BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES Vele rubriekertjes schreven mij dat slechts één kopplaat van de kindercourant bewaard hebben, zoodat wanneer a.s. Maan dag de inzending gesloten wordt broertjes en zusjes niet mede kunnen doen. Andere kin deren vroegen of ik den sluitingsdatum eenige weken later wilde stellen en als dat niet mo gelijk zou zijn. of ze dan de kopplaat achter wege konden laten. Om nu elk kind in de gelegenheid te stellen aan den kleurwedstrijd mede te doen. terwijl toch iedere deelneemster (nemer) verplicht blijft de kopplaat gekleurd in te zenden, ben ik besloten den sluitingsdatum twee weken te vrschuiven. Tot en met Maandag, 7 Juni kan men dus gekleurde plaatjes inzenden. Alle plaatjes die tot en met Maandag 7 Juni bij mij inkomen, bewaar ik zorgvuldig. De uitslag wordt in de courant van Zaterdag 12 Juni bekend gemaakt. Zorgt voor net werk. Het aantal prijzen wordt bepaald naar het aantal goede inzendingen, doch bestaat min stens uit drie stuks. Ook niet-rubriekertjes mogen dit keer mededoen. Veel succes. DE KLEURWEDSTRIJD Kinderen die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen moeten het volgende ont houden: 1. Alle kinderen, dus ook niet-rubriekertjes mogen dit keer mededoen. 2. Leeftijd 3 tot en met 14 jaar. 3. De plaatjes mogen met krijt, kleurpot lood. inkt of waterverf gekleurd worden. 4. Ieder kind moet de kopplaat van de kin dercourant inzenden, daarnaast ook andere plaatjes die uit de kindercourant geknipt moeten zijn. 5. Aan de achterzijde van ieder plaatje moet naam, eventueel ook schuilnaam, adres en leeftijd vermeld zijn. Is er op het plaatje geen gelegenheid om te schrijven, dan wordt op de achterzijde een strookje geplakt waarop men naam,, enz, schrijft. 6. Tot en met Maandag 7 Juni kan men lederen dag plaatjes insturen (inzendadres luidt: Mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27, IJmuiden) 7. Er zijn minstens drie prijzen beschikbaar. Zijn er echter veel goede inzendingen, dan wordt het aantal prijzen uitgebreid. 8. De uitslag wordt in de kindercourant van Zaterdag 12 Juni bekend gemaakt. Veel succes. Wie zullen de gelukkigen zijn? Lief TEEKENAARSTERTJE. Hartelijk dank ik je voor je teekeningen en briefje. Ieder briefje ziet er beter uit. Flink zoo. Je bent dus prettig uit geweest en hebt in Vel- serbeek volop genoten? Ben je 1.1. Donderdag weer naar school gegaan? 't Is te wenschen dat het weer gelijk met het ingaan van den zomertijd ook zomerweer geeft. Je kunt dan na schooltijd nog eenige uurtjes buiten spe len en van het weer genieten. Het beste hoor en tot ziens. Dag Teekenaarstertje. Best KRULLEKOPJE. Zoo, is oom Tom fijn uit en vertoeft hij in Vogelenzang? Daar zal hij het momenteel wrel naar z'n zin heb ben. Hij zal zeker wel in de nabijheid van de plaats waar de wereldjamboree gehouden wordt geweest zijn en de voorbereidende werkzaamheden daar gadegeslagen hebben. Dat je graag nog eenige vacantiedagen meer wilt hebben begrijp ik. Het weer is de laatste dagen vrij goed. Maar aan alle pret komt een eind, zoo 'ook aan de vacantiepret. Na school tijd kan je ook nog genieten en over een paar maanden heb je een maand vacantie. Mij dunkt, je hebt niet te klagen. Wat het inzenden voor den kleurwedstrijd betreft, be hoef je je niet te haasten; je kan er voor zor gen dat je werk heel goed wordt. Werk met pleizier. Dag Krullekopje. Lief DUINVIOOLTJE. Prettig, dat je met den kleurwedstrijd mede doet. Je kunt er dus wel tijd voor vinden. Is Aagje verkouden? Ze zal nu wel weer spoedig herstellen. Het weer is heel wat minder koud en vandaag, Donderdag, vind ik het zelfs warm. Zooals je in m'n briefje vooraf kunt lezen, is de inzen dingstermijn met 14 dagen verlengd. Jullie kunt nu thuis allen aan den wedstrijd deel nemen. Elk kind, dat deelneemt, moet de kopplaat gekleurd inzenden benevens enkele andere plaatjes, Plet werk, dat ik reeds ont vangen heb, bewaar ik totdat de beoordeeling plaats heeft. Beterschap met je zus. Dag Duinviooltje. Beste FLIPPIE FLINK. Of ik met luilak vroeg op ben geweest? In den regel ben ik zeer vroeg op, maar met luilak juist niet. Het was m'n eerste vacantiedag en bovendien donker en regenachtig weer. 'k Vond het niet noodig en was veel later op dan gewoonlijk. Je weet hoe ik over de luilakpret denk. De regen zal vele kinderen van hun plan afge houden hebben, wat ik in m'n hart toejuichte Je kleunverk heb ik opgeborgen. Dag Flippie Flink. Lief JASMIJNTJE. Of ik prettige Pink sterdagen heb gehad? Ja hoor. Eén dag ben ik weg geweest. Heeft Nel weer last van hoofd pijn? Dat is niet prettig voor haar en ik hoop dat ze weer spoedig beter zal zijn. Je moeder is ook vroeg op geweest zeg. Ik houd ook van vroeg op, maar 3.30 is met wel wat té vroeg. Het beste met je. Dag Jasmijntje. Beste BLACKKY. Je kleurwerk heb ik ontvangen. De inzending van de kopplaat heb je echter verkeerd begrepen. Je moet wél de kopplaat inzenden maar zij moet vooraf gekleurd worden. Je hebt nu nog 14 dagen tijd. en dus gelegenheid genoeg om een an dere kopplaat te kleuren en in te zenden. In het geval je geen kopplaat mocht hebben, zal ik je a.s. Maandag een kindercourant met kopplaat doen toekomen. Veel succes met je werk. Dag Blackky. 1 Lief SPARRETJE. Prettig dat je 1.1. Zon dag op visite hebt kunnen gaan en dat je met je nichtjes prettig gespeeld hebt. Wat ben je gezellig aan het knutselen geweest. Op een salon en logeerkamer na bezit je nu ongeveer al de vertrekken die tot een huis behooren. Het aangenaamste van alles is dat je voor je huis geen enkele belasting behoeft te betalen. Ondanks de meubileering, zelfs ook geen personeele belasting. Is dat niet even boffen0 Wat is het vandaag (Donderdag) prachtig Weer. Echt om buiten te zijn. Nu de inzen- KRUISWOORDRAADSEL: GOEDE REIS. Dit aardige scheepje de Goede Reis ge naamd, bevat een kruiswoord-raadsel. Pro- beeren jullie het eens op te lossen. Horizontaal: 1 -muzieknoot. 3 herkauwers 7 een verzoek om stilte. 13 een muzieknoot met een mol ervoor 16 een manier om iets te doen 21 een bewaarder van een kerkgebouw 6 een medeklinker 8 een bepaling van tijd 15 een voorzetsel 9 een weibewoner 12 een ander woord voor moeder 19 een bezittelijk voornaamwoord. 22 een meisjesnaam. 23 een meisjesnaam 26 bestrate wegen. Verticaal: 1 een schadelijk insect 2 een vorm van zijn 4 een voegwoord 5 een geschreven getal 7 een plaats in Friesland 14 de eerste lettergreep van stoken 17 het begin en einde van huis 13 een verkorte jongensnaam 15 een heldendicht 10 een glanzende stof 19 een meisjesnaam 20 een bijwoord van tijd 23 een voertuig 24 een verkorte meisjesnaam 25 de verleden tijd van eten. W. B.—Z. dingstermijn voor deelname aan den kleur wedstrijd met 14 dagen verlengd is, is het misschien mogelijk dat je ook mede doet. Je ziet maar eens. Je weet hoe groote deelname, hoe liever het mij is. Dag Sparretje. Best CROCUSJE. r— Wat prettig dat jij met je zus samen een fiets gekregen hebt. Je kunt er van den zomer veel pleizier van hebben alleenoppassen en voorzichtig zijn is eisch. Het verkeer is tegenwoordig zoo druk en wordt steeds drukker, dat men heusch alle aandacht moet concentreeren op het verkeer. Je dacht dat ik Polly of (Be- rendman het eerst zou inviteeren? Neen hoor. Ze komen wel spoedig aan de (beurt, maar a.s. iweek nog niet. Natuurlijk mag jij ook eens komen. Ten minste als je me trouw schrijft. Dag Crocus je. Lief ZONDAGSKIND. Ja, zilverpapier, stanniool en theelood spaar ik op. Wanneer ik een zeer groote hoeveelheid bij elkander heb, bel ik het consultatiebureau voor t.b.c.- bestrijding op om het te laten halen. Kort geleden heb ik een zeer groote, niet alleen te tillen, doos laten weghalen. Door de hulp van vele kinderen en enkele onderwijzeres sen heb ik al weer een aardige hoeveelheid bij elkander. Als je wilt helpen sparen, dan graag. Behalve Zaterdags, Zondags en Woensdags kunnen bovenstaande artikelen iederen dag tusschen 5 en 6 uur aan m'n huis worden afgegeven. Dag Zondagskind. Beste BERENDMAN. [Nog wel gefelici teerd. Jammer dat ilc het niet eerder (ge weten heb, dan had ik je een kaart gestuurd. Ja, 1.1. Woensdag was het weer tamelijk tries tig, maar vandaag, Donderdag, schijnt het zonnetje volop. Met de boomenplaatjes heb ik heusch geen haast. Profiteer maar van het mooie weer en wacht met de plaatjes op een regendag. Heb je een goeden verjaardag gehad? Dag Berendman. Beste POLLY. Fijn dat je weer op bent. Je hebt je dokter anders niet naast je huis wonen. Telkens een reisje naar Eindhoven te moeten maken voor een doktersvisite, vraagt tijd en geld. 'k Hoop echter ook voor je ouders, dat de moeiten en kosten niet zonder succes zullen blijven. Zal je oppassen dat de kikkervischjes je niet vangen. Dag Polly. Lief KALFJE. Ik geloof heusch dat de zomertijd, den zomer medebrengt. Het weer vandaag, Donderdag, schitterend, 'k Was vanmorgen al vroeg op pad. Heerlijk hoor. Leuk hé, die kikkervischjes. Je moet maar eens goed opletten, ten minste wanneer je de beestjes in het leven kunt houden. Pret tig dat je aan je nieuwe woning al ge wend -bent en ook reeds nieuwe vriendjes hebt. Dag Kalfje. VISITE. A.s. Woensdag, 126 iMei mogen Teekenaar stertje en Krullekopje bij mij op visite ko men. Ik verwacht ze om half twee terwijl ze om half drie weer naar huis gaan. Dus tot Woensdag Teekenaarstertje en Krullekopje. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. WAAR IS DE BOER? Ze kwamen op de boerderij Twee edellieden allebei Toen ze bestelden een potteke bier, Vroeg de een aan de vrouw: Is de boer niet hier? „Jawel," zei de vrouw, „De boer is vlakbij. Maar kijk niet achterom en kijk ook niet terzij. Tuur nu maar goed naar vuur en de pan, Dan zie je al gauw het hoofd van mijn man." WIE HELPT HET SCHOORSTEEN VEGERTJE? KRALEN, DIE NIETS KOSTEN. Van allerlei eenvoudige voor werpjes kun je ze maken! Pro beer 't maar eens! De meeste meisjes willen natuurlijk wel graag een mooie kralenketting hebben om bij haar nieuwe zomerjurk te dragen! Maar moeder heeft geen zin om telkens maar van die dure kettingen te koopen, dat begrijp je wel! Ik weet wat: we gaan ze zelf maken. En de kralen.o, dat is geen bezwaar; die vinden we overal in het huis en ze kosten zoo goed als niets. Ten eerste kunnen we direct beginnen met alle bruikbare vruchtenpitten op" te sparen meloen- en sinaasappelpitten zijn bijv. heel geschikt. De pitten worden op een dik stuk vloeipapier gelegd en langzaam gedroogd. Ze mogen niet in een doos worden geborgen, vóór ze door en door droog zijn. Ook bruine en witten boonen, groene en zelfs gortjes en stukjes macaroni kunnen heel geschikt als kralen worden gebruikt. Het moeilijkste werkje is het doorboren van de kralen om ze te kunnen aanrijgen. Als dit bij de vruchtenpitten in drogen toestand een beetje moeilijk mocht gaan, kun je ze, zoo dra ze uit de vruchten komen, direct aan een draad rijgen en ze daarne te drogen hangen. Boonen en erwten worden eventjes in water gelegd, dan aangeregen en gedroogd. Op verschillende manieren kun je je „kra len" kleuren. Het gemakkelijkst is een beetje waterverf of een pakje verf, dat moeder wei eens gebruikt om een japon of blouse te ver ven. Je rijgt de kralen ieder apart aan een draadje, doopt ze in de verf en hangt ze te drogen. Later worden ze met wat vernis mooi glanzend gemaakt. Van de macaroni maak je mooie, gelijke staafjes, die je uit de hand kunt beschilderen bijv. met bloemetjes. Ook parelgort is heel geschikt voor het maken van aardige fanta- siekralen. Je neemt een groene erwt en lijmt er een stuk of zes a acht parelgortjes op. Als je fan- tasiekraal heelemaal droog is, kun je ze een kleurtje geven en daarna de gortjes b.v. met goudbrons aan stippen. Zoo kun je dus, met heel eenvoudige mid delen, toch een alleraardigste kralenketting maken. Als je maar goede kleurencombinaties weet te bedenken zul je versteld staan over 't leuke effect. MIJN VOGELNESTJE. In de dakgoot van ons huis Klinkt een blij gesjiep-sjiep,sjiep. Is het niet of 't musschenpaartje Zachtjes tot elkander riep? In de dakgoot van ons huis Ligt een slordig hoopje takjes „Gaan we nu een nestje bouwen?" „Ja," zegt Pa musch „ik kom strakjes!" In de dakgoot van ons huis Zijn ze druk aan 't redeneeren. Paatje met z'n zwarte befje Zal aan Ma de kunst wel leeren! In de dakgoot van ons huis Zit ons grijze Musschenmaatje Stil te broeden op de eitjes. „Zijn ze nóg niet uit?" vraagt Paatje. In de dakgoot van ons huis Komen strakjes weer geluidjes Van de teere vogelkindjes Met hun hun gele weeke snuitjes. In de dakgoot van ons huis Zullen ze zoo zoetjes droomen.... Ik zal op 't nestje passen. Dat er niemand'bij kan komen! MARIE MICHON. Een baard van 14 dagen. In de eerste jaren der regeering van Elizabeth, koningin van Engeland (15581603) was het voor de rechters verboden recht te spreken als ze niet een baard droegen van 14 dagen oud. Deze malle wet heeft maar heel kort ge duurd. Het schoorsteenvegertje moet over deze dakpannen naar het huis met den schoor steen loopen om deze te vegen. De pannen liggen zoo ongelijk, dat hij er tusschen door moet klauteren. Geven jullie met een potlood- of inktstreep den weg eens aan. W. B-Z. Baby en de film. In Amerika is het ver boden zuigelingen jonger dan 4 weken in een film op te nemen; boven dien leeftijd mogen ze slechts 1 minuut per dag gefilm worden; voor die eene minuut betaalt de filmmaatschappij f 225. Engeland en sigaretten. In Engeland worden dagelijks 65.000.000.000 sigaretten in rook omgezet. Geld en bacteriën. Op onze nikkelen en bronzen munten ter grootte van een cent le ven gemiddeld 2 a 3 duizend bacteriën. Ge lukkig zijn 't meest niet schadelijke. Op ons papiergeld komen op eenzelfde oppervlakte 2 a 3 maal zooveel voor en daar zijn de meeste wel zeer gevaarlijke. Een raadsvergadering in een watertoren. Dat gebeurt tegenwoordig te Leerdam, waar men uit gebrek aan ruimte in 't eigenlijke ge meentehuis een vergaderzaal gehuurd heeft in den watertoren. Een eigenaardige verzamelaar. Een post- besteller in Australië heeft van allerlei eind jes touw, die hij in den loop der tijden heeft verzameld een baal touw gemaakt, die 25 mijl lang is en 150 Engelsche ponden weegt. KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN Koning Christiaan van Denemarken, die dezer dagen zijn 25 jarig regeeringsjubileum vierde heeft eens de schooljeugd van 't dorpje Sonderborg in Zuid-Jutland op hun verzoek een vrijen dag bezorgd. Het was in 1920 dat de koning dit dorp, dat pas weer bij Dene marken was gekomen, bezocht. Op zijn tocht door het dorp werd hij door een groot aantal kinderen begroet met „goeden dag, koning Chrïstiaan". Een klein brutaaltje onder de meisjes, vroeg: Mag ik vandaag vrij van school, koning Christiaan?" Glimlachend antwoordde de koning: „Ik zal het aan het hoofd der school vragen." En even daarna zei hij werkelijk tot het hoofd: „Ik heb den kin deren beloofd u te vragen of ze vandaag vrij krijgen," waarop het hoofd onder groot ge juich der jeugd voor dien dag de school sloot. W. B.Z. AAN ALLEN. Jullie hebt natuurlijk den 12den Mei óf door de radio óf uit de plaatjescourant ook wel iets gemerkt van de kroning van den Engelschen koning. Eigenlijk moest ik zeggen van de kroning van den ko ning en van de koningin, want in tegenstel- lig met andere landen wordt in Engeland ook de gemalin van den koning tot koningin ge kroond. In andere landen is de gemalin van den koning alleen hierom al koningin. Als jullie de plaatjeskrant gezien hebben, heb je ook gezien dat beide een kroon op 't hoofd hebben en je hebt misschien wel gehoord, dat die kronen versierd zijn met diamanten. Over één van die diamanten wil ik jullie wat bij zonders vertellen. In de kroon van de konin gin zit een diamant, die den naam draagt van de Koh-i-nor of Berg van Licht. Deze diamant is al van zeer ouden datum. In 1304 n.m. was ze al in 't bezit van een Indisch vorst. Toen een van zijn naburen veroverings plannen ten opzichte van zijn land maakte, gaf hij hem bedoelden diamant cadeau in de hoop, daarmee zijn veroveringszucht bevre digd te hebben. Maar hij had het mis, want nu werd juist de veroveringszucht van den bum-man nog meer opgewekt en de buurman veroverde het land van den voormaligen koh- i-nor bezitter. Het was dus zoo, dat de vorst, die den steen wegschonk om zijn rijk te be houden, het juist daardoor verloor. En zoo ging het nu voortdurend. De steen is in 't be zit .geweest van tal van Indische, Perzische en Mongoolsche vorsten, en telkens, wanneer ze hem vrijwillig of gedwongen afstonden, verloren ze hun rijk. Na heel veel omzwervin gen kwam zoo de steen in 't bezit van de En gelsche Oost-Indische Compagnie, die hem schonk aan koningin Victoria, die tot 1901 over Engeland regeerde. Evenals zoovele rij ken verdween ook de Engelsche OI. compagnie na de schenking van den steen. Nu was tot nog toe altijd sprake geweest van mannen, die den steen bezeten en weggeschonken had den en om nu te voorkomen, dat ook Engeland te eeniger tijd uit de rij der Rijken zou ver dwijnen, bepaalde koningin Victoria dat deze diamant nimmer mocht gedragen worden door een Engelschen koning. De koningin liet hem in 1862 te Amsterdam slijpen tot de schitterende diamant, die hij nu is. Hij veloor daardoor 43 pet. aan gewicht, maar weegt toch nog 109 karaat (1 karaat is 200 milli gram). TE LAAT door W. B.—Z. LJ U U U 0 0 d n 1 Ze hadden gebald, 't ging zoo fijn, Al op 't groot, ruime plein, Daar luidde de schoolbel, tingelrng, Hè jongens, dat was een vervelend ding. Kom flink nog gemikt Elkaar nog getikt Ze vergeten hun plicht En de schooldeur gaat dicht. Ze hebben gehold, 't was niet fijn, Al op 't groote, ruime plein. Ze dachten opeens aan les en school. In den zak ging de bal, en weg was de jool. Ze kwamen op 't bord Al werd er gemord. Ze moesten toen blijven Tot kwart over vijven. VOLKSGEBRUIKEN IN MEI. Wie in deze dagen in Friesland komt, kan daar hooren praten over „oude Mei, nieuwe Mei, en tusschen de beide Meien". Met oude Mei bedoelt men den lsten Mei, met nieuwe Mei den 12den Mei en de dagen daar tusschen duidt men aan met tusschen de beide Meien". In deze dagen trouwen er in Friesland hon derden paren, terwijl duizenden gezinnen gaan verhuizen. Dienstboden en knechten, die in een nieuwe betrekking gaan, doen dit niet als bij ons op den lsten Mei, maar op den 13den Mei, terwijl ze enkele dagen voor dezen datum hun ouden dienst reeds hebben verlaten. De tusschenliggende dagen heb ben ze vrij. De avond van den llden Mei wordt hier Meiavond genoemd en in tal van plaatsen was het vroeger de gewoonte, dat de jeugd iederen voorbijganger een krijtstreep over de jas probeerde te trekken. Deze streep heette de Meiavondstreep. Hoewel nie mand kwaad werd, als hij zoo gestreept was, is toch het gebruik langzamerhand zoo goed als overal verdwenen. Waar in deze dagen marktdagen vielen, werden die zeer druk be zocht. In Franeker wordt b.v. op den llden Mei een marktdag gehouden, die eerst des avonds heel laat is afgeloopen. In Leeuwar den en Dokkum waar de wekelijksche markt op Vrijdag en Woensdag gehouden wordt, duidt men deze marktdagen aan als op Mei- Vrijdag en Mei-Woensdag. w. B.-a,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 10