen in weelde. De speculanten verdienden krankzinnige som men. De vrouwen behingen zich met sieraden. De scherpe Talleyrand moet eens, toen hij op een feest de vrouw van Tallien zag, opge merkt hebben: „Men kan waarlijk niet kost baarder ontkleed zijn dan deze vrouw". In dat Parijs doolde Drouet met zijn slecht gezet been rond. Geen wonder dat hij zich aansloot bij andere ontevredenen en in aan raking kwam met Gracchus Babeuf, den idealist die bezig was een nieuwe maatschappij te ontwerpen, de „Maatschappij der Gelijken". Toen de samenzwering van Babeuf ontdekt was en de leiders gevangen genomen waren, vond de politie tot haar schrik onder hen ook den afgevaardigden Drouet. Wat moest men beginnen? De regeering werd geraad pleegd. Een afgevaardigde fusilleert men maar niet zoo en vooral niet een afgevaardigde met zoo'n bekenden naam en zulk een grooten aanhang in sommige stadsgedeelten. Drouet werd opgesloten. Plotseling hoort Parijs het nieuwtje: Drouet is ontsnapt! Iedereen lacht. Iedereen denkt aan een doorgestoken kaart. De leden der Regeering zien elkaar met or -chuldige gezich ten aan. Voor den vorm wor-„ de groote trom geroerd, patrouilles doorkruisen de stad. Ver geefs. Toen het na de arestatie van Babeuf nog eens roerig werd onder de Parijsche ar beiders, was Drouet onder de opstandelingen. Hij vluchtte, toen de aanslag op de regeering mislukt was en wist de grens te bereiken. Hij heeft Frankrijk pas weergezien onder Napoleon, die hem tot prefect van zijn oude Sainte-Ménéhould maakte. Aan den Keizer heeft ook deze revolutieman zijn hart verpand, zoozeer dat hij na den val van Bonaparte moest vluchten en zijn laatste levensjaren onder een aangenomen naam in een afge legen plaatsje doorbracht. Maar die eene seconde in den avond van 21 Juni 1791 heeft hem onsterfelijk gemaakt. P. H. SCHRÖDER. 474e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 3de l(jst Trekking van Donderdag 20 Mei 1937 Hooge Prijzen 1000.— 997 14982 16739 400.— 10121 12836 13993 14838 15090 16720 200.— 4421 4667 6794 17114 19923 100.— 776 1272 2019 11935 17612 19087 19628 Prijzen van 70. 47 107 349 663 823 1072 1079 1166 1261 1267 1270 1324 1484 1499 1668 1680 1795 1837 1917 2261 2475 2596 2731 2830 3065 3070 3077 3106 3147 3423 3424 3441 3603 3604 3722 3862 3880 3905 4193 4252 4307 4507 4513 4570 4685 4878 4957 5340 5428 5631 5792 5960 6182 6222 6255 6304 6429 7015 7060 7082 7184 7232 7325 7438 7459 7586 7715 8547 8750 8896 8906 8923 9025 9064 9165 9241 9689 9937 10032 10100 10328 10336 10346 10855 11043 11261 11282 11392 11478 11559 11658 11662 11775 11793 11821 11904 11939 12068 12165 12320 12541 12774 12877 12917 13132 13403 13470 13705 13911 14134 14166 14263 14302 14454 14461 14502 14787 14886 14978 15246 15385 15628 16016 16199 16280 16323 16345 16391 16409 16446 16500 16529 16625 16705 16745 16905 16919 17005 17021 17129 17719 17915 17985 18028 18123 18163 18170 18353 18746 18749 18773 18782 18820 18929 19003 19120 19167 19208 19299 19503 L9569 19750 19842 19882 19968 19995 20049 20184 20494 20766 20869 Nieten 31 51 190 335 356 362 374 401 405 432 513 644 684 711 722 927 945 1148 1161 1250 1402 1423 1424 1431 1432 1444 1469 1471 1472 1523 1574 1585 1586 1628 1662 1692 1714 1738 1744 1799 1876 1885 1893 1960 1961 1963 2024 2093 2171 2176 2192 2217 2334 2339 2519 2604 2654 2727 2754 2824 2852 2912 2976 3008 3053 3105 3116 3165 317? 3223 3250 3271 3321 3372 3435 3451 3489 3512 3602 3622 3693 3724 3786 3851 3904 3922 3955 3972 4027 4031 4061 4118 4260 4303 4345 4378 4427 4494 4549 4614 4659 4683 4696 4734 4756 4766 4777 4855 4895 4978 4993 5009 5083 5172 5186 5207 5330 5377 5430 5515 5589 5615 5638 5662 5703 5719 5734 5765 5797 5858 5875 5910 5977 5994 6007 6021 6030 6062 6276 6306 6387 6392 6417 6458 6483 6488 6491 6540 6562 6657 6690 6716 6738 6743 6774 6784 6788 6819 6902 6947 7033 7039 7043 7056 7169 7204 7233 7237 7241 7283 7288 7336 7337 7338 7382 7431 7475 7506 7632 7716 7814 7834 7861 7889 7996 8061 8077 8170 8174 8177 8179 8239 8302 8342 8406 8418 8543 8569 8615 8685 8729 8744 8757 8764 8791 8815 8323 8832 8882 8952 8965 8970 8984 9096 9115 9119 9172 9229 9292 9305 9323 9361 9523 9621 9645 9654 9662 9849 9868 9872 9977 10006 10047 10103 10305 10355 10394 10408 10426 10454 10487 10504 10508 10568 10579 10607 10616 10658 10673 10688 10798 10799 10829 10847 10852 10909 10914 10922 11019 11049 11050 11110 11146 11176 11214 11255 11256 11267 11303 11351 11428 11434 11452 11468 11476 11482 11645 11817 11836 11951 11961 12056 12218 12284 12352 12400 12409 12462 12476 12514 12521 12563 12587 12620 12626 12637 12695 12759 12797 12823 12922 12931 12959 13047 13073 13081 13099 13131 13141 13154 13201 13213 13248 13308 13333 13359 13408 13540 13542 13565 13617 13684 13706 13744 13758 13769 13779 13926 13999 14060 14066 14076 14178 14179 14222 14242 14280 14294 14299 14321 14355 14432 14494 14537 14578 14616 14643 14679 14761 14811 14889 14907 15024 15040 15076 15234 15248 15358 15368 15406 15454 15460 15487 15505 15546 15623 15624 15715 15750 15781 15786 15814 15954 16007 16030 16046 16059 16214 16227 16247 16254 16263 16275 16291 16301 16311 16314 16354 16372 16373 16385 16426 16461 16526 16549 16556 16649 16653 16692 16732 16783 16792 16795 16837 16842 16871 16935 16941 17057 17072 17154 17156 17264 17287 17299 17326 17329 17427 17442 17490 17500 17564 17577 17610 17616 17673 17862 17910 17920 17945 17951 17966 17999 18031 18080 18159 18168 18191 18236 18241 18256 18269 18413 18438 18470 18546 18589 18596 18669 18712 18713 18733 18735 18738 18827 18840 19064 19077 19081 19113 19117 19263 19280 19308 19323 19416 19526 19535 19542 19550 19612 19629 19637 19754 19779 19806 19892 19926 19939 19977 20016 20129 20205 20259 20274 20285 20297 20332 20346 10348 20388 20390 20467 20483 20539 20607 20620 20660 20701 20740 20773 20833 20834 20848 20871 20874 20925

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7